ALGEMEEN HANDELSBLAD glïieutre Jlmster6amsc^c gourartt Tweede Kamer betuigt bij motie haar dank voor de buitenlandse hulp OokJ ava lijdt zwaar onder bandjirs I NATIONAAT RAMPENFONDS HEEFT EEN OMVANGRIJKE TAAK MOSKOU verbreekt betrekkingen met Israël Koude lucht komt uit het Noord-Oosten 126e JAARGANG No. 41022 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Dagblad - IS'.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Watersnood-debat beëindigd Kamercommissie voor overleg met de regering O OU (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 12 Febr. T)E Tweede Kamer heeft gistermid dag ten besluite van het debat over de nota der Regering betreffen de de watersnood 1953 zonder hoof delijke stemming en met algemene stemmen een motie aanvaard, waarin zij, als representante van het Neder landse volk, o.a. haar dank betuigt aan de bevriende Regeringen en vol ken voor de aan Nederland in deze moeilijke omstandigheden verleende steun. Deze motie, ingediend door prof. Romme (k.v.p.) en mede-ondertekend door de heren Burger (arb.), Schouten (a.r.), Tilanus (c.h.i, Oud (v.v.d.), Zandt (st. geref.) en Weiter (k.n.p.) luidt woordelijk „De Kamer, kennis genomen heb bende van de uiteenzetting van de regering betreffende de watersnood 1935; „bewogen door de stroom van naas tenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen; „vertolkt aan alle bevriende regerin gen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen, „en gaat over tot de orde van de dag". Zelfs de communisten,, die over de be doelingen vooral van de Amerikaanse hulp nog schampere opmerkingen had den gemaakt, waagden het toch niet, de publieke opinie nog meer te tarten door tegen deze motie te stemmen. Bij monde van de heer Gortzak verklaarden zij, geen reden te zien, hun stem aan deze dankbetuiging te onthouden. Wel kwamen de communisten bij de korte replieken, welke gistermiddag op de redevoeringen van de ministers Drees en Algera volgden, nog met een eigen motie, waarin de regering in overwe ging werd gegeven: 1. aan de door de ramp getroffenen vergoeding voor der ving van inkomens integraal van Rijks wege uit te keren, daarbij als maximum een jaarinkomen van 10.000 nemende; 2. de van Rijkswege toe te kennen scha devergoedingen aan bezittingen en materialer eveneens integraal te doen zijn, daarbij een maximum nemende van ƒ100.000. Minister Drees, die namens de rege ring zijn grote instemming betuigde met de motie-Romme c.s., ontraadde de aan vaarding van de motie-Gortzak, daar de daarin genoemde punten problemen vormen, welke nog in studie zijn. Zij werd daarna verworpen met 68 tegen 5 stemmen. Voor stemden alleen de nog aanwezige communisten zelf. OMTRENT het verdere verloop van de zitting, aansluitend aan ons verslag van gisteren, diene nog het volgende: De minister van Verkeer en Water staat, mr Algera, schetste het samen spel van natuurkrachten, dat tot deze ramp had geleid. De wateropstuwing uit de Noord zee heeft des Zondags tot eec_ ^oed- golf geleid als nog nimmer in onze historie is voorgekomen en deze op stuwing heeft niet minder dan 24 tot 36 uur aangehouden. Het uitzonder lijke karakter toonde de minister ook aan door een vergelijking van de waterhoogten van Zondag en die bij vorige gelegenheden. In de Zeeuwse wateren is het water 60 tot 70 cm. hoger gekomen dan ooit tevoren. Samengewerkt hebben de ontwik keling van de Noordwesterstorm, het optreden van springtij en de zware windstoten op de Noordzee. Technische voorzieningen steunen op de wetenschap. In het blad „De Inge nieur" is thans critiek geleverd. Deze publicaties achtte de minister echter niet geslaagd en voordien heeft men de weg tot hem of zijn voorgangers blijk baar niet weten te vinden. De minister betwijfelde dat het voor komen van elke overstroming mogelijk is. Wie kan keren de Hand des Heren? In menselijke zin zal echter alles moe ten worden gedaan. Hier is, wat de dijk- aanleg en de vaststelling van de dyk- hoogte betreft, een voortgaande ont wikkeling. Op grond van nieuwe frequentiecijfers zijn nieuwe werken aangelegd als de afdamming van de Brielse Maas en de tunnel in Rotterdam. Deze tunnel is in derdaad droog gebleven. Bij de begroting voor 1951 is reeds melding