HELICOPTERS, werkpaarden Grote partijen room werden ingevoerd als „gecondenseerde melk" NEDERLANDSE FABRIEKEN Onnodige ongerustheid over t.b.c-vrij vee Olie-experts staan te Ploesti terecht 'Hik/ stèop srmrn! VAKOPLEIDING MOET DYNAMISCH BLIJVEN Werkloosheid is iets gestegen Gcm Werving vrijwilligers B. B. een succes -Er is zoveel nodig!- Zwedens stille bewondering uit zich in de daad hmsm Voor eigen huis schiet steeds minder geld over TROUW DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 BELGIË VOOR MILLIOENEN BENADEELD AANSPRAKELIJK GESTELD Drie Antwerpenaren voor rechtbank Voor de rechtbank te Antwerpen wordt een roomsmokkelzaak behandeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoe veelheden room men spreekt van 2,5 millioen liter in toiaal werden onder de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmokkeld. Neemt men in aanmerking, dat voor gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd en voor room daarentegen 9,5 francs per liter, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische staat eist in deze smokkelzaak van groot formaat een schade vergoeding van fr. 300 millioen. Van een Nederlandse zuivelfabriek in Noord- Holland wordt fr. 17 millioen geëist, van een fabriek in Drente fr. 2 millioen en van een zuivelfabriek in Noord-Brabant fr. 50 millioen. De eerste getuige, die werd gehoord was een controleur van de opsporings dienst der Belgis;he douane. Hij onder- zooht op 20 November 1950 in een op slagplaats van de zuivelfabriek De S. te Antwerpen twee staaltjes melk, die volgens het opschrift gecondenseerde melk met een vetgehalte van 9 procent zouden bevatten. Uit het onderzoek bleek eohter dat 'het hier room betrof met een vetgehalte van gemiddeld 60 procent. De smokkel verliep, naar uit het verhandelde ter zitting kon worden gedistilleerd, als volgt: In Nederland werd een uitvoerver gunning voor room aangevraagd, in België een invoervergunning voor ge condenseerde melk. De wagens reden uit Nederland naar het Belgische grens- kantoor, gedekt door documenten, die dus geheel in orde waren. Wanneer men eohter 'het Nederlandse grenskan- toor voorbij was, werden in het ^.nie mandsland", dus voordat de Belgische grenspost was bereikt, alle etiketten van de vaten verwijderd en vervangen door etiketten, waarop stond „gecon denseerde melk". Bij de Belgische douanepost werd de vracht dan inge klaard op de Belgische invoervergun ning, waarop eveneens van geconden seerde melk werd gesproken. De smokkelaars hadden ook steeds dubbele facturen bij zich. Bij het Ne derlandse grenskantoor lieten zij de werkelijke zien, bij het Belgische een valse, in België opgestelde factuur. Deze facturen werden door de Neder landse medeplichtigen van te voren op gestuurd naar hun Belgische afnemers. Uit de in België binnengesmokkelde room werd boter bereid. Naar uit de getuigenverhoren bleek, werd de smokkelroom steeds langs een andere grenspost vervoerd. Men reed soms meer dan 200 km om ten einde dp aandacht van de douane-ambtenaren af te leiden. Radio-Boekarest liceft een ooggetui- geverslag gegeven van de rechtszitting in Ploesti, waar 24 voormalige olie-ex perts beschuldigd worden van sabotage en spionnage voor Amerika. In dit verslag wordt o.m. gezegd: „Nadat de aanklacht was voorgele zen, was duidelijk op de smerige ge zichten van de moordenaars te zien, dat zij beefden van angst omdat hun misdaden ontdekt waren. De voornaamste beklaagde Atanase Christodoeloe, een ingenieur, organi seerde spionnage en sabotage in de Roemeens-Amerikaanse Oliemaatschap pij en gaf belangrijke gegevens over onze olie-industrie door aan de Ameri kaanse en Britse ambassades. Zodra hij de aanklacht gehoord