Drees raamt schade door ramp globaal op duizend millioen Pi J GORTZAK AF Tankers zullen in groot gat zinken Engeland nu onder meters sneeuw Ruim 34 millioen Meer wapens naar Formosa THIJSSE KOMT TERUG Jas ivelkom, geld terug Dat gat moet dicht! Voor 56.569 gezinnen werd gebouwd in '52 India „bezorgd" Relletjes in Tel Aviv MATR0ZENSHAG Veel bewolking ■H Geen gratie voor de Rosenbergs Model van dijkbreuk in Delft Geen blokkade? Poeder doodde 152 baby's Straaljager verongelukt Werkloosheid 145.000; in D.U.W. 27.000 Zorgen gingen erg ver 10 CTTG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. t. KUILENBURG en C. t. «L UAERDEN. Het VrijeVolk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - Donderdag 12 Februari 19.13 Achtste Jaargang Nummer 2371 DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zwetscomité's (Van onze parlementsredacteur De financiële schade, welke de nationale ramp teweeg heeft gebracht, kan globaal op een bedrag van een milliard worden geraamd. Dit heeft minister president, dr W. Drees, gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard. Hij voegde er aan toe, dat deze schatting nog een zeer voorlopige is. Het tweedaagse debat over de nationale ramp is gisteren door de Tweede Kamer afgesloten. Het debat is geëindigd in dezelfde sfeer van eensgezindheid, welke het ook op de eerste dag ge kenmerkt had. De regering weet zich gesteund door de Kamer met uitzondering van de communisten dan bij het voor bereiden van haar verdere maatregelen. Paul: „Alles moet anders!" Bij een van de vele partijen goed. die van Deventer uit on middellijk in de eerste dagen naar het petrollen gebied zijn verzon den. bevond zich de overjas van een Deventernaar. die deze spon taan had geofferd. Het bleek later echter, dat :n een van de zakken een kapitaaltje van ongeveer zeven honderd gul den zat. Uit het zwaar getroffen Hal steren waar de 7as bij onderzoek zich bleek te bevinden en die al was uitgegeven, is het geld bij de offervaardige Deventernaar terug gekeerd! In het land van Heusden en Alte- na zijn Woensdagmiddag om half twee dc genialer, weer gaan werken. Drie buitengemalen halen het water uit dit gebied wee. De gaten in de dijken zijn hier allemaal voorlopig gedicht. Het noordoosten van Engeland, dat vorige week reeds zo zwaar door de overstromingen geteisterd was, krijgt nu weer zijn deel van de hevige sneeuwstormen. Veertig grote verkeerswegen zijn geblokkeerd. Dramatisch is de strijd van de vrachtrijders, die met hun zware trucks materialen naar de noodgebieden brengen voor het her stel van de dijken. Zij willen in geen geval opgeven. Op tal van plaatsen zijn treinen en auto's in dé sneeuw blijven ste ken. De verenigingen van automo bilisten verklaren dat de wegen nog nooit in zo'n slechte toestand hebben verkeerd. Vooral in het noorden cn in de bergen zijn de moeilijkheden eroot. Daar ligt op sommige plaatsen de sneeuw zes meter dik opgewaaid. De weersvoorspelling luidt, dat de storm in de loop van Donderdag in kracht zal afnemen. In 1952 zijn 54.601 woningen vol tooid, waarvan er 1968 als duplex- woning waren gebouwd, zodat in dat jaar voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte tot stand is gekomen. Het aantal woningen, met de bouw waarvan een aanvang werd gemaakt, overtreft alle tot nu toe bereikte cijfers. Het bedroeg namelijk 69.312. waaronder begrepen zijn 2115 dupler- woningen. (Van onze parlementsredacteur) De communisten hebben zich bij hun agitatie tegen de regering tijdens het debat over de nationale ramp o.m. beroepen op een aantal vermeende feitelijkheden, die de ministers Drees en Algera terstond hebben kunnen ontzenuwen. Een van de klachten van de com munist Gortzak hield in dat er op de rampzondag