Drees raamt schade door ramp globaal op één milliard GORTZAK AF Ruim 34 millioen Rusland breekt met Israël Dank voor steun uit heel de wereld Rozenburg herrijst - maar zorg blijft nog Met schepen dicht men gat van 65 mtr NVV'ers, geeft adres op! Straaljager verongelukt Werkloosheid iets gestegen Sleepboten in New York varen weer Studenten in Parijs deden goed werk Prof. Thijsse komt terug Engeland nu onder meters sneeuw In 1952 vonden 56.569 gezinnen een eigen huis Gevaarlijk gat is nu dicht Voorne-Putten moet droog Voor Frits Kief f 200.- boete Militaire raad bestuurt Egypte drie jaar MEK ^XBERICH' Deraocratisch-socialistisch dagblad HetVHjeYblk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 12 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2362 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. (Van onze parlementsredactie) De financiële schade, welke de nationale ramp teweeg heeft ge bracht, kan globaal op een bedrag van een milliard worden geraamd. Dit heeft minister-president dr W. Drees gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard. Hij voegde er aan toe, dat deze schatting nog een zeer voorlopige is. Zwetscomitè's Paul„Alles moet anders!" 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Alle leden van bij het N.V.V. aangesloten organisaties, die zijn geëvacueerd, wordt verzocht zo spoedig mogelijk hun tegenwoor dige adres bij hun bond bekend te maken. Het tweedaagse debat over de nationale ramp is gisteren door de Tweede Kamer afgesloten. Het debat is geëindigd in dezelfde sfeer van eensgezindheid, welke het ook op de eerste dag gekenmerkt had. De regering weet zich gesteund door de Kamer met uitzondering van de communisten dan bij het voorbereiden van haar verdere maatregelen. De Kamer besloot tot het instellen van een speciale com missie voor de watersnood, welke geregeld overleg met de regering zal kunnen plegen. Zij nam z.h.st. een motie aan, waarin alle bevriende regeringen en volken dank wordt ge bracht voor de „sterkende steun" welke ons land heeft mogen ondervinden. De minister-president en de mi nister van Verkeer en waterstaat, mr J. Algera, hebben tijdens het de bat verschillende belangrijke mede delingen gedaan. De voornaamste zijn: Zeearmen 1. Het in het vorig jaar reeds aangevangen onderzoek naar de mogelijkheid tot afsluiting van de zeegaten zal versneld worden voort gezet. Er komt een commissie, onder voorzitterschap van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. Maris. Ook deskundigen van buiten de waterstaat zullen daaraan meewer ken. Minister Algera beschouwt deze (Van onze parlementsredacteur) DE COMMUNISTEN hebben zich bij hun agitatie tegen de regering tijdens het debat over de nationale ramp o.m. beroepen op een aantal vermeende feitelijkheden, die de ministers Drees en Algera terstond hebben kunnen ontzenuwen. Een van de klachten van de communist Gortzak hield in dat er op de rampzondag bij de Koninklijke Militaire Academie in Breda ve:.tig boten zouden hebben gelegen, waarvan geen gebruik zou zijn gemaakt. De minister-president antwoordde daarop, dat deze veertig boten Zon dag om 12 uur zyn uitgevaren, be mand met cadetten, die zich met levensgevaar geweerd hebben bij de reddingen in West-Brabant. Gortzak af. Bij de replieken scheen hij er ech ter iets op te hebben gevonden. De redevoeringen van de beide minis ters werden gisteren nl. door radio uitgezonden. Nog tijdens di< uitzending, zo deelde de heer Gort zak mee, was hy in de Kamer opge beld door twee Bredanaars, die wonen tegenover de ligplaatsen van de be doelde boten. En zy wilden onder ede verklaren, dat er niet gevaren was. kwestie als een centraal punt zijn beleid. T er pen Tipgevers Ook hierop bleef dr Drees het ant woord evenwel niet schuldig. Met nadere inlichtingen uit Breda, ter stond telefonisch ingewonnen, kon hij de betrouwbaarheid van 's heren Gortzaks tipgevers ontmaskeren. Er zyn op de rampzondag inder daad ook boten blijven liggen in Breda, maar dat waren pontons. En die konden niet gebruikt worden, omdat de middelen tot voortbewe ging niet aanwezig waren. Maar al