Soldaat Kremers krijgt een tik op zijn duikerhelm Chocola drinken niet duikers en kikvorsmannen Bij onze pontonniers Kostbaar Morgen begint de Antwerpse Zesdaagse Arrestaties in topleiding Voorzitter Schroder spreekt treffend woord S*£««"SS36 0e beste viaar én..„«le laagste priis DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 (Van onze soeciale verslaggever) AP die gedenkwaardige ochtend, nèt voor de stormramp, stond er dwars over de Dongerivier bij Raamsdonksveer een gure wind. We stonden daar te klappertanden voor je er erg in had. Majoor Brugma, de commandant van de Duikerschool van de Ko ninklijke Landmacht, en zijn mannen hadden maling aan die wind, evenals zij er nu, in de barre werkelijkheid van een ramp, maling aan moeten hebben. Soldaat Kremers uit Veghel, lacht, als hij een paar lange witte wollen kousen aan zijn voeten trekt, zich in een witte wollen trui steekt en in het duikerpak springt. Zijn makkers assisteren hem met grote zorgvuldigheid en nauw gezetheid. Wan een commando „Glas dicht!" Kremers krijgt een tik op zijn duikerhelm en langzaam daalt hij onder water. Acht graden wijst de thermometer in de aquarium-achtige watertank, die ge "het leslokaal van de duikerschool zoudt kunnen noemen. Er lopen koude rillingen over je rug. Ge hebt al respect voor de mannen van de duikerschool, voordat je nog iets is verteld. op de helm en langzaam verdwijnt hij in het groen-kleurige water. Achter het glas van het „aquarium" ziet ge hem bezig. Ge hoort hem. „Hallo - hier duiker een. Over." Via de telefoonlijn gaat het gesprek over en weer. Duiker een begint zijn werk: het doorsnijden van een stuk spoor rail. De seinmeester boven, die de lijn houdt, de mannen beneden bij de ap paraten zijn in gespannen aandacht. Duiker een deelt mede dat hij klaar „Hallo duiker een - klaarmaken op te komen." Even later zit Kre mers weer op het platform. Vluggft Streng geselecteerd ]~)E warme kop chocola, de lijfdrank van de duikers en kikvorsmannen, doet je waarachtig goed. „Die drinken we hier wat op", zegt adjudant Wieringa, de duikmeester. „Dat hoort bij de opleiding. Net zo goed als die scheut levertraan iedere morgen." Wij denken aan die peuters van ons, die het op levertraan niet hebben begrepen. „Smaakt best. als je de smaak eenmaal te pakken hebt", lacht de Limburger v. Brienen uit Swalmen. Er hangt een prettige en amicale sfeer in en rond de duikerschool. die vanaf 1949 in Dordrecht en sinds Augustus 1952 in Raamsdonksveer is gehuisvest, waar ook in de nieuwe kazerne van Keizersveer het 2e regiment Genietroepen (de Ponton niers) is gelegerd, waarvan deze dui- keropleiding een onderdeel vormt. Nu moet ge dat goed verstaan, 't Bete kent niet, dat alle pontonniers een duikeropleiding krijgen. „De jongens van de duikeroplei ding normaal hebben wij een groep van 12 man in opleiding worden op basis van vrijwilligheid geselec teerd uit de pontonnievs-re'cruten. „Deze selectie is uitermate streng" aldus overste Elders, omdat deze mensen mentaal en physiek heel wat in hun mars moeten hebben." TEAMGEEST hebt", voegt majoor Brugma er aan toe, „een element waarin je je steeds min of meer onbehaaglijk voelt. Een prachtige mentale en physieke instel ling is naast een sterke teamgeest onmisbaar. Die teamgeest is eigenlijk net zo belangrijk als die physieke in stelling. De mensen moeten volko men op elkaar kunnen vertrouwen en dat doen ze ook. Omdat ze weten, dat de een zich volledig inleeft in de om standigheden waarin de ander ver keert. De man onder water weet" zich absoluut veilig in handen van de sein meester boven. Ik heb zelf eens meegemaakt, dat ik bij een karwei onder water lang zaam maar zeker wegdoezelde. Maar ik had niet de