Eindhovense raad neemt de begroting aan ca IN VOGELVLUCHT Stads- praat B. en W. zullen alles doen voor toenemende werkgelegenheid Geëvacueerde NVV-ers Eierproductie bereikte in 1952 recordcijfer Maastricht stort tien mille in Rampenfonds Grote gezinnen korting voor water en electriciteit Ook Brunssum Duizend gulden subsidie voor MTS te Breda Mijnwerkers gaan weer overwerken Grote schade bij Capelle HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Sedert de na-oorlogse jaren onder houdt ome stad een zeer intieme, relatie met het tijdens de invasie van Juni 1944 zo zwaar geteisterde plaatsje Bayeux aan de Normandi- sche kust. Dat deze vriendschapsbanden niet zo maar op een smalle basis zijn ge plaatst, is juist nu, nu ons land een grote ramp heeft moeten doorstaan, weer tot uiting gekomen. Maandag heeft Stadsprater reeds gemeld, dat de burgemeester van Bayeux schriftelijk zijn deelneming heeft betuigd. Nu echter heeft hij ook de daad bij het woord gevoegd. De raad van dit kleine plaatsje, met een inwonertal tussen de vijf en zes duizend, voteerde verleden week 250.000 francs voor de watersnood slachtoffers. De bevolking van dit nog niet geheel van de oorlogsver- wondingen genezen plaatsje voegde er hetzelfde bedrag bij en bracht bovendien nog zes ton goederen bijeen. Deze bijdrage van onze stedelijke relatie aan de slachtoffers van de rampgebieden zal Zaterdagmiddag officieel in Eindhoven worden ont vangen. Stadsprater ziet hierin een zeer loffelijk gebaar, een gebaar, dat onze gevoelens voor de bevolking van Bayeux nog intenser en warmer doet worden. We weten, door onze jaar lijkse fakkelestafette, langzamerhand wel wat meer van deze joviale Franse makkers, maar dat zij juist nu spon taan aan het werk zijn gegaan om van hun gevoelens jegens ons op stof felijke wijze uiting te geven, treft Stadsprater nog meer. Een woord van dank en hulde voor burgemeester Henrie Jeanne is hier zeker op zijn plaats. En met hem zouden we uit willen roepen: „Vlve la France et vive la Hollande". Dat is samenwerking in de beste zin van het woord. Inmiddels gaan ook in Eindhoven de acties onverminderd voort. De actie „hamer en dweil" moet slagen. De bedoeling om voor de hier geëva- cueerden een huishoud- en een ge reedschapspakket samen te stellen, ten einde hen straks bij hun terug keer in staat te stellen aan de schoon maak en de kleine herstellingen te kunnen beginnen, is lovenswaardig. Mocht u hieraan nog geen bijdrage hebben verleend, doe het dan nog vandaag of morgen middels een dro gist of handelaar in huishoudelijke artikelen of ijzerwaren. AVB Het programma van de AVB-be- drijfsvoetbalcompetitie voor het ko mend weekeinde luidt: DAF—Vrij Ned. (Zat. 2 uur, terr. Leeuwen», WelschapLeeuwen (Zat. 3.15». RAF OSV (Zat. 2.30), DBS—Breugel (Zon. 1.30». Afd. II: VOV—Welschap 2 (Zat, 2, terr. Welschap!. Blauw Wit—DBS 2 (Zat. 3.15, terr. DBS', Zwart WitLeeuwen 2 (Zat. 2, terr. DBS). VVS 2—VVL (Zon. 12). Eindhoven-Brabantia De plaatselijke eerste klassers Eindhoven en Brabantia zullen aan staande Zondag om half drie in het gemeentelijk sportpark een wedstrijd tegen elkaar spelen ten bate van het Nationaal Rampenfonds, terwijl PSV op diezelfde tijd in Tilburg te gen Willem II voor dit doel zal aan treden. Alle medewerking hebben Eindho ven en Brabantia gekregen. De ge meente verleent vrijstelling van be lasting; de Stichting Sportpark ziet af van de normale percentuele hef fing en ook de controleurs en kas siers zullen hun steentje, in de vorm van gratis werk, bijdragen in deze actie. Ook tribune- en ledenkaarten zijn voor deze wedstrijd niet geldig. Het bedrag moet zo hoog mogelijk worden en daaraan kan iedere voet balliefhebber dus meewerken. Varia Vanavond vindt in het Gezellen- huis aan de TorricellistraatEdison- straat een bijeenkomst plaats, waar in dr v. d. Linde uit Utrecht zal spreken over „De Oecumenische ge dachte". Voor de kring Eindho ven van de Nederlandse Natuurkun dige vereniging en de afdeling Eind hoven van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrekunde spreekt volgende week Vrijdagavond in het Academisch Genootschap aan de Ten Hagestraat dr W. de Groot over „Onweersverschijnselen". Slechthorende évacué's, die getroffen zijn door verlies of beschadiging van hun