NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Waterschappen voelen zich bedreigd in hun autonomie L Ministers Drees en A Igera tot Kanier en huiskamer Rampenfonds: ruim 34 millioen Strafschoten voor Rampenfonds Koningin Juliana te Zierikzee Worden de dijken verzwaard? Rusland verbreekt betrekkingen met Israël Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de Wlthstraat 73 Rotterdam Donderdag 12 Februari 1953 110e JAARGANG No. 36 r Abonnementsprijs per hwart. 7.99. Lom» nrx #.u. Vereehljnt 4*t- ïondM- I Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 n.: 11.10.09. Teleir.-adr.: NIROCOUH. Poetrelt.OO Overzicht Tweede Kamer Watersnood, oorzaak en herstel (Vergadering van Woensdag U Febr.) C TERK is de regering voor den dag gekomen in het debat over de wa tersnood. Haar twee woordvoerders, minister-president Drees en de minister van verkeer en waterstaat, mr. Alge ra, spraken niet alleen tol de Tweede Kamer, maar door de radio ook tot de huiskamers. Zelden zal Hilver sum zo'n langdurige uitzending ..ge sproken woord" hebben gegeven Maar het was nuttig. Een der gelijke uitzen ding kan het parlementaire leven nader tot het publiek brengen wat hier en daar hard nodig is en bovendien was het goed, de ministeriële redevoe ringen onder het bereik van zo velen te brengen, omdat zij konden bijdra gen tot het tegengaan van legendevor- nüng- Nu kan men de uitzending van al leen het regeringsantwoord eenzijdig noemen. Dat is moeilijk tegen te spre ken. Maar hoe belangwekkend de be togen van de zijde der Kamerleden ook waren, wat de ministers zeiden was verreweg het interessantst. Wan neer wij dit schrijven kunnen wij ons beroepen op het feit, dat de replieken eigenlijk niets van wezenlijk belang opleverden. Men heeft dus kunnen horen hoe de minister-president net gevolgde beleid verdedigde en financiële kwesties be sprak. De bewering van de communisten, dat de regering maar liever niet over de oorzaak van de ramp sprak, is terdege gelogenstraft. Hun stelling, dat eigenlijk het Noordatlantisch verdrag de schuld was. kon minister Drees makkelijk als absurd terzijde schuiven, zoals hij meer beweringen van communistische zijde moest- bestrijden. De communisten hebben -uit de ramp politieke munt willen slaan. Dat het een armzalig en aan inflatie lijdend muntje was, kon zonder veel moeite worden aan getoond. Dat was ook eigenlijk niet het belangrijkste. Van veel meer betekenis was het, dat de communisten zich duide lijk terzijde van 't Nederlandse volk heb ben geplaatst. Ons volk, een verzameling minderheden, vond zijn eenheid in de rampspoed; maar de communisten in de Kamer deden daar niet aan mee. Zij moeten zich daarbij welbewust een grote dosis zelfoverschatting hebben aange meten, Zij moeten immers terdege heb ben geweten, bijvoorbeeld dat de actie van de E.V.C. tegen overwerk ten be hoeve van de getroffen gebieden nage noeg geen resultaat heeft gehad. Toch gebruikten zij die actie als argument. Nu kan men wegens deze en dergelijke verschijnselen de communisten uitschel den of bespotten, de verdrietige kant van deze zaak lijkt ons het voornaamste. Wat ook in de rede van minister Drees tot uiting kwam. die overigens nog heel wat meer inhield dan een vertoog tegen de communistische narigheid. Centraal verantwoordelijk "j\,T INISTER ALGERA heeft haarfijn de oorzaken van de ramp uiteen gezet. Wij verwijzen naar ons ver slag*) om hier niet in herhalingen te vervallen. Maar wel willen wij er van zeggen, dat juist dit deel van het par lementaire debat de legendevorming zal kunnen tegengaan. Bijzonder nut tig leek ons dit ook wat de toekomst betreft, nl. ten aanzien van de 16de Februari. Dan zal er weer een spring tij zijn. Maar dit hoeft niets bijzon ders te betekenen, als tenminste de wind het water niet zal opstuwen. Het is zelfs mogelijk, dat de waterstand op 16 Februari niet eens de hoogte zal bereiken die hij na 1 Februari al heeft gehad. Wat niet wegneemt, dat men terdege op zijn hoede is. Over het ontwerp-noodwet, dat bin nenkort zal worden ingediend, vertelde minister Algera dat het de kosten var herstel van hoofd- en