Panda en de geheime documenten Exploitatie van schepen der kleine handelsvaart Nieuwsblad van bet Noorden van Donderdag 12 Februari 1953 - Pagina 3 Stad en Provincie Smokkelen per schip Twee maand gevangenisstraf yoor bevrachter en schipper De behandeling in de economische zitting van de Politierechter hier ter stede van de zaak tegen Harm de J., scheepsbevrachter te Musselkanaal, en zijn jongere achterneef Harm de J. te Hoogkerk, die als schipper bij hem in dienst was, en die 28 Januari terecht stonden wegens overtreding van het Devïezenbesluit, werd gisteren hervat. Verdachten hebben in Mei 1952 per schip 250 kg. koffie over de Duitse grens gesmokkeld. In Juli probeerden zij het weer met 50 kg. koffie en 80 kg. thee, maar zij werden aangehouden door de douane, die beslag legde op de smokkelwaar en het schip. De Officier van Justitie eiste tegen ieder 3 mnd. gev.straf met verbeurd verklaring van de koffie en thee en van een waarborgsom voor het schip. Mr Levie betoogde, dat De J. Sr., mis bruik van zijn gezag had gemaakt te genover zijn achterneef. PI. gaf toe, dat Harm Jr., daardoor niet straffeloos is, maar PI. vroeg voor hem een lagere straf en wel een voorwaardelijke met een geldboete. Harm Sr, erkende, dat van hem het initiatief uitgegaan is, maar zijn achterneef had geheel vrij willig meegeholpen. De Politierechter veroordeelde hierop beiden tot 2 mnd. gevangenisstraf met verbeurdverklaring, zoals de Officier had geëist. Cursus Yoor slagersleerlingen geopend Noodzakelijk naast leerlingenstelsel In het Buurthuis aan het Linnaeus- plein te Groningen vond gisteren de officiële opening plaats van een cursus voor leerlingen in het slagersbedrijf. Twee jaar geleden werd in het sla gersbedrijf het leerlingenstelsel inge voerd en in Groningen en wijde omge ving sloten vele jongelui een leerlingen contract met slagerspatroons. Men zag daarnaast de noodzaak in van aanvullend algemeen vormend onderricht en vaktheorie en dit heeft geleid tot instellen van cursussen, zo als deze te Groningen. Deze cursus zal parallel lopen met de leerlingentijd. Op Maandag-, Dins dag- en Woensdagmiddagen zullen de toekomstige slagers van de heren Hui- zinga en dr Voordewind lessen ontvan gen, die met de in de slagerijen te ont vangen praktijk een volledige vakoplei ding vormen. De lessen worden voorlopig in het Buurthuis gegeven. Men hoopt echter binnen niet te lange tijd over eigen lokaliteiten in het abattoir te beschik- wen. Besprekingen daarover zijn met B. en W. gaande. In de bijeenkomst van gisteravond sprak de directeur van de Vereniging tot Bevordering van Slagersvakonder wijs, de heer Th. Cuiper uit Utrecht, tot de verschillende genodigden, patroons, leerlingen en ouders van leerlingen. Door het leerlingenstelsel heeft de verhouding werknemerwerkgever plaats moeten maken voor de verhou ding Jeerling—raadgever. Dit schept verplichtingen van beide zijden. Zich wendend tot de ouders zei de heer Cui per, dat zij er zich in mogen verheugen, dat hun jongens op deze wijze een am bacht leren. Tal van vragen, gesteld door de aan wezigen, werden daarna nog door de heer Cuipers beantwoord. Circus-variété in de Harmonie Zoals bekend zal de grote Harmonie zaal dit weekeinde veranderd zijn in een circusruimte. Vrijdagavond onmid dellijk na afloop van het GOV-concert zal begonnen woorden met het aanleg gen van de piste, de bouw van de tri bunes daaromheen en het aan de zol dering bevestigen van de trapèze's. Dat laatste heeft al dagen van puzze len gekost, omdat de trapèze's zo ge plaatst moeten worden, dat geen der toeschouwers zijn uitzicht door de lichtkronen benomen ziet. Na veel be schouwingen is dit gelukt. Het programma staat onder leiding van Egizio Carré, kleinzoon