Rede van minister Drees Fijnaart: 5000 inwoners, vijf millioen schade Deventers petekind herstelt zich Beklaagden betuigden allen spijt over massamoord Uitgever benadeeld voor 15 mille Maar herenmoet ik U nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk... Twee jongemannen deden of zij slachtoffers waren De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton MIN. ALGERA IN TWEEDE KAMER HET WATERSNOODDEBAT Communisten sloegen jammerlijk figuur DE REPLIEKEN Het weer in Europa DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 TROUW 3 (Van onze speciale verslaggever) Fijnaart en Heiningen aan het Volkerak is een verlaten gemeente. Be mensen, die men er ziet gaan, zijn dan ook alle inwoners van vandaag. Van de vijf duizend ingezetenen zijn er ruim 4.500 ge- evacueerd. Doch zij leven. Een tachtigtal heeft men na de noodnacht niet meer gezien. Dertig van d.e aanvankelijk vermisten zijn gebor gen en begraven, een vijftigtal ivordt nog steeds vermist. Er is één procent hoop, dat iemand van hen zal ivorden gevonden. Hij zou, menselijkerwijs gesproken, uit de doden herrijzen. TIEN POLDERS OVERSTROOMD Van het gemeentehuis naar de kerk en van de kerk naar het Rode Kruis gaat men over het droge in Fijnaart, alleen de stilte benauwt, de stilte welke telkens weer doorbroken wordt door voortrazende vrachtauto's, jeeps en bergingswagens, die in de richting Heiningen rijden. Een M.P. vraagt ons dan ook om niet op de rijweg te gaan staan. Dat is gevaarlijk in Fijnaart. Wie zich met speciale machtiging in dezelfde richting van het met fre quentie-pieken voortsnellende ver keer begeeft, krijgt een indruk van het herstel, dat al in drukke gang is. De eerste indruk is een hopeloos ge voel van machte Loo sheidVan de twaalf vruchtbare polders in deze wel varende gemeente zijn er tien onder gelopen, een kleine polder is droog gebleven, één staat half onder water. Dat betekent op het ogenblik een ver lies van. ruim 4000 ha, waarvan 83% zeer vruchtbaar bouwland. Dat bete kent een verlies van 3000 stuks vee; beschadiging van 120 woningen, totale verwoesting van zestig woningen; on dergang van 15 kapitale 'boerderijen; verlies van twee scholen; ongeteld dan nog de huizen, die in het water staan. Schade De burgemeester, de heer P. W. ter Haar, schat de directe schade, onge acht de oogstschade, het verlies van landbouwmachines, ongeacht de ver- zilting van het vruchtbare land; welke 17% bedraagt, op 5 millioen. Dat is 1000 per inwoner. De grootste ramp overviel de grote Sabine-po.lder, waar in de noodnacht enorme gaten in de dijk geslagen wer den, De bewoners daar moeten nauwe lijks tijd gehad hebben om hulp te roepen. Wie zich nog staande kon hou den, is gered in de loop van Zondag Cadetten van de K.M.A. hebben hier grote moed getoond. Met vouwboten konden zij dertig gezinnen in veilig heid brengen. Tweemaal zijn zij door de storm weggeslagen, toen zij een vrouw, die op de bovenste etage van haar stevig gefundeerd huis stond, in veiligheid wilden brengen. Het is hun gelukt. Wij hebben het huis gezien, biet slaat er nog. Het lijkt of het met een hevige bijlslag in tweeën is ge houwen. Heiningen Het is een tocht zonder genade langs de dijk naar Heiningen. De ka- cavers van het vee zijn op de weg getrokken en worden dagelijks afge voerd, maar dagelijks vindt men ji.euwe. Voor een ingestort huis wap peren de dunne blaadjes van een Nieuw Testament; op een tafeltje, dat eens de trots van de voorkamer uit maakte, staan de schamele resten van de weck, verzilte boontjes. Midden in de modder vinden we een crapaud, daarnaast een harmonica-naaidoos met een aluminium koffiekan