LOF voor ABE Critiek voor zwoegers UITSLAG VOETBAL PRIJSVRAAG No. 18 TECHNISCH EXPOSÉ VAN MR. ALGERA Steno-Typist (e) Mnl. jongste Bediende Tactische problemen in Ned. Elftal BINNENSPELERS PLOETERDEN Paauwe verlaat Maurits ZuicLAfrika kan zege grijpen Karei v. d. Meer naar Peru? Goede prestaties van Nederlanders Nederland slaat 9-4 België. Pikante Franse blaadjes hebben grote lezerskring -HELP- GIRO 9575 Uitspraak weldra verwacht w Sptucdees Geeft FABRIKANTEN ZUID-AMERIKA BIEDT TOEKOMST Instituut Hispania ME® E WERKSTER 1116 RUFUS FLOK Met wie? 4 DE TELEGRAAF DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 door A. W. VERLEGH TTEEFT het systeem de voorkeur of moet dit worden aan- -IX gepast aan het spelersmateriaal, waarover men be schikt9 Men kan deze vraag ook zo formuleren: hoort Len stra in het Nederlands elftal thuis en zo ja, op welke plaats? Want, zoals we aan het slot van ons vorig artikel conclu deerden, kan deze vraag alleen op Lenstra slaan. om de ontstane leemte aan te vul len. De binnenspeler, die hiertoe in staat was of is let wel .n sterk internationaal voetbal, wam daar gaat het hierom moet in Nederland nog geboren worden. Rijvers, al voelde hij voor deze taak op het laatst weinig, kwam haar nog het meest nabij, Geen wonder, dat van een serie binnen- spelers Rijvers, Timmermans, Snoek, Kuneman. Van der Tuijn, en we zijn benieuwd hoe lang Bennaars het nog zal redden de een na de ander te kort schoot en te licht werd bevonden. On tegenzeglijk heeft dit deze spe lers veel voetballeed berokkend. Al hun zwoegen en opoffering was vergeefs. Zij moesten te hard werken om tot voldoende prestaties te komen, waartoe zij Waar ruim negentig procent van de eerste klassers eenzelfde systeem spelen, in casu het stop per-systeem, is het normaal en zelfs logisch, dat de nationale ploeg dit systeem eveneens speelt en dat daarvoor weer spelers ge kozen worden, die met dat sys teem in hun club vertrouwd zijn geraakt. Het risico van een mis lukking, ooral in de verdedi ging, wordt daarmede zoveel mo gelijk voorkomen, terwijl het daarnaast de meeste kans op een harmonisch geheel biedt, Natuurlijk kunnen er uitzon deringen zijn. We kunnen ons voorstellen, Jat er spelers zijn, die een dergelijk surplus aan technische kwa'itelten beziUen, dat een keuze van hen gerecht vaardigd is, niettegenstaande zij minder of niet met het systeem zijn vertrouwd. Voorwaarde hier voor is zohter, dat zij de tactische en andere gaven bezitten om zich aan te passen en daartoe ook ten volle bereid zijn. Indien dit niet het geval is, be staat er nog de mogelijkheid deze spelers te gebruiken op plaatsen, welke niet direct van vitaal be lang zijn bij de toepassing van het systeem. We denken hierbij aan de mïddenvoorplaats en de vleu gelplaatsen. NIET UIT DE BRAND IN het algemeen is dit de theoretische zijde van het systeemprobleem voor onze natio nale ploeg. Daartegenover staat de practische kant. Voor een goe de ontleding en vergelijking heeft het geen zin hiervoor langer dan twee jaren terug te gaan, omdat andere spelers en factoren daarbij een te grote rol vervulden. Wel nu, sinds 1 Jan. 1951 kwam Len stra in 8 wedstrijden van het Ne derlands elftal uit, waarvan ze venmaal als linksbinnen en een maal als linksbuiten. De resulta ten waren: 1 gewonnen, 2 gelijk, 5 verloren. Het zou volmaakt on juist zijn Lenstra voor deze nega tieve resultaten verantwoordelijk te stellen, maar van de andere kant kan men er ook uit conclu deren, dat we met Lenstra op de binnenplaats ook niet uit de voet- balbrand zijn. zoals men wil doen voorkomen. Dit is ook verklaar baar. Het is nu eenmaal een axioma in de wedstrijdstrategie, dat voor de verovering van het initiatief een zo sterk mogelijke bezetting van het middenveld nodig is. Dit geldt niet alleen voor het stop persysteem, maar evenzeer voor alle andere systemen. In het stoppersysteem zijn het de beide vleugelhalfs en de beide binnenspelers het z.g. vierkant die in alle richtingen hun in vloed op het spel uitoefenen. Dus ook de beide binnenspelers en ook in verdedigend opzicht. Door de eigen opvatting van Lenstra van de taak van de binnenspeler, wel ke niet strookt met die van de binnenspeler in het bt,°PPe.