had. begon hij te beven van angst en trachtte wanhopig zijn gevoelens te verbergen. Achter hem zit Cesar Popescoe. Hij tracht ziin kalmte te bewaren, maar ook hem wordt de angst te machtig, als de aan klacht wordt voorgelezen en het blijkt, dat hij beschuldigd wordt van sabotage en spionnage. Hij heeft waarschijnlijk niet gedacht, dat al zijn misdaden be kend zouden zijn." Alle beklaagden zijn Roemenen. Zij werden aangeduid als directeuren, inge nieurs en employé's van de oliemaat schappijen Astra-Ramana. Steaua-Roma- na, Anglo-American en andere „doch terondernemingen van Engelse en Ame rikaanse olietrusts". De Roemeense regering heeft deze maatschappijen in 1951 genationali seerd. Hoe het groeide Mr. Van Lidt de Jeude, advocaat van de Belgische staat, die als burgerlijke partij optreedt, zeide dat de Belgische zuivelfabriek De S. in de periode van Mei tot Juli 1950 beschikte over ver gunningen voor de invoer van room in blikken bussen van een liter. In plaats van één-literblikken werden echter blikken room van twee liter in België ingevoerd. De invoer bedroeg aldus het dubbele van hetgeen bij de douane •werd aangegeven. Mr. Van Lidt de Jeude verklaarde, dat de schoonzoon van De S.. zekere K. St. alle besprekingen voerde en alle aankopen en verkopen regelde. Dit neemt niet weg dat De S. op de hoogte moet zijn geweest van de malversaties, evenals de boekhouder Sch., eveneens een schoonzoon van De S. In de periode van Juli tot September 1950 werd de room ingevoerd onder de benaming „gecondenseerde melk". Mr Van Lidt de Jeude acht hier de mede werking van Nederlandse zuivelfabrie ken bewezen. De facturen waren im mers in duplo, de ene voor room, de andere voor gecondenseerde melk. Bei de soorten facturen werden bij een huiszoeking bij De S. gevonden. In de maanden September tot Octo ber 1950 werd in plaats van room met een vetgehalte van 40 procent, waarop geen speciale rechten betaald moeten worden, room met een vetgehalte van tussen 50 en 78 procent ingevoerd, waarop wel rechten verschuldigd zijn. Mr. Van Lidt de Jeude las enkele brie ven van klanten van De S. voor, waarin wordt verklaard dat da „room bijna zo dik was als boter". De substituut-procureur zag in St. de hoofdschuldige. Dit sluit volgens 'hem echter niet de grote verantwoordelijk heid uit van De S. en Sch. als mede daders. De eerste verdediger, die in deze zaak het woord voerde, mr. Speijer. betoogde dat De S'. onschuldig is. Daar deze zeer doof is, moest hij de zaak ge heel aan zijn beide schoonzoons over laten. De zaak wordt 23 Februari voortge zet. Advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met ES Indonesische ambassade in Moskou? De fractie van de Partai Boeroêh ln het Indonesische parlement heeft een motie ingediend, waarin wordt aan gedrongen nog dit jaar een ambassade in Moskou te openen. Mr. Wibisono, lid van de partijlei ding van de Masjoemi heeft verklaard, dat de Masjoemi tegen vestiging van een Indonesische ambassade in Moskou ge kant is. Hij wees er op, dat de diplo matieke vertegenwoordigingen van Rusland, zoals in enkele staten geble ken Is, niet alleen diplomatieke kwes ties behandelen» doch ook „zaken bui ten deze werkzaamheden om, die de binnenlandse veiligheid van het be trokken land kunnen verstoren". Bij Emmerik is Dinsdag na een botsing met het Duitse motorschip „Hannover" de Rotterdamse rijnaak „Damko 76" gezonken. De „Damko 76" maakte deel uit van een sleep. De op varenden konden zich redden. Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: Staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp: (Van onze Utrechtse redacteur) De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft Dinsdag te Utrecht liet woord gevoerd op een bijeenkomst ter herdenking van het tienjarig bestaan van de com missie vakopleiding en examenregeling meubileringsbedrijven. Sprekende over de vestigingswet en de vakopleiding, zeide dr Veldkamp, dat de middenstandspolitiek er niet op gericht rs verouderde verkoopmetho den in het leven te houden, doch een gezonde ontwikkeling te bevorderen. Bij de toepassing der vestigingswet zal een kwantitatieve beperking van de middenstand met een kwalitatieve ver sterking gepaard moeten gaan. Spr- waarschuwde echter voor maatregelen welke in feite op branche-sluiting neerkomen, omdat daarmede een on gezonde toestand zou worden gescha pen. Opklimming van kleine tot grote zaak moet mogelijk blijven. Spr- achtte het van belang, dat de vakopleiding een dynamisch karakter oehoudt en voldoende aandacht wordl besteed aan nieuwe methoden, Een verstarring van het onderwijs waarvan spr. reeds enkele symptomen meende te moeten bespeuren heeft D.U.W.-ARBEIDERS GEEN „WERKLOZEN" MEER Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede dat voortaan personen werkzaam op een Duw-object. hoewel 7,ij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven te worden inge schakeld, niet meer als werkloos zul len worden aangemerkt, omdat zij vol waardige arbeid verrichten tegen vrij wel normale arbeidsvoorwaarden. Tengevolge van de watersnood staan per 31 Jan, j.l. geen cijfers ter beschik king uit Zeeland en uit de gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. In onderstaande cijfers per 31 Dec. 1952 zijn deze gewesten eveneens buiten beschouwing gebleven om een verge lijking mogelijk te maken. Eind Januari stonden bij de arbeids- bureaux (met uitzondering van de bovengenoemde) 117.005 geheel werk loze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 Dec. 1952. Wanneer men aanneemt dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied ver houdingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aanial werklozen per eind Januari 145 000 hebben bedragen tegen 141000 eind December Bovendien waren in geheel Neder land ca. 27000 personen geregistreerd werkzaam op een Duw-object tegen ca. 25000 eind December. Tengevolge van de gunstige weers gesteldheid aan het einde van de ver- slagmaand konden de werkzaamheden de bouwvakken en in de landbouw vroeger dan vorig jaar een aanvang nemen. Ook de voor schilderwerk getroffen subsidieregeling had een gun stige invloed op de werkgelegenheid- Het aantal beschikbare bouwvakar beiders (excl. de gewesten Rotterdam, Dordrecht, Breda en Middelburg) be droeg op 31 Jan. jl. 32.000, metaalar beiders 11.072, landarbeiders 22.779 en losse arbeiders 23.461. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen steeg van 8336 tot 8903. Zestig foto's van de ramp Met ruim zestig foto's geeft de he den verschenen „De Spiegel", geda teerd 14 Februari, een ontstellend beeld van de ramp, welke een deel van ons volk en van ons land heeft ge troffen, Het is het eerste weekblad in koperdiepdruk, dat geheel aan het be zwijken der dijken is gewijd, De fo to's zijn voor het merendeel in geen andere publicatie opgenomen en vor men een serie beelden, waaruit al het menselijke leed van duizenden, niet aangrijpender zou kunnen spreken. (Van een onzer redacteuren) 1 1 1 DE meest spectaculaire werkpaarden van de lucht waren IJflTl ft&T 11C*fl TY111TV1 tijdens de eerste bittere dagen van de watersnood on- 1 ILI LA.LI I l getwijfeld de helicopters. Die vreemd gevormde monster libellen, met hun korteplompe romp, de lange dunne - -•n-r--r- staart en de grote horizontale molenwiek op de cabine konden door hun bijzondere vlieg eigenschappen overal ko men, waar boot en amphibie geen toegang