SNELLE uitkering van schadevergoeding SKI TWEEDE KAMER DRINGT AAN OP: OP ROYALER BASIS DAN NA DE OORLOG Raadsverkiezingen jaar uitstellen Evacué's uil Zierikzee in paleis Het Loo DESTRUCTIE VAN DUIZENDEN CADAVERS Onderhandelingen Egypte en West-Duitsland afgebroken Echtpaar door gas vergiftigd Recreatie-centra voor evacues 2 TROUW DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Onder grote belangstelling kwam Dinsdagmiddag en Dinsdag avond de Tweede Kamer bijeen om de regeringsnota over de storm vloed te bespreken. Vele ministers zaten achter de regeringstafel en de publieke tribune was geheel bezet. Nagenoeg alle afgevaardigden, die aan het debat deelnamen, spra ken woorden van deernis met het lot der getroffenen en gaven uiting aan hun waardering voor het medeleven van het koninklijk huis en voor de hulpverlening uit binnen- en buitenland. Algemeen waren de sprekers het er over eens dat aan de slacht offers van de ramp zoveel mogelijk algehele schadevergoeding moet' worden gegeven De tendentie van de redevoeringen was, dat 111 ieder geval de schaderegeling thans royaler dient te geschieden dan de oorlogsschaderegeling. Alle sprekers wensten een snelle schade- bepaling en een even snelle schade-uitkering. De heer Burger (Arb.) was van oordeel, dat thans allereerst actie van de regering wordt geëist; haar aan dacht mag niet van de hoofdzaak worden afgeleid. Critiek kan eventueel later komen. Bij de ramp is naar zijn mening de nationale en internationale solidariteit tastbaar gebleken. Alle energie moet nu gericht worden op het leggen van noodverbanden- Aan Wa terstaat moet ruimere armslag worden gegeven- De aandrang om de zeegaten af te sluiten is spr. niet onwelkom, maar daaraan is men nog in geen jaren toe. Hij gaf in overweging de instelling ener technische commissie om advies uit te brengen, De heer Burger vroeg voorts waarom juist de regeling voor oorlogsslacht offers van toepassing is verklaard voor de getroffenen. Verder wilde hij weten hoe het staat met de inschake ling van „wederopbouw", hoe de po sitie der voedselvoorziening is en hoe de globale schaderaming en -regeling er uitzien. Een integrale schadever goeding moet z.i. worden benaderd. De tegemoetkoming kan royaler zijn dan bij de oorlogsschaderegeling. De heer N. van den Heuvel (KVP) meende, dat men zich aller eerst moet bezinnen op de vraag of de huidige positie der waterkeringen van dien aard is, dat ze een veilige afweer vormen. Wellicht zijn achter de dijken werken aan te leggen, die de bevolking althans de kans geven het vege lijf te redden- Decentralisatie van de hulp verlening bij grote rampen is nood zakelijk. Spr, wilde spoedig herstel van het gezinsverband der evacué's. De regeling voor de oorlogsslachtoffers zal moeten worden aangepast aan de hui dige toestand. De heer Van Meel (KVP) vroeg of het niet mogelijk was geweest de dijkgraven, burgemeesters, polderbe sturen e.a. duidelijker te waarschuwen voor het gevaar, dat dreigde. Hij wilde weten óf de controle op de buiten dijken wel voldoende is geweest. De kwestie der polderlasten moet z.i. in ogenschouw worden genomen, De boe ren zijn er niet gerust over hoe de regering de overstroomde gebieden weer op gang zal brengen. Spr- vroeg of er al overleg is geweest met de ge organiseerde landbouw ten aanzien van de schaderegeling. De heer Weiter (KNP) prees de regering voor de doortastende wijze, waarop zij is opgetreden- Hij miste echter een raming van de voorlopige uitgaven in