buitenwaterkerin gen door het rijk laat dragen; voorts dat volgens het ontwerp het ï-ijk het herstel ter hand zal nemen, evenwel met de bevoegdheid tot delegatie aan lagere publiekrechtelijke lichamen. De bewindsman is van plan van die be voegdheid een ruim gebruik te maken. Maar de minister wil de centrale ver antwoordelijke figuur blijven. Hij is be reid, het parlement op gezette tijden in te lichten. De Kamer van haar kant be vordert de uitvoering van haar contro lerende taak door het besluit, een zg. vaste commissie voor de watersnood in te stellen. Aan deze commissie zal ook het onderzoek van wetsontwerpen, de watersnood betreffende, kunnen worden opgedragen. Van commissies gesproken: minister Algera maakte gewag van een commis sie, die het probleem van de bedijking en ook van de afsluiting van de-armen zal onderzoeken. Het rapport van dezr commissie zal worden gepubliceerd. Een uitlating van de communisten ga: de minister gelegenheid iets over een benoeming in die commissie te vertel len. De heer Gortzak had namelijk ge zegd, dat de communisten, zo zij aan het bewind waren, wel een eind aan het overstromingsgevaar zouden maken. In communistisch China was dat gevaar ook bezworen. Minister Algera ant woordde aldus: als in China het ge vaar bezworen is, dan moeten de voor bereidingen zy'n getroffen vóór China communistisch was; want co: nistisch China bestaat nog te kort om de nodige werken èn voorbereid èn uit gevoerd te kunnen hebben. Welnu, bij die voorbereidingen was een Nederland se ingenieur betrokken en deze inge nieur zal zitting krijgen in genoemde commissie van deskundigen. De bewindsman noemde geen naam, maar het zou ons niet verbazen als hij ir. G. P. Nijhoff te Amsterdam op het oog had gehad. Deze immers heeft zich indertijd met de Chinese waterstaat be zig gehouden, terwijl ook het probleem van de zeegaten niet nieuw voor hem is Namen die de minister wel noemde waren die van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Maris, die de commissie zal presideren, en van prof. ir. J. Th. Thijsse, die op het ogen blik in Amerika is en het verzoek heeft gekregen terug te komen. Voorlopig maar instructief T-T OE voorlopig het debat in menig XA opzicht moest zijn bleek vooral uit hetgeen minister Drees over de financiële vraagstukken zei. De scha de wordt voorlopig, met alle mogelijke voorbehouden, op een milliard gulden geschat (het komt ons voor dat men er nog over kan twisten, wat men on der deze schade wil laten vallen). De ramp zal invloed hebben op de belas tingplannen die in voorbereiding wa ren, maar deze invloed kon nog niet worden gepreciseerd. Een financieringsplan is er nog niet. Wel zal men gebruik maken van de ge legenheid om te putten uit de z.g. te- gemvaarderekeninig. Op de rijksbegro ting zullen de uitgaven voor het herstel ondergebracht worden bij de .Buitenge wone Dienst I" (aflopende uitgaven). Een grens tussen liet terrein dat het Nationaal Rampenfonds zal financieren en het terrein dat voor rekening van de staat komt is nog niet getrokken. Maar allerminst voorlopig was minis ter Drees' betoog over de indruk die men in het buitenland op het ogenblik heeft; de onjuiste indruk n.l., dat Neder lands industriële productievermogen ge- braken is. en dat er in Nederland geen gelegenheid voor toerisme meer zou zijn. Het is te hopen, dat het tot heit buitenland goed zal doordringen, dat een dergelijke indruk elke feitelijke grond mist. Intussen.- moge evenzeer tot het buiten land doordringen de dankbaarheid voor alle hulp, ons volk geboden; dankbaar heid neergelegd in een motie, waaron der de namen van de voorzitters van alle fracties staan (met uitzondering van de communistische fractievoorzitter, die niet gevraagd was mee te tekenen). Een motie, die met algemene stemmen (ditmaal zonder uitzondering) Is aange nomen. Een motie van de communisten over integrale vergoeding van derving van inkomens enz. is uiteraard verworpen. Zo'n uitspraak zou op zijn minst voor barig zijn geweest. Zo is nu dit debat voorbij. Het heeft, hoe voorlopig ook, groot nut gehad. Want het was in hoge mate instructief. En