minste angst. Ik wist absoluut zeker, dat de man boven me eruit zou halen. Hoe dan ook, het geen dan ook prompt gebeurde." GEWILD Dr staat op de Oostelijke oever van de Dongerivier een grote water tank, die veel weg heeft van een enorm aquarium. Daarin zetten de jongens van de duikerschool de eer ste schreden naar hun moeilijke vak, een vak, dat zij veelal na het beëindi gen van hun dienstverband voortzet ten in de burgermaatschappij. „Wonderlijk genoeg kent de burger maatschappij geen duikeropleiding", vertelt majoor Brugma. „Veel van m'n jongens komen na hun oplei- dingstijd, die met inbegrip van 4-6 maanden normale pontonniersoplei ding 20 maanden duurt, dan ook in de bergingsmaatschappijen e.d. terecht, waar zü in het bezit van het certifi caat, met open armen worden ontvan gen. Een paar van die knapen doen nu al prachtig werk in liet buitenland en dat is voor ons wel prettig." „GLAS DICHT" handen helpen hem uit het duiker, pak. Hij voelt zich prima. Koud? Wei nee „Als het lang duurt wordt je lichaam natuurlijk wel koud, maar dan moeten we eruit. Je handen - die zijn onbedekt - worden gauwer koud, Maar dat is ook een kwestie van harden." 50 METER DIEP 70 leren de jongens hun vak. Maar niet alleen in dit „aquarium".. Ze oefenen ook in de rivier. Dan wordt het echter moeilijker. In zo'n tank zie je nog wat. „Beneden in de ri vier is' het evenwel aards-donker. Je ziet er geen hand voor ogen. Je moeti op de tast werken. De seinmeester; heeft dan een zeer belangrijke taak. Hij moet de duiker leiden. De jongens worden tot op 50 meter diepte ge oefend." Dat vertelt majoor Brugma. We moeten daarvoor naar Middelhar- nis of Hellevoetsluis. Het oefenen op deze grote diepte is nodig om de dui ker volledig op zijn physieke en men tale sterkte, zijn reactie-vermogen te testen. Want dat is iets individueels. Je hebt mensen, die op 15 meter nor maal reageren, maar gaan ze dieper, wordt hun reactievermogen minder en op 50 meter reageren ze vrijwel niet meer. En die kunnen we niet gebrui ken. De duiker, die het op 50 meter klaart, zal op geringere diepte geen last hebben. Er is veel training nodig." Een voorkeur voor bepaalde jon gens? „Ja. ik heb het liefst schip pers. Dat heb je niet altijd voor het zeggen. Maar schippers beginnen ge makkelijker. zie je. Dat wil niet zeg gen. dat een koekebakker niet een beste duiker kan worden. Als je een body hebt, dat tegen een stootje kan, nou dan Een body hebben de jongens van de duikerschool. Ze moeten dat hebben, want de opleiding is zeer zwaar er vergt heel wat van de man. De lachen de ziekenverpleger, die „een makkie aan ons heeft", controleert de jon gens geregeld, die extra voeding, ex tra kleding en een extra toelage krijgen. DUIKER EN KIKVORSMAN fjAAR LIGT voor een kapi- taal op de grond". Luit.- t Kolonel J. A. J. Elders wijst naar een stuk of wat kik- kerpakken en bijbehorende ap- t paratuur. i ..Weet U wat zo'n kiklcerpak kost?" Natuurlijk wisten wij dat J niet. Zeventien honderd gulden. Dan heb je nog alleen ie pak en J je apparatuur. Daar kun je dan t nog een pompje bijtellen voor t het vullen van de luchtflessen van f 1200.-. Geen peuleschil wel?" kikkerpakken en wat daarbij behoort liggen al gereed. Het in „uniform" steken van de kikvorsman is een heel wat eenvoudiger karwei dan van de duiker. In enkele minuten staat de kikvors man kant en klaar voor je. Slicher uit Sliedrecht voelt zich best in zijn wat vreemdsoortige pakje. Als een vis glijdt hij over de bodem van het bassin en zo ge hem in 't heldere wa ter niet in al zijn bewegingen zoudt kunnen volgen, zou niets aan de op pervlakte zijn aanwezigheid verraden. Daar duikt hij op. Hij steeks zijn duim op; „alles oké." „De