^uotteRöAm Goederen stromen naar Rotterdam Het leven gaat verder ^-Radioprogramma D Groningen heeft 2960 man nodig Reeds meer dan een millioen voor Amersfoort 111 acl,e eerste hulpverlening uitgekeerd 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 2 E3E3 Als eerste schip met buitenlandse ge-i X ltJ u"*cn '>^t gisteren, dat schenkzendingen is te Rotterdam aan-eensprmgyloedvan ongekende omvang gekomen het Franse schip Aiglon. dat ',et Zuidwestelyke deel van ons land kwam veertig ton goederen meebracht. Uit Ca-1 teisteren. Tien dagen, waarin wy hebben nada zijn enkele schepen onderweg en! gerouwd over de zeer velen, die bij de ramp uit de Verenigde Staten vijf. Ook de het leven hebben verloren. Tien dagen ook, Westerdam van -de H.A.L brengt het waarin wu hebben getreurd over de ont- een en ander mee o.a. een volledige verlicsen van raateriële aard. Zon- medische ambulance, ingericht en ge. ,tu. schonken door een grote automobiel^ ,ia? hebben wy .n de kerken en in onze briek. huizen de doden herdacht. Keeht uit het Dinsdagmiddag arriveerden twee auto vier vrachtwagens met totaal 28 ton goederen, een geschenk zending waartoe het initiatief was ge nomen door een grote Zweedse confec tiefabriek. Op het stadhuis werd de zending overgedragen aan Rotterdams burgemeester door de Zweedse consul, mr. M. Mees. Minder opvallend kwamen aan vracht auto's uit Frankrijk, Denemarken, Ame rikaanse legerauto's uit Duitsland Ook langs andere weg. o.a. door de lucht, worden goederen aangevoerd. Zo zijn bereids zendingen uit Denemarken Israël, Duitsland en Engeland aangeko- u" men. unsteRöAm Journalist veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 44-jarige Amsterdamse journalist C. F. K. terzake van eenvoudige beledi ging en smaadschrift jegens een ambte naar. veroordeeld conform de eis (be vestiging van het vonnis van de recht bank) tot 200 boete subsidair een maand. De journalist had in het voormalige weekblad De Vlam twee artikelen ge publiceerd. Het ene luidt; „Westerling, de reactie blaast verzamelen", het an dere: „De arrestatie van Westerling". In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgege ven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag, de Nieuwsbrief, welk blad hij ..superstaaltjes van geniepige hart. En allo .lillr waar.linheii dieachterbakse laster verweet. Dit gat .„re v.lk.aard in rttlkr „tm.tntdigh.den ""."ÏÏSLSEt tiff" eigen is. Wat achter ons ligt hebben we getoond te kunnen dragen als een volk, dat eeuwen lang de stryd op leven en dood met het ater te voeren heeft In en ont de stad in te dienen wegens eenvoudige laster. In het tweede artikel verweet de jour nalist o.a. staatsraad dr J. W. Meijer Ranneft. „stukken aan publicatie ten behoeve van de koloniale reactie prijs te hebben gegeven". Het hof wees de gehad Wij zijn ver- civiele vordering van ƒ150, die de staats- „,-»- iaad bad ingesteld, toe en bovendien 8 j werd K. veroordeeld aan de staatsraad zo veel rampspoed. (iiens kosten, begroot op 75. te betalen. Maar onze geestkracht Periodiek geneeskundig O 13 Rotterdamse Athletiek Commissie Dinsdagavond heeft de Rotterdamse Athle- I de is niet gebroken. Heel popelt van verlangen, terug te winnen wat de zee ons genomen heeft. Daarom: de blik nu weer vooruit! Er is nog niemand, die de aangerichte schade ook maar by benadering zal kun nen schatten. Nog minder zal op dit mo- uitgemaakt kunnen worden hoe groot irhthare schade zal blijken te zyn. onderzoek stuursleden werden herkozen de heren C Bassant (voorzitter) en A. C. in "t Veld 1 vice-voorzit ter), voor de heer R. A. de Wit, die zich niet meer voor een bestuurs functie herkiesbaar stelde, is de heer C. Brouwer benoemd De R.A.C. heeft voor de catastrophe uit het oog te verliezen, moet getroffen athleten in het overstroomde ge- j- bied l 150 - beschikbaar gesteld naar gestreefd worden die onzichtbare Op 12 Juli zal een internationale wedstrijd schade zo laag mogelyk te houden. De toch worden gehouden op de Nenljto^sintelbaam a] zwaar geschokte economische toestand verlies van exportmogelijkheden, de derving van inkomsten door de spoorwegen, door winkels, ontspanningsgelegenheden enzo voort. Zonder de directe gevolgi Op deze dag zullen tevens drie Nederlandse kampioennummers n.l. de 3 km steeple chase, de 200 m horden en het kogelslinge ren, die om technische redenen niet bij de wedstrijden om de andere kampioenschap pen kunnen worden gehouden, worden ver werkt. Uit het jaarverslag blijkt, dat de R.A.C. aan het eind van 1952 16 clubs met 905 leden telde. Op 25 en 26 Juli zullen, eveneens op de Nenijto sintelbaan, de Zuid hollandse kampioenschappen worden ge houden Helicopter landde te Rotterdam Gisterochtend is een helicopter even bij de Parksluizen geland. Voordat een agent, die toesnelde, het toestel kon bereiken, steeg het weer op. Bijzonder heden over het toestel en over het doel der landing ontbreken. En dat terwijl Rotterdam zo veel belangstelling voor deze soort vliegtuigen heeft! Arthur Hirschberg Van onze correspondent NIJMEGEN. 