Wat Zweden voor ons doetj^t^» ELSENHOWER STUURT EEN VOORZICHTIGER KOERS Verlieslijsten van liet Rode Kruis te Schade bij spoorwegen valt mee NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 3 f)NZE gezant te Stockholm, de heer, sloten, zullen eigen producten en zelf- milliard dertig millioen Belgische v-/ W. Daniels, heeft in een onderhoud gefabriceerd materiaal afstaan, dat Ne- frank zullen nodig zijn om de schade derland by de wederopbouw kan ge- te herstellen, welke de ramp W. Daniels, heeft met een vertegenwoordiger van het A.NP. er op gewezen, dat men de hulp verlening van Zweden kan splitsen in twee delen. Het eerste gedeelte omvat 1 Fe- - - --«v.6.~»e openbare eigen een wijdvertakte organisatie, zijn reeds d(>m heeft berokkend. Aldus een mede- -- genomen. Nederland zal adviezen ge- deling van de heer Janssens. minister de onmiddellijke, de meest dringende ven over wat nodig is, wat men kan ge- van financiën, in het parlement. De hoog- hulp in de eerste dagen na de ramp. bruiken, en de Zweden zullen in de ko- te van de schade aan het particuliere Wat verder op initiatief van Zweden mende maanden helpen, zo veel zij kun- eigendom kon nog niet worden geraamd, zal worden gedaan, dat is een hulpver- nen j (A.P.) lening op langere termijn, is tenminste zo belangrijk voor het herstel van de ge troffen gebieden van ons land. Wat de onmiddellijke hulp betrof, het Zweed se Rode Kruis zamelde geldelijke bij dragen in en goederen. De organisatie op het gebied van de kinderverzorging dit land deed eveneens prachtig The United Church of Canada heeft i aan de Ned. Herv. kerk in Nederland IJ 171 it n hulp in de vorm van kleding en geld aar.-T 311 rlCCt tCFllS 11331* V.o. «III Uil lauu uicu cvciira» lil* y*-™d'° LlZSirt Register van vluchtelingen na de ramp volledig ingeschakeld, de zakenlui hebben rechtstreeks geld en goederen overgemaakt en via het ge zantschap. de Hollandse Club en de Zweeds-Nederlandse vereniging werd «veneens een steentje bijgedragen. Op welke wijze dat allemaal is ge schied? Ge kunt geen middel beden ken of het werd toegepast. De tienja rige Prinses Christine kwam naar de Nederlandse legatie toe om namens de school, welke zij bezoekt, een geldelij ke bijdrage te geven en ook kleding. De kinderen in het hoge Noorden gin gen sneeuwruimen en de inkomsten wei den afgestaan aan Hollandhjaelpen' De arbeiders in de fabrieken namen zelf het initiatief voor inzamelingen, de coöperaties stonden vooraan in de wed- Iood om te helpen. Kleding, machine rieën, pompen, hout, woonwagens, keu kens. bedden, trailers en linnengoed (door een grote Zweedse vrouwenorga nisatie ingezameld). eindeloos was en is nog de stroom van gaven in goede ren en materiaal. Wil men een ander voorbeeld? Vrijdag. Zaterdag en Zondag aanstaande zullen in alle hotels en restaurants in geheel Zweden zegels van een kroon op de restaurant- of hotelrekening worden ge plakt, indien de gast dat wenst, en honderdduizenden zegels zijn daarvoor gedrukt. Wat mij het meest getroffen heeft, zo vervolgde de heer Daniels zijn re laas, is dat de Zweden alles zelf doen. Zij vragen wel eens om advies, op wel ke wijze het best geholpen kan worden, en dat a-vies geven wij volgaarne, maar d- v.eedse regering, het Rode Kruis, ameentelijke autoriteiten.de jeugd- en andere organisaties, doen alles zcli De plannen zijn origineel en met begrip voor de verschrikkelijke toe stand. waarin een deel van Nederland zich bevindt De arïisten blijven niet achter, evenmin de sport, Intekenlijsten circuleren in verscheidene huizenblok ken en talrijke wijken, en daaruit blijkt, dat huis ran huis. straat aan straat geeft, geeft en nog eens geeft. Thans, reeds na een week zijn tien millioen Zweedse kronen aan geldelijke bijdragen binnengekomen; de cijfers van reeds ge zonden en noa te sturen goederen en materiaal lopen evenèens in de mil- lioenen. Hulp op langere termijn is toege zegd door de Zweedse maatschappij voor handel en nijverheid. De Zweedse pro ducenten, bij deze maatschappij aange- Generaal Van Fleet, nu oud-comman dant van het achtste leger, is gisteren per vliegtuig uit Korea vertrokken. Buitenlandse kerken tonen meeleven op grote schaal Hoezeer de Wereldraad van Kerken, waar van ook de Ned. Herv. Kerk