het bruikbare materiaal werd inge zet! Gortzak ten tweeden male af. Zelfs de lust tot interrumperen verging hem. Woedend liep hij naar zijn plaats terug, waar Paul de Groot hem somber opwachtte. De tipgevers zullen er nog wel van horen. Een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel is Woensdagmiddag bij het vlieg veld Gütersloh ten noorden van Paderborn (Duitsland) veron gelukt. De 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen verloor het leven. Aannemende, dat de werkloosheid in het rampengebied in verhouding evenveel is toegenomen als in de rest van Nederland, dan zouden er eind Januari jl. 145.000 werklozen zijn te gen 141.000 eind December. In de gebieden zonder Dordrecht, Rotterdam en Breda waren 117.005 mannen geheel werkloos tegen 116.368 eind December. Bovendien werkten 27.000 arbeiders bij DUW- objecten. Er waren voorts 8.903 ge registreerde werkloze vrouwen. Wat de DUW-arbeiders betreft, heeft de minister van Sociale Zaken besloten, deze niet meer als werklo zen aan te merken. Sociaal-econo misch gezien, verrichten zij volwaar dige arbeid tegen vrijwel normale ar beidsvoorwaarden, zo meent het Mi nisterie van Sociale Zaken. Het aantal werklozen in enkele bedrijfstakken (weer zonder de ramp gebieden» was: bouwarbeiders 32.000. metaalarbeiders 11.072. landarbeiders 22.779 en losse arbeiders 23.451. Dinsdagavond is de staking van sleepbootpersoneel te New York afge last. Bij deze staking, die 10 dagen geduurd heeft, waren 3500 personen betrokken „Schepen moesten voor de duur van de staking zonder hulp van sleepboten de haven van New York binnenvaren en meren. Naar verluidt, hebben de werk gevers de aanspraken van de stakers op een loonsverhoging van 17 dollar cent per uur ingewilligd. Zij konden zich echter niet verenigen met de eis van het vakverbond, dat geen enkele sleepboot een bemanning van minder dan drie koppen zal hebben. Aangezien met de bestudering en eventuele uitvoering van een dergelyk plan vele jaren gemoeid zullen z«n, wordt ook alle aandacht besteed aan het treffen van over bruggingsmaatregelen ter vergroting van de veiligheid. Daarby zal o.m. worden overwogen het aanbrengen van vluchtplaatsen (terpen) in de polders en het ver hogen van de dijken. liet waar schuwingssysteem zal in ieder geval herzien en verbeterd worden. 16 Februari 3 Minister Algera heeft nadruk- kelyk verklaard, dat het springty van de 16de Februari as. geen ab normale waterstand teweeg zal brengen, indien zich althans geen byzondere invloeden van de wind doen gelden. Toch worden alle voorzorgsmaat regelen getroffen. Zo zal het weerschip „Cirrus" in de Noordzee worden ge- stationneerd ter verbetering van de berichtgeving omtrent de weersont wikkeling. Sociale weg 4. De noodregehng voor de oor logsslachtoffers, welke thans op de slachtoffers van de ramp wordt toe gepast, is slechts als tydelyk bedoeld. Zij moet in ruime zin worden toege past. Overleg is gaande tussen het Departement van Maatschappeiyk Werk en dat van Sociale Zaken en Volksgezondheid over een definitieve regeling. Financiering 5. De regering heeft nog geen financieringsplan voor de gevolgen van de ramp kunnen opstellen. Er zal gebruik worden gemaakt van de tegenwaarderekening van de Ameri kaanse hulp. Ook leningen worden overwogen. De ramp kan uiteraard niet zonder invloed blijven op het peil van onze belastingen. Deze invloed zal zich reeds terstond doen gelden op de plannen voor belastingverlaging, die reeds in voorbereiding waren. Deze plannen zullen echter niet geheel verdwijnen. Voor de rede van minister-presi dent Drees en de speech van minister Algera, zie men pag 2, de replieken en dupliek van de regering vindt men op pag. 7. In Parijs is byzonder verdienstelijk werk gedaan door de studenten. Nauwelijks was de omvang van de ramp in Nederland bekend, of de veertig Nederlandse studenten van het Holland-Huis in de Cité Univer sitaire (Universiteitswijk) begonnen met een grootscheepse actie. Na verkregen toestemming van de directeur van het Nederlandse Col lege, de heer Merkus, werden ploe gen georganiseerd voor de inzameling van