Luchtgevaarj Kamer is dankbaar voor buitenlandse hulp 9-5-7-5 De f tlcgrtcf Terug naar normaal De waarde van arbeid Gezonde financiering Dr. Drees: Rampschade 1 milliard Afsluiting zeegaten wordt onderzocht Onevenredig Militaire fraudes berecht KONING BOUDEW1JN IN NOODGEBIED Thans echter ziek bedreigt Nederland (u)\ D Prachtig werk bij evacuatie IJ-VEREN TERUG VAN EEN WILDE VAART ONENIGHEID IN K.V.P. Jan P. Strijbos Rampenfonds DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 DE slag, die ons land de vorige week heeft getroffen, heeft ook een deel van het openbare en industriële leven verdoofd. Dit is begrijpelijk. Want iedereen was zo onder de indruk van het leed. dat anderen hadden te doorstaan, dat daardoor eigen energie als hei ware werd verlamd. Juist tegenover de getroffenet zijn wij echter verplicht zo snel mogelijk de nationale machine weer op volle toeren te laten draaien. Er bereiken ons berich ten, dat het buitenland geheel ten onrechte bij onze industrie orders annuleert, informeert of leve ringsdata gehandhaafd kunnen blijven, ons land passeert omdat men meent, dat wij op het ogen blik niet in staat zullen zijn, nor maal te werken. Reserveringen van kamers in hotels voor toeris ten of zakenlieden laat men ver vallen en men informeert of het nog zin heeft, van de zomer ons land toeristisch te bezoeken. Wij spreken nog niet van de reper cussies bij de winkelstand en bij de kleine zelfstandigen, terwijl ook het amusementsbedrijf zware klappen heeft moeten incasseren. Als wij de ramp te boven willen komen, dan zal er veel geld nodig zijn om het herstel te verwezen lijken. Dat herstel'moet voor een belangrijk deel gefinancierd wor den uit de belastingen en de be lastingopbrengst stijgt evenredig met de intensiteit van onze arbeid Hoe sneller wij weer normaal aan het werk gaan, hoe sneller wij de ramp te boven zullen ko men. ARBEID is nog altijd de basis van iedere welvaart. Met ar beid moet de ramp, die ons land heeft getroffen, weer overwonnen worden. Dat gebeurt ook voor een groot deel vrijwillig. En die vrijwillige bijdrage leert ons welk een enorme waarde arbeid in zich draagt. Door 2 uur over te werken produceren de mijnwerkers ruim 15.000 ton kolen met een waarde van bijna f 750.000. Moeten wij hieruit niet leren, dat ook die andere nationale ramp het ver lies van Indonesië alleen maar goedgemaakt kan worden door één middel: hard werken. Daar mee moeten regering en vakver enigingen eens rekening houden als zij weer bezig zijn de arbeid van het Ned. volk in een keurs lijf van beperkende bepalingen te steken. Stuur eens een commissie naar onze Oosterburen, om te onder zoeken hoe het komt dat Duits land er weer bovenop komt en zelfs de inkomstenbelasting kan verlagen. Wij kennen de eenvou dige conclusie van een dergelijk onderzoek bij voorbaat: daar werkt men dag en nacht! HOE offervaardig hef Neder landse volk zich ook moge betonen, er is geen sprake van, dat herstel-uitgaven ten belope van 1 milliard door middel van vrijwillige bijdragen bijeen kun nen worden gebracht. Er moet dus ook een groot financieel gat worden gedicht en het komt er zeer op aan, dat dit op de juiste wijze geschiedt. De moeilijkheden worden nog vergroot, doordat er reeds een betrekkelijk groot tekort is van rond 700 millioen, zodat moet worden gezegd, dat, indien niet op kcrte termijn maatregelen wor den genomen, er gevaren dreigen van inflatoire aard. Het eerst-nodige is een lening van forse omvang. Wij zouden misschien bij de Wereldbank te recht kunnen. Maar een dollar lening zet onze betalingsbalans in de komende jaren onder druK., zodat een nationale lening de voorkeur verdient. Het is te betreuren, dat niet eerder ter dekking van het be grotingstekort een lening is uit geschreven, maar naar het schijnt zijn nu tooh besprekingen aan de gang. Zij moeten op zeer korte termijn, na psychologisch 't mo ment nog gunstig en de kapitaal markt nog ruim is, worden vol tooid. Het bedrag der lening moet zo hoog mogelijk worden gesteld, omdat de gewone middelen wei nig ruimte bieden. De belastingen zijn reeds tot een ongekend peil verhoogd, de defensie-uitgaven kunnen