de nota van dr. Drees en informeerde naar de wijze van finan ciering, die de regering zich voorstelt. Naar zijn oordeel moet men komen tot een financiering op afzonderlijke reke ning, buiten het gewone budget om. Onder alle omstandigheden moet wor den voorkomen, dat het ambtelijk apparaat op de weekends ten dele ver lamd is. Spr. vroeg of het waar is, dat wel het ANP Zondagochtend om vier uur paraat was, maar dat het verschei dene autoriteiten niet heeft kunnen bereiken. Verder vroeg de heer Welter, of het waar is, dat. ondanks de waarschu wing van De Bilt, de technische bewa king van de dijken ten gevolge van het weekend te wensen heeft overgelaten. Wordt er niet te veel gekeken naar de potentiële vijand in het Oosten en te weinig naar de potentiële v«and in het Westen, de zee? De schade moet zoveel mogelijk worden vergoed, als het mogelijk is integraal. Angst voor ambtenarij Eerste spreker in de avondvergade ring was de heer Ti la nu s (C.H.V. Naast een gevoel van hartelijk mede leven met de slachtoffers was bij de lezing van de nota-Drees by hem op gekomen een gevoel van dankbaarheid voor de betoonde hulpvaardigheid Er is een saamhorigheid aan de dag ge treden, die zich ook tot het buitenland uitstrekte. Erkentelijkheid uit spr, voor het koninklijk medeleven en voor de rede van de Koningin. Met de minis ter-president was spr. het eens, dat de fouten die gemaakt zijn, wegvallen tegen het goede dat verricht is. Familieberichten (Uit andere bladen) Bevallen: Mevr. v. Gentde Ridder, Schiedam, z.; mevr. Bakker—Lakenman, Lutjebroek, 2 d.; mevr. Schwarz—Herz. Holon (Israël), d.: mevr. KrantzSantman. Oegstgeest, d.; mevr. Van Hasseltvan Paassen. Amsterdam, z.: mevr. Berkhout Schrijner, Amstelveen, z.; mevr Stehouwer Waiboer Den Maag, z.; mevr. Tenhaeff— v. Zorge, Ifar (Nieuw-Guinea), z.; mevr MageeVerspyck. Londen, d Overleden: J A. E. VersteegHu- beck, 63 j.. Amsterdam: C. Steljn—Burkunk. 72 j„ Bodegraven: M. den Breems. 66 j„ Vlaardingen: K. E. KleyneMol, 53 J., Rozenburg; N. van Vlietvan der Linde 84 J., Ouderkerk a d. IJssel: A. Lindenburg, 62 j„ Rijswijk; S. Zadoks. Amsterdam: i Barg, 57 1„ Soestdijk; J. Tenge, 60 j., A'dam. J. F A Bosch 73 J., Amsterdam: M M Et.ermBn, 48 Lunteren: E H M Brans 68 J„ Amsterdam; H Klngma. 75 1„ Sneelc. W F Rathiens Washington <USAj, H Terp 6tra, Amsterdam; L. F Borzykowska, 62 1.. Amsterdam; M. I. van WiJngaerdt, 73 J., Abcoude. Wat met Schouwen en Duiveland is gebeurd, verbaasde hem. Op 1 Febr. was daarvan geen bericht ontvangen en eerst op 2 Febr. scheen mep van de gevaarlijke toestand op de hoogte te zyn. Heeft men dan niet de be schikking over een vliegtuig gehad? Maatregelen voor een verhoogde vei ligheid, waarvan de nota gewag maakt, zijn volgens de heer Tllanus zeker nodig. Opmerkend, dat er nog oorlogsscha degevallen zyn, die nog niet zyn afge wikkeld, zeide spr., dat hem een angst voor ambtenarij bekruipt, als deze schaderegeling ook thans wordt toe gepast- Hij drong aan op snelle af doening. De heer Gortzak (C. P. N zeide, dat de nota geen antwoord geeft op de vraag naar de oorzaak van de ramp. Het antwoord op de schuldvraag ligt z.i. in de hoge oorlogsuitgaven. Spr. zeide dankbaar te zyn voor de ondersteuning door het buitenland ge geven of voorbereid, maar hij protes teerde tegen „de klaarblijkelijke po ging' van de regering der Verenigde Staten om onder de vlag van hulpver lening zich m onze binnenlandse aan gelegenheden te. mengen". „Verpolitiekt" De heer O ud (V. V. D.) sloot zich aan bij de woorden van. deernis, die buiten en in de Kamer gesproken zijn. Voorts sprak hij woorden van waarde ring jegens alle helpers. Men moet wel buitengewoon verpolitiekt zijn als men in de buitenlandse hulp politiek wil zien. De heer Oud betrok in zijn hulde de koninkiyke familie en hy dankte Hax-e Majesteit, voor haar radiorede van Zondag. Dat er ook fouten gemaakt zyn is volgens de heer Oud volkomen begrij pelijk en het is in de hoogste mate on- biliyk en onrechtvaardig de regering daarvan een verwyt te maken. Wat het herstel aangaat, zeide spr. van oordeel te zyn, dat de schade in beginsel gedragen moet worden door het gehele volk. De schade moet zo snel mogelyk worden afgewikkeld. Het tempo van de „materiële oorlogs schade" moer. daarbij niet tot voorbeeld worden genomen. Spr. zou de waterschapsorganisatie niet willen doen verdwynen, maar wel zou een reorganisatie van de water- schapsindehng overwogen moeten worden. Onder het oog dient z.i. ook te worden gezien de vraag of het finan ciële vlak, waarop het waterschap staat, wel breed genoeg is. Spr. vroeg, of het juist is, dot er ge waarschuwd is voor te lage dyken en dat men uit het weerbericht van Za terdag had kunnen opmaken, dat er iets ernstigs te wachten was. Voorts vroeg hij of de organisatie voldoende was om de mensen tydig te waarschu wen. De heer Zandt (SGP) verklaarde eveneens grote waardering te hebben voor de deelneming van het konink- iyk huis, voor de betoonde offervaar digheid en voor de buitenlandse hulp. O.m. vroeg de heer Zandt of 't juist is, dat terwyl het ANP in de nacht van Zaterdag en Zondag paraat was en het Rode Kruis in de weer was, verschil lende autoriteiten niet te bereiken waren. Op een aantal punten vroeg spr. na dere inlichtingen en hy drong aan op grote nauwkeurigheid bij het herstel der dijkén. De vergoeding van de schade behoort voorts snel geregeld te worden. Nog geen critiek De heer Schouten verklaarde van oordeel te zyn, dat het ogenblik tot het uitbrengen van critiek op wat is gedaan en gelaten nog niet is aange broken, omdat men het geheel nog niet kan overzien. Een critische beoordeling zou op dit ogenblik van ondankbaar heid getuigen voor het ontzagiyke werk, dat duizenden hebben verricht,. Z.i. moet de regering aandacht beste den aan de tekortkomingen, die geble ken zyn. De maatregelen tot het verkrygen van een verhoogde veiligheid, welke de regering beoogt, zijn urgenter dan men denkt, meende de heer Schouten De bescherming der burgerbevolking zal daarby mede betrokken moeten worden. De buitenlandse militaire hulp zal waarschynlyk geleerd hebben, Mijn smaak is Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Haf... HUNTER Heerlijk! dat op het gebied van onze militaire organisatie ook wel aandacht gege ven mag worden aan de materieelvoor- ziening met het oog op rampen. By de schadevergoeding moet men niet eerst komen met voorlopige rege lingen. De regeling dient zó te zyn, dat men niet met tientallen instanties te maken krygt. Wanneer men de omvang der ramp, in geld uitgedrukt, kent, behoort er z.i. te komen een financieringsplan voor het geheel. De heer Schouten sluit zich aan by de herdenkingswoorden en by degenen, die waardering hebben geuit jegens het optreden van het koninklyk huis en jegens allen, die hulp hebben verleend. Het spyt hem. dat een deel van het buitenland, gelegen achter het yzej-en gorden daar niet by inbegrepen is, althans tot nu toe niet. De heer Van der Feltz (C.H.) vraagt o.m. of de regering bereid is voor de belastingen een andere hou ding te doen aannemen ten opzichte van de getroffenen dan geschied is ten aanzien van hen, die vergoedingen voor oorlogsschade kregen. ARNHEM. Inlichtingen onvtrent ge- evacueerden kunnen '-u-orden ingewonnen bij biet infonrnatieibun-cau van het Roode Kruis, Velperweg 27, tel. 27755. Het bureau is op werkdagen geopend van mogen tot zes TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Langzaam en waardig draaide de inspecteur zich in de deuropening om. Wat hadden die kerelsh toch op eens? Maar noch de brigadier of de agent noch de andere aanwezigen begrepen waarom er zo gelachen werd. „Ha, ha!" klonk luidkeels 'het gegier van de beide rirovita-slachtofifers. Toen kreeg de agent plotseling de inspecteur in de gaten. „Stilte!" brulde hy verschrikt tot de brigadier, die hierop in zo'n onibedaarlyk lachen uitbarstte, dat de agent vanzelf weer meedeed. „Ga jy eens e-ven met me mee, agent!" zei <de inspecteur nu tegen een andere agent die alles met verschrikte ogen had aangezien. „Jy schynt nog de enige verstandige hier te zyn eh.dat wil zeggen ehdat wij beiden de enige verstandige mensen in dit vertrek zijn. Kom mee naar mijn kamer! Begrepen?" „Jawel inspecteur!" antwoordde de agent, correct saluerend. „Ik heb het begrepen! Wij zyn de enige verstandige mensen in dit vertrek en ik ga mee naar Uw kam©r!" VOORSTEL VAN TILANVS: heeft ïheer Tilamis (C.H.) bij de behandeling van de wa tersnoodnota van dr. Drees in de Tweede Kamer gevraagd of het niet goed zou zijn de gemeenteraadsver kiezingen, die binnenkort gehouden zullen worden, voor het gehele land uit te stellen in verband met het feit, dat de candidaatstelling voor de ge meenteraad niet in alle gemeenten kan geschieden. „De grondwet verzet zich er niet tegen", aldus de heer Tilanus. Te Bellingwolde is de oudste in woonster van Oost-Groningen, mejuf frouw Grietje Kruller, op 101-jarige leeftijd overleden. (Advertentie) KOU en GRIEP I kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kuinre (toez.), cand. M. C. Don te Amsterdam. Te Har- lingen (toez.), F. Bloemhof te Span- num en Edens. Benoemd: Te Erichem (tot vicaris), cand. G. Griffioen te Apeldoorn. Aangenomen: Naar Mydrecht (Utr.), cand. F. N. M. Nysen, vicaris te Delft. Bedankt: Voor Ernst (toez.), A. Klein Kranenburg te Kootwyk. Voor Garderen, W. L. Tukker te Delft. ONDER KONINKLIJK DAK Dinsdag zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in liet Koninklijk paleis Het Loo. dat door H. M. koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Nederland se Rode Kruis met medewerking van velen, onder meer van enkele grote Apeldoornse hotels, die een honderd tal bedden ter beschikking stelden, al les In gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. in de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluchtelingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het ko- ninklijK dan een gastvrij tehuis zullen vinden. Gisterochtend kwam een twee de groep aan, bestaande uit bejaar de Heden, £}ip door water en wind uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen zyn verdreven. Verwacht mag worden, dat ln de loop van deze week de beschikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. Een bijkomend, hoewel uiterst belangrijk probleem van de watersnood is ge legen in de snelle verzameling en destructie van de duizenden cadavers van het tydens de watersnood verdronken vee, De 9 