lid is en de oecumenische verbondenheid we zenlijk inhoud hebben verkregen, blijkt uit het grote aantal telegrammen dat tot nu toe reeds uit de kerken van on geveer 30 landen bij het moderamen der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Is binnengekomen; telegrammen, waar in medeleven wordt betuigd en aanwij zingen worden gevraagd, op welke wij ze de beste hulp kan worden verleend. De aartsbisschop van Canterbury heeft speciale voorbede gevraagd in de ge meenten van de Anglicaanse Kerk. even als de moderator van de Kerk van Schotland. De Inter Church Aid van de Wereld raad van Kerken vaardigde mr. R To bias af. voor wie gezorgd werd dat hij een rondvlucht kon maken boven de ge teisterde gebieden. Drie afgevaardigden van de Eglise Re- formée de France bezochten Zaterdag j 1. ons land teneinde persoonlijke indruk ken in verband met de hulpverlening te kunnen opdoen. Maandag kwam een predikant uit Straatsburg mededelen, dat een rijnaak vol goederen onderweg was naar ons land als hulpverlening van de Protes tanten in zijn gemeente. Mejuffrouw da. A. E. Ruvs. Hervormd predikante te Berlijn gaf telefonisch be richt van een wagon goederen, die on der de Nederlanders in Berlijn voor de hulpverlening zijn ingezameld. Een predikant uit Nancy kwam bij het gebouw der Synode met een auto bus in de hoop. dat hij 40 kinderen kon meenemen om in zijn gemeente voor- lopig te verzorgen. Dr. Gravemeyer deelde uit Pretoria mede. dat de Alg. Commissie van de Kerkvergadering een eerste bedrag var 500 5000» overmaakte. Boven dien gaven de volgende kerken en in stanties aanbiedingen voor hulp: Evangelische Kirche van Westfalen (geld); dr. Martin Niemöller (waar schijnlijk geldt; Foreign Missions and Overseas Interchurch Service. New York 1 verzoek om mededeling hoe het best kan worden geholpen); Prot. Kirche der Pfalz 'geld); Landesverband der Inne- 1 en Mission. Westfalen; Evang. Kirche Rheinland 'geld): Schweizerischer Evang. Kirchenbund "geld en goederen); Deutsc Evang. Ref. Gemeinde. Frankfurt a.M" Evang. Ref. Kirche in Nordwestdeutsch- land (materiele hulp); Hilfswerk der Evang Kirche in Deutschland; World Presbyterian Alliance (geld); Fédérati- on Protestante de France: Eglise Réfor- mée d'Alsace et de Lorraine (goederen en verblijf kinderen). v. Langs de weg naar het vliegveld f t Seoel werd hij door duizenden mensen in de provincie Utrecht teruggekeerd. Ml hiJ voor de senaatscommissie voor de strijdkrach- Het Nederlandse Rode Kruis, kring- ten worden geroepen, om uit te leggen commissariaat Utrecht heeft, naar hetop welke gronden hij denkt dat een ons meldt, een centraal register aange- j offensief in Korea tot een goed einde legd van alle vluchtelingen, die in de zou kunnen worden gebracht. Dit werd provincie Utrecht zijn ondergebracht. 'gisteren aangekondigd door senator Op schriftelijke aanvragen bij het in- Leverett Saltonstall, de voorzitter van formatiebureau Maliebaan 15 te Utrecht, I de commissie. (Reuter). onder duidelijke vermelding van naam. j voornamen, vroegere woonplaats, geboor- tedatum en van gehuwde vrouwen ook PPIltf.r »,nar Amerika de meisjesnaam zullen de gevraagde cellier gaai naar AmeriKa gegevens prompt worden verstrekt. Aan- bevolen wordt een gefrankeerde aan- ",e-u burgemeester van vrage. aan de aanvrager geadresseerde West-Berlijn, zal zich in Maart naar de briefkaart in te sluiten, daarop de ge- Verenigde Staten begeven ten einde gevens zoals hierboven vermeld, te a'daar de hulpactie voor de vluchtelin- schrijven en voldoende ruimte voor ant- i "iult ^et Oosten, waarvan men een woord open te laten. Indien geen in. "j11110™ f"11" verwacht, persoonlek te lichtingen te Utrecht aanweïtg zijn, 1 [Reuterl. wordt de aanvrage doorgezonden naar het centrale informatiebureau van het i ta w/*1 O* Rode Kruis. Jan Evertstraat 9. Den Haag. Ut WlllUS tC olIlgcipOre Men wordt verzocht geen inlichtingen C I aan het informatiebureau te Utrecht te De 7717 ton metende Finse tankboot vragen als men zich reeds tot het infor- j Wilma, die met een lading vliegtuig- matiebureau in Den Haag heeft ge- brandstof uit Roemenië op weg is naar wend. Advertentie Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. communistisch China, heeft het anker laten vallen op