Aan financieringsplan wordt gewerkt Hoongelach Griep! Ontgoochelde emigranten terug uit Australië s/a op s/mm.' Oplichter bijna gelyncht Algemeen Dagblad Alg. Dagblad-post Dr Drees over de schade in noodgebied Besteding van het geld van Rampenfonds groot probleem Woningbouw in 1952 België herstelt zich vrij snel Soldaten stalen uit de voorraden Gevluchte Duitser opnieuw verhoord Engeland treedt op tegen de misdaad Herstel op Zuid-Beveland wordt voorbereid Heden melden wij -Azië en Europa Straatfotografen te Parijs kieken ook des avonds Donderdag 12 Februari 1958 ALGLiVlLLfN DAGBLAD Pag. 3 De economische gevolgen van de ramp Ook al weten wij thans slechts bij grove benadering, welk aantal mil- lioenen de ramp aan schade met zich brengt, toch kan reeds worden vastge steld, dat onze volkshuishouding als geheel een ernstige tegenslag zal on dervinden. De schade valt uiteen in drie elemen ten. Vooreerst is er veel vernield: hui zen, huisraad, boerderijen, grondstof fen en materialen. Ook tal van werk tuigen zijn beschadigd. Dat alles is te beschouwen als kapitaalsverlies, dat weer moet worden goedgemaakt. Voor zover giften en de overigens uiterst bescheiden vergoeding door de verze keringsmaatschappijen, die schade niet opvangen, zal de regering uit haar middelen tot uitkering overgaan. Om dat men geld geen twee keer uit kan geven, zullen dus deze overheidsmid delen een andere bestemming krijgen, dan aanvankelijk was voorgenomen. Andere productieve werken zullen dus moeten wijken. Bovendien zullen deze uitgaven onze productie-capaciteit niet vergroten, zodat zij geen bijdrage vor men tot vergroting van onze welvaart. Vervolgens zaf de overheid honder den millioenen moeten uitgeven tot herstel van de dijken, droogmaken van de ondergelopen gronden en alles wat daarmede verband houdt. Ook hiervoor uit te geven gelden worden onttrok ken aan de volkhuishouding, al zal de overheid ze beschikbaar stellen. Zelfs wanneer uit de bekende tegenwaarde rekening bij de Nederlandse Bank enige honderden millioenen beschik baar komen, is men niet uit de moei lijkheid. Deze millioenen worden als het ware in onze geldcirculatie ge pompt, waardoor de geldhoeveelheid toeneemt bij een vermindering van onze productieve inspanningen. Ten slotte zullen de getroffen bedrij ven verlies van inkomsten hebben en zal hun bijdrage aan de volkshuishou ding sterk verminderen. Voor onze agrarische productie is dat van belang. Doordat immers een deel van de agra rische productie wegvalt, zal ook de export dalen en zulks is voor onze de- viezenpositie van zeer grote betekenis, tenzij men de terugval van de agrari sche productie geheel zou kunnen op vangen door vermindering van het binnenlands verbruik. Daarop is even wel weinig kans. Alles bijeengenomen zullen de hier boven opgesomde gevolgen van de ramp onze nationale productie ernstig beïnvloeden en vooral onze export mogelijkheid. Het kapitaal, waarmede onze volkshuishouding werkt, is voor een deel vernield en moet uit eigen middelen (behalve de giften uit het buitenland) worden aangevuld. Daar om zal ons streven om meer en goed koper te produceren nog intenser wor den, dan reeds nodig was, om onze ex port op te voeren. Kort geformuleerd: wij zullen onze nationale consumptie moeten beperken en onze productiviteit moeten op voeren. Giften beperken onze con sumptie en overwerk zonder betaling verhoogt onze productiviteit. Lenen echter verhoogt blijvend onze lasten. Het zal veel beleid vorderen hier de verstandige weg te vinden en daarbij zal men vooral het oog op de toekomst gevestigd moeten houden. Vaderlands of onvaderlands? De heer O. schrijft ons: Volgens bijna ieders mening vormt de onvaderlandse houding van de heer Vrijman tijdens de bezetting een af doend motief tegen diens rehabilitatie thans. Niet onmogelijk echter zou de heer V. zich een goed Nederlander heb ben getoond, indien de regering vóór de oorlog zonder aanzien des persoons bin