destructiebedryven, die ons land rijk is, werken thahs op top-capaeiteit om de cadavers binnen de kortst moge lijke tijd te kunnen verwerken. Hoe dit. in zyn werk gaat werd ons verteld door de heer M. de Kroes, directeur van de Gekro, een der drie voornaamste destruc tiebedrijven, dat te Rotterdam gevestigd is. Een Deense vrachtwagen met goederen voor de getroffen gebieden arriveert in Rotterdam. De chauffeur, A. J. Hugger, heeft 15 uur achter het stuur ge zeten. Rust gunde hij zich niet. Nederland moest naar zijn mening zo gauw mogelijk worden geholpen. NEGUIB STELDE EISEN TE HOOG HUIDEN TOT LEER VERWERKT Onmiddellijk na de watersnood is ons land verdeeld i-n deatruetiegebiedendie elk een .deel van liet verdronken vee voor hum rekening nemen. Ook enkele Belgische be drijven nemen hieraan deel, voornamelijk door vee te verzamelen, afkomstig uit Wal cheren en Zuid-Beveland. De Gekro heelt thans de Krimpener en Alblasserwaard grotendeels van cadavers vrijgemaakt. De Hoeksche Waard eri Voorne-Puttep. zdjn met de ruiming reeds een heel eind gevorderd Deze ruiming moetzo snel mogelijk ge schieden, niet alleen vanwege 'het besmet tingsgevaar, maar ook omdat de huiden minder waard worden, naar mate zij ouder zijn. De huiden worden nl. gestroopt en tot leer verwerkt, cn de -boer krijgt 90% van de waarde der huid vergoed. De Marine heeft eeru dertigtal kikvorsmannen afge staan, die in hun isolerende guinmikleding zich te water begeven om de cadavers los le snijden en naar de wegen te slepen. Uit de koolteeltgebieden zijn 30 motorvietten overgebracht, die de cadavers uit de onder gelopen gebieden wegslepen. Op de Gekro kan per dag 125 toci aan vee verwerkt worden, hetgeen neerkomt op 400 stuks, bij een werktijd van 24 uur. Tot op heden zijn in totaal 3700 cadavers aange voerd, t.w, 2400 per schip en 1300 per as. De gemeente Rotterdam heeft een indus triehal in de Spaanse Polder afgestaan om een honderdtal slaohters in de gelegenheid te stellen de aangevoerde koeien- en paar- denliehamen zo snel mogelijk te verwerken. De dieren worden van hun huid ontdaan en in stukken gehakt. Deze worden in speciaal Ingerichte ketels verhit' door middel van stoom met een temperatuur van 100 gr„ zodat vleos en henen uiteenvallen tot een gesteriliseerde vloeibare massa. Deze massa wordt later ingedroogd en komt als donker bruine, korrelige poeder te voorschijn: alle vlees is niet meer dan stof en waterVan 100 kg schoon vlees wordt ongeveer 25% diermeel verkregen en 8% vet Het dier meel, dat voor 60% uit eiwit bestaat, wordt door kippen- en varkensvoer gemengd. Het vet gaat. naar de zeep- en 'kaarsenfabrieken. Deze destructie wordt uitgevoerd met een personeel van 250 man, in drie ploegen, Vlammemverpers De heer Kroes schat, dat 70% van de ca davers op deze wijze vernietigd zal kunnen worden, doch er blijft altijd nog een per centage, dat niet bereikbaar is, cn tot verre staat van ontbinding zal zijn overgegaan, tegen de tijd dat. men ze bereikt. Ook liggen er cadavers in de slikken en gorzen, waar men met geen enkel vervoermiddel bij kan komen. De Amerikanen, verzot op moderne De Westcluits-Egyptische handels onderhandelingen zijn afgebroken en de Duitse delegatie keert vandaag naar Bonn terug. Er is hiervoor geen reden opgegeven. Tevens is officieel bekendgemaakt, dat vandaag op het Egyptische minis terie besprekingen zullen beginnen met een Oostduitse delegatie. In Bonn is men zeer slecht te spreken over het verloop van de Duits-Egypti sche