10 Februari. Op ae leeftijd van zestig jaar is gisteren in het plaatsje Schwefe (Westphalen) over leden de bekende operazanger en -dra maturg Arthur Hirschberg uit Nijmegen. De heer Hirschberg was reeds lang lijdende aan een maagziekte maar een zenuwinstorting, gevoegd bij een angina pectoris, deden hem eerst opgenomen worden in een ziekenhuis en vormden tenslotte de doodsoorzaken. Arthur Hirschberg. oorspronkelijk ingenieur, wendde zich tot de zangkunst en na zijn debuut werkte hij zich binnen enkele jaren op tot een van de grootste karak ter-baritons van Duitsland. Beroemd is hij nog steeds om zijn onvergetelijke vertolkingen van Beckmesser in de .Meistersingei" en van Aiberich in de „Ring des Nibelungen". Na het aan de macht komen van Hitler in Duitsland vestigde de heer Hirschberg zich in Nijmegen. In ons land genoot hij de laatste jaren vooral bekendheid als opera-regisseur en o.m. leidde hij groepen in Apeldoorn, Heer len en Deventer. Verleden jaar October werd de heer Hirschberg Nederlander. De begrafenis vindt Vrijdagmiddag in Schwefe plaats. Propaganda voor turf Van onze correspondent LEEUWARDEN. 11 Febr. Het Ir. Woudagemaal te Delfzijl zal voorlopig met turf worden gestookt. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben dit besluit genomen om daarmee tegemoet te ko men aan de moeilijkheden bij de veen derijen in Zuidoost-Friesland, die dooi de slechte financiële uitkomsten met stillegging worden bedreigd. Daarmee dreigt een aanzienlijke vergroting van de werkloosheid in dat deel van de pro vincie. en zou de aanwas van cultuur gronden in het veengebied tot stilstand komen Gedeputeerde Staten hopen met deze maatregel de turfproductie te sti muleren. Zij hebben zich voorts tot de gemeentebesturen in Friesland gericht met het verzoek te bevorderen, dat in gemeentelijke gebouwen o.a. in scholen, zoveel mogelijk van turf voor verwar ming gebruik wordt gemaakt. Overzicht van de weers gesteldheid (Toestand op 11 Febr., 7.00 M.E.T.) Via Be'-gië trok de afgelopen 24 uur een depressie naar Duitsland. Hoewel deze de pressie flink opvulde, bleef er aan de Noordkant toch een sterke Noord-Ooste lijke luchtstroming staan, aangezien boven Scandinavië en vooral boven Schotland de ludhtdfük aanzienlijk steeg. Hierdoor kwam er een verbinding lot stand tussen het krachtige hogedrukgebied boven Siberië en het hogedrukgebied bij de Azoren. Tenge volge van deze ontwikkeling kon de koude boven Scandinavië aanwezige kient opnieuw enig terrein winnen. Het binnendringen van deze lucht boven Noord-Duitsland ver oorzaakte daar op uitgebreide schaal sneeuwval. Deze lucht bereikte vanmorgen ook het uiterste Noord-Oosten van Neder land. land kan daarmee alleen baat zyn. Rotterdams zakendryvende middenstand gaat nu tien dagen gebukt onder de gevol gen van de ramp. Dat is een offer, dat by van zyn kant moet en wy twijfelen er niet aan ook zal willen brengen. Maar we menen le mogen zeggen, dat we die periode van inzinking in het zakenleven niet langer moeten laten voortduren dan door de omstandigheden strikt geboden is. De winkelbedrijven kunnen een sterk akte kooplust bij het publiek con stateren. Voor een deel wordt die misschien wel veroorzaakt door een tjjdelyk gedaalde koopkracht, gevolg van de zeer lofwaardige geldelijke offers, die de. mensen zich ge troosten in het belang van het Rampenfonds. In zo mogelyk nog sterkere mate hebben zij hun debiet zien slinken door bet weg blijven van klanten van de Zuidhollandse landen. In geen jaren hebben de hotels het zo stil gehad als thans. De verbindingen nationaal en internationaal met het Zuiden zyn verbroken en dat wreekt zich natuurlijk. De centra van vermaak zyn verlaten en in de café-restaurants heerst stilte. Talrijke partijen zijn afgezegd. Be grijpelijk. In de achter ons liggende dagen i nationale droefenis zou feestvreugde enigerlei vorm van al te slechte smaak hebben getuigd. Intussen heeft hel afzeggen i de partyen mede tot gevolg gehad, dat velé gevallen musici een bron van in komsten hebben zien opdrogen. Sommigen hen beginnen dan ook gaandeweg financiële moeilijkheden te verkeren. Heeft wel iemand van de afzeggende instanties gedacht hen althans tot op zekere hoogte, bijvoorbeeld in de vorm van een ;artegeld*\ schadeloos te stellen voor hun gederfde inkomsten? Het leven gaat voort. We schieten in pië teit voor de slachtoffers van de ramp niets tekort wanneer we dit constateren. We moe- niet steeds omkijken naar hetgeen ge weest is. Laten we dus nu langzamerhand terngkeren tot een normaal maatschappelijk verkeer. En daarmee bydrag' ipoedig herstel van ons land Mede in het belang van de getroffenen Opbrengst collecten Zondag j.l. in protestantse kerken Ook in de protestantse kerken te Rotterdam is Zondag j.l. een bijzon dere collecte voor de leniging van de gevolgen van de watersnoodramp ge houden. De opbrengst van al deze collecten tezamen in z.g. Groot- Rotterdam heeft