Dr. Drees dient de communisten een felle afstraffing toe Evacuatie voltooid MEER BIJ HELICOPTERS DEFENSIE? Minister Algera over de oorzaak van de ramp slagen van emigratie af TWEEDE KAMER OVER WATERSNOODRAMP ziging van belastingplannen EEN MILLIARD SCHADE Een nul te veel Giro-nummers 9575 412739 In enkele gevallen keerden bewoners iveer terug Ruim 34 millioen Stor: m en sneeuw in Europa Nederlandse vlieger omgekomen FORMOSA ONDERNEEMT RAIDS NAAR CHINESE KUST r VerliesUjst - ENGELAND EN EGYPTE WERDEN HET EENS Teleurgestelde emigranten keerden terug „Van de vrouw hangt het al of niet Zeeland juist buiten het slormgebied Bestraffing van plunderaars DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Redactie en Adm. N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentscha Bank, Amsterdam. TelefooD 37900—39222 (10 lijnen) Postbus 859 Gem.-Glro Amsterdam T500 Postgiro no. *12739. Abonnementsprils 49 cent per week; f 625 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks. Tvouut- ELFDE JAARGANG No. 2388 (Geldig tot Donderdagavond) NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt. Morgen: Zon op: 8.02 Maan op: 7-19 onder: 17.48 onder: 15.41 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW H'oolrlredacteur: Dr J. A. H J S. BKIJ1NS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr. Drees, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer uiting gegeven aan de bewondering der regering voor de „toewijding, de inspanning en de heldendaden der vele naamlozen, die in de overstroomde gebieden hulp hebben verleend en nog ver lenen.'' Ons land kan zijn taak aan, omdat de ramp een volk heeft getroffen, dat gezond en krachtig is, verklaarde de premier. De minister gaf daarna een overzicht van hetgeen de regering op de eerste dag van de ramp, Zondag 1 Februari, heeft gedaan. Er werden die dag al vele verkenningsvluchten gemaakt. De lieer Drees betreurde het, dat Schouwen en Duiveland die eerste dag niet in de aandacht waren geweest. De communisten, die de ramp misbruiken voor politieke propa ganda, kregen van de premier een felle bestraffing te incasseren. (onder voorbehoud) De heer Drees begon met te zeggen, dat de nota, zoals zij aan de Staten Generaal werd gezonden, onvermijde lijk onvolledig moest zijn. De regering zal echter gaarne van tijd tot tijd de Kamer nader inlichten. Ik wil hier echter nog eens nadrukkelijk doen uit komen. aldus de minister-president, dat de nota vooral ook onvolledig is ten aanzien van hetgeen door de be volking en de autoriteiten ter plaatse is verricht. Overwegend moet zijn de grote bewondering voor de ontzaglijke inspanning en de onbegrensde toewij ding, ik. mag wc) zeggen van de helden daden van de vele naamlozen. Stellig zijn zij daarbij aangemoedigd door de grote en actieve belangstelling, door de leden van het Koninklijk Huis betoond, door de wijze waarop het Nederlandse volk te hulp kwam en door de stroom van sympathie en medewerking uit het buitenland. Dr. Drees diende vervolgens de com munisten een afstraffing toe. „Ik had gedacht," sprak hij, „dat in dit geval zuiver menselijke gevoelens de over hand zouden hebben en dat deze ramp niet gebruikt zou worden om politieke strijd te voeren. Het is helaas anders gelopen. Op het ogenblik dat de Ame rikaanse hulpmiddelen honderden mensen het leven redden, voelden de communisten zich geroepen de leider daarvan nog eens uit te schelden. Waren hier Russische helicopters ge arriveerd onder leiding van een Rus sische generaal, zij zouden hem niet hebben uitgescholden maar voor zijn hulp hebben'bedankt." Van communistische zijde werd ge zegd: Nederlandse militairen moeten in de kazernes blijven, terwijl buiten landse militairen hulp moeten bieden. Wij weten, welke ontzaglijke presta ties onze soldaten hebbèn geleverd. De heer Gortzak beweerde, dat het Atlantisch Pact ons deze ramp heeft gebracht. De communisten schreven, dat het algemeen bekend was, dat de Nederlandse regering