ETTI7ÏÏ31 CoL Was de baby van adel? VMENS^EE^.£uS tot f 17.95 - 18.95 - f 19-95 _En ten slotte. ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 (Ingee. med.-advertentie) Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. MOEILIJKHEDEN IN DE K.V.P. Over bezetting van een Kamerzetel (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 12 Februari Opnieuw dreigen moeilijkheden in de KVP, thans als gevolg van een verschil van mening over de bezetting van de va cante zetel in de Tweede Kamer, ont staan door de benoeming van mej. dr A. de Waal tot staatssecretaris. Het Centraal Stembureau heeft, over eenkomstig de daarvoor geldende wette lijke bepalingen, als haar opvolger aan gewezen mr E. G. M. Roolvink. te Almelo, die van 1937 tot 1948 eni.. volgens van 1950 tot 1952 reeds lid dier Kamer is geweest. Bij de verkiezingen van 1952 verloor hij echter zijn zetel. Volgens de opvattingen van de leiding der KVP zal mr Roolvink op grond van het verkiezingsreglement van de KVP zelve deze zetel evenwel niet mogen aanvaarden, daar mej. De Waal een z. „kwaliteitszetel" bezette, waarvoor mej. dr J. C. H. H. de Vink, te Utrecht, die indertijd in het noodparlement zit ting heeft gehad, als plaatsvervangster was aangewezen, als specialiste voor buitenlandse aangelegenheden. Uit de naaste omgeving van mr Rool vink wordt ons nu medegedeeld, dat deze van mening is. dat zijn bedanken voor deze zetel zou betekenen „de goed keuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij". Mr Rool vink heeft dan ook gemeend, aan de uitnodiging van het bestuur der KVP om voor zijn benoeming te bedanken, geen gevolg te kunnen geven. Mr Roolvink Za! thans in beroep ko men 'bij de Partijraad van de KVP en heeft inmiddels, „In overeenstemming met de bepalingen van het Reglement", het lidmaatschap van de Kamer aan vaard. De Volkskrant, welke gisteren reeds van de mogelijkheid van deze gang van zaken gewag maakte, voegde daar toen aan toe, dat „het niet voor de hand ligt. dat de partijraad de heer Roolvink in het gelijk zal stellen". Naar onze parlementaire redacteur nader meldt, is mr Roolvink vanmiddag inmiddels reeds als nieuw lid van de Kamer beëdigd. WESTFRIESE FLORA 1953 Bloemenweelde te Bovenkarspel (Van een correspondent) De Westfriese Flora te Bovenkarspel heeft Woensdag haar poorten geopend. De gehele kwekerswereld van het West- friese kleiland heeft het schoonste, wat zij kon voortbrengen, saamgebracht in de grote hall van het veilinggebouw. Ongeveer 2000 bakken, elk met 16 bloei ende tulpen zijn opgesteld in een reus achtige kunstmatige tuin, waarin vijver en fontein niet ontbreken. Het is er een kleurenweelde, die in schrille tegenstel ling- staat met het winterige landschap buigen. Dr A. J. Verhage, directeur van het Bedrijfschap vopr Sierteeltproducten, opende de tentoonstelling. RIJDEND POSTKANTOOR OP GROTE MARKT TE HAARLEM .Vrijdag zal op de Grote Markt te Haarlem een rijdend postkantqor ver schijnen, dat van 9-tot 17 uur geopend zal zjjn voor de verkoop van watersnood postzegels. De bij het rijdende, post kantoor bezorgde correspondentie zal worden voorzien van een speciaal stempel, VIJF ROULETTESPELERS IN BEWARING Van de twaalf roulettespelers, die dezer dagen door de Haagse politie in een speelgelegenheid in de Tweede Sweelinckstraat in Den Haag werden gearresteerd, zijn er vijf in opdracht van de officier van justitie opgesloten in het Huis van Bewaring. Het zijn drie bankhouders, een verhuurder en een recidivist-speler. De anderen, onder wie zes dames, zijn na vier dagen in voor lopige hechtenis te hebben gezeten, met een proces verbaal heengezonden. anninef plaatst ons volgende Feuilleton in een volkomen denkbeeldig Centraal-Ameri- kaans republiekje, waar de raarste dingen gebeuren. Tommv Hambledon J probeert er, in opdracht van de Britse Inlichtingen Dienst (tevergeefs) in eon tact te komen met een Amerikaanse collega, met wie hij behoort samen te werken aan de veredeling van een inter nationaal komplot, dat de vrede bedreigt Het verhaal van zijn ongewone avon turen begint morgen ondef de titel clen uil de ioterii JO VINCENT ZONG VOOR STUDIEFONDS ROTT. CONSERVATORIUM De sfeer, die heerste op de liederen- avond, die Jo Vincent gisteren gaf. als eerste concert van het drietal ten bate van het studiefonds van het Rotter dams Conservatorium, herinnerde ons sterk aan die van haar