^" systeem, ontstaat er een leemte. EXTRA BELASTING Dit heeft tot gevolg, dat de andere drie soelers extra be last worden, vooral de achter hem spelende vleugelhalf en "teer nog de andere binnenspeler. Nolens volens moet de laatste als het ware een dubbele taak vervullen met een andere, eveneens opoffe rende binnenspeler mogelijk wel in staat waren geweest. Erger nog was, dat in deze ge vallen aan Lenstra dikwijls de hoogste lof werd toegezwaaid, ter wijl er voor hen geen of nauwe lijks een goed woord kon over schieten. Critiek kan hard, maar in sommige gevallen bij gebrek aan inzicht ook onrechtvaardig zijn. We hebben nog wel eens ge tracht de specifieke eigenschappen van Lenstra en Rijvers te coördi neren. Waar de liefde var. één kant moest komen, leverde dit geen blijvend resultaat op. Even min bracht later de proef met Van Schijndel uitkomst Waar velen voelden, dat er in tactisch opzicht toch iets moest gebeuren om de leemte op het middenveld aan te vullen, heeft men de idee naar vo ren gebracht van de formatie mei vier voorwaartsen op één lijn en met een dubbele spil, zoals België tegen Engeland speelde. Ook dit 'is niet de ware oplossing, waarop we nog wel eens terugkomen. BINNEN de gestelde termijn werden 2701 geldige coupons ontvangen, waarop11.552 zegels waren geplakt. De inleggelden voor deze prijsvraag beliepen der halve een totaal van f 1.155,20. Overeenkomstig de voorwaar den van de prijsvraag werd dit bedrag als volgt verdeeld: Beschikbaar voor prijzen 50 c(o 577.60 Beschikbaar voor liefda dige doeleinden 35 404,32 Beschikbaar voor admi nistratiekosten 15 173,28 Groningen; 23. J. Schermer. Lange Boogaardstr. 24, Haarlem; 24. M. A. Wessels -Ir.. Fr Halslaan 23. Hilversum, elk I 3,85. Voorts werden 12 ongeldige cou pons ontvangen, waarop voor een be drag van f 4.90 aan zegels was ge plakt; dit bedrag wordt overeenkom stig de bepalingen toegevoegd aan he Fonds voor Liefdadige Doeleinden. In totaal kan derhalve in dit Fonds ge stort worden een bedrag van I 409,22 bestaande uit; 'o van de geldige coupons 404,32 Bedrag van de ongeldige coupons 4.90 GELEEN, 10 Febr. Bas Paauwe, die zes laar als trainer ln dienst ge weest is van Maurits. heeft zijn ont slagaanvrage ingediend bij het be stuur van deze club Hii zal Maurits nog tot aan eind van het lopende seizoen blij.-.. trainen daar hij zich tot taak heeft gesteld, zijn club, die momenteel in degradatiegevaar verkeert, voor zyn afscheid in veiligheid te brengen. Maurits heeft Intussen reeds een aanbod ontvangen van een Oosten rijker Veg genaamd, die trainer i' van de Wiener S.C. Het bestuur za zich hierover beraden Nederland-Denemarlsen GEE\ GRATIS KAARTEN VOOR OFFICIALS DEN HAAG. 11 Febr. De KNVB verzoekt ons het volgend» mede te delen: In verband met het grote aan tal girostortingen voor de wed strijd Nederland—Denemarken op 7 Maart te Rotterdam wordt de leden van voetbalverenigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het be stuur van hun vereniging. De verenigingsbesturen wordt verzocht de girostortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aandacht op geves tigd, dat aan geen enkele official van de KNVB bestelformulieren worden toegezonden. Ook hun wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 5 8 9 2 8 indien zij kaarten wensen. 1.155,20 Overeenkomstig de bepalingen van deze voetbalprijsvraag wer den de prijzen toegekend aan: Een inzender met tien juist voorspelde uitslagen en 23 pun ten: een inzender met tien juist voorspelde uitslagen en 20 pun ten: drie inzenders met negen juiste uitslagen en 20 punten; drie inzenders met negen juiste uitslagen en 19 punten; twee in zenders met negen juiste uitsla gen en 18 punten; zes inzenders met negen juiste uitslagen en 17 punten; twee inzenders met negen juiste uitslagen en 16 punten; drie inzenders met acht juiste uitsla gen en 20 punten; drie inzenders met acht juiste uitslagen en 19 punten. De namen der prijswinnaars zijn- le Prijs 254.15: 1. J. A. Hofstra, Leidsegracht 16 III. A'dam I 254,15. Eén 2e priis 57,76: 2. H. J. F. Pootjes, Corn. Drebbel- str. 31 hs„ A dam I 57,t6. Eén 2e prijs ad f 57,76 twee 3e prijzen ad f 20,22, te zamen 98,20: 3. J. Bloksma. C. v. d. Lindenstr. 18, Meppel; 4. IC. B-rselman, Fahren- heitstr. 34. IJmuiden; 5. mevr. A. Koeman, Nachtegaallaan 12, IJmui den, elk f 32.73. Twee 3e prijzen ad. 20,22 één 4e prijs ad f 11,55, te zamen 51.99: 6. J. W. A. van Daalen. v. Cleefstr. 34 Venlo; 7. v. Dillen, Stuive- santstr. 14 II, A'dam; 8. C. H. v Leeuwen. Heerenstr. 