RAMPENFONDS: 34 MILLIOEN HANS VAN EMDEN, de held van het nieuwe Klundert Koningin Jnliana bezocht Zierikzee ZEVENDE DODENLIJST Prof. Rogier over het derde kwart der 19e eeuw Gezinscolonnes trachten problemen bij geëvacueerden weg te werken Café verbrand Dintelsas zandzakkendepot iftIr -swt; «^Amerikaans roken roken Hoge geldboeten DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 H. M. Het zich door verscheidene personen inlichten TK WENS U ALLEN STERKTE, VEEL STERKTE TOE", sprak de 9 Koningin gisterenmiddag met bewogen stem toen zij de Raadszaal van Zierikzee's historisch stadhuis verliet, waar zij zich de zorgelijke positie van Schouwen-Duiveland en zijn centrum-gemeente door de ter plaatse deskundigen had laten uiteenzetten. V/OOR HAAR tocht naar Zeeland is i punters uit Giethoorn te hulp waren H.M. de Koningin, Woensdag-1 geschoten, deelden mee. dat, toen er ochtend, in Bergen op Zoom op de boot gegaan. De Koningin arriveerde om kwart over negen aan het stadhuis, waar zij werd begroet door burge meester Ir. Peters, door de wnd. com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, de commissaris van politie te Bergen op Zoom en enkele legerauto- riteiten. In de Markiezenzaal gebruik te Hare Majesteit de koffie. Daarna begaf zij zich, met haar gezelschapsda me en begeleid door enkele stedelijke autoriteiten, per auto naar Kop van 't Hoofd, waar een politieboot wachtte. Het oponthoud in Bergen op Zoom had een onopvallend karakter. Per motorboot is de Koningin 's middags 1 'uur ui t Bergen op Zoom te Zierikzee aangekomen in ge zelschap van haar secretaresse, Mevr. Smitt-Avis, en het lid van Ged. Staten, de heer Philipse. die de Commissaris der Koningin verving, daar deze we gens ongesteldheid verhinderd was. Mevr. de Casembroot en het gemeen tebestuur begroetten Hare Majesteit, toen zij de wal had betreden. Langs de kade met haar zwaar getroffen zij straten reed de Koningin in het mis troostig weer stadwaarts. Zij liet stoppen bij het St. Cornelia-gesticht. waar moeder Florentine met enige zusters op het bordes stond. Na het kort, maar hartelijk onder houd, waarin de moeder-overste ver telde, hoe het ziekenhuis, behalve patiënten oófc soldaten en daklozen herbergde, wenste de Landsvrouwe haar het beste voor de toekomst toe en scheidde met een stevige handdruk. Bij het stadhuis in de Meelstraat stond een groep burgers, militairen uit eigen en vele andere landen, poli tie- en brandweerlieden, welke stil uiteenweek, toen de stoet naderde. Met Haar gevolg begaf H. M. zich eerst naar de trouwzaal, waar Zij aan zich liet voorstellen allen, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt, dat waren onder meer Mees Toxopeus van de Dorus Rijkers, 'de schipper Schot van de Zierikzeese Schippers vereniging, dr. van Hooren van het Rode Kruis en kol. van Waning. Be langstellend informeerde de Koningin naar bijzonderheden en treffend wer- d endie vaak naar voren gebracht. 500 MENSEN GERED Cchïpper Schot vertelde sober, alsof het niets was, dat hij en zijn man nen 500 mensen van de verdrinkings dood redden. De kerels, die met hun geen mensen meer waren te redden, zij vee uit schuren en van dijken hebben gehaald. Ook de Amerikaanse majoor Worse deed zijn verhaal. Zijn duck was bijna gezonken, omdat deze vast liep en slechts door tot aan zijn nek in het ijskoude water te springen, had hij het euvel kunnen verhelpen. De Koningin onderhield zich ook met de burgemeesters van Nieuwer- kerk, Noordgouwe en Oosterland en informeerde naar het aantal slachtof fers. Hierbij trof het ins, dat eerstge noemde het aantal doden vele malen hoger schatte dan het officiële cijfer; hij noemde voor Nieuwerkerk het ge tal 150. DE DIJKEN sonen. De auto bracht H.M. naar het Sas, waar een