MINISTER ALGERA ANTWOORDT Dank voor buitenlandse hulp Iedereen helpt Schade van de R.T.M. valt mee Grote drukte bij de Gekro Verbindingsdammen tussen Wadden eilanden en de vaste wal in studie De woningbouw in '52 4 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 4 Beknopt verslag Tweede Kamer De oorzaak (Vervolg van de vergadering van Woensdag, voorzitter mr. Kortenhorst). Na de rede van de minister-president, dr. Drees, is het woord aan de minister van verkeer en waterstaat. Minister Algera zegt de Kamer inlichtingen en antwoorden te willen geven omtrent de kwesties, die zijn de partement aangaan. In de eerste plaats is daar het vraag stuk van de oorzaak van de ramp. Op Vrijdagmiddag bevond zich in de buurt van IJsland een gebied van lage druk; op de Atlantische Oceaan bevond zich een gebied van hoge druk. Er ontwik kelde zich een storm ten Westen van Schotland, die zich snel uitbreidde. Tot zover waren de omstandigheden niet ab normaal. Dergelijke stormen komen va ker voor. De waarschuwing voor storm werd Zaterdag om 9.15 uur gegeven: om 11 uur werd gewaarschuwd voor flink hoog water. In de loop van de Zaterdag bereikte de storm het midden van de Noordzee. De depressie was niet abnor maal diep. Om 17.15 u. werd medegedeeld, dat de storm snel tot zwaar zou toe nemen. Vlak daarna werd met het oog op het springtij medegedeeld, dat gevaar lijk hoog water te verwachten was. Dit geschiedde om 17.45 uur. Nog nimmer is het voorgekomen, dat het water zo hoog werd opgestuwd. Een vergelijking met een vloedgolf is ge rechtvaardigd Er ontstond een grote stu wing tegen de Nederlandse kust. omdat het water moeilijk weg kan in het Ka naal. Het zeer lange voortduren van de storm maakte de zaak nog ernstiger. De opstuwing zou 3040 cm minder geweest zijn, indien de vloed zes uur later of vroeger zou zijn gekomen. De heer Gortzak gaat bij het zoeken naar de oorzaak uit van pure fantasie. Het rijk heeft, op een enkele uitzonde ring na, geen dijken in het rampgebied. Zij behoren tot de lagere publiekrechte lijke organen. De criticus heeft overigens ook nooit over de slechte toestand, waar in onze dijken zouden verkeren, gespro ken. De dijken Wat nu de hoogte van de dijken aan gaat. men moet uitgaan van een bepaald criterium Moet men zeggen ..elke over stroming moet worden voorkomen?" Het is wel zeer de waag of dit mogelijk is •■Wie kan keren de nand des Heren?" Spr. gelooft dat het niet mogelijk zal zijn. Niettemin doet de regering natuur lik wat in haar vermogen ligt. Men heeft zich in het verleden steeds op de ervaringen gebaseerd. Nu is het water hoger gekomen dan ooit. Gaan we ons nu weer op deze gegevens baseren, dan h-t* er 20g, geen zekerheid. Daarom heeft men de laatste jaren, naast de er varing ook de zuiver wetenschappelijke factoren ingeschakeld. Men deed dit om. bu de tunnelbouw in Rotterdam en de afdamming van de Brielse Maas. Welnu, houden" dam hebben bet ge- Meermalen zijn plannen gemaakt en ten dele reeds uitgevoerd ter verhoging van de dyken. Maar dikwijls was uitvoe ring met mogelijk. Zo stuitte men in Dordrecht op onoverkomelijke bezwa ren. Ook de plannen tot afsluiting van de zeegaten zijn steeds verder uitge werkt. Wij zijn echter verrast door een van deze zeer zeldzaam voorkomende hoge vloeden. Enkele concrete klachten besprekende zegt spr.. dat het niet juist is te zeggen, dat de dienst voor de waterstaat minder armslag heeft gehad door gebrek aan geld. De verhouding rijks waterstaat- provinciale waterstaat is goed. Inderdaad is het behoud van de bin nendijken van zeer groot belang. Zowel de regering als de provinciale water staat is zich daar van bewust. De bunkers in de duinen bevorderen wel een zekere mate van afslag. Spr. hebben echter geen beaichten bereikt waaruit zou blijken, dat deze bunkers aan de duinen de waterkerende kracht ontnemen. Het Westland heeft overi gens door de gebeurtenissen bij 's-Gra- venzande geen ernstig gevaar gelopen. Achter de duinen ligt nog een goede sla perdijk. De regering zal grote aandacht beste den aan de toestand van de dijken aan de landzijde. Inderdaad zijn de dijkbreu ken veelal veroorzaakt door het feit, dat het water over de dijk heen vloeide en deze aan de binnenkant afknabbelde. Op verscheidene plaatsen zijn de men sen gewaarschuwd. Dikwijls wilden zij echter niet vertrekken en trokken naar de zolders. ZU. die achter twee dijken wonen achter de slaperdijk werden niet gewaarschuwd. Sedert mensenheu genis zijn deze dijken kerend geweest. Het komt de regering noodzakelijk voor, dat het waarschuwingssysteem tot hen wordt uitgebreid. In de toekomst zullen we aandacht moeten besteden aan de reorganisatie van de waterschapsindeling. Inderdaad zal er reden zijn om tot grotere eenhe den te komen. De commissie-Oud zal zich wellicht kunnen bezighouden met de financiële verhouding rijk—water schappen. Met de taak en de bevoegdhe den van de lagere organen moeten we zeer voorzichtig omgaan. Voor het her stel moet echter een centrale verant woordelijkheid zijn. Ket is niet juist, dat de minister geen verantwoordelijk heid zou kunnen dragen voor het herstel, dat door de waterschappen wordt