weigerde de dijken te versterken, omdat zij dat geld voor defensiedoeleinden wilden uit geven. Ik heb mij afgevraagd, aldus dr. Drees, waar is de vlammende waar schuwing gebleven, die ongetwijfeld hij de begroting van Verkeer en Water staat had gegeven moeten worden van de zijde der communisten? De heer Gortzak heeft hij de begroting van Sprekend over de met zeer groot voorbehoud geraamde schade van rond één mil liard, wees minister Drees op de veel hogere bedragen, die in de buitenlandse pers wor den genoemd. In de Ameri kaanse pers luordt gesproken van 500.000 verwoeste hui zen. „Er zijn nooit zoveel huizen geioeest in de getrof fen gebieden," aldus dr. Drees. „In een telefoonge sprek met Amerika heb ik gesproken van 50.000 men sen, die dakloos („home less") zouden zijn. Waar schijnlijk heeft men toen verstaan of begrepen, dat er 50.000 huizen zijn vernield en er toen op een of andere manier een nul bijgezet." „Hoe ernstig de ramp is: zo ontzettend was zij nog niet," aldus de minister-pre sident. Verkeer en Waterstaat over alle moge lijke dingen gesproken, maar dit punt heeft hij niet aangeroerd. De minister-president gaf daarna een toelichting omtrent hetgeen gebeurd is op de eerste dag. de Zondag na de ramp. Onmiddellijk na de eerste radio berichten hadden verscheidene minis ters gevraagd of geen ministerraad moest worden inhouden. Spr. meende dat niet te moeten doen omdat dit uren zou vergen. Dr. Drees had de zekerheid, dat het hele militaire apparaat in werking zou komen en toen is hij 's middags naar verscheidene plaatsen in het noodge bed gegaan. Hetzelfde deden de ministers Algera, Staf en Beel. Op de departementen waar men de zaken te regelen had waren de diensthoofden present. Op Zondag is niet alles bezet als op een werkdag, Mfcer de vertra ging is niet zo groot geweest. Om 4.20 uur is de heer Maris, directeur-gene raal van de Waterstaat, al gealarmeerd er. hij heeft zich met Dordrecht in ver binding gesteld. Tussen 5 uur en half- zes heeft het ANP contact gehad met de perschef van Waterstaat en het Rode Kruis. In het getroffen gebied zijn mensen geweest, die niet weg wilden. De waar schuwingen hebben niet altijd het ge wenste resultaat gehad. Zie verder pag. 3, 5e kol.) (Voor de redevoeringen die aan het antwoord van dr. Drees voor afgingen, zie pag. 2). Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de ivatersnood) REGERING VERZOCHT PROF. THIJSSE TERUG TE KEREN Prof. ir. J. Th. Thysse zal, naar aan leiding van een telegrafisch verzoek va nde Nederlandse regering Maandag per vliegtuig naar Nederland terug keren. Prof. Thysse kwam acht dagen gele den in Amerika aan om gastcolleges te geven aan de universiteit te Michi gan. Hij is een van de ingenieurs, die zeer nauw betrokken was bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Wa terweg en de Wester-Sohelde af te sluiten. Naar aanleiding van het Nederlandse plan om de waterkering te verbeteren, zei prof. Thysse: Over ongeveer 15 jaar zouden wij onkwetsbaar geweest zijn voor overstromingen. Indien de natuur ons nog 15 jaar de tijd gegeven had, zouden wij klaar geweest zijn. De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Alleen uit Zierikzee zijn nog ongeveer 500 vrijwillige evacué's te verwach ten. In Zierikzee wordt thans na melijk niet meer aangedrongen op een verplichte ontruiming. De aandacht begint zich al meer te richten op de revaeuatie, waar van er reeds een aantal zij het spaarzame gevallen zijn. In Molenaarsgraaf en Breskensgraaf zijn reeds bewoners teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van herbevolking blijven. Men wil de springvloed van 16 Febru ari en een verdere dichting der dijken afwachten. RAMPENFONDS Tot gisteravond was er hij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnen- ;ekomen. Talrijke verbeteringen toegezegd De storm, die in de rampnacht woedde, droeg een uitzonderlijk karakter, verklaarde de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, gistermiddag