huisconcerten, die ze tijdens de oorlog placht te geven. Ook de begeleidster Emmy van Eden. die haar destijds meestal escorteerde, stond haar bij dit recital ter zijde: be trouwbaar, met een voegzaamheid, die voor de zangeres ongetwijfeld prettig zal zijn, de toehoorder af en toe wat los voorkomt en die het lied qua voor dracht slechts op het vlak van de zang stem houdt zonder verder veel artistiek reliëf te geven. De aandacht van de toe hoorders werd dus vrijwel uitsluitend gericht op wat de zangeres gaf. Jo Vin cent. er is uitvoerig over gediscussiëerd, heeft altoos gegolden als een zangeres, die sterker is in de oratorium-aria dan in het lied. Wjj zouden hierbij willen opmerken, dat men het haar in het ora torium naast de zuiver vocale als grote verdienste aanrekent, dat zij het verhe vene op zo menselijke wijze weet voor te dragen en van haar vergt dat zij het lied en vooral het eenvoudig menselyke lied zou transponeren naar de hemelse regionen. M.a.w. men verlangt van haar. die men als goed kunstenares erkent, dat zij bij het lied een andere kunstena res, een ander mens zou worden. Geluk kig werd dit deze avond niet van haar verwacht, immers men wist: Jo Vincent zal voor ons zingen en zulks doende draagt ze er toe bij financieel minder draagkrachtige muziekstudenten het studeren mogelijk te maken. Het publiek draagt er door aanwezig te zijn finan cieel toe'bij, zij is de gewaardeerde gast. opgenomen in de familiekring. Deze achtergrond nu schiep precies het kli maat, wij duidden hierop bij het begin van dit verslag, dat de kunstenares nodig heeft om te komen tot de voor dracht, die zo geheel de hare is. Een sfeer van vertrouwelijkheid, die in de loop van de avond nog merkbaar groei de; de meesterlijk gezongen Wolf-liede- ren aan het slot zal men niet licht ver geten. Het programma was voortreffe lijk opgebouwd: twee geestelijke liede ren. een groep Schubert, liederen uit de kinderkamer van Moussorgski, liederen op Zuid-Afrikaanse teksten van Rudolf Mengelberg en een groep Hugo Wolf. Na een ovationeel applaus en bloemen hulde zong zij een toegift (Wolf). G. v. d. S. DEN HAAG HELPT In het kader van de adoptie van ste den in het rampgebied heeft de ge meente Den Haag een jeeppatrouille voor ordannance-diensten naar Stellen dam gezonden. Voorts heeft Den Haag een paar montageploegen van de politie ter beschikking gesteld van de commis sie Noodvoorziening Landbouwwerk tuigen. Dezer dagen geraakte een 45-jarige expediteur in een perceel in het Noord einde in Den Haag, doordat hij uitgleed, bekneld onder een brandkast van 2000 kg. De man werd met zware inwen dige kneuzingen opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar hij gisteren is overleden. (Ingez. med.-advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk Verschrompeling militaire missie in Indonesië (Van onze correspondent) Djakarta, 12 Februari. De chef van de militaire missie, neraal-majoor Pereira, zal op 18 bruari naar Nederland vertrekken voor het voeren van besprekingen. Het trekt ook in Indonesische kringen de aan dacht, dat veel personeel van de missie vertrekt zonder dat het wordt ver vangen. Residentieorkest herdacht dr A. Loudon Het concert van het Residentie-orkest onder leiding van Van Otterloo. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag begon met de Air uit de derde suite in D van Bach in memoriam dr A. Loudon, de in de vorige week zo plotseling overleden voorzitter van het bestuur van het Resi dentie-orkest. In diepe stilte herdacht men staande hem, die heenging. Szymon Goldberg speelde Bachs riool concert in a; deze violist is misschien de specialist by uitnemendheid voor de ver tolking van Bachs werken: zijn verfijn de tooiworming, de prachtig beheerste techniek en het zuivere stijlgevoel vc lenen de interpretatie een voorname, getogen sfeer. Vooral in het prachtige adagio dwong dit vioolspel de hoogste bewondering af. De samenwerking met het orkest was voortreffelijk en terecht betrok de solist Van Otterloo in de lang durige hulde, die hem werd gebracht. Na de pauze hoorden wij Bruckners achtste symphonie, een werk. dat Van Otterloo zeer na aan het hart ligt. Hg bezit de rust en de bezielende kracht om dit gigantische bouwwerk tot leven te wekken. Hij verliest zich niet in te veel detailleren, wat tot een uiteenvallen in kleine fragmenten zou kunnen leiden, maar hij trekt machtige