kikvorsmannen kunnen met de voorraad lucht, die ze op hun rug in flessen meedragen, circa een uur vei lig onder water blijven. Nee, het is geen zuivere lucht in die flessen. Het is een mengsel van stikstof (25 pel.), en zuurstof (75 pet.), dus precies tegenovergesteld aan de samenstelling van de lucht. De kikvorsmannen kun nen met dit luchtmengsel werken tol op circa 15 meter." Sergeant de Rid der, instructeur, houdt zijn mannen in het oog. PET AF Zó gaat een kikvorsman te water. Eerst wordt hij in zijn dure pak geholpen, daarna daalt hij af in 't bassin van de duikerschool en. daar ligt hij dan, rustig onder water! Dodelijke aanrijding te Zevenbergen 6-jarig meisje spelender wijze onder auto Y?7OENSDAGMIDDAG om ongeveer half 3 is het 6-jarige dochtertje van dhr. M. in de Prins Hendrikstraat te Zevenbergen spelenderwijze tegen een achteruit rijdende auto opgelopen en overreden. De auto kwam uit de ga rage van dhr. S. en werd bestuurd door diens chauffeur. Deze heeft het kind niet bemerkt. De auto gin: over het lichaam en het hoofd van de klei ne. die daardoor op slag werd gedood. Het slachtoffertje werd naar het R.K. Gasthuis overgebracht. Het was het enige dochtertje in dit gezin. 70 gaat het dag in dag uit. Zo oefe- nen zich de mannen van de dui kerschool. De kinderen, die in het Dordtse bad zwempogingen in het werk stellen, zijn aan de kikvorsman nen gewend. Ze vinden er niets bij zonders meer aan. Ze hebben mis schien niet eens bewondering meer voor de jongens van de duikerschool. Ze vinden het heel gewoon. „Dat is het ook", zegt majoor Brugma, maar dat neemt niet weg, dat er heel wat komt kijken, voordat de jongens met zichtbare trots hun certificaat in ont vangst kunnen nemen." Advertentie) „Vatbare" Kinderen..,? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest met: metn K KINDER-HONING j&gi UR is een motor beginnen te draaien. Op het platform van de watertank maakt soldaat Kremers zich klaar om er in af te dalen. Beneden naast de tank worden allerlei apparaten in ge reedheid gebracht. Met dikke wollen kousen aan zijn benen en gestoken in een dito trui. wipt hij. steunend op 1 de schouders van zijn helpers in het duikerpak. Als een hulpeloos kind wordt hij verder ..aangekleed". Dat gaat met de grootste nauwgezetheid. Er mag niets aan haperen. Ze trekken hem de duikerschoenen aan. „Daar ga je niet mee foxtrotten", lacht adjudant Wieringa, die al 22 jaar in het „vak" zit en voor de oorlog practisch de enige duiker was, die de Landmacht rijk was. „Ik wil maar zeggen: die schoentjes wegen maar eventjes 12.5 kg." Over gewicht gesproken. Soldaat Kreme-s krijgt een paar blokken lood op zijn rug en borst vastgesjord, waarmee je ook niet gaat kuieren 75 kg. meneer. Om de opwaartse druk tegen te gaan. Dan gaat de duikerhelm op het dui kerpak en klinkt het commando: „Glas dicht". Kremers krijgt een tik Als majoor Brugma aan boord van 't logiesschip van de duikerschool als voortreffelijk gastheer voor een koffietafel heeft gezorgd, maken we kennis met de kikvorsmannen. Want Slicher uit Sliedrecht, Went uit Vlaardingen, v. d. Graaf uit Lekker- kerk. Wassenaar uit Heilo. v. Brienen uit Swalmen en Kremers uit Veghel zijn evengoed kikvorsman als duiker, al is de opleiding tot kikvorsman dan ook van een heel ander karakter. „De duikeropleiding", vertelt Ma joor Brugma. „is uitsluitend voor de fensieve doeleinden, voor gebruik ach ter het front. De opleiding der kik vorsmannen is zuiver offensief ge richt. Dat is gauw duidelijk. De dui ker moet zijn lucht van boven krijgen toegevoegd, terwijl de kikvorsman z'n voorraad lucht meeneemt en derhalve tot grote onzichtbare beweeglijkheid in staat is. De uitstekende bruikbaar heid van