helicoptère gereed stond voor een vlucht over Schouwen Dui- veland en Tholen. Later op de dag landde het vliegtuig met de Koningin te St. Annaland. Ook daar liet de Landsvrouwe zich door verscheidene deskundigen voorlichten over het verloop van de reddings- en herstelwerkzaamheden. Daarna vertrok zij per auto naar St. Maartensdijk. Daar ontmoette zij de Burgemeester van het zwaar getroffen Stavenisse en zijn assistent, de heer Soeterbroek. Aanwezig was daar ook de heer J. P. David, burgemeester van Mantes (ten Z. van Parijs), afgevaar digde van het departement van Seine et Oise en secretaris-generaal van de anti-communistische wereldorganisatie Paix et Liverte. Hij was vergezeld van zijn chef van sociale dienst en zijn pri- vé-secretaris. Hij beloofde te zullen proberen alle materialen (cement, hout, stenen enz.) voor het herstel van Stavenisse bij elkaar te brengen, om dat hij dit beschouwd als de zwaarst getroffen plaats in Europa. Het Nederlandse Rode Kruis verstrekte: Ojsteren verstrekte de infprma- tiedienst van het Nederlandse Roue Kruis ons de zevende doden lijst, die 41 namen bevat. Wij ont lenen daaraan de namen van de volgende slachtoffers uit het ver spreidingsgebied van Dagblad De Stem: FIJNAART: Teuntje Driesprong. HALSTEREN: Pa. v. Osta, 52 jr.. Ca. Paulus, 16 jr.; J. Raats, 33 jr.. Ma. Roks, 18 jr., Ja. Raats, 43 jr. en Aa. Langenberg, 33 jr. HOEK: Pa. Smallegange, 5 mnd. KAPELLE: Aa. Nijsse, 13 jr. KLUNDERT: J. Blommers, 52 jr. KORTGENE: Aa, Clement. 5 jr., wed. P. Looff, Ca. Nijsse-Bolle, 31 jr., Wa. Schrier. NIEUWERKERK: J. Stoutjes- dijk, 75 jr., Ca. Stoutjesdijk-Krab- be, 73 jr., A. Kik 6 jr., J Kik, 3 jr., Ja. Kik, 6 mnd., J. v. d. Bik-de Jonge. 58 jr., N. Stoutjesdijk-de Reus, 39 jr.. Wa. Goudzwaard. 13 jr., L. Kooyman, 8 mnd.. Ma. Puit- Overbeeke. N. VOSSEMEER: Ma. Meesters, 42 jr. OUWERKERK: Wed. van J. Sla gers, Ma. Westenburg-Koopman 50 jr. RILLAND-BATH: Maatje Kri- ger, 80 jr.. Jan Nijsse, 18 jr STAVENISSE: Ja. Geluk, 24 jr., Aa. Blokpoel-Quist, 59 jr.. Ha. v. d. Roest-Westdorp, 63 jr. WILLEMSTAD: Aa. Punt-Bos, 78 jr., A. Bos, 71 jr. In verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze dodenlijst worden ver zameld, kan het Ned. Rode Kruis niet de volle garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Tn de raadsbaal liet H.M. zich onder meer inlichten over de toestand van de dijken. Ir. de Koning zei, dat het dijkgat bij Schelphoek onder Se- rooskerke het gevaarlijkst was; het is nu al 250 m. breed en 25 m. diep. Wethouder den Boer vertelde een en j ander over de evacuatie-moeilijkhe- den. Een kleine 3000 personen gingen reeds naar elders, maar ruim 4000 mensen bevinden zich nog in de stad en tonen weinig lust heen te gaan. De dierenarts van den Acker kreeg een compliment voor zijn moeite om het vee te redden. Eenvoudig gaf hij de feiten weer. Van de 10.600 stuks vee waren er 7000 koeien en paarden in veiligheid gebracht. Nadat nog gewezen was op de nood zaak van een bootverbinding met Hol land, moest de Koningin wegens tijd nood de bespreking afbreken. Ongedwongen nam H.M. afscheid en onderhield zich voor het stadhuis, waar zij met gejuich werd begroet, nog even met enige willekeurige per- „IN VRIJHEID HERBOREN" Levendige taferelen en rake karakteristieken A FLEVERING TWEE van het Ge- denkboek, uit te geven ter gele genheid van Honderd Jaar Krom staf, is thans ook verschenen. Het le ven, de activiteit, de positie der ka tholieken in het derde kwart der eeuw (1850-1875) worden erin beschreven, „de eeuw van stoom en ijzer en hoge re burgerscholen'", zoals Professor Ro gier ze lichtelijk sarcastisch ken schetst. Want ook in deze aflevering is genoemde hoogleraar aan het woord met zün scherpe analyse en zijn hamerende stijl. En een snertactie HET RAMPENFONDS is gis teren weer 3 millioen gul den rijker geworden, zodat de totale inkomsten momenteel 34 millioen gulden bedragen. Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. £)E MEER GEREGELDE VERZORGING van de geëvacueerden in de ontstane centra en de zorg bij de re-evacuatie heeft thans de grote belangstelling van het sociaal charitatief centrum in het bisdom Breda, dat zich beraden heeft op de taak, die het in deze te vervullen heeft. Vooral thans moet het maatschappelijk werk optreden, zodat voor de sociaal charitatieve centra en de maatschappelijke werksters hier een grote taak ligt. Nog meer dan bij de evacuatie zelf, zal het particulier initiatief op de voorgrond moeten treden en leiding moeten nemen met steun van de overheid. Taak nü en bij re-evacuatie "TAL van problemen immers zullen zich de komende dagen en weken voor doen. Er zullen moeilijkheden ko men in verband met de inkwartiering, kledingtekorten zullen moéten wor den aangevuld, sociale moeilijkheden opgevangen, geestelijke nood gele nigd. Aandacht zal moeten worden be steed aan de goede vrije-tijdsbeste- ding. Het zal nodig zijn, dat de paro chiehuizen voor ontspanning worden opengezet; de geëvacueerde jeugd zal zoveel mogelijk dienen te worden on dergebracht in de bestaande jeugdver enigingen en in clubs. Bijeenkomsten van moeders zullen moeten worden belegd. Deze goede zorgen mogen zich niet alleen uitstrekken over eigen geloofs genoten; het nationaal karakter van de ramp moet ons openstellen voor al le getroffenen, dus ook voor niet-ka- tholieken. Waar mogelijk en nodig, zal dus een goede samenwerking moe ten ontstaan met Nederlands Her vormde en Gereformeerde maatschap pelijke werksters en vrijwilligers. In plaatsen, waar men niet de be schikking heeft over een maatschap pelijke werksters, kan dgze worden aangevraagd bij het sociaal charita tief centrum, Markkade 7, Breda. Daar kan de mogelijkheid worden be keken, in hoeverre een maatschappe lijke werkster nodig is. In principe is het ministerie van maatschappelijk werk bereid hiervan de kosten te dra gen. MOEILIJKHEDEN BIJ RE-EVACUATIE \/OOR wat de re-evacuatie betreft, ligt liet in dc bedoeling zoge naamde hulpcolonnes van de gezins zorg in te zetten. Zij bestaan uit een vijftal gediplomeerde gezinsverzorg sters en een vyftai vrijwilligers niet aan het liocfd een maatschappelijke werkster. Hun taak zal vooral bestaan uit het helpen klaar maken en inrichten van de woning, het opvangen van de eer ste gezinsmoeilijkheden na de terug keer etc. Deze colonnes dragen een tijdelijk karakter en worden door het departement van maatschappelijk werk bekostigd. Voor deze geestelijke hulpdiensten zullen ge:.i!.3ve>" - "rtors en maat schappelijke werksters aan hun eigen lijke arbeid moeten worden onttrok ken. Deze kunnen vervangen worden door niet-gediplomeerde krachten te gen honorarium aan te stellen. Het diocesaan centrum heeft ook een evacuatiehulpdienst In het leven geroepen .waar vrijwilligsters gereed staan om hulp te bieden, waar dit no dig is. Omtrent deze dienst, evenals om trent de gezinscolonnes bestaat volko men overeenstemming tussen de ka tholieken. de Nederlands Hervormden en de Gereformeerden, die op het punt van maatschappelijk werk sa menwerken in het provinciaal op- bouworgaan. De vorming en de inzet van deze groepen meisjes geschiedt op basis van de eigen levensbeschouwing, terwijl men bij de hulpverlening zich op een zo breed mogelijk nationaal standpunt stelt. Eigenaar in rampgebied UEN DER Giethoornsc toeristencen- tra, café Watersport Centraal, is gisterenochtenrl, vermoedelijk tenge volge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van het ner vengebouw zich in nachtgewaad moes ten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in 't rampgebied, waar hij al dagenlang heeft deelgenomen aan het reddings werk en de hulpverlening. Dag na dag stijgt dit cijfer, maar naast de geldelijke hulp wordt ook nog voortdurend spontaan hulp ver leend in andere, vaak zeer originele vormen. Zo gaan de L.S.K.