gehoorapparaat kunnen zich in verbinding stellen met de Vereni ging van Slechthorenden. Haviklaan 4, tel. 5523 te Eindhoven. Hun zal hulp worden geboden. In ..'t Ge veltje" exposeert sedert Vrijdag avond Juul Verschuren, die het bre de gebaar toonde, door de opbrengst van het eerste door hem in deze ex positie verkochte schilderij aan het Nationaal Rampenfonds af te staan. Een voorbeeld ter navolging! Na drie dagen vergaderen heeft de Eindhovense gemeenteraad I Woensdagavond tegen half twaalf de begroting voor 1953. die sluit met een eindbedrag van 34.699.901, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na de twee voorstellen, die reeds zijn genoemd, werden ook op deze laatste dagen twee voorstellen ingediend, namelijk door de heer Van Eupen (kvp). die gesteund door het krachtige woord van Van Deelen (arb.) B. en W. middels een voorstel verzocht, nog tijdens de zittingsperiode van de huidige raad met definitieve subsidievoorstellen ten aanzien van het jeugd werk te komen. Verder was er een voorstel van de heer Van Nemwehen, mede ondertekend door een aantal andere raads leden uit de KVP- en PvdA-fractie. om met spoed over te gaan tot de aanleg van sportcomplexen In het stadsdeel Tongelre. Let toch op! Het aantal verkeersongevallen loopt weer met sprongen op. De politie meldt er nu weer negen, waarbij ge lukkig geen persoonlijke ongevallen zijn te betreuren. In drie gevallen lag de oorzaak in te dicht op elkaar rijden door automobilisten en in drie andere gevallen was het niet nako men van de voorrangregel de oor zaak. Opletten blijft nog steeds het devies. Inmiddels is het aantal on gevallen in 1953 reeds gestegen tot 128. Politie-allerlei Een koopman uit Tongelre, die zijn auto aan de Kruisstraat had gepar keerd. Kwam tot de minder prettige ontdekking dat er een koffer met gereedschappen was ontvreemd. De koffer is later leeg in een tuin terug gevonden. De gereedschappen zijn nog spoorloos. Twee „veelbeloven de" Jongelui van respectievelijk 16 en 18 jaar werden door de politie op heterdaad betrapt toen zij zich in een kelder van een school aan de Frankrijkstraat bevonden. Door mid del van het kolenluik hadden zij zich naar binnen begeven met het doel via de kelder de school binnen te dringen en daar te zoeken naar waardevolle artikelen. Thans kun nen ze de cel aan de binnenkant be kijken. Geen spreekuur De burgemeester houdt morgen, Vrijdag, geen spreekuur. Deze en de reeds eerder ingediende voorstellen (van mevr. v. d. Molen— De Baan (arb.) en van mevr. Ren ders—Van der Putt (k.v.p.), respec tievelijk voor het verstrekken van een vaste bijdrage voor kinderuitzending en het instellen van een algeheel be volkingsonderzoek op tbc.) werden uiteindelijk om nader advies in han den van B. en W. gesteld. De gehele middagzitting was nodig om de wethouders Sporre. Van Lies hout en Van Kemenade in de ge legenheid te stellen de talrijke vra gen en opmerkingen te beantwoor den. Wethouder Sporre (arb.) gaf toe. dat er in verschillende bouwcom plexen minder goede materialen zijn gebruikt en constructiefouten zijn ge slopen. De betreffende aannemers hebben deze tekortkomingen moeten herstellen, voordat B. en W. tot uit betaling van de definitieve aan nemingssom zijn overgegaan. B. en W. zijn hierna zeer waakzaam gewor den en zullen dat door middel van speciale controles ook blijven, ver klaarde de wethouder. Het woonwagenkamp zal over drie of vier maanden verplaatst worden. De wethouder achtte het daarom niet meer verantwoord om over te gaan tot betere drinkwatervoorzieningen en herbestratingen. Spreker gaf verder een duidelijke en alleszins accep tabele uiteenzetting over de inkoop- politiek van Gemeentewerken, welke politiek, zoals bleek, meerdere voor delen biedt. Werkgelegenheid Wethouder Van Lieshout (k.v.p.) besprak het vraagstuk der onmaat schappelijkheid, dat op het ogenblik in de coördinatiecommissie in studie is. Hij zag hier vooral een taak van het particuliere initiatief met vol doende steun van de gemeente. Een voortzetting met de enquête naar wo- ninghuren, zoals door Diebrink (arb.) werd bepleit, acht de wethouder ook gewenst De vorm van medezeggen schap van het gemeen tepersoneel is thans in studie. B, en W. staan hier niet ongunstig tegenover. De werkgelegenheid acht de wet houder een onderwerp van het groot ste belang. 