Drees: Er is in de ramp nacht wèl gewaarschuwd ALGERA beschrijft ramp en maatre ■gelen Bevestigde eendracht Europese markt 0"etikf Sta op srmmt Frits Kief veroordeeld Nagoeib vormt „congres" Rampenfonds Communisten waren tevoren niet bezorgd! HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De tweedaagse gedachtenwisseling tussen Regering en Volksver tegenwoordiging heeft een waardige bevestiging gebracht van de gevoelens van eensgezindheid en saamhorigheid, waarmee ons volk gereageerd heeft op de verschrikkelijkste ramp, welke ons in vredes tijd heeft kunnen treffen. Het spreekt vanzelf, dat deze discussie op dit ogenblik slechts van voorlopige aard kon zijn. Wij zijn er nog lang niet aan toe de totale omvang van leed en schade te overzien. En waar het er thans in de eerste plaats om gaat, dat allen de handen uit de mouwen steken om te lenigen waar nood te lenigen valt en te herstel len waar het herstel zijn rechten opeist, kan men zich niet begeven in een voorbarige vaststelling van verantwoordelijkheden en tekort komingen. Die tijd zal later stellig komen. Al zal ook dan de realiteit eisen, dat men rekening houdt met de ongekendheid van de natuurramp welke ons overvallen heeft en met de vanzelfsprekendheid, dat kleine feilen daarbij als onvermijdelijk moeten worden aanvaard. De realiteit eist evenwel ook, dat wij ons grondig bezinnen op oor zaken en gevolgen, teneinde daaruit lering te trekken voor de toe komst. Slechts deze positieve instelling kan vruchten dragen in het algemeen belang. Reeds bij dit eerste gesprek heeft de Tweede Kamer in overgrote meerderheid doen blijken, dat zij deze methode de juiste acht en dat er voor het weerzinwekkend gewroet en gekanker, waar toe de communisten zich hebben laten opzwepen, in ons volk geen plaats Is. Het debat heeft de bevestiging gebracht van de aanvankelijke In druk, dat de regering gereageerd heeft met alle voortvarendheid, waarover zij in de gegeven omstandigheden kon beschikken en dat zij ook de maatregelen, waartoe de ramp noopt, onverwijld onder ogen heeft gezien. Het is daarbij van groot belang, dat de minister-president reeds nu heeft kunnen verzekeren, dat Nederland de taak waarvoor het zo plotseling gesteld is. aankan en dat ons weerstandsvermogen en de wil tot hervatting van de moeilijke weg van het na-oorlogse herstel niet gebroken zijn. Ook de wijze waarop de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, de Kamer te woord heeft gestaan, geeft hem het recht op ons vertrouwen. Het moge tragisch zijn, dat wij de plannen tot een af doende beveiliging van onze kusten niet tijdig in gereedheid hebben kunnen brengen, wij mogen niet vergeten, dat deze plannen een diep gaande studie eisen en op al hun consequenties dienen te worden getoetst. Wij doelen hiel" uiteraard op de gedachte tot afdamming van de zeegaten, waartoe het onderzoek in het vorige jaar was begonnen. Het verheugt ons, dat dit onderzoek thans in ruimer vorm en ver sneld tempo zal worden voortgezet en dat de minister volledige open baarheid van de resultaten heeft toegezegd. Wij staan hier voor een nationale zaak, die van nog groter gewicht kan zijn dan een project dat eens als niet minder gedurfd werd beschouwd: de drooglegging van de Zuiderzee. Intussen mag het Intensiveren van deze studie niet betekenen, dat maatregelen die op korter termijn moeten werken, blijven rusten. Zo denken regering en Kamer er ook over. Wij mogen verwachten, dat al hetgeen ter verhoging van de veiligheid kan worden gedaan, be proefd zal worden. Het behoeft geen betoog, dat daarbij o.a. aan een verbetering van het waarschuwingssysteem gepaard moet gaan een grotere bereidheid bij allen wie bet aangaat, deze