niet de minste verdienste van dit parlementaire gesprek was, dat het groot vertrouwen heeft kunnen wekken in de minister van waterstaat, mr Alge- wiens Friese rechtlijnigheid een 9tevig beleid doet verwachten. En zulk beleid is hard nodig voor het herstel en voor de vergroting van de waterstaat kundige veiligheid. heeft in hel over- an flensden en Al- n 2 jaar uitgevist er gebracht naar Diergaarde Blij- dorp, waar het beestje liefderijk wordt verzorgd. F. en Rotterdammei stroomde gebied va reebokje t Zie pag. 4. Ribeyre volgt Boutémy op De Franse minister van handel, Paul Ribeyre, is gisteren benoemd tot mi nister van gezondheid, als opvolger van André Boutémy, die Maandag af trad. Staatssecretaris van landbouw Guy Petit wordt minister van handel. Alle drie genoemde personen zijn gematigd- conservatief, zodat de wijzigingen geen verandering in de samenstelling van het coalitie-kabinet van René Mayer brengen. Het totale bedrag, dat tot en met Woensdag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, beloopt ruim 34 millioen gulden. In de gemeente Arnhem is reeds bijna negen ton ingezameld voor het Rampenfonds. De Arnhemmers overtroeven elkaar in vindingrijkheid om aan geld te komen; zij willen trachten het millioen te halen. De doelverdediger van Vitesse is de uit vinder van de laatste stunt. Hij laat in de grote zaal van Musis Sacrum strafschoten nemen voor een gulden per schot. Houdt hij de bal dan gaat de gulden naar het Ram penfonds. Laat hij hem door. dan krijgt de schutter zijn geld terug. Eisenhower weigert gratie aan de Rosenbergs President Eisenhower heeft gisteren geweigerd de doodvonnissen, welke over de atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg uitgesproken zijn, te ver nietigen. In een communique, dat door zijn perschef James Hagerty werd uitge geven, verklaart de president: „Ik heb naar deze zaak een zorgvuldig onder zoek ingesteld en ben er van overtuigd, dat er geen verzachtende omstandig heden zijn, welke een wijziging van dit vonnis zouden rechtvaardigen. Ik heb besloten, dat het mijn taak is in het belang van het volk der Ver. Staten het vonnis van zijn vertegenwoordi gers niet te vernietigen1'. De executie zal nu volgende week plaats vinden. Alle middelen waarmee men kan proberen een herziening van het vonnis te verkrijgen zijn uitgeput, al zei de verdediger Blodh dat hij nog een appèl wil indienen bij het Hoog gerechtshof. dat tot nu toe geweigerd heeft de zaak in behandeling te nemen. (Reuter) Defensieverdrag voor Balkan verwacht De diplomatieke medewerker van het semi-officiële Zuidslavische pers bureau Joegopress is van mening, dat nog voor het einde van deze maand een Grieks-Turks-Zuidslavisch verde digingsverdrag zal worden gesloten. De ondertekening zou te Ankara ge schieden. Oostduitse industrie wordt gezuiverd Het politieke bureau van de Oost duitse socialistische eenheidspartij (S.E.D.) heeft gisteren de eerste re sultaten van de zuivering, welke de vorige maand in de industrie begon nen is, bekendgemaakt. Drie afdelingschefs van het staats secretariaat voor kolen zijn wegens „grove onachtzaamheid" ontslagen. Twee anderen, o.w. de communisti sche staatssecretaris voor kolen en energie, Fritsch, hebben een berisping gekregen. De betrokkenen worden verantwoordelijk geacht voor het feit, dat het vorige jaar slechts 2.850.000 ton steenkool in plaats van de geraamde vier millioen ton werd gedolven. In het partijrapport wordt voorts gezegd, dat de mijnwerkers te veel dagen verzuimen, omdat de leiding gevende functionarissen niet voldoen de toezicht uitoefenen. Naar D.P.A. meldt, zijn verschei dene leden van de S.E.D.die zitting hadden in de spoorwegdirectie te Hal le. uit de partij gezet, van hun func ties ontheven en door de staatspoli tie in hechtenis genomen. Relletjes te Tel Aviv In de straten van Tel Aviv zijn communistische betogers slaags ge raakt met voorbijgangers. Er zijn tal rijke gewonden. De politie moest ge bruik maken van gummistokken, om de vechtenden te scheiden. Da demonstratie was op touw ge zet door de Vereniging van vrienden der Sowjetunie. Het doel er van was