Alblasserdam staat voor een nieuw probleem DE GRUYTER „Naastenliefde moet standhouden TERUGKEER VAN HET VEE Schenker tegen wil en dank Deen spoedde zich met duizend laarzen naar Nederland Leeuwarden èn Ljouwert AAN JONGE MENSEN jongeman INBOEDELVEILING LENTESERIES flinke Verkoopster of Verkoper BEIERSDORF N.V. Technische Ambtenaren ZO'N SCHATTIG PARAPLU'TJE GAUW VERPIENP 6 TROUW DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever). Een der treffendste dingen, die men bij een bezoek aan de ver dronken gebieden ervaart, is de energie, waarmee de bewoners zich werpen op het herstel. De storm is voorbij, men kan de toestand nu overzien en al staan de landerijen nog blank, men kan nu toch plannen maken, en voor zover mogelijk ten uitvoer brengen, om zo spoedig mogelijk een enigszins normale toestand te scheppen. Hoe zegenrijk het principe van de autonomie der gemeenten heeft doorgewerkt, blijkt nu wel overduidelijk, want men blijft niet af wachten tot Den Haag zijn directieven geeft, doch pakt zelf aan. Een prachtig voorbeeld daarvan vonden wij in Alblasserdam, dat nog net per auto bereikbaar is, doch overigens volop in de natheid zit. „Ga een eindje van me vandaan zit ten", zegt de gemeentesecretaris Stam, „ik heb stevig de griep te pakken, of liever, de griep heeft mij, en ik hou me overeind met poeders en pilletjes en drankjes, want je kunt nou toch niet onder de lakens kruipen. Maar ter zake, u wou weten wat we hier doen om het hoofd boven water te houden. De zaak is betrekkelijk eenvoudig. We hebben in de Nederwaard ruw ge schat zo'n 100 tot 200 millioen m3 wa ter te veel, en vóór we aan het herstel beginnen, moet eerst dat water weg. De doorbraak in de dijk tussen Alblas serdam en Papendrecht hebben we nu met man en macht gedicht, dus kan het droogmalen beginnen. Dat kan vrijwel uitsluitend mechanisch gebeu ren, want in wintertijd is de water stand op de rivier te hoog om uit de polder te spuien. We hebben berekend, dat we de Nederwaard, die 9000 ha groot is, in 50 tot 70 dagen leeg- gemalen kunnen hebben. Het gemaal aan de Kinderdijk heeft een capaciteit van 800 m3 per minuut, en in de kom van Alblasserdam zijn we nu een hulpgemaal aan het bouwen, dat ver moedelijk over 'n dag of tien klaar zal zijn, en dat 400 m3 per minuut zal kunnen verstouwen. Dat is dus een kleine 2 millioen m3 per etmaal. Hoe vreemd het ook klinkt, we moeten nog meer dijken gaan doorsteken, want het water in de polder moet via de Alblas uitgemalen worden, en als we nu bij de Alblas zouden gaan ma len, zou er kans zijn dat het water in de polders te zwaar op de dijken zou drukken". De boer en z'n koe „Maar als de polder droog is", ver telt de heer Stam, al snuivend van de verkoudheid, verder, „dan beginnen pas de moeilijkheden, want de Alblas- serwaard is altijd een rijk veeteelt- gebied geweest. Niet alleen vele be woners zijn elders ondergebracht, maar ook duizenden koeien zijn over tal van plaatsen verspreid, en nie mand weet meer precies waar ze zit ten, 't moet ergens in Alphen a/d Rijn, Abcoude, Lekkerkerk e.d. zijn. Uit het hele land zijn er veewagens naar ons toegestuurd, om het vee te evacueren, de vraag is nu maar: hoe krijgen we het terug? Vele koeien zyn geschetst, en het veebezit van de boeren staat wel ergens geregistreerd, maar begin er nu maar eens aan al de stallen en boerderijen af te reizen, waar het vee is