handelsbesprekingen. Neguib heeft zyn eisen zo hoog gesteld dat de Duitse regering daarover reeds haar spyt heeft uitgedrukt, Neguib heeft de Duitse tegenvoor stellen van de hand gewezen en houdt vast aan de eis betreffende reusachtige Duitse credieten. De Duitse regering heeft kennelyk gehoopt Egypte te kunnen overhalen zijn invloed in de Arabische wereld aan te wenden om de dreigende boycot van Duitse producten in dit gebied te voor komen. De Arabische landen hebben gedreigd met een boycot wanneer Westduits- land de herstelbetalingen aan Israël door zou zetten. Neguib is bereid zijn invloed aan te wenden maar eist in ruil daarvoor een crediet van 200.000.000 Egyptische pon den. Hij wenst dit crediet op lange ter mijn en in de vorm van Duitse diensten en Duits materiaal. X0G 1000 VRIJWILLIGERS NODIG VOOR B.B. ZUTPHEN. De aanmeldingen voor de Bescherming Burgerbevolking zyn nog lang niet voldoende. Bijna een kwart van het vereiste aantal personen heeft zloh gemeld. Er zyn nog duizend men sen nodig. Er wordt dan ook een drin gend beroep gedaan om zioh beschik baar te stellen. Op 's-Gra venhof 2a, is men bereid alle inlichtingen te verstrek ken. ARNHEM. B. en W. stellen voor ten behoeve van het aanbrengen va.n elco- trisohe Installaties in de centrale werk plaatsen (electricl'teitisbedrijf en waterlei ding) 29.000 beschikbaar /te stelten. middelen, als altijd, hebben reeds het idee geopperd deze lichamen .met vlammenwer pers te verassen. Maar proeven heb ben uitgewezen, dat voor elk lichaam een ■at benzine nodig is De hoofdinspecteur •oor de Volksgezondheid en de Veterinaire Dienst verleent in speciale gevallen toe stemming de cadavers te begraven. Dit is enorm werk, en is ook niet zonder ge it Want het kan voorkomen dat een koe die b.v. miltvuur had, in haar graf na jaren nog actief virus verspreidt, B-U alle ongeluk is nog een geluk: de koude houdt de onbbindinjg lang tegen, Was het zomer geweest, dan zou het gevaar van besmetting en epidemieën veel groter zijn geweest. (Van onze correspondent) Woensdagmiddag omstreeks een uur werden politie en G.G.D. te Groningen gewaairsohuwd. In een woning aan de Noorderhaven waren geen tekenen van leven te bespeuren. Men ontdekte de 58-jarige J. E. en zijn echtgenote, de 59-jarige C. K. E.H. levenloos in hun woning. Waarschijnlijk zijn zy door gasvergiftiging om het leven gekomen. Bouw raadzaal gegund EDE Het gemeentebestuur heeft de bouw van de nieuwe raadzaal gegund aan de gebr. Van Aggelen te Renkum, die met 69.580 de laagste inschryvers waren. Zodra de weersomstandigheden het toelaten wordt met het werk aan gevangen. (Advertentie) KARSOTE RUB verkoudheidszalf Werkl van Iwee lianlen Iegelijk Grote doos 75 cf. VLAS MIDDENMEER, 11 Febr. Vlas 0.230.26 gerepeld; ongerepeld 18 20 ct. GRANEN EN ZADEN MIDDENMEER, 11 Febr. Tarwe 2626.35, zomergerst 3232.25, wintergerst 27.5028.70, haver 20 22, rogge 2425, capucijners f 2340, groene erwten 4651.85, kanarie zaad J 5256, blauwmaanzaad 105 113. HOOI EN STRO MIDDENMEER, 11 Febr. Withooi 120140, rode klaverhooi 120130, lucernehooi 130140, haverstro 45—50. PAARDEN EN VEE DOETINCHiEM, 10 Febr. Aangevoerd 355 runderen iwaaronder 90 vette). 92 vette kalveren, 728 nucht. kalveren. 18' schapen, 12 lammeren, 6 geiten, 555 biggen, 12 lo pers, 1/2 dragende varkens en 6 paarden. Prijzen: Kalf- en melkkoeien 7501050, kalfvaarau 750075, gust.e koelen 525670, guste vaarzen 52562o, pinken 325425, graskalveren 250325, fokkalveren 100—! 