bij de Koninklijke Militaire Academie in Breda veer tig boten zouden hebben gelegen, waarvan geen gebruik zou zijn ge maakt. De minister-president antwoordde daarop, dat deze veertig boten Zondag om 12 uur zijn uitgevaren, bemand met kadetten, die zich met levensgevaar geweerd hebben bij de reddingen in West-Brabant. Gortzak af. Bij de replieken scheen hij er ech ter iets op te hebben gevonden. De redevoeringen van de beide minis ters werden gisteren nl. door de radio uitgezonden. Nog tijdens die uitzending, zo deelde de heer Gort zak mee. was hij in de Kamer opge beld door twee Bredanaars. die wonen tegenover de ligplaatsen van de bedoelde boten. En zij wilden onder ede verklaren, dat er niet gevaren was. „Tipgevers' Ook hierop bleef dr Drees het ant woord evenwel niet schuldig. Met nadere inlichtingen uit Breda, ter stond telefonisch ingewonnen, kon hij de betrouwbaarheid van 's heren Gortzaks tipgevers ontmaskeren. Er zijn op de rampzondag inder daad ook boten blijven liggen in Woensdagavond was er bij het Rampenfonds ruim 34 millioen gul den binnengekomen. Dat betekent, dat er in de loop van 24 uur weer drie millioen aan het fonds is toe gevoegd. Arnhem is nu met zijn collecte de acht ton gepasseerd; de Philipsfa- brieken in Eindhoven hebben beslo ten in totaal 500.000 gulden beschik baar te stellen in geld en goederen. (Zie verder pag. 2) President Rajendra Prasad van India heeft gezegd, dat zijn land „ernstig bezorgd" is over de Ameri kaanse beslissing om de Zevende Vloot uit de Formosaanse wateren weg te trekken. In Londen heeft onderminister van Buitenlandse Zaken lord Reading verklaard, dat Engeland geen poging zal steunen om de verdragen over de status van Sachalln en de Koerillen te wijzigen. Deze vroeger Japanse eilanden zijn aan Rusland toegewe zen bij de overeenkomst van Jalta President Eisenhower heeft te kennen gegeven dat zijn regering het gehei me verdrag van Jalta (gesloten door Stalin. Roosevelt en Churchill) niet zal erkennen. Breda, maar dat waren pontons. En die konden niet gebruikt worden, omdat de middelen tot voortbewe ging niet aanwezig waren. Maar al het bruikbare materiaal werd inge zet! Gortzak ten tweeden male af. Zelfs de lust tot interrumperen ver ging hem. Woedend liep hii nanr zijn plaats terug, waar Paul de Groot hem somber opwachtte. De tipgevers zullen er nog wel van horen. In het centrum van Tel Aviv zijn Woensdagavond communisten en anti-communisten slaags geraakt toen de liga voor Russisch-Israëlische Vriendschap een protestdemonstratie trachtte te houden tegen de aanslag op de Russische legatie. Een grote menigte Israëli's over schreeuwde de communisten, ver brandde hun pamfletten en wierp de sprekers met stenen. Onder deze laatsten was dr Mosje Sneh. secre taris-generaal van de Vriendschaps liga. Toen hij betoogde: ,.Er is geen anti-semitisme in de Sowjet-Unie" schold de menigte hem voor leuge naar Daarop ontstond een vuistge vecht, waarin ettelijken gewond wer den. Onder gejoel marcheerden Sneh en zijn aanhang naar de legatie waar zij gezant Jersjof vertelden dat de vriendschap tussen Israël en Rus land nog zou groeien Dr Sneh is kortgeleden uit de uiterst linkse Mapam-partij gezet omdat hij het anti-Zionisme en anti semitisme achter het IJzeren Gordijn trachtte goed te praten. Hij heeft sedertdien verscheidene dreigbrieven ontvangen. Intussen wordt uit Wenen gemeld, dat 1500 Joodse communisten in Hon- gerije geprobeerd hebben uit de Jood se organisaties te treden. Het is hun nu echter verboden „opdat de zionis tische agenten in de Hongaarse com munistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen verbergen". Advertentie LM. VAN ROSSEM S %DC£l£S** De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig tot Donder dagavond, luidt: Zwaar bewolkt met enige regen of sneeuw. Overwegend matige noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Vrijdag: zon op 8.00. onder 17.50; maan op 7.43, onder 17.16. De Kamer besloot tot het instellen van een speciale commissie voor de watersnood, welke geregeld overleg met de regering zal kunnen plegen. Zij nam z.h.st. een motie aan. waar in alle bevriende regeringen en vol ken dank wordt gebracht, voor de .sterkende steun" welke ons land heeft mogen ondervinden. De minister-president en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. hebben tijdens het de bat verschillende belangrijke mede delingen gedaan. De voornaamste zijn: Zeearmen 1. Het in het vorig jaar reeds aan gevangen onderzoek naar de moge lijkheid tot afsluiting van de zee gaten zal versneld worden voortge zet. Er komt een commissie, onder voorzitterschap van dc directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. Maris. Ook deskundigen van buiten de waterstaat zullen daaraan meewer ken. Minister Algera beschouwt deze kwestie als een centraal punt van zijn beleid. Terpen 2. Aangezien met de bestudering en eventuele uitvoering van een der gelijk plan vele jaren gemoeid zul len zijn. wordt ook alle aandacht, be steed aan het treffen van overbrug gingsmaatregelen ter vergroting van de veiligheid. Daarbij zal o.m. worden overwogen het aanbrengen van vluchtplaatscn (terpen) in de polders en het ver hogen van de dijken. Het waar schuwingssysteem zal in ieder geval herzien en verbeterd worden. 16 Februari 3. Minister Algera heeft nadruk kelijk verklaard, dat het springtij van de 16de Februari a.s. geen ab normale waterstand te weeg zal brengen, indien zich althans geen bijzondere invloeden van de wind doen gelden. Toch worden alle voorzorgsmaatre gelen getroffen. Zo zal het weerschip „Cirrus" in de Noordzee worden gesta- tionneerd ter verbetering van de be richtgeving omtrent de weersontwik keling. Sociale zorg 4. De noodregeling voor de oorlogs slachtoffers, welke thans op de slacht offers van de ramp wordt toegepast, is slechts als tijdelijk bedoeld. Zij moet in ruime zin worden toegepast. Overleg is gaande tussen het departement van maatschappelijk werk en dat van Sociale Zaken en Volksgezondheid over een definitieve regeling. Financiering 5. De regering heeft nog geen financieringsplan voor de gevolgen van de ramp kunnen opstellen. Er zal gebruik worden gemaakt van de tegenwaardcrekenlng van de Ameri kaanse hulp. Ook leningen worden overwogen. De ramp kan uiteraard niet zonder invloed blijven op het peil van onze belastingen. Deze invloed zal zich reeds terstond doen gelden op de plannen voor belastingverlaging, die reeds in voorbereiding waren. Deze plannen zullen echter niet geheel ver dwijnen. Voor de rede van minister-presi dent Drees en de speech van minister Algera. zie men pag. 2, de replieken en dupliek van de regering vindt men op pag. 4. President Eisenhower heeff gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, d'op beschuldi ging van het verraden tan atoomge heimen ter dood zijn veroordeeld. President Eisenhower verklaarde, dat de misdaad van de Rosenbergs veel erger dan moord is omdat zij de dood van vele duizenden burgers tengevolge kon hebben. Na onderzoek van de rechtszaak was Eisenhower tot de overtuiging gekomen „dat het zijn plicht is in het belang van het Amerikaanse volk vast te houden aan het vonnis van de vertegenwoordigers van dit volk" Om Voorne-Putten droog te leggen (Eigen nieuwsdienst) Het is niet onmogelijk, dat reeds over enige weken het eerste werkelijk grote gat in de beschadigde dijken van Zuidwest-Nederland wordt gedicht. Dit zal zijn het 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten van Helle- voetsluis. Het „Rammekens" van Voorne-Putten! De Amerikaanse wapenleveranties aan Formosa, waar de nationalistisch- Chinese regering van Tsjang Kal Tsjek zetelt, worden in sneller tempo uitgevoerd, zo heeft generaal Omar Bradley, de voorzitter der commissie van Amerikaanse staf-chefs, mede gedeeld. Generaal Bradley legde deze ver klaring af in een besloten zitting der commissie voor de Buitenlandse Be trekkingen van de Amerikaanse Senaat, Maar volgens Reuters correspon dent te Washington proberen de hoogste politieke en militaire func tionarissen van Eisenhowers regering de leden van het Congres, die een onmiddellijke militaire blokkade van de Chinese kust wensen, tot andere gedachten te brengen. Zij zouden meer nadruk willen leg gen op de pogingen om de westerse landen er toe te bewegen hun econo mische blokkade van communistisch China te verscherpen. Generaal Bradley zou geen voor stander zijn van een maritieme blok kade. omdat het oorlogsgevaar er door vergroot zou kunnen worden Een economische blokkade zou trou wens een even groot effect hebben en veel minder risico met zich mee brengen. Andere oplossingen Een marine-blokkade van de door de Russen bezette havens Dairen en 1 Port Arthur zou volgens Bradley niet in strijd zijn met het internationale recht, omdat de souvereinitelt over deze havens door de Chinezen wordt uitgeoefend. Bradley besprak tevens de moge lijkheid van „andere oplossingen" voor een beëindiging van de Koreaan se oorlog. Elke methode zou meer geld en strijdkrachten vereisen dan thans worden gebruikt. Volgens de generaal waren de mobilisatie van Zuidkoreaanse strijd krachten en de munitie-voorraad in Korea „veel beter geworden". Admiraal Fechteler de stafchef der Amerikaanse marine, heeft ver klaard. dat naar zijn mening de Verenigde Staten de kust van com munistisch China kunnen blokkeren. „Maar of we dit doen of niet, is niet mijn zaak", zo voegde hij hieraan toe. PROF. IR J. TH. THIJSSE. advi seur van de Dienst der Zuiderzee- werken en directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Dcljt, heeft zijn verblijf in Amerika afge broken en keert op korte termijn naar Nederland terug om de rege ring zijn diensten aan te bieden Bij het onderzoek naar de omvang van het Franse babypoeder-schandaal is gebleken, dat in het westen van het land 152 zuigelingen zijn gedood cn 752 ernstig ziek geworden door het gebruik van het beruchte poeder. Een fabriek in Bordeaux maakte het babypoeder, dat. een hoog percen tage arsenicum bleek te bevatten. Zo als bekend zal de chemicus, 'die di recteur van de fabriek was. wegens doodslag terecht staan. (Eigen nieuwsdienst) Prof. Ir J. Th. Thijsse zal uit Amerika naar ons land terugkeren. Aan de univer siteit ran Ann Arbor. Michigan, zou hij een jaar gastcolleges geven. Hij was daar nog maar pas aangekomen. Prof. Thijsse is behalve hoogleraar aan de Technische Hogeschool ook adviseur van de Dienst der Zuider zeewerken en directeur van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft. Hi) geldt als een der knapste des kundigen in zake de waterstaatkun dige problemen van ons land. Met name heeft hij zich de laat ste jaren intensief bezig gehouden met de mogelijkheden van afdam- mmgen en stroomomlegglngen in het mondingsgebied onzer grote rivieren. Deze studie was voornamelijk ont sprongen aan de wenselijkheid om het verziltingsgevaar te bestrijden. Als uitvoerend ingenieur heeft prof. Thijsse indertijd een grote rol ge speeld bij het leggen van de Afsluit dijk. In de tijd van de redding van Walcheren, na de oorlog, gebeurde het herhaaldelijk, dat hij met een vliegtuig, dat hem speciaal voor dat doel ter beschikking was gesteld, tussen Walcheren en zijn