1952 werd afgesloten met een piek in de curve, wat hoofdzake lijk een gevolg was van de vorst en daardoor ontstane werkloosheid in de bouwvakken De wethouder ziet de toekomst toch niet erg somber in. Enkele bedrijfstakken toonden in de tweede helft van 1952 een duide lijke vooruitgang. Maar dit zal niet genoeg zijn. erkende de wethouder. B. en W. zullen alles doen om toe nemende werkgelegenheid te bevor deren. Werkobjeeten tot een bedrag van meer dan tien millioen gulden zijn hiervoor in voorbereiding. Het vraagstuk van de oudere werk lozen is een probleem gp zich zelf, dat door de overheid niet kan wor den opgelost. Hier ligt duidelijk een taak voor het bedrijfsleven, dat bij een selectie, vooral met de belangen van deze mensen zal moeten reke ning houden. Wethouder Van Kemenade (k.v.p.) gaf een overzicht van de woning- bouwactiviteit in de na-oorlogse periode. In die tijd werden gebouwd of zijn nog in aanbouw 6.579 wonin gen. Bovendien is in voorbereiding de bouw van 1056 woningen. Met rar Cammelbeeck (arb.) is de wethouder van mening, dat er in Eindhoven een gedeeltelijke hoogbouw moet ko men, B. en W. hebben hiervoor een toekomstig percentage van vijf en twintig percent vastgesteld. B. en W. zullen ten aanzien van de spoorwegverbinding met Valkens- waard oplettend blijven. De wethou der ziet een mogelijkheid dc omleg ging via Geldrop in het kader van de vverkgelegenheidspolitiek te plaat sen. De overheidsinstanties moeten hieraan echter hun medewerking verlenen. Lod Napoleonplein zijn wensen, die ook B en W. koesteren, doch voors hands nog niet voor verwezenlijking in aanmerking komen. De wethouder gaf vervolgens een overzicht van de moeilijkheden die er nog zijn ten aanzien van de rijks weg Eindhoven—Tilburg en de daar op aansluitende rondwegen. De over heid wil aan de rondwegen mede werking verlenen, maar stelt als eis, dat de oostelijke rondweg geen en kele wegkruising krijgt en derhalve hoger of lager dan het normale ver keer moet komen te liggen. Dit kost millioenen en doorkruist onze plan nen, zodat we het gehele project volledig naar deze eis moeten her zien. Communistische stunt De raad behandelde hierna het voorstel van de heer Bakker om de presentiegelden tot en met Augus tus voor het Rampenfonds te reser veren. Vertegenwoordigers van de K.V.P., P.v.d.A. en de A.R. raadden dit af. Zij zagen hierin een dema gogische communistische stunt. Het steunen dient naamloos te geschie den. Ieder dient hierin te worden vrij gelaten. Bovendien mag het ene raadslid door een stemming niet be slissen over de beurs van een ander, waren de argumenten. Het voorstel kreeg geen steun en kwam hierdoor niet verder meer In behandeling. In de avondzitting legde de raad zich voor de replieken spreekrant- soen op. Nog achttien raadsleden kwamen hierin aan het woord. Ver gadermoe werd tegen half twaalf af gezien van een artikelsgewijze be handeling en werd de begroting voor 1953 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Geëvacueerde NVV-leden wordt verzocht zich te melden bij de plaatselijke bureaux, waar zij zijn ondergebracht. Men zal hen daar met raad en daad bijstaan. Eindhoven: Berendse, Rusten burgstraat 43. BredaHendriks, Nuytstraat 48. Den Bosch: Lewis, Oeterselaan 89. Roosendaal: Sche pers. Voltastraat 42. Bergen op Zoom: Scheppink, Zuidsingel 16a. Geévacueerden buiten deze plaatsen kunnen zich wenden tot de NVV-bestuurder Buys. Jac. van Oudenhovestr. 26, Tilburg. (SJSClOÖÓVJSUSa J3ZUO U93 UVA „Het jaar 1952 is voor de Nederlandse en dus ook voor de Limburgse pluimveehouderij een goed jaar geweest. De eierproductie is één a twee procent hoger dan in 1951 en heeft rond 2400 millioen stuks bedragen. Een aantal, zo groot, dat men er een veertien meter brede weg van Amsterdam naar Parijs heen en terug mee kan beleggen." Dit is gistermiddag meegedeeld op de algemene vergadering van de Li mburgse Pluim v eehoudersbond Deze bijeenkomst vormde het be langrijke sluitstuk van de Limburgse veeteeltdagen. die Roermond deze week tot een studiecentrum voor de provinciale veehouderij hebben ge maakt. Deskundigen uit het hele land hebben er belangwekkende in leidingen gehouden. De heer N. Dir.gs. voorzitter van de N.E.P. en voorzitter van