in de Tweede Kamer. Om elf uur Zaterdag morgen 31 Januari gaf het K.N.M.I. een waarschuwing voor flink hoog water, 's middags om 5.45 een waarschuwing voor gevaarlijk hoog water. De volgende Zondag gebeurde wat nog niet in de historie is voorgekomen; de wateropzet uit zee nam een dergelijke omvang aan, dat van een vloedgolf moest worden gesproken. De opstuwing van het water duurde 24 a 36 uur voort en een extra-ongunstige omstandigheid was, dat op het tijdstip van de vloed de grootste windkracht optrad. In het debat ware» mededelingen den, deze stqrm z.jj-ioptreden. Er zijn van het blad „De Ingenieur" aange- haald, als zou men geweten hebben, dat de dijken te zwak waren. Het mo ment van publicatie acht de minister niet gelukkig. Hij heeft vooraf ook geen bezoek van de auteurs gehad om te komen waarschuwen. De minister behandelde de vraag of de dijken te laag waren. Het voorko men van elke overstroming is onmoge lijk. Hoe hoog moeten de dijken zijn" Men richtte zich tot nu tot de hoogst bekende stand. Wetenschappelijk ge sproken wist men, dat de dijken te laag waren, maar de regering wist niet dat in het tijdperk, waarin voorzie ningen getroffen zouden kunnen wor- Stormen en sneeuwbuien woedden gisteren boven Engeland en delen van Noord-Europa, waardoor wegen ge blokkeerd en schepen in de havens op gesloten werden terwijl nieuwe drei gingen voor overstromingen ontston den. In Engeland viel op sommige plaat sen twee meter sneeuw zodat dorpen geïsoleerd werden en het verkeer ver lamd. De waarschuwingen voor stormen langs de Oostkust zetten de duizenden soldaten en vrijwilligers aan nog snel ler met zandzakken de gaten in de zee dijken te dichten. In België zijn enkele rivieren buiten haar oevers getreden maar tot dusverre is geen gevaarlijke toestand ontstaan. In Le Havre kon de Amerikaanse boot United States pas later vertrekken ten gevolge van de zware wind. In geheel Scandinavië deden de ijzi ge winden de temperaturen dalen tot beneden nul. Franse soldaten, die op §j Zuid-Beveland kadavers uit het water halen, worden jj door Heilssoldaten op warme 1 koffie vergast. flilllliilliillllllllllllllilillllillll hogere standen daif-ooit te voren ge weest. In 1940 concludeerde een commissie, dat de kruinshoogte van de dijken op vele plaatsen verhoogd moest worden. Bij de uitwerking van plannen tot dijkverhoging bleek deze op diverse punten, o.a. te Dordrecht, niet uitvoer baar en toen kwamen de bekende vier- eilanden en vijf-eilanden-plannen. Minister Algera was van oordeel, dat voortaan in ruimere mate gealarmeerd moet worden. Thans zijn mensen in de slaap verrast. Veranderingen in het waterschaps wezen, die strekten tot centralisatie en vermindering van verantwoordelijk heid der publiekrechtelijke lichamen moeten met grote voorzichtigheid wor den behandeld, meende spr. Ten aanzien van de financiële ver houding tussen rijk en waterschappen merkte hij op, diat dit misschien een kwestie is om voor te leggen aan de commissie-Oud, Het ontwerp-Noodwet zal uitgaan van twee hoofdbeginselen: de kosten van herstel van hoofd- en buitenwa terkeringen komen voor rekening van het rijk. Het rijk neemt het- herstel ter hand met bevoegdheid voor de mi nister te delegeren aan lagere publiek rechtelijke lichamen. Van die be voegdheid zal hij ruim gebruik maken. Zie verder pag. 3, 7e kol.) "Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, ten Noorden van Paderborn (Duitsland) verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven ver loor. De vlieger kreeg tijdens een oefe ning op geringe hoogte met motorsto ring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlan ding mislukte. Toen men de Thunder- jet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Het ministerie van Defensie van de Chinese nationalisten heeft medege deeld, dat twee gemotoriseerde jonken, bemand met guerillastrijders, Maan dag jl. in de baai van Wcntsjow, 370 km ten Zuiden van Sjanghai, een