lijnen en strak ke contouren, waardoor het geheel dui delijk wordt geëxposeerd. Het orkest reageerde prachtig op de intenties van zijn dirigent; de klank was in de strijkers warm en sonoor en in het koper soms extatisch jubelend. Dirigent en orkest werden warm gehuldigd. F. K. Utrechts Stedelijk Orkest (Van onze Utrechtse muziekmedewerker HOE beroemd Hugo Wolf als liederen- oomponist ook was, toch krijgt dé concertbezoeker weinig kans zyn oeuvre te leren kennen. Al was'het niet bepaald nodig geweest, dat hg de piano begeleidingen van zijn Drei Gesange des Harfners orkestreerde (de pianobegelei ding klinkt duidelijker, het orkest ver vaagt de subtiele harmonieën), niette min mocht men Laurens Bogtman dank baar zijn, dat hij deze liederen van wee moed en eenzaamheid voor zijn optreden met het U. S. O. had gekozen. Zijn voor dracht bezat een voortreffelijke sfeer en Paul Hupperts zorgde er voor, dat de be geleiding zich niet opdrong. De samen werking met het orkest was even voor beeldig in de cyclus Don Quichotte Dulcinée van Ravel. Bogtman beheerste de moeilijke zangpartij volledig, doch rhen had in de voordracht meer viyaci- teit en ook wat meer humor (zij het verstolen humor) mogen verwachten. Het laatste lied, Chanson A boire, klonk meer imposant dan -dat men er een dronken vervoering uit zou kunnen proe ven. Dit is echter een kwestie van op vatting. Het publiek was opgetogen, ook na de vertolking van Strawinsky's suite uit De Vuurvogel, welke wèl vervoerend was. Met de weergering van dit werk bereikte Paul Hupperts met het waak zame orkest een van de beste prestaties van dit seizoen. B. en W. van Haarlem: Geen aanleiding tot verlaging vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen In een zeer uitvoerig raadsstuk komen en W. van Haarlem tot de conclusie, dat het verzoek van de bioscoopexploi tanten om verlaging van de vermakelijk heidsbelasting moet worden verworpen, B. en W. zijn van mening, dat, indien de bedrijfsuitkomsten inderdaad ongunstig zijn, de oplossing hiervoor moet worden gevonden in verhoging van de toegangs prijzen, zoals dit ook is gesdhied voor schouwburgvoorstellingen en concerten. Bij inwilliging van het verzoek, zou de gemeente een bedrag van anderhalve ton aan inkomsten derven. Dit achten B. en W., gezien de toestand van de gemeentefinanciën, niet verantwoord. Ten einde een geregelde voortgang .van de woningbouw te kunnen waar borgen, is het gewenst om te Amers foort de gronden van het Randenbroek- kwartier (omsloten door Hoogeweg, Randenbroekerweg, Liniedyk en de Flierbeek) bouwrijp te maken. Daarvoor vragen B. en W. aan de gemeenteraad een crédiet van 226.500. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd M. van der Flier. C. Frenk en P. L. J. 3\ Harthoom en E. G ravenhage; T. Diederen. Gouda. Bevallen: NieuwlandNugteren, d., Bradford Ontario; BraamNorder, z„ Amsterdam; LablansBergshoeff, d., Kobe; HaverkampLand, d., Leeuwar den; WitloxKamerbeek, z., Vught. Overleden: J. Dreese, m., 64 j., 's-Gravenhage; J. J. Theling, m., 73 j., Apeldoorn; P. A. Metzger. m., 80 j.. Bietigheim; C. Braunden Daas. 79 jv, Rotterdam; J. J. van den Banvan den Ban 79 j.. Nieuw Helvoet; A. Linden- burg, m., 62 j., Rijswijk (Z.-H.); C. A. J. H. F. Groos, m. Amsterdam; J. W. B. Ie Gué. m. 72 j,, Utreoht; H. T. Lieven, m., 83 j.. 's-Hertogenboseh. GROENLAND GEEN DEENSE KOLONIE MEER In het nieuwe Grondwetsontwerp, dat na een arbeid van zeven jaren bg" hei Deense parlement is ingediend en waar omtrent, na het parlement, ook het volk zich bij volksstemming zal moeten uit spreken, wordt o.a. bepaald, dat Groen land geen Deense kolonie meer zal zijn. doch als deel van het Deense koninkrijk zal worden beschouwd. Dientengevolge zouden de Groenlanders in het toekom stige. slechts één Kamer van 179 leden omvattende Deense parlement twee af gevaardigden krijgen, evenals de Far Oer. De nieuwe grondwet laat de mogelijk, heid open van overdracht van een ge deelte der Deense souvereiniteit aan een internationaal lichaam, dat zou worden opgericht bg overeenkomst met andere landen vöó- de bevordering van de inter nationale orde en samenwerking. Tot een dergelijke stap moet echter besloten worden door vijf-zesden van het aantal parlementsleden, ofwel bij de wet. waarna een volksstemming moet volgen. In de nieuwe Grondwet is ook het vrouwelijk opvolgingsrecht op de troon