de rede van Singapore. De kapitein deelde verslaggevers mede, dat hij 'twee dagen tevoren een telegram van zijn maatschappij had ontvangen, waarin hem werd opgedragen naar Sin gapore te varen en daar buiten de ter ritoriale wateren nadere orders af te wachten. Zoals men zich zal herinneren, heeft de Amerikaanse regering haar misnoe gen te kennen gegeven over het trans port van deze olie naar communistisch China. Men neemt aan. dat de nationa listische Chinese marine alles in het werk gesteld zou hebben de tankboot te on derscheppen, wanneer zij getracht had een communistische haven te bereiken. Sabotage Dé kabels, welke de radio-studio's van het Amerikaanse leger te Berlijn ver binden met de zenders, zijn Dinsdag middag door onbekenden doorgesneden. De zendingen bleven onderbroken van kwart over vijf tot acht uur 's avonds. (A.F.P.) Een 30 meter hoog beeld van Sta lin, in lichtrode Boheemse steen, zal vóór de 75e verjaardag van deze maar schalk opgesteld worden op de Letna- heuvel in Praag. De knopen van het overhemd zullen zo groot zijn als broden, (Reuter) Van onze correspondent UTRECHT, 11 Febr. Hoewel nog grote gedeelten van talrijke spoorba nen blank staan, heeft toch een des kundig onderzoek uitgewezen dat de schade voor het bedrijf wel zal mee vallen. Er zijn nl. geen kunstwerken (bruggen, viaducten e.d.) beschadigd. Uiteraard zijn er met het herstel mil- lioenen gemoeid, doch van de eerste indruk dat men het beneden de tien millioen niet zou kunnen klaren, is men teruggekomen. Thans schat men de benodigde som aanzienlijk lager. In hoofdzaak gaat het dus om repa: .•aties aan spoor en grondwerk waarbij dadelijk moet worden gezegd dat de vernielingen die aan het seinwezen zijn toegebracht eveneens aanzienlijk zijn. Reeds eerder hebben we kunnen mel den dat tal van baanvakken die blank hebben gestaan, weer worden bereden o.a. Rotterdam-Gouda. Men noemt dit bij het bedrijf het z.g. kleine werk. De herstellingen waren van voorlopige aard doch men kan aannemen dat een de finitief herstel over een maand kan zijn verkregen. Op 16 dezer zal ook de goe derendienst op het traject Dordrecht- Gorïnchem weer functionneren. Vraagt men welke objecten het bedrijf de meeste moeite zullen bezorgen, dan pe fltiryje verkeersagent op zijn hoge Standplaats geeft met milde Itand voor dit werken rondom de Moerdijk- brug en in Zeeland zullen zijn. Een maand is voor de eerste uitgetrokken, doch het aantal maanden dat men nodig zal hebben om de verbinding Bergen op Zoom-Vlissingen weer in orde te krijgen valt niet te schatten. Wanneer wij thans een opsomming ge ven van enkele reparaties, kan eerst wor den vermeld de totale vernieuwing van de steiger bij Hoek van Holland. De havensporen bij de linker- en rechter Maasoever te Rotterdam hoopt men bin nen een maand intact te hebben. Tus sen Sliedrecht en Giessendam zakt het water voordurend zodat men in de loop van de volgende week weer op treinver keer kan rekenen. Het gat bij de Zevenbergse hoekworat met zandtreinen benaderd en zal dus ook eerlang zijn gedicht. De centrales bij de Dongen en de Amer kan men van Den Bosch uit weer bereiken hetgeen voor de kolenvoorziening van belang is. Tussen Roosendaal en Lage Zwaluwe rijdt men tot Zevenbergen weer over dubbel spoor. Een druk gebruik wordt gemaakt van de driemaal per dag lo pende bus van Breskens via Antwerpen naai Bergen op Zoom en Vlissingen. Het emplacement Lage Zwaluwe vrijwel droog. Veel schade is daar aan het seinwezen toegebracht omdat o.a. een seinhuis weggezakt is en de bevei liging die er pas was gereviseerd is vernield- De post Moerdijkbrug staat midden in het water en is nog onbereik baar Het emplacement Moerdijkbrug is vrijwel droog. Van Breda uit is men bezig met zand uit talrijke treinen de gaten ten Zuiden van het emplacement te dichten. Het ergste is het gat van 800 meter ten Noorden De twee gaten die het dichtst bij de de bruggen liggen worden door waterstaat vol zand ge spoten. Voor het dichten van de gaten in het Zuiden rekent men op veertien dagen Vermoedelijk zal de verkeers weg bij Moerdijk eerder zijn gerepa reerd dan de spoorweg. Zodra het wa ter is verdwenen gaat men een bus dienst openen van Dordrecht via Bre da, aansluitend op Roosendaal. Bijzonder