23, Culemborg. elk f 17,33. Twee 4e prijzen ad t 11.55, te zamen 23.10: 9. J. A. Hofstra. Leïdsegracht 16 III, A'dam; 10. J. A. Koop. Weg n. Laren 211, Zutphen, elk f 11.55. Drie 4e prijzen *d 11,55 drie 5e prijzen ad 5,78, te zamen f 51,99: 11. P. v. d. IJssel, Amstelv.weg 894 1, A'dam; 12. K. Bruin. Soendaplein 37, Haarlem; 13. L. Petri. Menado- «traat 43, Vlaardingen: 14. C. A Ris. Nachtegaalstr. 68 hs, A'dam; 15. V Vermunt, Trouringhstr. 20 II. A'dam; 16. Gebr. De Vries, W 15, Wapserveen, elk 8.66. Twee Se prijzen ad t 5,7 8, te»zamen 11,56: 17. C. Elias. Floraplein 22, Haarlem; 18. W. Spiers. Bantamstr. 10. Haarlem, elk f 5,78. Drie 5e prijzen ad 5,7 8 te zamen 17,34: 19 F. v. Erkel, Zwolsestr. 431. Den Haag: 20. P. Teubert, le Swee- linckstraat 1 A II. A'dam; 21. C. H. Willemse. .Ged. Schalkburgergrachl 58, Haarlem, elk 5,78. Twee 5e prijzen ad 5,7 8. te zamen 11,56: 22. J. A. Ringers, Wagnersingel 12a, 409,22 Saldo Fonds t/m Prijsvraag 17 8 789,95 Toegewezen 8.000, Zodat per saldo in het Fonds aanwezig is I 1.199,17 De prijzen zullen Maandag door onze administratie aan de win. naars worden toegezonden, dan wel op hun girorekening worden overgeschreven. De accountantsverklaring waar. n bovenstaande uitslag is opge nomen, ligt op onze bureaux voor belangstellenden ter inzage: een afschrift van deze verklaring wordt desgevraagd gaarne toege zonden. .MELBOURNE, 11 Febr, Wanneer de Zuid-Afrikanen er in slagen Don derdag 201 runs voor de D wickets, die zij in de tweede innings nog in handen hebben, te scoren, dan hebben zij de vijfde en laatste testmatch tegen Australië op hun naam gebracht. Na het prachtige eerste-inningslotaal in 520 werd Australië op de vierde ig voor 209 runs in de tweede Innings o de kant gezet, hel laagste totaal it de Aussies tot nu toe in dit sei- en maakten. In de ruim twee uur, die de Springbok'ken daarna nog voor ■"it einde van de speeltijd aan bat wa rn sloegen zij 94 runs ten koste van wicket bij elkaar. BIJ de Australiërs kwam de 17-jarige Ian Graig met 74 tot het beste resul taat. TAFELTENNIS Sparta-West-Europa AMSTERDAM. 11 Febr. Ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de vereniging Sparta'' wordt ir het St Jozefsgebouw. Stadhouders kade 55. Amstercam, op 18 Febr. a s om 8 uur een jubileumwedstrijd ge speeld tussen Sparta en West- Europa. Voor Sparta spelen o a. Cor du Buy en Will van Zoelen en voor West- Europa Richard Bergmann en E Roothooft. EERVOLLE INVITATIE DEN HAAG, 11 Febr. De Haagse voetbalscheidsrechter Ka- rel van der Meer heeft een uitno diging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru. te komen om als arbiter te fungeren in het tournooi om het kampioenschap van Zuid-Amerika. Na had Chelsea veen moeite met W. Bromwich Albion LONDEN. 11 Febr. Op het Ar senal-terrein is de voor de derde maa overgespeelde bekerwedstrijd tussen Chelsea en West-Bromwich Albion geëindigd in een 40-zege voor Chel- Dam-nieuwelingen starten (Van een medewerker) AMSTERDAM. 10 Febr. De Kon Ned. Dambond, district Amsterdam, roept nieuwelingen aan de start. In groepen van vier spelers zullen op 24. 25 en 27 Februari a.s, wedstrijden georganiseerd worden voor hen, die nog geen lid van een damclub zijn. of dit eerst in 1952 zijn geworden. Inschrijving en verdere inlichtir bij het secretariaat: W. G. Vermey. O. Handelskade 24 Amsterdam. Slui ting inschrijving 14 Februari. Athlet.iek. Na ruggespraak met de gemeentelijke autoriteiten en met kopstukken uit sportkringen te Bern heeft de Zwitserse athletiekbond de IAAF (Internationale Amateur Athletiek Federatie) meegedeeld, da de Europese kampioenschappen 1954 niet. in Zürich, maar te Bern zullen worden gehouden. Schaatsen Stockholm STOCKHOLM, 11 Febr. Gerard Maarsc won Woensdagavond ln het Olympische Stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het. dat hij slechts met een tiende seconde verschil over Anton Huiskes, die na onze Europe se kampioen reed, zegevierde. Broekman vertrok op een schema in 8 min. 24 sec. maar deze tijd bleek al spoedig voor de gegeven omstandigheden te snel te zijn en toen in de laatste vier ronden de wind "■'at feller werd, zakte zijn tempo nog, zo dat de Hollander, die Sigge Erics son, na diens overwinning op de 3000 meter te Avesta thans een lesje gaf, binnenkwam in de tijd van 8 min 34,5 sec Offenberger had mei Henk Schuier als tegenstander in de eerste rit geopend met 8 min. 37,7 sec terwijl de man uit Barneveld op 8 min 43,8 sec. was gekomen In de laalste rit kwam Huiskes te gen Van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boven de enkomstige tijden van Broek- In de laatste rónde moest de beslissing vallen. En de chronometers ezen uit, dat Huiskes juist 0.1 sec eer voor zich had laten afdrukken dan Broekman! De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.. 