ruim 228.000 be dragen. Urn 4» kerf. tee* O Windstilte- «"ted. VVM«tig* ated V»-* Kracküg* wind te-StoriMchti». wte. ^Siorm Iloim Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 750.3 mbar.: wind N.O. 4; Temp. 1.0 C; Max temp 3.4: Min. temp 0.6 C: weersgesteldheid, betrokken. UIT HET Vrijdag 13 Februari (Wijzigingen voorbehouden.) Te Amsterdam zal. wordt een daartoe strekkend voorstel van B. en W. aange nomen. een periodiek geneeskundig onderzoek worden ingesteld bij een groep van de bevolking. Uit een studie van de Amerikaanse literatuur is geble ken, dat bij een onderzoek van groepen •ter bevolking ouder dan 35 jaar. voor zover vrouwen, en ouder dan 40 jaar voor zover mannen betreft, bij ongeveer 1 procent een kankerachtige aandoening werd gevonden benevens een groot aan tal andere afwijkingen, die voor genees kundige behandeling in aanmerking kwamen. B. en W. menen dat het aan beveling verdient na te gaan of een der gelijk periodiek onderzoek ook voor ons land doelmatig zou zijn. Het zou kunnen geschieden door het instellen van een proefonderzoek bij een gedeelte der be volking gedurende een jaar, bij welk onderzoek gebruik kan worden gemaakt van de nieuwste laboratorium-methoden, welke daardoor op hun waarde kunnen worden getoetst. Hoewel in de eerste plaats aan kanker wordt gedacht vallen ook andere ziekten, zoals circulatie en stofwisselingsziekten in het kader van een dergelijk onderzoek. Het is de bedoe ling voor het proefonderzoek gebruik te maken van vrijwilligers onder het ge- meentepersoneel en van gemeentewege lokaliteiten en grote apparaten kosteloos ter beschikking te stellen. Voor de uit voering van dit proefonderzoek wordt dan een crediet gevraagd van 60.000. Pseudo-rechercheOr De rechtbank te Amsterdam heeft de 64-jarige Amsterdammer L. J B die als beroep landbouwer opgaf, con form de eis veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk en onvoorwaardelij ke ter beschikking stelling van de rege ring. De man. die reeds twaalf keer ver oordeeld is, had vorig jaar in Amster- dan mensen op straat aangesproken, zich daarbij voordoende als rechercheur. De aangesprokene werd dan verzocht „even mee te gaan naar het bureau van de zedenpolitie". Proces over bloemkoolzaad Van onze correspondent ALKMAAR, 11 Febr. De zaadteler B. uit Tui'tjenhorn in Noord-Holland had bloemkoolzaad geteeld, dat hij als een nieuwe variëteit in de handel bracht. De firma R. Zwaan uit Rotterdam meen de, dat het een soort was. dat zij verkocht en het resultaat was een pro ces voor de economische kamer te Alk maar. De officier, die van oordeel was, dat het geen eigen zaad was van de fir ma B. eiste veertien dagen geleden een geldboete van 1.000. De rechtbank deed heden uitspraak. Daarbij werd vastgesteld, dat er geen opzet bewezen was: ook de identiteit van het zaad werd niet bewezen geacht. Aangenomen werd, dat het eigen zaad was, dat wel geleek op dat van de firma Zwaan, maar dat niet hetzelfde J. J. Theling t Te Apeldoorn is, in de leeftijd van 73 jaar, overleden de heer J. J. Theling. oud-inspecteur in algemene dienst van de P.T.T., oud-directeur van het post kantoor te Rotterdam. De overledene, die officier in de orde van Oranje-Nas- sau was alsmede ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, is vandaag op Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarde besteld. Haarlem zwicht niet voor dreigementen Van onze correspondent HAARLEM, 11 Febr. Het gemeente bestuur van Haarlem heeft zich blijk baar geen vrees laten aanjagen door het dreigement van de Haarlemse bioscoop directeuren. dat de theaters voor onbe paalde tijd gesloten kunnen worden als de vermakelijkheidsbelasting niet wordt verlaagd. Op het verzoek om die belas ting te verlagen tot 20 pet. antwoorden B. en W. thans in een prae-advies aan de raad. dat inwilliging een bedrag van 150.000 per jaar van de gemeentekas zou vragen, waardoor het tekort van 800.000 over 1953 daarmede verhoogd zou worden. Zij willen het adres dan ook voor kennisgeving aannemen. Een verlaging zou alleen aan de onderne mers ten goede komen, zo schrijft het college, omdat de toegangsprijs gelijk ju blijven. In korte tijd zijn te Haarlem en Heem stede twee nieuwe grote bioscopen geo pend en B. en W. menen, dat dit wijst op welstand, omdat de Bioscoopbond an ders geen toestemming had gegeven. In teressant is ten slotte de volgende zin snede in het prae-advies: Een film niet de culturele, waarvoor minder ver makelijkheidsbelasting geheven wordt is eer, vermenigvuldigd amusementspro duct, dat geheel commercieel geëxploi teerd wordt, terwijl een zeer belangrijk gedeelte van de opbrengst der vertoning aan grote en kapitaalkrachtige buiten landse ondernemingen ten goede komt. Jonge moeder doodgereden Van onze correspondent ROERMOND, 11 Febr. Tegen de film operateur F.K.. die op 18 December j.L met zijn auto te Weert een jonge vrouw doodreed, eiste de officier van justitie een jaar gevangenisstraf plus vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid een auto te besturen. Verdachte, die in dienst was van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. moest op de avond van de noodlottige dag een film draaien te Spekholzerheide. Hij h^d te Eindhoven in een café nog al wat gedronken en was met grote snelheid naar het Zuiden ge reden. Op de Rijksweg te Weert wan delde mevr. L., die haar kinderwagen voortduwde waarin haar twee kindertjes lagen. Met de rechtervoorkant van zijn auto heeft verdachte mevr. L. zodanig aangereden, dat zij vrijwel onmiddel lijk overleed. Verdachte is toen met gro te snelheid doorgereden en heeft 's avonds te Spekholzerheide in alle ge moedsrust zijn film afgedraaid. Die nacht is hij te Heerlen in een hotel ge arresteerd. K. gaf ruiterlijk toe schuldig te zijn aan deze aanrijding en verklaarde uit angst te zijn doorgereden. Vier ton van Werkspoor Alle werknemers bij Werkspoor zul len 17 uur overwerken ten bate van het Rampenfonds. De vennootschap zal het bedrag, dat hierdoor bijeenkomt, met eenzelfde bedrag vermeerderen. Aldus zal bijdrage van werkgevers en werkne mers der N.V. de vier ton overschrij den. Advertentie Advertentie Dames! Vooral nn tiamea-Gelei voor Uw handen Bescherming Burgerbevolking Van onze correspondent. GRONDTGEN, 11 Febr. De organisa tie Bescherming Burgerbevolking in de gemeente Groningen is gisteravond ge start. In de raadszaal van het stadhuis waren daartoe een groot aantal genodig den bijeengekomen. De burgemeester de heer J- Tuin wees op de noodzaak van volledige steun der burgerij. De voorzit ter van de commissie Bescherming Bur gerbevolking mr W. A. Offerhaus bood vervolgens burgemeester Tuin het ere voorzitterschap der commissie aan. In de commissie hebben leden van de Ka mer van Koophandel do Maatschappij van Nijverheid en Handel, de Commer ciële Club en leden der drie werkne mersorganisaties zitting genomen. Mr. Offerhaus wekte de bevolking op met enthousiasme de taak die hier ligt te vervullen, zodat ieder weet wat hii te doen heeft als de nood aan de man mocht komen. De commissaris der Ko ningin de heer E. H. Ebels bracht dank aan al degenen die het voorbereidende werk hebben verricht. De heer N. Wolt huis hoofd bescherming burgerbevolking in de gemeente Groningen zette doel en opzet uiteen van de organiatie. De stad Groningen is verdeeld ln 9 wijken, on derverdeeld in 148 blokken. Hiervoor zijn 2960 mensen nodig. De burgemeester en de voorzitter van de bescherming bur gerbevolking spraken tenslotte een kort slotwoord. De wervingsactie begint Maandag 16 Februari a.s. Café in Giethoorn afgebrand Een der Giethoornse toeristencentra, café Watersport Centraal te Giethoorn is vanochtend vermoedelijk ten gevolge van eer uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele taris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampge bied waar hij al dagenlang heeft deel genomen aan het reddingswerk en de hulpverlening. Ommelanden veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag de Coöp. Melkfabriek de Ommelanden te Groningen en haar 32- jarige ass. direoteur D. S. veroordeeld tot resp. 5000 boete plus voldoening van een bedrag van 60.000 aan heft Landbouwegalisatiefonas en 750 boete of drie maanden hechtenis, wegens het verzwijgen van een voorraad suiker aan het bedrijfschap voor zuivel. Met deze voorraad werd zodanig gehandeld, dat de exportheffing voor rekening van het bedrijfschap kwam. waardoor de Om melanden een voordeel hadden van 60.000. De procureur generaal ,had resp. 67.500 en 750 boete (de laatste subs. 3 maanden hechtenis) geëist over eenkomstig het vonnis van de Groningse rechtbank. Opvarenden Engels schip gehuldigd. De directeur van de Holland-Afrika Lijn, de heer S. Mook, heeft Woensdag te Londen aan boord van het Engelse motorschip Bloemfontein Castle de op varenden van dit schip gehuldigd voor het aandeel, dat zij in de redding van de bemanning en passagiers van het bij Lourenzo Marques gezonken Neder landse schip Klipfontein hebben gehad. Enkele Engelsen, o w. kapitein J. A. F. Ferguson, kregen ook een stoffelijk blijk van waardering. In groot Waalwijk is bij een straatcollecte ruim f 20.000 opgehaald; de kerkcollecte in de katholieke _en hervormde kerken leverde bijna f 8.500 op. Reeds 10 millioen dollar van het Int. Rode Kruis Voor Nederland. Engeland en België De landelijke Rode-Kruisorganisa ties over» de gehele wereld hebben reeds een bedrag van 10 millioen dollar aan contanten ingezameld voor de hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in Nederland, Bel gië en Engeland, zo heeft het Inter nationale Rode Kruis te Genève mee gedeeld. Voorts is voor een bedrag van meer dan 1 millioen dollar aan goederen naar de getroffen gebieden gezonden. (A.P.). Huizen uit Noorwegen Naar Arbeiderbladet, het orgaan van Noorse regeringspartij meldt over weegt het Noorse ministerie voor stede lijke aangelegenheden honderd geprefa briceerde woningen naar de door de watersnood getroffen gebieden in Neder land te zenden. De architect Hedlund, vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van woningbouw zou Donder dag naar ons land gaan om van de auto riteiten hier te vernemen, welke huizen typen men wenst. De definitieve beslis sing valt na zijn terugkeer in Noor wegen. Op het ministerie van buitenlandse zaken en op het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting kon men ons hieromtrent geen mededelingen doen. De laatste schepen met vluchtelingen en vee Hel motorschip Sophie is gisteravond te Rotterdam aangekomen met 98 vluch telingen uit Dirksland. Vier zieken bleven hier achter, de anderen gingen door naar Den Haag. Gisteravond zijn nog vijf schepen met vee. t.w. 826 koeien. 