geld en goederen. Er waren studenten, onder wie vele buitenlandse, die letterlyk het hemd van hun lijf gaven, die zich veront schuldigden maar drie broeken te kunnen geven, die hun winterjassen uittrokken „omdat de winter nu toch voorby was". PROF. IR J. TH. THIJSSE, advi seur van de Dienst der Zuiderzee- werketi en directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Deljt, heeft zijn verblijf in Amerika afge broken en keert op korte termijn naar Nederland terug om de rege ring zijn diensten aan te bieden (Waterstaatexpert Prof. J. Th. Thysse zal uit Ame rika naar ons land terugkeren. Aan de Universiteit van Ann Arbor, Mi chigan, zou hij een jaar gastcolleges geven. Hy was daar nog maar pas aangekomen. Prof, Tliysse is behalve hoogleraar aan de Technische Hogeschool ook adviseur van de dienst der Zuider zeewerken en directeur van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft, Hy geldt als een der knapste deskun digen in zake de waterstaatkundige problemen van ons land. Met name heeft hij zich de laatste jaren mbïnsief bezig gehouden met de mogelijkheden van afdammingen cn stroomomleggingen in het mon- dingsgebied onzer grote rivieren. Dez? studie was voornamelijk ont sprongen aan de wenselykheid om het verziltingsgeva&r te bestrijden. Als uitvoerend ingenieur heeft prof. Thysse indertijd een grote rol gespeeld by het leggen van de al- sluitdyk. In de tyd van de redding van Walcheren, na de oorlog, ge beurde het herhaalöeiyk, dat hy met een vliegtuig, dat hem specaial voor dat doel ter beschikking was gesteld, tussen Walcheren en zijn laborato rium te Delft heen en weer vloog om aan de hand van modellen proef- ondervindehjk vast te stellen wat er tydens het moeiiyke werk gebeuren moest. Woensdagavond was er bij het Rampenfonds ruim 34 mil lioen gulden binnengekomen. Dat betekent, dat er in de loop van 24 uur weer drie millioen aan het fonds is toegevoegd. Arnhem is nu met zijn col lecte de acht ton gepasseerd; de Philipsfabrieken in Eindho ven hebben besloten in totaal 500.000 gulden beschikbaar te stellen in geld en goederen. '.ie erflr pa». Het noordoosten van Enge land, dat vorige week reeds zo zwaar door de overstromingen geteisterd was, krijgt nu weer zijn deel van de hevige sneeuw stormen. Veertig grote verkeerswegen zyn geblokkeerd. Dramatisch is de strijd van de vrachtrijders, die met hun zware trucks materialen naar de noodgebieden brengen voor het her stel van de dijken. Zij willen in geen geval opgeven. Op tal van plaatsen zijn treinen en auto's in de sneeuw blijven steken. De verenigingen van automobilisten verklaren dat de wegen nog nooit in zo'n slechte toestand hebben verkeerd. Vooral in het noorden en in de ber gen zijn de moeilijkheden groot. Daar ligt op sommige plaatsen de sneeuw zes meter dik opgewaaid. De weersvoorspelling luidde, dat de storm in de loop van vandaag zou afnemen. In 1952 zijn 54.601 woningen vol tooid cn omdat hierbij 1968 duplex- woningen voor twee gezinnen waren, zün daardoor 56.569 gezinnen aan een eigen onderdak geholpen. Sedert de bevrijding zijn 263.957 gezinnen in een nieuw gebouwde wo ning gekomen. Hierbij zyn 12.983 du- plexwoningen. De maand December 1952 is niet byzonder gunstig geweest als gevolg van de vorst. Er konden slechts 4.298 woningen voltooid afgeleverd worden. De December-cijfers sedert 1945 wa ren: 40, 299, 1.640, 6.679 5.399 3.580 en 5.416. Voorts is in December jl. begonnen aan de bouw van 3.567 huizen, en in geheel 1952 is een aanvang gemaakt met de bouw van 69.372 woningen, waarvan 2.115 duplex-woningen. Op 31 December waren 51.260 woningen in uitvoering. (Van een speciale verslaggever) ROZENBURG HERRIJST! In de wijde Bospolder liggen de akkers weer droog. Het water staat nog wel in de voren en hoog in de sloten, maar toch tekenen bouwland cn weiden zich duidelijk af. In het grauwe moeras staat een verlaten ploeg. Tegen een omgevallen hek ligt een dood varken. Maar de boer ziet zijn grond weer. De mannen van de Rijkswaterstaat hebben de balans opgemaakt: In de Waterwegdijk zat één gevaarlijk gat. De overige dijkbeschadi- gingen langs