erkentelijk is het bedrijf voor het geschenk dat de Franse spoor wegen hebben aangeboden in de vorm van 10.000 ton bazaltballast om de baan ten Noorden van de Moerdijkbrug te versterken. Hier liggen de rails bij lage waterstand grotendeels boven water. Men is bezig de afkaveling te herstel- I len. In de dijk bij de Dordtse Kil is wa terstaat bezig de gaten op te vullen. Men hoopt dit onderdeel in vier weken klaar te hebben. Ten Zuiden van Bergen op Zoom is de spoorlijn over een afstand van 1400 meter eenvoudig opzij geschoven en de baan staat onder. De Westelijke dijk ■an de Augustapolder is daar bezweken. gat te hebben weggewerkt. Bij Rilland Bath heeft de baan over drie km onder water gestaan en is de Bath-polders in gestroomd. Men is doende het water te localiseren. In het station Kruiningen-Ierseke zit de chef op zijn post, doch hij kan al leen worden geproviandeerd bij eb. Ten Westen van Kruiningen zijn de vloed- deuren over de spoorweg gesloten. Een van de vele mannen-van-stavast is de wegopzichter Colijn die, toen de Sloe- dam was geteisterd, Utrecht opbelde met de mededeling dat hij de situatie ter plaatse wel zelfstandig zou regelen. Met zestig man is hij aan het werk getogen en heeft een van de twee ga ten die onder beide spoorbanen waren ontstaan, gedicht met zand dat hij aan het andere baanvak onttrok. Deze week zal men weer enkel spoor kunnen rij den. Dan zal dus de verbinding Vlissin- gen-Goes-Kappelle-Biezelinge die nu nog wordt onderhouden met bussen per trein zijn hersteld. Bij Kruiningen is de schade aan de seininrichting zeer groot. De P.T.T. en de N.S. hebben elkaar gehol pen door wederzijds kabels ter beschik king te stellen. Het moeilijkste punt van herstel in het seinwezen blijft de post bij Lage Zwaluwe. Tenslotte kunnen wij berichten, dat bij de ramp geen enkele spoorwegem ployé het leven heeft verloren of ern stig is gewond geraakt. De Stichting So ciale Bijstand uit het bedrijf heeft een aantal maatschappelijke werksters naar de noodgebieden gestuurd om de spoor weggezinnen te helpen, doch slechts voorzover dit als eerste hulpverlening noodzakelijk zou blijken te zijn. De di rectie gaat nl. van het standpunt uit, dat de spoorwegmensen geen bijzonde re hulp toekomt, zodat ook deze wer kers uitsluitend op de officiële regelin gen die voor iedere getroffene gelden, kunnen rekenen Uit het bedreigde ge bied zijn ongeveer 140 gezinnen van spoorwegmensen naar elders gebracht. De ducks, die op Schouwen en Duit e- land mensen van en naar de over stroomde gebieden vervoeren, moeten tijdelijkplaats maken voor liet vee, dat naar veiliger oorden wordt gebracht. Waarschuwende woorden van Pearson STRATEGIE IN HET VERRE OOSTEN n nonirfar I ïn welingelichte kringen te Washington meent men te weten, dat president van^biiiterflandse zaken heeft gisteren Eisenhower de met de Ver. Staten verbonden landen zal laten kiezen tussen een debat over de buitenlandse politiek I een blokkade van de Chinese kust en een volledige embargo op het vervoer in het Canadese Lagerhuis geopend. Hij waarschuwde de Westelijke mogend heden de verleiding «te weerstaan op nieuwe plaatsen en met nieuwe wapens op aggressoren toe te slaan, omdat ook zij op nieuwe plaatsen, zoals Hongkong, en met nieuwe wapenen terug zouden kunnen slaan. De Canadese regering achit hert van essentieel belang, dat de Westelijke mogendheden niet aandringen op militaire en economische maatrege len, die „zeker niet de steun genieten van belangrijke niet-communistische landen in Azië". (Reuter). De kwestie der uitlevering De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitle veringsverplichtingen wordt gegaran deerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duits land gearresteerde Bredase vluchte lingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bilsinger van de universiteit van Freiburg in ean des kundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht te Dusgel- dorp heeft gegeven. De Duitse wet geving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in con crete gevallen een accoord inzake een uitlevering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegarandeerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De ge arresteerde SS-man Faber zal, alvo rens de