uitge voerd. Spr. heeft hierover overleg ge pleegd met de provinciale besturen. Dit is dus een duidelijke zaak. die in de noodwet zal worden vastgelegd. Faciliteiten bij emigratie naar Zuid-Afrika Aan adspirant-emiigranten uit de ge troffen gebieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal volgens een op dracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden verleend. De procedure wordt speciaal voor hun vereenvoudigd. Aan adspi- rant-emigranten uit het Nederlandse noodgebied, die of reeds in het bezit zijn van een werkvergunning voor Zuid-Afrika of een aanvraag hebben ingediend, kan het Zuidafrikaanse emi gratiekantoor in Den Haag een nood- vergunning afgeven. De permanente verblijfsvergunning kan dan in Zuid- Afrika zelf worden aangevraagd, Dit in tegenstelling tot de gewone procedure, waarbij vergunningen over Pretoria moeten komen. Naar in Den Haag is vastgesteld, heb ben ruim driehonderd gezinseenheden in totaal ruim duizend personen een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De be doeling is om zoveel mogelijk van deze emigranten op de Zuiderkruis die op 14 April vertrekt te plaatsen. Hei is van groot belang, dal adspii ant-emigranten uit de noodgebicderi voor zover moge lijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie) adres opgeven aan het Zuidafrikaanse emigratiekantoor. Raamweg 8. Den Haag, of aan een der aanmeldingskan toren. De zeegaten De afdamming van de zeegaten is niet zo eenvoudig als sommigen willen doen voorkomen. Er bevinden zich hier diep ten van 30 tot 60 meter, terwijl het ver schil in eb en vloed zeer groot is. Het werk is dan ook veel moeilijker en kostbaarder dan het leggen van de af sluitdijk. Maar er werd reeds uitvoerig gestudeerd. Spr. is overgegaan tot het instellen van een studiecommissie, waarin ook een aantal niet-ambtelijke deskun digen zitting hebben. Voorzitter is de directeur-generaal van de Rijkswater staat. Prof. Thijsse. die op het ogenblik nog in Amerika vertoeft, is verzocht om in de commissie zitting te nemen. Spr. beschouwt dit alles als een centraalpunt van zijn beleid. Het rapport van de com missie zal te zijner tijd openbaar worden gemaakt. Overigens moet men wel be denken. dat het wel tientallen jaren kan duren voor de zeegaten afgesloten zullen zijn. Men zal er weer toe overgaan om ter pen in de polders aan te leggen. Voorts zal het alarmsysteem verbeterd worden. Het waarschuwingssysteem kent slechts twee criteria: „Flink hoog water" en ..Gevaarlijk hoog water". Er zal nu een eerde criterium bijgevoegd worden. Ten slotte betoogt spr. dat het water op 16 Februari, wanneer de eerstvolgende springvloed plaats heeft, niet veel hoger zal komen dan bij de andere vloeden na de ramp, mits zich tenminste geen bijzondere windsterkten voordoen. Niet temin neemt de regering alle maatrege len om ongelukken te voorkomen Re- en dupliek Prof. mr. Romme (kath.) zegt bii de replieken dat tot de zegen, die het leed vergezelt, de hulp behoort, die wij van het buitenland gekregen hebben. Het medeleven is betoond in een mate en op een wijze, die alle verwachtingen zeer ver overtreft. Deze hulp heeft het hart gesterkt en verwarmd. Spr. dient daarom mede namens zes andere fractievoorzitters de volgende motie in: De Kamer, kermis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de watersnood 1953. bewo gen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getui- fenis geeft, maar welke ook van over e grenzen als een openbaring van vol kerengemeenschap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen. Mr. Burger (arb.) merkt nog op, dat hij er geen principieel bezwaar te gen heeft het rampenfonds de huisraad- schade te laten vergoeden. Er is echter een practisch bezwaar omdat het gevaar bestaat, dat het rampenfonds aan aller lei andere noodzakelijke dingen niet toe zal komen, als het de huisraadsohade voor zijn rekening neemt. De heer W e 11 e r (kath. nat.) zegt, dat hij geen antwoord heeft gekregen op de vraag of de dijken niet alleen worden hersteld maar ook worden i— stevlgd. De heer Gortzak (comm.) betoogt andermaal, dat in ons land alles wordt opgeofferd aan de oorlogsvoorbereiding. Waar communisten het beleid voeren worden natuurrampen bedwongen; zie maar naar China. Na de rede van de minister-president is spr. opgebeld door mensen, die onder ede willen verklaren, dat een groot aan tal boten te Breda tijdens de hulpverle ning niet van zijn plaats is geweest. Spr. dient een motie in. waarin wordt gevraagd integrale vergoeding van ge- dorven inkomen tot een maximum van 10.000 gulden en van de totale schade tot een maximum van 100.000 gulden. De minister-president, d r. Drees, zegt nog met betrekking tot de vergoe ding van huisraadsohade door het ram penfonds, dat de opbrengst van dit fonds stellig de verwachtingen zal overtref fen. Over de schaderegeling beraadt de regering zich nog nader. Het behoeft niet zo te zijn, dat de oorlogsschaderege ling precies wordt aangehouden. Maan dag zal de ministerraad zich bezighou den met het ontwerp tot uitstel van de gemeenteraadsverkiezingen in de betrok ken gebieden. De regering is er wat hui verig voor om naar