-mannen van het garnizoen Nijmegen snert ver kopen aan de burgerij. Deze lekkernij zal worden bereid door de militaire keuken. En nog iets uit het buitenland: me vrouw Boogaert-Riet te Ogden in de V. S. had in haar eentje een hulpactie georganiseerd. Die werkte overvloe dig. Momenteel zit ze met het grote probleem ,hoe ze de goederen in New- York of San Francisco moet krijgen. Verder zullen ze dan wel gratis ver voerd worden. Het buitenland tracht ook vaak steun aan ons getroffen land te verle nen door de emigratie te vergem'ak- kelijken. In Amerika werd een wets voorstel ingediend, strékkende "tot" toelating van 50.000 Nederlanders in de Ver. Staten in 1954. Zuid-Afrika verleent eveneens speciale faciliteiten aan ^migranten uit de noodgebieden. Noorwegen, dat buitenlandse ar beidskrachten nodig heeft, rekent het zich tot plicht, eerst Nederlandse emigranten uit te nodigen. GRAAN. T~\E REPUBLIKEINSE senatoren Taft en Thye hebben een voorstel inge diend om overtollige graanvoorraden in de V. S. aan de overstroomde ge bieden in Europa te leveren. Voor het vervoer op kosten van de Amerikaan se regering wordt een bedrag van 10 millioen dollar gevraagd. Reeds na het verschijnen van de eerste aflevering werd hier en daar de waag gesteld: Is dit nu wel de manier, waarop een herdenking ge vierd moet worden? Moet dan alles onder het ontleedmes van een hyper- objectieve critiek? Kan er niet wat meer honing en wat minder azijn rondgedeeld worden? We kunnen ons die critiek Inden ken, maar delen doen we ze niet. We geloven, dat het juist een blijk voortgeschreden emancipatie is, dat 'n Gedenkboek in deze trant werd opge vat. Er is waarlijk onder ons zo veel met het wierookvat gezwaaid, dat we nu juist v/el eens precies willen horen zeggen waar het op staat. Wie zijn vader of grootvader nog hoorde verhalen over de geestdrift der Zouaven, over de held van Lutje broek, over de ondergang van de Kerkelijke Staat, zal bijvoorbeeld wel even onthutst staan, als hij in dit Ge denkboek moet lezen, hoe het ponti ficaat van Pius IX één grote misluk king is geweest, hoe deze Opperher der een pion werd in het politieke spel tussen Frankrijk en Oostenrijk, hoe de zaak der Zouaven van den be ginne af een verloren zaak is ge weest. hoe de Pauselijke staatssecre taris een wanhoopspoliliek voerde en de Paus misleidde. Maai- Rogier weet toch ook te prijzen de ongecompliceer de, niet door politieke bijbedoelingen vertroebelde geestdrift van het rela tief zeer belangrijke Nederlandse Zouavencontingent. Zeker is het dan ook niet de bedoeling geweest van deze geschiedschrijver het prachtige élan en de grote aanhankelijkheid aan de Opperherder van de Nederlandse Zouaven te kort te doen. Op een af stand moeten we echter de feiten stel len zoals ze op een afstand ook beter gezien -kunnen wordéo. Hét zal'vender de een of"'dé ander" wel een schok geven, ais hier aan de hand van vastenbrieven en vergade- ringsno tulen een beeld wordt ge schetst van de toen regerende Bis schoppen. dat hun karaktereigenschap pen en bekwaamheid niet ten volle prijst. Maar ook dit is een blijk van het feit. dat we de historische waar heid onverminkt aandurven en uit gegroeid zijn boven het byzantinisme, dat uit de volmaaktheid der waar digheid automatisch concludeert tot de volmaaktheid van de persoon. Zo worden ook andere geijkte por tretten als van Le Sage ten Broek, van Vree, Broere, Jan Willem Cra mer, J. W. Thompson, Alberdingh Thiim