de Coöperatieve Roermondse Eiermijn, opende de pluimveehoudersvergade ring met de boven aangehaalde woorden. Hij benadrukte, wat dc pluimvee houderij met een export van 1397 millioen eieren in 1952 voor ons nationale bestel is gaan betekenen. Zij is zelfs belangrijker geworden dan de export van groenten en fruit. Naar Duitsland Liefst 84 procent van onze totale uitvoer is door de Duitsers afgeno men. Landen als Frankrijk, Zwitser land, Italië en Marokko kochten hoeveelheden van 50 tot 100 millioen. Engeland, ons oude afzetgebied, kwam niet meer op de lijst voor, om dat het te lage prijzen bedingt. Sprekend over het lage Neder landse eierverbruik, zei de heer Dings, dat e encommissie sterk over weegt tezijnertijd met een grote, goed opgezette reclame-campagne te starten. Over 1953 was de heer Dings be slist niet pessimistisch, al worden er verdere prijsverlagingen verwacht. „De voederprijzen zullen immers in 1953 een gulden of vijf lager ko men te liggen Dat heeft op de ren dabiliteit van de bedrijven een zeer grote invloed." De heer Dings verwachtte, dat in 1953 100 a 150 millioen eieren méér zullen worden geproduceerd dan in 1952. De raad van Maastricht heeft be sloten 10.000 gulden te storten in het Nationaal Rampenfonds. Het besluit werd met algemene stemmen geno men, nadat de voorzitter een korte herdenkingstoespraak had gehouden en de aanwezigen had verzocht een minuut stilte te betrachten. Maskerade tijdens de carnavalsda gen is in Maastricht nu officieel ver boden. want de raad stemde in met een desbetreffende voorstel. De heer Olivers (arb.) zei een dwangmaatregel als deze te betreu ren. Hij geloofde niet, dat zij behoef de te worden genomen. „Het offer van de gemiddelde Maastrichtenaar Onze adressen Redactie en Administratie: Wll- lemstraat 10, Eindhoven. Telefoon Redactie 2453. Administratie 2083. Na kantoortijd: tel. redactie 4535. Redacteur voor Zuid-Limburg: J. C. F Berggren. Sint Maartenspoort 3. Maastricht, telefoon 3195. Administratie: Hekelveld 15. Am sterdam. telefoon 38811. Postgiro 21876, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per week, 1 5,70 per kwartaal. Losse nummer» 13 cent. zal groter zijn, als men het verbod niet instelt", zei hij. Dc heer Pieters (arb.) bracht hulde aan dc Tcmpelecrs, die met hun besluit dit jaar geen carnaval te vieren, een prachtig voorbeeld heb ben gegeven. De heer Olivers vroeg zich af. of de mogelijkheid niet kan worden on derzocht. de velen, die van dit be sluit ernstige bedrijfsschade zullen lijden, op enigerlei wijze tegemoet te komen. Het kwam tot een incident, toen de heer Olivers informeerde naar het prae-advies inzake de concertvleugel, dat B. en W. de raad hadden toege zegd. Hij vond het vreemd, dat de KVP-leider Grout ars. die over deze aangelegenheid zoveel harde woor den heeft gezegd, nu voor deze kwes tie helemaal geen belangstelling scheen te hebben. De heer Groutars voelde zich door deze opmerking beledigd en de voor zitter moest tussenbeide komen. Met de mededeling, dat aan het advies nog wordt gewerkt, maakte hij aan deze kwestie een einde, Hij bracht echter met bijzondere nadruk onder de aandacht, dat het voor Limburg zaak is de productie zoveel mogelijk naar het najaar te verschuiven. Dan immers is er in de Europese landen schaarste aan eie ren. Alles m najaar Het verleidde hem zelfs tot de op merking: Produceer voor mijn part in het voorjaar niets, maar in het najaar alles." Hoe uiterst belangrijk de pluim veehouderij ook is in Nederland, met het onderwijs en de voorlichting is het toch nog niet helemaal in orde. We zijn vóór. maar laten we ook voor blijven! Op de proefboerderij in Beesel zal over enige weken een vakschool starten bij wijze van proef. Voor lopig zal daar een dag in de week theoretisch en practisch onderwijs worden gegeven. Gaat het goed. dan hoopt men het volgend jaar meer vakscholen op te richten. Aan het eind van zijn rede deed de grote slachterijen in Boxtel en Weert om de belangen van de pluim veehouders in het oog te blijven houden. Er is niet zo lang geleden in Mill een kleine pluimveeslachterij opge- RAAD VAN KERKRADE Woensdagavond heeft de Kerk- raadse gemeenteraad zonder hoofde lijke stemming een voorstel van B. en W. goedgekeurd om een tegemoet koming te verlenen aan de