gemaakt van een plan tot af damming der zeegaten, behalve die der Wester-Schelde en de Nieuwe Water weg. Ook het probleem der dykhoogten heeft reeds vele jaren de voortdurende belangstelling der deskundigen en ook minister Wemmers heeft daarvan in de Kamer mededeling gedaan. Heeft de dienst van de Rijkswater staat minder armslag gehad dan vóór de oorlog Aan de hand van de cijfers ontkende de minister dit echter. Even eens ontkende hij wrijvingen welke zouden hebben bestaan tussen de Rijks waterstaat en de Provinciale Water staats-autoriteiten. Inderdaad heeft het zeer hoge water vooral de dijken aan de binnenzijde aangetast. Hiertegen zullen voorzieningen noodzakelijk zijn. Minister Algera gaf toe te vrezen, dat de bewoners achter de binnendijken niet tijdig genoeg op de hoogte zijn gesteld an hetgeen kon gebeuren. Velen zijn in de slaap verrast. De minister achtte hei noodzakelijk, dat ook de bewoners ach ter de slapersdyken door een alarmsys- teem eerder worden gewaarschuwd. Meer centralisatie van het water schapswezen zal door de provinciale be- Steunacties in Indonesië TEN gevolge vau zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West-Java) onder water gelopen, waardoor de verbinding niet andere gebieden is verbroken. De schade. :lie is aangericht, is nog niet bekend. Het kantoor van sociale zaken in Lebak heeft gaarkeukens voor de slachtoffers ingericht. Zware regens hebben de laatste da gen Klaten en Wonogiri in nood ge bracht. In de stad Solo deed het water verschillende wijken onderlopen. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de huizen; in een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de Noordkust van .Midden-Java) heeft het water de dijk- randen genaderd en kan er elk ogenblik overheen slaan. Disdagnacht werden wederom 1000 personen geëvacueerd, waardoor het totaal aantal evacué's thans is gestegen tot 7500. Ook de kali Dengkeng in het Klatense (Midden-Java) is buiten haar oevers ge treden. Delen van de onderdistricten Karandowo, Bajat, Tjawas en Djoe- wiring zouden daardoor onder water staan, doch tot op heden ontbreken nadere gegevens over de omvang van de ramp. Ook het regentschap Sragen (Mid den-Java) is door bandjirs geteisterd. Ten minste duizend hectaren sawah zijn hier overstroomd. In het regentschap HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station I Oslo StOCkfa. Kopenh. Londen Brussel Ba rils Bordeau Nice Warschau Zürich geh. bew. eeh bew. geh.bew. regen onbew. .icht bew. sneeuw sneeuw mist WNW 7 NNW 2 windst. -13 —11 1 5 9 0. 1 3 1 - 3 7 A. windrichting; B. windsnelheid meter per sec.; C. max. temp. gisteren; D. tem peratuur hedenochtend; E. neerslag afgel 2-1 u. m mm. ('Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 278 (+0.43); Trier 405 (+1.31); Koblenz 255 (+0.42); Keulen 215 (+0..1.8): Ruhrort 430 (+0.04); Lobitli 1057 (+0.04): Nijmegen 835 (onv.) Arn hem 833 (onv.); Eelde 450 (+0.42); Devon, ter 351 (+0.41); Namen 201 (+0.19); Borgharen 4034 (+0.41); Belfeld 1403 (+1.43); Venlo 1401 Grave 1.07): Dith 281 (+1.10); Vreeswijk (onv.). Te Roermond. Belfeld en Sambeek zyn 4e stuwen open. sturen na hetgeen thans is gebeurd ze ker onder het oog worden gezien. De financiële verhouding tot de water, schappen is wellicht een probleem van de eerste orde. De noodwet, welke thans zal komen, zal steunen op twee beginselen: le her stel van hoofd- en buitenkeringen komt voor rekening van het rijk; 2e het rijk neemt het herstel ter hand, met ruime bevoegdheid tot delegatie door de mi) ter, aan de lagere publiekrechtelijke lichamen. De minister zou daar ruim ge bruik van maken, naar hij dr Schouten toezegde. Velen stellen het aldus, dat het gaat om verhoging van de duizend kilometer dijken of het afsluiten der zeegaten, maar zo eenvoudig is de kwestie niet. Het kan ook zijn, dat enigerlei combina tie van deze beide noodzakelijk zal blij ken. (Zie verder pag. laatste kolom) Soekohardjo (Midden-Java) is een op pervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindingen maken het onmogelijk de soha.de vast te stellen; evenmin is thans bekend of hier slachtoffers zijn te be treuren. In Djakarta, Bandoeng, Medan en andere plaatsen worden steunacties voor de