vastgelegd, onder voorrang voor manne. lijke afstammelingen van de regerende souverein. Indonesische Rode Kruis helpt Atjeh en Nederland Het hoofdbestuur van het Indonesi sche Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat het een beroep doet op de afdelin gen van het Rode Kruis in Indonesië om geld en kleding in te zamelen tot leni ging van de nood onder de slachtoffers van de overstromingen, die Nederland en Indonesië hebben geteisterd. Wat er van de inzameling binnenkomt zal gelijkelijk worden verdeeld als steun voor slachtoffers in binnen- en buitenland. Dinsdagavond is in de schouwburg te Djakarta een vioolconcert gegeven dat o.a. werd bijgewoond door de Neder landse Hoge commissaris, graaf Van Bylandt en door de burgemeester van Djakarta, de heer Sjamsuridzal. Het concert bracht bgna 40.000 rupiah op, welk bedrag door de bond van kunst kringen in Indonesië voor de slacht offers in Nederland zal worden overge maakt. Geen kortere diensttijd in Engeland Churchill heeft in het Lagerhuis, in antwoord op de vraag Van Labourzljde, verklaard: ,,Öp dit ogenblik kan geen vermindering van de nationale dienst plichtperiode in overweging worden ge nomen." Een dergelijke vermindering zou volgens de premier nadelige invloed uitoefenen op de betrekkingen met de Ver. Staten en teleurstelling in geheel Europa ver-wekken. De wet op de nationale dienstplicht loopt dit jaar af; het antwoord van Churchill liet er geen twijfel over be staan dat de wet zal worden verlengd. De recherche te Amersfoort heeft een 37-jarige kellnerin van een hotel aangehouden, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van goederen welke aan de hotelhouder behoorden, zoals flessen met wijn en gedistilleerd, lepels, linnengoed enz. Zij heeft bekend. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD [W OLLE trilde van spanning, toen hij het marsepeinen hart zag, dat hg moest aanraken. De koning en Uil ston den met ingehouden adem toe te kijken. „Toe, Olie Kapoen!" zei Uil. Olie raakte het hart aan en meteen veranderde het in goud. „Ziet u wel, slre!" riep Uil. „Ja. Ik zie het!" zei koning FIdeldijn. „Hoe is het moge lijk. Dan begrijp ik niet hoe de eerste minister er bQ kwam, dat het van hem was!" „Het was niet van hem!" riep Uil woedend. „Dat dacht ik meteen al! Kom Olie, laten we naar huls gaan. Hg is nu toch zeker weer vrij, slre?" Juist toen de koning een antwoord wilde geven, kwam de eerste minister de eetzaal binnen stormen. „Wat is hier aan de gang?" schreeuwde hij. „Wat doet de ge vangene hier? Hg probeert weg te lopen! Halt! Stop!" Dank aan NATO-landen De Nederlandse vertegenwoordiger in de Noord-Atlantische Raad jhr Tjarda v. starkenborgh Stachouwer heeft gis teren te Parijs in de Raad verklaard dat Nederland geroerd en dankbaar is voor de reusachtige hulp die tijdens de over stromingen door de NATO-landen is verleend. Hij verklaarde dat de hulp alle Ne derlandse verwachtingen verre had overtroffen. Ook de Britse en Belgische afgevaar digden dankten de NATO-landen voor de hulp die tijdens en na de overstro mingen werd verleend. De Raad heeft er bij de NATO-landen op aangedron gen. dat ieder zou helpen voor zover dat In zijn vermogen lag. Vliegtuigen in ruil voor katoen Engeland heeft met Brazilië een ruil transact ie verricht. Het heeft 10 Gloster Meteor.straaljagers aan Bra zilië geleverd voor een ivaarde van J, millioen, terwijl Brazilië voor hetzelfde bedrag aan Engeland ruwe katoen zal leveren, ongeveer 15.000 ton. De 70 Meteor straal jagers om vatten- 10 lestoestellen van het type Meteor 1 en 60 van het type Meteor 8. Officieren Bloemfontein Castle gehuldigd Waarderende woorden van directeur Mook In de lounge van het motorschip Bloemfontein Castle, dat in de haven van Londen ligt, heeft de directeur van de HollandOost-Afrikalijn, de heer Sj. Mook, gezagvoerder en bemanning ge huldigd, omdat zjj de opvarenden van het Nederlandse m.s. Bloemfontein, ver gaan ter hoogte van Mozambique, in veiligheid hebben gebracht. De heer Van Mook hield een uitvoe rige rede; hij bood de kapitein van de Bloemfontein Castle, de heer J. A. F. Ferguson, een model van de Nederlandse windmolen, uitgevoerd in zilver, aan als stoffelijk blyk van waardering en dank baarheid. Aan de eerste officier, A. A. Freer, de purser, R. J. W. Wynter, en de chef-radiotelegrafist, G. W. Kilmas- ster, schonk hg een zilveren fruitschaal. De hulp, die gij allen hebt gegeven, werd zo spontaan en edelmoedig geboden, dat wy er zeer door werden ontroerd, aldus de directeur van de HollandOost- Afrikalijn. Kapitein Ferguson zeide, dat er geen mensenlevens te betreuren waren, om dat kapitein Oosterhuis van de Klipfon tein en zijn officieren de ontscheping zo uitstekend en rustig hebben geleld. - Het Utrechts Studenten Koor en Orkest zal Vrijdag 13 Februari 20 uur in de Nicolaïkerk een uitvoering geven van de Johannes-Passion van J. S. Bach. Dirigent is H. Brandts Buys. Vrijwel de gehele opbrengst zal naar het Nationaal Rampenfonds gaan. (Ingez. med.