van de grote Oscar Carré. Hij zelf brengt met zijn vrouw Margaret CarréVlaande ren een zeldzame variatie in de hoge- schooldressuur, namelijk de „dubbele hogeschool" op twee prachtige Engelse volbloeds. De clownentree's worden verzorgd door Barthly and Company, clowns van internationale faam. Ook de acro batische nummers miss Jonelly en Borini zijn (niet alleen letterlijk) van hoge klasse. Talrijke andere aan trekkelijke nummers completeren het programma. Dader van 34 inbraken gearresteerd In de zomer van 1950 werd ingebro ken in de villa van de fabrikant A. J. C. Minke te Dedemsvaart. De zo goed als nieuwe auto werd uit de ga rage gehaald terwijl de dader zich ook andere waardevolle artikelen toeëigen- de zoals een gouden horloge met ket ting. De andere dag werd de auto on beheerd aangetroffen in de omgeving van Den Haag. De politie gelukte het een zekere M. op te sporen, maar deze bleef hardnekkig ontkennen. Thans is dezelfde M. op heterdaad betrapt te Heerlen. Hij bekende niet minder dan 34 inbraken, ook de dief stal te Dedemsvaart. De gestolen kle dingstukken en de actentas waren nog steeds in zijn bezit maar het gouden horloge was reeds van de hand ge daan. Woning uitgebrand te Niekerk Gisternacht brandde te Niekerk een woning, die bewoond werd door de vee koopman E. D., totaal uit. De gehele inboedel ging verloren. D., die de woning het vorige jaar ver kocht en deze week het, perceel moest ontruimen, is door de Justitie aange houden. Het onderzoek is nog niet ge sloten. Giften Nationaal Rampenfonds Giften, binnengekomen op ons bureau Firma en personeel W. T. Bouwman f 500.Directie en personeel Fa Ven- nema en Stiksma f250.H. B. en M. B. f 6.A. C., sneeuwruimen f 1.30; D. V., sneeuwruimen f 1.30; N. en J. G. en M. R., sneeuwruimen f7.23; R. H., H. H.. B. S., W. v. H„ J. B„ B. B„ N. G. f 11.50; N. S. f 1.25; U. F. f 1.—; D. v. H. en A. R. fl.SO; Speeltuinver. Ooster poort f 75.—; N. N. f 10.—; W. L., L. K.. H. v. d. V., E. S. f 10.Chr. v. sneeuwruimen fl.50: E. Boddé, eige naar bakkerij De Tijdgeest f256.50; personeel bakkerij De Tijdgeest f 256.50; D. H. en A. de W., sneeuwruimen f 4.65; B. A. en P. B., sneeuwruimen f2.32; J. W. en J. v. d. B., sneeuwruimen f8.70; J. B. en G. P., sneeuwruimen f 1.75; H. B„ J. de H., J. W., J. S., D. v. d. V., S. G.. W. de B. (filmvoorstelling) f4.73; H. L., R. H., H. K, R. V., J. K., T. v. d. V., R. de V. f9.98; Directie Naaimachinehandel E. A. Genz f43.53; personeel idem f43.53; D. H., C. H., M. en A. R., E. G„ sneeuwruimen f2.50; H. P. f 10.H. B., B. v. O.. B. B„ sneeuwruimen fl.F. K., A. S. en H. K., sneeuwruimen f 3.50; O. L. School, Den Andel f29.88; B. M., A. S., P. L., sneeuwruimen fl.50; Joh. K. f 10.A. v. M. en E. B. f2.51; Kaart club Woldendorp f46.50; Kaartclub B. G. H„ Groningen f100.Sj. M„ m.s. Swallon f 100.A. S., Groningen f 10.Kinderen Mussengang, sneeuw ruimen f 3.B. de B., Groningen f 6.Jongensclub „d'Olle Grieze", Gro ningen f3.10; personeel en leerlingen der Technische School (Ambachts school) en alle daaraan verbonden cur sussen te Groningen f3.264.S2; Dans club „Staalstra", Harkstede f52. H. v. R. f3.76; J. A., H. A., M. G., sneeuwruimen fl.J. M., R. Z., sneeuwruimen f2.50; J. B. f7.G. J. B., B. L., J. B., sneeuwruimen f 2.25. Spaarbankboekjes vervalst Twee jaar met aftrek De Leeuwarder Rechtbank veroor deelde de 26-j. timmerman G. B. uit Leeuwarden, wegens oplichting van de P.T.T., tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte heeft enige malen het in cijfers vermelde tegoed in zijn spaar bankboekje vervalst, door bijvoorbeeld voor het cijfer 1 (dit was het tegoed) 40 te plaatsen en er daarna tweemaal achtereen 200 gulden af te halen. Toen hij hetzelfde trucje later in Dokkum wilde uithalen, liep hij tegen de lamp. De eis van de Officier van Justitie luidde eveneens 2 jaar met aftrek. Botsing te Ruischerbrug Vanmorgen omstreeks half twaalf reed de heer A. B. te Groningen in een personenauto in Ruischerbrug dicht achter een D.A.M.