Moskou-Bern Deens schip verkeerde in nood bij Terschelling Nationaal Rampenfonds ving eerste noodzakelijke hulp op Vijftig jaar geleöen Land Nieuwsblad van het Noorden van Donderdag 12 Februari 1953 - Pagina 2 Een van de uitvloeiselen van het feit. dat Eisenhower de presidents verkiezingen in de Ver. Staten heeft gewonnen, is een reeks mutaties in Amerika's buitenlandse dienst. En een dezer Amerikaanse wijzigingen èn een Russische anti-Amerikaanse maatregel zullen er waarschijnlijk oorzaak van zijn dat de herorganisatie van de vertegenwoordiging van vele landen in Zwitserland en van de Zwitserse buiten landse dienst versneld zal worden. Het is zo op het oog een zonder linge RussischAmeri kaanse combinatie van oorzaken, waarbij het neutrale Zwitserland als het ware de klappen dreigt te krijgen. De verre oorsprong van deze politiek- pikante zaak schuilt in de benoeming, een jaar geleden, van George F. Ken- nan tot ambassadeur der V. S. te Mos kou. Hij is een kenner van R.usland, spreekt Russisch, kent de Sovjet tactiek en bleek een voorstander van de z.g. containment-theorie, welke er op berust de Russen slechts tegen te hou den bij hun agressieve uitbreidings pogingen. Te Moskou werd hij al gauw een belangrijk man, die daar op de andere Westelijke diplomaten een grote invloed kreeg. Toen hij de Plussen kapittelde over hun onheuse houding jegens de Westelijke diplomaten in Rusland, werd hij onaanvaardbaar ver klaard. Hij was vermoedelijk gevaarlijk goed op de hoogte... Tot dusver is de post der V. S. te Moskou, sedert Ken- nan vertrok, nog onbezet. Maar alge meen meent men te Washington, dat Charles Bohlen Kennan zal opvolgen. Ook Bohlen is van het soort diplomaten als Kennan. Hij heeft te Moskou ge werkt voor en tijdens de oorlog, hij diende Roosevelt ais tolk te Teheran in gesprekken met Stalin en heeft een belangrijke invloed ten aanzien van Amerika's houding tegenover Rusland. Hij zou overigens meer man van actie dan theoreticus gelijk Kennan, zijn. Toch zou zijn a.s. benoeming niet dui den op een scherpere Amerikaanse politiek. Het wordt kenmerkend geacht, dat Eisenhower beiden handhaaft in zijn buitenlandse dienst, hoewel zij zowel Roosevelt als Truman hebben gediend. Kennan gaat er dan ook niet uit, on danks het feit, dat hij zelfs een ver klaard tegenstander is van Dulles' poli tiek ten aanzien van de bevrijding van de satellietvolken in Oost-Europa. Hij zou n.l., zo luiden de berichten, te Bern, de Zwitserse hoofdstad, benoemd wor den. En het is hier. dat voor de Zwit sers enige moeilijkheden lijken dagen. Kennan immers, gaat indien hij benoemd wordt naar Bern om, natuurlijk, zijn land in Zwitserland te vertegenwoordigen en om hier de poli tiek te analyseren. Maar toch vooral om deze neutrale „luisterpost" tussen het overigens zo partijdige West- en Oost-Europa te exploiteren, daarbij ge bruik makend van zijn grote talenken nis. Nu is de moeilijkheid, dat Zwitser land geen ambassadeurs in het buiten land heeft, en dat in dit land alleen Frankrijk (sedert 1522!) er een ambas sadeur op na mag houden. De staten laten zich in Zwitserland vertegen woordigen door gezanten. Maar kan de regering der V. S. Kennan, eens ambassadeur te Moskou, degraderen tot gezant? Men verwacht dan ook dat zij aan de Zwitsers zal vragen of haar gezantschap „bevorderd" mag worden tot ambassade. Willigt Bern dit verzoek in, dan wordt daarmee dus ook een complete revolutie in Zwitserlands buitenlandse dienst gemaakt. De Zwitsers zullen dan ook ambassadeurs krijgen. De Neue Zürcher Zeitung gaf juist dezer dagen een uiteenzetting over dit Zwitserse probleem, dat een brok traditie als ach tergrond heeft. Zwitserland, zo klaagde dit blad, zal binnenkort het enige land ter wereld zijn dat er geen ambassa deurs op na houdt, terwijl het toch op economisch en technisch gebied een vooraanstaande rol speelt. Het blad schetst hoe in 1815 op het Weense Con gres