In 's-Gravendeel is iedere burger polderjongen Zevende lijst van verliezen Ruim honderd dijkbreuken op Goeree-Overflakkee Emigratie naar Amerika en Noorwegen? Maar onder de ingenieurs heerst optimisme MEN HOOPT HET DORP BINNEN 14 DAGEN DROOG TE HEBBEN MANNEN NAAR DE DIJKEN Buitenland brengt millioenen bijeen WATERSTAAT NEEMT DE SCHADE OP Over twee d drie maanden droog? Holland Festival en Ned. Opera samen 720.000 gulden Canadese lof voor Nederlander Beschonken autobestuurder reed vrouw met kinderwagen aan Autobestuurder in cabine verdronken Weer spanning in Oost-Azië DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 TROUW 5 (Van onze speciale verslaggever). „Welkom hier, steek 'n sigaar op. Die sigaren zijn een geschenk van mijn goede vriend, burgemeester Boot van Hilversum. Vandaag zou hij zelf een kijkje komen nemen, want zijn gemeente heeft 's-Gravendeel geadopteerd. Een rommel hier, wat? Moet u maar niet naar kijken, komt vanzelf weer in orde. Wat wilt u weten? We zijn er erg aan toe, dat zult u zelf wel gezien hebben, maar het medeleven uit binnen- en buitenland is zo groot, dat we er klein onder worden. We hebben het voorrecht gehad H.M. de Koningin te mogen ontvangen, van daag heeft prins Bernhard ons dorp niet een bezoek vereerd, de commissaris der Koningin kwam kijken, een hulp colonne van het Oostenrijkse, Zwitser se en Franse Rode Kruis is hier geweest om hulp te bieden die wij gelukkig niet meer nodig hadden de pers van' tal van nationaliteiten is poolshoogte komen nemen, Radio Berlijn heeft een reportage gemaakt, alleen de Negus van Abessinië is nog niet geweest." Met deze opgewekte peroratie wor den wij begroet door burgemeester C. van Heesen van 's-Gravendeel, als wij de woning van dr. v. d. Bijl binnen stappen, die als raadhuis is ingericht, daar het eigenlijke gemeentehuis onder water staat. Terwijl wij met hem pra ten gaat elk ogenblik de telefoon of komt er een boer met een dringende boodschap, èn elkeen staat hij met de zelfde opgewektheid en energie te woord, ofschoon hij nauwelijks meer weet wat een bed is. Maar achter zijn ogen brandt de vermoeidheid, en zijn opgewektheid is als een hijskraan, waaraan hij zichzelf en de energie van zijn burgers weet staande te houden. Wij hebben zijn gemeente gezien, 9 dagen na de grote ramp, en hebben woordeloos gestaan bij de verwoestin gen, die de vloed heeft aangericht. Daar is een buurt, die de Molendijk heet, daar zij beheerst wordt door een grote molen. De Molendijk zou het wel hou den, dacht men, en de Bonaventurase- dijk zou wel bezwijken. Het pakte an ders uit: de Molendijk begaf het, niet op één, maar op tientallen plaatsen, en rissen huizen, die aan de Molendijk staan, werden meegesleurd door het kolkende water. Nu staan de bewoners, die er het leven afbrachten, bij de ga ten in de dijk, en kijken stom naar de ruïnes, waaronder de lijken van tien tallen buurtbewoners nog begraven lig gen, onbereikbaar zolang het water niet gezakt is. Aanpakken Maar de Bonaventurasedijk hield het, en dat zal, als de wind gunstig blijft, de gevolgen van de vloed aanzienlijk beperken. Want de 3000 ha grote Bona- venturapolder is slechts overspoeld, zo dat direct met leegzuigen begonnen kon worden. De machtige zandzuiger' „Ahoy", weggehaald van zijn taak bij de „Faustus", ligt nu aan de rivierkant te zuigen, en samen met een gemaal hoopt hij de polder binnen 1 maand droog te hebben, en het dorp zelf bin nen 14 dagen. De kleine polder De Nest, slechts 11 ha groot, is door 40 brand spuiten, die uit het gehele land waren toegesneld, reeds drooggezogen, en dat is een groot geluk, want in De Nest is juist een uitbreidingsplan in uitvoering en grotendeels voltooid. De geëvacu- eerden keren nu elke dag naar hun huizen in De Nest terug, en trekken met emmer, dweil en bezem