aanleiding van deze ramp te komen met een voorstel tot uitstel van de verkiezingen in het ge hele land. Zij, die aandringen op een integrale schadevergoeding, moeten wel beden ken, dat de uitgaven van de regering natuurlijk van Invloed zijn op haar in komsten. Ook spr. heeft nog weer telefonisch contact opgenomen over de vaartuigen, die in Breda zijn blijven liggen. Het be treft hier zware pontons, die speciale voorzieningen behoeven voor de voort beweging. Het materiaal daarvoor i« niet voorhanden. Bovendien konden deze schepen heel moeilijk voor de hulp verlening gebruikt worden. Angst is een slechte raadgever Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoordigers een 35-jarige gehuwde Amsterdammer, voor een bedrag van ruim 15.000 be nadeeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag j.l. en men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uit geverij was n.l. van plan een nieuwe administratievorm in te voeren eR had al haar vertegenwoordigers een brief geschreven om een bespreking daar over op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ont ving deze uitnodiging, doch hij zag daar in een aanwijzing dat zijn manupula- ties ontdekt waren. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hji om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aan getroffen. De politie heeft aanwijzingen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft uitgewezen, dat de verduisteringen zich over vijf jaar uitstrekken. Suggestie voor het opnemen van Ned. emigranten in Noorwegen Het hoofd van het bureau voor cultu rele betrekkingen van het Noorse minis terie van buitenlandse zaken, heeft Dins dag in een rede voor de polytechnische Vereniging te Oslo verklaard, dat het te kort aan arbeidskrachten in Noorwegen alleen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigranten. Hij was van mening dat men in dit geval het best landverhuizers uit Nederland kon op nemen, omdat deze zich wellicht gemak kelijk aan de Noorse levensomstandighe den zouden kunnen aanpassen. Met het oog op de overstromingsramp, welke Ne derland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen dat het de plicht van Noorwegen was. Nederlandse emigran ten uit te nodigen, aldas Nilson. Spr. betuigt namens de regering zijn hartelijke instemming met de motie- Romme. De minister van Verkeer en Water staat, m r. Algera herinnert ar aan gezegd te hebben, dat nog overwogen wordt welke maatregelen met betrek king tot de dijken verder genomen moeten worden. Spr. acht het vreemd, dat de commu nisten in China in de korte tijd. dat zij daar aan de macht zijn, er in geslaagd zouden zijn de overstromingen te keren. Het is dan ook niet zo; de voorberei dingen zijn reeds jaren geleden begon nen. Een Nederlands deskundige heeft daarbij een grote rol gespeeld. Spr. zal hem uitnodigen in de studiecommissie inzake de zeegaten zitting te nemen. Nadat de heer Gortzak (comm.) verklaard heeft, het vreemd te vinden, dat de eerste ondertekenaar van de mo tie inzake de buitenlandse hulp prof. Romme is, wordt deze motie zonder stemming aangenomen. De motie-Gortzak (comm.) inzake de integrale vergoedingen wordt met 68-0 (comm.) stemmen verworpen. Een voorstel van de voorzitter om een commissie voor de watersnood in te stellen wordt zonder stemming aan genomen. De vergadering wordt te 17.30 uur gesloten. Amateur-toneel moet tekstboekjes kopen Van onze correspondent. ALKMAAR. 10 Febr. In het laatst van 1951 vertoonde een amateur-toneel vereniging te Nieuwe Niedorp De man in uniform, waarvoor niet de acht tekstboekjes waren gekocht, die de uitgeversmaatschappij verplicht had gesteld. De prijs er van was ƒ2,60 per stuk. De vereniging leende ze uit de toneelbibliotheek van de N.O.T.U. De leden van het dagelijks bestuur stonden hiervoor veertien dagen ge leden te Alkmaar terecht en de offi cier van justitie eiste vrijspraak, om dat naar zijn mening de auteurswet er was om de schrijvers te bescher men en niet om de uitgeversmaat schappijen te helpen. De rechtbank was echter van ander inzicht. De uitgeversmaatschappij was in het volle bezit van de rechten ge weest, zo werd overwogen en iedere auteur heeft de bevoegdheid te bepa len in welke vorm de rechten zullen worden geheven. De leden van het dagelijkse bestuur van de toneelvereniging werden daar om allen veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. De schade van de niet betrokken boekjes werd voor de maatschappij bepaald op 8. Dit be drag zal de toneelvereniging aan haar moeten betalen. Jachtopziener voor het Hof De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft acht maanden ge vangenisstraf geëist tegen de jachtop ziener W. B. uit Herwijnen, die door de rechtbank te Dordrecht was vrijgespro ken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de officier van justitie appèl aangetekend. B. zou een woordenwisseling hebben ge had met L. van Z. Van Z. zou daarbij ht^ben gedreigd met een mes. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopzie ner Van Z. met zijn jachtgeweer, dat opeens afging. Van Z. werd door de hagel dodelijk getroffen. Advertentie Ontslag bij arbeids overeenkomsten De minister van justitie heeft een wijziging gebracht in het wetsontwerp „wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten". Hierdoor komt hij, naar hij in de toe lichting meedeelt, tegemoet aan de wens van de meerderheid van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht. Ook hij is van mening, dat, met name in geval van tuberculose, het niet zel den voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist in dergelijke ge vallen psychisch voor de zieke arbei der moeilijk te verwerken zijn. Daarom wordt nu voorgesteld, het ontslag twee jaren, in plaats van een jaar na het optreden der ziekte te doen ingaan. Profiteer van de voordelen, die al leen Stockholm Tidningen U kan bieden: 2. Een gecontroleerde betaalde oplaag van 182.037 exemplaren op werk dagen en 220,381 op Zondag. 3. Een lezerskring waarvan 48% tot de 2 hoogste inkomensgroepen van Zweden behoort. BOLIJN INTERNATIONAAL EXPLOITATIEBUR. VOOR DAGBLADEN EN PERIODIEKEN Herengracht 184, Tel. 34373-34587. Am sterdam-C-, verstrekt U gaarne nadere inlichtingen. Betaling op factuur Bol ij n in Hollands geld, na ontvangst van be wijsnummer. ST0CKH0LMS-T1DNINGEN Nederland in de South Pacific Commission De heer B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw-Gmnea van het minis terie van overzeese rijksdelen vertrekt volgende week naar Nieuw-Guinea voor een routinebezoek. Hij zal teven6 als gedelegeerde Nederland op de elfde zit ting van de South Pacific commission vertegenwoordigen van 25 April1 Mei en als waarnemer aanwezig zijn op de tweede zitting van de South Pacific Conference van 1628 ApriL Deze laat ste conferentie brengt eenmaal in de drie jaren de autochthone gedelegeer den van de gebieden in de Zuidelijke Pacific bijeen. Nederlands Nieuw-Gui nea wordt vertegenwoordigd door de heren Kasiepo en Inury. De werving voor B.B. verloopt gunstig Toen op 26 Januari j.l. de werving van vrijwilligers voor de Bescherming Burgerbevolking in de provincies Noord- Brabant, Limburg en Overijsel een week aan de gang was, kon gemeld worden dat in deze drie provincies zich in to taal 16.027 personen bereid hadden ver klaard dienst te doen in de B.B. Dit aantal ls sindsdien met ongeveer 7000 gestegen, zodat in de genoemde provincies thans ruim 23.000 vrijwilli gers beschikbaar zijn. Vooral in de pro vincie Overijsel zijn de resultaten van de werving zeer gunstig. Een week geleden, n.l. op 2 Februari, is de werving begonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resul taten verheugend. In totaal hebben in de provincie Gelderland tot niu toe 7152 per sonen zich bereid verklaard aan de B.B. mee te doen, in Utrecht 6929 personen. In deze beide provincies en het Gooi en Gouda is de stand ongeveer 15.250. In totaal voor de vijf provincies waar de werving aan de gang is, mag het aan tal B.B.-vrijwilligers dus op dit moment gesteld worden op 38.250. Op 16 Februari begint de werving in Groningen, Friesland en Drenthe. Het Rampenfonds heeft in een dag weer vier millioen binnengekregen. Maar niet alleen daar stromen de bij dragen toe: ook van andere kanten be reiken ons talloze berichten over goede gaven. Wij doen weer een enkele greep. Een weduwe schreef aan de raad van arbeid te Maastricht haar pensioen over een maand ter beschikking te stellen aan de slachtoffers. Delfzijl bracht voor lopig ongeveer 68.000 bijeen; Spijk 2400 of wel 60 per gezin. Zweedse neus-, keel- en oorartsen hebben een bedrag overgemaakt. Op Schiphol hebben ze de handen vol om alle goede ren, die daar aankomen, te verwerken. De Dutch Swing College Band heeft bij concerten in Zwitserland inzamelin gen gehouden voor het Rampenfonds. De opbrengst te Zürich was duizende Zwit serse franken. De gezamenlijke Ne derlandse jeugdorganisaties, aldus de Nederlandse Jeugdgemeenschap, heeft 3500 gestort op het gironummer 9575. Een grote zagerij in Zweden heeft 25.000 kronen gestum-d. De hulpactie in Venezuela draak op volle toeren. De vorst van Monaco heeft wee mil lioen Franse franken geschonken. Een jutefabriek te Dundee heeft 2500 zand zakken gereed liggen voor ons land. De president van een Joodse vereniging in de V.S. heeft de Nederlandse ambas sadeur te Washington een cheque van 10.000 overhandigd. De Deense ge meente Aarhus heeft 1500 rubberlaarzen gestuurd. Het Rode Kruis heeft een ambulance ten geschenke gekregen van een automobielfabriek. De raad van Maartensdijk (U.) heeft een ton gevo teerd voor het Rampenfonds. Bij me vrouw Riet Boogaerrt te Ogden, Utah. V.S., staan zoveel goederen voor Neder land, dat zij er gewoon geen raad mee weet. Gouda heeft anderhalve ton voor het Rampenfonds bijeengebracht. Het personeel van een firma in Den Bosch bracht 75.000 voor het Rampen fonds bij elkaar. De directie deed er nog een halve ton bij. Bij een bank te Parijs is reeds 700.000 voor Nederland ontvangen. Het Noorse Rode Kruis noteert een bedrag van ruim anderhalf millioen gulden. Het heeft voor 380.000 goederen ingezameld. Het Oosten rijkse verbond van industriëlen heeft een bedrag van 80.000 overgemaakt. Vijf leden van de 82e luchtlandingsdivi sie hebben te New York een cheque van 12.000 dollar aan de Nederlandse consul- generaal gegeven. De Faröer eilanden hebben 10.000 zandzakken verzonden. Russische journalisten te Wenen hebben 400 schellingen bijeengebracht. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Noordatlantische raad heeft verklaard dat Nederland geroerd en dankbaar is voor de reusachtige hulp, die alle Ne derlandse verwachtingen verre heeft overtroffen. Hert Utrechts studenten koor zal de opbrengst van de uitvoering der Johannespassie afstaan aan het Rampenfonds. Het hoopt dat de Utrechters geen verstek zullen laiten gaande grQep Nederlandse schilders en beeldhouwers te Parijs (voorzitter G. van Eek) heeft besloten, dat elk lid een werk afstaat voor het Nationale Ram penfonds. Op initiatief van Andre Marchand zullen Franse kunstenaars het voorbeeld volgen. Uit naam van de Suezkanaalmaat- schappij te Parijs is aan onze_ ambassa deur aldaar een cheque van o millioen francs overhandigd ten behoeve van ae slachtoffers van de watersnood. Gasvergiftiging De 58-jarige J. Eissens en zijn echt genote zijn in hun woning aan de Noor derhaven te Groningen waarschijnlijk reeds Dinsdag tengevolge van gasver giftiging om het leven gekomen. Toen de politie en de G.G.D. gisteren werden gewaarschuwd konden zij geen hulp meer verlenen. Het echtpaar werd le venloos in de woning gevonden. Een snert-offensief Van onze correspondent NIJMEGEN, 11 Febr. Ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp zal het in Nij megen gelegerde commando Luchtvaarttroepen een „snert offensief' inzetten. Dinsdag 24 en Donderdag 26 Februari zul len in de kazernekeukens dui zenden liters erwtensoep wor den gekookt, welke door de soldaten aan de burgers zullen worden verkocht. Een liter snert zal een gulden kosten en de koks L.V.T. rekenen per dag tien- tot vijftienduizend liters te kunnen koken. Getracht wordt de in grediënten voor de erwtensoep gratis van de leveranciers te betrekken opdat een zo groot mogelijk bedrag aan het Ram penfonds kan worden afgedragen. Verkeersnet ten dele reeds hersteld Nu in de verschillende delen van het net der R.T.M. de toestand over zichtelijker wordt, blijkt de schade gelukkig mee te vallen. Schade van betekenis hebben eigenlijk alleen en kele baangedeelten geleden. In de Hoeksche Waard staat een kort gedeelte tussen de Blaaksedijk en de Barendrechtsebrug nog tot maxi maal 30 cm onder water. Voor het ove rige is de lijn tot Numansdorphaven intact, evenais d e zijlijn Krooswijk- (Oud-Beyerland)-Piershil. Alleen tussen Piershil en Goudswaard staat nog op een enkele plaats water; de zijlijn Blaaksedijk-Strijen zal spoedig weer zijn hersteld. Het is te verwachten, dat in de loop van de volgende week het ge hele net in de Hoekse Waard weer in exploitatie zal komen. ■In Voorne en Putten staat nog steeds een baanvak van ca. I km ten Oosten van het Voornsekanaal in de lijn Oostvoorne-Rotterdam onder water. Door de tijdige aanvoer van zand en grond kon verdere afslag worden voor komen. Het water zakt langzaam, zodat de verwachting gewettigd is, dat de gehele lijn Rotrterdam-Oostvoorne de volgende week weer in exploitatie zal komen In de lijn van Hellevoetsluis naar Rotterdam heeft de genie bij Ouden hoorn een gat doen springen, omdat de trambaan zo weinig onder water lag. dat hulpvaartuigen er op vast liepen. De veerdienst Middelharnis-Hellevoet- sluis wordt met twee en zonodig met drie schepen voortdurend uitgevoerd. Op Goeree-Overflakkee rij den al weer autobussen van Melis sant over Dirksland-Middelharnisdorp naar Middelharnishaven en van Stad a. h. Haringvliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is reeds weer bereikbaar. De wederbevolking van ontruimde gebieden De minister van binnenlandse zaken maakt bekend dat de regeling van het door de bevolking wederbetrekken van de ontruimde gebieden in handen is ge legd van de commissarissen der Konin gin in de noodgebieden. De desbetref fende commissarissen is verzocht, in ieder geval van mogelijke terugkeer al gemene bekendheid te geven Zolang voor een gemeente deze algemene be kendmaking nog niet is geschied, is wederbevolking niet toegestaan. Het tramnet op dit eilend is slechts plaatselijk beschadigd, hoewel het nog voor een groot deel onder water ligt. Over de toestand op Schouwen en Duiveland zijn nog onvoldoen de exacte gegevens binnen, doch wèl is reeds bekend, dat door het behoud van de Noordelijke dijken tussen Brouwers haven en Renesse de toestand veel min der ongunstig is dan aanvankelijk werd gemeend. Het tractiematerieel van de tramwe gen is geheel behouden; slechts enkele eenheden zijn licht beschadigd. Ook de vloot van de maatschappij is behouden. Het stoomschip Schelde heeft lichte schade opgelopen, die echter geen di recte reparatie behoeft. Twee autobus sen zijn ernstig beschadigd; bij de ove rige wordt de waterschade geleidelijk aan hersteld. De schade aan de spoor banen is in feite uitsluitend een be perkte schade aan het baanlichaam, die met eigen krachten en grotendeels met materiaal van de maatschappij zelf her steld kan worden. Konijntjes voor Utrecht Van onze correspondent UTRECHT, 11 Febr. Bij alle na righeid komt er toch een blij