te protesteren tegen de bomexplosie in het gebouw der Russische legatie te Tel Aviv. De Israëlische politie is nog bezig met het onderzoek naar de toedracht der ontploffing. Men zie ook pag. 2, 3 en 4 Van onze correspondent GOES. 11 Febr. Koningin Ju liana heeft vandaag in het stadhuis van Zierikzee een bespreking gehad met de burgerlijke en de binnen- en buitenlandse militaire autoriteiten op Schouwen en Duiveland. Op deze conferentie bleek duidelijk hoe erns tig de toestand nog op het eiland is. De vorstin liet zich uitvoerig inlich ten over de situatie, waarbij vooral de moeilijkheden van de evacuatie en het eventuele komende hoge wa ter ter sprake kwamen. De R.P. 4. de boot waarmee konin gin Juliana uit Bergen op Zoom in gezelschap van haar secretaresse mevr. N. Smitt—Avis en het lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland de heer C. Philipse te Zierikzee aankwam, meer de omstreeks een uur langszij de mij nenveger Schouwen. Na de erewacht van de mijnenveger geïnspecteerd te hebben, werd de koningin op de wal be groet door de burgemeester van Zierik zee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye de plaatselijke wethouders, de echt genote van de commissaris der Konin gin in Zeeland, mevr. C. M. de Casem- broot baronesse Van der Feltz en tal van andere autoriteiten. Kennelijk ont roerd door de enorme verwoesting door het water bezichtigde de landsvrouwe de getroffen havenwijk. Een kort be zoek bracht zij aan het r.k. zieken huis te Zierikzee. waar de koningin sprak met de moeder-overste, zuster Florentina. „Ik wens u veel sterkte toe", waren de woorden, waarmee koningin Juliana afscheid nam van zuster Florentina. Langs de route naar het stadhuis hadden de bewoners van Zierikzee zich opgesteld, die weliswaar terneergeslagen en triest door alle ram pen maar toch blij hun koningin be groetten. Een schuchter Leve de Konin gin beantwoordde koningin Juliana met een dankbare hoofdknik. Tal van per sonen die zich bij het reddingswerk in de afgelopen dagen hadden onder scheiden en leiding gevende personen werden in de trouwzaal van het stad huis aan de koningin voorgesteld. Zo spraken o.a. met haar de com mandant van de Nederlandse mari tieme strijdkrachten, kapitein ter zee Van Waning, die in het bijzonder het reddingswerk van de Ierseker en Ur- ker vissers prees, schipper Schot, die 400 a 500 mensen redde, arts C. M. van Hoorn leider van het Rode Kruis, de heer S W. A. Laurense, burge meester van Oosterland, de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwer- kerk, ds. J. M. Barendrecht, Ned. Herv. predikant te Noordgouwe en de oud-schipper van de reddingboot In- sulinde te Oost-Mahorn, Mees Toxopeus. veearts D. v. d. Akker, die het red den van 7000 stuks vee organiseerde en tal van anderen die hun leven waag den. Ook onderhield koningin Juliana In het water staande spreekt Koningin Juliana met de burgemeester i St. Philips/and. zich met de commandant van de Ameri kaanse strijdkrachten, majoor George Worse die eergisteren nauwelijks aan de verdrinkingsdood ontsnapte en de commandant van de Engelse marine, kapitein Casement. Op straat praatte de koningin nog met enkele inwoners van de getroffen stad, die hun vorstin vertelden hoe zij have en goed en familieleden had den verloren. Op het Sas steeg konin gin Juliana per hefschroefvliegtuig op en zou volgens het reisplan bezoeken brengen aan Brouwershaven. St. Anna- land, Scherpenisse. St. Philipsland. van waar zij per auto naar Den Haag terug keerde. In de regeringsnota over de watersnood is aangekondigd, dat het rijk de zorg op zich zal nemen voor het herstel van de zee- en rivierdijken. Daarmee zal de regering zich op een terrein begeven, dat volgens de wet het terrein van de waterschappen is. Een noodwet zal deze overdracht van be voegdheden mogelijk moeten maken. Dat de regering onder de gegeven om standigheden aan zulk een usurpatie van machtsbevoegdheden behoefte ge voelt is zonder meer duidelijk. Met het herstel van onze zwaar geteisterde waterkeringen zullen zulke enorme bedragen zijn gemoeid, dat zij de finan ciële draagkracht van de lagere