ondergebracht? Elke boer kent zijn koeien en zijn koeien kennen hem. dus zou hij ze allemaal maar bij name hoeven te roepen: Bonte, Truus, Klaas je, Jannechie, Witte, en ze komen naar hem toe. Maar waar moet hij gaan roepen? U kunt er niet genoeg de nadruk op leggen, dat hulpvaardigheid en naas tenliefde niet alleen noodzakelijk wa ren toen we in de diepste nood zaten en er onmiddellijk gered moest wor den, maar zij moeten blijvend betracht worden, nu meer dan ooit, want het gaat om het herstel van onze welvaart. Ik hoop dat iedere boer, waar in het land ook, die koeien uit de noodgebie- den gastvrijheid verleent in zijn stal len, eerlijk zal blijven, want dat alleen zal ons helpen uit de moeilijkheden te komen. Nu pas begint de rompslomp van het herstel: jaren zullen er nodig zijn om alles in het reine te brengen. Voor 't overige: we doen wat we kunnen en hebben de zaak in de hand. Ons dorp was vanaf de Alblasserbrug niet meer bereikbaar, maar met zand zakken hebben wij de toegangsweg omzoomd en leeggemalen, zodat het allernoodzakelijkste verkeer er langs kan. Op de brug staat een Rijkspolitie, man op post, die elke passerende auto mobilist ondervraagt naar het doel van zijn komst. Is de reden geldig, dan krijgt hij een pas, anders moet hij terugkeren, want de weg is maar zwak. Dag en nacht zijn we in de weer ge weest, 't ergste is nu voorbij. Veel huizen zijn er niet verwoest, en doden vallen er hier niet te betreuren, dus we mogen nog dankbaar zijn". FRIESE OVERHEID GAAT TURF STOKEN (Van onze correspondent). In Friesland zal de provinciale en ge meentelijke overheid meer turf gaan stoken, omdat de veenderijen in Zuid en Oost-Friesland zulke slechte uit komsten hebben, dat zij dreigen te wor den stilgelegd. Dit zou de werkloosheid aanmerkelijk doen toenemen en de aanmaak van cultuurgrond in de uitge- veende gebieden benadelen. Ged. Staten hebben thans het goede voorbeeld gegeven door te besluiten, dat het ir. Wouda-gemaal te Takozijl voorlopig met turf zal worden gestookt, terwijl aan de gemeentebesturen is verzocht in gemeentegebouwen en scholen, voor zover dit mogelijk is, turf voor de verwarming te gebruiken. Hamers- en dweilenactie te Eindhoven Onder auspiciën van het Watersnood- comité Eindhóven is in de Brabantse lichtstad een actie ingezet onder de titel „Hamers en Dweilen", ten behoe ve van de slachtoffers van de over stromingsramp. Deze actie beoogt de geëvacueerde gezinnen straks, wanneer zij naar hun stad of dorp terugkeren, een pak schoonmaakartikelen en ge reedschap mee te kunnen geven. In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er ech ter een kerkeraadsvergadering. Na af loop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd, doch daarnaast en dientengevolge als geschenkgaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en niet meer te achter halen. Het slachtoffer heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. CANADA DOET WAT MOGELIJK IS De Canadese regering heeft, ter tegemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet- agrariërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich voor 1 Februari jl. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agra- riërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. Zestig Britten in de adelstand verheven Met lichte tikjes van het glinsterende zwaard heeft koningin Elizabeth van Engeland gisteren zestig Britten tot ridder geslagen. Bovendien ontvingen 180 mannen en vrouwen u't de koninklijke handen de decoraties die zijn aangekondigd in de nieuwjaarslijst van onderscheidingen Iedereen werd door de jonge vorstin met een glimlach begroet en met ieder van hen wisselde zij enkele woorden terwijl zij een voor een langs haar kwamen. De plechtigheid vond plaats in de grote balzaal van het Bucking ham Palace. D- algemene jaarvergadering van de K nklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen is in verband met de nationale ramp uit gesteld tot 6 Mei a.s. Tegen het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boeren en burgers in verschillende plaatsen van de geteisterde ge bieden verblijd met in totaal duizend paar lange rubber lieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde gebieden werden uitgeworpen. Daarmede werd de op offering van een jonge "Deense zakenman, die zijn gezin, zijn zaak en zijn rust tijdelijk had op gegeven om deze laarzen zelf in een eigen kleine vrachtwagen na een rit van honderden kilo meters op het vliegveld Valkenburg af te leve ren, bekroond. Eric Kopp, een 30- jarige Deense zakenman, mede-directeur van een textiel- en schoenenzaak in Kopenhagen, ontving Vrijdagmorgen uit Enge land duizend paar rubber lieslaarzen, die hij we ken tevoren voor zijn zaak had besteld. Zonder aarzeling begaf hij zich naar de Nederlandse ge zant te Kopenhagen, de heer G. P. Luden, wie hij vroeg op welke wijze hij met deze laarzen de getroffen gebieden zou kunnen helpen. Het ad vies van de gezant luid de: „Zonder twijfel is de beste manier ze zo snel mogelijk, buiten alle officiële instanties om, op het vliegveld Valken burg af te leveren". Advies van gezant: „Zo gauw mogelijk naar Valkenburg." Daarna telefoneerde de heer Luden een Am sterdammer die in Dene marken woont en enkele uren later was de heer Kopp in zijn kleine vrachtwagen met 500 paar laarzen op weg naar Nederland. Naast hem zat de Amsterdammer, de heer Slag jr. Inmiddels werden in Kopenhagen de overige 500 paar laarzen naar het vliegveld Kastrup gebracht en ingeladen in een Amerikaanse Da kota, die daar werkeloos in een hangar stond. Vrijdagavond om zes uur arriveerde de heer Kopp bij de ouderlijke woning van de heer Slag in de Watteaustraat te Amsterdam. Na een vlug ge maaltijd zette het tweetal de reis voort naar het vliegveld Val kenburg, waar zij hun genoegen zagen, dat de laar-zen -uit de auto regelrecht een vliegtuig werden binnengedragen. Nog dezelfde avond wer den de eerste boven Zee land uitgeworpen. Intus sen was reeds de Dakota met de andere 500 paar laarzen gearriveerd. „Als ik straks in Ko penhagen terug ben, dan heb ik waarschijnlijk wel bijna 3000 km ge reden", vertelde de heer Kopp aan de vooravond van zijn terugreis. „Wij zijn nl. intussen ook nog naar Tholen geweest". De heer Kopp heeft in zijn hart een warm plekje voor Nederland. Enkele zijner beste vrien- zijn hier woonachtig. BALKANPACT WORDT 15 MAART VERWACHT Te Istanboel heeft volgens Ass. Press, een betrouwbare woordvoerder ver klaard, dat Joegoslavië op 15 Maart a.s te Ankara een verdrag van vriend schap met Griekenland en Turkije zal tekenen. Het verdrag zal het eerste van deze aard zijn, dat het communistische Joe goslavië met de landen van de vrije wereld sluit. De woordvoerder zei, dat het ver drag geen militaire clausules zou be vatten, maar dat volgens de verwach