-bus. Toen de heer B. de bus wilde passeren, kwam van de andere kant een vrachtauto van de Beurtschippers van Leermens. Mede door het slechte zicht had de heer B. geen gelegenheid meer om uit te wijken en een botsing volgde. De heer B. kreeg het stuurwiel in de borst. Hij werd door de G.G.D. naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. De personenauto werd van voren in elkaar gedrukt, de vrachtauto kreeg slechts lichte schade. Braillefonds Ned. Chr. Blindenbond Ten behoeve van het Braillefonds van de Ned. Chr. Blindenbond vindt Dinsdag 24 Februari in de Ger. Ooster- lcerk een zang- en muziekavond plaats, waaraan meewerken het Gereformeerde Oosterkerkkoor onder leiding van Jac. Hoeksema, de bariton Kees Deenik, mej. Fré Redeker, orgel, H. Weegenaar, orgel. Als sprekers treden op ds J. G. Marseille, Geref. predikant te Gronin gen en ds Jan Wit, predikant bij de Waalse Gemeente te Nijmegen. De verzwegen suikervoorraad van De Ommelanden Veroordeling in hoger beroep Het Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde de Coöp. Melkproducten- fabriek De Ommelanden te Groningen tot een boete van f 5000 en voldoe ning van f 60.000 aan het Landbouw- egalisatiefonds. Het vonnis van haar ex-assistent-directeur D. S. werd be vestigd. Zoals bekend, gaf S. in Maart 1951 een hoeveelheid van 430.000 kg suiker niet op, doch verkocht de partij. Enige tijd later kocht hij de suiker tegen de inmiddels verhoogde prijs weer te rug, zodat de fabriek een winst maakte van f 60.000, omdat daardoor minder exportheffing behoefde te worden betaald. De Politierechter had De Ommelan den tot f 67.500 boete en S. tot f 750 of 3 mnd. veroordeeld. Begrafenis dr L. Bouman Striemend jachtte een felle sneeuw storm vanmiddag over de onbeschutte Noorderbegraafplaats, toen een groot aantal familieleden, vrienden en belang stellenden de laatste eer bewezen aan wijlen dr L. Bouman. Vooral bij de oudere Groningers was de overledene een bekend en geliefd huisarts, die bo vendien bijna 40 jaren president)- commissaris van de N.V. Kledingmaat- schappij v.h. L. de Vries Hzn. is ge weest en tot een der mede-oprichters van het Willem Lodewijk Gymnasium behoorde- Aan de groeve spraken woorden van dank en waardering prof. dr Th. L. Haitjema, in zijn functie van president curator van het Willem Lodewijk Gym nasium en collega-homoeopaath, dr Olieslagers. Namens de stedelijke ver eniging van het Groene Kruis was aan wezig dr H. J. Boelmans Kranenburg. De oudste zoon van de overledene ver zocht ds A. M. Spiering het „Onze Va der" te willen bidden en dankte ten slotte voor de belangstelling. Hoofdingenieur Bruins verlaat Prov. Waterstaat De heer J. Bruins, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat te Gro ningen, gaat op 1 Maart aanstaande deze dienst verlaten. Ir Bruins a vaardt met ingang van dezelfde datum een leidende functie bij een particuliere onderneming. In November 1928 begon de heer Bruins zijn loopbaan bij de Groninger Provinciale Waterstaat. In 1947 werd hij benoemd tot hoofdingenieur. Onaf gebroken heeft hij zijn diensten gewijd aan de Waterstaat, waarbij hij vooral op de afdelingen Bruggen en Wegen veel belangrijk werk heeft verricht. Nieuwe directeur Leeuwarder gevangenis Tot opvolger van de heer A. Jansen is bij K.B. benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden de heer A. Wedzinga, voorheen directeur van de bijzondere strafgevan genis voor jongemannen te Zutphen- Dodelijk