overstroomde gebieden in Indonesië opgezet. Het personeel van het Neder landse Hoge Commissariaat in Djakar ta heeft hiervoor reeds 10.000 rupiah bijeengebracht. Koning BOUDEWIJN weer naar het Zuiden Hedenochtend is koning Boudewijn van België per vliegtuig naar Zuid- Frankrijk vertrokken, waar zijn vader, koning Leopold, de prinses de Rethy en zijn broeder, prins Albert, reeds vertoeven. De geneesheren des Konings, dr Van Bogaert en dr Martens, die in consult werden geroepen, hebben een commu niqué doen publiceren, waarin zij zeg gen dat de Koning ten zeerste is ver zwakt door de griep, welke hij veertien dagen geleden heeft gehad. Zijn herstel kon niet het normale verloop hebben. „Wij zijn van oordeel", aldus de ge- neesberen", dat een rust gedurende een zekere periode in het Zuiden dringend nodig Is." WÊÊÊ/ÊBKÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊtÊÊBÊm HET LIJKT ONBEGONNEN WERK, en dat geldt misschien -wel heel létter- lijk iti dit geval, maar de dijken zullen worden gedicht.' Twee draglines en enige tientallen mannen werken hier het herstel van de dijk van Bergen op Zoom naar de Eendracht, onder Halsteren, wélke een deel van West- Brabant tegen het water van de Ooster- schelde moet beschermen Koningin brengt dit jaar nog alleen werkbezoeken De Koningin heeft besloten dit jaar geen bezoeken af te leggen, die met feestelijkheden gepaard gaan. H.M. is voornemens alleen werkbezoeken te brengen, bij voorkeur in de door de watersnood getroffen gebieden. Dit heeft de commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Holland aan B. en W. van Schiedam laten weten, die dit aan de raad hebben mede gedeeld. Derhalve zal het bezoek, dat de Koningin September aan Schie dam wilde brengen, niet doorgaan. Afzonderlijke commissie bestudeert vraagstuk van schadevergoeding (Van onze Haagse redacteur) BIJ het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe ruim 34 millioen ontvangen. Dit bedrag betekent niet, dat in feite niet reeds veel meer voor de slachtoffers van de watersnood be schikbaar is of in bet uitzicht is ge steld. Uit het buitenland is tot nu toe 450.000 ontvangen, maar verschei dene giften, waarvan wel een aankon diging is gedaan, zullen nog toe vloeien. Hetzelfde is bet geval met bedragen, die uit verschillende acties zullen komen, zoals die van de ge zamenlijke omroepverenigingen on der de leuze De beurzen open, de dijken dicht, uit het bedrijfsleven, waarvan de werknemers bepaalde percentages van bun lonen en sala rissen in de komende maanden zul len afstaan, van concerten, enz. ten bate van bet Rampenfonds. Er valt dan ook op dit ogenblik nog niet bij benadering te zeggen, welk be drag uiteindelijk door het Nat. Rampen fonds tegemoet gezien kan worden. Aldus verklaarde hedenochtend lt.-gene- raal b.d. P. Alons, directeur van het fonds, in een bijeenkomst met binnen- en buitenlandse journalisten, gehouden in het voormalige paleis in het Noord einde, dat voor een deel ook voor de inzameling van goederen is gebruikt en van welks gevel thans de Rode Kruis- vlag wappert. Op het ogenblik behoeft het Rampen fonds de inzameling van giften nog niet te stimuleren, want allerwegen worden initiatieven ontplooid om gelden bijeen te brengen. Toch zal er misschien een ogenblik komen, dat het fonds zelf een actie zal moeten gaan ondernemen, Na bomaanslag te Tel Aviv Regering van Israël zou daden van vijandschap jegens de Sowjet-Unie en haar vertegenwoordigers hebben aangemoedigd GISTERAVOND laat heeft de Sowjet-Unie de diplomatieke betrek kingen met Israël verbroken. Als reden werd opgegeven, dat de bom aanslag, welke Maandag te Tel Aviv is gepleegd, zou zijn aangemoedigd door de regering van Israël, dat de politie mede in het complot zou zijn geweest en dat „de elementaire voorwaarden voor normale diplomatieke activiteit van de vertegenwoordigers der Sowjet-Unie in Israël ontbreken'" Gisteren is de gezant van Israël te Moskou Samuel Eliahsiw bij Wisjinski ontboden, die hem uitnodigde zo spoedig mogelijk Moskou te verlaten. De Russische gezant te Tel Aviv Pavel Jersjow maakt aanstalten naar zijn land terug te keren. seerde redevoeringen om te betogen, dat de Sowjet-Unie niet antl-semietisch zou zijn en