-advertentie) DE DOOR DE RA3IP ONDERBROKEN VERKOOP VAN 500 PAAR HERENSCHOENEN alleen eerste klas merken tegen uiterst lage pr(jzen hervatten SCHELLEKENS heden. 1 Dagelijks leuilleion door HERBERT ADAMS Lionel Cradon heeft zich inder daad schuldig gemaakt aan biga mie. Ik twijfel er geen ogenblik aan of hij heeft dat in onwetendheid gedaan. Maar daarvan zijt ge zélf de dupe ge worden en niet Eleanore!" „Hoe kunt ge dat zo zeggen?" Ama bels toon klonk thans heel wat minder zelfverzekerd. „Toen ik uw huwelijksakte eens goed bekeek, zag ik, dat Lionel daarop als weduwnaar vermeld stond. Dat beteken de, dat hij dus al eens eerder getrouwd was geweest. Ik heb toen inlichtingen laten inwinnen. Het is mij gebleken, dat hg in 1924 getrouwd is met Georglna Hathway. Deze vrouw is eerst in 1937 overleden dat wil zeggen: vijf jaar nadat hij. blijkens de akte, met u was gehuwd. Dat zult ge toch niet willen tegenspreken Er volgde geen antwoord. Amabel wist hierop niets te zeggen. ..Echtscheiding had er niet plaats ge had. Ergo. zijn huwelijk met u is geen wettig huwelyk geweest. Ik kon al da- delijk niet aannemen, dat Lionel Cradon zo trots op zijn stamhouder zou zgn ge worden, als hij geweten had, dat het eigenlijk geen wettig kind was. Dan zou zijn houding heel anders zijn geweest. Dit is moeilijk voor u, maar ik kreeg dadelijk al het vermoeden, dat èls er sprake van een vergissing was geweest, deze niet tegenover zgn eerste vrouw, maar tegenover zgn tweede moest zgn gemaakt. En Eleanore is zijn derde Amabel zonk in een fauteuil. „Wat moet ik beginnen?" fluisterde zij. „Mg allereerst vertellen, hoe de vork precies in de steel zit." Enige tijd bleef zg zwggen. Toen ving zij met haar diepe, heldere stem aan. Een interessant relaas deed haar voor drachtstal enten aJtjjd op hun voordeligst uitkomen. „Lionel en Georgina konden helemaal niet met elkaar opschieten. Zg heeft hem kwaadwillig verlaten en hg hoorde later, dat zij overleden was. Er kwam een auto-ongeluk in de Verenigde Staten bij te pas, maar dat is niet mij. maar haar overkomen. Veel van wat ik ver teld heb, is de zuivere waarheid. Ons huwelgk is werkelgk geheim gehouden, niet omdat hij aan Georgina's dood twij felde, maar alleen omdat ik aan het toneel was. Wg garen nog geen half jaar bg elkaar, toen er opeens een brief van Georgina kwam. Ze schreef, dat zij bij hem terug wilde komen. Het bericht was een geweldige slag voor hem, maar hij was een rechtschapen mens. Hij be taalde mij een bedrag uit van twintig duizend Pond. Ik kreeg een engagement in Amerika. Eerst toen ik daar was, kreeg ik zekerheid, dat Valerie geboren zou worden." „Hebt ge hem dat laten weten?" „Neen. Ik had hem beloofd, dat ik niets meer van me zou laten horen en ik heb woord gehouden. Twintig duizend Pond vond ik een enorme som. Dat is het ook. Maar ik heb het geld door m'n vingers laten glijden. Even vóór zgn dood was alles op. Toen heb ik het restje nog in de financiering van een toneel stuk gestoken, dat viel als een baksteen. Ik had gedacht, dat hg me in zijn testa ment misschien nog iets zou hebben na gelaten, omdat hij zo ontzaglgk rgk was. Ik had het erg nodig en had 't niet on billijk gevonden. Neemt u het me nu kwalijk, dat ik toen bg Eleanore een poging heb gedaan om nog wat los te krijgen voor mij en Lionels eigen doch ter? Want dèt is ze, Valerie, al weet ze het niet!" „Toch is uw methode verkeerd ge weest!", sprak Roger bestraffend. „Te genover zijn wettige vrouw volkomen verkeerd. Ge had haar eerlnk moeten vertellen, op welke manier Valerie een dochter was van haar overleden man. Maar Ik ben big. dat ge zo verstandig bent geweest, zelf tot het inzicht te ko men, dat ge niets te eisen hebt. Maar nu moet ge Eleanore ook zelf alles gaan