e.a. gezuiverd van de vernislaag der legende, om een waarheidsgetrou wer beeld te verkrijgen. En dan valt er werkelijk nog wel genoeg te prij- Rogier verzwijgt ook niet enkele pijnlijke afvalprocessen van priesters en uit de mémoires van een hunner distilleert hij elementen voor een cri tiek op de seminarie-opleiding in de nadagen dei- Hollandse Zending. Ook als de ergernis van de tijdgenoot (ten aanzien van zulke geschriften) ver klaarbaar en geheel gerechtvaardigd zou zijn aldus de mening van d< schrijver kan het nageslacht in dc critiek der non-conformisten voor zichtig speuren naar materiaal voor het beeld van de tijd en, dit vindende, het dankbaar gebruiken. Zo doen wij ook immers met de Lof der Zotheid. Zeer interessant is het hoofdstuk, dat ons de ontwikkeling van het de votieleven schetst en merkwaardig ge noeg krijgen de veel geparodiseerde Redemptoristen met him volksmissies een volle maat van waardering: „In een matte tijd hebben de Redempto risten uit Pater Bernards school voor de tijdgenoten van Droogstoppel het vuur uit de hemel op aarde gebracht en brandend gehoudenZij hebben geen strovuur ontstoken: hun aandeel in de herleving van het godsdienstig en zedelijk bewustzijn van het volk in al zijn lagen is een onvergankelijke weldaad gebleken". Terecht wordt er o.i, ook hulde ge bracht aan de oude Katholieke Illu stratie en de school van verhalen schrijvers, welke haar vulde: Banning, de Snïedersen, Render, Melati van Ja va, J. R. van der Lans en Mevrouw van der Lans. Zy ruimden het voor oordeel op tegen „de" roman, dat in het katholieke volk was aangekweekt. Zij hebben dit volk aan het lezen ge zet met ..voor het grootste deel geen lectuur van min allooi". Van Banning en de Sniedersen zegt Rogier: „Hun werk staat geenszins beneden dat van Justus van Maurik en heeft zelfs een en ander er op voor". Over het aandeel der katholieken in de ontwikkeling der bouwkunst kan nog meer goeds gezegd worden. Het is van nationale betekenis geweest door een figuur als Cuypers en ook door de onvervaarde strijder tegen schoonheidsverknoeiing en afbraak, Victor de Stuers. In "het hier beschreven kwart der eeuw begon pok de gezonde kerjtering in de kerkmuziek, maar het aandeel in de rechtstreekse deelneming aan de beoefening der wetenschap bleef tot enkelingen beperkt, zoals een Nuyens met zijn Geschiedenis der Nederland se Beroerten. Rogier schetst dit alles in vogel vlucht, om ten besluite van dit deel de wederwaardigheden van Tijd en Maasbode met hun leidende figuren uit de doeken te doen. Alles bij elkaar is het weer een af levering, welke we geboeid gelezen hebben om de levende historische ta ferelen en rake, originele karakteris tieken, waaraan ze rijk is. (Uitgave Pax, Den Haag). - r t- umstm A - - "v-Ss- A.™ 7T& - Z ANozó k K E K V o A ee-H -- H Ofc/irnift** j/ltHlER weer enkele krabbels van onze medewerker Jan Dekkers. Hierboven een kijkje in Dintelsas, waar zandzakken op Amerikaan se boten worden overgeladen voor transport naar Goeree en Overflakkee 795 ëW>R, Dp Tgg.CO. En dit ls de tweede luitenant, die het werk uitvoert waarvan het bo venste plaatje een beeld geeft. Hij Is een beroepsofficier die op z(jn 17e jaar In het Amerikaanse leger kwam en nu werkzaam is in het be zettingsleger in Duitsland. Advertentie) winwiim Gaande door het ivater zal Ik bij U zijn Hij redde velen, maar keerde zelf niet terug Wie volgt Mej. de Waal op L-JET BESTUUR van de K.V.P. heeft mr Roolvink benoemd lid der 2de Kamer uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. De heer Rool vink meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen bij de Partijraad en heeft inmiddels het lidmaatschap aan vaard. Het Partijbestuur heeft Zaterdag al hier na een zeer ruime bespreking eenstemmig