ongeval te Hoogezand Een 17-jarig meisje P. Glas kwam vanmiddag met haar fiets door de glad heid van de weg te vallen, toen een GADO-bus uit tegenovergestelde rich ting naderde. Het meisje werd door de bus overreden en was vrijwel op slag dood. Ernstig letsel door autopropeller De taxi-ondernemer B. v. d. Pol te Harlingen werd Woensdagmorgen tij dens de revisie van één van zijn wa gens getroffen door de propeller. Drie vingers van zijn rechterhand werden afgeslagen. Lezing Groninger Havenbelangen De Groninger kustvaarders komen bekendheid met charter, soorten en in zeer veel buitenlandse havens en vestigen door hun gedegen bouw de aandacht op de Groninger werven. En ook in hun functie van „handelsreizi ger" kunnen zij als ambassadeurs voor Groningen worden beschouwd. Over de exploitatie van deze sche pen der kleine Handelsvaart sprak nu gisteravond in restaurant „Riche" voor de vereniging „Groninger Havenbe langen" de heer J. Sanders, directeur van Wijnne en Bar ends te Groningen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer N. H. Trap, duidde spr. allereerst uit, wat wettelijk onder een kustvaarder wordt verstaan. Dit zijn schepen beneden de 500 bruto- registerton met een onbeperkte vaart, in tegenstelling tot de Engelse wet, die schepen, varende op de Engelse kust, onafhankelijk hun grootte, als kustvaarders beschouwt. Bij de exploitatie werden vroeger de ladingen gezocht door de kapitein eigenaars zelf. Thans, nu de schepen sterker en groter zijn geworden, de reizen beduidend vlugger, de gages van de bemanning veel hoger zijn, is de organisatie de kapitein boven het hoofd gegroeid, en werd een andere weg tot bevrachting gevonden door middel van het instituut der „vertrou- wensmakelaars". In het begin nog als tussenpersonen te beschouwen, tus sen kapitein en koopman, doch thans vaak uitgegroeid tot een soort rederij. De afdeling bevrachting van een cargadoorskantoor doet practisch de gehele dag niet veel anders dan tele foneren en telegraferen met alle delen van de wereld. De telefoonrekening loopt hierbij niet zelden op tot een f 150 per dag(!), waarin telegraaf- kosten nog niet eens zijn berekend. De eigenschappen, waaraan een be vrachter moet voldoen zijn een per fecte kennis van Duits en Engels, grote een onfeilbaar geheugen om van de gemiddeld 50 coasters de positie te kunnen onthouden. Ook de boekhouding en de loon administratie (het varend personeel wisselt veelvuldig) zijn een belangrijk onderdeel van een bevrachtingskan toor. Na de pauze beantwoordde de spre ker nog diverse vragen. 30. Er heerste een gedrukte stemming in de hut, waarin Pat O'Nozel en Panda waren opgesloten. Pan da zat terneergeslagen op een bank, terwijl de grote detective rusteloos, met driftige stappen op en neer beende. „De schande!" gromde hij, „opgesloten als een diefik, de beroemde dievenvanger!" „Schei nu eindelijk een uit met dat op en neer ge loop!" verzocht Panda korzelig, „het helpt je toch niets of je je al kwaad maakt!" „Natuurlijk maak ik me kwaad!" riep Pat, „hier wordt gespeeld met landsbelangen! De Minister van Geheime Zakens moest eens weten, dat zijn geheime agentens zo behandeld worden! Wij, aan wie hij zijn geheimste documentens heeft toevertrouwd!" Panda haalde de schouders op. „Niemand wil nu een maal geloven, dat wij werkelijk waardevolle geheime documenten bij ons hebben," zei hij somber. Nauwelijks had hij dit gezegd, of er klonk een dreu nende slag; de deur barstte in tweeën en viel in brok stukken in de hut. „De spionnens!" hijgde Pat, naar de duistere figuren starend, die in de opening waren verschenen. „Ons ge loven, dat documenten geheim en waardevol!" siste de kleine, „jij geeft ze, of andersHet machinepis tool glinsterde