wij niet ingrijpend ver minderen zonder aan de inter nationale conferenüeiafel op de achterste banken te worden ge plaatst. Er is niet aan be ontkomen de staatsuitgaven grondig te bezien. Alle uitgaven, die onder de hui dige omstandigheden enigermate naar luxe zwemen, moeten ver vallen of opgeschort worden. De staat geeft dan het voorbeeld aan oras allen; de buikriem nauwer aanhalen en door harde en ef ficiënte arbeid trachten de gevol gen van de ramp te overwinnen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 Febr. Twee dagen van parlementair debat over de watersnood zijn Woensdagnamiddag geëin digd met de verwerping van een communistische motie over de schadevergoeding aan de getroffenen en de met zeld zame eenstemmigheid aangenomen motie van dank der Tweede Kamer voor de vele buitenlandse hulp. Verder is op voorstel van vele zijden een lijdelijke Ka mercommissie voor de watersnood ingesteld, welke met de regering zal samenwerken bij de voorbereiding van de noodwetgeving. Waarschuwen op Zondag In zijn rede, die vijf kwartier duurde, heeft minister-pre sident dr W. Drees zich fel gekeerd tegen de communisti sche actie en aangekondigd, dat zal worden nagegaan of er niet bepaalde maatregelen genomen moeten worden voor waarschuwingen op Zondag. Reeds de eerste dag zijn er volgens dr. Drees veel boten, zowel van de Marine, als van particulieren, ingezet. Dank zij Amerika zullen wij in de toekomst over helicopters kun nen beschikken'. Ook zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. De schade aan de dijken en gebouwen schatte de premier onder alle voorbehoud op rond 1 milliard, HOEWEL de ramp invloed zal hebben op de belastingplan nen, zal er toch iets moeten ge beuren ten behoeve van het be drijfsleven. Overleg zal er worden gepleegd over de nooduitkering aan de rampslachtoffers. Dr. Drees wees .het uitstellen van alle ge meenteraadsverkiezingen af en kondigde aan een wetsontwerp tot het uitstellen der verkiezin gen in de rampgebieden. Gedurende anderhalf uur heeft hierna minister mr. J. Algera het beleid van zijn departement ver dedigd en toegezegd, dat er aan de binnendijken meer aandacht zal worden gewijd en dat er een beter waarschuwingssysteem zal komen. In November heeft hij eeds Rijkswaterstaat opdracht gegeven tot een onderzoek der mogelijkheid tot afsluiting van de zeegaten. Een studiecommissie, versterkt met een aantal topfigu ren buiten het ambtelijk apparaat, zal spoedig aan het werk gaan. Als er geen bijzondere invloe den zijn. behoeft men niet bezorgd te zijn voor het springtij van 16 Februari. Critiek op communisten Dr. Drees legde in zijn rede nog maals de nadruk op de grote een heid, die aanvankelijk door ons volk was gedemonstreerd. De be sprekingen gisteren in de Kamer wijzen er op dat die eenheid wel geldt in het algemeen, maar niet. voor het totaal. Helaas is de ramp weer door sommigen aangegrepen om er politieke munt uit te slaan. Dr. Drees doelde op de commu nistische sprekers, en hij noemde ook met name de EVC, die reeds met telegrammen vol eisen kwam. Er is zelfs gesproken over Ame rikaanse pest-generaals. Waren de Russische helicopters gearri veerd onder leiding van een Rus- :he generaal wij zouden hem niet hebben uitgescholden, doch dankbaarheid hebben betoond. Volkomen normaal acht spr. evenwel de vragen of Nederland de gebeurtenissen niet had kun nen voorzien, en, of de ramp voorkomen had kunnen worden. Spr. herinnerde zich niet dat ooit waterstaatdeskundigen om meer geld voor dijken hebben gevraagd, en dat zulks door de regering zou zijn geweigerd. Omtrent het verwijt dat de re gering niet direct op de bewuste Zondag centraal overleg heeft ge pleegd, antwoordde de premier, dat hij gemeend heeft geen mi nisterraad bijeen te moeten roe pen, daar het bijeenkomen van alle ministers ook>te lang geduurd zou hebben. Beter was, zoals het nu is gegaan: de diverse betrok ken departementen gingen afzon derlijk en direct tot actie over. Noodklokken Ingaande op opmerkingen" van de heer Wel ter, zei de premier, dat er wel degelijk snel de nood klok is geluid. Wel is er enige vertraging ontstaan doordat het Zondag