kikvorsmannen voor offen sieve doeleinden is in de afgelopen oorlog duidelijk gebleken. In tegen stelling tot de marine, die buitengaats en in de zeegaten zijn werkterrein heeft, hebben de duikers en kikvors mannen van de Landmacht hun werk terrein in de rivieren en binnenwate- I ren." UUR ONDER WATER Tn het overdekte bad van Dordrecht -1 ge zoudt dit bad het leslokaal der kikvorsmannen kunnen noemen hangt een behaaglijke warmte. De Hongaarse veiligheidspolitie WOLGENS in Wenen ontvangen be- richten, is het merendeel van het hogere personeel van een Hongaarse veiligheidspolitie thans in arrest. On der de arrestanten zou zich dr. Istvan Balint bevinden, een Joodse hypnoti seur, die zijn hypnotische kracht bij de ondervraging van gevangenen zou hebben aangewend. NOG ALTIJD: DE JODEN! A/ERDER verluidt, dat de Hongaar- se gezanten te Washington en Pa rijs. beiden Joden, zijn teruggeroepen en bij hun aankomst 4" Boedapest ge arresteerd. Ook is daar gearresteerd een intiem vriend van president Ra- kosi, die vooraanstaande Sovjetrussi- sche persoonlijkheden, waaronder Maarschalk Worosjilof. heeft behan deld. Knagend geweten Fraude door brief ontdekt ETEN HAARLEMSE uitgeverij is door een van haar vertegenwoordigers voor niet minder dan f 15.000 bena deeld. De man is sinds Zaterdag voort vluchtig. Zijn knagend geweten heeft de fraude op een merkwaardige nier aan het licht gebracht. De Haarlemse firma had plannen om een nieuwe administratievorm in te voeren. Daartoe riep zij haar verte genwoordigers per brief bijeen en ook de verdachte man, die te Amsterdam woont, ontving zo'n schrijven. Hij maakte daar uit op, dat zijn fraude was ontdekt Met een auto van de firma vluchtte de man naar Breda. Hij liet een brief achter voor zijn vrouw en een voor zijn directie, waarin hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in 'n Bredase garage aan getroffen. De man zelf zit vermoede lijk in België. De verduistering blijkt zich over vijf jaar uitgestrekt te hebben. Zeeuwen uiten dank Voor Brabantse gastvrijheid QP DE Rode Kruispost in de Konin ginnestraat te Breda ontmoetten wü de heer H. M. Dek, evacuatie commissaris voor de gemeenten Krab- bendijke en Waarde. In de afgelopen week heeft hij de vele plaatsen in Noord-Brabant bezocht, waar vrou wen en kinderen uit deze gemeenten een onderdak hebben gevonden. „En een goed onderdak", verzekert hij ons, „allen zijn even enhousiast over de gulle gastvrijheid en de liefde volle verzorging die zij genieten. Wij zijn er heel dankbaar voor". Die stormnacht van 1 Februari werd ook Waarde noodlottig. Via de dijken van Kruiningen brak het wa ter zich baan en overstroomde het vruchtbare Zeeuwse land. Zo spoedig rpogelijk werd de bevolking naar Krabbendijke overgebracht. Donder dag j.l besloot men de vrouwen en kinderen uit Waarde en;,Krabbendijke naar Brabant te evacueren. De man nen bleven voor reddings- en her stelwerkzaamheden achter. De ontvangst van deze méér dan 4000 evacué's in „Concordia" was l'ge- weldig. Onmiddellijk m'a ""aSnkomst werd hun een heerlijk warme kop koffie gegeven, sinaasappelen, een stuk chocolade en speelgoed voor de kinderen. Hulpvaardige mensen leg den vele kilometers af om hen met auto's naar de evacuatie-adressen te brengen, tot in Eindhoven toe! De heer Dek ging in opdracht van de Burgemeesters van Waarde en Krabbendijke naar, alle adressen, over heel Brabant verspreid, waar de ge meentenaren waren ondergebracht. Overal waar hij kwam, werd hij ge troffen door de daadwerkelijke hulp, zo spontaan en zo overvloedig ge schonken aan vrouwen en kinderen, die ver van huis een zwaar ge troffen huis gastvrijheid moesten zoeken. Men doet werkelijk alles om de doorgestane ellende te helpen verge ten. Meer dan tevreden uiten de Zeeuwen hun diepe dankbaarheid je gens allen, die hen in Brabant de hel pende hand boden: de mensen in „Concordia", 't Rode Kruis, de auto bestuurders en vooral de zeer velen waar zij nu een gastvrij onderdak genieten. Wijziging wedstrijdprogram ma afdeling Brabant Hel voor a.s. Zondag 15 Febr. aange kondigde wedslrijdprogramma voor de afd. Brabant KNVB zal worden afge werkt met uitzondering van onder staande wedstrijden: KRING 1 le KLASSE: Vervallen Oude Molen-Steenbergen 2. 