van leer om zo gauw mogelijk weer iets be woonbaars voor elkaar te krijgen. Ach, een verdronken huis met bezemen ke ren is een ontmoedigend karwei: vloe ren zijn weggeslagen, het huisraad is wrakhout en het trouwportret is on herkenbaar, en de lievelingspop van Anneliesje is ook al niet meer dan een dood vod, en kijk nou es, die borduur-, lap, daar heeft Mien nog zo haar best op gedaan. Je staat er bij, en je voelt hoe het juist de kleine, vertrouwde dingen zijn de dingen met een ziel, die het meest gemist worden. Huisraad kan vervan gen worden, al zal het lang duren eer alles weer op glee is, maar de pop van Anneliesje, waarzonder ze 's nachts niet kon slapen, die mist het arme schaap, en wat moet ik 'r nou meegeven, als ze 's avonds in d'r bedje kruipt? Maar in al die kou, die donkerheid, dat gemis, zijn er die weten, dat het goed vernachten is in de schaduw van de Almachtige. Zei er een, zijn gezicht wit weggetrokken van vele doorwaak te nachten: „Wat zouden we klagen, meneer? God heeft ons hele gezin ge spaard, en we kunnen alleen maar dankbaar zijn. Dat kapotte huis, dat zal Hij ook wel in orde brengen." Moreel is prima 's-Gravendecl telde 5500 inwoners, 4500 zijn er geëvacueerd, en de 1000 die gebleven zijn, zijn allemaal polder jongens geworden, die met grote rub berlaarzen zwaar door de modder bag geren, zandzakken stapelen op be dreigde plaatsen in de dijken de weg naar Strijen, zwaar gehavend en op verscheidene plaatsen doorbroken, is weer berijdbaar gemaakt verdron ken vee wegslepen uit de ondergelopen bongerds en stallen, tractors besturen om het weinige gespaarde hooi en stro in veiligheid te brengen, en poesjes te redden van een zolder of een boom. ,,'t Moreel van m'n mensen is best", zegt burgemeester Van Heesen, „er i ook op die vreselijke Zondag geen pa> niek geweest, en nu werken ze rustig aan het herstel. En over werken gesproken: de Utrechtse studenten hebben als de bes ten geholpen, en laat niemand ooit meer een kwaad woord over onze sol daten zeggen, want de Pontonniers, de Commandotroepen en de Nationale Re serve, om de lui van de officiersoplei ding niet te vergeten, zijn onvermoei baar geweest in hun hulp." In café Vos heeft adjudant Gijsbert- sen van de Rijkspolitie uit het District Utrecht met 20 man een gastvrij onder dak gevonden. Vanaf die donkere Zon dagnacht is hij met zijn mensen in 's-Gravendeel geweest, en nu begint hij danig naar moeder de vrouw terug te verlangen. „Maar we hebben het goed getroffen hier, want de waardin zorgt voor ons als een moeder, en ze brengt er geen cent voor in rekening. Liefderijk, da's het enige woord dat op haar past. Het zwaarste werk is voor ons nu voorbij, al lopen we nog regel matig patrouille. Want het kwaje in de mens komt onder omstandigheden als deze gauw boven, en er zijn er altijd, die de kans waar willen nemen om verlaten bezit van eigenaar te doen verwisselen. We doen het nu zo, dat de mensen een politieman moeten mee nemen als ze hun huis willen bezoeken. Alles wat buiten ligt moeten ze onaan geroerd laten. Het wordt verzameld en ergens in het dorp ondergebracht, dan kan later uitgezocht worden wat aan wie behoort." 's-Gravendeel zal het wel redden: komt tijd, komt raad. (Van onze Haagse redacteur) Met de grootst mogelijke spoed wor> den in Den Haag plannen voorbereid voor de inschakeling van mannelijke cvacué's uit de noodgebieden bij de herstelwerkzaamheden en de weder opbouw In of bij hun eigen woonplaats. Op kleine schaal gebeurt dit reeds. Verscheidene burgemeesters hebben de mannen uit hun gemeenten, die her en der over het land zijn verspreid, op geroepen om terug te keren. Voor de inschakeling van deze men sen op grote schaal zijn echter ingrij pende voorzieningen nodig. De water staatswerken moeten uiteraard het eerst worden