grote ge zinnen van vijf of meer inwonende kinderen in de kosten van water en electriciteitsverbrulk. Deze uitkering zal worden gedaan aan de hand van de vastrechttarieven voor electrici teit en water Burgemeester Becht verklaarde, dat B. en W. er zich volkomen van bewust waren dat. deze regeling niet volmaakt was. Het is dan ook maar een voorlopige regeling en het col lege hoopt voor het volgend jaar een betere regeling te kunnen vaststel len. Op verzoek van de heer Göttgens zullen B en W nagaan, of ook aan de ouden van dagen een tegemoet koming kan worden verleend. Het oud-gemeentehuis zal worden her steld en verfraaid en worden inge richt als kantoor van de afdeling Sociale Zaken en de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg. Hiervoor verleende de raad" een cre- diet van f 18.000. Voor de verbetering van de belang rijke Zonstraat en bijkomende werk zaamheden verleende de raad een crediet van 138.018. Het raadslid Ackens (onafhanke lijk) had verschillende schriftelijke vragen gesteld over enkele straten- kwesties en over de gang van zaken op het kantoor van de Burgerlijke Stand. Deze vragen, welke door de voorzitter en de wethouder van Openbare Werken werden beant woord ontlokten een pijnlijk debat. Aan het begin van de vergadering werden de slachtoffers van de wa tersnoodramp herdacht en deelde de voorzitter mede. dat de Kerkraadse bevolking een bedrag van 57.000 aan gelden bij elkaar had gebracht voor het Nationaal Rampenfonds. De steunactie in Brunssum is ener giek aangepakt. De inzameling van het Rode Kruis bracht ruim 12.000 op en een grote hoeveelheid goede ren. De collectes in de kerk gaven een verheugende opbrengst. De Brunssumse Orkestvereniging en het Rumpens mannenkoor gaven een geslaagde uitvoering ten bate van ae watersnoodslachtoffers. Bur gemeester Quint deelde mede, dat de opbrengst 1140,- was. Humanitas verzamelt thans adres sen voor pleegouders van geëvacu eerde kinderen. richt, wat de prijzen van het klein- slachtvee direct deed stijgen. De aanvoer is echter onzeker en het is de vraag, of het bedrijf kan worden gehanhaafd. De pluimveehoudershond doet ech ter alles om de opheffing te voor komen, omdat het bedrijf sterk prijs- tabiliserend heeft gewerkt. Naar aanleiding van een ter in zage gelegd rapport van de gemeen te-accountant met betrekking tot de Volkscredietbank, merkte Vermeulen (arb.) in de Bredase raad op. dat dit rapport alleen nog maar historische waarde had. Nu het eerste kwartaal van 1953 reeds voor een groot deel is verstreken, krijgen wij het rapport over het eerste kwar taal van 1952. Hoe kan men zich nu een beeld vormen over de huidige situatie. Mede door de inhoud van het rapport daartoe genoopt, herin nerde hij B. en W. aan de tijdens de begrotingsbehandeling gedane toe zegging, dat er een commissie zou worden ingesteld voor de Volkscre dietbank en het zo hem zeer ver heugen indien B. en W. hierover binnenkort een voorstel zouden doen toekomen. Wethouder Meijs (k.v.p.) deelde mede. dat de rapporten inderdaad te laat. worden uitgebracht en dat daarover reeds mei de accountant was gesproken. Ten aanzien van de in te stellen commissie deed hij de toezegging, dat B. en W. binnen kort aan de raad zouden voorstel len een commissie van onderzoek te benoemen. Het voorstel van B. en W. tot het overdragen van de bevoegdheid tot het oordelen en beslissen of vanwege de gemeente een rechtsgeding zou worden gevoerd betreffende de vor deringen van woonruimte krachtens artikel 7 der Woonruimtewet 1947. vond in de raad zo weinig bijval, dat B. en W. het voorstel terugnamen. Bij een aanvraag van een crediet voor bestrating van een deel van een terrein aan de Leeuwerikstraat deel de Vermeulen (arb.) mee, dat hem was opgevallen, dat in de betreffen de begroting belangrijke bedragen worden uitgetrokken voor tweede hands klinkers Hij vermoedde, dat die klinkers afkomstig waren van andere straten, welke van een nieuw wegdek waren voorzien, pij was echter nog nimmer een begroting Woensdag kwam de Mijn Industrie Raad weer bijeen, om na te gaan, of er nog meer kon worden gedaan ter leniging van de nood, ontstaan door de watersnood. Zoals bekend is, bracht de eerste actie van de mijnindustrie een bedrag op van 1.056.700. Voor de spon tane medewerking