2e KLASSE B: DIVO—NVS. OLTO— Steenbergen 3: SCW 2—SC Gastel 2. 3e KLASE A: Leoelstr. Boys—Vosmeer SCW 3—Steenb. Boys; HSC 2—Halste ren 3. KRING 3. le KLASSE B: VOW—Ter- heijden; VCW—Dongen 2; TFO-Be Read;, 2e KLASSE B: Ra3insdonk 2Madest Boys 2: TSC 3—Veerse Boys 3- Be Read.. 2—While Boys. 2e KLASSE C: DHV 2—RKWU 2; Siver Internos 3. Europese atliletiekkam- pioensehappen naar Bern Nadat Zurich bij gebrek aan voldoen de terreinen was uitgevallen, als plaats cfe Europese athletiekkampioen- schappen in 1954, heeft de Zwitserse amateur athletiekbond besloten, deze te Bern te zullen doen plaaTs vinden. Zuid-Amerikaanse uitnodi ging voor Karei v. d. Meer De Haagse voetbalscheidsrechter Karei ,'an der Meer heeft een uitnodiging ont vangen aan het eind van deze maand naar Lima, (Je hoofdstad van Peru, te komen om als arbiter te fungeren in het tournooi om het kampioenschap van Zuid-Amerika. Aangezien het tournooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen accepteren. Ongemeen sterk en interes sant „veld" Typerende geste van medeleven van alle zesdaagsen, die gedurende de wintermaanden in Europa verreden worden en dat zijn er dit seizoen een heleboel blijft die te Antwerpen voor onze gewesten veruit de kroon spannen. Nu is daar altijd wel reden voor. Steeds is de directie van het Sportpalei zo ver. star.dig, renners uit deze s rel'en te en gageren, hetgeen vanzelfsprekend tal van supporters dier coureurs naar de Schijnpoort trekt. Waren het vroeger txa. Pellenaars. Pijnenburg en Slaats. die drommen Nederlanders naar deze baar. deden komen, vandaag zijn het \Vagt- mans en van Es,, en in mindere male Schulte. Peters en Arie van Vliet, die als trekpleister fungeren. En een sterke, dat zal de komende dagen ongetwijfeld blijken. Want behalve de genoemde landge noten. die zeker niet zullen nalaten de tribunes op zijn tijd te laten daveren, zijn daar bovendien geëngageerd Fausto Coppi, gekoppeld aan de taaie Ter- ruzzi, de befaamde Franse ploeg Car rara—Senfftleben. de Zwitsers Kofolet— von Buren. het Duitse duo Muiier— Hörmann en van de vele Belgische ploe gen het momenteel zeer sterke twee'ai van Steenbergen-Ockers. Als steeds valt deze Sixdays in periode van Carnaval, dat voor gewesten intussen als gevolg van omstandigheden ditmaal geruisloos er. c'at is goed passeren zal. Dit kaa dus ditmaal geen extra aantrekkingskracht uitoefenen, noch voor de Belgen, die ooi: met watersnood te kampen hadden, nocii Hervatting veer Perkpolder-Kruiningen PAS OVER 2 a 3 MAANDEN Oude Willemsdorp wellicht nog bruikbaar \/OORDAT het veer Perkpolder- Kruiningen weer zal kunnen va ren zullen eerst op Zuid-Beveland dringend nodige herstelwerkzaamhe den uitgevoerd moeten worden. Het zal echter zeker nog wel twee a drie maanden duren, voordat de pont dit traject weer vaart. Dit deelde ons de heer A. L. S. Loc- kefeer. lid van Ged. Staten, mede. „De polder Kruiningen staat blank en ook de weg is dus onbegaanbaar. Het heeft totaal geen zin dé veerdienst te heropenen alvorens de zeedijk bij Kruiningen is hersteld. Overigens is dit ook afhankelijk van de mate van beschadiging van het havencomplex. Naar ik vernomen heb, zou de toe stand