nen redelijke tijd diens zaak zou hebben behandeld, waaraan het helaas te dik wijls schijnt te onderbreken. Zelf ken ik in mijn omgeving iemand, wiens request om eerherstel erger dan tergend lang slepende wordt gehouden. Volgt te zijner tijd een gunstige beschik king, dan zal die persoon toch wel nim mer een bewonderaar worden van ons regeringsbestel, ondanks zijn onbestre den vaderlandsliefde. Aan wie de schuld, dat in moeilijke tijden het Gezag van sommigen niet de steun ontvangt, die zij anders spontaan zouden hebben verleend. (Vervolg van pag. 1) Dr Drees zei gistermiddag in de Tweede Kamer: Een financieringsplan heeft de regering nog niet. De belas tingmaatregelen, die de regering in den zin heeft, zijn nog niet in de mi nisterraad in behandeling genomen, hetgeen toevallig hieraan is te wijten, dat het kabinet deze middag in de Kamer moest zijn. Over enige facili teiten op dit gebied kon de minister president dus ook niets zeggen. Verder is het ook onmogelijk te zeg gen. wat er zal gebeuren met het geld van het Nationaal Rampenfonds. WU staan hier voor een gemeenschapstaak, hetgeen niet wil zeggen, dat het uitslui tend een staatstaak moet zijn. Veel hangt ook af van de mate van de buitenlandse hulp. Vanzelfsprekend kan de regering de vergoeding van een deel van de schade niet afwentelen op het Rampen fonds. Dat is een particuliere instelling, die zelf bepaalt wat zij doet. Er is echter geen reden, om bij het bepalen van het geen de regering moet doen, het Ram penfonds te negeren, wat tenslotte zou neerkomen op de omstandigheid, dat de bevolking later nog eens in belastingen zou moeten betalen wat het al vrijwillig heeft gegeven. De regering moet echter handelen volgens vaste en algemene re gelen. Een particulier fonds kan nog wel eens iets meer doen, in bijzondere ge vallen. Bemoedigend De vergoeding van de schade zal ge beuren, zo heeft de regering het zich voorlopig voorgesteld, in de geest van de oorlogssdhaderegeliing. Het is zeker niet de bedoeling de getroffenen grootste klap van de schade te laten incasseren, maar er moest enig houvast zijn en dat heeft men aan deze regeling, die bij de gemeentebesturen bekend is. Men kan er mee werken. Wij moeten komen, aldus beloofde de minister-presi dent, tot een eenvoudiger regeling, op dat de mensen weer zo gauw mogelijk aan de gang kunnen gaan. Daarom is de middenstandsbank machtigd credaeten te verstrekken tot ten hoogste een millioen gulden, ieder cre- diet ten hoogste 4.000 gulden. Het Ram penfonds zal garant zijn tot 200,000 gulden. Bij de berechting van de plundering zijn de eerste gevallen in handen van de politierechter, die niet meer dan zes maanden kan opleggen, gelegd, om door Het kamerlidmaatschap van de heer Roolvink DEN HAAG (A.N.P.) Het beetar van de K.V.P. heeft mr Roolvink, die benoemd is tot lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aan vaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goed keuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij meent aan die uitnodigin: geen gevolg te kun nen geven. Hij zal in beroep komen bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt xnede. dat het partijbestuur na een zeer ruime bespreking eenstemmig heeft be sloten de heer Roolvink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden» zulks op grond van de bepalingen van het reglement. Advertentie middel van snelle berechting afschrik wekkende voorbeelden te stellen. Andere gevallen komen voor de rechtbank, die dergelijke misdadigers zes jaar gevan genisstraf kan opleggen. Als zijn algemene indruk zei de mi nister-president de toestand bemoe digend te achten. Het Nederlandse volk zal zeer spoedig weer de weg vooruit en omhoog hervatten en voortzetten. Bij de replieken is nog ter sprake gekomen, dat wellicht de gemeente raadsverkiezingen tot het volgende jaar in de getroffen gebieden zouden moeten worden uitgesteld alsmede de vraag, of dit een uitstel van de verkie