veelbetekenend in het lamplicht Sinds de bevrijding 250.974 nieuwe woningen In 1952 voor 56569 gezinnen nieuwe woonruimte In 1952 is voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte tot stand geko men. In dat jaar zijn n.i. in totaal 54.601 woningen gebouwd, waarvan 1968 als duplexwoning werden inge richt. Sinds de bevrijding zijn tot ulti mo 1952 in totaal 250.974 nieuwe wo ningen gebouwd. Aan het eind van 1952' waren nog 51.260 woningen in aanbouw. Het aantal nieuw gebouwde woningen bedroeg in 1947 9.243, in 1948 36.391, in 1949 42.781. in 1950 47.300, in 1951 58.666 en in 1952 54.601. Korte berichten De brandweerlieden Van Bruggen en Scholte hebben zich eergisteren bij zonder onderscheiden. Zij begaven zich in het ijskoude water van het Winscho- terdiep om te trachten de bestuurder van de in het kanaal terechtgekomen auto te redden. Zij slaagden er in het portier van de auto te openen en de man op het droge te brengen, doch zoals bekend was het slachtoffer helaas reeds overleden. Haren Ongelukkige yoI Hedenmiddag kwam de zestigjarige J. B. door de gladheid van de weg ter hoogte van het postkantoor zo onge lukkig te vallen, dat hij een been brak. Op advies van dokter Stenvers werd het slachtoffer per ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis te Groningen vervoerd. Onderling/ Paardenfonds Het Onderling Paardenfonds gemeente Haren hield gisteren een druk bezochte jaarlijkse algemene ledenvergadering in restaurant Bolhuis te Harenermolen on der leiding van de heer W. Abbring. Ér zijn dit jaar vijftien paarden overgeno men. In de vacature-A. Koops werd ge kozen de heer F. Berends. In de com missie van toezicht werd gekozen de heer A. Stoffers. Het nadelig saldo bedroeg f 690. Beslo ten werd aan het Rampenfonds f 1000 over te maken. Verder werd besloten dat ingevoerde paarden, die van een merk zijn voorzien, niet in het fonds zullen worden opgeno men. Assen Tweede luitenants beëdigd Tijdens een sober gehouden plechtig heid in de officiersverenigingszaal in het Bureelgebouw werden de volgende vaan drigs beëdigd tot tweede luitenant bij het regiment J. W. Frisor J. M G. Bie- mans. F. W. J. Bosma, D. Bothof. J. Breg- man, E. Daling. W. L. M. van Dijk, W. Heinen. H. J. Huygens. R. M. F. Q. Ker- stens, A. D. van der Ploeg, F. Rijkens, G. W. D. Soeteman, J. P. Speckmann, J. den Tonkelaar, H. Vermeulen en J. H. W Winter. Zij legden de eed af in han den van luitenant-kolonel W. J. M. van Hertem. EELDE. De auto van de heer G. A. te Paterswolde slipte door gladheid van de weg en vernielde het hek van de villa van de heer Rodenberg De auto werd vrij ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. NORG. Tengevolge van de gladheid vond op de weg naar Donderen een verkeers ongeval plaats, waarbij veel materiële schade ontstond, doch waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Uit de richting Norg kwam een vrachtauto, bestuurd door de heer A. P. uit Gronin gen. In de bocht slipte de auto, waardoor hij in botsing kwam met een uit tegen overgestelde richting komende vracht wagen, bestuurd door de heer R. O. te Heerenveen. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Kerk- en Schoolnieuws Ds A. H. de Boer te Bellingwolde 40 jaar predikant Maandag 23 Februari a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat ds A. H. de Boer te Bellingwolde het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde Ds De Boer werd 8 Mei 1888 te Groningen, waar zijn vader toen onderwijzer aan het Doofstommen-instituut was, geboren, bezocht het Stedelijk Gymnasium in zijn geboortestad, waar hij ook aan de Rijks Universiteit studeerde. Nadat cand. De Boer in September 1912 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich op 23 