waarschuwingen ook ter harte te nemen en op te volgen. De schrik van de rampnacht heeft ons ook op dit punt een les te leren. Profijt uit de verschrikkelijke ervaringen zal, dunkt ons, ook moe ten worden getrokken voor wat de organisatie van de hulpverlening in ruime zin betreft. Daarbij moet gedacht worden aan de organisatie voor de Bescherming van de Burgerbevolking, waarvan de voorberei dingen reeds geruime tijd in ons land gaande zijn. Het zal goed zijn, dat de verantwoordelijke autoriteiten zich nog eens extra bezinnen zowel op het materiaal, dat dient te worden aangeschaft als op de persoonlijke eisen, waaraan alle medewerkers moeten voldoen. De vrijwillige bereidheid tot mede-helpen en mede-dragen, welke ons volk in zo verheugende mate getoond heeft te bezitten, zal bij alles wat te overwegen staat een sterke morele steun zijn. Laat ons hopen, dat deze vrucht van de nood nimmer verloren zal gaan. Belangrijke Internationale gebeurtenissen behoeven niet altijd ge paard te gaan met veel uiterlijk vertoon. En zo is dan ook in de nacht van Maandag op Dinsdag een begin gemaakt met de uitvoering van het plan-Schuman, zonder dat de bevolking der zes betrokken landen er ook maar iets van gemerkt heeft. Een trein, volgeladen met steenkool, die midden in de nacht de Frans-Duitse grens passeerde, zonder dat de douane zich er mee bemoeide, dat was al, wat er aan symboliek aan te pas kwam. Deze symbolische trein illustreert nog eens duidelijk, wat de be doeling is van het plan-Schuman, van de supra-nationale Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het gaat er om, de tolgrenzen te slechten voor twee der basis-producten der Europese economie. Steen kool en staal zullen ophouden ..nationale" producten te zijn. Zij zullen „Europese" producten worden. Zij zullen niet langer gebruikt kunnen worden als een economisch wapen, waarmee een land zich kan bevoor delen. ten koste van zijn afnejners, want alle deelnemende landen hebben zich, wat steenkool en staal betreft, onderworpen aan een vrij willig aanvaard hoger gezag. Technisch zegt men, dat voor steenkool en staal een gemeenschappelijke Europese markt wordt geschapen, met 160 millloen consumenten. Voor steenkool en ijzererts ls die markt Dinsdag in werking getreden. Die voor staal zal over twee maanden volgen. Uiteraard ls het onmogelijk de nieuwe toestand van de ene dag op de andere in te voeren. Het economische leven der betrokken landen moet de mogelijkheid krijgen, zich aan te passen, wil men ernstige storingen vermijden. Men moet er op toezien, dat de nieuwe regeling ook inderdaad aan haar doel beantwoordt en de prijzen verlaagt en niet, omgekeerd, de oorzaak is van nieuwe prijsverhogingen. Nationale weerstanden moeten, ook nu nog, worden overwonnen. Er moet reke ning worden gehouden met gerechtvaardigde verlangens, zodat tal van uitzonderingen op de regel moeten worden toegestaan. Hetgeen al met al tot gevolg heeft, dat de vrije markt, die thans tot stand ge komen is, toch nog altijd een markt met tal van beperkingen is. Wat echter niets afdoet aan het feit, dat de eerste beslissende stap in de goede richting is gezet. De schepping van een vrije markt betekent Inmiddels niet, dat de steenkool- en staalindustrie worden „geïnternationaliseerd" in die zin, dat het Hoge Gezagsorgaan er de eigendom van verwerft. De vor ming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft geen wijziging van de eigendomsverhoudingen in de betrokken industrieën tot gevolg. Wel beschikt het Hoge Gezagsorgaan over belangrijke or denende bevoegdheden, terwijl het tevens zorgt voor een ruimer kader dan het nationale, zodat de genoemde industrieën zich beter zullen kunnen