zingen in alle gemeenten tengevolge moet hebben. De regering bleek er nog al huiverig voor te zijn. Zij wilde slechts de verkiezingen uitstellen in die ge meenten, waar het noodzakelijk zou blijken. Voorzitter Korlenhorst deelde nog mee, dat hij vandaag de samenstelling van de nieuwe Kamercommissie voor de watersnood, die de wetsontwerpen over dit onderwerp zal bestuderen en overleg kan plegen met de regering, zal bekend maken. Deze commissie zal waarschijnlijk aan het eind van dit jaar haar taak beëindigen. DEN HAAG (A.N.P.)Met een aan tal van 4298 in de maand December kwam het totaal van de in 1952 in ons land gebouwde woningen op 54.601. Daarvan werden er 1968 als duplexwonin- gen gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd ge sticht. Van onze parlementaire correspondente. DEN HAAG. Ons volk kan zyn taak aan Deze slotzin van de rede van minister Drecs by het debat over de rampnola kenmerkend voor het gehele verloop daarvan. Fouten waren aangewezen, cri- tiek uitgeoefend, maar er was niemand geweest die de moeilijkheden die de ver wezenlijking van die taak met zich mee zal brengen als te zwaar of als onover komelijk had ingezien. De eenheid, die zo treffend de afgelopen dagen tot uiting is gekomen, was er ook in de Tweede Kamer, alle modder, waarmee de com nisten de gigantische krachtsinspanning hadden willenJiespeuren, ten spijt. Zjj hadden hel dan ook niet aangedurfd om de motie van prof. Ronime (k.v.p.) lot hulde aan de binnen- en buitenlandse hulp, ondertekend door alle fracties be halve de c.p.N., niet te steunen. Zij leden verder een smadelijke nederlaag onder het hoongelach van Kamer en tri bune toen zij hun beschuldigingen zowel door de ministerpresident als door m ter Algera met keiharde feiten hoorden weerlegd, en toen liun interrupties ad rem door regering en Kamerleden wer den gepareerd. Het was dit gelach, dat menigeen, die gie termiddag aan de radio zat om de discus sie in de Tweede Kamer te beluisteren, wellicht wat vreemd zal hebben aange daan, omdat de interrupties niet door de in de Kamer opgestelde microfoons kon den worden opgenomen. De Kamer lachte niet omdat de stemming zo vrolyk maar omdat zij haar minachting en ontwaardiging over zulk een optreden lucht wilde geven. Helder en duidelijk was het betoog van minister Algera. Zyn voordracht is niet boeiend, maar hetgeen hy te berde bracht was zo doorwrocht en zo feitelyk dat hel algemeen bewondering oogstte. De ministers die met hem aan de rege ringstafel zaten verdrongen zich om hem heen toen hy klaar was om hem hun lof te betuigen. Het dichten van twee bressen in Scheldedijken geeft moeilijkheden BRUSSEL. (Bel'ga) In de delen van België die door de overstromingsramp van 1 Februari zijn geteisterd, vordert het herstel. Tussen Gent en Dendermon- de heeft men de normale toestand her steld. De gaten in de düjken t» Hl en Greenbergen zijn gedacht «adert de Hamme, Zele en Gremner gen droog zijn komen te liggen. Er zijn echter ook nog plaatsen waar de b nessen in de dijken van een dus danige omvang zijn, dait men er de toe stand nog niet meester is kunnen wor den. Bij Dendermomde, oip de rechter oever van de Schelde, staat hef gehucht Vlassenibroek nog onder waiter. Twee geweldige gaten bevinden zich in die buurt in de dijken. Een stroomopwaarts gelegen bres is voorlopig onschadelijk gemaakt door middel van een er om heen gebouwde dijk. Om de stroomaf waarts gelegen bres te dichten, die meer dan 10 meter diep is bij laag water, en DEN HAAG. Drie soldaten van de luchtmacht hebben in het vliegkamp Valkenburg uit de voorraden bestemd voor militairen, die in de noodgebieden hulp verlenen, veertien pakjes sigaretten gestoten. Deze soldaten, M. L. van B„ H. A. L S. en W. ten N. zuilen hedenmor gen voor de krijgsraad terecht staan. ongeveer 70 meter breed, is het nodig een beschoeiing van rijswerk aan te brengen. In de streek van Wmtham-Hingene blijft de toestand ernstig door twee c- Sc