44.2 sec 2 en 3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4: 4. Larsson (Zweden 44.9, 5. Wim van der Voort (Ned i 45.0; 6. Lindberg tZwedeni 45,3: 7 en 8. Samue sson (Zweden) en Kees Broekman (Ned 45.3: 9 Anton Hui' kes (Ned 46,1; 10. Egbert van '4 Oever (Ned) (nieuw pers. recordi 5000 meier: 1. Kees Broekman (Ned 8 min 34.5 sec.: 2 Anton Huis kes (Ned 8 min 34.6 sec 3 Fr.m? OfPenberger (Oostenr.) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) 8 min. 39,0 sec.; 5 Carl Erik Asplund i Zwe den) 8 min 39.5 sec 6 Henk Scliu Ier (Ned i 8 min 43.8 sec. (nieuw oers record); 7 Van der Voort iNed 8 min. 46,4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned 8 min. 51.7 sec. 12 Ge rard Maarse (Ned.) 9 min. 02.6 sec. IJshockey DEN HAAG. II Febr In de tra ditionele HollandBelgië-wedstrijd op de Hoky heeft Nederland met 94 (10, 54, 30) van België gewon- De eerste speeltijd kwam, bij een 10-voorsprong voor Holland, tot een ontijdig einde, toen de Belgische kee per De Bruyn door een .hoog schot aan het hoofd werd gewond Gelukkig kon hij, na te zijn verbonden, de wedstrijd voortzetten. Het Hollandse doelpunt kwam tot stand na uitste kend samenspel van Schwencke en Loek, die met Overatóker de beste Hollandse combinatie vormde Al spoedig in de tweede speeltijd maakte du Pré gelijk, toen Van Os tactisch uit zijn doel was gelokt. Nu volgde een periode van sterk Belgisch overwicht en in korte tijd brachten Leclercq en Briels de stand op 13. hetgeen de vechtlust van de Belgen aanzienlijk stimuleerde, die nu tot zeer goed samenspel kwamen. Plotse ling sohoot nu pok de tweede Neder landse voorhoede uit haar slof en kort na elkaar scoorde Smit in goed samenspel met Feenstra en Klein (33). Terwijl Verstrepen in de straf bank zat, maakte Holland van het numerieke overwicht gebruik om door Overakker de stand op 43 te brengen, waarna Smit met een on verwacht schot de hattrick verrichtte (53) en Fischer er 63 van maakte. Maar onvermoeid sloegen de Belgen terug, braohten de Nederlandse ver dediging in verwarring. Leclercq slaagde er in de stand op 64 te brengen. Door een onjuiste beslissing van de Belgische scheidsrechter, die overigens uitmuntte door stelselmatig in de weg te rijden, werd Bieren broodspot met twee minuten gestraft, maar de Belgen slaagden er niet in he; overwicht uit te buiten. ln de laatste speeltijd deden de Belgen nog hun uiterste best de ach terstand ln te lopen, maar Van Os' stond pal in zijn doel en het waren ten slotte Klein. Feenslra en Snoek, die de eindstand op 94 brachten. West-Indië staat goed BRIDGETOWN. 11 Febr. Aan het einde van de derde dag van de tweede test wedstrijd tegen India had West-Indië een voorsprong van 134 runs met nog 7 tweede wickets handen. De eerste innings van India leverde in totaal 253 runs op. want nadat Maandag 155 voor twee was gescoord, vielen Dinsdag de acht resterende wickets voor slechts 96 runs. Toen de slumps getrokken werden hadden de West-Indiërs (wier eerste innings 296 had bedragen) 91 runs gescoord voor het verlies van drie wickets in hun tweede innings. Tegen handelaren zware geldboeten geëist (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 11 Febr. De blaadjes heetten „Paris Gai", ,,Eves de Paris", Paris Paris" e.d. en zij bevatten voornamelijk af beeldingen van figuren in pijn lijke textielnood. De Amsterdamse rechtbank had deze Franse tijd schriften aanstotelijk voor hst eer- baarheidsgevoel geacht en de be trokken Amsterdamse tiidschrift- handelaren, de 56-jarige H. Ch. L. H. v. B., de 29-jarige L. F. en de 28-jarige H. J. O. S., die de bladen hadden geïmporteerd en verspreid, veroordeeld tot f 500 boete of 50 dagen hechtenis Van dit vonnis waren zowel de officier van Justi tie als de verdachten in hoger be roep gekomen. Voor het Amsterdamse gerechts hof, onder presidium van jhr. mr. f. v. d. Does de Willebois. beriepen de verdachten zich er op, dat zij de bladen, alvorens doze in de handel te brengen, hadden voor gelegd aan de politie, die ze niet aanstootgevend, althans niet por nografisch achtte, „Nonsens", zei de president, „elke bladzijde van deze boekjes is pornografisch." Uit de verklaringen van een hoofdinspecteur en