van de ondernemingen, de vakorgani saties en het gehele personeel, werd dank gebracht door de plaatsvervangende voorzitter van de de heer mr F. Jansen. De raad besloot verdere hulpverle ning te bevorderen. Het daarvoor in aanmerking komende personeel zal daarom in de gelegenheid worden ge steld op de Zaterdagen 14 en 21 Febr zonder betaling twee uur extra te werken. De opbrengst van de meer- productie welke hierdoor ter be schikking komt. zal wederom geheel worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Van degenen, die niet in de gele genheid worden gesteld over te wer ken, wordt aangenomen, dat zij in totaal één verlofdag of één dag loon of salaris afstaan. De mijnondernemingen zullen aan deze laatste bedragen een zelfde be drag toevoegen. De afdeling CaDelle van de P.v.d.A. houdt Vrijdag 27 Februari een ledenvergadering in zaal Pruis- sens om acht uur. De candidatenlijst voor de gemeenteraad wordt vastge steld. Nog deze maand zal in C a p e 11 e een Bestuurdersbond worden opge richt, Voor de W a a 1 w ij k s e Nieu we Koersers spreekt. Wim van Deelen uit Eindhoven op Woensdag 18 Fe bruari, bij A. Pol. Ringerstr. 7. De C a p e 1 s e arbeiderstoneelver eniging Arto heeft weer een nieuw toneelstuk in studie genomen. In C a p c 11 e is een vogelclub „De Vogelvriend" opgericht. Secreta ris: J. Rozenbrand. Clublokaal: Café Van Tilborgh. De veerdienst Drongelen W a a 1 w ij k is weer in dienst, Auto s moeten via Heusden, voetgangers en fietsers over de dijk langs het af wateringskanaal. In de Langstraat, gedeeltelijk zelf door de ramp getroffen, zijn de volgende bedragen bijeengebracht voor het Rampenfonds: Heusden: 10.000: Drunen: ƒ11.724; Vlijmen: 10.000: Capelle 11.750: Waalwijk: ƒ28.884: Waspik: ƒ5200. Ook uit Waspik zijn de militai ren thans vertrokken, Het dichten van de dijk bij de Hooipers is groten deels hun werk. De gemeente bood de jongens consumptie aan. waarna met een parade afscheid werd genomen. W a a 1 w ij k heeft Zevenbergen ge adopteerd. De eerste besprekingen over mogelijke hulp zijn reeds ge houden. De DUW-objectcn ten behoeve van ruilverkaveling van Capelle zijn stopgezet. Het smalspoor en kipkar ren zijn naar Zevenbergen overge bracht. Minister Witte brengt op 12 en 13 Februari een bezoek aan Limburg. In Kerk rade zal hij een gedenk steen onthullen in de 25.000ste wo ning. die na de oorlog in Limburg is gebouwd: Burg. Lempersstraat 11. Gisteren is te Tilburg in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-cura tor van de r.k. economische hoge school, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van wollenstoffenfabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. Op dc giro van dc provinciale griffie in Limburg werd tot cn met Woensdag gestort een bedrag van 815.800.Hierin zijn niet be grepen de bijdragen van dr mijnen en dc opbrengsten der collecten van het Rode Kruis en van de kerkcol- lecten. Het gezamenlijk personeel van P. de Gruyter en Zn te 's-Hertogen bosch. heeft voor het Rampenfonds 25.000 opgebracht, De directie heeft hieraan 50.000,toegevoegd. De Waalwijkse Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten 50 a 60 000,beschikbaar te stel len voor het Nationaal Rampenfonds. De Harm. „Concordia" en de Zang vereniging I.V.O. te Treebeek, zul len op Zaterdag 14 Februari, des avonds om half acht, een concert geven in het N.H. Jeugdhuis te Tree beek. De baten zullen worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. 'Roosendaal, dat ruim vierdui zend évacué's herbergt.' heeft al meer dan een ton bijeengebracht voor het Rampenfonds. De dierenvrienden uit Roosen daal komen dit weekeinde in hotel Buijsen bijeen. Getracht zal worden een afdeling van de Vereniging tot Bescherming van Dieren op te rich ten. Te Roosendaal zal RBC Zon dag op het sportterrein „De Luiten" een voetbalwedstrijd spelen tegen Stormvogels uit IJmuiden. De recette komt te goede aan het Rampenfonds. In Roosendaal heeft een éva cué aangifte gedaan dat hij een briefje van honderd gulden gevon den had in een colbertje, dat hij van het uitdeelcentrum voor kleding ont vangen had. De eerlijke vinder de 53-jarige landarbeider Kees Mol uit St. Philipsland werd beloond met een paar nieuwe schoenen. De man, die het colbertje-met-inhoud heeft geschonken, is