de Waterweg en de zee waren niet zorgwekkend. En dat ene gat hebben ze gesloten. Nu zuigt de eb het water uit de polders. Het is niet onmogelijk, dat reeds over enige weken het eerste werkelijk grote gat in de beschadigde dijken van Zuidwest- Nederland wordt gedicht. Dit zal zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten oosten van Hellevoetsluis. Het „Ramme- kens" van Voorne-Putten! Daarmee zou de mogelijkheid wor den geschapen, dit eiland droog te leggen. Voor deze eerste dichting van grote orde worden reeds de nodige bereke ningen gemaakt. Ook zal deze dijkbreuk met bijbehorende stromingen in model worden gebracht in het waterloopkundig laboratorium te Delft, De hal van dit laboratorium dat ook by de redding van Walcheren i grote rol heeft gespeeld wordt bet ogenblik ontruimd, omdat verwacht ook tal van andere moeilijke dichtingen te moeten ma ken. Het doel van d»t proef ondervinde- lyke onderzoek is o.a. de krachten te bepalen, die zuilen werken op de schepen, die tot zinken zullen wor den gebracht. Hierdoor kan verkeer de plaatsing en bijvoorbeeld kabel breuk worden vermeden. Bovendien I krijgt men een overzicht van de on voorziene omstandigheden die kun nen optreden en de oplossingen, die in die gevallen kunnen worden be reikt. Men zal. voordat het gat van Hel levoetsluis wordt gedicht, eerst de andere gaten in de „mottige" dyken van het eiland Voorne-Putten dienen te herstellen. Voor een deel is du „zandzakkenwenc", hetgeen op het ogenblik met zoveel yver gebeurt aoor burgers en m'htairen. Voor een ander deel komen hier zandzuigers aan te pas, die de gaten dichtspuiten. In het gat by Hellevoetsluis zal men Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de Amsterdamse jour nalist C. F. Kief ter zake van een voudige belediging en smaadschrift jegens een ambtenaar, veroordeeld conform de eis (bevestiging van het vonnis van de rechtbank) tot 200 boete subsidiair een maand. Van deskundige zijde heeft men ons meegedeeld, dat de inventarisatie van de schade, die aan de dyken is aangebracht, thans goed opschiet. Natuurlijk wil dit meer zeggen, dan het tellen der gaten. Het gaat ook om de diepte, de stroomsnelheid, de te verwachten uitschuring, de aan wezige grondsoort, enz. Onmiddellijk toen de storm was uitgeraasd, zyn ze aan het werk ge gaan. de dijkwerkers, studenten, boe ren en militairen. Allen te zamen, in hechte eensgezindheid. En de vrou wen baggerden door het slik naar de dyk om daar koffie te schenken voor al die mannen, die het gevaar wilden keren. Het is gelukt. Ze hebben drastische maatregelen genomen. Een schip heb ben ze in het gat laten zinken, een „Westlander" van meer dan twintig meter. En wat ze te kort kwamen, hebben ze aangevuld met twee zink- stukken. Eén spoelde er de polder in, gegrepen door de ontembare kracht van het water, maar dat kon die wer kers niét ontmoedigen. Ze maakten een nieuw zinkstuk en legden het op zijn plaats. Meter voor meter Op die eerste barricade hebben ze honderden zandzakken gestapeld. Vrachtwagens brachten zand. een bulldozer droeg het zijne bii. Meter voor meter is dat gat gedicht en nu wordt het hecht en sterk gemaakt. Zandschepen voeren bagger aan en laten het zinken in de diepe put. die de felle stroom daar dolf. Over en kele dagen is de diik weer dicht. ,De dam in de Brielsche Maas heeft zich zelf al betaald", zeggen de boeren van Rozenburg. Als die er immers niet geweest was. dan zou het eiland een tweede Flakkee zijn geworden: ver zwolgen door de golven. En die van Rozenburg huiveren bij de gedachte. Nu bepaalt zich de schade tot ver dronken vee en beschadigde lande rijen. Niemand heeft er het leven ver loren. Het verhaal van de Rozenburgers is gelijk aan al die trieste geschiede nissen van de eilandbewoners. Ook hen heeft het opgezweepte water ver rast. Ze zagen het over de dijken aan stormen en wisten hun levens in ge- aar. De binnendijken hebben het ergste leed gekeerd. Alleen het dorp Blankenburg kwam blank te staan. En een aantal boerderijen in de Bos polder. Krabbepolder. God-zii-dank- polder en de Goudmyn. Fundamenten hielden De