moment voor de Utrechtse evacué's en hun gast heren. In Texel dat zelf door het wa ter is gedupeerd, is men op de konijnen jacht gegaan en het gevolg is geweest dat men 500 diertjes naar het Utrechtse Rampenfonds zal zenden dat het ge schenk dankbaar tegemoet ziet, Dank zij de grote bereidwilligheid van par ticulieren. aldus een officiële missieve van het stadhuis, worden de konijnen voordat ze afgeleverd worden, in Utrecht schoongemaakt en gebraden, in vetvrij- papier en kartonnen dozen verpakt en door auto's thuis bezorgd. Het is te hopen dat niet het dames comité dat in het stedelijke evacuatie centrum aanvankelijk de leiding had, zich met de distributie zal belasten want anders zou het kunnen gebeuren dat er zoveel formaliteiten en plicht plegingen aan te pas moeten komen, dat er wel eens een konijn op de ver keerde tafel zou kunnen springen. Het geen een ramp bij de Ramp zou bete kenen. Gemalen werken weer De directeur van de technische dienst van het land van Heusden en Altena geeft het verheugende bericht, dat oe- gonnen is met het wegmaten van het water door middel van drie buitenge malen. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig gedicht. Het destructiebedrijf Gekro te Rot terdam (voormalig Overschie) heeft reeds 3700 cadavers verwerkt, afkom stig uit de geteisterde gebieden. De di recteur van dit bedrijf schatte, dat hiermee ongeveer de hellft verwerkt is van wat het bedrijf aan dode dieren kan verwachten. De verwerkte cada vers zijn hoofdzakalijk runderen en paar den. De directeur meende, dat in de Krim- pener- en de Alblasserwaard de dode dieren verwijderd zijn, In de Hoeksche Waard gaat het de goede kant op en van Voorne en Putten schatte hij reeds meer dan vijftig procent gehad te heb ben. Ook op Tholen is men druk met het weghalen bezig en op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee begint de afvoer te marcheren. Het destructiebedrijf te Rotterdam kan 400 stuks per etmaal verwerken. Door de koude zijn de huiden en de cada vers in behoorlijke staat. De huiden brengen 25 tot ƒ30 per stuk op. In vele gevallen kan aan de hand van oor- nummers worden nagegaan wie de eigenaar van de dieren was. Normaal kreeg de veehouder negentig procent van de huid vergoed; hoe een en ander nu zal gaan moet worden afgewacht. Uit honderd kilo van de cadavers ver krijgt men bij de verwerking 24 pro cent diermeel, dat in kippen- en var kensvoer wordt verwerkt. Verder ver krijgt men hieruit acht procent vet. dat voor technische vetten wordt gebruikt Gewoonlijk werkt het bedrijf met 250 man personeel, doch nu is een extra „slachtplaats" in de Spaansepolder in gericht. waar honderd slachters uit Antfsterdam, Rotterdam. Dordrecht. Leiden, Oss en Den Haag in ploegen dag en nacht werken. In ons land zijn negen destructiebe drijven. die alle ingeschakeld zijn. Daar onder zijn drie grote, nl. te Rotterdam, Son (N.B en Bergum (Fr). Belgische destructiebedrijven zijn volgens de di recteur ingesprongen voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft. WATER EERST KOKEN Hoewel sinds enkele dagen weer water wordt geleverd via de waterleiding, dient men te bedenken dat dit alleen voor consumptie geschikt is, wanneer het minstens 10 minuten heeft gekookt. De collecte. De collecte in alle hervormde kerken te 's-Gravenhage op Zondag j.l. heeft, naar de hervormde diaconie mededeelt in totaal 50.510.62 opgebracht. Belangrijke zaak voor landaanwinning Van onze medewerker in het Noorden 1TE RAMP, die ons land getroffen heeft, heeft de roep om cultuur grond nóg dringender gemaakt. Daar naast is het vraagstuk met betrekking tot afdamming van de zeegaten en verbinding van de eilanden met de vaste wal weer zeer actueel geworden. Friesland, Groningen en de Wadden eilanden, hoewel niet direct bij de ramp betrokken, hebben met beide te maken. Elk jaar wordt er langs de Waddenkust van deze provincies een strookje land gewonnen. De inpolde ringen vorderen langzaam maar ze ker. Zo nu en dan sluit een dam een gebied af, dat in de loop van vele jaren is gewonnen. En men gaat steeds verder. Enkele waterschappen in het Noorden van Friesland hebben nu weer een tienjarenplan, dat zij in samenwerking met Rijk en provincie hopen uit te voeren. Daarnaast wor den nog meerdere plannen gemaakt. De inpoldering van de Lauwerszee is in ernstige studie. Ook onderzoekt men de mogelijkheden voor aanleg' van dammen tussen de vaste wal en de Waddeneilanden Ameland Schiermonnikoog. Met het oog op de aanslibbing van klei en het verder uit voeren van landaanwinningswerken op de Wadden is de aanleg van derge lijke dammen reeds meermalen be pleit. Enige van deze vraagstukken hebben niet alleen met de landaanwinning te maken en zullen dus nog van verschil lende kanten moeten worden bezien. In poldering van de Lauwerszee wordt unaniem toegeiuicht. want deze zal op vrij gemakkelijke wijze enige duizen den ha goede cultuurgrond leveren. Maar het vraagstuk van de afwaterin: van de aangrenzende provincies speel bij nadere uitwerking van de plannen een rol. Aanleg van dammen (eigenlijk Waarnemd burgemeester te Noord-Gouwe Ds J. M. Barendrecht, Ned. Herv. pre dikant