beschuldigden de leiders van Israël ervan, dat die het land zouden koppelen aan het Westen. Anti-Rus sische demonstranten vielen hen in de rede, zodat het tot een handgemeen kwam. Het streven neemt toe, om uit de vakbonden en partijen (zoals de Mapam) pro-Russische leden te weren. In het Westen ziet men in het af breken van de Russisch-Israëlisohe be trekkingen een bevestiging van het streven der Sowjet-Unie, vaste voet te kr(jgen in de Arabische wereld en eventueel daaraan Israël op te offeren. H.M. DE KONINGIN bezocht gisteren niet alleen Zierikzee; zij verliet deze plaats per helicopter om naar Brou wershaven te vliegen, vervolgens be zocht onze landsvrouwe St. Annaland, St. Maartensdijk en Scherpenisse op Tholen en St. Philipsland. Op de foto zien wij H.M. de Koningin in gesprek met de burgemeester van St. Philips- land, de heer L. J. de Jonge (met ambtsketen)De waterlaarzen boden op deze tocht door de rampgebieden goede diensten. ("Voor verslag zie pag 3, kol. 2.) Weersverwachting LICHTE VORST De Bilt verwaciht tot Vrijdagavond; zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord- Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, lieden aan liet IJ (kop Handelskade) 8.40 u„ 0.9° C, luchtdruk 1001.4 minibaren of 751.1, mm, windrichting en -kracht NNO 5, max. temp gisteren 2.5, min. temp 0,3, neerslag 0.9 mm. mv Zon morgen op 8.00, onder 17.50; Maan morgen op 7.43, onder 17.1(J. Nieuwe Maan 14 Febr. ]\jA het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord oostelijke luchtstroming naar onze omgeving door. Tengevolge hier van wordt nu koudere lucht uit het Oostzeege bied aangevoerd, zodat moet worden verwacht dat de temperaturen in het gehele land tot enige graden beneden het vriespunt zullen dalen, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Een krachtig ge bied van hoge luchtdruk strekt zich nu van Noord-Rusland via Scan dinavië naar Schotland uit. Boven het Middel- landse-Zeegebied daar entegen blijft de lucht druk laag, zodat zich over grote delen van West- en Midden-Europa een krachtige Noord- Oostelijke luchtstroming handhaaft, waardoor de eerste paar dagen voort durend koude lucht naar onze omgeving zal wor den getransporteerd. De eerstkomende uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te verwach ten, waarbij de laa,gste temperaturen zullen op treden in het Zuid-Oos ten van het land. In de gisteren overhandigde Rus sische nota wordt verklaard dat de regering van Israël het volk stelselma tig heeft opgeruid tegen de Sowjet- Unie. Als voorbeeld noemde zy de rede van de minister van buitenlandse zaken van Israël. Mosje Sjaret, in het parle ment gehouden op 10 Januari. Tevens wordt gewezen op de brandstichtingen in winkels, waar Russische of Stalinis tische werken werden verkocht en op demonstraties tegen de Sowjet-Unie. Voor deze ..teugelloze campagne" wordt de regering van Israël verantwoordelijk gesteld. De nota maakt geen gewag var de eerder gemelde „Zionistische samen, zweringen". Ook glster*n vonden in Tel Aviv botsingen pla»ts, toen pro-Russische en communistische elementen demonstreer den tegen de daders van de bomaanslag van Maandag. Zij hielden geïmprovi- OVERWERK-VERGUNNING VERLENGD Zoals bekend, is op 2 Februari voor arbeiders van 16 jaar en ouder ingevolge de Arbeidswet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voorzie ning in de behoeften der getroffen ge bieden steunacties hieronder begre pen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet voor de betrokken werk nemers bij vergunning kan worden toe gestaan. Deze algemene vergunning, die aan vankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. Rampenfonds Reeds 34 millioen gulden Tot gisteravond was er bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnen- ;ekomen. Antara meldt, dat de collecte in Ban doeng voor het Rampenfonds meer dan een half millioen rupiah heeft opge leverd. In Djakarta is reeds ruim ander half millioen roepiah bijeen en in Soera- baja bijna een half millioen. Medan bracht tot Dinsdag ruim 150.000 roepiah bijeen en Zuid-Sumatra bijna 200.000 De gemeenteraad van Maartensdijk (Utrecht) heeft besloten uit de gemeen telijke reserve een bedrag van J 100.000 af te staan. De bevolking van Gouda heeft tot nu toe 150.853 bijeengebracht. Op de giro van de Provinciale Griffie in Limburg werd tot en met gisteren ge stort een bedrag van /Slö'iSOO. Hierin zijn niet begrepen de bijdragen van de mijnen en de opbrengsten der collecten van het Rode Kruis en van de kerk collecten. De Nederlandse consul te Monaco de heer E. A. Jde Kuyper heeft van prins Remier III, regerend vorst van Monaco, een bedrag van twee millioen Franse francs ontvangen. De Phillps-fabrieken te Eindhoven hebben besloten een totaalbedrag van 500.000 in geld en goederen te schen ken; hiervan is reeds 350.