uitgevoerd. Daarvoor zijn vele specialistische arbeidskrachten nodig, die niet steeds in voldoende mate beschikbaar zijn. Zo is er een nijpend tekort aan rijswerkers voor het herstel der dijken. De scholing kan in vele gevallen echter betrekkelijk kort zijn en er zijn reeds plannen om de mannelijke evacué's een spoedopleiding te geven, zodat zij naast de reeds be schikbare specialistische werkkrachten kunnen meewerken aan het herstel van de dijken e.d. in hun eigen streek. Een dergelijke inschakeling van de bewoners zelf biedt o.a. bet voordeel, dat zij onmiddellijk na het herstel aan wezig zijn om hun eigen werk te her vatten. Voor hun opleiding zullen waarschijnlijk' de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling worden inge schakeld. VACANTIEBONNEN VOOR NAT. RAMPENFONDS Het bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw deelt mede, dat van Woensdag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Februari a.s. gelegenheid zal bestaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds een aantal vacantiebon- nen van het boekjaar 1952-1953 te ver zilveren. Het aanbieden van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijke penningmeester van een der navol gende bonden: Alg. Ned. Landarbei- dersbond, Ned. Chr. Landarbeiders kond en Ned. Kabh. Landarbeiders- •ond. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 7e lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 1l-2-'53. („Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achter af noodzakelijk zal blijken"). FIJNAART Driesprong, Teuntje, laatste adres: dl82. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 31.4.01. Paulus, Cornelia, geb. 23 7 36. Raats, Johannes, geb. 24.3.20. Roks, Maria Elisabeth Petronella, geb. 25.11.34. Raats, Johanna Maria, geb. 4.7.09. Langenberg, Adriana. geb. 29,9.19. HOEK (Z.) Aanvulling op 1ste lijst dd. 42.'53: Smullegang, Pieternella, Janneke, geb. 19.8.52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Sinallegang en Jannetje Plad- det, laatste adres: A 19. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adntama, geb. 22 6.39. KLUNDERT. Blommers, Johannes Adrianus. geb. 19.12.00, laatste adres: Krugerstraat 6. KORTGENE. Clement. Anna, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: Torendijk. Wed. P. de Looff, laatste adres: Toren- dijk, Nijsse-Bolle. Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres: Torendijk. Schrier, Wilhelmina, ongehuwd. MIDDELHARNIS. Appel. Jacob, geb. 26.30 te Middelhar- nis. laatste adres: Voorstraat 51. Troost, Jacob, geb. 12.10.30 te Sommels- dijk, laatste adres: Van Pallandts- polder 1. Troost. Job, geb, 9,8.35 te Melissant, laatste adres: Van Pallandtspolder 1. Vis, Ad,riane, geb. 5.3.43 1e Middelhar- nis, dochter van Leendert Vis (over leden) en Trijntje Arendje Buth,, laatste adres: Oostvoorgors 39 NIEUWER KERK. Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1.3.77. Krabbe, Cornelia, geb. 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk. Kik, Adrianus, geb. 5.6 46. Kik, Jan Jacobus, geb. 8.6.49. Kik, Joziina Cornelia, geb. 8.7.52. De Jonge. Jannetje, geb. 4.10.94, echtge note van Jan de Bil. De Reus, Neeltje, geb. 10.3.13. echtge note van Adriaan Stoutjesdijk. Goudzwaard, WilJy, geb. 17,2.40, doohter van Neeltje de Reus. Kooijman, Leentje, ongeveer 8 jaar. zoon van J. H Kooijman, laatste adxes: Ooststraat. Puit-Overbeeke, Adriana, laatste adres: Ooststraat 185. NIEU W-VOS SE MEER. Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11. OUWERKERK. Wed. van Jan Slager. Koopman, Marina, 50 a 55 jaar, echtge note van C. Westenbrugge, laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH. Kriger, Maatje, geb. 22.9.72. Nijsse, Jan, geb. 14.3.34. STAVENISSE. Geluk, Johanna, geb. 5 3.29 te Stave- niisse, dochter van Jan Geluk en Pie ternella Smits, laatste adres: Buurtse- weg B 60. Quist, Anithonetta Pieternella. geb. 6.1,92 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres Kerkstr. A 303 Wesdorp, Helena, geb. 7.9.89 te Stave- ntisse, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres: Kerkstr. A 363 WILLEMSTAD Bos, Anna, geb. 6.3 74 te Willemstad, weduwe van D. Punt. laatste adres: Helsendijk C 1. Bos. Arie Balten. geb. 17.12.81 te Wil lemstad, laatste adres: Helsendijk C 1. In de Verenigde Staten en Noor wegen zijn stemmen opgegaan om Ne derland te helpen door immigranten op te nemen en zo de huisvestings problemen in de overstroomde gebie den te verlichten. De republikeinse afgevaardigde Ford heeft het Congres te Washington ver zocht het volgende jaar 50.000 Neder landers In de Verenigde Staten toe te laten, in plaats van 3136. De Senaat heeft een resolutie goedgekeurd en naar het Huis van Afgevaardigden ge zonden, waarin uiting gegeven wordt aan het medeleven met de volkeren in Nederland, Groot-Brittannië en Bel- De republikeinse senatoren Taft en Thye hebben bij het Amerikaanse Congres een voorstel ingediend om overtollige graanvoorraden in de V.S. te leveren aan de overstroomde ge bieden in Europa. Zij vragen een be drag van 10 millioen dollar voor het vervoer op kosten van de Amerikaan se regering. Een afvaardiging van de 82ste Amerikaanse luchtlandingsdivi sie, die destijds bij Nijmegen in actie is geweest, heeft op het Nederlandse consulaat-generaal te New York een cheque van 12.255 dollar overhandigd. Het hoofd van het bureau voor cul turele betrekkingen van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken, Nilson, heeft in een rede voor de poly technische vereniging te Oslo ver klaard, dat het tekort aan arbeids krachten in Noorwegen alleen te over winnen was door immigratie. Hij was van oordeel, dat in dit geval Neder landers de beste immigranten zouden zijn en dat men met het oog op de overstromingen zelfs zou kunnen zeg gen dat het de plicht van Noorwegen was. Nederlanders uit te nodigen. Uit Metz is weer een compagnie Franse genietroepen met 44 kipauto's en 36 vletten naar Nederland ver trokken. Het is de derde afdeling ge nietroepen die Frankrijk heeft gezon den. W est-Duitsland De waarde van de technische hulp verlening, die de Westduitse bondsre gering aan Nederland heeft toegezegd, wordt op verscheidene millioenen gul dens geschat. Het aanbod betreft een grote hoe veelheid damwand, 100 graafmachines, 100 zware dieselpompen, 100 kilome ter smalspoor met wissels en 40 diesel- locomotievèn, 3000 kipwagens, 50 bull dozers, 10 sleuvengravers, 100 andere machines, 500 vrachtauto's en woon wagens, alsmede 3000 kruiwagens. De kosten van bruikleen, huur en transport en verlies zijn voor Duitse rekening. De Nederlandse ambassadeur heeft een groep studenten ontvangen, die in plaats (Van een onzer verslaggevers). Dank zij het uitstekende werk van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland is de schade van het zwaar beproefde eiland Goeree- Overflakkee thans geïnventariseerd. Voor de buitendijken overtreft deze de somberste verwachtingen. Ruim honderd gaten, variërend van 10 tot 400 meter breedte, zijn in kaart gebracht. Anderzijds verzekerde de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, ir. G. Terluin, die met zijn staf te Dirksland zijn tenten heeft opgeslagen, ons, te vertrouwen, dat het eiland binnen twee a drie maanden volledig droog zal zijn. Groot materieel voor definitief herstel is varende en wordt nog heden op de verschillende punten verwacht. drooggebleven Dirksland; 3. bij Stel lendam; 4. ten Zuiden van Ouddorp. Het herstel van het gehele buiten- dijkengebied is thans in regie aanbe steed bij drie grote aannemers op dit gebied: Boltje te Zwolle, Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk en Van Oosterwïjlc te Rotterdam. Deze aanne mers hebben reeds een deel van hun materieel varende. Dat de herstelwerkzaamheden op Goeree-Oyerflakkee zo snel verlopen, is te danken aan het minutieuze en doeltreffende werk van de provinciale waterstaat Zuid-Holland. Onmiddellijk na de ramp werd een voorlopige «taf Nu kan reeds gezegd worden dat het herstel op Goeree Overflakkee tien tallen millioenen guldens zal belopen. Niet minder dan 85 procent, of wel 19.000 hectare van het gehele eiland, is verdronken. Het nog droge gedeelte wordt gevormd door de polder Dirks land en enkele aangrenzende kleine polders. Er zijn bij de meer dan honderd gaten in de dijken vier kritieke punten, zogenaamde stroomgaten, waar eb en vloed met kracht doorheen stromen: 1. bij Den Bommel in het Noorden, Oostelijk van Stad aan 't Haringvliet; 2. bij Herkingen, ten Zuiden van het naar het gebied gezonden, Thans wer ken veertig man technisch personeel onder leiding van de hoofdingenieurs A. G. Bruggéman, G. Terluin en W. H. C. van der Meer in een voortvarend tempo. In het ontspanningsgebouw „Odeon" te Dirksland zijn de mensen ondergebracht, o.a. een groot aantal tekenaars. De gehele dag trekken amb tenaren er op uit om de toestand ter plaatse op te nemen en onmiddellijk na aankomst op dit „hoofdkwartier" wordt het geheel in kaart gebracht. Er wordt gebruik gemaakt van alle mogelijke voertuigen en van vandaag af krijgt men ook de beschikking over helicoptères. Assisententie wordt ver leend door krachten van de provin ciale waterstaat Noord-Holland, Open bare Werken te Delft en de Unie van Waterschapsbonden. Bijzonder waarderend liet ir. Terluin zich uit over het titanenwevk van 200 mariniers in Den Bommel, die ten koste van veel opoffering en nachtrust prach tig werk hebben verricht en een gro tere ramp hebben voorkomen. Er is thans sprake van dat deze mariniers zullen worden afgelost, doch de heer Terluin zou dit zeer betreuren, daar deze mensen kwalitatief onvervangbaar blijken te zijn, Ir. Terluin gaf ons voorts als zijn oordeel te kennen dat.de dijkbreuken niet veroorzaakt zijn doordat de dijken te zwak waren, maar ten gevolge van de abnortnaal hoge waterstand tijdens een springvloed, zo hoog als sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. De dijken bezweken omdat de golven over de kruin sloegen en de binnen kant de zg.'binnentaluds bescha digden, waardoor het achtergedeelte van de dijken afschoof. van carnaval vieren in Nederland wil den werken. Een krant in Bonn heeft een tweede „Helpt Holland"-rekening moeten openen, omdat op één reke^ ning de giften niet verwerkt konden worden. De kunstschilders van Rome heb ben ieder een schilderij ter beschik king gesteld van het Italiaanse Rode Kruis. De doeken zullen Zaterdag op een tentoonstelling te zien en te koop zijn. De opbrengst is voor Nederland. Verklede studenien van de universiteit van Malta hebben in Valetta gecol lecteerd voor Nederland en Engeland. De inzameling in Frankrijk heeft f 114 millioen en in Noorwegen aan geld f 1.120.000 en aan goederen f 300.000 opgebracht. Het Zwitserse Rode Kruis heeft bijna f 900.000 en de „Geluksketen" meer dan f 2y2 mil lioen voor Nederland, Engeland er België ontvangen. De internationale „Pestalozzi" stich ting zal een speciale briefkaart uitge ven ten bate van het getroffen Ne derlandse kind. Het verzamelen van geld en goede ren gaat door in Colombia, Brits Co lumbia. West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Oostenrijk, Grieken land, Zweden, Zuid-Afrilta en vele andere landen. Franse en Nederlandse mili tairen hebben Dinsdag de verbinding tussen Halsteren en Steenbergen hersteld door het aanbrengen van zandzakhen op de overspoel de weg. Rechts op deze foto ziet men een door de Franse genietroepen gebouw de