96 paarden, 5C schapen. 30 geiten en 20 kalveren, aan gekomen. De meeste dieren werden naar het abattoir en de stallen in Rot terdam gebracht. „MENS EN STAD" Onder de titel „Mens en stad" heeft de Federatie Amsterdam van de Par tij van de Arbeid een rapport laten ver. schijnen dat is opgesteld met het oog op de ontwikkeling van de hoofdstad. Het bevat velerlei beschouwingen over het karakter en de functie van de de mocratische beheersvormen van de stad en brengt, veelal met enige re serve, een aantal wenselijkheden en mogelijkheden te berde, die niet alleen voor de tot de geestverwanten van de rapporteurs behorende groepen doch zeker ook voor anderen tot de logische ontwikkelingsvorm van het gemeen schapsleven in nabije en verdere toe komst gerekend zullen worden. Daar naast zijn er natuurlijk ook denkbeel den ontwikkeld, welke meer begrensd zijn door de levensbeschouwelijke in-, zichten van de commissie, welke dit rap port heeft samengesteld en waarvan wet houder B. C. Franke voorzitter is ge weest. Men zou het rapport goeddeels meer als een oriëntatie kunnen aanduiden. De plancommissie, welke het heeft op gesteld. is zich daarvan, blijkens haar voorrede, ook wel bewust geweest. Zij zegt daarin dat zij op tal van punten slechts tot een eerste verkenning van bepaalde problemen kon komen en dat zij heeft beoogd op die punten, waar het niet wel mogelijk was concrete aanwijzingen te geven voor de te vol gen weg, inzicht te brengen in de bete kenis van de beslissingen, waarvoor de stad en haar bestuur worden gesteld en de overwegingen die zij daarbij wil la ten gelden. Gezondheidstoestand in Zeeland uitstekend Van onze Zeeuwse correspondent. Het Handelsblad van Antwerpen be vatte enkele dagen geleden een sensatio neel en alarmerend bericht over de ge zondheidstoestand in het geïnundeerd® deel van Zeeland. Bericht werd, dat de veekadavers snel tot ontbinding over gingen en dat er bv. in Souburg op Walcheren reeds tien typhusgevallen aren geconstateerd. Gelukkig blijkt dat deze alarmerende berichten volstrekt onjuist zijn. De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, J. R. van der Borgh, heeft reeds mede gedeeld dat nergens in de provincie typhus voorkomt en dat gezond heidstoestand hier over het al gemeen uitstekend is. Met name noemde hij het Westelijke deel van Schouwen waar hij enige dagen heeft vertoefd en waar de geneeskundige verzorging, alle moeilijkheden ten spijt, vlot functionneert. In het restaurant De Schouwse Boer heeft men op het ogen blik de ziekenverpleging voor het eiland geconcentreerd, omdat het ziekenhuis te Noordgouwe door de inundaties is uit gevallen. Er is voldoende medische en chirurgische hulp aanwezig, en wanneer er belangrijk chirurgisch ingrijpen nodig is, worden de patiënten zo nodig pet- helicopter overgebracht naar Bergen od Zoom. Men heeft ook enige tijd gevreesd dat als gevolg van de koude en het water vele gevallen van longontsteking zouden gaan voorkomen, maar ook in dit op zicht is men te pessimistisch geweest en de heer Van der Borgh kon rrvidedelen dat dit alles enorm is meegevalfpn. Telefoonverbindingen met Zeeland Op alle plaatsen in Zeeland en W. Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding. De schad® aan het telegraaf en telefoonnet loopt, volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch met een mobilofoon, hier en daar lig gen noodkabels. maar zoals de toe stand thans is kan men overal con tact krijgen met de rest van Neder land en als het moet ook met het buitenland. Voor het Nat. Rampenfonds Zaterdagavond a.s. om 8 uur zal in het Sportfondsenbad aan de Van Maanen- straat te Rotterdam een zwemfeest wor den gegeven, in samenwerking van de directie van genoemd bad met de Zwem- bond voor Rotterdam en Omstreken en de verenigingen Icarus, L.A.C., O.D.Z., R.E.T., Rotterdam. R.Z.C. en R.Z. en P.C. De baten van deze avond zullen ge heel ten goede komen aan hert Nationaal Rampenfonds. Het pogramma vermeldt enkele estafettes, show-nummers, de monstratie schoonspringen en twee stedenpolo-wedstrijden tussen de dames van Rotterdam en Haarlem en de heren van Rotterdam en Gouda. Tegelwand van Staten- tunnel raakte los Het Nationaal Rampenfonds heeft Ivan huisraadschade, voor maatschappe- tot dusver 1,2 millioen