publiekrechtelijke organen verre te boven zouden gaan. In sommige polders is de schade aan secundaire, tertiaire en quartaire dijken toch al zo groot, dat het nauwelijks twijfel lijdt of de des betreffende waterschappen zullen er door in moeilijkheden geraken. Moeten die waterschappen ook daarvoor een beroep op de rijksoverheid doen? Zo ja: zuilen zij dan hun autonomie in beginsel reeds aangetast door de over dracht van bevoegdheden nopens de zee- en rivierdijken niet nog verder zien afbrokkelen? De vrees hiervoor is in waterschapskringen zeer levendig. heer Van der Hoeven met gemengde gevoelens vernomen. Hij heeft bewon dering voor hetgeen de hogere water staatsorganen op het ogenblik pres teren, maar primair hoort de zorg voor het herstel en het onderhoud van de dijken toch te berusten bij de waterschappen. Overigens heeft de bond talrijke bewijzen van medeleven ontvangen en dit wordt natuurlijk zeer op prijs gesteld. Mr. Th J. F. A. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden, heeft een overzicht gegeven van de rol. die deze organisatie sinds 1 Fe bruari heeft gespeeld. Samen met en kele leden van zijn bestuur heeft spr. een onderhoud gehad met de minister van waterstaat. Daarbij is een plei dooi gevoerd niet slechts voor het her stel. maar ook voor verzwaring van de dijken. Of dit laatste ook inder daad zal geschieden staat nog niet vast. De aangekondigde noodwet mag de We hebben dit kunnen constateren op een informele bijeenkomst, die de Zuidhollandse Waterschapsbond te Rot terdam heeft belegd ter bespreking van de ramp en haar gevolgen. De voorzitter, mr. J. W. W. van der, Hoeven, sprak zijn diepe deernis uit met de slachtoffers van de waters nood. Hij wilde in het midden laten wat de waterschappen in de nacht van de ramp en daarvoor hebben ge daan. In de dagen na de overstroming hebben zij getoond volledig opgewas sen te zijn tegen de taak. die hun overeenkomstig de wet op de schou ders is gelegd. De berichten over het overnemen van bepaalde waterschaps bevoegdheden door het rijk heeft de positie van de waterschappen niet ver storen. Blijkens de regeringsnota zal de leiding over en de uitvoering van het herstelwerk in handen van de rijkswaterstaat worden gelegd. Deze centralisatie van bevoegdheden acht de heer Dolk ongewenst. Met dat al heeft de jongste waters nood geleerd, dat in ons land de waterstaatszorg op de eerste plaats hoort te staan. Bezuinigingen op de begroting van waterstaat zijn uit den boze. In een vroeger stadium heeft de Unie van Waterschapsbonden daar al vaak op gewezen. Wat nu het over heidsbeleid voor de naaste toekomst aangaat: dit behoort gericht te zijn op het feit. dat de waterschappen in ons maatschappelijke leven een funda mentele taak te vervullen hebben. Een waterschapsbank Gesproken werd hierna over de oprichting van een waterschapsbank. Naar de voorzitter mededeelde zijn de plannen hiervoor al een jaar of ander half oud. Zij zijn dus niet ontsproten aan de noodtoestand van het ogen blik: wel zijn ze er acuut door ge worden. In het verleden hebben de waterschappen dikwijls moeilijkheden ondervonden bij het verkrijgen van kasgeldleningen. De laatste jaren heeft het bureau van de Unie hierbij een bemiddelende rol gespeeld. Het is in relatie getreden met het bankierskan toor Van der Wiel en sindsdien is er veel verbetering in de toestand ge komen. Gaandeweg echter hebben dc bemoeienissen ter zake zulk een om- vang aangenomen, dat h et bureau overbelast dreigt te raken. Daarom is de gedachte gerezen, dat een eigen bank nuttig werk zou kunnen verrich ten De behoefte hieraan is versterkt door de huidige noodtoestand. Te ver wachten is., dat vele waterschappen in de komende tijd grote investeringen zul len moeten doen. Een beroep op de kapitaalmarkt, misschien wel op de regering, zal onvermijdelijk zijn. Aan de grote hoojddijk van Bergen op Zoom naar het Noorden, waarin een enorm gat is geslagen, wordt naars tig gewerkt. Twee draglines zijn inge schakeld om het gat te dichten. Een overzicht van de bedrijvigheid. Na een breedvoerige discussie bleken de aanwezigen op een enkele uitzon