zeedilk werd op verschillende plaatsen beschadigd, maar de funda menten hielden stand. Alleen de kruin werd weggeslagen, maar wat over bleef. is nog hoger dan twee meter boven N.A.P. Ook die wonden zullen geheeld worden, voordat de winter stormen de golven weer tegen de kust smijten. Er komt geen nieuw water meer od Rozenburg en nu moeten de boeren wachten tot het binnenge drongen zeewater zijn weg terug naar zee vindt door de sluizen, die wijd openstaan, als het eb is. Is nu het leed geleden? De boeren weten wel beter. Ze zien hoe het watergeweld hun akkers heeft gege seld. Over de zware klei is een laag onvruchtbaar zand gekomen en het zout van het zeewater is in de bodem gedrongen. Niemand durft te gissen wat daar de gevolgen van zim. Zelfs nu. nadat net land pas een week on der water heeft gestaan. Landbouw deskundigen zullen in hun laboratoria uitmaken wat de grond van node heeft. IVormen en konijnen Langs de waterlijn, tussen aange spoeld riet en stro, liggen tien dui zenden dode wormen. „Dat die alle maal dood zijn, is kwaad", beweren de boeren, „want die regenwormen houden de klei rul". Minder eig vin den ze. dat er ook dode konijntjes lig gen, omdat die rappe knagers juist een plaae dreigden te worden. Het enige nuttige resultaat van de over stroming, die zoveel schade heeft be rokkend. üo'.. op Rozenburg, want ieder mens voelt zijn eigen leed het zwaarst. Rozenburg herryst. Maar nog zyn de zorgen niet weg. Boer Knap zal zijn stal terugvinden, maar zijn acht beste koeien zijn dood. En boer Va renkamp kan weer gaan ploegen, maar zullen zijn verzilte akkers vruchten voortbrengen? Geluidloos sluipt 't water uit de polders, die het met daverend geweld overmeesterde. Maar de zorgen blijven Foto boven MET EEN GROTE BAK brengen mannen van de Rijkswaterstaat een lading bagger in het gat, dat de stormvloed in de dijk sloeg, voordat het water zich op Rozenburg stortte. Het gat is dicht en het water stroomt door de sluizen terug naar zee. Rozenburg herrijst. Op de Watenveg passeert juist de „Prinses Beatrix" van de maatschap pij Zeeland, op weg naar Engeland. RUSLAND HEEFT DE diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinski, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, meegedeeld, dat de Sowjet-Unie haar gezantschap in Tel Aviv zal sluiten. Hij verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten, zo deelt het officiële Sowjet-persbureau Tass mee. In de Russische verklaring wordt gezegd, dat op 9 Februari „negen misdadigers, kennelijk met mede weten van de Israëlitische politie, een bomontploffing in de Sowjet-Rus- sische legatie in Israël tot stand brachten". Als gevolg hiervan liepen de echtgenote van de Sowjetrussische gezant, de echtgenote van een func tionaris van de legatie en een lid van de legatie verwondingen op. De legatie werd gedeeltelyk verwoest Hoewel de president van Israël en het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken hun leedwezen over het Israëlische Ministerie van Bui verontschuldigingen aangeboden heb ben, „worden deze verklaringen en verontschuldigingen gelogenstraft door talloze bewyzen van rechtstrees- se deelneming van vertegenwoordi gers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sowjet-Unie en het aanzet ten tot vijandige handelingen tegen de Sowjet-Unie", aldus de Russische verklaring. Zie verder pag. 4 Minister-president N a g o e i b van Egypte heeft bekendgemaakt, dat zyn militaire raad van dertien leden, aangevuld met een aantal civiele departementshoofden de eerstvol gende drie jaar alle functies van parlement en regering zal combine ren. Nagoeib zelf zal de souvereiniteit bekleden, al blyft het land in naam een koninkrijk onder Foead n, de zoon van Faroek. Na drie jaar zal een „volledig de mocratisch en grondwettelijk bestuur worden gevormd" Advertentie I.M. Lichte vorst De Bilt verwacht van Donderdag- tot Vrydagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mo gelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon Maan Febr. opk. ond. opk. ond. 8.00 17.50 7.43 17.18

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1