was. Dan functionneert nu eenmaal niet alles precies als in de week. De mogelijkheid dit te veranderen waar mogelijk zal on derzocht worden, doch men zal niet in alle opzichten de function- nering op Zon- en weekdagen ge lijk kunnen stellen. Het ANP heeft om 4.20 uur in de nacht van Zaterdag op Zon dag wel een aantal autoriteiten kunnen bereiken. De RVD was tussen 5 en 6 uur op de hoogte. Contact werd direct gelegd met Waterstaat en Rode Kruis Ook zijn wel degelijk reeds op de eer ste dag verkenningsvluchten ge maakt, doch hei blijft betreurens waardig, dat niettemin Schouwen- Duiveland niet direct onder de aandacht is gekomen. Hier treft de centrale leiding echter geen verwijt. Dr. Drees is tevens van mening dat wel degelijk zee: veel boten beschikbaar zijn gekomen, ook particuliere vaartuigen. Toekomst Wat kan voor de toekomst wor den gedaan? Het apparaat Be scherming Burger Bevolking zal voortaan van grote betekenis kunnen zijn. Ware de organisatie HOE onevenredig de evenredige vertegenwoordiging kan wer ken, is bij de debatten over de watersnood duidelijk gebleken. Van de honderd afgevaardigden was de C. H. heer Van der Feltz uit Middelburg de enige die als Zeeuw het woord kon voeren Een gehele provincie met slechts één plaatselijke vertegenwoordiger. reeds verder voltooid geweest, dan zou nu reeds een net van verbindingen over ons land heb ben gelegen, en zou men hebben kunnen beschikken over oprui- mings- en reddingssystemen. Juist wat nu gebleken is, zal ten goede kunnen komen aan het welslagen van deze organisatie. De vragen beantwoordend over het materieel, zei dr. Drees, dat het nut van helicopters pas in Korea gebleken is. Doch ook als wij nu reeds beter waren voor zien, zouden wij helicopters en ducks niet in die omvang hebben kunnen aanschaffen als wij nu plotseling nodig hadden. Wat. de evacuatieproblemen betreft, merkte dr. Drees op, dat richtlijn blijft om het gezins leven zo weinig mogelijk te storen. Aan vordering van woonruimte behoeft niet te worden gedacht Aan de radio zendamateurs, die 40 posten hebben bezet, bracht spr. hulde. Totale schade den schatting van de totale schade is nog moeilijk. „Maar ik wil niet geheel zwijgen, hoe- „Er komen nog veel meer" (Eigen bericht) DEN HAAG, 11 Febr. In een militaire strafzaak, die de audi teur-militair bij de krijgsraad te velde West in Den Haag, mr. F. v. d. Dussen, beschouwde als „een van de eerste zaken", voorafgaan de aan de berechting van de „ern stige fraudes bij de luchtmacht", zijn vanmorgen tegen de 28-jarige sergeant G. M. en de 41-jarige UK| w.- serg.-majoor A. J. de G. onvoor- Als aanduiding van de orde van vvaardelijke gevangenisstraffen ge- grootte, met het nodige voorbe- e,®£ van rf.^p" en. maanden. - - - De auditeur-militair vorderde onmiddellijke arrestatie, hetgeen echter door de krijgsraad werd geweigerd. „Er is ontzettend veel geknoeid. Hier moet onmiddellijk met stren ge hand worden toegeslagen", al dus mr. v. d. Dussen. De beklaagden hadden ongeveer drie jaar geleden uit de goederen voorraad van de Oranje-Nassau- kazerne te Amsterdam, waar De G. magazijnmeester was, lappen plunj'ezakkenstof ontvreemd. Hier van hadden zij o.m. kampeerten- ten laten vervaardigen. De G. had zijn tent gratis laten maken door een der leveranciers van zijn onderdeel, een firma uit Harlingen. ,.In de volgende maand zullen er van soortgelijke zaken nog veel meer komen", zei de auditeur militair. Hij doelde op een van de voornaamste karaktertrekken van de grote fraudes bii de luchtmacht, nl. het „geknoei" tussen bepaalde diensten en de leveranciers van materialen, tot wederzijds voor deel. De verdedigers, mr. A. W. Kym- mell uit Amsterdam en mevr. mr L. van LokhorstVreugdenhil uit Den Haag vonden de eis van de auditeur-militair enigszins buiten sporig. Zij waren er van overtuigd, dat verd. straf hadden verdiend, maar dan meer een voorwaarde lijke, eventueel gecombineerd met een geldboete, Uitspraak over acht dagen. houd wil ik mededelen dat de schade ligt rond het milliard. Dit is een ernstige slag voor de volkshuishouding. Het is ech ter niet een zó vernietigend be drag als in het buitenland