te Noord Gouwe is benoemd tot waarnemend burgemeester van deze ge meente. Na het vertrek van de burge meester, de heer Z. Cornel is. heeft de predikant de leiding in het dorp op zich genomen. Tijdens het bezoek van de mi nister van Binnenlandse Zaken dr L. J. M. Beel en de commissaris der Koningin, is de predikant beëdigd. Zondagmorgen preekte ds Barendrecht in de herden kingsdienst. waarbij hij na de dienst zijn toga uittrok, laarzen aandeed en met de| aanwezige arbeiders het herstelwerk aan ie dijk weer begon. Tijdelijke stoombootdienst Katseveer-Dordrecht Van onze correspondent GOES. 12 Febr. De provinciale stoom bootdiensten in Zeeland hebben met in gang van vandaag met de R.T.M. een tij delijke bootdienst geopend tussen Katse- veer en Dordrecht. De vertrektijden die in verband met eb en vloed bij benade ring worden aangegeven zijn als volgt vastgesteld: Katseveer vertrek 7 Dordrecht vertrek 13 uur. Ontmoetingscentra voor evacué's Onder de auspiciën van het Convent van kerken, is voor de in het Kleiweg- kwartier ondergebrachte evacué's ruim 600 in getal een ontmoetings centrum geopend in Lommerrijk. Van middag is dit centrum door ds. E. A. van Es geopend. Het centrum zal geopend zijn van Maandag tot Vrijdag, uitsluitend des middags van 2 tot 5 uur. Voor de evacué's in Rotterdam-Zuid worden ontmoetingssamenkomsten be legd Vrijdagmiddag half drie in het Carnissehuis, Lepelaarsingel 49. en Dinsdagmiddag, half drie in de Bethle- hemkapel aan de Bas Jungeriusstraat. Mijnwerkers zetten de hulpverlening voort De Mijnindustrieraad heeft besloten de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood voort te zetten. Het daarvoor in aanmerking komende per soneel zal in de gelegenheid worden gesteld op de Zaterdagen 14 en 21 Fe bruari zonder betaling twee uren extra te werken. De opbrengst van de ver hoogde productie, die hierdoor ter be schikking komt zal geheel worden af gestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Van degenen, die niet in de gelegen heid worden gesteld over te werken, wordt aangenomen, dat zij in totaal een verlofdag of een dag loon of salaris afstaan. De mijnondernemingen zullen aan deze laatste bedragen eenzelfde bedrag toevoegen. Sociale werkvoorziening voor hoofdarbeiders De staatssecretaris van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe richtsnoeren voor de plaatsing en de beloning van werkloze hoofd arbeiders op werkobjecten. Met betrekking tot de indeling der taken zijn vier groepen gevormd, ver band houdende met het niveau der werkzaamheden. De beloning zal zijn afgestemd op de aard der te verrich ten taken. Het loonschema, dat is inge deeld in vijf gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamheden voor personen van 32 jaar en ouder een weekloon van 50.35 in de eerste ge meenteklasse. Voor de groepen 2. 3 en 4 zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af 63 20. 76.75 en 87.30. Indien de hoofdarbeider uitmunt door bijzondere pestaties en toewijding met betrekking tot het werk. kan hem een bijslag van 5 pet. op zijn loon worden gegeven. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskan sen in het normale arbeidsproces ir de gelegenheid worden gesteld om ge durende een beperkt deel van de werk tijd deel ten nemen aan cursussen e.d. De regeling, die gedateerd is op 2 Februari 1953. heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op genoemde datum op een werk- obiect werkzaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werk- object werkzaam waren, maar niet meer op 2 Februari 1953. tot 29 Dec 1952. VOOR HET RAMPENFONDS Overschie, Grote Kerk. 14 Febr. An dre Verwoerd (orgel) en Vera Doniska (sopraan). mag men wel spreken van dijken) naar Ameland en Schiermonnikoog zou voor-, maar ook nadelen hebben. Het is de aag of men de eilanden er in toeris tisch opzicht een dienst mee bewijst; ze zullen wel gemakkelijker bereikbaar worden, maar ook veel van hun beko ring verliezen. Ameland heeft in het grijs verleden al eens een dijkverbin- ding met Holwerd gehad: die dijk ia weer verdwenen, maar dat risico zou men, bij de gevorderde techniek van thans, niet meer lopen. Op een dijkver- binding met Schiermonnikoog heeft men vooral in Groningen zijn hoop gericht; met name de landaanwinningswerken langs de Groninger kust zouden er mee gediend zijn. Terwijl de grote plannen, welke met de landaanwinning verband houden, bij Rijk en provinciale besturen in studie zijn, hebben enkele Friese zeeweren-da waterschappen voornemens om op uitge breider schaal en meer volgens een plan dan tevoren de landaanwinning aan de Friese Waddenkust te bevorderen. Het be treft hier de waterschappen de Anjumer en Lioessenser polder, de Contributie zeedijken Oostdongeradeel en de Contri butie zeedijken Westdongeradeel. Da plannen, waarmee het provinciale be stuur van Friesland een zodanig belang gemoeid acht, dat het ten behoeve daarvan gaarne enig financieel risico heeft willen nemen, hebben aanvankelijk nog enige technische moeilijkheden op geleverd. maar deze zijn thans uit de weg geruimd. Ook is men het eens ge worden over de voorwaarden, waaronder het betreffende waterperceel van