Met de jeep van majoor Ter Brugge kunnen we overal komen. De jonge luitenant aan het stuur trekt dit enig vervoermiddel door dikke modder en grote gaten. In de verte zien we de Franse sappeurs aan de dijken bezig. Breuken van 40U meter worden ge dicht. Het lukt, het lukt. Het water is gezakt; de brug naar Willemstad, dat geïsoleerd is, is misschien vandaag klaar. Geen dijk, dan een brug. Ne derlandse soldaten waden door het water vlak bij ons. Zij werkenaan de dijk. De dijk is alles, hij beheerst het leven. Eresaluut Wij kunen amper met mensen spre ken hier, zij zijn er niet. Wij horen een enkele een eresaluut brengen aan de echtgenote van de burgemeester. Op het raadhuis is zij bij wijze van spreken het centrale zenuwstelsel. Zij heeft toen de eerste slachtoffers her kend werden, bij het bergingswerk ge holpen. Zij heeft met de onvermoei bare ambtenaar Bouman de admini stratie gevoerd; zij heeft haar man als secretaris op zijn tochten door het ge teisterde gebied gevolgd. Op het raadhuis zelf spreken de bur gemeester en zijn echtgenote liever over de wederopbouw. Er is een aan vang gemaakt met het herstel van de Kwartiersdijk, daarna met de Slobbe- gorsendijk. De Elizabeths Jufvrouwen polder en de Oud'e Appelaar worden droggemalen. Dat doet Fijnaart zelf al. De buitendijken zullen hersteld worden met Rijks- en provinciale wa terstaat. Alle wegen zijn al schoon. Het opruimingswerk is in volle gang, door vrijwilligers uit de gemeente, die daarvoor zijn achtergebleven en door genietroepen uit Den Bosch. Deventer heeft Fijnaart ge- Leden van de Federalistenbeweging in Parijs zijn een grootscheepse actie begonnen voor hulpverlening aan de getroffenen in het over stroomde gebied van ons land. Een meisje met een groot spandoek en een Europese vlag heeft haar standplaats op de Place de l'Opéra gekozen, waar zij een beroep doet op de solidariteit van de Franse bevolking. (Vervolg van pag. 1) De eerste dag zijn er veel verken ningsvluchten gemaakt. Het is betreu renswaardig dat Schouwen en Duivc- land de eerste dag niet in de aandacht 2ijn geweest. Dè heer Drees schetste wat de marine aanstonds heeft gedaan. Daarbij wees hij op de moeilijkheden, die men ondervindt bij het bieden van hulp met boten. De heer Gortzak had gezegd, dat 40 boten werkloos in Breda zijn blijven liggen bij de KMA. De gou verneur der academie heeft echter medegedeeld, dat de boten om 12 uur zijn ingezet bij Fijnaart en Klundert, waarbij cadetten in levensgevaar zijn gekomen. Door het inzetten van het hele militaire apparaat is wel bewezen hoezeer de regering wenste, dat zo groot mogelijke hulp werd verleend. Voor wat de toekomst betreft, kan Bescherming Burgerbevolking van veel belang zijn. Was de organisatie al vol tooid geweest, dan zou het effect veel groter zijn geweest. Wat in deze dagen adopteerd. De burgemeester zegt het met trots. Het herstel is in volle gang in Fijnaart en Heinin gen, een gemeente aan het Vol kerak.. Zoals de opbouw in vele getroffen gemeenten opkomt, naarmate het water zakt. Laatste phase proces Oradour De zeven leden van de krijgsraad waarvoor de 21 voormalige soldaten van de Das Reich-divisie terechtstaan, hebben zich gisteren, precies een maand nadat het proces geopend is, teruggetrokken voor onderling overleg. Om tien minuten voor zes trokken de raadsleden zich terug, nadat door de ze ven Duitsers en één Elzasser nog laatste verklaringen waren afgelegd. Verwacht wordt dat de krijgsraad, die gevormd wordt door zes militairen en een civiele rechter, Marcel Nussy Saint Saëns, eerst over 48 uur uitspraak zal doen. Om de beurt werden de 21 beklaag den voorgeroepen