is verondersteld. Hoe ernstig de ramp ook is, ze is niet zo ernstig als het buiten land zegt wanneer het spreekt van 500.000 -ernielde huizen Financiering De uitgaven zullen onder bui tengewone dienst worden ge boekt. Misschien zullen ze onder een afzonderlijk fonds worden ge registreerd. Een financieringsplan is er nog niet. Enige meegaand heid moet men met de regering betrachten. Wei zal een beroep worden gedaan op de tegenwaar derekening. Dus op guldens die verkregen zijn door dollarhulp. Doch deze guldens zijn boekhoud- guldens geworden. Het is dus geen nieuw beschikbaar gekomen be drag, doch wel een, over 't gebruik waarover nog moest worden be slist. Tot welk bedrag dit zal gaan is nog niet bekend. De ramp zal invloed hebben op bestaande plannen tot belasting verlichting, plannen waaraan an ders vandaag reeds de laatste hand zou ziin gelegd. Maatregelen in belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven zullen voortdu ren. Rampenfonds Over de verhouding regering en Rampenfonds zei spr., dat er een nauw onderling overleg is. Het fonds is evenwel een par ticuliere instelling. Het is onmo gelijk reeds nu definitief aan te geven hoe de taak verdeeld zal worden. Ook de uiteindelijke in komsten van dit fonds zijn nog onzeker. Wij staan voor een ge meenschapstaak. doch deze be hoeft nog niet uitsluitend een staatïtaak te zijn. Als het fonds bereid is bepaalde financiële ver richtingen te doen, kan dit aan hem worden overgelaten. Sommi ge gedelegeerden willen alles door de staat laten doen, doch dit zal toch geenszins de bedoeling zijn van allen, die royaal aan het Rampenfonds gegeven hebben. Ook is er aan de andere kant geen reden nogmaals in de vorm van belasting, gelden door het volk te laten betalen, die het reeds zo spontaan bijeenbrengt. Zie verder pag. 4,5e kolom (Van onze correspondent) BRUSSEL, 11 Febr. Koning Boudewijn is ziek teruggekeerd van zijn laatste inspectietocht naar de Belgische kustgebieden, die door de stormramp werden ge teisterd. Hij had sinds enkele we ken griep, en er is thans zelfs sprake van een ernstige inzinking, zodat hii alle afspraken en audiënties heeft moeten afzeggen. Onmiddellijk toen de eerste be richten over de stormramp los kwamen, vertrok de jonge koning ondanks zijn ziekte naar de kust. en met de nieuwe burgemeester van Oostende, de liberale oud minister Van Glabbeke, bezocht hij alle geteisterde plaatsen en sprak de getroffenen moed in. Deze daad van de jonge vorst vond grote weerklank, mede door dat de burgemeester wijd en zijd verkondigde, dat het optreden van koning Boudewijn uitermate sympathiek was geweest en de ge voelens van aanhankelijkheid van de bevolking jegens hem aanzien lijk had versterkt. Kort hierna vertrok de koning voor rust en herstel naar Antibes, waar zijn ouders voor een korte vacantie vertoefden. Dit gaf ech ter onmiddellijk aanleiding tot critische opmerkingen onder het oubliek in België, dat altijd nogal gauw geneigd is, welke gebeur tenis ook aan het koninklijk hof, die voor dubbele uitleg vatbaar is, van commentaar te voorzien. Ook enkele bladen van de oppositie en zelfs een katholiek blad spraken er hun afkeuring over uit, dat de koning het land, dat toch ernstig was getroffen, verliet, al was het om gezondhe dsredenen, om naar een aantrekkelijk oord als de Azu. renkust te vertrekken. Wat er intussen precies gebeurd is. zal wel niet officieel bekend worden, maar aangenomen piag worden, dat de CVP-regering de ionge vorst in Antibes heeft laten weten, dat zij prijs stelde op een zo spoedig mogelijke terugkeer. GEKLEED in regenjas en met laarzen bezocht koning Boudewijn Maandag jl. de door de watersnood getroffen kuststreken van België. In Lillo (bij Antwerpen) betrad hü een woning om de schade in ogenschouw te nemen. Geheel rechts van de jeugdige vorst loopt de burgemeester van Lillo. Louis Francken. Na een verblijf van enkele da gen aan de Middellandse Zee is koning Boudewijn naar België teruggekeerd en onmiddellijk op nieuw naar de noodgebieden ver trokken. Hoewel men het de ko ning kon aanzien, dat zijn gezond heid te wensen overliet, heeft hij, zoals altijd met