het Rijk wordt overgenomen. Van de D.U.W. is een toezegging gekomen omtrent het verlenen van subsidie in de arbeids lonen; dat is op 100 pet. gesteld. Het provinciale bestuur van Friesland zal trachten, de bijdrage van de D.U.W. op een nog iets hoger bedrag te krijgen. De uitvoering van de plannen van Contributie-zeedijken Westdongeradeel zal over 1952 tot en met 1961 1.472.000 kosten, waarvan de D.U.W. dus het gehele loonbedrag 932.000) betaalt. Deze plannen omvatten het maken van dammen en hagen van rijshout en het graven en hergraven van slenken en greppels. De plannen van de Anjumer en Lioessenser polder en de Contributie zeedijken- Oostdongeradeel (het maken van een kade met strandhoofd. verde digd met gebitumineerd zand, asfalt-be- ton en zand en het maken van hagen van rijshout en het graven en her graven van sloten) belopen totaal 3.161.098.—, waarvan de -D.U.W. aan lonen 2.113826,— betaalt. Deze bedra gen liggen hoger dan aanvankelijk ge raamd is. maar het provinciale bestuur troost zich met de gedachte, dat de ge wonnen grond na 1962, naar gehoopt wordt, geleidelijk ook iets zal gaan op brengen. De eerste jaren zullen deze opbrengsten mogelijk wegvallen tegen de kosten van onderhoud en behoud van de grond, maar later wordt een voorde lig overschot verwacht, waaruit de las ten van rente en aflossing van de schuld althans voor een deel zullen kunnen worden gedekt en later de door de pro vincie verstrekte voorschotten kunnen worden terugbetaald. Verder zal. hoewel deze factor niet van invloed is op de kosten van het tienjarenplan, toch in overweging moe ten worden genomen, dat. indien de plannen slagen, het onderhoud van de zeewering, die achter het gewonnen land ligt. enigszins lichter wordt, het geen zijn uitdrukking zal kunnen vinden in een lager bedrag aan bijdragen in de gewone dienst van de zeeweringen. Indien de verwachtingen vervuld wor den zal een oppervlakte grond van 850 ha worden gewonnen. Te zijner tijd zal de vraag aan de orde komen of het niet gewenst ls. deze grond te omrin gen met een zomerdijk. De water schapsbesturen zijn van oordeel, dat de te winnen gronden ook zonder bedijking reeds van voldoende waarde zijn om de te maken kosten te kunnen verantwoor den. Zo zal dus. in afwachting van het geen er verder over een grote aanpak van de Noordelijke landaanwinnings werken wordt beslist, spoedig reeds met een belangrijk onderdeel worden begonnen. Volgens gegevens van het C.B.S. werden in het gehele jaar 1952 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplex- woning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe wonin gen gebouwd, waarvan er 12.983 als du- plexwoning zijn ingericht, ^odat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte ia beschikbaar gekomen. De Kieswet bijgeschaafd Ingediend is een ontwerp tot wijzi ging van de Kieswet van 1951. De voor gestelde wijzigingen zijn van technische aard. Zij hebben in hoofdzaak de bedoe ling enkele onvolkomenheden en ondui delijkheden weg te werken en een mak kelijker uitvoering mogelijk te maken. Zo kunnen volgens de geldende tekst de ponskaarten of metalen plaatjes uit het bevolkingsregister niet als kiezers- register worden aangemerkt. Hierin zal thans worden voorzien. Verder is gebleken, dat er menings verschil heerste over de vraag of een candidaat na de dag der candidaatstel- Img zijn bewilliging kan intrekken. Bij de Kamerverkiezingen van 1952 heeft een candidaat van de Katholiek-natio nale partij dit willen doen. Beslist is toen, dart die intrekking niet mogelijk was. Maar een duidelijke bepaling hier omtrent ontbrak. Voorgesteld wordt nu, uitdrukkelijk te bepalen, dat die intrek king niet mogelijk zal zijn. De regering heeft deze oplossing gekozen, omdat naar haar mening de tegenovergestelde oplos sing ernstige gevaren voor de goede gang van zaken bij de condidaatstelling zou kunnen opleveren. Een candidatenlijst moet n.l. met de namen en handteke ningen van de ondertekenaars als één geheel worden beschouwd Mogelijk is dat iemand een Candida tuur heeft aan vaard of de lijst heeft ondertekend juist omdat er bepaalde candidaten op een lijst voorkomen. Zou men achteraf in trekking van de bewilliging mogelijk maken, dan kunnen onaangename situa ties ontstaan. Een van de andere voorstellen maakt mogelijk, dat gehuwde vrouwen en we duwen met de naam van hun echtgenoot of overleden echtgenoot op het kiezers- register worden vermeld, zulks met de toevoeging „geboren Het is de bedoeling dat de voorgestel de wijzigingen bij de komende gemeen teraadsverkiezingen in de wet zijn aan gebracht. Zeepost Met de volgende schepen kan men zeepost verzenden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeid: Indonesië: ms Willem Ruijs (2 Maart): Ned. Nw. Guinea ms Amstelbron (5 Maart); Ned Antillen: ms Willemstad (17 Febr.); Suriname: ss Cottica (18 Febr); Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Stirling Castle <14 Febr.). Canada: ss Groote Beer 18 FebiAustralië en Nw. Zeeland: ss Himalaya (19 Febr."; Zuid-.Amenka (niet Brazilië) ss Andes: (28 Febr.); Brazilië: ss Alioth (24 Febr.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3