Duitse regering tot uitleve ring kan overgaan, voor het gerecht te Dusselddrp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling zal moe ten beslissen. De tweede gearresteer de, Bikker, zal voor het gerecht te Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet vast. Vergoeding vervoer De minister van verkeer en water staat heeft een regeling getroffen voor vergoeding van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. Deze re. geling bevat bijzonderheden over de wij ze. waarop rekeningen kunnen worden ingediend en vereffend bij de rijksver keersinspectie. de bevrachtingscommis sarissen. de burgemeesters en de eva- cuatiecom m issarissen. Advertentie HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpj'es en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk belten (deppen) met van goederen naar communistisch China. De nationale veiligheidsraad zou dit voorstel op zijn zitting van gistermiddag hebben besproken. Fmhnrtto liikt min flor staten nauwelijks mogelijk zou zijn Dj muurgu LI J HL LlLLILUtZi Britse schepen te beletten hun nor male vaart op Hongkong en Zuid- chinese havens voort te zetten. In het algemeen gelooft men in diplomatieke kringen te Washington dat de regering-Eisenhower zeer voor zichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder gewaagde methoden zal zoeken, om het oorlogspotentieel van communistisch China aan te tasten. riskant Een republikeinse persoonlijkheid zei gisteren tegen verslaggevers dat uit kortelings door de Amerikaanse re gering verrichte diplomatieke peilin gen is gebleken, dat de Ver. Staten waarschijnlijk alleen zouden staan, ingeval zij tot een blokkade van de Chinese kust zouden overgaan. Men meent overigens, dat generaal Bradley, hierin vermoedelijk gesteund docr de Amerikaanse stafchefs, we' voorzitter hij is, voor de Senaatscom missie voor buitenlandse aangelegen - heden heeft uiteengezet, Jat het aan houden van Russische schepen dcor Amerikaanse oorlogsbodems als een „oorlogsdaad" zou kunnen worden uit- gel ?gd. Autoriteiten te Washington wijzen er nog op, dat indien Engeland zich tegen een blokkade van het Chinese vaste land zou verzetten, het voor de Ver. Onderzoek naar communisme op hogescholen De republikeinse voorzitter van de commissie van het Huis van Afge vaardigden voor on-Amerikaanse ge dragingen. Frank Velde, heeft ge zegd, dat Russische spionnen in de Amerikaanse universiteiten zijn bin nengedrongen en de Russen hebben geholpen bij het ontdekken van de geheimen van de atoombom. Velde verklaarde, dat toen hij van Truman hoorde, dat de Russen de atoombom hadden, hij er zich van bewust werd, dat Rusland het pro bleem nooit zou hebben opgelost, als zijn spionnen niet in verschillende la boratoria en Hoge scholen van de Ver. Staten waren binnengedrongen. De commissie zal binnenkort over gaan tot een onderzoek naar het com munisme op de Amerikaanse hoge scholen. Dulles brengt ander maal rapport uit De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft op het Witte Huis voor de na tionale veiligheidsraad verslag uit gebracht over zijn reis door West- Europa. President Eisenhower is voorzitter van de raad. Na de vergadering wel ke ditmaal twee uur in beslag nam, is geen communiqué uitgegeven. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een zevende verlieslijst uitgegeven met na men van personen, die om het leven zijn gekomen of worden vermist. Wij geven deze lijsten onder mededeling dat door de omstandigheden, waaronder de gege vens zyn verzameld, niet de volledige garantie van betrouwbaarheid kan wor den gegeven. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzake lijk zal blijken FIJNAART Driesprong, Teuntje. laatste adres: d 182. HALSTEREN Van Osta, Petronella. geb. 11.4.01; Pau- lus, Cornelia, geb. 23.7.36; Raats. Johan nes, geb. 24.3.20; Roks. Maria Elisabeth Petronella, geb. 25.11.34; Raats. Johanna Maria, geb 4.7.09; Langenberg. Adriana, geb. 29.9.19. HOEK (Z.) Aanvulling op eerste lijst: Smallegang. Pieternella Janneke, geb. 19.8.52 te Hoek. dochter van Jar. Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet. laatste adres: a 19. KAPELLE (Z.) Nijsse. Adriana. geb. 22.6.39. KLUNDERT Blommers. Johannes Adrianus, geb. 19.12.00, laatste adres: Krugerstraat 6. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar. dochter van A. Clement, laatste adres: Torendijk; wed. P. de Looff, laatste adres: Toren- dijk; Nijsse-Bolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres: Torendijk; Schrier, Wilhelmina, ongehuwd. MIDDELHARN1S Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Middelhar- nis. laatste adres: Voorstraat 51; Troost. Jacob, geb. 12.10.30 te Sommelsdijk. laat ste adres; Van Pallandtspolder 1; Troost. Waterstaat "hoopt de volgende week het Job, geb. 9.8.35 te Mel i Mant. laaUU adres Van Pallandtspolder 1; Vis. Adriane geb. 5.3.43 te Middelharnis, dochter van Leendert Vis (overleden' en Trijntje Arendje Buth, laatste adres: Oostvoor- gors 39. NIEUWERKERK Stoutjesdijk. Johannes, geb. 1.3.77; Krabbe. Cornelia, geb. 3.8.79. echtgenote van Joh. Stoutjesdijk: Kik. Adrianus. geb. 5.6.40; Kik. Jan Jacobus, geb. 8.6.49; Kik. Jozina Cornelia, geb. 8.7.52; De Jonge. Jannetje, geb. 4.10.94. echtgenote van Jan de Bil; De Reus. Neeltje. geb. 103.13. echtgenote van Adriaan Stoutjes dijk; Goudzwaard, Willy, geb. 17.2.40. dochter van Neeltje de Reus; Kooijman. Leentje. ongeveer 8 jaar. zoon van J H. Kooijman. laatste adres: Ooststraat; Puit- Overbeeke. Adriana. laatste adres: Oost straat 185 NIEUW-VOSSENEER Meesters. Maria Johanna, geb. 10.7.11. OCWERKERK Wed van Jan Slager. Koopman. Mari na. 50 a 55 jaar. echtgenote van C. Wes- tenbrugge. laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH Kriger. Maatje, geb. 22.9 72; Nysse, Jan. geb 14 3 34. STAVENISSE Geluk. Johanna, geb. 5.3.29 te Stavems- se. dochter van Jan Geluk en Pieternella Smits, laatste adres: Buurtseweg b Quist, Anthonetta Pieternella. geb. 6.1.92 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat a 303 Wesdorp. Helena, geb. 7.9.89 te Stavenis se. echtgenote van Abel Jan van der Reest. laatste adres: Kerkstraat a 3t WILLEMSTAD Bos. Anna, geb. 6.3.74 te Willemstad, weduwe van D. Punt. laatste adres: Hel- sendijk c 1; Bos. Arie Balten. geb. 17,12,81 te Willemstad, laatste adr c I. Geen les aan lyceum te Zierikzee Binnen afzienbare tijd zal geen on derwijs aan de rijks-hbs te Middel harnis en aan het Zierikzees lyceum worden gegeven. De inspecteur van het V.H.M.O. in de tweede inspectie, dr. J. de Boer. maakt bekend, dat hervatting van het onderwijs aan beide scholen voor 1 September is uitge sloten. Voor de leerlingen is het van het hoogste belang het onderwijs niet voor lange tijd te onderbreken. Uit het gehele land zijn aanbiedingen ge daan door scholen voor geaupeerde leerlingen op te nemen en voor hun huisvesting zorg te dragen. Een der tigtal leerlingen uit Middelharnis is reeds opgenomen in het gemeentelijk I lyceum te Doetinchem. De ouders wordt verzocht, zich ten spoedigste te wenden, liefst schrift e- lijk. tot dr. J. de Boer. Sijzenlaan 19. 's Gravenhage. die zijn bemiddeling verleent voor het plaatsen van leer lingen. Ouders, wier kinderen reeds r een h.b.s. of lyceum zijn over gegaan. wordt eveneens dringend ver zocht. aan hetzelfde adres hiervan mededeling te doen. Debat over de bevoegdheden te Kaapstad De Zuidafrikaanse minister van justitie, Swart, heeft Woensdag in de Volksraad verklaard, dat de regering speciale bevoegdheden nodig heeft omdat het land bedreigd wordt door „het recht van het oerwoud". De mi nister zei dit bij de behandeling in tweede lezing van het betwiste ont werp inzake de openbare veiligheid. Volgens de bewindsman is het wets ontwerp bedoeld om tegen twee ge varen op te treden de gevallen van geweldpleging, die zich reeds in bepaalde gebieden hebben voorge daan. en het dreigement van de voor zitter van het Fakkelcommando, Kane Berman, om „het land tot stilstand te brengen". Zoals eerder gemeld, heeft het Fakkelcommando, een orga nisatie van oud-strijders, te kennen gegeven, dat het zich tegen de ras senwettan zal blijven verzetten. De leider van Labour, Christie, diende een amendement in tegen be handeling van het ontwerp in twee de lezing, omdat hij de bestaande wetten voldoende acht. Het verlenen van speciale bevoegdheden aan de regering zal een toestand van vrees en onrust laten voortduren, omdat het kabinet hierdoor de macht krijgt om Zuid-Afrika in een dictatuur te ver anderen. aldus het