om een laatste ver klaring af te leggen. Alle Duitse be klaagden betuigden hun spijt voor de massamoord in Oi-adour sur Glane. De voormalige sergeant Georges René Boos, een van de Elzassers, tegen wie de doodstraf is geëist ,verklaax-de: ,,Het spijt mij werkelijk dat ik tegen mijn wil bij deze zaak betrokken ben ge weest". Karl Lenz, een Duitser tegen wie ook de doodstraf is geëist, verklaarde: Als Duitser betreur ik de gebeurte nissen van 10 Juni 1944. Ik ben er per soonlijk niet bij betrokken geweest en ik vertrouw volkomen op de rechtvaar digheid van het Hof". De openbare aanklager, luitenant- kolonel Gratiën Gai'don, heeft tegen de overige beklaagden gevangenisstraf fen en dwangarbeid geëist. Allen betuigden hun spijt over het gebeurde. De meesten waren pas acht tien of zeventien jaar toen de massa moord in Oradour plaats vond en de verdediging heeft verzocht rekening te houden met de jeugdige leeftijd van de beklaagden en de militaire discipline waai-onder zij gebukt gingen, toen zij de opdracht ten uitvoer brachten. Een grote uitgeverij te Haarlem is door een van haar vertegenwoordigers, een 35-jarige gehuwde Amsterdammer, voor ruim f 15.000 benadeeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag j.l. en men vermoedt, dat hij zich in België op houdt. De fraude is uitgekomen, door dat de man de vlucht genomen heeft. De dii-ect.e van de uitgeverij was van plan een nieuwe adm>inistratievorm in te voeren en had al haar vertegen woordigers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofd kantoor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ontving deze uitnodiging, dodh zag daarin een aanwijzing dat zijn manipulaties ontdekt waren. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waax-in hij om clementie voor zijn mis drijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aangetroffen. De politie heeft aanwijzingen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de ver duisteringen zich over vijf jaar uit strekken. Advertentie) Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. n '°0«MENSE^tlEENF'^fNEUb Ad vertentie) EVACUATIEDIENST GAF KLEDING EN LEVENSMIDDELEN (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag zijn op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht, waar het evacuatiecentrum zich bevindt, twee jongemannen uit Rottei'dam, de 25- jarige H. van der H. en de 18-jarige Th. E. aangehouden. Zij kwamen zich daar melden als slachtoffers van de watersnood. De evacuatiedienst voor zag beiden van kleding, levensmidde len en rokerij. Na enige tijd kreeg men argwaan. Nadat de politie er bij was gehaald, vielen de Rotterdammers door ae mand Zij waren helemaal geen slachtoffers, maar oplichters die mis bruik maakten van de omstandigheden. Op het ogenblik zitten beiden achter slot en grendel. Straffen De politierechter in Den Bosch heeft Dinsdag M. B. uit Princenhage en K. H. uit St. Willibrord, ieder conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens oplichting. De echtgenote van M. B. kreeg een gevan genisstraf van vier maanden wegens oplichting. 118 ER gaat een geruis door de kerk. De mensen schrikken, ze bewegen. Met diep gebogen, vuurrood hoofd blijft Daantje luisteren. Hij voelt wel, hoe nu eens die, dan weer een ander naar hem kijkt, Iedereen weet immers hoe hij eens een glijbaan maakte van •de steile trap in huis, en wat daarvan het gevolg geweest is Maar hij probeert aan vader te denken, te luis teren. Is vader er door in de war ge raakt? Het stond er toch niet, wat hij nu zegt? Schuw kijkt Daantje omhoog. De kerk is ademloos stil. Zie je wel: vader is de di-aad kwijt, Hij kijkt