Februari 1913 aan zijn eerste ge meente Wapserveen. In November 1919 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Garnwerd en Oostum. Sinds 20 September 1925 staat ds De Boer te Bellingwolde. In de loop der jaren heeft ds De Boer vele best-uursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges. Op 30 Januari 1.1. beloonde de re gering de verdiensten van ds De Boer door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De jubilaris deelde ons nog mede, dat hij zijn 40-jarig ambtsjubileum Zondag 22 Februari a.s. te Bellingwolde zonder toespraken en geschenken hoopt te her denken. Tenslotte deelde ds De Boer ons nog mede. dat hij vermoedelijk in de loop van dit jaar emeritaat zal aanvra gen. Het ligt dan in zijn bedoeling om na zijn emeritaat te Bellingwolde te blij ven wonen. GRONINGEN. De heer D. Hogewind te Groningen is benoemd tot- onderwij zer ener Chr. school te Hoogkerk. New-Yorkse Beurs 10/2 U/2 10/2 U/2 Atch T 97 97 G Year T 5U 50) Balt O. 26} 261 Hud Mot 15} 155 Can Pac 30} 31 Int Harv 31 31 Illinois C 81} 82i Int Nic 44} 44} N York C 23) 231 Int T&T 17 i 18 Penns 211 212 Kenn C 77} 77 South Pac 42} 42} Montg W 60 60} Un Pac 111 111 Pac Mot 64 6 All Chem 7ii 71g Radio C 25} 25} Am Can 32} 323 Rep St 45} 453 Am C&F 34} 35} Reyn T B 413 42 Am Smelt 40} 40 Sears R 593 591 Am T&T 1592 1592 Shell Oil 693 70 Am Tob 67} 681 Soc Vac 3U 34| Anac C 42} 42} St Brands 274 27f Bethl St 522 53 St Oil NJ 731 74 Boeing Air 45 45} Studeb 40| 40} Chrysler 902 902 Texas C 541 55} Citv Bank 533 531 Un Aircr 36} 363 Cons Ed 38} 382 Un Corp 5} 5} Dgl Aircr 65 64} Un Fruit 553 541 D P de N 962 96 U.S. Rub 281 28} Eastm K 44 442 U.S. Steel 40) 40} Gen El 68} 681 Westingh 44 J 44 Gen Mot 653 •65} Woolw. 45} 45} Omzet: 1.350.000 sh.; ex-dividend. tinanciën en Economie Dividend Twentsche Bank: 9% In de eerstvolgende algemene vergade ring van aandeelhouders van de Twent sche Bank N.V. zal worden voorgesteld over 1952 een dividend uit te keren van 9 pet., evenals vorig jaar. Snort BASKETBALL. S.M.L.O. versloeg Mesacosa De uitslagen van de gisteravond g speelde wedstrijden luiden: Juniores: Pe gasusThor 225; heren 2e klasse: Nurmi—GVAV-Rapiditas 15—29, Exer- citiaVera 4019; heren le klasse: Mesacosa— SMLO 30—36, CB—Pers. R.U. 21—20. De op het laatste moment ingelaste wedstrijd MesacosaSMLO was zeer aantrekkelijk, met de militairen voort durend iets in de meerderheid. Vooral het samenspel van de SMLO-ers. bij wie we veel nieuwe gezichten zagen, stak gunstig af tegen dat van de leerlingen van het Instituut en de overwinning kwam dan ook zeker bij het beste team terecht. Mesacosa is voor de titel nu practisch uitgeschakeld en de strijd gaat thans voornamelijk tussen Noord Oos ten, Donar en SMLO. CB versloeg Pers. R.U. met het kleinst mogelijke verschil, alhoewel de uiteindelijke winnaars bij rust nog met 104 achter stonden. Wol- dijk c.s. lieten zich echter niet ontmoe digen en door beter doelen in de twee de helft sleepten ze toch nog de winst in de wacht. In de 2e klasse waren Rapi- ditas en Exercitia zowel technisch als tactisch de meerdere van Nurmi resp. Vera Vooral Exercitia was productief, had met rust al een 22—9 voorsprong en liet ook in de tweede helft geen mo ment twijfel over de uitslag ontstaan. Boerema, Broens c.s. stevenen nog steeds ongeslagen(lijnrecht op de titel af. Morgenavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: 2e kl. heren: Me sacosa 2Vera; dames: Mesacosa 2 CB: le kl. heren; Pers. R.U.Donar; 2e kl. heren: PotetosGVAV-Rap. 2. Handels- en Marktberichten WOLVEGA. (Veemarkt.) De totale aanvoer bedroeg 1024 stuks, waaronder 654 varkens (508 zouters. 146 zware var kens). 199 biggen, a schapen. Ia2 nuch tere kalveren. 