intussen nog niet ko men opdagen De plaats Raamsdonk is ge adopteerd door het dorp Differdange in Luxemburg. Te Breda was de heer M. J. Welings veertig jaar als confiseur in dienst bij de N.V. Kwatta. Wethou der J. Meijs speldde hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. In Den Bosch behartigt het comité „Flakkee's Belang" onder leiding van notaris Ris uit Oude Tonge de belangen van ongeveer 3000 geëvacueerden. Vandaag worden nieuwe identiteitskaarten uitgereikt in de hal van het stadhuis. Tegelij kertijd ontvangen de betrokkenen een kwartierkaart. De bescheiden moeten worden overgelegd bij het in ontvangst ne men van vergoedingen voor évacué's en kwartiergevers, welke worden uit betaald in het voormalig Militair Tehuis in de Boerenmouw. In Den Bosch wordt de groot scheepse kledingdistributie in het Casino hedenmiddag om twaalf uur beëindigd. De geëvacueerden kunnen van Maandag af terecht in het oand Nieuwstraat 33a tegenover het Groot Ziekerteasthuis. waar de distributie op kleinere schaal zal worden voort gezet De Venlose beeldhouwer Jacques van Rhijn heeft het ontwerp gereed voor de fontein, die hij In opdracht van Carel Briels zal plaatsen in het park te Den Bosch, waar de Muziek- hof zal verrijzen. De fontein wordt gevormd door een zeshoekig bassin en geldt als eerbetoon aan de nage dachtenis van de Bossche ereburger Herman van den Eerenbeemt Te Weert kan men Vrijdag watersnoodzegels kopen in het rij dend postkantoor. Daags daarna ver huist de wagen naar Heerlen In de Heerlens e Stadsschouw burg brengt de Italiaanse Opera Zondagavond de opera „Lucia di Lammermoor". Te S i 11 a r d komen op Donder dag 19 Februari de Limburgse carna valsverenigingen bijeen om te over wegen of de afgelaste carnavalsfees ten na de Vastentijd in de vorm van folkloristische feesten gehouden kun nen worden. Te Weert zijn op het drukke kruispunt De Langpoort. na een onderbreking van vijftien jaar. de stoplichten weer in werking gesteld. Voorlopig zullen de verkeerslichten branden van kwart voor zeven tot negen uur, des middags van twaalf tot een uur en 's avonds van vijf tot zes uur. In Neder weert heeft burge meester Van Uden onderscheidingen met bijbehorende diploma's uitge reikt aan twaalf militairen, wegens volbrachte diensttijd in Indonesië. De officiële plechtigheid, die gis termorgen de tunnelbouw in Roe r- mond feestelijk zou inluiden, is niet doorgegaan. Men achtte het in verband met de watersnood in onze zuidwestelijke provincies niet pas send, de eerste spade feestelijk te „vieren". Men is overigens met de grondwerkzaamheden al enige maan den bezig en het werk vordert uit stekend. In Oss houdt de Partij van de Arbeid hedenavond om acht uur een huishoudelijke vergadering in het bovenzaaltje van café Verhallen. Molenstraat 114. De agenda vermeldt onder meer het vaststellen van de candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen en de verkiezing van een afvaardiging naar het aan staande Partijcongres. tegengekomen waar bij vernieuwing van een wegdek een post in minde ring was gebracht voor vrijkomend Hij verbond daaraan de conclusie, dat het aangevraagde crediet tot een te hoog bedrag werd aangevraagd en zou van B en W. gaarne een ant woord hebben of de gang van zaken inderdaad zo was als door hem ge steld. De voorzitter kon niet direct de vraag beantwoorden, doch zegde toe deze zaak nader te onderzoe ken en daaron nader terug te komen Aan de M.T.S. te Breda werd dui zend gulden subsidie toegedacht, mede ter bestrijding van gemaakte onkosten tijdens dê feestelijke in gebruikneming van het gebouw. Jongbloed (arb.» deelde mede zich niet te willen verzetten tegen deze subsidie. Wel heeft hij in het alge meen bezwaar tegen subsidieverlening achteraf, hetgeen naar hij veronder stelde ook hier was geschied. Aan het kerkbestuur van de R.K. Kerk aan de Pijnboomstraat, werd een subsidie toegekend van 10.000 gulden, ter tegemoetkoming in de stichtingskosten van het kerkgebouw. Jongbloed (arb.» betoogde, dat in dit geval' wederom bleek, dat men bij het aanbrengen van wijzigmgen in aanvankelijk goedgekeurde uitbrei dingsplannen steeds voorzichtig dient te zijn. Toen de kerk gebouwd was, was deze opgenomen in een bouw plan. waaraan achteraf slechts voor een deel uitvoering