vertellen en haar de geruststelling schenken, dat haar zoon de titel van ba ronet rechtmatig toekomt, niet door uw gunst, doch krachtens recht en wet. Be grijpt ge dat wel?" „Wilt gij het haar niet liever vertel len?" „Neen, dat behoort ge zelf te doen. Ik wil met u mee gaan", verklaarde Roger. „Laten we dat dan maar dadelijk doen. Ik mag haar niet langer in onze kerheid laten. Valerie had me al voor u gewaarschuwd, majoor. Ze zei, dat u altijd het onderste uit de kan wilde heb ben en ook altijd uw doel bereikte. Maar de wijze waarop u dat doet, vind >k werkelijk schattig." Bij het flatgebouw Westboume House stond Joe Gassett in spik splinternieuw uniform gewichtig aan de deur. Hij bracht hen. naar de eerste verdieping. Daar deed Peggy Wadhurst de deur open. Zij zag er knap uit. De spanning was uit haar gezicht verdwenen. „Alles in orde, Peggy?" vroeg de majoor. „Ja majoor, gelukkig wel. Lady Cra don was zo vriendelijk te vragen of ik blijven wilde tot de zaak voorbij is en mijn man weer thuiskomt." „En hoe is 't mét de jongens?" „Prachtig, majoor", zei ze met een lachje. Amabel had haar geestelijk evenwicht hervonden. Toen zij Lady Cradons zit kamer binnenkwamen, trad zij terstond op haar toe en drukte haar een kus op de wang. „Eleanore-lief, ik ben zó dol blij voor je, dat je je zoontje terug hebt. gezond en wel. dat ik je zo gauw moge lijk iets anders kom vertellen, dat je niet minder zal verheugen, denk ik." Lady Cradon zag er jaren jonger en onbeschrijfelijk gelukkig uit. „Dat k&n haast niet!" gaf zij in protest ten ant woord. „Maar wat kom je me vertellen? Spreek op!" „Majoor Bennion heeft een onderzoek voor mij ingesteld, en daaruit is komen vast te staan, dat onze beste Lionel weliswaar zonder het te weten bigamie heeft gepleegd, maar dat niet jij daar van het slachtoffer bent maar ik zelf!" „Hoe is dat mogelijk?" „Het lijkt ingewikkeld, maar is werkelijkheid doodeenvoudig. Toen Lio nel met me trouwde, dacht hij, dat hg weduwnaar was. maar Georgina was nog in leven en is later bij hem terug gekomen. Mgn huwelgk met hem is dus onwettig geweest. Georgina is overleden voordat jg met Lionel getrouwd bent. Daardoor ben jg de rechtmatige Lady Cradon en is de kleine Sir Lionel de rechtmatige houder zowel van titel als erfenis." Amabels stem droeg een klank van triomf, zoals zg die over het voetlicht bracht, wanneer familiekwesties tot klaarheid kwamen. Zij genoot zichtbaar van het dramatische effect van haar woorden. Lady Cradon was er volkomen be duusd van. „Is dat heus waar?" vroeg zg aan Roger. „In hoofdzaak: Ja!" luidde zijn beves tiging. „Een paar dagen geleden ben ik er achtergekomen. Maar het was toen nog slechts van secundaire bete kenis, aangezien we de kleine Lionel nog niet gevonden hadden. Maar Amabel 3telde er prij3 op het je zélf te komen vertellen." ,Ik vind het in één woord: heerlijk nieuws. Ik kan je niet zeggen, wat een opluchting dat voor mij betekent en hoe dankbaar ik jullie ben. Maar Amabel is dat nu wel fair tegenover jouw en Lionels dochter, jouw Valerie?" „Volkomen!" verzekerde Amabel. „Ik voel me volmaakt gelukkig. Ik heb je namelgk óók nog Iets belangrijks te ver tellen. Andrew heeft me ten huwelgk ge vraagd... en ik heb jé gezegd! Ik hoop hem over het verlies van Hedley heen te helpen. Maar jullie begrijpen, dat wij in de droeve omstandigheden van dit ogenblik voorlopig alles nog geheim willen houden. Beloven jullie me één ding: laten we hem nimmer vertellen, dat ik korte tijd met Lionel getrouwd ben geweest!" Lady Cradon gaf haar een kus. „Dèt beloof ik je. Ik wens je toe. dat je erg gelukkig met elkaar zult worden." „Dat zullen we stellig!" verzekerde Amabel hoopvol lachend. „We zetten samen onze schouders onder de Bond van Vredestichters. Wie weet word Ik dan ook nog eens op een goede dag Lady Cradon!" „Door eigen verdienste èn door de zgne!" toostte Roger. EINDE. ONDER DE KEIZERSKROON -f-«/ r..... TERUGKEER I QV) Dit rubriekje heeft zich enige l Q J tijd uit de kolommen van de krant teruggetrokken, omdat er In ons land dingen zgn gebeurd, die onnoemelijk veel belangrijker wa ren dan het dagelijkse leven onder de Keizerskroon. Die dingen zijn nog niet voorbij; de hulpbronnen stromen rijke lijk al zal nog steeds meer nodig zijn maar er is een leed dat wel met geld misschien iets is te verzachten, maar dat nooit ongedaan kan worden gemaakt; het leed