reeds de rangen in de diplomatieke wereld werden bepaald en hoe sedert dien de Zwitsers steeds achteraan kwa men bij allerlei officiële gelegenheden, omdat zij geen ambassadeurs hebben... Er zou thans een tendentie zijn om deze uiterst conservatieve, onpractische houding te laten varen. En het is niet te boud gesproken, èls Kennan te Bern benoemd wordt, om zijn benoeming, die van Bohlen te Moskou en uiteinde lijk de Russische houding tegenover Kennan als bijzondere factoren hierbij te noemen: Politiek, brand en pech contra zeeschepen Politieke moeilijkheden, brand pech brachten gisteren enkele schepen in gevaar. Zo verzocht het Deense schip Anne Torm (1661 ton) gister avond om sleepboot hulp. Het had ma- chineschade en bevond zich 60 mfjl N.N.W. van het lichtschip Terschelling. De Nederlandse sleepboot Holland voer vannacht direct uit en bereikte met het Finse schip Anja de Anne Torm. Daarna werd het noodverkeer opgeheven. In de Straat v. Formosa meldde het 3.539 ton metende Britse schip Inchar- ran. dat het door een onbekend schip werd achtervolgd en aangevallen. Men heeft waarschijnlijk te doen met een Chinees-nationalistische poging om te verhinderen, dat het Britse schip rood China bereikt. De Incharran wist evenwel te ont komen. Voorts is een Noors schip van 10.000 ton door de Perzische marine opge bracht na een aanvaring met een Per zisch schip. En ook zit men in spanning over het Finse schip Wiima (7717 ton) dat met vliegtuigbenzine op weg is van Roemenië naar rood China. Men verwacht dat het bij China door Chinese nationalisten zal worden aan gehouden. De Wiima bevindt zich thans te Singapore. Schip in brand Het 7953 "ton metende Amerikaanse vrachtschip President Pierce, dat op weg was van San Francisco naar Yoko hama, heeft gemeld, dat midden op de Stille Oceaan na ontploffingen in drie ruimen brand was uitgebroken. Het Weerrapport voor Europa Temp. Weer 7 uur Neersl. v.m. in 24 u. Oslo sneeuw -11° C. 1 mm Stockholm sneeuw -9° 0.4 Kopenhagen geheel bew. -3° 1 Londen sneeuw 1° Amsterdam geheel bew. 1° 1 Brussel geheel bew. 2° 4 Parijs regen 2° 3 Nice licht bew. 3° 0 Warschau sneeuw -6° 1 Zürich sneeuw 1° 1 LICHTE VORST Weerverwachting, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond (Op gemaakt te 10 uur). Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord- Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. ZON EN MAAN Zon morgen op 7.58, onder 17.38. Maan morgen op 7.42, onder 17.06. Zaterdag 14 Februari 2.10 uur N.M. BAROMETERSTANDEN van Woensdag 10 u. tot Donderdag 10 u. 10 12 14 16 18 20 22 24 2 4 6 .8 10 738 39 40 40 41 42 43 44 45 47 49 51 52 De temperatuur bedroeg heden om 14,30 uur 2 gr. C. (28 gr. F.); minimum temperatuur afgelopen nacht 0 gr. C. (32 gr. F.)maximum temperatuur gisteren 2 gr. C. (36 gr. F.) Neerslag afgelopen etmaal mm. Arabische Liga in conflict met Bonn Handelsbesprekingen afgebroken Tussen de landen van de Arabische Liga en West-Duitsland botert het niet. Zo zijn gisteren te Cairo de onderhan delingen tussen een Westduitse han delsdelegatie en een delegatie van de Liga opgeschort. De Arabische landen wensen allereerst het ongedaan maken van de schadevergoedingsovereen komst tussen West-Duitsland en Israël. De Duitsers trachtten deze Arabische bezwaren weg te nemen door handels betrekkingen aan te knopen met Egypte, Jordanië, etc. Generaal Naguib, de premier van Egypte, heeft de Westduitsers ver weten dat hun aanbiedingen onvol doende zijn. De Duitsers boden Egypte kapitaalsgoederen ter waarde van 400.000.000 mark aan, Egypte wenst, het tierivöudifee' hiervan, hetgeen dif. land aldus de regering te 'Bonn onmo gelijk kan betalen. Daarnaast verwijten de Westduitsers Egypte, dat Oostduitse handelaars de plaats der Westduitsers reeds hebben ingenomen. schip verzocht dringend om hulp. Vliegtuigen die waren opgestegen om het schip te zoeken, vonden het op een afstand van ongeveer