ter beschikking kunnen stellen voor eerste hulpver- lijk werk en voor alle verdere schade, voor de vergoeding waarvan geen an dere verantwoordelijke instantie kan lening. Daarvan ging 1 millioen naar worden aangewezen. De financiën van het Rode Kruis en 0,2 millioen naar het b*t fonds staan onder controle van de r.k. Huisvestingscomité. Een rijksaccountantsdienst en er is een ad- garan- viescollege, bestaande uit acht bankiers, tie van 2 ton aan de Middenstandsbank j aangewezen voor het beheer t ter dekking van credieten ten behoeve van de rehabilitatie van middenstands- j Ook buitenlandse ingezetenen in •ampgebied komen in aanmerking voor Het verkeer door de Oostelijke buis van de Statentunnel is Dinsdagmiddag van 10 minuten voor vier tot 10 minuten over vijf gestremd geweest, Er bestond gevaar voor het instorten van de tegel wand welke aan de bovenkant al een decimeter week. Nadat losse tegels waren Hilversum I, (402 m.) VARA 7,00 Nieuws 818 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.05 Grain 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de kleuters VPRO: 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram 10.30 Schoolradio 10 50 Orgelspel 1120 Radiofeuilleton 1140 Bas en piano AVRO: 1200 Musette-orkest 12.30 Land- en unnbouwm ededel in gen 12 48 Gram 13.00 j verwijderd werd de tunnel Nieuws 13.50 Gram 14.00 Kookpraatje 14.20 a* Viool en piano 14.50 Voordracht 15.10 Sopr en piano VARA: 16.00 Gram. 16 30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws 1 9.00 Meisjeskoor VPRO: 19.30 Causerie 19.50 Berichten 20-00 Nieuws 20.05 Boedbespreking 20.15 Voor dracht met muziek 20.30 Causerie 20 40 Cau serie. VARA. 21.00 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie 23.30 Gram Hilversum II (298 m.) 7.00 en 8-00 Nieuws 815 Gram 9.00 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram 9 45 Schoolradio 10 00 Orkestconcert 10.45 Klein vrouwenkoor 11.00 Voor de zie ken 11.40 Kamerorkest en solist 12.08 Politie- kapel 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws 13 20 Actualiteiten 13.25 Pianoduo 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkorkest 15.00 Schoolradio 15.30 Sopraan en tenor 16.00 Voor de zieken 17,00 Voor de jeugd 17.35 Gram 18 00 Repor tage 18.10 Instrumentaal octet -8.52 Actuali teiten 19.00 Nieuws. 1910 Regeringsuitzen ding. Verklaring en toelichting 19.30 Gram 20 25 De gewone man 21.00 Causerie 21.15 Strijkkwartet 21.50 ..De strijd tegen brand", klankbeeld. 22.05 Gevarieerde muziek- 22 25 Om de toekomst var. Nederland"', klank beeld. 23 00 Nieuws 23 15 Gram. Televisie? AVRO 20.15— 21 45 Journaal Scheppende handen Weerbericht „Ga je even mee naar de kelder bedrijven kon worden ingetrokken, schadevergoeding. Van het buitenland is omdat de regering inmiddels hierin i tot dusverre een bedrag van 450.000 nntvanoon riorh veel meer orprri heeft voorzien. Deze fondsen zijn gewend voor de reddingswerkzaam heden, het oprichten van noodhospi talen, het aanschaffen van materiaal, alsmede voor voeding, transport en het verlenen van onderkomen aan dijkwerkers. Op het ogenblik moet het ontvangen, doch veel meer werd toege- zegd. Aangezien omtrent de doelstellingen van hert Nationaal Rampenfonds nog niet overal voldoende klaarheid bestaat, meende de onder-voorzitter, prof. dr. P. Michaels, goed te doen hieromtrent een korte uiteenzetting te geven. Het Na tionaal Rampenfonds kwam in 1935 tot itand als een bundeling van vier op het verlenen van verdere hulp niet ver- gebied van rampen werkzame organisa- antwoord geacht worden, aangezien vrij gegeven. Vermoedelijk zijn de tegels door gerichte schade dient te dreunen los geraakt Schiedam heeft in totaal 1008 eva- cué's uit de geteisterde gebieden opge nomen. ties, t w het Nederlandse Rode Kruis, de Kon. Nationale Bond „Het Oranje Kruis", men eerst een overzicht van de aan- ^et Nederlands R.K. Huisvestingscomité verkrijgen, en de Algemene Ver. Commissie ter leni- Tal van kunstwerken afgestaan voor het Rampenfonds .zullen behoudens goed keuring van de minister van justitie in een nationale loterij worden verloot. rechtvaardig mogelijk te kunnen ver delen. Al hebben de binnengekomen gelden dus thans nog geen bestemming, zeker is, dat zij straks hard nodig zul- len blijken, aangezien met de schade vergoedingen ongetwijfeld enorme bedragen gemoeid zijn. Dit deelde hedenmorgen de directeur van het Wegens poging tot moord is de 43- jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek. In eerste in stantie was hem 8 jaar gevangenisstraf opgelegd Verdachte had op 30 Juli een houthandelaar te Weesp, die tevens evan- gehsatieleider is en aan wie verdachte verweet, dat er een algehele breuk in Pauze 7-Ün gezin was ontstaan, met een knip- Dagslui- me? vrij ernstige verwondingen toege- I bracht. nationaal rampenfonds, gep. Alons, op een persconferentie mede. ging van de bij natuurrampen optreden de noden. Het bestuur bestaat uit twee vertegenwoordigers «n elk dei- vier ge noemde