van hen, die van huls en hof zijn verdreven en die ge heel opnieuw zullen moeten beginnen als zij daar nog de kracht toe hebben. De jeugd zè.1 die kracht hebben, maar er woont niet louter jeugd onder vreemde daken. En het leed bovenal om hen die nooit opnieuw zullen kun nen beginnen. En toch het moge hard klinken, maar er is niet aan te ontkomen het leven gaat voort: het moet voort gaan, willen wy niet verstikken in wanhoop over wat is verloren gegaan. Daarom keert dit rubriekje terug en het begint met melding tè maken van een voorvalletje, dat niet zo bijs ter belangrijk is, maar dat toch een klein lichtpuntje is in het duister van de eerste Februari-dagen. Drie jaren geleden was een Engels meisje' van zestien jaar enige tijd de gast geweest van een Amsterdamse familie. Dezer dagen ontving de Amsterdamse gast heer een briefje van het meisje, dat nu negentien jaar is, dat een beschei den baantje heeft en zuinig in Enge land moet leven. Zy herinnerde aan haar dagen in Amsterdam, aan de vriendelijkheid die zij allerwege had ontmoet, op straat, op trams, in boten. Nu had zg gelezen over die nood in Nederland en in haar briefje sloot zn een bydrage voor het Rampenfonds, geen daverend bedrag, maar toch meer dan zjj eigenlijk kon missen. VLIEDENDE START WiJ hebben er een tgdje niet van 'il'Wl §"eh°°rd, maar nu is het weer gebeurd: een diefstal op de open- bare weg by vliegende start. Een dame liep op de Koningslaan; aan de linkerarm droeg zij een tasje. Eens klaps schoot een fietser langs haar heen; hij greep de tas en trachtte die los te rukken. Het gevolg van de ruk was, dat de dame haar evenwicht ver loor en viel; de tas schoot daarby van haar arm. De wilde fietser liet de dame rustig liggen, maar hij greep in een haast ondeelbaar ogenblik de tas van de grond en schoot er vandoor; met de tas. De dame is het aan de politie gaan vertellen en zy zeide erby, dat in de tas ongeveer zestig gulden zat en een poederdoos die ook nogal wat waarde had. De dief heeft de dame GEBIT15.000 -| De afdeling Gevonden Voorwer- I pen van de K.L.M. op Schiphol heeft een mijlpaal bereikt. Een dezer dagen n.l. werd het 15.000ste gevonden voorwerp sinds Augustus 1947 ln de vliegtuigen van de K.L.M. deze van de meest wonder- Igke artikelen voorziene afdeling bin nengedragen. Reeds enige dagen hadden de employé's met spanning uitgezien wat voor een verrassing dit 15.000ste voorwerp wel zou zgn, 14.998 was een tas met golfclubs. 14.999 een opvouwbare kinderwagen en 15.000 waseen doodgewoon gebit, dat zelfs helemaal niet opviel in de lange rjj van gebitten, die grijnzend op de langste plank in het magazgn liggen opgeslagen en die luchtreizigers bij voorkeur plegen te verliezen. Een teleurstelling dus min of meer. Gis- TIJDWIJZERS njn Van 12 tot en met 2S Februari I Sj I is er in de expositiezaal van G. VQ/ H. Bührmann's Papiergroot handel N.V., Keizersgracht 28 46. Amsterdam, een grote kalender- tentoonstelling van 1953 te bezich tigen. Meer dan vierhonderd kalenders uit binnen- en buitenland liggen hier op lange tafels uitgestald of hangen op borden of aan de muur. Levens verzekeringen, exportmaatschappijen, touwhandels. luchtvaartmaatschap pijen. byna alles is vertegenwoordigd. Er zijn felgekleurde bij. maar ook zeer sobere zakenkalenders. sommige op een typografisch hoog peil, andere artistiek uitgevoerd. Een enkele schiet zgn doel voorbij en ls als kalender niet practisch meer. Over het algemeen echter zyn de Nederlandse kalenders van een hoog gehalte; ze worden vrg rustig gehouden. Het doel van deze merkwaardige tentoonstelling is in de eerste plaats de kalenderindustrie in Nederland op een hoger peil te brengen, door de drukkers te laten zien wat er op dit gebied zoal wordt gemaakt, welke mogelijkheden er zijn en in welke richting kan worden geëxperimen teerd. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur, 's Zaterdags tot 1 uur, 's Zondags gesloten en 's avonds geopend op verzoek. „GOED NIEUWS" FhJJJTI In Amsterdam-West is een 54- I CN jarige colporteur uit Haarlem gearresteerd onder verdenking voor zijn evangelisatie-werk zaamheden het Rampenfonds te heb ben misbruikt. Hij colporteerde met het blad „Goed Nieuws", dat wordt uitgegeven door de Evangel! satiever- eniglng Immanuel. Tegen deze ver eniging heeft de Amsterdamse recher che reeds eerder gewaarschuwd, omdat op de verantwoording van de door de colporteurs ingezamelde gelden, naar de mening der recherche, niet vol doende contröle werd uitgeoefend. In zonderheid kon niet worden nagegaan of de colporteurs, indien zg voor het blad meer dan de minimum prijs van 10 cent ontvingen, dit surplus wel afdroegen. De gearresteerde colporteur uit Haarlem werd er op betrapt, dat hij de mensen vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden zg dat. dan gaf hq hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed Nieuws". Maar het Fonds kreeg het geld niet. UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uiur Circius StirassiburgerCentraal Theater: Elke avond om S uur speelt de Ned. Comedie U spreekit met uw MoordenaarConcert gebouw: "Vanavond om 8 uur speelt de violist Henri Lewkowiez, begeleid door Felix de Nobel, in de kleine zaal; morgen om S.15 uur concerteert het U.S.O. in de gro'te zaal; in de kleine zaal speelt mor gen om S muir de violist Henryk Szeryng, begeleid door Tasso Jamopoulo; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasoh en PerlemoerLeidseplein Theater: Elke avond om S 'uur het ABC-cabaret in Bi- belonlë; Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uur Wim Sonnevelds cabaret in Het Meisje met de Grote Voeten; Stads schouwburg: Vanavond om 8 ut de Ned. Opera Aida. geeft termiddag zijn deze gebitten en alle andere ln een jaar vergeten en gevon den voorwerpen in café Vendrik te Uithoorn in het openbaar verkocht. Daar kwamen behalve de gebruike lijke voorwerpen zoals paraplu's, wan delstokken. brillen, potloden, etc. ook de breukbanden, schaakstukken, thee mutsen. gedenktegels, opvouwbare bedden, muziekstandaards. tropen helmen en ski's en talrijke andere vreemde zaken, die een jaar lang op hun eigenaar hebben gewacht, onder de hamer. Nu komt er op de afdeling gevonden voorwerpen, die als lqf- spreuk „Niets is te gek" voert weer plaats voor de 3000 artikelen, welke jaarlijks door K.L.M.-passagiers in de vliegtuigen worden achtergelaten. HET is een vreemde terugkomst op deze vertrouwde plaats, na anderhalve week van afwezigheid. Er is zoveel gebeurd, zoveel schok kends en ontstellends, zoveel grootse dingen ook, dat plotseling de kleine wederwaardigheden van elke dag vol maakt onbelangrijk werden. Ander halve week lang heeft, in woord en beeld, het water over deze pagina 2 gespoeld en nu weer wat grond is komen droog te liggen moeten wij terugschakelen naar het gewone leven. Zoiets valt niet mee. Want alle men selijke handelingen, alledaagse ge beurtenissen die niet in verband staan met de watersnood, lijken zo weinig indrukwekkend; bewijzen van mede leven met een ander, waarnaar dit rubriekje altijd naarstig zoekt, zgn in zó overstelpende mate gegeven, uit zonderlijke voorvallen zijn er zo vele geweest, dat iedere vertelling op een ander gebied er bg in het niet valt. Wij willen het proberen met een anecdote die indirect in verband staat met wat in ons land is voorgevallen. Op 2 Februari, toen de geruchten over de watersnood ook in den vreemde waren doorgedrongen, keer den wy na een reis van een paar weken halsoverkop uit het buitenland terug. In onze coupé zat een dame, die in dezelfde situatie als wy ver keerde, zy kwam alleen van nog veel verder in de wereld naar het getrof fen Nederland. Zij had tevoren reeds een vermoeiende reis achter de rug en was in onze trein, van Wenen naar Amsterdam, door de warmte en het monotone geluid van de wielen over de rails slaperig geworden. Naast haar zat een vriendelyke grijsaard, een Engelsman, die haar in de overvolle coupé zijn schouder als rustplaats voor haar hoofd had aangeboden. „Ge neert u zich maar niet, mevrouw", had hij gezegd, „u moet even trach ten te slapen, want we hebben nog een reis van vele uren voor de boeg". De dame accepteerde het aanbod en viel onmiddellyk in een bewuste loze slaap. Uren later werd zij wak ker. Zy keek op en merkte tot haar onuitsprekelyke verbazing dat de grysaard was veranderd in een nauwe lijks uit de kluiten gewassen jongeling, tegen wiens schouder haar hoofd rustte. Verdwaasd liet zij haar blik ken over de andere passagiers glijden. Tegenover haar aan het raam zat de oude man. Hij lachte haar vriendelyk toe. En zei ten slotte, wyzend op de ander.e mensen ln de coupé: „Mevrouw, we hebben terwijl u rustig doorsliep al vyf keer gewisseld

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2