dering na. overtuigd van de wense- lijkheid een waterschapsbank op te richten. Het bestuur van de Unie zal dus worden verzocht de plannen die richting verdei- uit te werken. Prof. ir. J. Thijsse keert terug Prof. ir. J. Th. Thijsse is, naar aanleiding van het telegrafische ver zoek van de Nederlandse regering van plan 16 Februari per vliegtuig uit Ann Arbor, Michigan, naar Nederland terug keren. Prof. Thijsse kwam pas acht dagen geleden aan om gastcolleges te geven aan de universiteit van Michigan. Hij was een van de ingenieurs, die zeer nauw betrokken zijn bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Water weg en de Westerschelde af te sluiten. Naar aanleiding van het Nederlandse plan om de waterkering te verbeteren, zei prof. Thijsse: Over ongeveer vijf tien jaar zouden wij onkwetsbaar ge weest zijn voor overstromingen. Indien de natuur ons nog vijftien jaar de tijd gegeven had. zouden wij klaar zijn geweest. (A.P.) Wassend water in België Terwijl nieuwe sneeuwstormen het verkeer in de Ardennen bemoeilijken, stijgt het peil van de Belgische ri vieren snel tengevolge van hevige regens in West-België en de hiermee gepaard gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waardoor talrijke landerijen zijn ondergelopen. Het ministerie van financiën heeft de Kamer van Afgevaardigden mee gedeeld, dat de kosten voor het her stel van de dijken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn ver nield, officieel op een milliard Belg. frs. worden geschat. De schade, die particulieren hebben geleden, wordt eveneens op een milliard geraamd. Naar de Soir meldt, heeft koning Boudewijn zich aan een medisch on derzoek moeten onderwerpen. Hierbij is komen vast te staan, dat de ge zondheidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft in middels bekendgemaakt, dat de ko ning zijn bezoeken aan de door de overstromingen getroffen gebieden en kele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Een felle nota Hulpverlening D. C. P1 e y t e heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven van hetgeen het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden heeft ge daan voor de waterschappen in de getroffer gebieden. Technisch geschoold personeel en alle soorten materialen zijn aanstonds gezonden naar Goeree en Overflakkee, naar Voome en Put ten en naar het Noordwestelijke deel van Noord-Brabant. Tot zijn genoegen kon hij mededelen, dat de waterschap pen zijn ingeschakeld bij de oprichting van noodgemalen, die door de provin ciale waterstaat zijn besteld voor reke ning van de waterschappen. De rondvraag bracht nog verschei dene actuele onderwerpen in bespreking. Zo de kwestie van de schaderegeling overeenkomstig de Wet op de mate riële oorlogsschade. De hoop werd uit gesproken. dat die wet met voort varendheid en ook met de nodige soepelheid zal worden gehanteerd. En dan de klacht, dat het onderhoud van de dijken de draagkracht van de waterschappen te boven gaat. De voor zitter antwoordde hierop, dat er twee mogelijkheden zijn. öf de waterschap pen dragen de kosten zelf óf ze vra gen overheidssubsidie aan. In het iaatste geval moeten zij er rekening mee houden, dat hun autonomie ge makkelijk in het gedrang kan komen. Daarom voelt hij meer voor de over weging. dal er tijdelijke moeilijkheden zijn en dat men die zelf moet over winnen. Het officiële Russische nieuwsbureau Tass heeft vanmorgen gemeld, dat de Sowjetunie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. De Russische minister van buiten landse zaken, Wysjinski, heeft de Is raëlische gezant in Moskou mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet unie haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinski verzocht de Israëli sche legatie Moskou onverwijld te verlaten. De diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken, drie dagen nadat zich in de Russische legatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig be schadigd werd en drie personen ver wondingen opliepen, onder wie de echt genote van de Russische gezant. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele airestaties verricht. On der de arrestanten bevinden zich leden van anti-communistische organisaties In de door Tass uitgezonden verkla ring. waarin de verbreking van de be trekkingen tussen de Sowjetunie en Israël wordt bekendgemaakt, wordt ver der gezegd, dat op 9 Februai „negen misdadigers, kennelijk met medewete van de Israëlische politie, een bom de Russische legatie in Israël hebber, laten ontploffen". Als gevolg hiervan liepen de echtgenote van de gezant, d echtgenote van een functionaris van de legatie en een lid van de legatie verwondingen op. De legatie werd ge deeltelijk verwoest. Hoewel de presi dent van Israël en het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken op 10 Februari de Russische legatie schrifte lijk, namens de Israëlische regering, hun leedwezen over het gebeurde be tuigden en uun verontschuldiging.)) aanboden, „worden deze verklaringen en verontschuldigingen van de Israë lische regering gelogenstraft door tal loze be.vijzen van rechtstreekse deelne ming van vertegenwoordigers van de Besprekingen over de protoeollen Te Parijs zijn gisteren besprekingen begonnen over het Europese legerver- drag, welke werden bijgewoond door West-Duitslaid, Italië, Nederland België en Luxemburg. Hervé Alphand vertegenwoordiger van Frankrijk, bij wie de leiding der beraadslagingen berustte, heeft de afgevaardigden der vijf andere Europese staten de tekst ter hand gesteld van vier amende menten op of bijvoegsels van het oor spronkelijke verdrag, waarin Frank- rijk bepaalde wijzigingen voorstelt, d :gn aanvullende protocollen. De voorgestelde wijzigingen laten het supra-nationale karakter van het! legervradrag ongewijzigd. Van officiële zijde werd verklaard, i dat zij uitsluitend beogen bepaalde tekstgedeelten te verhelderen. Israëlische regering aan de haatcam pagne tegen de regering van de Sowjet unie en het aanzetten tot vijandige han delingen tegen de Sowjetunie", aldus de Russische verklaring. Volgens de Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond door de inhoud van artikelen in de Israëli sche pers, doch ook door redevoeringen in het Israëlische parlement van leden "an de regering en vertegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een rede genoemd van de minis ter van buitenlandse zaken, Mosje Sja- ret. „die openlijk tot vijandige daden tegen de Sowjetunie aanzette." Deze rede werd op 10 Januari uitgesproken. „De terroristische daad. die op 9 Febru ari werd gepleegd, bewijst, dat de ele mentaire voorwaarden voor een nor male diplomatieke werkzaamheid van de Russische diplomatieke vertegen woordigers in Israël ontbreken, aldus de verklaring. De Sowjetunie heeft Israël erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden latei- werden diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. (Reuter). Britse houding t.a.v.Saehalin blijft ongewijzigd De Britse plv. minister van buiten landse zaken. Lord Reading, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat Enge land geen poging zal steunen, om de verdragen over de status van Sacha- lin en de Koerillen te doen verwerpen. Lord Reading verwees hiermede naar de overeenkomst van Jalta. volgens welke de Sowjetunie deze eilanden na de oorlog toegewezen kreeg, en naar het vredesverdrag met Japan van 1951, volgens hetwelk Japan alle aan spraken op de eilanden liet varen. Een passage in Eisenhowers State of the Union boodschap sprak van op zegging van geheime overeenkomsten, „die tot het in slavernij brengen van volken leiden" In brede kring heeft men deze passage uitgelegd als een verklaring, dat Amerika de overeen komst van Jalta t.a.v. deze eilanden verwerpt. De desbetreffende paragra fen werden indertijd namelijk enige maanden geheim gehouden. UCHTE VORST Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, tot Vrijdag avond (opgem. te 10 uur): Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw Matige tot krachtige cn langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noordoost Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 13 Febr.: Zon op 8.00. onder 17.50. Maan op 7.43, onder 17.16.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1