organisaties. Ofschoon het fonds dus steeds over een zekere hoeveelheid kapitaal beschikt heeft, was dit natuur lijk vooi een ramp als de huidige ten enenmale onvoldoende. Omdat derhalve olkomen duidelijk was, dat het in dit erband ging om uitzonderlijk grote be- De werkzaamheden van het Nationaal Rampenfonds hebben twee aspecten. generaal dragen en men geplaatst zou worden voor zeer moeilijke situaties, meen de men goed te doen, onmiddellijk con tact met de Nederlandse regering op te nemen. Dit is reeds Maandag geschied. Prins Bernhard verklaarde zich bereid een nationaal en een persoonlijk aspect het voorzitterschap van het Nationaal De watersnood als nationale ramp zal Rampenfonds te aanvaarden en als een zware wissel op de rijksmiddelen contactpersonen met de regering treden trekken. De leniging van persoonlijk ge- thans op de secretarissen-generaal van i—i— -~iuC. -de ministeries van binnenlandse zaken en maatschappelijk werk, mr. dr. M J. Prinsen en mr. Ph. H. M. Werner. De uitkeringen zullen geschieden in over leden schade ligt primaii in de parti- de ministeries culiere sfeer Het bestuur van het Ram- penfonds heeft thans drie commissies in gesteld voor de reeeling van de scha de vergoeding leg met de diverse instanties. De overstromingen in In'donesië Meer dan achthonderd uitgewekenen zijn de afgelopen week te Amersfoort gastvrij opgenomen. De meesten zijn afkomstig uit Zieriekzee en omstreken: Oosterland, Zonnemaire, Noordgouwe. Allle slachtoffers zijn bij aankomst vlot geregistreerd, medisch verzorgd, per auto thuis gebracht en in de volgende dagen in de kleren gezet. De Polynorm- hal was daartoe herschapen in een enorm kledingmagazijn, waar de voor raad goederen, bijeengebracht door de burgerij, keurig gerubriceerd was op gehangen. Uit Enschede en Hengelo en de Zweedse stad Jönköping kwamen vrachtauto's met kostbare goederen. De geldinzameling in de stad bracht f 135.000 op. waaronder f 10.650 van het stationspersoneel. Daarenbeven werd in de kerken j.l. Zondag f 41.000 inge zameld. Een ploeg technische mensen van gemeentewerken herstelde een dijk tussen 's-Gravendeel en Strijen, tien motorboten opereerden op Putten en Overklakkee. 14000 te Amersfoort ver zamelde zandzakken werden uitgewor pen boven Alblasserdam en Tholen, stalruimte voor meer dan 200 runderen wend door boeren beschikbaar gesteld, Met Doetinchem en Delft zal Amers foort, Middelharnis en Oostflakkee adop teren. De burgemeester van Amersfoort zou met de directeur gemeentewerken naar Middelharnis gaan om te overleg gen. welke diensten bewezen kunnen worden en welke goederen het eerst nodig zijn. Vier schepen liggen gereed om uit te varen. Minderwaardige handeling Voor de Bredase rechtbank heeft van morgen terechtgestaan de 28-jarige koop man H. L., die zich op 3 Februari een partij levensmiddelen had toegeëigend welke hij moesrt afleveren bij het plaat selijk comuté voor hulpverlening. Twee dagen later was hij naar Eygelshoven gegaan om de goederen te verkopen, maar een kruidenier, die het zaakje niet vertrouwde, waarschuwde de politie. De president, mr A. Bisschop Boele noemde deze handeling walgelijk en minderwaar dig. De officier vorderde een gevange nisstraf voor de tijd van Ha jaar. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis -wijzen. Tengevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West-Java) onder water gelopen, waardoor de ver binding met andere gebieden is verbro ken. De schade, die is aangericht, is nog niet bekend. Over de watersnood in Solo (Midden- Java) meldt de correspondent van Aneta, dat gevreesd wondt, dat zware regens van de laatste dagen in KI aten en Womogiri de nood nog za-1 doen toenemen, ln de stad Solo steeg het water Dinsdag nog in de onderge lopen wijken. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de huizen, in een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de Noordkust van Midden-Jawa) heeft het water de aijk- randen genaderd en kan er elk ogen blik overheen slaan. Dinsdagnacht wer den wederom 1000 personen geëvacu- i, waardoor het totaal aantal eva cués thans is gestegen tot 7500. Uit bevoegde bion verneemt P.I. Aneta, dat ook de kali Dengkeng in het Klatense (Midden-Java) buiten haar oevers is getreden. Delen van de onder- districten Karandowo. Bajat, Tjawas en Djuwiring zouden daardoor onder wa ter staan, doch tot op heden ontbreken nadere gegevens over de omvang van de ramp. Ook het regentschap Sragen (Midden- Jaya) is door bandjirs geteisterd. Ten minsrte duizend hectare saw ah is hier overstroomd. In het regentschap Soeko- hardjo (Midden-Java) is zelfs een op pervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindingen maken het onmogelijk de schade vasrt te stellen. Evenmin is thans bekend, of hier slachtoffers betreuren zijn. Het electrische net in Zeeland De direoteur van de provinciale Zeeuw se electriciteitsmaatschappij deelt mede, dat in het bericht van de NRC van 11 dezen over de toestand van het electrische net in Zeeland enige onjuistheden zijn geslopen. Dat op Noord Beveland alleen maar stroom wordt geleverd voor vitale doeleinden aan Kortgene is niet juist: Het gehele eiland heeft stroom, behal ve Kortgene, waar alleen voor vital.