besloten de heer Rool vink toch nog te verzoeken zijn be noeming niet le aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het re glement. (Van onze redacteur). J7R VALT EEN SCHAARSE STREEP LICHT door het kleine vensten van het café van Sandbergen in Klundert op de hoofden van de gereformeerde gelovigen. Zij buigen zich in een deemoedig gebed en overwegen de barmhartigheid van God, die hen een kans geeft om verder te leven, na .de dood te hebben gezaaid in de lichamen van zo veel dierbaren, toch zeker niet slechter dan zij. Dood. en leven staan scherp tegenover elkaar in deze noodkerk Helleed. ligt voor nog vele dagen verankerd op de grauwe gezichten) van het kerkvolk, de Heer dankend, omdat Hij hen spaarde, begrijpend,, dat zij, die door het water werden genomen, nooit zullen terugkeren. Trekt het leven van Hans van Ent- den ,die jongen uit hun gemeenschap, met zijn blond haar, zijn diepe, goede, blauwe ogen, niet in hun gedachten voorbij? Zij zien hem bezig in de Kerkweg, in zijn ouderlijk huis. Hij draagt zijn zes-jarige zusje Jennie door het water naar een hoger gele gen plaats. Hij keert terug om zijn moeder te ondersteunen, kleren en een beetje huisraad mee te nemen. Hij zegt, nadat Teunie, Jennie, Kees. va der en moeder in veiligheid zijn. te gen zijn moeder: „Ik ga helpen hoor, ik kom straks terug!" Hans van Emden moet even wach ten op het klaarmaken van enkele bo terhammen, die zijn moeder hem toe stopt. nadat zij een onderdak had ge vonden bij een bevriende familie. Hij gaat daarna de polder in Hij overziet het naamloze leed, dat over de gezinnen valt. Hy komt in contact met drie soldaten, die beslo ten hebben, een tocht te gaan maken naar de boerderijen om mensen te gaan redden. Dit overdenken de gelovigen op dit ogenblik. Zij zien dat Hans van Em den in de sloep kruipt. Hij slaat de kraag van zyn jas op. Hy kijkt naar het ontstuimige water, laebt tegen de soldaten en roeitroeit: Het boot- Oet sombere licht van deze nieuwe dag werpt ook een krans op het gelaat van een verslagen moeder. Zij beseft, dat haar zoon niet meer terug komt. Het water bedekte zijn li chaam. dat ergens in de polder drijft. Zi.in ziel juicht in de hemel. Hij, Hans van Emden, trok in de morgen van de eerste Februari de duisternis weg, waarin de stormwind joeg. Hij was de eerste, die het red dingswerk aanpakte. Hij moest het misschien zijn, die verdronk, om een voorbeeld te worden van onver saasde kracht, onbegrensde dapper heid: eigenschappen, nodig om een nieuw Klundert op te bouwen. Denken de gelovisen aan Hans van Emden als dominee Feenstra de tekst voorleest, waarop hy zijn preek af stemt? „Wanneer gij zult gaan door het water. Ik zal bij U zijn en door de ri vieren. Zy zullen U niet overstromen. Vreest niet, want Ik heb U verlost". Er hangt een beklemmende stilte in de noodkerk. De woorden van de do minee vallen in een met droefheid ge vulde ruimte. Zij vinden hun weg naar de harten van de gelovigen, die ontroerd naar hel toneel kijken, in de ogen van ^e dominee. Bij de foto: Hans van Emden is met 'langer meer een van de vele naamlo ze helden van de watersnood. Hij wordt vereerd door elke inwoner van Klundert. zoals ook bewierookt wor den de drie soldaten, die met hem omkwamen. Van Hans van Emden was er nog slechts een foto, gerepro duceerd van een amateurkiekje. Zij werd de laatste zomer genomen. je schommelt, het danst, maar de jeugd is sterk. Met de soldaten haalt Hans van Em den een boer en kinderen van een huiszolder. De jongens varen terug. Hun triomf is groot. Een brede glim lach cirkelt over hun gezichten. Zjj overwinnen dit water Zij zullen men senredders zyn! Opnieuw kiest de sloep het kolken de water. Weer doemt er tussen de striemende regenvlagen een boerderij