een recher cheur van politie bleek, dat de verdachten zich in de regel wel aan het advies van de politie hiel den. Er is een stroom van derge lijke bladen uit het buitenland (niet alleen Frankrijk), die meest al via Amsterdam worden ver spreid. Bij aankomst oefent de po litie, vaak in samenwerking me de importeurs, een preventieve controle uit. De aanbiedingen zijn talloos, de vraag blijkt zeer groot. Het aantal bladen van dit slag. dat wordt afgekeurd en geweerd, is nog oneindig veel groter dan het aantal, dat in omloop wordt ge bracht. De procureur-generaal, mr. W P. Bakhoven, zei, dat in 1952 voor ruim drie ton aan dergelijke bla den is omgezet. Hij achtte strenge maatregelen gewenst. De verdach ten hebben wel om advies ge vraagd bij de politie, doch bleven, zoals hun bekend was. zelf ver antwoordelijk. Men moet het be grip „aanstotelijk voor de eer baarheid" zien als algemeen be grip. M.a.w. wat is voor de gemid delde Nederlander aanstootge vend? Men zal er b.v. niet aan denken om bladen als de onderhavige in wachtkamers, zoals die van dokto- (Vervolg van pag. 3) Overwerken Overwerkvergunningen te wei geren ligt niet in de bedoeling van de regering. Dit antwoordde de premier op een vraag der commu- mstiscn» sprekers. „De tegenstelling tussen sommi- je leiders en de massa var, hun volgelingen is deze keer eens ten voordele van de houding der mas sa uitgevallen" riep dr. Drees uit. Hij .vilde daarmede aantonen, dal in kritieke momenten als deze de menselijkheid de politieke drijve rij weet te slaan. Uitvoerig ging =>pr. in op de door de communisten gestelde vragen over de loonregeling van DUW-arbeiders e.a. Hij conclu deerde met "reugde dat veler, zich in de aanvang tevreden stelden met enig eten tijdens de prach tige hulpactie. Natuurlijk moet nu jeleidelijk de loonkwestie ter iprake komen, en regelingen zijn n voorbereiding. De schade-uitkeringen zullen anders verlopen dan wat de oor logsschade betreft, ook doordat het economisch leven op gang ge komen is. Er kan dus ook om deze reden sneller en definitiever wor den ingegrepen. De voedselvoorziening en de voorziening in veevoeder is gere geld. Allerlei maatregelen ter be scherming van landbouwbelan gen zijn in uitvoering. Zo spoe dig mogelijk zal al het geëvacu eerde vee op tbc worden onder zocht. De schade aan de visserij zal zo spoedig mogelijk worden om schreven. De positie van de bui tenlandse eigenaren is nog onbe slist. De Ambonezen hebben zich spontaan tot medewerking be reid verklaard. Uit 5 woonoor den hebben zij deelgenomen, doch de anderen konden om be paalde redenen niet worden in geschakeld. Ook kon niet worden voldaan aan de eis om een deel van het loon voor de vrijheidsstrijd in het buitenland te bestemmen. Plunderaars Ten aanzien van de bestraffing an plunderaars merkte dr. Drees op dat een noodzakelijk o n m i d- d e 1 1 ij k e berechting door de po litierechter onmogelijk maakte 'n zwaardere straf zoals de recht bank kan opleggen toe te passen. Snel recht moest voor rang hebben om voorbeelden te stellen. Inzake verdere faciliteiten aan emigranten is nog niet be slist. Gelukkig zijn uit Canada en enkele andere landen teke nen gekomen dat zij ter hulp verlening de immigratie ge makkelijker willen maken. Diep verdriet heeft spr. in de getroffen gebieden aanschouwd. Maar ook de saamhorigheid en de bemoediging en de nieuwe 'hoop bij ieder stukje land, dat weer droog viel. Nationaal en internationaal was er een ongekende samenwerking. Ons land kan de taak aan. Ver keerd heeft men soms in hei bui tenland ons vermogen tot herstel en continuatie van kracht beoor deeld. Alle schepen komen Rotterdam binnen. De industrie kan leveren. Het verkeer werkt. De industrie is paraat, en spoedig genoeg zullen landbouw en veeteelt hun kracht geheel herwinnen. Gesteund door de internationale sympathie zal ons land zijn weg omhoog na een korte onderbreking ten vol le voort gaan zetten. Hierna sprak de minister van Waterstaat. Nimmer voorgekomen o Mr. J. Algera sprak allereerst over de oorzaken van de waters nood en zette de meteorologische situatie op 31 Januari uiteer.. Nog nimmer is het in de histo rie voorgekomen, dat de water- opzet uit de Noordzee het karak ter heeft aangenomen van een dergelijke vloedgolf. In de nacht van Zaterdag en Zondag is er zelfs geen lage waterstand waar genomen. Te Breskens steeg het water tol 4,80 meter. 