geen enkele keer meer in het schrift Hoe moet dat? Vader weet straks niet meer waar hij gebleven is, en hij zegt het ook helemaal anders dan ik het ge schreven heb. Nóg vaster vouwen zich zijn klamme handen. „Laat het niet verkeerd gaan door mijn schuld, Here...." „Hoe licht komen we daar niet toe, om het onszelf gemakkelijk te maken, net als Jacob. We kijken om, ais we een heel klein eindje gevorderd zijn, en dan komt zo licht de gedachte bij ons op. „Wat zou het heerlijk gaan, om nu naar beneden te glijden, zoals een jongen het doet langs de ladder die tegen vaders hooiberg staat." En weet u wat er nu gebeurt, ge meente? Weet u wat nu de genade is? Dat God onder en boven ons Zijn en gelen gezet heeft, opdat ze ons op handen zouden dragen, zodat we onze voet aan geen steen stoten. Nóg meer heeft Hij gedaan. U kunt dat in onze tekst lezen; Als we tóch naar beneden de engelen niet eens begeerden, dan st^at Mensen. Die neemt ons bij de arm, en zet ons terug op de ladder. Daarom niet naar bene den kijken, nee, kijk naar boven, naar de geopende hemel...." Dat doet Hij, door in 'het dorp een verdwaald schaap terug te brengen met hulp van een moeder; een andere keer zendt Hij een oude opa, om Zijn boodschap over te brengen; misschien doet Hij het vanmorgen door een klei ne jongen, die een preek overschreef... Daantje durft haast niet te luisteren. Zo mooi heeft vader nooit eerder ge preekt, Hij heeft geeneens het schrift nodig. Ik heb wel tien bladzijden voor niks geschreven, maar het hindert niet, want dit is veel mooier. Lange Van Leeuwen kijkt schuin naar de bovenmeester, maar die heeft strakke, vochtige ogen en hij merkt niets. Steven Oldink, de koster, wendt even zijn ogen van dominee Dalman af, om de bezoekers te zien, maar die hebben geen erg. Lien legt haar zakdoekje in moeders hand, want er druppen tranen op moe ders mantel, maar de weduwe Don- ners merkt het niet. Ze huilt zeker om onze Loede. Heb je ooit dominee Dalman zo ge hoord? Geen bril, geen papier, zo maar uit het hoofd. Of-ie geweten heeft dat er hoorders zouden komen van een vacante gemeente.... Zie je wel, vader vergeet helemaal de tussenzang. Het is net of dat je eigen vader niet is, zo ver staat, hij van je weg. En na het Amen, buigt hij di rect zijn hoofd om te gaan danken. De mensen moeten wel denken Maar de mensen denken helemaal niet. Er ritsel,l een ontroering door de kerk, waar niemand een verklaring voor weet. „Wij danken U Heer, dat Gij ons keer op keer terugzet op de sporten van de ladder, die ons voert naar een geopende hemel...." Dirk Beetekamp heeft eigenlijk een hekel aam laage Vaa i^euweii gekre gen, omdat die de koop van het hondje ongedaan maakte, maar als hij zijn rij tuig al klaar heeft staan om naar huis te ï'ijden Marie en Pleuntje zitten allerbei ook al in wacht hij toch tot de ander hem passeert, en dan steekt h'ij zijn hand uit, en hij zegt: ,Wa,t geweest is. is geweest, Van Leeuwen". Lange Van Leeuwen slikt een brok uit zijn keel weg, dan zegt hij: „Wat hebben wij een dominee, Beetekamp". door m,. G. TH. VERHAREN „Net wat ik al dacht", antwoordt de ander, en hij kijkt om naar zijn vrouw. „Wat zegt jij, vrouw?" Maar z'n vrouw zegt ook niks. Die zit stil voor zich uit te kijken, en ze bedenkt dat hef. goed zal zijn als ze dat plan uitvoert, want nu die jongen van Donners. weg is, moet die vi-ouw toch geholpen worden. Om niet meer op dat plan terug te komen, zelfs de verleiding daartoe onmogelijk te ma ken, zegt ze tegen Pleunje: „Je moest morgenvroeg eerst maar een paar pond ham naar die vrouw brengen, en help onthouden, dat we er wat geld bij doen". Het is niet