1 geit en 13 paarden. On danks de slechte wegen was ae aanvoer goed. De handel was bevredigend. No tering zouters 1.751.77. primas boven notering. Naar zware varkens was de vraag beter dan de vorige week, wat tot uitdrukking kwam in de prijzen. Note ring vette biggen 1.701.80, gemeste zeugen naar kwaliteit l.oa1.65. alles per kg. lev. gew. en zonder korting. Op de biggenmarkt was dé aanvper met groot, de handel was matig, prijzen on veranderd. notering 3a—45. Voor scha pen geen notering. De handel m nuch tere kalveren was slecht. De prijzen van de vorige week werden met moeite ge haald. notering 0.901.00 per kg. lev. gew. De aanvoer an paarden was goed. Er was veel belangstelling doch er wa ren weinig kopers, notering 600—900. De aanvoer van pluimvee en kommen was zeer klein, de handel slecht. Note ring pluimvee 1.252.50. konijnen 34. 's-HERTOGENBOSCH. (Veemarkt.) Aanvoer 4796 stuks vee, zijnde 1502 run deren. 248 vette kalveren, 1215 nuchtere kalveren, 44 drachtige zeugen, 297 slacht- zeugen. 110 lopers. 1255 biggen, 99 scha pen en 26 geiten. Prijzen; melk- en kalf- koeïen van 900—1250. guste koeien 600 —825. kalfvaarzen 850—1150. klamvaar- zen 675—775. guste vaarzen ooO—68o, pinken 425—525. graskalveren 240—32a, fokkalveren 90—135. slachtkalveren 30— 43. zware soorten 506o. biggen 3o—pü. lopers 65—75. drachtige zeugen 2o0 315. oude schapen 60—75. vette lammeren 78—92. vette schapen 105 per stuk. DEDEMSVAART. (Eiermarkt) Aan voer 12000. Prijs f 14.25—f 14.75 de 100. GOUDA. (Kaasmarkt.) Aangevoerd werden 24 partijen, le kwal. 2.27—2.30, 2e kwal. 2.24—2.26, extra kwal. tot 2.33. Handel goed. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS 95} 3 95}S 954 3 95} 95} 3 943 942 3 95 IC 9512 96 96 ft bei 96 96 ft 2è 78 ft 78} 3 9412 9412 3 95 94U Donderdag 12 Febr. 11/2 12/2 Staatsleningen ad f 1000. Nederl. 1951 l3}) 99ib 100 Nederl. '48 Nederl. '47 l3è> Nederl. '37 Dollar-lng. '47 Invest.cert. Ned. '62-'64 z Ned. '62-'64 m. Ned. N.W.S. Indië 1937 A. Inschr Gr.h '4 Bank- en Credietinstellingen Nea. Handel Mij. 1593 159A lndustriëele Ondernemingen Alg Kunstz. Ume 167) 167J Bergh's Jurgens 2721 272 v. Berkel's Patent 103; 1031 Calvé-Delft 1231 123" Fokker 107} 107 J Gelder Zonen 1591 158) K. N Hoogovens 1571 155t Ned. Ford 198 Ned. Kabelfabr. 214 213 A Philips Gem. Bez. 1623 162} Philips Cum P.Wd 1382 1383 Unilever 1851 1851 Wilton Feyenoord 169} 170 Mij n b o u wo n d er n emi ngen Billiton 2e rubr 175 175 Petroleumondernemingen Bandar Rubb. Mij. 94 94 Deli-Bat. Rubb.Mij. 98 97b Scheepvaartmaatschappijen Holl.-Amer Lijn 140 140 K. N. St.b. Mij. 138 138} Kon. Paketvaart 1201 120} Kon. Rott. Lloyd 127 126 Ned. Sch.v. Unie 1291 128} Omm. Phs. C.vA.160} 1603 St.v. Mij. Nederl. 148 147 Suikerondernemingen Handelsv Amst. 1045 102} N.-L Suiker Unie 85 86 labaksondernemingen West. H.b. c. NO 3} 94 le N. Sch.v. (3A) 3 88b Industriële obligatiën 82} Deli Batavia Mij, Deli Mij. Senembah Mij. Diversen M. Co. N. B 172:1 Staatsleningen Denemarken '38 4 1001 1 Prov. en Gem.leningen 113i 1711 Amst. '47 (3)) Den Haag '38 3} 99 Gron. '52 i-Il 4} 1043 Groningen '38 3} R'dam 1-3 lng. '37 99' R'dam '38 <3è> 3 100 97} 1043 95} 100 Bank- en Credietinstellingen Bk. v. N Gem 4} 104 Idem 0/5/10 1142 Pandbrieven Friesch-Gron. 3} 95} Friesch-Gr (3}) 3 945 |Lijempf 133 Autob. Vredesteïn 136} Ned. Scheepsbouw 156} 3} 3} 4 102} 3} 98! 31 101b i 3A 99 fa 3} 100 3} 99} Alg. K. Unie Bergh's-Jurg. Phil. Doll. '51 Phil. Dollar Stokvis Conv. Unilever C. '41 Werkspoor Bat. Petr Mij. K. Petr. conv.'50 3} 112 Comp. Int. W.L. 4 98} N.-I.Spoor '37 3} 37} Premieleningen Amst. pr.l. '51 2} 109 s-Gravenh.1952 1 1093 Idem 1952 H 107} R'dam prJ. '52 EI 2) 305" R'dam pr.L '52 2) lil 317) 95 A 149} 1642 132} 136} 156} 80} 3164 160A 100} iVezelverw. 