ontwikkelen. En zonder dat er nu direct principieel sprake is van een geleide Europese politiek voor steenkool en staal kan het Ge zagsorgaan op dit gebied toch zeer belangrijk werk doen, o.m. door zijn investeringspolitiek en zijn regelende bevoegdheden op het gebied van productie en prijzen. Het zal zaak zijn, dat van deze bevoegdheden ook inderdaad gebruik wordt gemaakt. De K.S.G. zou te kort schieten, indien zij zich er toe zou beperken, wat vele liberalen willen, de toestand te herstellen, zoals die tot 1914 op handelspolitiek gebied heeft geheerst. Waarbij men er trouwens rekening mee moet houden, dat deze toestand meer wordt ge ïdealiseerd, naarmate zij verder achter ons ligt. Een ander vereiste is, dat de steenkool- en staalgemeenschap der zes haar handelsgrenzen met de buitenwereld openhoudt en op haar beurt zich niet schuldig maakt aan de erfzonde van het protectionis me. Daarmee zou zij Europa als geheel geen dienst bewijzen. Want ten slotte gaat het er om, de productiekrachten niet alleen van de K.S.G., maar die van heel Europa zo doelmatig mogelijk te gebruiken. Advertentie l.M. Voor de ware sfiagrolcer ii Sterling Shag het ideale merkl Door het speciale Niemeijer'» Positiel-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone ihag. Overtuig U zelf. Rook een» een week Sterling en vergelijkI Dan wordt ook Uw deviei (Van onze parlementsredacteur) Minister-president Drees heeft hedenmiddag de opmerkingen van de Tweede Kamer over de watersnood- nota beantwoord. Hij stelde daarbij voorop, dat deze nota nog slechts een onvolledig beeld van de gebeurtenis sen heeft kunnen geven: onvolledig met name ten aanzien van wat in de geteisterde gebieden aan redding en hulp geschied is. Daarbij is ware heldenmoed ge demonstreerd. Dr Drees zei, de vorige week nog dé illusie te hebben gehad dat de eensgezindheid van ons volk door niemand zou worden verbroken. Helaas is het anders gelopen. De communisten hebben ook deze ge legenheid aangegrepen voor politieke agitatie. Het begon met een telegram van de EVC. waarin eisen werden ge steld. terwijl van overal elders slechts hulpaanbiedingen binnenkwamen. Dr Drees gaf een bloemlezing uit (Van onze parlementsredacteur) Na dr Drees sprak gistermiddag in de Tweede Kamer de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. Deze behandelde achtereenvolgens de oorzaken van de ramp, de problemen van de dijken, de concrete klachten en de plannen voor de toekomst. Mr Algera gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het weer op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Januari. Hij ver zekerde, dat nog nimmer in de historie voor zover die na gegaan kan worden een dergelijke vloedgolf zich heeft voor gedaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de Amsterdamse jour nalist C. F. Kief ter zake van eenvoudige belediging en smaad- hrift jegens een ambtenaar, ver- rdeeld conform de eis (bevestiging n het vonnis van de rechtbank) ƒ200 boete subsidiair een maand. Minister-president Nagoeib van Egypte heeft bekendgemaakt, dat zijn militaire raad van dertien leden, aangevuld met een aantal civiele departementshoofden de eerstvolgen de drie jaar alle functies van parle ment en regering zal combineren. De opstuwing van het water over trof het getij, zodat in de nacht van Zaterdag op Zondag geen laag water intrad. Om zes uur werd via de ra dio gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water. De wind was zeer sterk, maar de windkracht kwam niet bo ven het tot dusver bekende maxi mum uit. Het lang aanhouden van de storm en het samenvallen met het spring tij vergrootten echter de opstuwing van het water. Was de vloed zes uur eerder of later gekomen, dan