nodig, dat ze er bij ver telt, welke vrouw ze bedoelt; Pleuntje snapt da,t toch wel. Alleen Steven Oldink heeft het te kwaad, want als de beide heren hem passeren, als eersten van de stroom kerkgangers, zegt de jongste tegen de ander: „Dat is onze man, Van Minne". „We hopen hem vanavond nog te ho renstelt Van Minne zijn oordeel nog even uit, anaas êls deze dominee. ook vanavond zo preektJe moet zeggen: Meester De Zeeuw zal toch niet over onze komst gesproken heb ben? Het blijft al met al onbegrijpe lijk, dat zo'n spreker al die jaren in één en hetzelfde dorp bleef. En als Daantje dan de koster pas- seei^t, houdt, die hem bij z'n mouw vast, •en hij vraagt zoiets geks. „Zou je het wel prettig vinden, om hier weg te gaan?" vraagt Steven. Verbaasd, bijna verontwaardigd, kijkt Daantje hem aan. Even is er wel weer dat verre beeld, van toen zeMog klein waren en moeder nog leefde: Ze zouden misschien naar een andere ge meente gaan, en dan gingen ze met een verhuiswagen helemaal door die tun nel onder de Maas door.Maar va der kreeg het beroep niet:, en de tun nel nam sinds die tijd alleen maar een plaatsje in in de spelletjes met de kin derwagen op zolder, en de autootjes van Loede. „Nooit!" ï-oept. Daantje, en hij rukt z'n mouw los. „Er is nergens zo'n fijn dorp als ons dorp „Vanzelf", glundert Steven, en hij drukt Daantje het halve rolletje pe permunt in z'n hand. Zelf heeft hij er vanmorgen geen één van gesnoept, zó had de preek hem te pakken. Hij laat zelfs dan Daantje nog niet gaan. „Wat ik je nog zeggen wil", vleit hij, „ik heb een mooi seringenboompje gekocht en dat gaan wij morgen plan ten op het graf van moeder, goed?" Daantje durft geen antwoord te ge ven. De goedheid van het leven ont roert hem zo, en dan moet hij steeds bijna huilen. „Ja", knikt hij. maar dan rent hij weg, want het gaat Steven niks aan. En het rolletje pepermunt geeft hij ongezien aan Nellie door. „Hier. voor jou". Nog diezelfde week is er dan de be roepsbrief. Ze zijn er allemaal ont daan van, want als vader dat aan- ,aeemteJloe £War>dfc -vervolgd) Het drietal had zich uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boe ren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij werden in de gemeente Reusel betrapt en gearres teerd. Het drietal bleek in het bezit te zijn van een bewijs, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de stormramp. „Het betreft hier weliswaar kleine hoeveelheden goederen," aldus de Offi cier, mr. J. H. W. Houben, maar niet de hoeveelheid, doch de mentaliteit is hier van doorslaggevende betekenis. Wat de verdachten hebben gepresteerd is weerzinwekkend." De verdachten zullen nog voor de politierechter in Bx-eda moeten ver schijnen, wegens oplichting onder dezelfde omstandigheden. gebeurd is zal ten goede kunnen komen aan het weislagen dezer organisatie. Gevraagd is meer te doen voor de bescherming te-gen de zee. De bedoe ling is, helicopters iii het defensie- apparaat in ruimere mate op te nemen. Het is niet onmogelijk dat Amerika ze blijvend ter beschikking wil stellen. Ducks zijn niet in het defensie-appa raat opgenomen, maar men heeft ge bruik kunnen maken van ducks, die bemand waren door Duitsers. Spr. ziet gaarne Duitsers in een dergelijke positie. De klaoht van de heer Tilanus om trent de voorzitter der evacuatiecom missie doet geen recht aan het werk van deze functionaris, die overigens nderdaad een paar maal heeft moeten ingrijpen, aLdus spr. Het gezinsverband van de evacué's word zoveel mogelijk bewaard. Woon ruimte behoefde niet te worden ge- vorderd. •adiozendamateurs hebben zeer nuttige diensten bewezen. Gevraagd is naar een raming