98 Rott. Dr.dok Mij. 102} iRubb. Vredestein 98} |Kon Mij. Schelde 101.; 10i1 Schokbeton 97 gg 7 [Scholtens Aard.m. 1332 100 iStokvis Zn. R.S.132 99j IStork Co 139' Hi's Unilever 7 pet. 148 98^ Unilever 6 pet. 37 Unilever 4 pet. Ver Blikfabr. 1ft0 Werkspoor s. A. ,L Zwanenberg Org Electr. en Gasmaatschappijen Aniem Nat Bezit 68} 69} Handelsondernemingen O r, Internatio. 149 147} Bank- en Credietinstellingen j Diversen Amst. Bank 1711 1713 Abert Heijn 169}b 170 130} 1472 129.) 951 1494 128} 164} 1922 162; Kon. Petr. Mij. A.314 313} K. Petr Mij. O.A.312J 312} Gr Hyp B 3} 9GJ Rubbcrondernemingcn N.H.bk s.K <3j) 3 90.) Amsterdam Rubb. 92} 912 .Idem serie B. 3 90} aardrijkskundige kennis van havens, b bieden. t laten. Holl, Bank Unie R'damsche Bank Twentsche Bank Depottractiebewjjzen etc. Nw. N.-A Hyp.D 98 J 98; Industriële Ondernemingen Alg. Norit 272 270f Buhrm Papier Centr Suiker Diepenb. Reigers i04 Heemat N.V. 1132 Heineken Holl. Draad en k. 951 HolL Kunstz. Ind. 92 Ned. Gist en Spir 961 Kon Nederl. Zout 91}b Kon Pharm Broc 166 91}b Letterg. Amst. ex-dividend. 192} 112} 205f Ned Mij. Walvisch 77) 78} Spoor- en Tramwegen Ned.-Ind Spoorw 8} 9jj Amerikaanse Spoorwegen Missouri K.l. 6} 6} Canadian Pacific 324 32(3 Amerikaanse Fondsen Anaconda Bethl. Steel General Motors Intern Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service Cont. Oil Shell Union 41} 52 66? 442 77} 4412 411Ï 53.tr Weinig animo op Effecten-beurs Scepticisme tegenover Staatslening geruchten AMSTERDAM, 12 Februari. De plotse linge belangstelling voor Amsterdam Rub ber blijkt gisteren toch nog de omzet ge stimuleerd te hebben. Het totaalcijfer was tenminste ruim twee en een kwart mil- lioen nominaal voor de aandeelen. H-V.A. en A.K.U. gingen hierbij voorop met ieder f 115.000, daarna volgde Amsterdam Rub ber met f77.000. Veel animo heerste er vandaag niet en van specialiteiten was niets te bespeuren Na een prijshoudende opening brokkelden de noteringen een kleinigheid af, zodat in de meeste hoeken beneden het niveau van gisteren gesloten werd. De hausse in Exploratie is weer eens een eendagsvlinder gebleken. De gisteren behaalde koerswinst van zeven punten werd tenminste teruggebracht tot twee punten, slotnotering 112. Vandaag werd zowel aan Tabakken als aan Rubbers wederom enige aandacht be steed en bij opening waren koerswinsten van twee punten geen zeldzaamheid. Ge zien de algemene markttendens ging het echter ook hier de benedenwaartse rich ting in, zodat deze winsten weer verdwe nen. In Suikers heerste voortdurend aan bod. waarbij H-V.A. drie punten en Vor stenlanden één punt verloor. BesoekL Ta bak werd lager geadviseerd. Zoals be kend wordt over 1951 3} pet. betaald te gen 9 pet. over 1950. Aandelen Twentsche Bank een kleinigheid beter in verband met het onveranderde dividend van 9 pet. In de internationale papieren zat van middag weinig beweging. Olies en A.K.U.'s ruim één punt lager, Philips en Umlever nauwelijks prijshoudend. Ook de locale in dustrieën verloren een kleinigheid, even als de scheepvaartafdeling. Amerikanen zo mogelijk nog stiller dan anders, nu New York vandaag gesloten blijft. Staats fondsen een fractie luier. De beurs staat nog enigszins sceptisch tegenover de ge ruchten van een eventuele nieuwe lening, al ontkent men de mogelijkheid niet. Men verwacht voorts niet, dat de handel veel uitbreiding zal ondergaan, nu Maan dag a.s. in een groot aantal Duitse fond sen weer transacties kunnen worden ge daan- Met uilzondering van de Dawes, Young en enkele andere in dollars lulden- de obligatiën zijn de meeste al „gerepa trieerd". Prolongatie 3 pet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2