130, nucht. kalveren 3850. schapen 95 125, lammeren 6580, geiten 3040, big gen 32—412, lopers 5565, werkpaarden 750000, alles per stuik. Slaohtveeprijzen: le kwal, 2,652,75 per leg slaehtgew., 2e en 3e kwal, 2.252.50 per kg slaehtgew, extra kwal. 2.802.88 per kg slachgew vette kalveren beste kwal. 2,30—2.40 per SCHEVENINGEN Loggers verse haring: geh 3 f 1680, Seh 333 f730. Loggers verse via: Seh 305 f3400, Seh 160 f6900, Sch 24 f 10.130 KUSTVAART ACTINIA 1.1/2 te Huil; ANNA B. 10/2 te Teraeuzen; ARCTIC 11/2 te Cork, ARNOUDSPOLDER 11/12 te Antwerpen; BERNISSE U/2 te Brunsbutlel; BESTE VAER 10/2 te Swansea; BI.ERUM 10/2 te Kopenhagen; COETA pass. 10/2 Vlissingen n. Dublin; COMBINATIE 10/2 te Cette; CRESCENDO 10/2 te ALioa; DENEB 10/2 te W. Hartlepool; DENI 10/2 te Goole; FRANKA II 10/2 te Cardiff; HARTEL 10/2 te Antwerpen; HOOP OP ZEGEN 9/2 te Vlissingen; HARM p, 9/2 Vlissingen n. Wicktow; JOHANNES 10/2 te Antwerpen; KAAP FALGA 11/12 v. Cuxhaven n. Mid delburg; KENITRA 10/2 te Pórt Lyautey; KON, JULIANA p. 10/2 Dover n. Galway; LVDIA 11/2 te Antwerpen; MEEUW 10/2 te Aberdeen; MAARTJE 10/12 te Antwer pen; NETTA 10/2 te Gothenburg; PONTO 10/2 v. Bordeaux n. Lowestoft; PRINS BERNHARD 10/2 te Londen; REGINA 9/2 te Antwerpen; ROBERT lO/'2 v. 'Truro n. Par; SILVRETTA p, 10/2 HoLtenau n. Veile; SPURT p. U/2 BurMns n. Genua; TIDE 10/2 v. Dublin n. Barry; WESTLAAN 10/2 te Bremen; WILLEM pass. 10/2 Bruns- buttel; WILPO 9/2 v. Grimsby n. Savona; ABEL TASMAN 11/2 te Delfzijl; AMSTEL- STROOM 11/2 te Londen; ALI 10/2 te IJmulden; ADM.. DE RUYTER 10/2 'le W. Hartlepool; ALJA 10/12 te Antwerpen; ARV SCIIEFFER pass. 10/2 Flnisterre n. R'dam; BEEKBERGEN 10/2 v. Avilles n. Requeada; BREEHELLE 10/2 te Londen; BOUNTY 10/2 te R'dam; BETA 10/2 te Middlesbro; ELISA 10/2 te Bordeaux; HONDSBOSCH 10/2 te R'dam; HORST 10/2 v. Bergen n Trondheim; INSP MELLEMA p. 11/2 Gibraltar n. Tunis; JANS U/2 te Londen; JANTINA U/2 te Leiden; KEIZERS GRACHT 10/2 v. Tonnay Charente n. Barry; KONINGSHAVEN 10/2 te R'dam; MISSOURI U/2 te Kopenhagen; MUPHRÏD N. 10/2 in Torbay n. Port Talbot; NEELTJE B. 10/2 v. Drogiieda n. Partington; REM- MF.RT p U /2 Burlins n. Casablanca; SANDENBURGH 11 2 pass Point Estaque n, Bordeaux; SINT WALBURG p. l'0/2 Wight n. Boston (L); SOEMBA p U/2 Ter schelling n. Rostock: SPAARNESTROOM U/2 v. Amst. n. Leith; TON S 10/2 v Dublin n. Swansea; URMAJO p, 10/2 Dover n, Boness. COLLEGES NED. ECON. HOGESCHOOL WORDEN HERVAT De rector magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam maakt bekend, dat de colleges Maandag 16 Februa ri zullen worden hervat. Om kwart over twaalf die dag zullen de rector magnificus en de academiepredikant de studenten in de aula toespreken. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd voor doet. ex. godgeleerdheid: mej. A. G. van Dalen te Amsterdam (met lof); cand.ex. Frans: mej. F. v. Walterop te Amsterdam; cand.ex. opvoedkundig: mej. P- E. G. Pel grim te Amsterdam. GRONINGSEN. Geslaagd: Kerkelijk voorbereidend ex.: J. Strikwerda te Gro ningen; doet. ex. godgeleerdheid; A. S. v. d. Woude te Oosterlittens (Fr,) cum laude. (Van een verslaggever) Op vele plaatsen in ons land hebben de verschillende kerkformaties zich verenigd om tot leniging van de nood van de slachtoffers van de ramp geza menlijk te doen, wat er gedaan moet worden. In Rotterdam-Schiebroek beeft deze samenwerking tot gevolg gehad, dat een recreatie-centrum werd ingericht. Dit initiatief vond onder de geëvacueerd en zo grote waardering, dat