ene in Ov vat cu? Schelde, de andere in de dijk van de Rupei. Laatst genoemde bres is diep en moeilijk te dichten. Op de linker oever van de Schelde, tussen Temse en worden herstellingswerken de dijken verricht. Langs de Dijle en de Nete zijn de meeste bressen ge- dicht. De voorlopige werken voor hef dicht maken van de bressen in het bovenste gedeelte van de zeedijken van de Schel de zijn geëindigd. De dertig bressen wa ren meer dan 700 meter. Thans zijn er nog twee grote openin gen: Een in de dijk aan de linieer oever te Ralio en een op de rechter oever, bij Fort Frederik (tegenover Berendrecht) waar het water nog bij elke vloed de polders binnenstroomt. Het dichten van deze openingen biedt grote technische moeilijkheden daar zij zeer diep (die te KaJlo is 12 meter bij eb) en breed (65 a 150 meter) zijn en de stroming zeer sterk is. Advertentie Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borat weg met ROERMOND (A.N.P.) De Duitse smokkelaar, die in begin Januari kans zag aan de bewaking van twee recher cheurs van de Amsterdamse vreemde lingendienst t.e ontsnappen, is opnieuw naar Roermond overgebracht. De rech- ter-commissaris daar zal hem ondervra gen over zijn ontvluchting naar aanlei ding van het onderzoek dat tegen de 2 rechercheurs is geopend Zodra de recherche de man voor dit onderzoek niet verder nodig heeft zal hij naar Duitsland worden uitgeleid. Hij had anderhalf jaar op clandestiene wij ze in ons land vertoefd en zich bezig gehouden met ongeoorloofde transito handel tussen Amerika. Nederland e Rusland. Pseudo-rechercheur ter beschikking gesteld AMSTERDAM (A.N.P.). De recht bank te Amsterdam heeft gisteren de 64- jarige Amsterdammer L. J. B. conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De man, die reeds 12 keer is veroor deeld, had vorig jaar in Amsterdam mensen op straat aangesproken, zich daarbij voordoende als rechercheur. De aangesprokenen werden dan verzocht „even mee te gaan naar het bureau van de zedenpolitie". Alleen een grote dosis geluk Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Ruim vijftig ge zinnen bevonden zich aan boord van het Panamese stoomschip Fairsea, toen dit schip gisteren van een reis naar Australië in de Amsterdamse haven terugkeerde. Honderd-en-tien Neder landse emigranten, onder wie slechts enkele verlofgangers, zochten hun va derland weer op, nadat alle emigratie plannen in de afgelopen zes maanden In Australië de bodem waren inge slagen. Een ontgoocheld gezelschap, waarvan de meesten hun bittere teleurstelling niet onder stoelen of banken staken. Australië, het land van de toekomst, had hun geen enkele mogelijkheid voor een nieuw bestaan opgeleverd. Na maanden van vruchteloos solliciteren, en einde loos gezoek naar een beetje menswaar dige huisvesting, waren deze Nederlan ders tot het besluit gekomen, terug te keren, naar Nederland om daar de mis lukking van de emigratie te zien goed te maken. „De praktijk heeft me geleerd, dat bijna de helft van de officiële en door de Australische regering gelegaliseerde werkgeversverklaringen, in het land zelf nutteloos blijken", vertelde de Haagse automobielhandelaar L. van Oostrum, 34 jaar, die met vrouw en twee kinderen dolgelukkig was weer in eigen land te zijn. „Hulp van de Australische immigra- tiebureau's blijft veelal uit en in de advertenties voor werkzoekenden komt maar al te vaak de zin voor: „Nieuwe Australiërs komen niet in aanmer' king". Voor de ware shagroker h Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijers Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterfing en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: Het zijn trieste ervaringen de ex-emigranten vertellen. Zo bijvoor beeld over een uitstekende baan, die een kleine twintig pond per week zou op leveren en die net bleek te zyn weg gegeven, op het moment dat het Neder landse gezin ter plaatse soms diep in het binnenland aankwam. Een textieldeskundige, die zijn