hadden. Zij daalden loodrecht uit de lucht, bleven schier roerloos boven een dak hangen en trokken een drenkeling aan boord. Hoewel de helicopter en zijn voorloper, de auto-giro, ouder zijn dan men denkt, was het in het noodgebied voor velen van de 2200 mensen, die op deze wijze werden gered, de eerste maal, dat zij zo'n merkwaardig vliegioestel zagen. Overigens hebben zij meer typen gezien dan ooit tevoren in Nederland bijeen waren. Daar vloog die kleine Hiller van de Sabena, de logge Sikorsky van de Amerikaanse luchtmacht en zijn Engelse broertje, de Westland Sikorsky. Ook was de Bell helicopter met zijn opengewerkte staart en de twee brancardgondels op het strijdtoneel boven het verdronken land. De helicopter dit is de Engelse benaming, ook de Franse naam helicoptère is goed is ongetwijfeld voor bepaalde vliegtaken het toestel van de toekomst. Ondanks de vrij hoge prijs een twee-persoons helicopter is enige malen duurder dan een sportvliegtuig van gelijke capaci teit vindt het toestel steeds meer toepassing. In Korea wordt het thans op grote schaal gebruikt voor gewonden- vervoer. Het toestel heeft geen startbanen en vliegvelden nodig, slechts een paar vierkante meter vlakke grond en zodoende kan men de gewonden midden in de vuurlinie weghalen. Ook worden zij de laatste tijd operationeel ge bruikt. De mariniers op Korea hebben bijvoorbeeld reeds enige malen troepen per helicopter een heuvel laten be zetten. De helicopter heeft geen vleugels en hangt als het ware in de lucht aan de grote hefschroef boven op de romp. Deze schroef zorgt ook voor de voorwaartse beweging. Hier is de kleine schroef aan de staart dus niet voor verant- -™=~ woordelijk. Deze kleine schroef staat recht op de lengte-as grote helicopter van het Amerikaanse leger en dient slechts voor het in de koers houden van de helicopter. De bladen van de grote luchtschroef kunnen ech ter worden versteld. Al naar gelang de hoek, waaronder zij rondgieren, stijgt het vliegtuig of gaat het horizon taal vooruit. Zonder enige aanloop te nemen kan het toestel zich van de grond verheffen en loodrecht stijgen. De landing geschiedt op dezelfde wij ze, terwijl de helicopter bovendien aan zijn hefschroef stil in de lucht kan blij ven hangen op een en dezelfde plaats -V- - - - om Zoveel mogelijk in niet-besmette stallen elders ondergebracht (Van een onzer verslaggevers). Vele gedupeerde boeren, wier vee naar elders is gevoerd, maken zich ongerust. Vooral zij, die afkomstig zijn uit de tbc-vrije gebieden zoals Voorne en Putten hebben zorgen. Men vreest, dat veel tbc-vrij vee in besmette stallen is terecht gekomen. Naar wij vernemen is er voor deze grote ongerustheid geen enkele grond. Hoewel in de eerste dagen na de ramp een begrijpelijke verwarring heerste, heeft men toch getracht het vee, dat reeds tbc-vrij was, in niet-besmette stallen onder te brengen. In de meeste gevallen is men hierin geslaagd. Momenteel trekken veeartsen, geas sisteerd door studenten door de gebie den, waar het geëvacueerde vee is ondergebracht om de veestapel te con troleren. Wordt ergens geconstateerd, dat tbc-vrij vee in besmette stallen is ondergebracht, dan worden onmiddel lijk maatregelen genomen. Het staats toezicht op de veeartsenij, de centrale instantie voor deze aangelegenheid, is er van overtuigd, dat het tbc-vrij maken van onze veestapel, waarmee men reeds ver was gevorderd, niet op nieuw zal behoeven te beginnen. Stamboekvee Ook ten aanzien van 't stamboekvee zijn maatregelen getroffen, die het op peil houden van onze veestapel be ogen. Men heeft hier echter met regis tratie-moeilijkheden te kampen. Niet allen zijn zo gelukkig geweest als de bekende fokker Roest uit Abbenbroek, die