zou het water minder hoog zijn geko men. De hoogste waterstanden over troffen overal de eerder bereikte maxima. Bij de beoordeling van de ramp moet dit uitzonderlijke karakter er van vooropstaan. De minister vroeg zich af, of be paalde publicaties uit kringen van ingenieurs buiten de Waterstaat, die sinds de ramp ziin verschenen, wel op het juiste tijdstip zijn geschied en of de daarbij verkondigde opinies niet beïnvloed zijn door de gebeur tenissen van dc ramp. Geen schrij ver heeft dan ook eerder aan dc overheid van een afwijkend inzicht doen blijken. Een enkele klacht In het verleden heeft één keer een communist in de Kamer geklaagd over de gebreken van een sluis. Die gebreken zijn sindsdien verholpen. Verder is er in het verleden van communistische bezorgdheid niet ge bleken. En de doorbraak van de sluis bij Cadzand door de heer Gortzak gerapporteerd, heeft niet plaats ge had. Bij de beoordeling van het pro bleem der dijken stelde de minister met de heer Tilanus (c-h.u.) de vraag: ..Wie kan keren de hand des Heren?'' Dat kan niemand, maar wij zullen het mogelijke moeten doen, i zei hij. Vroeger baseerde men zich bij de beoordeling der dijken alleen op de ervaring. Tegenwoordig speelt ook dc wetenschap een grote rol. Dat ge beurde onder andere bij de Maas tunnel en dc afsluiting van de Brielschc Maas. Beide werken hebben het gehouden. Een in 1939 ingestelde commissie adviseerde onder meer tot verhoging van verschillende dijken. Er bleken echter onoverkomelijke moeilijkhe den te bestaan, bijvoorbeeld in Dordrecht. Afsluiting zeegaten Er kwamen nieuwe plannen. Ten slotte bij de begroting voor 1953 het plan tot afsluiting van de zeegaten t behalve de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg). Over een en an der zijn onder andere in 1950 uit- voerige mededelingen aan de Staten- Generaal gedaan. Uit wetenschappelijke waarnemin gen kende de regering de mogelijk heid dat er hogere stormvloeden zou den kunnen voorkomen dan in het verleden. De bestudering van de plannen is echter door het water zelf achter haald. Dat werk zal nu met des te groter spoed moeten worden voort gezet. Minister Algera deelde de waarde ring van mr Burger voor het werk van de Rijkswaterstaat. Hij was het echter niet met hem eens, dat er voor de oorlog te zeer op deze dienst zou zijn bezuinigd. Mr Algera meende wel. dat het belang der binnendijken bij deze ramp nog eens extra is gebleken. Hét grootste deel van de bezweken dijken is aaf> de binnenzijde aange tast. Daartegen moeten nieuwe voor zieningen worden getroffen. Burgers critiek op de provinciale dijken in Brabant als gevolg van een te inge wikkelde waterschapsindeling ver wees de minister naar het bestuur van die provincie. De aanwezigheid van bunkers in de duinen achtte de minister geen gevaar voor de waterkerende functie van de duinen, hoewel zij de duin» afslag wel bevorderen. Het gevaar dat zich bij 's Graven- zande heeft voorgedaan, was minder ernstig dan men wel-heeft gemeend. Achter de duinregel lag nog een goede slaperdijk. Herziening De minister meende, dat het waar schuwingssysteem bij gevaarlijk hoog water verbeterd moet worden. Een herziening van de waterschapsinde ling dient overwogen te worden, maar de decentralisatie moet daarbij ge handhaafd blijven. Hier ligt een taak voor de provin ciale besturen. Ook de financiële posi tie van de waterschappen moet onder ogen worden gezien. De unie van waterschapsbonden kan nuttig voor bereidend werk verrichten. In de noodwet welke voor het her stel van de dijken wordt ingediend, wordt de verantwoordelijkheid voor het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen voorlopig gecentrali seerd bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Mr Algera wil daarbij zoveel moge lijk bevoegdheden overdragen aan lagere organen, maar tijdelijk acht hij het zijn plicht, de verantwóórde lijkheid tegenover de volksvertegen woordiging zelf op zich te nemen. De voorziening met grlendhout be hoeft voorlopig geen zorg te baren. Men heeft de beschikking over ander- i half millioen bos Hollands rijshout en belangrijke hoeveelheden Gelders rijshout. Er zijn ook nog invoer en gebruik van andere materialen mo gelijk. Voor de toekomst verwees de minis ter naar de bestudering van de moge lijkheid tot afsluiting der zeegaten. Deze studie zal evenwel met directe maatregelen moeten worden gecom bineerd. De afdamming van de zeega ten is vele malen moeilijker dan het leggen van de Afsluitdijk is geweest. Er komen plaatsen van 40 tot 60 m diepte voor. In November van het vorig jaar is reeds opdracht gegeven tot een on derzoek. Dat wordt nu versneld. Er komt een commissie onder voorzitter schap van ir Maris. Op deskundigen buiten de Waterstaat zal in het na tionaal belang een beroep worden ge daan. Zo is aan prof. Thijse reeds het verzoek gedaan, uit Amerika terug te keren. Het rapport van de commissie zal openbaar worden gemaakt. Het is een zaak, die het hele volk aangaat. Intussen zullen verschillende maat regelen ter overbrugging moeten wor den genomen. Daartoe hoort o.m. het initiatief dat de regering heeft ge nomen ten einde in internationaal verband tot een betere waarschu wingsdienst op de Noordzee te komen. Het weerschip „Cirrus", dat eigenlijk naar de Atlantische oceaan moest vertrekken om daar de post van een Amerikaans schip over te nemen, zal voor vijf h zes weken wachtdienst doen op de Noordzee. (Vervolg van pag. 1) Nog een paar bemoedigende cij fers. Benthuizen met zijn 1300 in woners zamelde ƒ16.914.76 in en bij de kerkcollecte nog eens ruim vier duizend gulden. De Provinciale Gelderse Elec tri c i tei tsma a (schappij personeel en directie, heeft ln totaal 54.000.— bijeengebracht. De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) heeft een ton beschik baar gesteld voor het Rampenfonds. De Schiedam» Vereniging tot Be strijding der Tuberculose wil vijf duizend gulden geven voor de her inrichting van een beschadigd con sultatiebureau. De vijf centralcn van overheids personeel bevelen hun leden aan niet alleen in Februari, maar ook in Maart en April een procent van hun salaris af te staan. Op die wijze zou twee en een half millioen bijeen kunnen komen. Bij Werkspoor zal iedereen zeven tien uur overwerken. De directie ver dubbelt het aldus verdiende bedrag. Er zal meer dan 400.000 gulden bij een komen. Van het half millioen, dat Philips beschikbaar stelt, zijn reeds 350,000 gulden aan het Rampenfonds over gemaakt. Het bedrag, dat de werk nemers van Philips van hun inko men afstaan, beliep Woensdag reeds meer dan 285.000 gulden. Daarin is niet het geld begrepen, dat door twee uur overwerken bijeen zal worden gebracht. De Nederlandse Jeugdorganisaties geven samen 35.000 gulden. Arbei ders en directie van de Mercedes Benzfabrieken hebben eèn ambulan cewagen aan het Rode Kruis ge schonken. De Onderofficierenvereni- ging „Ons Belang" heeft 3000 gulden afgestaan. de inhoud van De Waarheid in de afgelopen dagen. De heer De Groot had het over „Amerikaanse pest- generaals". terwijl de Amerikaanse militairen honderden in Nederland redden. De communisten, die zich aldus tegen de hulpverlening keerden, slaan zich echter tevens op de borst en verkondigen dat zij vooraan staan. Maar gelukkig hebben de heren zich dit keer vergist in hun agitatie. Er komen uit hun kringen ook andere geluiden. Volgens de heer Gortzak, aldus dr Drees. heeft