grote toewijding en inspanning, zijn meeleven met de beproefde bevolking getoond. Dit is kennelijk te zwaar ge weest voor de jonge vorst. Hij is dan ook ijlings naar Brussel te ruggekeerd voor medische ver zorging. COMMANDANT LUCHTDOELARTIL LERIE, de generaal- majoor G. J. M. C. van Nij- natten, schrijft ons: „Met zeer veel belangstelling heb ik het artikel „Luchtgevaar be dreigd Nederland" gelezen. U begrijpt, dat, uit hoofde van mijn functie, de bestrijding van dit luchtgevaar mijn allergroot ste zorg is. Tot mijn grote voldoening consta teert u, dat door mijn mede werkers en mij wordt gedaan wat er kan, Tevreden zijn wij allerminst, machteloos om de ernstige moeilijkheden op te lossen zijn we ejhter geenszins. Ten volle gesteund door onze chefs en door de hoogste inter nationale instanties, vechten wij voor een goede verdediging van ons volk tegen de gevaren uit de lucht. Mag ik echter eens de oorzaken van het gebrek aan Luchtdoel- artillerie, vanuit een andere ge zichtshoek bekeken, naar voren brengen? Zoals ik bekend mag veronderstel len, wordt slechts materieel verstrekt voor bestaande een heden, die bovendien aan be paalde eisen moeten voldoen. Hoe meer eenheden, hoe meer materieel en dit aantal eenhe- Wij moeten niet op het buitenland zitten wachten, maar zelf aanpakt ken om onze slechte ludhtverdedif ging te verbeteren. En dat kan alleen wanneer de bevolking vrifwillig medewerkt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. Een warme begroeting kregen Woens dag de bemanningen der IJ-veer- boten (IJ-veer II en IJ-veer VI), toen zij van een tiendaags verblijf in 'het bewogen Haringvliet (zij brachten daar evacué's uit Goeree- Overflakltee naar Hellevoetsluis over) terugkwamen in de rustige Ponthaven aan de Overkant van het vertrouwde IJ. Op de kade stonden hun vrouwen en kinderen en andere geliefden en tevens vele collega's, hun on middellijke chefs en enkele hoge autoriteiten van de gemeentelijke vervoerdiensten. De boten waren van Dordt af gevolgd, er kwam van Vreeswijk bericht, dat zij om halfvjjf voor de kade zouden lig gen, om 4 uur 20 werd geseind, dat Zesburg was gepasseerd en daarom duurde het nog maar lut tele minuten, die vele wachtenden intussen uren toeschenen. Maar toen kwamen dan ook weldra de beide witte neuzen in zicht. Zij voeren als tweeling schepen naast elkaar tot aan de vaarroute en gingen tenslotte net jes, gelijk veerboten betaamt, naast elkaar en volgens nummer op hun ligplaatsen liggen. De wilde vaart was afgelopen. Daarna werd het een kort pro ces. De autoriteiten gingen aan boord en spoedig vloeiden op varenden en wachtenden samen tot een plezierige menigte. weerzien Wij begroetten kapitein De Gooyer van de „IJ-veer VI" als een oude bekende. Wij hadden persoonlijk met hem een reis mo gen maken Hellsvoetsluis-Middel- narnis en terug, en hadden goed werk van hem en de zijnen ge zien. Zijn stuurman Verhey druk ten wij eveneens de hand, we hadden naast hem in de stuur stoel gestaan. De heer Ds Gooyer vertelde ons, dat men nog wel langer had willen blijven helpen, maar het evacuatis-werk was afgelopen. Die mening waren ook de marine-auto riteiten teHellevoetsluis toegedaan, zodat men ijlings terugging, want ook hier zijn de boten nodig. Wel was men nog naar Zïerik- zee geweest om daar eventueel hulp te kunnen bieden. Er is daar maar één dijk meer en die moet het houden. Maar ja, als het wer kelijk zou gaan stormen, is daar sterker en zwaarder materieel nodig dan deze overigens zo efficiënte veerboten, die veel mensen ineens kannen vervoeren. Natuurlijk zagen wij ook de an deren terug, de algemene leider adj.-hoofdinspecteur Thuman, ka pitein Falkema van de „IJ-veer II", de heren Woord. Wijngaarden, Koenders, Flohil, Klippel, De Ja ger, Weidman (in de bruidsdagen. Hij is 12% jaar getrouwd). Rooze. Hofstra, Van Elburg en De Vri-ss. Wij noemen de monteur van de „IJveer VI" niet met najne, om dat wij zijn naam nog steeds niet weten, maar wij zagen hem wel, hij was er best bij. En hebben wij nog iemand vergeten te noemen, dan was die reeds in het gewoel verdwenen. Er ontbrak niet een. Lof van autoriteiten In de dienstgebouwen was een vertrek ingericht voor ontvangst, waarbij koffie en rookmateriaal werden geserveerd. Officieel wer den de mannen toegesproken door ir. Wijt, adj .