rond de veerhaven te Kruinin gen nog al meevallen. Bovendien is de aanlegsteiger te Perkpolder even eens enigszins ontzet", zo deelde de heer Lockefeer ons verder nog mede. Het openen van een veerdienst Perkpolder—Hoedekenskerke (waar voor de heer Lockefeer nog pogingen heeft aangewend) is helaas ook on mogelijk. Voorlopig zal Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dus nog aange wezen zijn op de verbinding via Ant werpen. De oude Moerdijkpont „Willems dorp", die op een boerenerf is terecht gekomen, biedt waarschijnlijk nog een mogelijkheid tot „redding". De pont is tweemaal over de kop geslagen en dus waarschijnlijk in vrij grote mate beschadigd, doch het is toch niet uit gesloten. dat de oude. vertrouwde boot ooit nog eens terug in de vaart komt. Niet OSS maar SON Tn het bericht over het duiken door 1 de marine naar verdronken vee is bet de-tructiebedrijf vermak' als ge vestigd te Oss. Dit moest zijn Son Nieuwe overwinningen van Maarse en Broek man In stadion te Stockholm Gerard Maarse won Woensdagavond te Stockholm de 500 meter en Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het. dat hij slechts met 0.1 seconde verschil over Anton Huiskes. die na onze Europese kampioen reed, zegevic-rde. De uitslagen luiden 500 m.: 1 Gerard Maarse 44.2 :°c.; 2—3 Jonson en Stroem (Zweden) 44.4. 5 Wini van der Voort, 45.0. '1—8 Samuelson (Zweden) en Kees Broekman 45.5; 9 A. Huiskes 46.1; 10 Egbert van 't Oever. 5000 m.: 1 Kees Broekman, 8 34.5 sec.; 2 Anton Huiskes, 8 min sec,; 3 Franz Offenberger. (Oostenrijk) 8 min. 37.7 sec.; 4 Sigge Ericsson (Zw.) 8 min. 390 sec 8 Henk Schuier 8 mm. 43.8 sec; 7 van der Voort 8 min. 46.4 sec.; 8 Egbert van *t Oever. 8 min. 51.7 sec.; 12 Gerad Maarse, 9 min. 02.6 sec Tot verenigingen afd. Bra bant K.N.Y.B. De heer A. Schroder, voorzitter van cfe afd. Brabant KNVB heeft zich in liet Bondsorgaan met de volgende woorden tot de aangesloten verenigingen gericht: ,,Met groot leedwezen hebben wij ken. nis genomen van het ontzettende leed, dat ons land en tevens vele onze mede leden heeft getroffen. Evenals overal is ook bij ons de eerste reactie geweest; wat kunnen wij doen om te helpen? En ongetwijfeld zal ook ditmaal, zoals steeds in het verleden, de sport haar deel bij dragen. Wij van de Afdeling'. Noord Brabant, hebben helaas een extra taak.' omdat een aantal onzer eigen verenigingen alles heeft verloren. Er gelden voor ons twee opdrachten: Steun en Wederop bouw. De steun, dse wij moeten verlenen Nederlaag tournooi B.V. D. V. S. Drie nederlagen: van „Bui- tenlustAstoria en De Bieberg Voor bovengenoemd tournooi hebben in de afgelopen dagen weer enige aar dige ontmoetingen plaats gehad in calé De Vriendschap, Dreef. Evenals de twee voorgaande werden ook deze drie tref fers gewonnen door DVS, zodat' zij in hun tournooi nog ongeslagen zijn. Bui- tenlust bereikte liet beste resultaat: zij verloor n.l. slechts met 41 car.; Astoria echter ging kansloos ten onder mei' een verlies van 100 car. De Bieberg leed een grote nederlaag, daar zij met 168 car. de overwinning aan DVS moest laten. De uitslagen waren als volgt; DVS Buiten lust: Th. Theunissen 53—33—1.60—13: G, Dirven 75—33—2.27—7. P de Grauw 61—27—2.25—12: N. van Oers 75—27—2.77—11. J. Hommel 100-34-2.94—13; H. van de Buijs 84—34—2.47—11. Jac. J00sen 125284.4618; P. Dah- kan beperkt blijven tot een bijdrage verhouding tot onze draagkracht. Over het bedrag hiervan zal ons bes'uur zich op korte termijn beraden. De tweede taak volgt1 daarna, maar zal zeker de belangrijkste dienen le zijn. Onze clubs die alles verloren, in staat te stellen hun plaats weer in te neme en weer sportvreugde te brengen na het leed, dat hun gemeente heeft getroi fen, moet