baan van bedrijfsleider te Enschedé in de steek liet. om, éénmaal in Australië, te merken dat hij, met zijn diploma 'van de hogere textielschool, in een textiel bedrijf kon worden aangesteld als por tier. Zonder kans op enige promotie, omdat men zijn concurrentie voor Aus tralische gegadigden vreesde. LONDEN (A.F.P.). Met het oog op de golf van jeugdcriminaliteit heeft de Britse regering besloten, bij het La gerhuis een wetsontwerp in te dienen, waarbij het wapenverbod wordt uitge breid tot het dragen van knuppels en boksbeugels en de gescherpte fietsket- tingen, waarmee de zware jongens van de Britse onderwereld hun slachtoffers bij voorkeur bewerken om hen te „mer ken". Het dragen van vuurwapens was al bij de bestaande wet verboden. Chauffeurs verdienden meer dan directeur ARNHEM (A.N.P.). De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem eiste gisteren acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar tegen de voormalige directeur van Van Gend Loos te Tiel, wegens oplichting. Verdachte had een bedrag van 4480 aan te veel betaalde invoerrechten niet afgedragen. Verdaohte's raadsman zei dankbaar te zijn voor het milde requisitoir. Met een gezin van twee kinderen moest deze di recteur rondkomen met een salaris van tweehonderd gulden per maand. De chauffeurs verdienden meer dan de di recteur. Uitspraak over veertien daEen. Gapende gaten in de zeedijk HANSWEERT. Op en rondom de sluizen van Hansweert heerst een grote activiteit, die zowel betreft het herstel van de middensluis als de van de ongeveer zestien gaten in de voorbereidingen voor het dichten zeedijk tussen Bath en Hansweert. Een vaste omlijning voor het op vullen van de gaten is nog niet op gesteld, zo vernemen wij van de ambtenaar van Rijkswaterstaat, die te Hansweert is aangekomen om de leiding van dit moeilijk karwei op zich te nemen. Gistermiddag heeft hij voor het eerst over de Wester- schelde een tocht kunnen maken langs de beschadigde plaatsen. Naar evenwel verwacht mag worden ko men het eerst aan de beurt drie grote gaten, waardoorheen het wa ter nog met grote kracht bij vloed Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DAT: op zeventig kilometer van Bombay op een hoogte van vijftienhonderd nieter boven de zeespiegel het fossiel van een inktvis is gevonden. Men neemt aan dat het veertig tot zestig millioen jaar oud is. DAT: volgens dr Buckmann van het Max Planck-inslituut in Wilhelmshaven in de Duitse Bocht en in de Jadcbusen, by Wilhelmshaven, voor het eerst eieren en larven van sardinen zyn aangetroffen. Hy soliryft dit toe aan het voortdurend war mer worden van de noordelijke wateren. DAT: Gustave Tops, bartender van het hotel Brasseur te Luxemburg, ter ere van- de tot standkoming van de gemeenschap pelijke markt voor kolen en staal een „gemeenschapscocktail" heeft samenge steld. De cocktail is groen de kleur van de Europese beweging en het recept is als volgt: driekwart Monnet cognac (Frankrijk) een kwart Mirabelle (Luxemburg) twee scheutjes Cinzano rouge (Italië) een scheutje Kummel (Wesl-Duitsland) en drie scheutjes Cu rasao bleu Bols (Nederland). DAT: een gemaskerde handiet een overval pleegde op een bank te Mörhfelden, by Darmstadt en zich meester maakte van zeventienduizend Mark. De kassier rukte hem echter het masker af en herkende de man. De man bood daarop aan hel geld terug te geven als de kassier het „inci dent" wilde vergeten. De kassier weiger de, de bandiet nam de vlucht, maar werd later gearresteerd. De kassier moest naar het ziekenhuis de kennis had hem met een gummiknuppel op het hoofd ge slagen. Dan spijt hat U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het BayerkruisQ in huis hebt. Gezondheidstoestand is uitstekend Nieuwsdienst Algemeen Dagblad VLISSINGEN. De gezondheidstoe stand in geheel Zeeland is over het alge meen uitstekend. Het is volstrekt on juist, zoals in een Belgisch blad werd gemeld, dat er ook maar ergens in de provincie