het Atlantisch Pact de ramp veroorzaakt. Sinds dat pact tot stand kwam. is er geen enkele ver andering m het Waterstaatbeleid ge bracht. En de communisten hebben zich nooit bij de debatten over de Waterstaat in het verleden zorgen gemaakt over de toestand van de dijken! Dr Drees deelde vervolgens mede. dat Zondagmorgen 1 Februari de vraag is gerezen of de ministerraad terstond bijeen moest komen. Hij meende echter, dat het directe op treden van de betrokken departemen ten vóór moest gaan. Daartoe pleegde dr Drees ter stond telefonisch overleg en ver volgens begaf hij zich evenals de ministers Algera, Staf en Beel naar de getroffen gebieden Op de betrokken departementen ook dat van Landbouw waren de diensten present. De Zondag heeft uiteraard enige verlichting gebracht, maar zij is ge ring geweest Maatregelen ter verbe- tering zullen worden overwogen, maar enig verschil tussen de Zon dag en de gewone dag zal er altijd blijven. Maar de Waterstaat was in de nacht van Zaterdag op Zondag wel degelijk gealarmeerd. In verschillen de plaatsen is ook wel degelijk van huis tot huis gewaarschuwd tegen het gevaar. Maar tallozen hebben daarbij aangenomen, dat zij wel in hun huizen konden blijven, zo goed als men vier dagen later nog niet weg wilde, hetgeen noodlottige ge volgen heeft gehad. Het blijft noodlottig, dat de toe stand op Schouwen-Duiveland niet eerder gerapporteerd is ondanks de verkenningsvluchten, die op Zondag wel degelijk gemaakt zijn. Maar men kan daarvan moeilijk een centrale instantie het verwijt maken. Een moeilijkheid was voorts, dat verschillende plaatsen ook later niet per boot doch slechts per vliegtuig te bereiken waren. Volgens de heer Gortzak zouden bij de K.M.A. in Breda veertig boten ongebruikt zijn blijven liggen. De werkelijkheid is. dat deze boten, be mand met kadetten. Zondag om twaalf uur in West-Brabant met levensgevaar voor de helpers zijn ingezet. Taak voor B.B. Met het oog op dc organisatie van de hulpverlening bij eventuele ram pen in de toekomst dient een belang rijke plaats toe te komen aan de Be scherming Bevolking. Wanneer deze organisatie al verder gevorderd ware geweest, zouden de communicatiemiddelen ongetwijfeld beter zijn geweest. Het Is de bedoeling dat de heli- coptères die in Korea 't eerst hun waarde bewezen in ons defensie- apparaat worden opgenomen. Hadden wij ze eerder aangeschaft, dan zou het aantal nóg onvoldoende zijn ge weest. De mogelijkheid bestaat, dat Ameri ka ons in het kader van de hulpver lening een aantal helicoptères blij vend zal afstaan. Zo zullen wij voor de toekomst ook Dukws nodig heb ben. De communistische critiek op het deelnemen van Duitsers aan de hulpverlening wees dr Drees van de hand. „Ik zie de Duitsers gaarne wan neer zij zien met dei-gelijke werken bezighouden" Critiek op de Centrale Evacuatie- corpmissaris door de heer Tilanus geoefend achtte dr Drees gé hoord de minister van Binnenlandse Zakén, niet gerechtvaardigd. Een definitieve raming van dé schade ls nog niet té geven. Nie mand weet bijvoorbeeld, wat het her stel dér dijken zal kosten. Met het grootst mogelijke voorbehoud valt echter te denken aan een raming van één milliard. (1000 millioen gul den). Dit betekent een zware klap voor onze volkshuishouding, maar het is een niet zo vernietigend cijfer als er wel gecirculeerd hebben. De kosten zullen op de buitengewone dienst I van de begroting worden gebracht. Een financieringsplan heeft de rege ring nog niet kunnen opstellen. Wel zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening van de Amerikaanse hulp uit het verleden, die tot dusverre voor militaire doel einden bestemd moest worden. „Dit", zo zei dr Drees, „moet dc communisten