ons voornaamste doel zijn. Het zal wel volledig overbodig zijn een aansporing tot onze leden te rich ten. Allen zullen reeds lang hun plicht hebben gedaan. Doch wilt gij alsnog door onze Afdeling een gift aan de getroffe nen of aan het Nationaal Steunfonds doen toekomen, dan zal die welkom zijn. Wij zullen echter het zeer op prijs stel len. wanneer gij allen ons zult willen mededelen, welke Uw steun is geweest, opdat moge blijken, dat ook ditmaal onze sport haar plicht heeft verstaan." deze Zesdaagse als compensatie zul- willen beschouwen. Waartegen op zichzelf natuurlijk geen bedenkingen be hoeven te bestaan. MEDKL.EVBN. En vooral niet. nu wij hebben kunnen lezen, dal de Directie van het Sportpaleis het goed gevonden heeft, op verzoek van de burgemeester van Ned. Putte een collecte te doen houden ten bate van de watersnood, op Zaterdagavond a.s.. welke avond als de drukste van de zes wordt beschouwd .Medeleven van onze Antwerpse sportvrienden, waarvoor wij niet alleen dankbaar moeten zijn. maar dat in alle opzichten van de ware sportgeest getuigt. Wij kunnen slechts hopen, dat dïe avond niet alleen interssante sport ge boden zal worden, maar ook een belang rijk bedrag geteld kan worden voor het goede doel en dat daaraan vele land genoten toe zuller. hebben bijgedragen. Sport in 't Kort Bas Paauwe, die zes jaar als trainer in dienst is geweest van Maurlts. heeft zijn ontslagaanvraag ingediend bij het bestuur van deze club. MARKTEN s-HERTOGENBOSCH. 11 Febr. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 4 796 stuks vee. zijnde: 1.502 runcerc-n. 248 vette kalveren. 1.215 nuch tere kalveren. 4 drachtige zeugen. -297 slachtzeugen. 110 lopers. 1,255 biggen, 99 schaper, en 26 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 900—1250: guis'.e koeien 600— 825: kalfvaarzen 850—1150; k'.amvaarzen 675775; gulste vaarzen 550685; p.nken 425—525; graskalveren 240325; fokkal- veren 90—135; slaclitkalveren 3043; zware soorten 5065: biggen 3550; lopers 6575; drachtige zeugen 250315; oude schapen 6075; vette lammeren 78 92. vette schapen tot 105. 1 Aanvoer slachtvee 703 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten f 2.903. le kw. 2.75— 2 85. 22 kw. 2.452.55, worstkoeien 2.10 2.30. vette stieren 2.55—2.65. alles per kilo slachtgewicht. Vette kalveren lichte 190—2.20. vette kalveren zware 2.40—2.75 per kilo levend gew. prima boven no tering; nuchtere slach'.kalveren 0.951.C5 per kilo levend gew.; zware soorten 1.10 1.40 per kilo levend gewicht: slachtzeu gen 1 521.58 per kilo levend gewicht, met 4 kilo tarra. Zeer ruime aanvoer in bijna alle cate- goriën. De handel in melk- en kalfkoeien in de beste kwaliteiten was zeer goed en deze werden verkocht togen hoge prijzen. Gutste koeien handel iets willi ger. Zeer korte aanvoer van jongvee, waardoor de handel vlot verliep met goede prijzen. Groter aanvoer van vette kalveren, de kwaliteit liet in het alge meen to wensen over, waardoor de han del over onvoldoende keuze beschikte, en de prijzen terugliepen, afloop zeer traag. Zeer grote aanvoer van nuchtere slaclitkalveren, trager handel met lagere prijzen. Groter biggen 1 lopers, handel redelijk met wat hogere prijzen. Korte aanvoer van schapen en vetto lammeren. De goede vette lamme ren prijshoudend, oude schapen prijzen moeilijk te handhaven. Drachtige zeu gen kalme handel. Ruimer aanvoer van slachtvee, waarvan veel van uitstekende kwaliteit. De prima düeren bleven aan prijs, de mindere soorten prijzen moei lijk te handhaven. Worstkoeien vluggere handel met hogere prijzen. Grote aan voer van slachtzeugen, in het begin der markt vlugge handel met hogere prij zen. afloop kalm door de ruime aanvoer, prijzen zakkend. WATERSTANDEN Mannheim 235 4. 