op. Er blijken geen mensen meer te zijn. Wel is er een paard Dan dit dier maar gered. Een van de jongens viert de teugel. Het paard strompelt achter het bootje aan. Het wordt overspoeld door de golven. Het springt in de sloep. Het vaartuig kanteltde jongens ver gaan Dominee Feenstra neemt het boek der psalmen. Hij leest: „Vertrouw op Hem te aller tijd. Stort ulieder hart uit voor zijn aangezicht. God is ons ene Toevlucht". Een gouden hart „V/TERTROUW op Hem! De knapheid van de techniek is met één streep weggevaagd. Verootmoedig U voor God!" De woorden van dominee Feenstra zijn meer dan een gebed. Zij smeken om erbarmen. Keren de gedachten van de gelovi gen niet terug naar Hans van Emden? Zij gelóven dat God hem barmhartig heid schenkt. Zij zien Hans in hun verbeelding als de eenvoudige tim mermansjongen uit een arbeidzaam gezin. Flitsen uit zijn leven krijgen gestal te. Hans gaat naar de avondcursus bij meester Spicrings Hij wil een goed vakman worden. Hij studeert om in dienst een beetje hogerop te kunnen komen dan de doorsnee-jongen van zijn stand. Hij houdt van de natuur en trekt er in de vacantie met zijn vrienden op uit. Hij maakt een fiets tocht door Zuid-Limburg. Ijjij geniet van de zon en het landschap. Hij komt overgelukkig thuis en gaat op nieuw aan de slag. Hij kleurt trots als hij 's Zaterdags zijn moeder zijn week loon kan afstaan. Hij is de oudste van het gezin /an zes. Hij doet zijn uiter ste best. Hij is iemand met een gou den hart. Hij bewijst datdie eer ste. T)E GELOVIGEN schuifelen stil de noodkerk uit. Zij blijven niet zo luidruchtig bij elkaar staan als anders. Ze zijn ingetogen. Eén zegt er: „Hans van Emden!" Tien anderen denken: „Hij is een heldr Zü zeggen het niet, maar zij wil len het zeggen..,. Import prikkellectuur LJET GERECHTSHOF te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep een zaak behandeld tegen drie tijdschrif ten-importeurs en handelaren. Zij worden verdacht van het invoeren en verhandelen van Franse prikkellec tuur in ons land. Tegen de 66-jarige A. H. v. B. en de 25-jarige H. S. werd 500 gulden subs. 50 dagen en een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Tegen de 29-jarige E. F. die uitsluitend deze bladen had ge ïmporteerd, 2000 gulden subsidiair 50 dagen en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 25 Februari zal het Hof arrest wijzen. De verdediger, mr. v. d. Does, ont kende, dat het hier prikkellectuur betrof. Scheikundige wordt berecht 152 babies door poeder gedood T~)E AUTORITEITEN die een onder zoek in stellen naar het „zuige- lingenpoederschandaal" in W.-Frank- rijk hebben bekend gemaakt, dat ten gevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zui gelingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen vcnvondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte te bevatten. Het onderzoek was inge steld naar aanleiding van een uit slagepidemie onder zuigelingen in 't genoemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wagens doodslag terecht moeten staan. BANDJIRS In Indonesië JgANDJIRS richten in verspreide de len in Indonesië verwoestingen aan Buiten Atjeh, waar zoals bekend 82 mensen om het leven kwamen, zijn tot op heden geen slachtoffers van de overstromingen gemeld. Vijfduizend personen in Solo (Mid den Java) werden door de watertoe- vloed van de uit haar oevers gelre den kali Pepe gedwongen naar ho ger gelegen stadswijken te eva cueren. 3Iaandag stonden cok grote gebie den in de regentschappen Sragen en Sukohardjo door overstromingen van de rivier Bengawan Solo onder water. Op Celebes dwong een noodweer de bewoners van de Desa Toriipobalang naar veiliger oorden. In Makassar werden 20 kamponghuizen vernield.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3