-directeur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf, die namens de directeur woorden van grote lof sprak. Het is spontaan opgekomen: hier moet geholpen worden, en de mannen sprongen er voor, niet wetende welke beproevingen hun te wach ten zouden staan in het vreemde vaarwater. Doch deze ook niet achtende. Hij bracht hun dank namens het bedrijf Het is best gegaan. Er is goed vakmanschap gepresteerd. Zij zijn de enige dienstafdeling, die daar in actie is geweest. Anderen stonden klaar en staan klaar. De alg. bedrijfs leider van de afd. Veren, de heer Mafket, herinnerde eveneens aan hetge ende mannen vrijwillig hebben gepresteerd. Er zullen daar wel eens diensten zijn ge weest van 24 uur aaneen. Met eenvoudige, hartelijke woor den begroette hen verder de heer Kooiker van de huldigings- en afscheidscommissie van het per- 4 Uit bewogen Haring- vliet in rustige J ponthaven soneel der Veren, „Dit hier is geen huldiging", zei hij, „het is een begroeting van de collega's. En wij zullen nu steuntje en steen tje moeten bijdragen om ons ge liefde Nederland weer in orde te brengen, indachtig aan het devies van Zeeland en aan het woord, dat er in het Amsterdamse stads wapen -bij is gekomen. De heer Thuman deelde nog mede, dat allen tot Woensdag vrij van dienst zijn, dan zal de direc teur, die vandaag tot zijn spijt niet aanwezig kon zij>n, hen gaar ne op zijn bureau ontvangen. Ten slotte bracht een gemeente bus allen huiswaarts. 223 Eengezinswoningen in Slotenneerpolder AMSTERDAM, 11 Febr Dinsdagmorgen heeft de Amster damse wethouder voor Volkshuis vesting en Wederopbouw, mr. J. J. van der Velde, in de Sloter- meerpolder de eerste paal gesla gen voor een complex van 223 eengezinswoningen. Deze bouw is de eerste van de tuinstad Slotermeer, welke wordt uitgevoerd door een groep parti culiere bouwers. De wethouder zei in zijn speech verheugd te zijn dat vroegere concurrenten thans de handen ineen hadden gesla gen om gezamenlijk tot deze bouw (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 11 Februari Nieuwe moeilijkheden dreigen er in de KVP te ontstaan in ver band met de opvolging als lid van de Tweede Kamer van de tot staatssecretaris benoemde mej. dr. A. de Waal. Het Centraal Stembureau heeft het oudlid van de Tweede Ka mer mr. E. G. M. Roolvink uit Almelo tot opvolger benoemd, maar het partijbestuur der KVP heeft hem uitgenodigd die be noeming niet te aanvaarden, doch zijn zetel af te staan aan mej. mr. dr. J. C. H. H. de Vink uit Utrecht, die eveneens reeds eerder lid der KVP-fractie is ge weest. Volgens de candidatenlijst komt inderdaad de heer Rool vink het eerst na mej. De Waal in aanmerking, zodat volgens hem de uitnodig.ng tot bedan- wen van de zijde van de KVP betekent een goedkeuring vai de overtreding van het kiesregle ment der KVP, Mr. Roolvink zal in beroep gaan bij de partijraad der KVP. Hij heeft inmiddels evenwel het lidmaatschap van de Tweede Kamer aanvaard! Mej. Ds Vink was door de ver- kiezingsraad van de KVP aan gewezen als plaatsvervangster van mej. dr. De Waal voor de kwaliteitszetel van Buitenlandse Zaken. SOUTHAMPTON. 11 Febr. De „Queen Elizabeth" (83.000 ton), waarop tijdens de jaarlijkse revisie twee geheimzinnige bran den uitbraken, is vandaag weer naar New York vertrokken, na zeven weken niet in de vaart te zijn geweest. Het politie-onder- zoek r.aar de oorzaken van de branden duurt nog steeds voort. komen. Journalist wegens belediging beboet AMSTERDAM, 11 Febr. Con form de eis (bevestiging van het vonnis van de rechtbank) veroor deelde het Amsterdamse Gerechts hof heden de 44-jarige Amster damse journalist C. F. K. wegens eenvoudige belediging en smaad schrift jegens een ambtenaar tot f 200. - boete of een maand. Aanleiding tot de vervolging waren twee artikelen, die K. in het, inmiddels opgeheven, week blad „De Vlam" publiceerde. Het ene gaf de Haagse journalist J. Fabius grond tot een klacht we gens eenvoudige belediging. Het andere, waarin K. staatsraad