tingen in Mei of Juni een tweede overeenkomst getekend zou worden, waarin een regeling voor de weder zijdse verdediging vervat zou zijn. Griekenland en Turkije met een strijdmacht van in totaal 600.000 goed- geoefende manschappen zijn nl. reeds met elkaar verbonden in het kader van de Zuidoosteuropese land strijdkrachten der NAVO. (Van onze correspondent). Ook de Friese hoofdstad zal thans tweetalige plaatsnaamborden, name lijk in het Nederlands en Fries krijgen. Aanvankelijk heeft het college van B. en W. zich hiertegen verzet, en met name de burgemeester wilde liever wachten op het rapport van de rege ringscommissie over het Fries in het rechtsverkeer. De leider van de A.R.-fractie, mr. J. v. d. Schaaf diende in de Woensdag gehouden raadsvergadering, echter een voorstel in tot het plaatsen van twee talige plaatsnaamborden en toen dit door de andere fracties werd gesteund namen B. en W. het over, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Warmbloedhengsten te Utrecht Zeer goede driejarigen Opvallend slecht was het weer en het terrein, doch opvallend goed waren de drie jarige hengsten voor het eerst ter goed keuring voor dekking aangeboden de eerste dag, Dinsdag, vanwege de „Ver eniging tot bevordering van de Landbouw- tuigpaard fokkerij in Nederland" (V.L.N.) te Utrecht gehouden. Maar gelukkig dat de monsterbaan uitstekend met sintels was gereedgemaakt. De belangstelling was groot. Uit alle delen van het land en ook uit het buiten land waren er bezoekers. Zowel de 45 hengsten van het Gelders type als de 23 van het Gronings type maak ten een zeer goede indruk: wellicht nog niet eerder had de V L.N. een zo goede jaargang jonge hengsten bijeen. Er was één hengst bij van het Gronings type, die door zijn eigenaar. A den Hollander t.e Klundert, tweemaal van de verdrinkingsdood gered is. Deze behoort tot de uitverkorenen die de tweede dag voor tweede beoordeLing zijn teruggeroepen. Het was aan de lunch dat de voorzitter der V.L.N mr. C- Th E. graaf v. Lijnden v. Sandenburg, de overstromingsslacht offers herdacht evenals de zo plotseling overleden voorzitter van het N.W.P., de heer E Rookmaker uit Bellingwolde. Van de 23 ter keuring verschenen heng sten van het Gronings type komen er 15 terug voor tweede beoordeling; waarvan 6 Oldenburgse imports; onder welke laatste een paar heel goede zijn. speciaal een bruine zoon van Ortsherr van S.M.A. Metz te Ens (N O.P Daarnaast zijn er echter ook heel goede paarden, die in ons eigen land gefokt zijn De afstamming is nogal verschillend. Van het Gelders type komen 23 van de 45 terug voor tweede beoordeling. Dit type werd des voormiddags in voortdurend neerstromende regen gekeurd, zodat de be oordeling wel heel moeilijk was en de tweede dag nog wel eens een dier anders kan worden bekeken dan op de eerste dag. Als stamvader komt l'Invasion. de Nor- mandische hengst van E. v. Binsbergen te Zoelen, wel sterk op de voorgrond: van zijn 10 zonen komen er 8 terug, terwijl van Kurassier, de Nabert-zoon van C. Hogendoorn te Utreoht, 5 en van Graaf v. Wittenstein, fok. E v Binsbergen. 