toch verheugen". Dc heer De Groot (cpn) interrum peerde: „Er is altijd baas boven baas". Daverend gelach ontstond daarop, toen van de Pvd.A-banken iemand riep: „Dat zul jij het beste weten". Bij de financiering, zo vervolgde dr Drees. zal ook aan leningen wor den gedacht. Het overleg over de in voorbereiding zijnde belastingverla ging is nog met afgesloten. De ramp zal daarop ongetwijfeld van invloed zijn. Zekere maatregelen in het be lang van de ontwikkeling van het be drijfsleven zullen Intussen nodig blijken. De verhouding tussen de taak van Rampenfonds en die van de staat kan nog niet definitief worden aan gegeven. De regering meent, dat de gevolgen van de ramp een taak voor de gemeenschap hebben geschapen. Daaronder valt niet alleen de staat, maar ook wat ons volk via het Rampenfonds offert. Zij. die bijdra gen, zullen het volkomen begrijpen, wanneer het fonds in plaats van de staat bepaalde zorgen op zich neemt. Wat al gegeven is. kan niet nog eens in de vorm van belastingen wor den gevraagd. Er zal trouwens nog genoeg door het Rijk moeten worden gevraagd. Aan het adres van de communist Reuter merkte dr Drees op. dat de overwerkactie in de bedrijven spon taan is opgekomen. Ondanks de bezwaren van ae C.P.N, en E.V.C. tegen dit overwerk stemden de communistische leden van de fabnekskern bij Werkspoor in Amsterdam voor een overwerk actie van 17 uur. De instructies daartegen kwamen pas tater en slechts één van de 3500 arbeiders heeft zich toen alsnog aan het over werk onttrokken. „Dat bewijst wel, dat de aanhang van de C.P.N. tot zijn eer de leiding niet volgt!" Schadevergoeding Een regeling voor de vergoeding van de materiële schade is nog in onderzoek. De regering moet daarbij rekening houden i.iet de regeling voor de materiële oorlogsschade, op dat geen al te grote ongelijkheden optreden. Vast staat, dat veel sneller gewerkt kan worden dan ten aanzien van de oorlogsschade het geval was en dat de regeling eenvoudig moet zijn. Dit zal met name gelden voor de lichte schadegevallen. In het algemeen wil de regering snel handelen en des noods vooruitlopen op de definitieve regelingen. Over de omvang van de schade aan de visserij kon dr Drees nog geen mededelingen doen. Reeds veroordeelde plunderaars kon geen zwaardere straf dan van zes maanden opgelegd worden om dat zij ter wille van een snelle be rechting voor de politierechter wer den geleid. Zodoende konden snel voorbeelden worden gesteld. In deze gevallen waren de diefstallen van be perkte omvang. Zwaardere gevallen zullen aan de rechtbank worden voorgelegd, dezè kan een maximumstraf van zes jaar opleggen. De gemeenteraadsverkiezingen zul len worden uitgesteld voor die ge meenten waarvoor zulks nodig is. Voorlopig bestaat dc indruk dat de wederopbouw en het herstel in de geteisterde gebieden niet vertra gend zullen werken op de woning bouw elders in het land. Dr Drees beëindigde zijn rede ln optimistische toon. Hij zei. diep onder de indruk te zijn van de energie waarmee het herstel wordt aangepakt. „Ons land kan de taak aan". Ten onrechte heeft men in het buitenland wel eens de indruk, dat onze havens niet meer bereikbaar zijn, onze industrie niet normaal voortwerkt, het toerisme voor Neder land geen doorgang kan vinden. „Een belangrijk deel van ons land ls getroffen, maar wij kunnen voort- werken. Ook landbouw en veeteelt zullen spoedig hun waarde weer to nen. Ons volk zal de weg omhoog hervatten en voortzetten!" Vrijgezel-nijlpaard Pete, het vrijgezel-nijlpaard uit de New-Yorkse dieren tuin is door ouderdom en zwakte overleden. Hij is 49 jaar geworden en was waar schijnlijk het oudste nijl paard in gevangenschap. Pete werd in 1906, toen hij drie jaar