der schade. Er is nog niets werkelijk te ramen. Men weet niet wat het dichten der dijken zal kosten en boe lang het zal duren. Tal van gegevens ontbreken. Onder alle voorbehoud kan de minister zeggen, dat de schade zal liggen rond één milliard. Het ligt in de bedoeling alle uitgaven te boeken op de buiten gewone dienst I. Een financieringsplan is er nog niet. De regering weet nog niet hoeveel alles kost en hoeveel hulp wij uit het buiten land zullen krijgen. Wel zal er een beroep op het tegenwaardefonds wor den gedaan. Tot welk bedrag dit zal gaan is nog niet bekend. Ongetwijfeld zal deze ramp invloed hebben op de plannen, die de regering had tot verlaging van de belastingen. Maatregelen in het belang van de ont wikkeling van het bedrijfsleven zullen nodig blijven, maar aan de andere kant zal niet alles, wat men op het oog had, mogelijk zijn. AMERIKA Gevraagd is, wat onze ambassadeur te Washington zou bebben medegedeeld over de defensie-uitgaven. Vermoede lijk heeft hij gereageerd op een mede deling in de Amerikaanse pers, dat Nederland aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Foster Dulles, zou hebben medegedeeld dat het zijn NAVO-verplichtingen niet zal kunnen nakomen. Wij hebben onze ambassadeur gemachtigd dit tegen te spreken. Wij hebben met de Amerikaanse heren gesproken over vraagstukken van de defensie, niet over de bedragen, die Nederland nu nog zou kunnen be talen. Wel is in een nota gewezen op de grote moeilijkheden, waarvoor Nederland is komen te staan, dit voor al in verband met de tegenwaax-de- rekening en de vraag hoe deze fondsen zouden kunnen worden besteed. RAMPENFONDS Het Rampenfonds is een particuliere instelling, waarin vertegenwoordigers der regering zitting hebben, waardoor nauw overleg met de regering gewaar borgd is. Het is onmogelijk thans reeds definitief aan te geven wat er moet gebeuren. I?e regering is de mening toegedaan, dat men hier staat voor een gemeenschapstaak. Dat is niet nood zakelijk een overheidstaak. Het is niet precies af te bakenen hoe de verhou ding met betrekking tot het Rampen fonds zal zijn. De regering kan niets afwentelen op het fonds, dat zelf kan beslissen. De heer Reuter (Comm.) had be zwaar gemaakt tegen het geven van vergunning voor overwerk, waarvan de opbrengst aan het fonds komt. Dr. Drees verklaarde, dat dat een uiting van het vrije bedrijfsleven is. Het ligt (ADVERTENTIE) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja, die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor harL nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. bepaald buiten de bedoeling der rege ring vergunningen te weigeren. Bij Wex-kspoor besloot de fabriekskern, waarin ook EVC'ers en communisten zitten, over te werken. Later, toen da instructies waren gekomen, verzetten de communisten zich. UITKERINGEN Er is begonnen met een nooduitke- ring op de voet van de regeling oor logsslachtoffers. Dat is gebeurd omdat men een regeling wilde toepassen, dia er al was en die bij de gemeentebestu ren bekend was. Uitgangspunten der regeling zijn gezinsgrootte en hoogte van het inkomen. Verder is er een aan vullende regeling gemaakt voor het geven van kwartier. Ten aanzien van een meer defini tieve regeling heeft de regering ge sproken over een regeling in de geest van de oorlogsschaderegeling. Daarover moet echter nog nader overlegd wor den. Er kan veel sneller en eenvoudi ger gewerkt worden dan bij de oor logsschaden, speciaal wat de kleinB gevallen betreft. Dr. Drees deelde nog mede, dat Am bonezen uit vijf woonoorden hulp heb ben verleend die dankbaar is aanvaard. De regering is voornemens voorstel