amendement. Men verwacht, dat het debat vier dagen zal duren. Maatregelen tegen Joodse communisten in Hongarije Rot-Weiss-Rot, het Weense, onder Amerikaans toezicht uitzendende ra diostation meldt, dat de Hongaarse gezanten te Washington en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij te Boedapest aankwamen, werden zij onverwijld in arrest ge steld. Voorts wordt gemeld, dat de Jood se professor Lazlo Benedek. deskun dige op het gebied van zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi. gearresteerd is. Dezelfde bron deelt mee, dat zijn arrestatie moge lijk verband houdt met de arrestatie van Joodse artsen van het Kremlin, daar prof. Benedek vooraanstaande Russische persoonlijkheden. o.w. maarschalk Worosjilow, heeft behan deld. Van neutrale diplomatieke zijde wordt vernomen, dat 1500 Joodse communisten in December j.l. uit de te Boedapest gevestigde Joodse ge meenschap zijn getreden. De Hon gaarse communistische autoriteiten hebben thans echter bepaald, dat le den der Joodse gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten, „opdat de zionistische agenten in de Hon gaarse communistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen ver bergen" "M ie iFebruary trokki Burgemeester van Ziiullaml dankt studenten De burgemeester van Zuidland heeft professoren en studenten van de Leid- se universiteit en de technische hoge school te Delft uit naam van zijn zo zwaar getroffen burgerij zijn oprechte dank betuigd voor de wijze waarop'Ie opbrengst werd d« hulp werd verleend. dat srliip ton stadliu .Onder de voor u moeilijkste omstan- |,re„„| <jaHrnc hulilr digheden hebt gij taken vervuld, die d waarborgen hebben geschapen dat wij van normaal vloedwater geen gevaar Helsendijk j meer hebben te duchten", aldus de burgemeester in zijn dankboodschap. tjPJITODMfflltrc BINNENLAND. OOMLKHOUT. 9 February Tydens de islenavoiidfeesten, welke alhier dit jaar ■rierd werden, trok bel meest de aandacht' ■n schip, lang 30 en breed 9 a 10 voet, «tr/ieii van drie masten, zeilen, anker enz., ■mand mei een dertigtal matrozen, voor- ellende ile landverhuizing naar California. Ik seliip op eene kunstmatige en onzigt- -■n paard werd voortge» grooten toevloed van in- mlicdcn die by deze ge legenheid tegenwoordig was, maakte men gebruik om eene eollerte te doen. ten be hoeve der Mellevoetsluissclie weduwen en n, welke uog al wal beeft opgebragt; s den kapitein van gedeponeerd. Men hen, die Icgelyk rcugde de liefdadigheid hebben op tc wekken, en zoo doende hunne mgcltikkig gewordene rachteu op te beuren. Diplomatieke breuk T SRAËL ziet zijn diplomatieke rela ties met Rusland door de sovjet unie verbroken. De aanslag op het Rus sische gezantschap, waarbij mevrouw Jersjow, de vrouw van de gezant, met nog een dame en een heer van het ge zantschap gewond werd, dient ais motief. Nu is het. naar Reuter op merkt, heel gewoon in de internatio nale gemeenschap, dat de betrekkingen verbroken worden indien de onschend baarheid van de diplomatieke ver tegenwoordigers wordt aangerand. Een dergelijke aanranding is inderdaad een zeer ernstig feit. In dit geval is het extra betreurenswaardig omdat er reeds een spanning heerste tussen Rus land en Israël. Een krachtige bewa king van het gezantschap ware daar om waarschijnlijk niet misplaatst ge weest. Wij weten niet in hoeverre deze bewaking de laatste tijd ver sterkt was en in hoeverre deze ver rast is. Dat Rusland zich echter zou beklagen over het feit. dat een aanslag als deze mogelijk was, is begrijpelijk. De wijze echter waarop dit geschiedt, is van dien aard. dat men de indruk krijgt, dat het voorval de heren te Moskou ten zeerste welkom is ge weest en dat zij er een dankbaar ge bruik van wensen te maken om de afscheiding der Joden in Rusland van hun broeders in de vrije wereld in het algemeen en in Israël in het bijzonder volkomen te maken. De verontschuldigingen, dadelijk van de Israëlische regering uitgegaan, worden verworpen. Zij worden, vol gens de Russische nota, weersproken door tal van feiten van rechtstreekse deelneming van vertegenwoordigers van de Israëlische regering in het aan - wakkeren van haat tegen de regering van de sowjetunie en in het opwek ken tot vijandelijke handelingen tegen de Unie „Het is daarom volkomen