Bailey-brugvanwaar zand wordt gestort in de gaten, die in de weg zijn geslagen. Zodra een gat is gedicht, wordt deze brug verplaatst. „Benrzen open, dijken dicht" Het bestuur van de VPRO verzoekt mede te delen, dat de VPRO door een misverstand aan de uitvoering van het eerste programma van de actie „beur zen open, dijken dicht" op jl. Maan dagavond, niet heeft kunnen mede werken. Dit misverstand is inmiddels hersteld en voor het vervolg van de radio-actie is thans ook de VPRO in geschakeld. Mr. dr. L. N. Deckers 70 jaar Op 14 Februari a.s. hoopt rar, dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een hul digingscomité gevormd, waarvan dr. L. G. Kortenhorst voorzitter was- Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden afgezien. De binnengekomen gelden zullen aan het Nationale Rampenfonds worden afge dragen. KUNSTSUBSIDIES AMSTERDAM Burgemeester en Wethouders van Amsterdam stellen in een voordracht aan de raad voor, aan de stichting Holland Festival 1953 een subsidie te verlenen van 80.000 en voorts een be drag van 10.000 beschikbaar te stel len ten behoeve van het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. In dit voorstel wijzen B. en W. er op dat van verschillende zijden is aan gedrongen op het weder deelnemen van Amsterdam aan het Holland Festival. Het is bekend aldus de voor dracht, dat de internationale muziek- pers grote belangstelling voor het Holland Festival aan de dag legt. Am sterdam dient in het centrum van de belangstelling te blijven staan. Ter tegemoetkoming in het exploi tatietekort van de stichting „Neder landse Opera" stellen B. en W. aan de raad voor deze stichting voor het sei zoen 1952/53 een subsidie te verlenen van ten hoogste 630000. De begro ting door de Ned- Opera ingediend, levert een nadelig saldo op van f 1.325.650. Dit tekort wordt mede op gevangen door de subsidies van het Rijk. de provincie Noord-Holland en de gemeenten 's-Gravenhage, Rotter dam en Utrecht. Indien het voorgestelde subsidie door de gemeente Amsterdam wordt verleend, en ook het Riik het subsidie zal verhogen, zal het gehele voor het seizoen 1952/53 geraamde exploitatie tekort ziln gedekt. Aan de stichting „Kunstmaand Amsterdam", die ln de zomers van 1951 en 1952 een reeks kunstuitvoe ringen organiseerde voor het finan cieel minder draagkrachtige publiek willen B. en W. voor 1953 een subsi die verlenen van ten hoogste ƒ20.000 Tot dusverre werkte deze stichting me particuliere bijdragen. In de eigen cul- tureel-opvoedkundige taak die deze stichting met de door haar georgani seerde voorstellingen vervult, menen B. en W. aanleiding te kunnen vinden tot het verlenen van medewerking van gemeentewege in de vorm van ee~ subsidie- „EEN ECHTE PIONIER" De minister voor Maatschappelijk Werk van de staat Ontario, William Goodfellow, heeft de landverhuizers uit Europa een aanwinst voor Ontario genoemd en zijn bewering gestaafd met het voorbeeld van een 45-jarige Nederlandse boer, die indertijd in het Noorden van Ontario arriveerde met slechts 17 dollar en een gezin van 12 personen en daar nu eigenaar is van zes boerderijen. Goodfellow, die dit in een radiorede mededeelde, noemde de naam van die boer niet. Met veel initiatief en door hard werken had hij in korte tijd een grote oppervlakte vrij voor de ver bouw gemaakt. Goodfellow zei, dat de Nederlander vrienden in Nederland de raad heeft gegeven over te komen en in zijn om geving te beginnen. „Deze man is een echte pionier", zei hij. Het Internationaal Christelijk Vak verbond heeft een manifest geoubli- ceerd naar aanleiding van dr inwer kingtreding van de Europe Kolen- en StaalgemeenschaD. De in-telling van fe" gemeenschappelijke markt begroet het ICV als een hister mhe stap.' De officier van Justitie bij de recht bank te Roermond heeft een jaar ge vangenisstraf