typhus voorkomt. Dit kon dr. J. R. van den Borgh, in specteur voor volksgezondheid in Zee land, verzekeren. Hij had juist enige da gen op het Westelijk deel van Schouwen vertoefd waar de geneeskundige ver zorging. alle moeilijkheden ten spijt, vlot functionneert. In het restaurant De Schouwse Boer heeft men op het ogen blik de ziekenverpleging voor het eiland geconcentreerd, omdat het ziekenhuis Noordgouwe door de inundaties is uit gevallen. Er is voldoende medische en chirurgische hulp aanwezig en wanneer er belangrijk chirurgisch ingrijpen nodig is, worden de patiënten zo nodig per helicopter overgebracht naar Ber gen op Zoom. Men heeft ook enige tijd gevreesd dat als gevolg van de koude en het water vele gevallen van longontsteking zouden gaan voorkomen, maar ook in dit op zicht is men te pessimistisch geweest en dr. Van den Borgh kon mededelen dat dit alles enorm is meegevallen. De wereld kan voor de ten kon Amerika dus nauhem en zijn regering pas Bidault, de minister van zomer van dit jaar belang- toelijks rekenen op steun op de tweede plaats. Dat is buitenlandse zaken, gaan besluiten van zijn bondgenoten. Pre- evenwel een standpunt, over een mogelijke Britse wat sident Eisenhower had at in West-Europa geens- toenadering deze week nog en tijdens de verkiezingen zins wordt gedeeld. Frank- 171 Londen praten. Intus- Kore'a) als in Europa (de plechtig op zich genomen rijk en 0ok Nederland en sen dringen de Amerika- Europese eenheid en de een oplossing voor de Ko- België hebben niet onder ?.len, y Engeland even •--» reaanse ellende te vinden, stoelen of banken gesto- lmrd aail °P meer steun maar hij wist vooruit, dat hen, ^at zij beducht zijn 1an d.e Europese eenheid. rijke politieke verwachten, zowel betreft Azië (lChina Duitse herwapening). Men heeft het grootste die van hem alleen moest voor een herrijzing van 0 zal er *n de komende 7T-i-T.' 7. „.Mnvirtnn o r, 7 - J deel van 1952 voorbij moe ten laten gaan met afwach- komen. De enige mogelijk- het Duitse militairisme en maanden veel van Enge- - h.eid was het °P ei9en inidat men Duitse generaals, land afhangen. ten en gissen naar wat de tiatief herroepen van een ae men nu eenmaal nodig inzichten van de nieuwe maatregel, die twee-en- heeft, slechts in toom kan Op 23 April komen de Amerikaanse regering zou- een-half jaar geleden door houden door hun geen leden van het Atlantische den zijn. Die hebben zich Truman (eveneens op zelfstandig leger te geven pact weer in vergadering nu in de laatste weken eigen initiatief) was ge- maar slechts een Duits bijeen. Het schijnt dat de steeds duidelijker afgete- nomen, namelijk de neu- contingent in een geza- Amerikanen bij die gele- kend. Wij hebben op deze tralisering van Formosa, menlijke strijdmacht. Die genheid duidelijke bewij- plaats de nieuwe politiek- Door daar een einde aan Bedachte is door Frankrijk zen willen zien, dat er schot Eisenhower „harder" dan ma]zen homt hij althans 'let. eerst 9eoPPerd, en in zit in de Europese samen- die van zijn voorganger fl£m dg veriangen§ van die Mei verleden ver- werking. Zo niet, dan moet Truman genoemd. Vooral ^mcrifcaT,,en tegemoet, die blaarden de regeringen Europa met de mogelijk- na de uitlatingen van mi- dg Democratische regering Van de zes ^et Euro- heid rekening houden, dat nister Dulles aan het adres d -n d u-t vm zwak. P^se leger betrokken lan- het Amerikaanse Congres, van de Europese landen en hadden beschuldigd. den er mee accoord. waar'de Republikeinen de het besluit om Tsjang Kaï- Eisenhower moet V00ruit Maar tussen die parafering overhand hebben, het pro- sjek te gebruiken tegen hebben geweten, dat hij de en ee.n merkelijke parle- gramma voor hulp aan het Rood China, in de hoop de Britten tegen in het ™entaire goedkeuring ligt buitenland herziet, lees: harnas zou ™en- Mien i£$5 *^rte,"W-nP' fctwwat Al kan men zich hij Tsjang Kai-sjek, die te appn iJÏÏÜÏÏÏE. W"liU. nioeilijk voorstellen, dat'de Chinezen zo