zijn gehele stal van 60 koeien voor de overstroming van de polders wist te evacueren. Deze stal werd in aller ijl naar Rotterdam overgebracht en vandaar werden de beesten weggevoerd naar de Noordoostpolder, waar de heer Roest de beschikking kreeg over een boerderij van het rijk. Veel stamboekvee op Schouwen- Duiveland, Voorne en Putten en Flak- kee is echter tegelijkertijd afgevoerd met ander vee. Het herkennen van de stamboekkoeien, die vanzelfsprekend grote bedragen waard zijn, is uiterst moeilijk. Alle dieren zijn uitgeschetst en deze schetsen bevinden zich in Den Haag op het kantoor van het „Neder landse Rundvee Stamboek", Slechts door vergelijking met deze schetsen is het mogelijk een koe of stier te her kennen. zodat eigenaars, die hun waardevolle bezit natuurlijk graag willen terughebben, eerst naar Den Haag moeten schrijven om de schetsen, waarna het opsporingswerk pas kan beginnen. Toch komt er ook van het stamboek vee nog wel veel terecht. Gisteren werd het bureau in Den Haag bv. op gebeld uit Jutfaas, dat daar een stam boekkoe was aangetroffen. Het bureau gaat na zo'n melding na, wie de eige naar kan zijn en deze wordt dan zo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld. Ten aanzien van de bestrijding van mond- en klauwzeer vernemen wij, dat de studenten van de Veeartsenij- kundige Hogeschool, die zich reeds tot gevolg, dat de toekomstige zaxen- mensen worden volgepompt met de tailkennis, welke zij later zelden nodig zullen hebben. Wat de door de wet gevraagde cre- dietwaardigheid betreft, meende spr., dat de eisen zeker niet te licht mogen worden gesteld. Het is noodzakelijk, dat bij verstrekking van vestigings- crediet ook de branche zelf deel neemt. Het verwonderde spr. enigszins, dat het goede voorbeeld door de krui deniersorganisaties in dit opzicht ge geven, niet meer navolging vindt. In schakeling van de organisaties bij de credietverstrekking is niet alleen van belang ter wille van het deskundig advies waarover men dan beschikt, doch vooral ook om de gedachte weg te nemen, dat alle heil van de over heid zou moeten komen. In de provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijsel hebben zich tot dusver ruim 23.000 vrijwilligers voor de Bescherming Burgerbevolking op gegeven. Zoals men weet is in deze drie provincies de werving begonnen, op 26 Januari jl. Vooral in Overijsel zijn de resultaten van de werving zeer gunstig. Kon bij de eerste opgave voor deze provincie worden gemeld, dat het aantal benodigde vrijwilligers in de A-gemeenten voor 37% was bereikt, op het ogenblik bedraagt dit percentage reeds 64. Er is zoveel nodig! De nood, die storm en water veroorzaakt hebben, is ontstellend. Wij weten het allen. Maar doen wij ook iets? Als u helpen kunt, doe het dan nu. Snelle hulp is dubbele hulp! 8e VERANTWOORDING. Ontvangen 9 Febr. per Gem. Giro. W. de V., A'dam f 25; P. H. v. H., A'dam f 10; J. B., A'dam f 20; S. C. v. L., Haarlem f 10; mw. M. F. B., A'dam f 10; mevr. De J., A'dam f 10; W. S. Wzn., A'dam f 5; A. J. S., Arnihem f 15; mw. E. P.v. E., A'dam f 100; A. C. M., A'dam f 10; mw. M. E. M.II., A'dam f 10; De Club van Vijf, A'dam f 30; mw. wed, J. ten H.P., A'dam f 100; mej. E. C. G., A'dam f 100: J. C. H., A'dam f 10; fa. F. J. B„ A'dam f 15. Ontvangen 9 Febr. per Kas: W. H., Rodenkirchen (Duitsland) f 84; H. O., Ziirich (Zwitserland) f 40; Evangelische Gemeenschap. A'dam f 56; mevr. v. O.P., A'dam f 5; A. J. R„ A'dam f 50; pers. fil. Albert Heyn, A'dam f 486,58. Ontvangen 10 Febr. per Postgiro. J R., Emmeloord f 25; G. Z., Lun- teren f 100; Th. J. K., Leiden f 25; G. C. v. R„ Ermelo f 10; Slob. Hil versum f 25; A. L„ Haaksbergen f 80; C G. I. v. U-, Coevorden f 20: J H. V.. Arnhem f 100: A. de B.. A'dam f 2.50: M. P.. Haarlem f 50 W, S. Jr., Hendrik-Ido-Ambacht f 25; A. K., Delft f 50; mej. F. H. L.. Den Haag f 100; mej. A. R., Naarden f 25; zr, T. .1. Q„ Zeist f 50; D, W. T., Santpoort f 50; J. v. A., Hilversum F 25: T C. L. K.. A'dam f 5; Chr Gem. Zansver „Sursum Corda" 7wart«liu"s f 25. A dp B. 