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Het personeel van Philips heeft tot dus ver reeds 285.000 geschonken. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die zelf waterschade leed, bracht 200.000 bijeen. waartoe een afzonderlijke afdeling van het Rampenfonds, nl. die voor de pro paganda en fondsenwerving in het leven is geroepen. Bepaalde plannen daarvoor zijn er nog niet, maar wel is o.m. in overweging een grote loterij te organi seren. Wat de giften uit het buitenland be treft, generaal Alons neemt aan, dat daarvan tot nu toe nog maar heel weinig binnen is. Wel is de postcheque- en giro dienst tot op de dag bij en de overschrij vingen, welke het fonds dagelijks ont vangt, vindt men ook terug op de dage lijkse staat van inkomsten, zoals die in ons blad wordt gepubliceerd vanwege het Nat. Rampenfonds. De ingekomen gelden blijven voor een deel bij de girodienst en voor de rest z(jn ze voorlopig bij het agentschap Den Haag van De NederlandsGhe Bank ge deponeerd. Voor het beheer van de gel den maakt het Rampenfonds gebruik van een adviescollege, bestaande uit acht vooraanstaande bankiers. DE hulpverlening aan de getroffen bevolking valt in drie stadia uit een. De eerste stoot is opgevangen door het Ned. Roode Kruis; op de twee de plaats komt het Nat. Rampenfonds, tenvijl ten slotte ook de regering uit de rijksmiddelen bijstand zal moeten verlenen. Nu aan de eerste onmiddellijke be hoeften is voldaan het Ned. Roode Kruis ontving vrijwel terstond 1 mil lioen, aan het R.K, huisvestingscomité werd 200.000 overgemaakt en aan de Ned. Middenstandsbank werd een ga rantie van 200.000 verleend ter dek king van eventuele verliezen alsmede rente en onkosten op vanwege de bank te verlenen credieten voor rehabilitatie van middenstandsbedrïjven (inmiddels is deze garantie ingetrokken) valt de taak van het Rampenfonds in drie delen uiteen. Hiervoor zijn drie commis sies ingesteld, t.w. een ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad, een commissie voor maatschappelijk werk, een commissie ter onderzoek van alle uitgaven, waarvoor geen verantwoorde lijke opdrachtgevende instanties kun nen worden aangegeven. By monde van minister-president dr Drees is reeds het nodige over de ver goeding van huisraad meegedeeld. Het rampenfonds zal hierbij een aanvullende taak hebben, naar mag worden aan genomen. Wat het maatschappelijk werk be treft, waarvoor het Rampenfonds een taak zal hebben, ware te denken aan zorg voor de weduwen en wezen. Wat de laatste categorie aangaat, byv. het mogelyk maken van studie, enz. Wat het werk van de derde commis sie betreft, er zullen stellig talrijke pro blemen rijzen, die om een financiële oplossing vragen. Hierbij zal het Rampenfonds in belangrijke mate kun nen optreden. Men denke bijv. aan het verloren gaan van verzamelingen van openbare ol bijz. leesbibliotheken, e.d. (Zie verder pag. k, vierde kolom.) KONINGIN SPRAK MET MINISTERS H. M. de Koningin heeft vandaag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag besprekingen gevoerd met achtereenvolgens de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen. Prof. GERBRANDY TWEEDE PLV. VOORZITTER DER TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 12 Februari In de vacature van tweede plaatsver vangend voorzitter van de Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van mr J. Terpstra (a.r.), is vanmiddag met 42 van de 76 uitgebraohte geldige stem men gekozen prof. mr P. S. Gerbrandy (a.r.) Op mr Roosjen (a.r.) waren uit gebracht 28 stemmen en op de heer Stapelkamp (a.r.) vijf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1