com munistische jonk tot zinken hebben gebracht en twee andere in beslag hebben genomen. Het ministerie deelde mee, dat de twee nationalistische jonken patrouil leerden voor de Chinese kust ten Noordwesten van Formosa, toen zij de communistische vaartuigen ontmoetten- Een nationalistische generaal zei, dat er in de afgelopen 7 maanden reeds 15 raids op de communisten plaatsge vonden hebben, die het voorspel vor men van zwaardere aanvallen. In China hadden partisanen de com- In Stockholm viel vier meter sneeuw, munisten in 1952 verliezen van 200.000 man toegebracht. De grootste nationalistische aanval werd met 6.000 man uitgevoerd. Bij een twaalftal andere raids bestond de nationalistische groep uit 1.500 man. Een hooggeplaatste officier op het hoofdkwartier van Tsjang Kai-sjek deelde verslaggevers mede. dat er olannen bestaan om nationalistische guerillastrijders in de bergen In het achterland van communistisch China geregeld elke 14 dagen vanuit vlieg tuigen te bevoorraden- Er zouden mu nitie, machinegeweren en andere goe deren naar beneden geworpen worden. Deze week zouden ook pamfletten, vaarin de terugkeer van Tsjang Kai- sjek op het vasteland van China werd aangekondigd echter zonder een datum te noemen worden uitgewor pen. In vele polders is na het zak- ken van het water een 1 dikke laag modder achterge- 1 bleven, waarin mensen en 1 voertuigen zich slechts met m de grootste moeite kunnen voortbewegen. Motie in Tweede Kamer DANK AAN HET BUITENLAND Na de rede van minister Algera heeft de heer Romme (KVP) gisteren in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin de dank jegens alle bevriende regeringen wordt uitgedrukt. De motie werd z.h.st. aangenomen, nadat zij door alle fracties uitgezonderd de com munistische fractie mede werd on dertekend. Wij publiceren op pag. 5 de zevende lijst van de verlie zen, uitgegeven door het Nederlandse Rode Kruis. 1 Accoord over de Soedan Groot-Brittannië en Egypte hebben voorlopige overeenstemming bereikt over de zelfbestuurskwestie van de Soedan. Het accoord, dat volgens bevoegde zegslieden in Cairo is bereikt, betekent het einde van een langdurige bron van tweedracht èn wrijving tussen beide landen en opent de gelegenheid voor het voeren van besprekingen over de rol die Egypte in een voorgesteld de fensieverdrag voor het Midden Oosten zal spelen. Premier Churchill heeft gisteravond om halfacht een speciale zitting van het kabinet belegd, ten einde de voor lopige overeeni'jifiót ter goedkeuring voor te leggen. Wanneer die goedkeuring gegeven wordt, zal ambassadeur Ralph Steven son telegrafisch opdracht ontvangen het accoord te tekenen, zodra generaal Neguib te kennen heeft gegeven dat ook hij tot ondertekening bereid is. De minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden is van vacantie terug gekeerd, om de kabinetszitting bij te wonen. De achtereenvolgende Egyptische re geringen voor de opkomst van Neguib hebben steeds geijverd voor aansluiting van de Soedan bij Egypte. Groot-Brit tannië verzette zich echter daartegen en verklaarde eerst de mening van het Soedanese volk te willen horen, alvo rens in een dergelijke inlijving toe te stemmen. Neguib heeft zijn toevlucht tot een nieuwe tactiek genomen en toenade ring tot de Soedanese leiders gezocht, zodat zelfs wanneer het Soedanese volk niets voor aansluiting bij Egypte voelt, de "vriendschapsbanden toch zó sterk zullen zijn, dat practisch gesproken de eenheid van de Nijldelta onder Egyp tisch bestuur verzekerd is. Verwacht wordt, dat enkele weken na de ondertekening van de Brits- Egyptische overeenkomst in de Soedan algemene verkiezingen gehouden zul len worden. 