geëist en vijf jaar ont zegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen tegen de 25- jarige filmoperateur K. uit Den Haag die 18 December jl. tegen het vallen van de avond op de rijksweg te Weert een vrouw heeft aangereden, ten ge volge waarvan deze is overleden. De vrouw was met een kinderwagen, waarin twee jonge kinderen, op weg naar huis en werd plotseling aangere den. De beide kinderen werden zwaar verminkt in het ziekenhuis opgenomen. De dader reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotel in Heerlen gere den, waar de politie hem 's nachts arresteerde. Men had de auto en de eigenaar opgespoord door middel van de versplinterde koplamp, waarmee het merk van de auto kon worden vastgesteld. Op de zitting bekende verdachte schuldig te zijn aan het gebeurde. Hij vroeg daarvoor zijn gerechte straf. De advocaat, mi'. Michiels van Kes- senich, legde de nadruk op het schuld bewustzijn van verdachte. Pleiter wil de niet beweren dat verdachte onschul dig was, maar hij stelde wel de vraag of een niet-benevelde chauffeur deze aanrijding wel had kunnen voorkomen Verdachte gaf toe te veel te hebben gedronken en ondanks dat toch in zijn auto naar Spekholzerheide te zijn ge reden- (Van onze correspondent). Ten gevolge van de gladheid van de weg slipte te Groningen een auto. De wagen raakte te water in het Winscho- terdiep. De bestuurder, de heer J. H. B., uit Groningen, kwam om net leven. Voorbijgangers, die het ongeval be merkten, trachtten onmiddellijk de portieren van de auto open te krijgen, hetgeen hun niet. mocht gelukken. In middels was ook de brandweer ter plaatse. Enkele brandweerlieden ge lukte hei de heei B uit de wagen te bevrijden Hoewel geruime tijd nog getrachi werd door kunstmatige adem haling het slachtoffer weer bij bewust zijn te brengen, had dit geen resultaat. IN een voorgaand overzicht hebben wij de richtlijnen van de buiten landse politiek van de regering-Eisen- hower geschetst. Wanneer wij deze lijnen projecteren tegen het vlak van de huidige wereld situatie, dan zien wij, dat ten aanzien van Europa geringe wijziging in de activiteit van Washington behoeft te worden verwacht, aangenomen ten minste, dat de huidige ontwikkeling m Europa niet blijft steken en de stroef heid ten aanzien van de Europese De fensie Gemeenschap spoedig overwon nen wordt. Ten aanzien van het Verre Oosten staat het echter geheel anders. Hier is verandering op til. Dit kan men zeg gen, zonder op profetische gave aan spraak te willen maken. Dit zou men zelfs kunnen zeggen, ook wanneer geen bewindswijziging in Washington zou hebben plaatsgevonden. Thans is de situatie aldus, dat in Korea reeds sinds 25 Juni 1950 een oorlog wordt gevoerd, die hoe langer hoe meer uitzichtloos is geworden, terwijl op 'het neventoneel van Pan- moenjon een dwaze wapenstilstands klucht weird opgevoerd. Een voortdu ren van deze situatie kan en mag niet verwacht worden. Het zou de offers, die in deze oorlog gebracht worden, zinloos maken. Dat dit zeer speciaal voor de Verenigde Staten geldt, is duidelijk. Het is immers ook zo, dat een verdere ontwikkeling van de situatie opgehoudien is door de pre sidentsverkiezingen in dit land. An ders zou zeker reeds veel eerder de rekening zijn opgemaakt en een nieuw besluit zijn gevolgd. NU komt daar dan bij, dat er in Washington een nieuw bewind is, aan de macht gebracht door dde krin gen, waarin reeds lang een stijgend ongenoegen tegen de gang van zaken in Korea zich kenbaar gemaakt had. Wat kan dan anders verwacht wor den, dan dat het nieuwe regiem, op toeren gekomen en op de bureau's in gewerkt, besluit tot een drastischer optreden, nadat de Ver. Naties zo lang aan de lijn zijn gehouden door de zich steeds meer versterkende commums- ten? Enige maatregelen zijn er, die thans in discussie