4 zonen terugkomen. De fokker C. Hogendoorn kon tevreden zijn. Van de eerste jaargang van zijn hengst Kurassier komen 5 van de 7 terug! Per soonlijk heeft hij ook succes: met 9 heng sten verschenen, hetzij als fokker-eigenaar, hetzij als mede-eigenaar, ziet hy 7 hiervan voor tweede beoordeling teruggeroepen! Als de tweede dag het weer nu maar wil meewerken We komen dan op de nadere beslissingen en de primering terug. Een der teruggeroepen „Geldersen" is de enig aan wezige Holsteinse import van A. Stehouwer te Dubbeldam en M. Wink te Vreeswijk. Britse staalproductie op recordpeil De Engelse staalproductie heeft in Januari jl. een nieuw recordpeil be reikt. De productie in deze maand kwam nl. overeen met een jaar productie van 18.009.000 ton, tegen een productie (op jaarbasis) van 16.314.000 ton in December en l5.234.000 ton in Januari 1952. De piekijzerproductie was in Januari op een niveau, dat overeenkomt met een jaarproductie van 11.121.000 (v. m. 10.728.000; v. j. 10.319.000) ton. We moeten'zuinig zijn, maar VITA Diepvries komt op tafel! Dat kan, want VITA is niet duur. Aan 500 gram VITA bladgroente heb je evenveel als aan 1000 gram ni et-bevroren bladgroente, want er gaat niets verloren. Bovendien schenkt VITA vitamine C, die vooral in de winter zo nodig is. Vraag echter vooral het vertrouwde merk VITA! Wie VITA eet, voelt zich fitter Spinazie 500 gram 0.72 Speksnijbonen 500 gram 0.79 Sperciebonen500 gram 0.95 Losse spruiten 500 gram 0.57 Bloemkool h«i0.97 Let er op, dat U het bekende merk VITA krijgt- „...r-M"' VERKRIJGBAAR IN MÉÉR DAN 3000 VOORAANSTAANDE WINKELS IN NEDERLAND In elke boekhan del verkrijgbaar het nieuwe boek van: Dr. J. WATERINK: BRIEVEN TOEKOMST LEVHNSSTBJL, SEXUEEL LEVEN KERK EN GEMEENSCHAP Prof. Wateriruk is dui zenden mensen reeds tot steun geweest. De brieven ,,om raad", die hij ontvangt, zijn niet te tellen, in dit boek geeft de auteur een selectie van deze brie ven met zijr. antwoord op de hem sympathie ke wijze. „Brieven aan jonge mensen" geeft er blijk van, welik een prachtig oontact deze vertrouwensman met de jeugd heeft. Ouders, geeft dit boek aan uw zoon of dochter. Jon gelui. schaft u deze bundel aan. PIRUS GEB. f6.90 N.V. Gebr. Zomer St Ken nis gs Uitgeversmaatschappij Wage nlngen. RADIO NEDERLAND WERELDOMROEP «raagt voor spoedige indiensttreding voor opleiding tot klanktechnicus. Vereisten: middelbare schoolopleiding en ele mentaire kennis van electronics en/of radio techniek. Enige muzikale kennis gewenst. Leef tijd tot 28 jaar. Voorkeur genieten candldaten, woonachtig in het Gooi of zij, die in de gelegen heid zijn zich daar te vestigen. Eigenhandig geschreven brieven met volledige gegevens, zoals leeftijd, opleiding, praktijk, burgerlijke staat enz., zo mogelijk vergezeld van pasfoto, te richten aan Radio Nederland Wereldomroep, afdeling Personeelszaken, Postbus 137, Hilvers VEILINGGEBOUW „DE ZWAAN" Keizersgracht 474, b. d. Leidsestr., Tel. 44012, A'dam WOENSDAG 18 FEBRUARI EN VOLGENDE DAGEN waarbij de belangrijke nalatenschap van de Heer C. M. Henning en de nieuwe inventaris van het Cwifé- Restaurant Vogelflora, gevestigd geweest te Soest KIJKDAGEN: Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. van 104 uur. Catalogus 25 cent verkrijgbaar. De opbrengst van de catalogi en het nummergeld zijn ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Oe Openbaring, het laatste boek des Bijbels, Tijdrede: De vier geheimzinnige ruiters. Het witte, rode, zwarte en vale paard. DONDERDAGAVOND 8 uur in de v. m. WAALSE KERK, Keizersgracht 676, bij de Vijzelstraat. Spr.: Ds. B. SLOND. Miuzikale medewerking: Olga Ongena. Amsterdamse Kunstkring Nog verkrijgbaar enkele (Utr. Sted. Orch. o.l.v. Paul Hupperts met o.m. 4de Symph., Tsjaikof9ky Eroica, Beethoven Ital. Symph., Mendelssohn Symph., Cés. Franck emz.). Drie symphonieconoerfcen op 23 Febr., 23 Mrt. en 28 Apr i.h. Concertgeb. Prijs der series 3.incl. vaste pl. en rechten. Verfcr.: N.Z. Voorburgw. 