laborato rium te Delft heen en weer vloog om aan de hand van modellen proef ondervindelijk vast te stpllen wat er tijdens het moeilijke werk gebeuren moest. Daarmee zou de mogelijkheid wor den geschapen, dit eiland droog te leggen. Voor deze eerste dichting van grote orde worden reeds de nodige berekeningen gemaakt. Ook zal deze dijkbreuk met bijbehorende stromin gen in model worden gebracht in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, De hal van dit Laboratorium dat ook bij de redding van Walche ren zo'n grote rol heeft gespeeld wordt op het ogenblik ontruimd, om dat men verwacht ook van tal van andere moeilijke dichtingen model len te moeten maken. In het gat bij Hellevoetsluis zal men enige schepen, met name olie tankers. laten zinken. Het doel van het proefondervinde lijke onderzoek is onder andere de krachten te bepalen, die zullen wer ken op de schepen, die tot. zinken zullen worden gebracht. Hierdoor kan verkeerde plaatsing en bijvoor beeld kabelbreuk worden vermeden. Bovendien krijgt men een overzicht van de onvoorziene omstandigheden die kunnen optreden en de oplossin gen. die in die gevallen kunnen wor den bereikt. Eerst andere galen Men zal voordat het gat van Hel levoetsluis wordt gedicht, eerst de andere gaten in de ..mottige" dijken van het eiland Voorne-Putten die nen te herstellen. Voor een deel is dit „zandzakkenwerk", hetgeen op het ogenblik met zoveel ijver gebeurt door burgers en militairen. Voor een ander deel komen hier zandzuigers aan te pas, die de gaten dichtspui- ten. Van deskundige zijde heeft men ons meegedeeld, dat de Inventarisa tie van de schade, die aan de dijken is aangebracht, thans goed opschiet. Natuurlijk wil dit méér zeggen, dan het tellen der gaten. Het gaat ook om de diepte, de stroomsnelheid, de te verwachten uitschuring, de aan wezige grondsoort, enz. Nietige figuren zijn zij ten opzichte van het enorme gat in de hoofddijk van Bergen op Zoom vaar het punt waar de dijknaar Tholen begint. Gigantisch steken de draglines af bij deze dijkwerkers, onder wie veel mili tairen zijn. Zij zwoegen voort, be zield van slechts één gedachte: dat gat moet dicht. Het gat. geslagen door de vloedgolf, die Halsteren noodlottig werd. Een Thundcrjet-straaljager van de vliegbasis Volkei is Woensdagmiddag bij het vliegveld Gütersloh ten noor den van Paderborn (Duitsland) ver ongelukt. De 23-jarige sergeant-vlie ger H. Th. H. J. Sanders uit Nijme gen verloor het leven. Het aantal werklozen per eind Januari wordt op 145.000 geschat tegen 141.000 eind December 1952. Hierbij is men uitgegaan van de ver onderstelling, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied waarvan geen cijfers bekend zijn verhoudingsgewijs even groot is ge weest als in de andere delen van het land. Daarenboven waren circa 27.000 arbeiders werkzaam op D.U.W.-objec- ten tegen 25.000 eind December. Personen, die op een DUW-object werkzaam zijn, zullen niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven te worden in geschakeld, kunnen zij. aldus het mi nisterie van Sociale Zaken, sociaal- economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij vol waardige arbeid verrichten tegen vrij wel normale arbeidsvoorwaarden. Het Rode Kruis heeft op voor treffelijke wijze gezorgd dat de évacué's die in het paleis Het Loo zijn ondergebracht, alles aantrof fen wat zij nodig hadden. Die zorgen van het Rode Kruis strek ten zich zelfs wat erg ver uit. De leeftijd van de évacué's varieert namelijk van 60 tot S0 jaar en men stuurde hun ook tien wiegen, compleet met baby-uitzetten. Ze stonden netjes op een rij in een der gangen, maar vandaag gaan zij naar geëvacueerden die er meer behoeften aan hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1