1 M PVV Met de „F air sea' morgen zestig Nederlandse emi granten uit Australië terugge keerd. Velen vinden liet ontbre ken van sociale verzekeringen in Australië een grote handicap voor de emigrant. Ziekte kost je handen vol geldAls je plotse ling zonder werk komt en dat schijnt vaak te gebeuren moet je maar zien hoe je je redt Anderen zijn teruggekeerd uit heimwee naar Nederland en naar de typisch Nederlandse sfeer., die in Australië ontbreekt. Een echtpaar uit Scheveningen bij voorbeeld. Man en vrouw werkten, de man in de bouwvakken en de vrouw op een confectiefabriek. „We verdien- zijn gister- mm <UJ den daar meer dan we ooit in Neder land zullen kunnen verdienen. We hadden een eigen huis, nieuwe meu bels, kortom alles wat men kan bege ren. Als er niet aldoor dat verlangen ■lllll HEIMWEE: grootste vijand van de emigrant ralllllllllllllllliailllllllll i![iiiiimiiiiiii!i!iii!ii:iiiiiiiiin naar Nederland was geweest, hadden we et- niet aan gedacht ooit -terug te keren.'- Over één ding is men het eens: wil men in Australië slagen, dan moet de vrouw meewerken. Een accountant, die uit Indonesië naar Australië is gegaan, zei het kori Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, die Dinsdag over Engeland trok, deed ook t« ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zodat velen zich zullen hebben afgevraagd of er opnieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard. Ook thans was dit het ge val. Boven hei Engelse Kanaal aan de Zuidflank van de depressie om wikkelde zich een zware Wester storm, terwijl boven het Noorde lijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woedde. Dat ons land aan deze stormontkwam, was te danken aan hei ten dat de depres sie rech' ox 'and afkoerste Daardom Kim\ederiand in een sector le liggen waann met meet dan harde tot krachtige winden voorkwamen Nabij het centrum van de depressie, dat gistermorgen bij Zeeland lag. nam de wind tij delijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu tn Zuidwestelijke richting wegtrekt en het stormveld aan de achter- zijde er van zich naar ons land be weegt, is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult na melijk snel op en de winden ne men in het gehele depressiegebtea af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noordoost. Doordat uit Scandina vië koudere lucht wordt aan gevoerd ts weer een geleidelijke daling van temperatuur te ver wachten. Tnaar krachtig: „De vrouw maakt of breekt de emigratie." Hij bedoelt daarmee, dat het er hoofdzakelijk van afhangt hoe de vrouw zich aan de veranderde omstandigheden aanpast. De man heeft zijn wérk en komt 's avonds moe thuis. Hij past zich veel beter aan. Over de werkgelegenheid vertelde deze accountant: „Een paar maanden geleden zag het er slecht uit. Maar de situatie verandert elk moment. Zó zijn er 150.000 baantjes vrij en een paar dagen later is er niets meer vacant, ja... lopen velen zónder werk, weer een paar dagen daarna kunnen er wel aanbiedingen zijn Op de „Fairsea" was ook een aantal Engelse emigranten. Een van hen zei, toen wij hem naar zijn bevindingen vroegen: „Australië voor de Austra liërs." Samenvattend bleek uit gesprekken met deze kleine groep emigranten, dat velen niet beseffen, dat zij naar een totaal andere wereld gaan met andere levensopvattingen, gewoonten en om standigheden. De teleurgestelde emi granten raden gezinnen met kleine kinderen af naar Australië te gaan, omdat dan de vrouw geen betrekking kan accepteren. Vrijgezellen, echtpa ren zonder kinderen of met niet te veel grote kinderen kunnen er een goed bestaan vinden. Maar, men moet goed beseffen wat men gaat doen en men moet niet vertrekken met het idee: het zal wel gaan. Slechts zij, die bereid zijn zich desnoods een paar jaar lang vele dingen, die het leven aan genaam maken, te ontzeggen, kunnen slagen. De minister-president, dr. Drees, heeft gisteren omtrent de bestraffing van plunderaars in de noodgebieden h dat men lichte gevallen on middellijk wilde berechten. Daartoe werden de plunderaars voor de politie rechter gebracht, die maximaal zes maanden gevangenisstraf kan opleggen. Ernstiger gevallen zullen echter voor de rechtbank komen en dan is het maximum zes jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1