's-Grave- land f 20: A P. B A'dam f 25: Leer lingen Chr. L. School Bolwerk te Bergen op Zoom f 160,70; D. S., Al melo f 20; E. J. v. G., Weesp f 30; K., Scheveningen f 350; G. v. d. 's-Hertogeobosch f 25; Leerlin gen Chr. ULO, Marum f 55; Afd. Ned. Chr. Vrouwen Bond te Sant poort f 17,45; zr P. D., A'dam f 10: J. S., A'dam f 25; M. K., Texel f 5: M. J. C. S., Amstelveen f 50; H. L., Steenwïjlk f 15- B.-L., Doetinchem f 50; A. S„ Rotterdam f 25; E. B.. Hummelo f 20: Dr. J. Woltjerscho- len I en II, Rotterdam f 233; A. C B.—B., Zeist f 200. Ontvangen via Trouw Apeldoorn. 10 Febr. N.N., Apeldoorn f 2; J. P., Vijlen- fabriek „De Ooievaar". Deventer f 100 Ontvangen via Trouw Haarlem, 10 Febr. R, B. Jr., Haarlem f 10; Leerlingen 2e Chr. Lyceum, Haarlem f 110, Ontvangen via Trouw Zwolle, 10 Febr. ULO-school te Urk f 75 (uit de soaarpot van de 75 leerlingen). Ontvangen via Trouw Groninger 10 Febr. Ie en 2e Chr. H.B.S., Groningen f 1000. STORT UW GIFTEN OP GIRO .9575 (NATIONAAL RAMPEN FONDS) OF OP POSTGIRO 412739 TROUW") MET VERMELDING VAN „SLACHTOFFERS WATERS NOOD". HULP OP KORTE EN LANGE TERMIJN „Op eigen initiatief, spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zweden mede aan de enorme hulpactie voor ons zwaar getroffen land. Volgens de jongste gegevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien milloen Zweedse kronen In ruim een week bijeengebracht, een fantastisch bedrag, waarvoor wij buitengewoon dankbaar zijn," aldus de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W- Daniëls, toen een verslaggever van het ANP hem om nadere gegevens verzocht. Het valt in Stockholm op, dat in het centrum van de stad op een massaal gebouw de rood-wit-blauwe kleuren van ons land zijn aangebracht met verticaal het typische product, dat in Scandinavië zo geliefd is, de Hollandse tulp. Met forse letters is boven de brede ingang van het gebouw het woord „Holland Hjelpen" aangebracht. Vrachtauto's staan in rijen achtei el kaar. De lading wordt gelost, wanneer de wagens wegrijden worden zij weer vervangen door andere voertuigen, die kleding, schoeisel, levensmiddelen, dekens, bedden, uit geheel Zweden aanvoeren. Het Zweedse volk is zakelijk en nuchter, het waardeert de kolossale ooging van de Nederlanders om snel weer op elzen benen te staan. Op het ogenblik, dat het herstel grote vorde ringen had gemaakt, werd dat kleine, dappere landje, zoals de Zweedse bla den het in de afgelopen dagen zo tref fend hebben geschreven, opnieuw door een ramp getroffen Hier moest ge holpen worden, snel. doeltreffend en groots; zo kan men de hulpactie in Zweden omschrijven. Dat Nederland de gaven met grote dankbaarheid heeft ontvangen, kwam tot uiting in een bezoek dat de Nederlandse gezant dezer dagen aan de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken heeft gebracht, en werd ook onder woorden gebracht in de uitlatingen door de heer Daniëls tegenover Zweedse journalisten en in een toespraak voor de radio. „Men kan de hulpverlening van Zweden", aldus ging de heer Daniëls verder, „splitsen in twee delen. Het eerste gedeelte omvat het onmiddel lijke, de meest dringende hulp ln de eerste dagen na de ramp Wat verder op initiatief van Zweden zal worden gedaan, is een hulpverlening op lan gere termijn, tenminste zo belangrijk voor het herstel van de getroffen ge bieden. De radio werd in