len te doen om de raadsverkiezingen uit te stellen in die gemeenten in de rampgebieden, waar ze niet gehouden kunnen woi'den. Vervolg van pag. 1) V erbetering Voor de waarschuwingsdienst op de Noordzee zullen verbeteringen worden aangebracht met medewerking van de Amerikaanse regering. Ook de berich tendienst zal worden verbeterd. Als er geen bijzondere invloeden ten aanzien va.n de wind optreden zal op 16 Februari, wanneer er weer springtij is, het hoge water weinig hoger zijn dan anders en vermoedelijk lager dan de standen die sinds 1 Februari zijn voorgekomen. Alle maatregelen zijn genomen, die er toe kunnen mede werken gevaar te voorkomen. Eén van die maatregelen is, dat het weerschip „Cirrus" naar de Noordzee is gestuurd met het oog op verbete ring van de berichtendienst. Ten aanzien van de kwestie van af sluiting der zee-armen merkte de heer Algera nog op, dat daarmede eventueel tientallen jaren gemoeid zouden zijn. Als overbruggingsmaatregel zouden zonder hoge uitgaven terpen aan gelegd kunnen worden. i Advertentie) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst (Van onze parlementaire redacteur). De redevoei'ingen, die de minister president, dr. Drees, en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Alge- ra, gistermiddag hebben gehouden, maakten diepe indruk op de Tweede Kamer. Uit beider betoog sprak het be sef van de regering van haar machte loosheid tegenover de rampspoed van Zondag 1 Februari en de vaste wil van het kabinet om zo spoedig mogelijk de dijken te herstellen en de nood en de schade van de slachtoffers te lenigen. In dit opzicht blekexx kabinet en par lement één. Eén wias de Kamer ook, toen prof. Romme een motie indiende die onder tekend werd door zes andere fractie voorzitters, waarin aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Ne derland vertolkt werd voor de stroom van naastenliefde en saamhorigheid en hun stei-kende steun. Zelfs de communisten die in en buiterj ie Kamer uit de ramp, die ons volk heeft getroffen, politieke munt trachten te slaan, dux-fden zich niet tegen deze motie uit te spreken. De Moscovieten sloegen nimmer een jammerlijker figuur in de Tweede Ka mer dan tijdens het jongste waters- nooddebat. Zowel dr. Dx-ees als mr. Al gera toonde het afzichtelijke van een onnationale houding aan. De commu nistische beschuldigingen aan het adres van de regering werden stuk voor stuk uit de handen geslagen. De communistische Kamerleden be schuldigden hun collega's er van de fouten die gemaakt zijn in „de doofpot van de nationale eenheid" te stoppen. Daarvan is echter geen spi'ake. Dr. Drees en mr. Algera, evenals het parlement, beseften dat regering, par lement. publiekrechtelijke lichamen, overheidsorganen, kortom het hele Ne derlandse volk, lessen dienen te trek- ken uit de vloedramp. Het uitzonder lijke 'karakte? van de stormvloed ont neemt echter iedereen het recht om zondebokken aan te wijzen die de woestijn ingestuurd kunnen worden, omdat zij verantwoordelijk zouden zijn voor het wegslaan van de dijken. Minister Algera merkte op: „Wie zal keren de hand des heren?" Maar daar bij bleef de A.R.-bewindsman niet staan. Toch moeten wij proberen, zo zei hij. de natuurkracht te beheersen. De nieuwe waterstaatkundige werken zoals de dijk in de Brielse Maas, de txxnnel van Rotterdam en de Zuiderzee dijk hebben het g:ehouden. Dezelfde wetenschappelijke nox-men waarvan men zich bij het bouwen van deze wer ken heeft bediend, zullen in de toe komst en bij het herstel van de dijken moeten worden gebruikt. Om tien minuten voor zes trokken de De minister van Verkeer en Wa terstaat hield een krachtige rede waarin hij duidelijk aangaf wat er gebeuren moest: 1. Een betere alai-mering van de bevolking. 