dr. J. W. Meijer Ranneft verweet o.a. ..stukken aan publicatie prijs te hebben gegeven ten behoeve van de koloniale reactie", was oor zaak van een vervolging wegens smaadschrift. Het Hof wees voorts de civiele vordering van 150.die dr. Meijer Ranneft had ingesteld, toe. Bovendien werd K. veroordeeld de staatsraad diens kosten, be groot op f 75.te betalen. Verbond van Werkgevers 's-GRAVENHAGE, 11 Febr. Het Noodfonds van het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een bedrag van f 300.000 kunnen overmaken naar het Rampenfonds Dit bedrag staat los van de steun die de industrie langs andere we gen gegeven heeft en nog zal ge ven. den wil ik eens nader in be schouwing nemen. Alles gereed KORT NA de oprichting van het Commando Luchtdoelartille rie in 1949 is getracht eenhe den LuA in Nationale-Reserve- verband te vormen. Instructeurs en opleidingsmaterieel waren beschikbaar. Moderne oplei dingsmiddelen (dóme trainers enz,) welke nodig zijn voor, in „Territoriaal" verband, af te richten en te vormen eenheden werden aangeschaft en alles was klaar om de grote toeloop van de „vrijwilligers voor de verdediging van huis en haard" op te vangen. Veel te weinig Maar deze vrijwilligers KWAMEN NIET. Na 3 jaar zwoegen is met horten en sto ten 1 Afdeling Nationale Re serve inzetbaar in Amsterdam. Deze stad met 1 millioen inwo ners heeft 1 LuA eenheid van 250 man opgebracht, welke grotendeels nog uit de Haarlem mermeer afkomstig is. Den Haag toonde geen enkele in teresse; in RotterdamDor drecht en omgeving tracht men log 250 man bijeen te brengen. In het gehele Westen van Neder land met zijn 6 millioen inwo ners nog geen 500 man! Com mentaar hierop is m.i. overbo- dig. Paraatheid UW militaire medewerker zal het geheel met mij eens zijn, dat uit paraatheids- en morele overwegingen, juist de territo riale LuA zich uitstekend voor opleiding en vorming in Natio- nale-Resersesysteem leent. Thans moeten alle eenheden in KL-verband gevormd worden, hetgeen, ornaat de lichtings sterkte een beperkte mankracht oplevert (welke toch niet alle maal naar de LuA kan gaan) lahgzaam moet gaan en ontzet tend veel duurder is. Ik kan het dus met uw militaire medewerker niet eens zijn, dat onze slechte luchtverdediging alleen kan veranderd worden met grote hulp uit het buiten land. Zelf aanpakken DE tekortkomingen in onze luchtverdediging moeten in de allereerste plaats door ons zelf aangepakt en verbeterd worden. Laat de mannelijke en vrouwelijke bevolking van ons land eens bewijzen, dat ze be reid :s zich hiervoor daadwer kelijk in te zetten, dan hebben de hoogste militaire leiders en heeft de regering zeer hoge troeven in handen om op spoe dige materieelhulp aan te drin gen en kan onmiddellijk bewe zen worden, dat we die hulp waardig zijn! ier Veel goedkopi BOVENDIEN komt door de veel goedkopere opleiding geld en veel geld ter beschikking voor aanmaak van allerlei materieel, ontwikkeling raketten enz. in eigen land. Het mes kan van twee kanten snijden. Met uw medewerker concludeer ik: „Luchtgevaar bedreigt Ne derland", maar ik voeg er met grote letters aan toe: „NIET SLECHTS MET HULP VAN HET BUITENLAND KUNNEN WE HET ENIGERMATE BE ZWEREN", maar door het zelf aan te pakken kunnen en zullen we het met behulp van onze buitenlandse vrienden te niet doen! Zijn we niet in staat om het bo venstaande waar te maken, dan zullen we inderdaad een slech te luchtverdediging hebben en houden, maar dan hebben we deze slechte luchtverdediging ook verdiend! Dat dit laatsta echter nooit be waarheid moge worden". DE rijmprent van Werumeus Buning-Doeve behoort in ieder Nederlands gezin als een teken aan de wand te hangen, op dat wij niet nalatig worden en in waakzaamheid verzwakken. Dij ken kunnen worden gedicht, .doch zij kunnen ook weer opengaan.. Heer God, wanneer de dijken breken. Van Halsteren tot aan Cadzand, Leeren wij u opnieuw te srr.ee- ken Erkennend uwen afgezant: „Maak straks de leeuwerik weer wakker, Die zingt boven herstelde akker, Dat wij zijn allen in Gods hand. Doch als dan straks de leeuwe rik ontwaakt is, moeten wij maar liever niet tevreden en gedwee de handjes over onze