te brengen, dat zij in Korea 'tl' I O /U HU XVU.C Ö/Cïv, U.IE l/C een wapenstilstand aan- Londen op weinig synpa. Of en herwapemng, want ,7ri/, nnrlnn ,Yi K nrpn ClHT CM! iminono n „V, iaar,in Korea ZT'kanZkenên H'mYe volgens'hen~7en Amerikaanse regering „p U 1..JW,.» «n. mie mn rekenen^ ae mje ftersni„in„ Oos(_ en gemorden. De andere ge- 7iskeren."Tet'êk^t "E" W~ maken. De 'Amen is bij het ~Amerikaanse volk leniging ian Oost- "en ^pftafTSe«," meer meer mpojmtar Britse crijliek heeft West-Duitsland t-uroga zal n» nr, BVB flO- plJS- allieerden, die in Korea 'SchCen,'dat het met Tsjang krabbelen terug, want zij ^ameZmng^ussen Ame® strijden zijn bij het Verre Kai.sjeks aanvallen mar zijn tenslotte toch te be- ggJJ™ss™A™e Oosten lang met zo nauw Eiggnhowers mening «oor- angst voor een Duitse over- „I. A^Vn. lop.g nog wel niet zct)eel heersing in de gemeen- vaart zal lopen. Waar- schappelijke defensie. betrokken als de Amerika nen en hebben dan ook pa's kracht), er zijn in Amerika nog hele en halve veel minder haast om de "ScZnm' möot'menTziin isolationisten 9enoeg, die Chinezen onder druk te beslnit f)ok beschou- Daarom wordt thans aan de hulp aan het buitenland uien als een zet op het heide zijden oan de oceaan beschouwen als een soort schaakbord nan de bin,en- beroep op Engeland (wed gedrag landse volitiek gedaan, dat zich van Euro,et 0aot er Jmst 0171aan pese eenheidsplannen tot die sterke groep de argu- Wat Europa betreft: dusver op een veilige af- manten te ontnemen ev jegens Peking een nadelige Eisenhower heeft er geen stand heeft gehouden. Hei daarom zou het verlieu- terugslag op zijn kolonie twijfel over laten bestaan, Franse parlement zou heel (/end zijn, als Frankrijk er Hongkong vreest, een ko- dat hij in ieder geval wat gemakkelijker zijn fiat in slaagde zijn tegenzin lonie, die eigenlijk alleen Duitsland bij de defensie geven, als Engeland zich (eventueel met hulp van nog bij de gratie van de wil betrekken. Of dat nu daadwerkelijk aan de de- Engeland) te overwinnev communistische Chinezen gaat via Duitse deelneming fensiegemeenschap ver- en aan het Europese Lege- bestaat. Voor een hardere aan een gemeenschappelijk bond. René Mayer, de volgens de oorspronkelijke politiek in het Verre Oos- leger of niet, komt voor Franse premier, en George opzet zijn fiat gaf. zetten. Dat geldt bij voor beeld voor Engeland, dat Rood China zelfs diploma tiek heeft erkend en van een uitdagende politiek het Oostelijk deel van Zuid-Beveland binnenstroomt. Op de smalle dijk naar het Oostelijke hoofd van de buitenhaven van Hans weert ziet men in de verte een grote drijvende bok liggen bij een wijd gat waar het water de polder Kruiningen binnenloopt. I>eze gemeente komt bij vloed nog eteeds een paar meter on der, maar op het hoger gelegen gedeel te van de markt is toch nog een aan tal mensen blijven wonen. Verderop ligit ver in het land de grote stalen stei- gerbrug uit de veerhaven, in welke buurt niets is gespaard gebleven en nog verder landinwaarts ligt tegen een boer derij aan de grote veerpont. Een tweede, het grootste gat, ligt juist bij de veerhaven. Kort hier voorby stroomt waarschijnlyk nog weinig naar binnen. Het aannemersbedrijf Dirk Ver stoep uit Den Haag, die de haven Schel- dedyk zal herstellen, laat grote hoeveel heden materieel aanrukken. In de directiekeet, die op het sluisterrein is in gericht staan de telefoon en mobilofoon niet stil. Hier vernemen wy, dat drag lines, rijshout en stortsteen worden aan gevoerd. Gisteren is de eerste ploeg, rijswerkers aangekomen, in totaal den ongeveer duizend arbeiders wacht. Bij Bath, waar ook een brede, diepe geul is in de dijk zal deze week al het eerste zin'kstuk worden aangebracht. Een klein gat ten Zuiden van Krabben- dijke is reeds gedicht, waardoor de Emanuëlpolder is drooggevallen. Van de drie sluizen aan het Zuidelijke eind van het kanaal van Zuid-Beveland kan de middensluis nog niet worden gebruikt. Het water dat bijna drie meter hoger kwam (5.20 m. -f N.A.P.) dan bij een normale vloed (2.32 N.A.P.) heeft gedeelte van het waóhtgebouw van Rijkswaterstaat meegesleurd en er vlak naast een enorm gat veroorzaakt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de middensluis verzand is door de massa's met water vermengd zand. die hier over de waterkering in de kolk zijn geslagen. De lieren van de deuren in het buiten- hoofd kunnen niet gebruikt worden, doordat zij ernstig verwrongen zijn. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oor zaak van het nog steeds de kolk van deze sluizen binnendringend water. Ook voorheen had men hier te kampen met z.g. onderloopsheid, die wellicht nu er ger is geworden. Men acht het niet waarschijnlijk, dat een schuif kapot is geraakt die het binnendringen van het water teweeg zou kunnen brengen. De nood- en de eigenlijke schuiven warren nam.elijk r-<<- ru—overstroming ondervond de scheepvaart er grote last van, dat de grote Oostsluis niet meer electriscn kon wórden bediend. Schippers en extra personeel hebben toen geholpen om de deuren met handkracht open en dicht te draaien. Met bekwame spoed heeft men de motoren weggehaald, schoongespoeld en gedroogd, zodat spoedig weer de Oostsluis op normale wijze dienst kon doen. Ondanks het ongerief met de middensluis heeft de scheepvaart thans weer een vlot verloop, ook omdat ge lukkig de sluizen te Wemeldinge geen schade hebben opgelopen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. De Parijse straatfotogra fen, die vooral de buurten rondom de Place Pigalle en de Avenue de Wagram nogal onveilig plegen te maken, hebben sinds enige tijd hun arbeidsveld verruimd. Zij opereren tegenwoordig ook des avonds op straat en zij hebben daartoe een flitslichtinstallatie op hun camera's aangebracht. Deze avond-opnamen blijken een goed zaakje. Een van hen vertelde ons dat hij er gemiddeld 200 per avond maakt. Daarvan wordt bijna drie kwart gedeelte later afgehaald. Prijs per foto 400 francs. „Het is typisch", zo zei hij er nog bij, dat vele lieden, die ik des avonds fotografeer, zowel buitenlanders als Fransen uit de provincie, ook graag het negatief willen kopen. Vooral wanneer zij met iemand gearmd liepen, van wie ik veronderstel dat het een nichtje van hen was." De Parijse politie vindt dat alles min der typisch. Zij heeft een jaar of twee geleden het beroep van straat fotograaf kort en goed verboden. Dat er wel liefhebberij voor bestaat blijkt uit het feit, dat er in 1952 maar liefst 2138 bekeuringen werden uitgedeeld. De vergunning om langer te mogen werken en wel tot het maximum aan tal uren dat wettelijk kan worden toe gestaan, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. Een vertegenwoordiger van een grote Haarlemse uitgeverij, die zijn firma voor ruim 15.000 heeft opgelicht, is voortvluchtig. FRANSMAN COLLECTEERDEFOOR NEDERLAND Nieuwsdienst Algemeen Dagblad RIJSSEL. Een op lichter, die voorgaf geld en goederen voor de ge troffenen in Nederland te verzamelen, is door een woedende menigte bijna gelyncht. Hij was met een vrachtauto en een collectebus de stad in ge trokken en de bevolking van Rijssel had. zoals zo velen van haar landgeno ten, met milde hand ge- '"ven. Op een gegeven ogen blik meende een agent van politie zich echter te herinneren dat hij de man, die Marcel Larose bleek te heten, al eens eerder had gezien. Hij had het bij het rechte eind; ondanks zijn 25 ja ren was de collectant al zeven keer wegens op lichting veroordeeld. Men hield hem aan en het bleek dat hij niet het minste plan had, de goe deren naar Nederland of zelfs maar naar het Ro de Kruis van Rijssel te rijden. Een menigte, die ge tuige was van de aanhou ding, nam een uiterst dreigende houding aan en wilde Larose lynchen. De politie moest hem in bescherming nemen. Zij zorgde er ook voor dat de goederen en het geld toch bij het Rode Kruis kwamen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2