65 cm hoger dan het hoogst bekende peil. Op de Zeeuwse eilanden steeg het water 60 a 70 centimeter hoger dan ooit is voorgekomen. Samengespannen hebben de ontwikkeling van een Noordwes terstorm over het gehele Noord zeegebied, het samenvallen daar mee van het springtij en de zwaarste windstoten op de Noord zee. Technische voorzieningen steunen op de wetenschap. De auteurs in „De Ingenieur" heb ben vroeger niet de weg tot sprekers voorgangers gevonden, omdat zij blijkbaar vóór de jongste droevige ervaringen niet zozeer overtuigd waren van hun oordeelvellingen. Waren de dijken le laag? „Wie kan keren de hand des Heren?" Zo heeft ook de heer Tilanus voor de radio gevraagd. Kan de mens de natuurkracht beheersen door dijken? Spreker gelooft het niet, maar in menselijke zin moeten wij alles doen om te bereiken, wat wij kunnen. Op de ervaring ging men af bij de vaststelling der dyken. Zelfs de grote Lorentz heeft dit ge daan. De maatstaf was de hoogst bekende waterstand. Dit is een willekeurig element. Zich baseren op de nieuwste en jongste gege vens geeft ook niet, want ook bij deze stormramp hebben zich nog gunstige omstandigheden voorge daan. Men wil zich nu baseren op wetenschappelijke kennis en waarschijnlijkheidsberekeningen. Het nieuwste plan in de be groting van 1953 vermeld, be vat de afdamming der zeegaten behalve die van de Wester- schelde en de Nieuwe Water weg. De bewindsman ontkende, dat de begroting van Waterstaat minder armslag gehad zou heb ben dan voor de oorlog. Even eens ontkende hij wrijvingen, die er bestaan zouden nebben tussen de Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaatsauto riteiten, Aan de binnendijken, die aan de zorg van waterschappen zijn toevertrouwd, moet in de toe komst stellig meer aandacht wor den gewijd. Inderdaad heeft het zeer hoge water de dijken aan de binnenzij de aangetast. Hiertegen zullen voorzieningen noodzakelijk zijn. De minister vreest, dat de be volking achter de binnendijken niet tijdig genoeg kennis gekre gen heeft var het gevaar, waarin zij verkeerde. De men sen achter de slaperdijk zijn dikwijls in de slaap verrast, De bewindsman acht het nood zakelijk, dat voortaan ook deze mensen achter de twee dijken door een beter waarschuwings systeem snel zullen worden ge waarschuwd. Reorganisatie van de water schapsindeling acht mr. Algera nodig door te komen tot grotere eenheden van waterschappen. Dit ligt in eerste instantie op de weg van de provinciale besturen, die stellig aanleiding zullen vinden dit probleem ter hand te nemen. De financiële verhouding tot de waterschappen door prof. Oud ter sprake gebracht, is wellicht iets voor. de comissie-Oud in zake de financiële verhouding van ge meenten en rijk. In het ontwerp-Noodwet zat de regering het beginsel vastleggen, dat het ijk het herstel ter hand dat het rijk het herstel ter hand minister van Verkeer en Water staat dit te delegeren aan lagere publiekrechtelijke organen. Het tweede beginsel zal zijn, da: de kosten van het herstel van hoofd en buitenkeringen voor rekening van het rijk zal komen. Misschien is een combinatie in de afsluiting van de zeegaten en een verhoging der duizend kilo meter dijken noodzakelijk. No vember jl. heeft de bewindsman de Rijkswaterstaat opdracht gege ven tot het onderzoeken van de mogelijkheid der afsluiting van de zeegaten. Gezien het grote nationale be lang deed spreker een beroep op een aantal topfiguren buiten het ambtelijk apparaat, om samen te werken met een studiecommissie onder leiding van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, in te stellen. Replieken Bij de replieken werd de spreek tijd beperkt tot 10 minuten per fractie. Prof. mr. C. P. M. Romme (KVPi wenste als consequentie uit de de batten te trekken, dat tot de zegen, die het leed heeft vergezeld, behoort de handreiking tussen ons Nederli ders onderling. Daarnaast is, als f openbaring van volkerengemeenschap, een stroom van giften gekomen, zelfs uit landen," die door dezelfde natuur krachten zijn getroffen. Een spoorslag zij het ons, om in de gemeenschap der volkeren onze bijdrage tot een vrede lievende betrekking te blijven leve- Prof, Romme wenste daarom uitspraak van dank aan de Kamer voor te leggen in de vorm van een motie van orde. Ondertekend was deze motie tevens door de leden mr J. A. W. Burger (PvdA), dr. J. Schou ten (AR), H. W. Tilanus (CH), prof. mr. P. J. Oud (VVO), ds. P. Zandt (SGP) en Ch. J. I. M Weiter (KNP). Mr. J. A. W. Burger (PvdA) vrees de, dat