buikjes vouwen, doch in de aanval blijven, die overigens de beste verdedi ging is. Het beste in ons volk is op narde wijze tot leven gebracht. En niet voor de eerste maal in onze historie. Het is alleen maar te betreuren dat het telkens de gelegenheid krijgt weer in te sla pen. Misschien wordt nu het be sef levendig dat wij in tijden van rus# welvaart en tevredenheid een organisatie nodig hebben, die een heleboel geld zal vorderen, af te schrijven onder het hoofd: as surantie. Een dergelijke organi satie bezitten wij in het Rode Kruis, doch het kan zich niet uit breiden en op al deze gebieden in werking stellen wanneer het niet voldoende en altijd op zo danige wijze ondersteund wordt, dat het bij rampen als deze de lei ding nemen kan. In vele 's Heren landen heb ik de werkzaamheid van het Rode Kruis van dichtbij gadegeslagen de ereprijs komt ongetwijfeld toe aan het Zweedse Rode Kruis, dat tijdens de gro te hongercatastrophe aan ae Wolga in 192122 reeds met een volledig hulpcorps aanwezig was, toen wij hier nog maar op primi tieve manier bezig waren geld in te zamelen. Toen is Nederland niet achtergebleven.... het heeft voor honderdduizenden guldens aan levensmiddelen gezonden, maar wij beschikten piet over de hulpkrachten, die dadelijk konden optreden. Ik herinner mij nog levendig een bezoek aan Let Hoofdkwartier van het Zweedse Rode Kruis, dat onder leiding stond van wijlen Prins Carl. Die was dag aan dag in zijn bureau de eerste die kwam, de laatste die ging. Het Zweedse Rode Kruis beeft een millioenenbudget het beschikt over de hulpmiddelen om ogenblikkelijk bij nationale of internationale rampen op te tre den. Waarom zou dit bij ons niet mo gelijk zijn? Wij zijn niet minder hartelijk of vrijgevig dan de Zwe den. Ons Bio-vacantie-oord is een bewijs dat wij ook organiseren kunnen. Het is aan het Rode Kruis 3m ons bezig en wakker te hou- 3en doè het dan. En wees niet tevreden voor wij allen uw ge vangenen zijn! PASQUINO CORR.: Ondanks mijn dringend verzoek stuurt rnen mij geld doe dat toch rechtstreeks via 9575. De rijmprent waar over ik het heb is te bestellen bij Elsevier, giro 1872. Kost een riks. Gaat allemaal naar het Rampen fonds. Haast U. Mr. L. A. KESPER AMSTERDAM, 12 Febr. In tegenstelling met anders luiden de becichten kunnen wij medede len, dat de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, na het bekend worden van de waters nood, met bekwame spoed naar Nederland was vertrokken. Aan gezien hij evenwel circa 800 km. ten Noorden van Stockholm ver toefde en vervolgens het vliegtuig, waarmede hij naar Nederland reisde, met vertraging had te kampen, kon hij niet eerder dan. Dinsdagmiddag op Schiphol arri veren. Studentikoze spionnen WASHINGTON, 11 Febr. Russische spionnen zijn geïnfil treerd in de Amerikaanse univer siteiten en hebben de Russen ge holpen het geheim van dè atoom bom op te lossen, zo heeft de re publikeinse voorzitter van de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afge vaardigden, Frank Velde, ver klaard. Er zal nu een onderzoek naar de communisten op de universi teiten worden ingesteld. (Reuter). spreekt voor het Jan P. Strybos houdt een lezing en vertoont een schitterende kleurenfilm ten bate van het Rampen fonds op Zaterdag 14 Fe bruari, 's avonds te 8 uur in het Minervapaviljoen, Albert Hahnplantsoen 2 4, Amsterdam. Clinge Doorenbos leidt hem in. Lezing en film gaan over kampeerzwerftocht door Zuid- Frankrijk en de Pyreneeën naar het schilderachtige hoog in de bergen gelegen Andorra. De film duurt 2% uur. Vooraf spreekt Strijbos over de geologische en klimato logische processen in de geschiedenis der aarde, die ten slotte de oorzaak zijn van de verschillende watersnoden, waardoor ons land werd getroffen. De avond wordt wederom gehouden onder de auspiciën van 2k IWcilfMf %tms«wieStoj De gehele recette wordt gestort in het Nationale Rampen fonds. Plaatskaarten k f 1.50 zijn verkrijgbaar aan ons hoofdkam toor. N Z Voorburgwal 225 (tel. 33800) aan de agentschap pen van De Telegraaf"„De Courant-Nieuws van de Dag' en aan het Minervapaviljoen, (tel. 27277).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3