® doeleinden stroom is. Op Schouwen en Duiveland hebben niet slechts Zierik- en Brouwershaven stroom, doch ook de gemeenten Noordgouwe, Zonnemai re en Schuddebeurs. De zorg voor 't drinkwater Het Amerikaanse leger heeft drie noodinstallaties ter beschikking van de Waterleiding Mij. Midden-Zeeland, di« o.a. op Walcheren werkt, gesteld, waar mee water kan worden opgepompt en gezuiverd. Voorlopig worden twee van deze machines in bedrijf gesteld in een duinpan bij Domburg, terwijl men een derde wil gaan gebruiken op Noord- Beveland. Elke machine is gemonteerd op een vrachtauto en gaat vergezeld ven een groep van vijf man bedienend personeel. Deze Amerikanen werken met volledig enthousiasme en men hoopt door hun arbeid over enkele dagen althans aan dé bevolking van Domburg water te kunnen geven. Domburg wa« op Middelburg aangewezen en de watervoorziening van Middelburg is nog steeds gestoord. Straaljager verongelukt Een slachtoffer Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is een Thunderjet-straalvliegtuig van de vliegbasis Volkel bü het vliegveld Gu- tersloh, gelegen ten Noorden van Pa- derborn (Duitsland) verongelukt, waar bij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg bij een oe fening op geringe hoogte met motor storing te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlan ding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De voorgenomen Paasveetentoon- stelling te Utrecht zal, in verband met de omstandigheid dart door de waters nood een groot toevoergebied van ge mest vee verloren is gegaan, niet wor den gehouden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten, de naamborden van de plaats te voorzien van tweetalige op schriften. Westfriesc Winterflora Woensdagmiddag opende de West- friese Flora te Bovenkarspel, haar poor ten en in de eerstkomende dagen zullen tien duizenden bezoekers er heenstro men. De telers zullen er de soorten ver gelijken en ze zullen zich op de hoogte stellen van de nieuwste snufjes op het gebied van werktuigen en gereedschap pen. De meesten echter zullen zich ver meien in eeu bloemenpracht, die te sprookjesachtiger aandoet, daar bui ten de smeltende sneeuw de wegen on begaanbaar maakt. Er zijn meer dan 30.000 bloemen, bijna zonder uitzondering tulpen. Het is er een weelde van kleu ren en geuren, die weinigen te midden van de Westfriese klei zouden hebben vermoed. De teelt van de Westfriese kleitulp is ongeveer een halve eeuw oud. Het was een eenvoudige onderwijzer, mees ter Veldhoven, die er op aandrong, dat meer variatie werd gebracht in de eeu wige teelt van aardappelen en bloem kool, van bloemkool en aardappelen. Enkele pioniers hebben zijn raad ge volgd en de culture is uitgegroeid tot een der voornaamste middelen van be staan in het Westfriesland De tentoonstelling, waarvan de baten enz. BENOEMINGEN Tot directeur van de Christ. H.B.S. t« Zetten (Betuwe) is benoemd de heer J. C. van Dorssen te Utrecht. Hoger onderwijs Aan Lr A. A. van Douwen is opgedra gen gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 1 September 1953 in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de tech nische hogeschool te Delft onderwijs t« geven in de staalconstructies. Voor het jaar 1953 is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de metallographie aan de technisch® hogeschool te Delft ir B. Pennekamp. Voor het jaar 1953 is benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar bij de anorga nische scheikunde aan de rijksuniversiteit te Leiden mejuffrouw C. Brink, thans hoofdassistente. Middelbaar onderwijs Aan het gemeentelijke gymnasium te Hengelo zijn benoemd: tot leraar in het Grieks en Latijn de heer P. H. L. Egger- mont en tot leraar in het Frans de heer F. T. Koopmans, beiden reeds te Hengelo woonachtig. Diverse Bij beschikking van de staatssecretaris van economische zaken en van de minis ter van wederopbouw en volkshuisves ting is gelet op de beschikking tot in stelling fan een commissie, die tot taak heeft het uitbrengen van een advies over de positie van de aannemers met betrek king tot de uitvoeringsregelingen van de vestigingswetgeving mr. C. E. de Rooy, vertegenwoordiger van de hoofdgroep ambacht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van vorengenoemde com missie en is in zijn plaats als vertegen woordiger van genoemde hoofdgroep be noemd tot lid van deze commissi® H. Harmeyer. Tot directeur van de bijzondere straf ten goede komen aan het Nationaal gevangenis te Leeuwarden is benoemd Rampenfonds, werd geopend door dr A de heer A. Wedzinga voorheen dirsc- J. Verhage. directeur van het bedrijf- tem van de bijzonne-e strafgevangenis 'schap voor sierteeltproducten. 1 voor jongemannen te Zutphen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2