127, Maand. t.m. Vrijd. 10—16 u. Zat. 10—12 u. N.V. Kleedingmagazijnen v./h. GEBRS. BERVOETS, KALVERSTRAAT 162 Voor onze afd. Herenmode-artikelen zoeken wij Kennis moderne talen gewenst. Brieven met uitvoerige ^inlichtingen omtrent leeftijd, vroegere betrekking, verlangd salaris enz. aan Kalverstr. 162. Pharmaceutische F shriek zoekt voor haar hoofd kantoor te Amsterdam voor spoedige indiensttreding: Geroutineerde faciuriste met tenminste eind diploma U.L.O. Vrouwelijke administratieve kracht voor werkzaamheden op de Inkoopafdeling, waarbij accuratesse de hoofdzaak is. Vrouwelijke jongste bediende tenminste in het bezit van U.L.O. diploma. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties, met opgave van leeftijd, schoolopleiding, hui dige of laatste werkkring, enz. te richten aan de Directie, Sarphafe'kade 3, A'damC. Bij de Dienst der Publieke Werken te Amster dam bestaat gelegenheid tot plaatsing van enkele in het bezit van het diploma M.T.S., Weg- en Waterbouwkunde, of een daaraan gelijkwaar dig diploma. Gegadigden kunnen worden geplaatst bij de navolgende afdelingen: a. Gereedmaken Terreinen bij de voorberei ding en uitvoering van grond- en water werken; b- Bruggen bij de voorbereiding en uitvoe ring van vaste en beweegbare bruggen; c. Haven- en Waterwerken bij de voorberei ding en uitvoering van kunstwerken, grondwerken, enz., in verband met haven- aanleg. Tewerkstelling zal geschieden als technisch ambtenaar, salarisgrenzen f 3396 60 tot f5094.96 (inclusief vaste toelage) waarbij aanstelling boven het minimum niet uitgesloten is. Kindertoelage volgens de Gemeentelijke rege ling. Voor goede krachten bestaat uitzicht op bevor dering tot technisch ambtenaar le klasse; salaris- grenzen f4228.44 tot f6087.24 (inclusief vaste toelage). Voor gehuwden, die buiten Amsterdam zijn ge vestigd bestaat een regeling tot vergoeding van reiskosten e.d. Sollicitaties, op zegel, onder No: 22 P.W., in te zenden bij de Directeur der Gem. Personeels voorziening, Sarphatistraat 92, Amsterdam (C.). Géén kunst en géén moeite! Want wie klant is van De Gruyter, beschikt regelmatig over eigen geld. Het is niets bijzonders om in 4 maanden tijds 15 gulden te verdienen met De Gruyter's cassabons. Dat is extra geld, waar eenhuisvrouw mee kan doen wat ze wil., DAT SMAAKT ALTIJD 1 Volledig gesuikerde pudding: Vanille, Mocca, Rum, Frambozen en Citroen pakje 17ct. Chocolade, Amandeltjes en Bitterkoekjes pakje 20 ct. Vruchtenpakje 22 ct. Ananaspakje 30 ct. Grlespuddlngen (voor een liter): Griespudding vruchten pak 45 ct Crlespudding vanille pak 30 ct. Griespudding amandel pak 40 ct. Pudding zonder suiker: Vanille, Framb., Citroen, pakje 15 ct Sauspoeder; vanille, sinaasappel en frambozen zakje 5 ct. Custard pak 30 ct. 4.15 Als U zegt: M.iDie korting Betaal je tóch zelf I" bedenk dan, dat De Gruyter met eigen fabrieken en méér dan 370 eigen winkels héél voordelig werken kan. Daardoor is 10% korting mogelijk. Daarom gééft De Gruyter 10% korting. Alleen De Gruyter geeft 10% korting op alle artikelen, behalve suiker, zout, soda.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4