zijn. Ten eerste het terug trekken van de zevende vloot uit de wateren om Formosa, waardoor Tsjang Kai Sjek zijn vrijheid herkrijgt (an derzijds ook Mao Tse Toeng) tot in vasie, of althans raids, op het vaste land. Prompt op het nemen van deze maatregel komen ook reeds de berich ten over activiteit van Tsjang s guerilla-vlooteenheden en over voor nemens om het contact met de parti- sanen in bet Chinese achterland weer op te nemen. Men kan zeggen, dat reeds op dit ogenblik deze maat/regel zijn werking in het rode China doet gevoelen. De radio van communistisch China kreeg het de laatste dagen druk om te pra len met de „muur van staal", langs de Chinese Zuidkust. In tempo wordt er de verdedigingskracht opgevoerd, mag men de berichten geloven. Het is wel duidelijk, dat meer dan ooit Mao thans genoopt wordt aandacht aan zijn kust verdediging te wijden. Dit betekent al thans een factor bij het binden van krachten. Er is ook geen reden meer om te smalen op het schamele legertje van Tsjang Kai Sjek, met enige tientallen volkomen verouderde vliegtuigen en ander oud materiaal. Reeds heeft ge neraal Bradley verklaard, dat de le veranties aan Formosa in sneller tem po zullen geschieden. Men kan het de Amerikanen toevertrouwen, dat zij hierin niet te kort zullen schieten. OOK in Noord-Korea bereidt men zich er op voor, dat de tijd van de slappe oorlog wel eens spoedig voorbij zou kunnen zijn. De Noord- koreaanse minister van Defensie, Tsjoi Joeng' Koen, heeft opgeroepen tot een groter waakzaamheid en intensieve voorbereidingen voor een voortzetten van de oorlog op groter schaal. Tot dusver hebben de Amerikanen de aan wijzingen ten opzichte van hun hou ding aan het Koreaanse front beperkt tot de mededeling, dat zij er naar streven om veel groter contingenten goed opgeleide Zuid-Koreanen aan de strijd te doen deelnemen. MAAR de maatregel, welke thans wel het allermeest in discussie is, als van de meest vérstrekkende aard, is die van een blokkade van de Chi nese kust. Officieel heeft Washington zich hierover nog niet uitgelaten. „Een belangrijk punt van het regeringsbe leid is om de communisten in Korea en China in het ongewisse te laten", zeide minister Dulles. Maar er wordt in de meest representatieve Washimg- tonse kringen wel zo druk en zelfver zekerd over een dergelijke maatregel gesproken, dat het wel heel waar schijnlijk is, dat ten aanzien hiervan nieuws op handen is. Men heeft ge zegd, dat Eisenhower de Chinezen voor de keus wil stellen: öf wapenstilstand op Korea, öf blokkade van de Chinese kust. Een andere lezing is. dat Eisen hower de bondgenoten der V.N. wil laten kiezen tussen een blokkade en een volledig embargo op het vervoer van goederen naar China. Onder deze bondgenoten heeft zich een zekere zenuwachtigheid kenbaar gemaakt. Washington wordt in de pers, inzonderheid de Britse pers, gewaar schuwd tegen maatregelen, die een uitbreiding van het conflict ten gevolge zouden kunnen hebben. Het Foreign Office zou reeds hebben doen weten, dat het ziah tegen blokkade zal ver zetten. Het voorgaan van Engeland op dit pad der voorzichtigheid kan wor den verklaard uit zijn handelsrelaties in het Verre Oosten, die het ook Mao Tse Toeng hebben doen erkennen. Hoe verschillend ook, toch zijn er wel spo ren van overeenkomst ten aanzien van de houding van Engeland jegens het vasteland van Europa en het vasteland van China. Churchill zelf overigens, schijnt de bezwaren niet zó ernstig te nemen. Generaal Van Fleet, afscheid nemen de als commandant van het achtste leger op Korea, heeft verklaard, dat de V.N. zich tweemaal de kans hebben laten ontgaan om de communisten een beslissende nederlaag toe te brengen. Men rek éne er op, dat het huidige Washington voor een derde keer zal passen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3