werd gegeven, om dat de raad besloot de uitbreiding van de stad in dit deel stop te zetten om goede tuinbouwgronden te sparen. Hierdoor kreeg deze parochie niet de omvang, welke haar aanvankelijk was toegedacht en werd de financiële basis te smal Maar als gevolg daar van dient de gemeente nu te sub sidiëren De gemeente heeft een pand aange kocht aan de Gmnikenweg. welk pand bestemd wordt als wonmg voor de burgemeester. Hierdoor zal het deze mogelijk worden zich op korte termijn in de gemeente te vestigen. In tegenstelling met de voordracht werd met 24 tegen 7 stemmen be noemd als onderwijzer aan de open bare lagere school aan de Middellaan, nummer 3 van de voordracht, de heer Veldkamp. Ter vervanging van mej. M. A. van Dijk, arts bij de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst. werd benoemd mej. Strij- bos, arts te Weert. De woningcomplexen, welke door de verschillende woningbouwvereni gingen zullen worden gebouwd, wor den alles voorzien van douches met geysers. Eerst ttf'ans is het mogelijk een overzicht te krijgen van de schade, die het hoge water in Capelle heeft veroorzaakt. Vooral de tuinderijen aan de vaart kant hebben grote schade. Ze staan nog gedeeltelijk onder water. Men raamt de schade op enkele tonnen. Vooral pootgoed en kassen hebben het zwaar te verduren gehad. Het wegdek van de Winterdijk heeft zwaar geleden en van de zgn. op ritten naar de dijk is niet veel meer over Sommige huizen kunnen nog niet bewoond worden Het detachement stoottroepen is vertrokken, doch een jx)litie-detache- ment is achtergebleven Het ls verboden een half uur na zonsondergang op de Winterdijk te komen zonder vergunning van de commissaris van nolitie. Dit ter voor koming van diefstal. Het water aan de dijk is ongeveer een meter gezakt, doch versterkingen zijn aangebracht. Od 16 Februari, men verwacht, dan een flinke stijging van het water, zal de dijkwacht ver sterkt worden. Oplichters gaven zich uit voor slachtoffers van watersnood De politierechter te Den Bosch heeft Woensdag wegens oplichting M. B. uit Prinsenhage bij Breda en K. H. uit St Willibrord, ieder conform de eis veroordeeld tot een gevangenis- straf van zes maanden en de echt- I genote van M. B.. mevr. C. B. de P.. eveneens conform de eis tot een ge vangenisstraf van vier maanden wegens oplichting. Het drietal heeft zich in de arron dissementen Breda en Den Bosch uit gegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland heb ben zij van enkele boeren hoeveel heden rogge en enig geld weten los te krijgen Zij werden in de gemeen te Reusel betrapt en gearresteerd. Het drietal bleek in het. bezit, te zijn van een bewijsje, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de stormramp. „Het betreft hier wel is waar kleine hoeveelheden goederen", aldus de of ficier, mr J. H. W. Houben. „maar met. de hoeveelheid, doch de mentali teit is hier van doorslaggevende be tekenis. Wat dit drietal heeft gepres teerd is weerzinwekkend." Deze drie zullen straks nog voor de politierechter in Breda moeten ver schijnen. wegens oplichting onder dezelfde omstandigheden. Gevangenisstraffen voor smokkelaars Het monsterproces van Mützenich, dat m Aken werd gevoerd en waar voor in binnen- en buitenland grote belangstelling heeft bestaan, is ten einde. 47 van de 53 beklaagden wer den veroordeeld tot in totaal 214 maanden en twee weken gevangenis straf en een geldboete van 13.800 D. M. en een schadevergoeding van in totaal... 2 050.300 D. M. De Strafkamer van .Aken liet. be slag leggen op twee auto's, waarmede koffie was vervoerd, en op 1100 kilo koffie. De drie Duitse douaneambtenaren, welke de inwoners van het dorpje Mützenich hadden geholpen bij de omvangrijke smokkelhandel, hoor den hoge gevangenisstraffen tegen zich uitspreken. Regionale Omroep Zuid VRIJDAG. 18.00 Nieuws. 18.05 Oud- nieuws: Limburg l eeuw geleden. 18.15 „Limburg musiceert", concert door de Harmonie St Cecilia uit Schinveld olv Jos Ruyters. 1. Fanta sie uit de operette „Gr&fin Maritza" van E Kalman. 2 Ungarische Lust- soiel ouverture van Kélar Be'.a. Balletmuziek uit Sylvia van L Deli- bes. 4. The standard of St George, mars van K J. Alford. 18.50 „De, syort in het weekend", door Wj Poulssen. 19.00 Sluiting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3