2. Een zo sne/1 mogelijk herstel van de dijken. 3. De instelling van een noodwet waarbij aan de minister van Ver keer en Waterstaat de centrale verantwoordelijkheid wordt op gedragen voor het toezicht en de uitvoering van waterwerken, ook t.a.v. waterschappen en polder besturen, alsmede het instellen van vei-antwoordingsplicht deze waterschappen en polder- bestui-en aan deze minister. 4. De instelling van een studie commissie van ambtenaren en niet ambtelijke deskundigen, die op korte termijn rapport zal moeten uitbrengen over het pro bleem van de afsluiting van de zeegaten in de Zuidwesthoek van Nederland. Minister Algera deelde mede, dat prof. Thijsse van het Waterloopkundig Bij de replieken betoogde de heer Burgers (Arb.) o.m. nog, dat het moge lijk moet zijn dat de radiozenders be schikbaar zijn voor zeven uur 's mor gens. De heer Burger vroeg voorts of de slachtoffers slechts een percentage krijgen van hun geschat normaal inko men. De heer Van der Heuvel (KVP) gaf te kennen, dat de mededelingen van de regering hem vele zaken hebben opge helderd De heer Weiter (KNP) was van oor deel, dat voor de dijkverbetering moet worden genomen het criterium, dat voor alle moderne dijken heeft gegol den. Spr. meende, dat de regering ten aanzien van de secundaire schade een royaal standpunt moet innemen. Hij drong er op aan zijn denkbeeld te overwegen de financiering der kosten van de watersnoodsch-ade buiten de be groting te houden. De heer Schmal (CH) zeide van me ning te zijn. dat bij de evacuatie soms te doortastend is opgetreden. De aan wezigheid van twee kapiteins op een schiD is niet aanbevelenswaai'dig. Bij eventuele wijziging van de regeling zou men tto provinciale organisatie kunnen komen. De heer Gortzak (CPN) merkte o.m. op. dat als zijn partijgenoten achter de regeringstafel zitten de dijken niet men tot provinc*>le organisatie kunnen De heer Van Meel (KVP) bepleitte r-og het voorkomen van administratieve rompslomp. De minister-president, dr. Drees, her haalde. dat de uitkex-ing on basis van de regeling-oorlogsslachtoffers is ge kozen uitsluitend om onmiddellijk een regeling te hebben die bekend ,is Ze zal kort gelden en royaal en redelijk worden toegepast. Minister Algera verklaarde o.a.. dat de r'dio-kwestte waaron de heer Bur ger doolde, onderwerp van bespreking met- ziin ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapnen vormt. Laboratorium te Delft uit de Verenig de Staten naar Nederland zal terugke ren om in deze commissie zitting te nemen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor- resoondentie uiterlijk ter post moet zijn be- zorsd. staan, lussen haakjes, achter de naam vairThet schip vermeld: Indonesië: nis „Wil lem Ruvs" i2 Maart); N-w. Guinea ms „Am- stelbron" (5 Maart); Ned. Antillen; ms „Wil lemstad" (17 Febr.); Suriname: ss „Cottica" 1.8 Febr Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika ms ..Stirling Castle- 114 Febr.); Ca nada: ss „Groote Beer" (18 Febr Australië en Xw Zeeland: ss „Himalaya" 119 Febr.); Zuïd-Amerika 'niet Brazilië) ss „Andes" (28 Febr.); Brazilië ss „Alioth" (24 Febr.). Max temp. (gr C en neerslag Oslo geh bew. NNO 8 13 Stockholm sneeuw O 3 5 Kopenhagen sneeuw ONO 13 >1 Londen sneeuw N 3 3 Amsterdam regen NNO 4 3 Brussel motregen N 3 3 Parijs regen WNW 8 4 Bordeaux zw bew NW 6 7 Nice li. bew. .W 5 13 Warschau zw bew ZO 8 1 Berldjn sneeuw ONO 6 3 Frankfort regen Z 4 5 München onbewolkt ZZW 3 3 Züridh geh. bew. WZW 6 6 Wenen geh. bew. windstil 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2