op verscheidene andere plaatsen in de Maasstad eveneens tot inrichting van dergelijke centra werd overgegaan. Reeds onmiddellijk na de ramp werd in Schiebroek een comité opgericht, waarin naast de plaatselyke predikan ten ook de rooms-katholieke geestelijk heid zitting had. De eerste oproep van dit comité, dat beoogde in Schiebroek een aantal geëvacueerden onder te brengen, had tot gevolg, dat voor 1600 gastvrije deel van de Maasstad een onderdak vonden, zijn zo enthousiast over de ontvangst, dat ze er niet over uitgepraat raken. In de Gereformeerde kerk werden ze geregistreerd en van een warme maaltüd voorzien, in de Ned. Hervormde kerk werd hun kle- dingvoorraad aangevuld en toen allen op hun evacuatie-adres waren onder gebracht, staken de comitéleden de hoofden bij elkaar om plannen te maken voor de inrichting van een recreatie-inrichting. De rooms-katho- lieken stonden onmiddellijk hun ver enigingslokaal af, hoewel er van de geëvacueerden nauwelijks 2 procent rooms-katholiek is. De kosten voor consumpties, boeken, tijdschriften, gezelschapsspellen enz. worden geza menlijk gedragen. Na een paar dagen bleek het recrea tie-centrum reeds in een grote behoefte te voorzien en toen men in andere delen van Rotterdam van het. Schie- broekse Initiatief hoorde, ging men eveneens over tot inrichting van recreatie-centra, zodat er thans onge veer tien van deze gelegenheden in de Maasstad zijn. De grootste is in „Odeon" gevestigd door samenwerking van 't convent van kerken en de Rot terdamse Gemeenschap, maar de aan loop is hier minder groot dan in de buitenwijken, waar de meeste evacué's zijti ondergebracht. WATERSNOODCOMMISSIE DER NED. HERV. KERK Het moderamen der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in over leg met de vertegenwoordigers van de bij hulpverlening en herstel betrok ken organen van bystand, een waters noodcommissie ingesteld. Deze commissie is onderverdeeld in zes commissariaten, en wel voor: 1. het pastoraat onder de geëvacueer den. 2. de diaconale zorg aan de geëva cueerden, thans en na hun terugkeer, 3. de zorg voor. de inkomsten van hen, die in nood- en evacuatiegebied in dienst der kerk werkzaam zijn, 4. voor het herstel van het financiële leven der getroffen gemeenten en de zorg voor het herstel van de registers van de kerkelijke stand. 5. voor herstel van de gebouwen (ker ken, pastorieën etc.), de inboedels van predikanten, volledig in het pastoraat werkzaam, 6. voor de kerkelijke archieven. Elk commissariaat staat onder leiding van éen deskundig commissaris. De lei ding der Watersnoodcommissie by de secretaris-generaal en de secretaris voor algemene zaken der Ned. Herv. Kerk. De Watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk besloot de door buitenland se kerken verleende hulp te besteden in overleg met de in het landelijk in terkerkelijk bureau noodvoorziening samenwerkende kerken. KERKELIJKE COLLECTEN IN DEN HAAG EN ROTTERDAM De collecte in alle Ned. Hervormde kerken in 's-Gravenbage op Zondag j.l. heeft, naar de diaconie mededeelt, in totaal f 50.510,62 voor het Nationaal Rampenfonds opgebracht. De in de Rotterdamse Protestantse kerken gehouden collecten hebben ruim f 140.000 opgebraeht. HENGELO Ondier heit personeel van d'e flmma E. Nljhof ,,De Span-", werd een Inzameling gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. Door de directie werd het bedrag verdobbeld, zodat er 3730 kon ■worden afgedragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2