was, gescheiden van zijn moeder, die bekend stond als „Mevrouw Murphy" Nadien heeft hij nooit naar een vrouwelijke soortgenoot willen omkijken. Waardevermindering Een Engelsman die in 1946 duizend pond (ruim 10.000 gulden) per jaar verdiende, had met ditzelfde geld in 1938 voor 1580 pond aan goe deren kunnen kopen. Maar in December 1952 bedroeg Je waarde nog maar 685 pond, zo is in Londen meegedeeld. Laster Mevrouw Anne Williams uit Crumlin (Ierland), krijgt een schadevergoeding van ruim 3000 gulden wegens laster en een bedrag voor medische on kasten van een rusthuis in Galway. Reden: het rusthuis had beweerd dat zij dit had ver laten zonder haar rekening te betalen en met achterla ting van haar baby. Maar mevrouw Williams was nooit in het rusthuis geweest en heeft nimmer een baby ge had... Trouwe honden Twee Engelse honden krij gen een medaille: Laddie uit Chorlton-on-Medlock bij Manchester, die de vier jarige Helen Ramchandra over een ajstand van tien meter uit een vlammenzee sleurde, en een Duitse her der, Beider, die een baby van enkele maanden redde door een brandende deken uit zijn wiegje te halen en naar de tuin te dragen. De moeder van de baby, me vrouw Redjern uit Derby, tig dc hond de deken weg brengen. Attache De 33-jarige Charles John De vine heeft zich bij allerlei winkeliers in het deftige Londense West End voorge daan als een attaché bij de Amerikaanse ambassade Hier door kreeg hij zonder beta ling de mooiste artikelen mee, die hif later weer ver kocht of beleende. Zo heeft hij zich voor zeker 10.000 gulden waarde toegeëigend. Hij is nu veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. In Ierland heeft hij al negen veroordelingen achter de rug. Tropee A franseling De Britse kolonel Edward Trusher uit Chelsea krijgt een ernstige berisping en is een rang teruggezet, omdat hij een kanonnier, R. Little- wood, heeft afgeranseld. Vijf ling In het ziekenhuis van Can terbury. in het Engelse graaf schap Kent. ls een vijfling geboren. Het waren Jongens, die helaas allen dood ter wereld kwamen. De naam Gemiddeld komt eenmaal op de zestig millioen geboor ten een vijfling voor. Tragisch ongeluk De eigenaar van een ga rage te Devizes in Engeland. Frederick Bond. reed op een avond in zijn auto naar huis, toen hij iemand snél over de weg zag lopen, tegen wie hij aanreed. Hij stapte onmiddellijk uit en vond op de weg zijn 80- De Britse Royal Aero Club heeft de Britannia Tropee voor 1952 toegekend aan het drietal piloten, dat op 26 Augustus in één dag heen en terug is gevlogen over de Atlantische Oceaan. Beaumont, Hillwood en Watson legden de totale af stand van ruim 6600 km van Belfast tot Gander in Newfoundland en terug -- af in tien uur, drie minuten en 29 seconden. M oeder-H eld in De titel „Moeder-Heldin" is in Rusland weer aan 497 vrouwen verleend, die tien en meer kinderen het levenslicht hébben geschonken. Er zijn nu ongeveer vijftig duizend van deze heldhaftige moeders in de Sowjet-Unie. Zij krijgen financiële toela gen als beloning. -Heilige man9 Een 56-jarige „heilige man". Narayan Acharya. In Cal cutta. daalde negen dagen geleden af in een speciaal voor hem gegraven put, waar hij zou bidden voor de wereld vrede. Met ontzag keek een menigte van ongeveer 200 personen toe. terwijl hij zich voor zijn verblijf gereed maakte. Het ontzag was wel gerechtvaardigd: gisteren is de ..heilige man" dood aange troffen in zijn verblijfplaats. Hij was waarschijnlijk door gebrek aan lucht omgeko men. In de put. werd een in het Engels geschreven notitie gevonden, dat, indien hem tijdens zijn „trance" iets overkwam, hif alleen voor ie gevolgen verantwoordelijk was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2