de eerste week na de ramp volledig ingeschakeld. Einde loos was en is nog de stroom van gaven in goederen en materieel. Vrijdag Za terdag en Zondas zullen In alle hotels en restaurants in geheel Zweden ze gels van een kroon op de restaurant- of hotelrekening worden geplakt, In dien de gast dat wenst. Honderddui zenden zegels zijn daarvoor gedrukt De plannen zijn origineel en met be grip voor de verschrikkelijke toestand waarin eer deel van Nederland zich bevindt De artisten blijven niet ach ter. evenmin de sport Intekenlijsten circuleren ln verscheidene huizen blokken en talrijke wijken. En daaruit blijkt, dat huis aan huis, straat aan straat geeft, geeft en nog eens geeft De cijfers van reeds gezonden en nog te sturen goederen en materiaal lopen in de millioenen. f Finland zond vijf goederenwagons met hout. die over het uitgestrekte Zweedse land via Denemarken en Duitsland naar Nederland komen. Hel vervoer van deze wagon-ladingen kost in Zweden niets. De expeditie over de misschien wel 1500 kilometer lange spoorlijn, van het ho-ge Noorden, naar Malmö, heeft voorrang. Hulp op langere termijn is toege zegd door de Zweedse maatschappij voor Handel en Nijverheid. „KLIPFONTEIN" WERD OPENGERETEN Duikers hebben ontdekt, dat het wrak van de „Klipfontein", het Neder landse schip, dat in Januari bij Louren- co Marques ten onder ging, over de ge hele kiel opengereten is. Duikers van het Britse bergingsvaartuig „Twyford" hebben geconstateerd, dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt. In het casco zijn volgens hen stukken rots gevonden Maandag 2 Febr. ter beschikking van de dierenartsen in de getroffen gebie den hebben gesteld, buitengewoon goed werk hebben gedaan door waar nodig de koeien een injectie met anti-mond- en klauwzeer-serum te geven. (Advertentie) HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Th mogène stilt de pijn ln keel borst en verjaagt de aanval. De Leningrad-symphonie van Dmi tri Sjostakowitch is bedoeld als een hulde aan de strijders voor Leningrad, het is tevens een voorbeeld van het componeren volgens de richtlijnen, die de componisten in de Sowjet-Unie hebben te volgen, Het werk duurt zeventig minuten en het is op twee langspeelplaten door Urania (URLP 601) vastgelegd. Men heeft deze sym- phonie, met het opmerkelijke mars thema in het eerste deel, dat in een obsederend crescendo twaalfmaal her haald wordt, ook in ons land enkele malen uitgevoerd, waarbij de reacties van pers en publiek zeer uiteen lopend waren. Dank zij deze Urania- opname kan men nu, met het nodige uithoudingsvermogen, het werk rustig en in een perfecte uitvoering door het Berlijns Philharmonisch Orkest o.l.v. Sergiu Celibidache horen. Men moet echter over een goede weergave-instal- latie beschikken, want de eisen, die de reproductie van dit, soms verbijsteren de, lclankgeweld stelt, zijn zeer hoog. De opname schijnt tijdens een zaal concert of een radio-uitzending ge maakt te zijn. Voortdurend gekuch van het publiek en andere onmuzikale achtergrondgeluiden wijzen daarop. In het begin van het eerste deel zijn zelfs enkele maatdelen weggevallen, ver moedelijk door correctie van onge wenste geluiden. Overigens een zeer knappe vastleg ging van een opmerkelijk en in elk geval interessant werk met historische waarde. r. n. D. R 41)10- AGENDA Vrijdag 13 Februari m" 7 00 VARA. 10.00 10'20 VARA. 12,00 AVRO 16 00 WYd?' nn 00 VARA. 19,30 VPRO. 2100 a „VPR°. 23 00—24.00 VARA VARA- 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram 8.50 Voor 5 4il £r'i 2? Gram 9,35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis" causerie, 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. ^diofeuiHeton. 11.40 Bas en piano. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmeded, 12.33 Sport en pro gnose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13 15 Med of gram. 13 20 Lichte rnuz. 13.50 Gram. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. lo.lO Sopraan en piano, 15.30 Amusementsmuz. VARA: 16 00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Muzikale causerie. 18 00 Nieuws. 18.15 Fe licitaties. 18.45 Achter de horizon" hoor spel. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 „Het volle pond", causerie. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht met rnuz. 20.30 „Benelux", causerie, o? .Aanpassing". causerie. VARA: 21.00 Fragm. „11 Trovatore", opera (gr. pl.) (22 0022.15 Buftenl. weekoverz.). VPRO: 22 40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m, 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgvmn. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgenge bed en liturg, kalender 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Orkest- concert. 10 45 Klein vrouwenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11 40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12,03 PoUtiekapel. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kalh. nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest. 14.30 Dansmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en tenor, 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Gram. 17.40 Lichte rnuz. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Reguitz. Verklaring en toe lichting. 19.30 Gram, 20 25 De gewone man zegt. er 't zijne van. 20.30 Promenade-orkest en klein koor. 21.00 „Knots en Bondig", causerie. 21.15 Strijkkwartet. 21.50 „De strijd tegen brand", klankbeeld. 22.05 Ge- var muz. 22.25 „Om de toekomst van Neder land", klankbeeld. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, kath. kerk". 23.00 Nieuws. 23.15 24 00 Gram. 22—22.30 op 224 en 48 54 m. Nieuws; Over zicht van de weekbladen. Geschiedenis en tradities van de Kroning. TELEVISIE Experimenteel programma van de AVRO. 20.1521.45 1. Journaal. 2. Scheppende han den, 3. Weerbericht. Pauze. 4. „Ga je even mee naar de kelder". 5. Dogsluiting. (Van een onzer verslag- behulp van affiches, ad- steed en aangezien op gevers.) vertenties e.d., zo'n tien- voeding, kleding, belas- De beurs voor meufoe- daagse veldtocht te hou- tingen e.d. weinig of niet n en™ den. te bezuinigen valt, komt welke Maandag in de „De liefde en aandacht de post „woninglnrich- Jaarbeursgebouwen te voor de woning zijn de ting" sterk in de ver drukking. Utrecht is geopend, biedt uiteraard een goe de gelegenheid aandacht te vragen voor de „tien daagse voor woningin richting. die er een at tractieve stand heeft in gericht. Fabrikanten, groothandel en detail listen, hebben voor deze collectieve propaganda laatste jaren sterk ge- moeten een stichting in het Ie- daald," aldus de heer F. schaft om, Voor velen gaan hrnmfiptsen pn vacantie voor Op het gebied van de woningtextiel moet in Nederland nog steeds een grote aohterstand wor den ingehaald. Naar schatting zou er in elke Nederlandse woning ge middeld voor duizend gulden woningtextiel worden aange- wat dit be ven geroepen, welke W. H Klein Bog voor- treft, het huishouden baai eerste actie van 12 zitter n de federatie weer op voor-oorlogs ■ot en met 21 Maarl over van textielarossiersbon oei) te brengen. In veie lieei het land begint Ln rlen. Voor bromfietsen woningen zijn de «pulle de geest van b.v. de boe- en vacantiereizen wor- tjes „nog net toonbaar", kenweek, hoopt zij den steeds groter delen maar veel vraagt om voortaan ellk jaar, met van het inkomen be- vernieuwing.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3