0.08). Trier 274 (4- 0.78), Koblenz 213 0.01), Keulen 197 0.05), Ruhrort 426 0.04), Lobith 1053 0.06), Nijmegen 835 0.07), Arnhem 833 0.05). Eefde 408 (4- 0.15), Deventer 310 (4- 0.19), Namen 272 (4- 1.01), Borgharen 4300 (4- 1.93), Belfeld 1320 (4- 1.00), Grave 553 (4- 0.52). Vrees wijk 087 0.18), Lith 171 (4- 0.22). DVSAstoria: P. de Grauw 7543—1.74—8; A. Vonk 7,5—43—1.74—6 J. van Praat 100—53—1.88—5; P. van de Zanden 86—53—1.62—16. Jac. Joosen 125—26—1.80—20; W. v. d. Zanden 81—26—3.11—10. A. Dirven 150—25—6.00—26, J. Vooght 108—25—4.32—14. DVSDe Bieberg: J. van Praat 75—51—1.47—9; H. Zielstrs 30—51—0.58—2. J. Hommel 100—39—2.56—15: E. van Gils 81—39—2.07—11. A. Dirven 150—28—5.35—43; J. v. Gils 108—28—3.85—33. Jac. Joosen 125—18—6.94—19: F. v. Gils 63—18—3 50—20. Hedenavond vermeldt het programma de ontmoeting in klasse A tegen Victoria terwijl a.s. Zaterdag voor dezelfde klas se de ontmoeting tegen Ons Genoegen plaats heeft. Eerste competitie B. K. B. De eerste competitie van de Bredase Kegelbond wordt van 19 t.m. 22 Febr. a.s. op de banen van hotel Dennenoord gehóuden. Hier volgt het werproostev Donderdag: Cosmopolite (A); OK (B); WIK (A): VAC H (C); VAC I (A); Hout hakkers II (B); Houthakkers I (B); Bal- dadigen (C). Vrijdag: Baronie II (C): Baronie I (Aj; Onder Ons (C); Bred. Latjesgooiers (A): Oestaoget II (C); Oestaoget I (B): Gez. Bijeen II (C); Gez. Bijeen I (B): Acht om de Lange II (B); Acht om de Lange I (A). Zaterdag: De Krukken (C); Internos (B): Voveva (A); Jas Uit (B): Biemee- wes (C): DIG II (B): DIG I (A; Natte Spons II (C); Natte Spons I (A). Zondag: Breda n (C): Breda I (Cj; De Rollende Donder (C); Alles Om (B;: VOG II (C); VOG I (A). RAADT ZICH over het Franse voetbalfederatie voorstel inzake landewedstrijd Zoals gemeld heeft' de Franse zich dezer da gen tot de K.N. V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een lar.denwedstrijd Frankrijk Ne derland te spe len ten bate van de slachtoffers van de waters nood. De voor gestelde datum 12 Maart was evenwel voor de KNVB onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastge stelde wedstrij den tegen Dene marken op 7 Maart en tegen Zwitserland od 22 Maart. Daarmee is de landen wedstrijd tegen Frankrijk echter niet hele maal van de baan De beide bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergade ring van de K.N. V.B. zal de kwestie nader on der het' oog wor den gezien. VOOR HET KAMPEN- FONDS Zondag 15 Fe bruari a.s. spelen Internos uit Et- ten en Rood-Wit St^Willebrord Etter vriendschappe lijke wedstrijd ten bate van heï Rampenfonds. He wil ons voor komen. dat deze ontmoeting dui zenden toeschou wers uit beide gemeenten zal trekken en dat zij met gulle hand hun bijdra gen zullen leve- KIJK NOU 'ES BIJ NOUWENS LUNCHWORST JQ ct 100 gram SAUCIS AA ct. 100 gram LEVERPASTEI ct. p. blikje André Nouwens Boschstr. 46 - Tulpenstr. 49 Tarieven rubriek 't Kleintje (Uitsl. bij vooruitbetaling 4 regels of minder 1.20. Iedere regel meer 25 cent. Voor betrekking - zoekenden 0.90 en 20 ct. Voor de ge hele oplage zijn de prijzen resp. 1.50 en 30 cent en 1.- en 25 cent Bij drie ach tereenvolgende gelijkluidende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. 250 gram heerlijke BANKETBAKKERSKOEKJES van 65 voor 49 cent bij elk pak KEUR- of KASTEELKOFFIE van 250 gr. geldig van 9 l/m 14 Februari M schouderham...-49 n,'.c Q9 ED AH-SLAOUE1 6(>1 y EDAHJtt-FRUZEND - IaVMEEL ,.p.k 500 a'"' jO te ROZUNEN 100 53 edel, .oorte" A REUZEL 250 gram voor d. e; f\ PRU\MEDANTEN250 ïjU zo .oord.ll»ACk BITTERKOEKJES 250 9 z'eldzaoio BONBONS dontta „ucM.nw'l" GINNEKENSTRAAT 32, Tel. 9459

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4