uitkering van huisraad<schade uit het rampenfonds noodzakelijker steun onmogelijk zal maken en hand haafde dus hel bezwaar van zijn fractie tegen dit punt van de rege ringsnota. Hij hield zich alle vrijheid voor te dien aanzien. De heer Ch. J. I. M. Weiter (KNP) vroeg, of de dijken in de getroffen gebieden nu zuililen worden verste vigd en verhoogd. De bijschade van inventaris vergoede men ook inte graal en men passé geen discrimina tie toe. Wanneer de uitgaven voor watersnood onder het gewone bud get zouden komen, zal er van belang rijke belastingverlichting niets le rechtkomen, zo vreesde de heer Wei ter. Geen [wee kapiteins Mr. J. J. R. Schmal (C.H.). die als waarnemend commissaris der Konin gin in Zuid-Holland zelf krachtdadig dag en nacht op de provinciale grif fie gewerkt heeft ten bate van de slachtoffers, had wel bezwaar tegen hetgeen er met. de evacuatie geschied is. Zelf was spreker gefouilleerd-aan den lijve door een douanebeambte, tot op zijn hemd! Men wilde zelfs zifn botten onderzoeken(hilariteit) Dit is geen fantasie. De geevacueerden, aangeland in eer, bepaald doorlaatcentrum, werden door gezonden naar een ander, maar niet naar hef daartoe bestemde. Tegen „e aanwijzing van de evacuatiecommis saris in zyn deze gedirigeerd naar elders. Er moeten geen twee kapiteins op een schip! Deze materie dient pro- PROCES-ORADOUR BORDEAUX. 12 Febr. De laatste pleidooien ter verdediging van de 22 voormalige SS-ers, ge dagvaard wegens de massamoord op het Franse dorpje Oradour (10 Juni 1944) zijn gehouden. De uitspraak van het militaire tri bunaal wordt nog deze week ver wacht. Deze uitspraak zal wel een ,,Sa_ lomonsoordeel" worden voor zo ver het de twaalf Elzassers be treft, die na de annexatie van hun grondgebied tot dienstneming in ae SS werden gedwongen. vinciaal gecentraliseerd te worden en wel bij de commissaris der Koningin. De heer H. Gortzak (CPN) hield vol, dat de nota der regering karig was in haar lof tegenover het werk van arbeiders en organisaties. Als wij achter de ministerstafel zullen zitten en de bewindsman van thans op de groene banken, dan zullen wij de dijken zo versterken, dat ze niet zullen doorbreken! (grote hilariteit). Twee keer is spreker na de rede van minister Algera opgebeld met de mededeling, dat de boten van de K M.A, niet van haar plaats geweest zijn. Men wil dit onder ede bevesti gen tegenover de verklaring van de minister Honderden aangeboden boten, zelfs die te Aalsmeer met buitenboordmo toren. 34 in getal, zijn geweigerd en teruggestuurd. Sen reeks van grote fouten ten principale zijn er gemaakt. Dr, Drees of prof. Beel had des noods Zaterdagavond per radio moe ten waarschuwen en opwekken tot evacuaiie Men wil nationale eenheid, maar de molie Romme c.s, getuigt van het tegendeel. Ten slotte diende de heer H. Gort zak een motie van orde in om een integrale schadevergoeding le ver lenen tot een maximum van f 100.000 en een uitkering integraal tot maxi maal f 10.000. Minister-president Drees consta teerde bij dupliek, dat in grote meer derheid bij de Kamer de overtuiging leeft, dat de regering zoveel mogelijk activiteit heeft ontplooid. Men onderschatte niet, wat uit het buitenland aan bijdragen binnen stroomt. Spreker was overtuigd, dat dit alle verwachtingen zal overtreffen. Raadsverkiezingen Wat tie evacuatiekwestie betreft, de critiek op de voorzitter der eva- cuatiecommissie beantwoordde spreker met de verzekering, dat minister Beel gelooft, dat het ingrijpen, waarop mr. Schmal doelde, bepaald noodzakelijk was. In de ministerraad zal Maandag as. behandeld worden het. wetsont werp tot uitstel der raadsverkiezin gen voor bepaalde gemeenten. De regering is huiverig om voor te stellen, alle raadsverkiezingen uit te stellen. Dr, Drees polemiseerde nog een» met de communisten. Als de C.P.N wist, dat de dijken met. in staat waren de stormramp te doorstaan, dan had den haar leden in de Kamer daarvan moeten doen blijken. Dr, Drees verzekerde, dat, wanneer er boten hadden moeten gevorderd worden, hij niet zou hebben geaar zeld. Men stelle het niet voor alsof de mensen maar aan hun lot zijn overgelaten. Telefonisch is de mededeling van de heer Gortzak onderzocht, maar inder daad zijn de 40 boten te Breda uitge varen van het Gasthuisveld, maar er waren pontons, die niet bruikbaar weren en dus niet konden worden in gezet. Minisler Algera verklaarde nog, dat er overbruggingsmaatregelen over wogen zullen