duidelijk, dat de verklaringen en ver ontschuldigingen van de Israëlische regering ten aanzien van de geweld daad op 9 Februari misleidingen zijn, bedoeld om de sporen van de misdaad tegenover de sowjetunie uit te wissen en om de verantwoordelijkheid te ont wijken, welke de Israëlische regering draagt voor haar daders." Ter staving van deze beschuldiging wordt dan ge wezen op dagbladartikelen en op rede voeringen in de Knesset, waarbij speciaal de rede vermeld wordt van Mosje Sjaret, de minister van buiten landse zaken op 19 Januari. In deze zitting zijn harde woorden gesproken naar aanleiding van de ver volging van de Joodse geneesheren te Moskou, waarbij zowel de beschuldi ging tegen de dokters als die tegen over de Amerikaanse (Joodse) ge meenschappelijke distributiecommissie werd verworpen. Minister Sjaret sloot zich hierbij aan en eindigde met te zeggen: ,,De regering van Israël zal in de Verenigde Naties en van elke tribune dA veldtocht van ophitsing aan de kaak stellen, welke thans tegen het Joodse volk en zijn openbare lichamen gaan de is in de landen onder commu nistisch bewind, en zal haar stem ver heffen in een waarschuwing voor het gevaar, dat mtllioenen Joden bedreigt, die daar wonen. „De regering van Israël zal voort gaan met de uiterste kracht te eisen, dat alle Joden, die hun heil wensen te zoeken in Zion, daartoe vergun ning zullen krijgen. Elke poging van individuen en openbare instellingen in Israël ter rechtvaardiging of verdediging van veldtochten van anti-Joodse ophitsing, welke de veiligheid der Joden in enig land in gevaar brengen, zal door de regering van Israël beschouwd wor den als een vijandige daad tegenover de staat Israël, waaruit de noodzake lijke gevolgtrekkingen zullen worden gemaakt". Van enige bedreiging was in deze rede van Sjaret geen sprake. Dat et- in Israël sinds het proces te Praag en de vervolging van de Moskouse ge neesheren een anti-Russische stem ming heerst valt te begrijpen. De mi nister heeft niets anders gedaan dan aan deze stemming in volkomen par lementaire termen uiting te geven. Achteraf mag men hem misschien verwijten, dat hij, aan zijn waarschu wing tegen de communisten en meé- lopers in eigen land in zijn zoëven aangehaalde peroratie, geen waar schuwing tegen onverantwoordelijk optreden van nationalistische zijde heeft toegezegd; waar de strijdmetho- den in de laatste tijd van het Engelse beheer over Palestina aanleiding toe hadden kunnen zijn. Van een di recte ophitsing, zoals de Russische no ta te verstaan tracht te geven is ech ter geen sprake geweest. Ook de toe spraak van Meir Argov, de leider van de Mapai, die de aanvraag tot een de bat over het Russische optreden tegen de Joden had toegelicht, bevatte, al was zij misschien scherper van toon dan Sjarets rede. generlei ophitsing tot daden van terreur. In ieder geval was de toon der sprekers aanzienlijk gematigder dan die van de Russische pers tegenover de Joden en dan die van de huidige Russische nota. Bovendien werpt de bemoeilijking van het onderzoek na de aanslag door het Russische gezantschap, dat eerst de politie toegang weigerde en welks personeel vervolgens geen verklaring wilde afleggen, een zonderling licht op de klacht dat de Israëlische rege ring er op uit zou zijn de sporen van de misdaad uit te wissen. In internationaal opzicht valt de verbreking der betrekkingen tussen Rusland en Israël vooral te betreuren omdat zij de Arabische volken nog zal sterken in haar vijandige houding te genover laatstgenoemd land en daar door een vergeliik tussen de Westerse mogendheden en hen nog verder zal bemoeilijken. Het ergst is de verbreking natuur lijk voor de Joden in Rusland. Welis waar kon het Israëlische gezantschap hen toch niet beschermen, daar zij Russische onderdanen waren, doch het onderhouden van goede betrek kingen tussen beide landen kon voor hen toch nog enigszins als een waar borg tegen vervolging beschouwd worden. Waren zij als „cosmopolie- ten" reeds verdacht toen do betrek kingen nog gehandhaafd bleven, de kans. dat zij thans openlijk vervolgd zullen worden, is stellig gestegen. De uiterste consequentie van het anti zionisme is het anti-semitisme, dat thans inderdaad dreigt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2