worden, voordat, even tueel de zeegaten zullen worden af gesloten. De investeringsbeperkingen hebben geen afbreuk gedaan aan het onderhoud van de zeeweringen. De motie-Romme werd vervolgens z.h s. aangenomen, De motie-Gortzak werd verworpen met 68 tegen 5 stem men. (die der CPN). De voorzitter benoemde ten slotte een tijdelijke Kamercommissie voor de watersnood. De samenstelling van deze commissie zal Donderdag ge schieden. Zo eindigde dit parlementaire na spel over de watersnoodramp. industriële Onderneming in Amsterdam-Noord vraagt voor spoedige indiensttreding in de moderne talen. Uitvoerige sollicitaties' onder nr. 5898 Adv. Btir. „ReclaTeohnica", 9ingel 512, A'dam-C. Voor zie pagina 6 ren, neer te leggen. Mr. Bakhoven eiste tegen de beide eerstgenoem de verdachten f 500 boete of 50 dagen hechtenis benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. Tegen de derde verdachte, die van het importeren van de gewraakte tijdschriften zijn hoofdbezigheid maakte, eiste hij f 2000 boete subs. 50 dagen en ove rigens dezeifde straf. De verdediger, mr. L. P. v. d Does. achtte de opzet niet bewezen en de tijdschriften niet pornogra fisch. Een zending Engelse tijd schriften. z.i. en ook naar he: oordeel der politie stuitender dan deze Franse, was enige tijd gele den verspreid, zonder dat maat regelen tegen de importeurs wer den genomen. Het voorbeeld om trent de wachtkamers aanvaardde pleiter niet. Men zal in wachtka mers nu eenmaal ook geen naakt- schilderi.jen, al zijn zij van de hand van grote en oprechte kunstenaars, ophangen. Arrest: 25 Februari. HONGAARSE PROFESSOR GEARRESTEERD Hij behandelde Worosiilof WENEN, 12 Febr. In Hon garije is de professor Lazlo Be- nedek, een deskundige op het gebied van zenuwziekten en een persoonlijk vriend van president Rakosi, gearresteerd. Hij heeft vooraanstaande Russen, onder wie maarschalk Worosjilof. be handeld, zodat men zijn aanhou ding in verband brengt met hel. z.g. „complot der Kremlin- artsen". Volleybal Amsterdam AMSTERDAM. 12 Febr. De uit slagen van de Woensdagavond voor de afd. Amsterdam van de Nevobo gespeelde wedstrijden luiden als volg!: heren 3e kil. AtlasActief 715. 715. heren reserve 2e kl. A: VVGA ID—AMVJ III 12—15. 13—3, 15—11, KVS II—SIK II 15—6, 1 15, 5—15; heren reserve 2e kl. B: US IVKVS III 13—15 11 15, COV Blauw Wit II KVA II 02 reglementair. bij Uw advertentie- opdrachten s. v. p. altijd duidelijk op: Letter-Speurder Regel-Speurder Gewone Advertentie Directeur van handelsonderneming met relaties JAPAN, dig daarheen te vert zal gaarne belangei In opdracht van enkele cliënten bieden wij te koop aan 2 JAARBEURS-STANDS TEER NÉ SPAANS VOOR BEG. EN GEV. MONDELINGE CURSUSSEN ONDER LEIDING VAN G. P. DE RIDDER - Totaalkosten f Duur 5 maanden UITSLUITEND LERAREN M. O. SPAANS VRAAG PROSPECTUS. OOK VOOR PORTUGEES SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN IN VIER WERELDDELEN AMSTERDAM - TEL. 23431 Internationaal Handelsconcern te Amsterdam zoekt voor haar afdeling Personeelszaken: ran de loon- en perso- voor het verzorgen neels-administratie. Vereist: a. Middelbare schoolopleiding. b. Kennis van loonadministratie en/of sociale wetgeving. c. Enige jaren kantoorervaring. Aangeboden wordt een zelfstandige werk kring met gunstige arbeidsvoorwaarden. Uitvoerige sollicitaties onder no. Tg13786 bur. v. d. blad. EEN SPEURDER BETEKENT SUCCES! Door een vriendelijke oude man werden Rufus en Flok naar de kelder gebracht; de sleutel kraakte en piepte naargeestig in de holle gewelven, toen hij de gevangenisdeur opende. „Hij is woedend vandaag," zei hij. Flok knikte. „Mijn vergissing," zei hij. „Jullie mogen gelukkig zijn als jullie morgen het licht nog zien aanbreken: als onze edele heer Ben Ben Ben in moeilijke stemming is heeft hij weinig medelijden met zijn gevangenen." „Oppassen dus!" zei Rufus. „Kunnen we hier makkelijk ont snappen?" „Ik zou het maar niet proberen," zei de oude bewaker zorg zaam. .,Dan maar niet," zei Rufus. Ondertussen droomde Kreumel van zijn vijftig kisten. „Nu heb ik de goede Ben Ben Ben te pakken," dacht hij. Hij ging naar de voordeur en belde aan. Hij zei tegen de bediende die hem opendeed: „Ik zou graag Ben Ben Ben even spreken." „Met wie heb ik de eer?" „Zegt u maar dat ik een vriend van Bungel Bungel ben." zei Kreumel. „Dan zal uw edele heer mij wel binnen willen laten," en hjj voegde er aan toe: „Vyftig kisten!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4