tachtig mijlen van de Japanse kust. Het te hulp ge komen transportschip George Clymer van de Amerikaanse marine nam twee gewonde leden van de bemanning en alle negen passagiers aan boord. On der de passagiers bevonden zich zeven vrouwen, echtgenotes van Amerikaan se militairen in Japan. Vrijwillig opgesloten in duikboot Sedert 15 Januari zijn 23 mensen opgesloten in de Amerikaanse duik boot Haddock. Het geldt hier een proef om de grens van het menselijke uithoudingsvermogen te bepalen, met het oog op het gebruik in de toe komst van „atoomduikboten". Sneeuw teistert Engeland Op sommige plaatsen drie meter hoog! Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Enge- land en Wales verscheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu reeds dx-ie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaat sen drie meter hoog ligt. Men vreest voorts een nieuwe springvloed aan de Oostkust. De mi nister van binnenlandse zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft gister avond in het Lagerhuis te Londen meegedeeld, dat in de bedreigde ge bieden een geïmproviseerd alarm systeem van licht- en geluidsseinen i: ingex-icht om voor mogelijk nieuw overstromingsgevaar bij de komende springvloeden te waarschuwen, politie zal o.a. gebruik maken van luidspreker-auto's. Waarschijnlijk zul len politiemannen en burgers op ge vaarlijke punten op wacht staan. De B.B.C. (Britse Radio) zal dag en nacht om het uur berichten geven over de vloedstanden en plaatselijke waarschuwingsberichten herhalen. —qêqcbs To faal wonen erin heh_. 750.741 personen, daarvan behoren 580814 personen fob de direct ge- Op deze staat is duidelijk te zien welk een groot gedeelte van de bevolking der rampgebieden door de watersnood is getroffen. De ruimte tussen elke horizontale lijn geeft èen aantal van tienduizend personen aan. De uitleveringskwestie Nederlandse verklaring voldoende basis De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsver plichtingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitle vering van de in Duitsland gearres teerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor Bil- singer van de Universiteit van Frei burg (Dtl.) in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandes- gericht in Dusseldorp heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsver drag in concrete gevallen een accoord inzake een uitlevering kan worden ge troffen mits daarbij wederkerigheid wordt gegarandeerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De ge arresteerde S.S.-man Faber zal, alvo rens de Duitse regering tot uitleve ring kan overgaan, voor het gerecht in Dusseldorp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behande ling staan evenwel nog niet vast. Buitenland in 't korf Generaal Hoessein Sirry Amer, voorma lig commandant van het Egyptische korps grenstroepen en lid van de „IJzeren Gar de" van oud-koning Faroek, is te Cairo tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. In October 1952 werd hij door een Kriigsgerecht beschuldigd van desertie. Een Grieks-Turks-Jocgo-SIavisch ver dedigingsverdrag zal, aldus de diploma tieke medewerker van het semi-officiële Joegoslavische Persbureau Joegopress, voor het eind van deze maand worden ge sloten. De ondertekening zou te Ankara geschieden. De kosten voor de kroning van Konin gin Elizabeth op 2 Juni a-s., zullen tegen het einde van Maart bijna vier millioen gulden bedragen. Het overgrote deel hier van is bestemd voor het in gereedheid brengen van de Westminster Abbey te Londen, waar de Koningin gekroond zal worden, en het oprichten van tribunes langs de route die de stoet zal volgen. Generaal James van Fleet, bevelheb ber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, heeft het bevel overgedragen aan generaal Maxwell Taylor. Bij zijn vertrek naar Tokio uit Seoel juichten en weenden de Zuid-Koreanen om beurten. Anti-semitische zuivering n communistisch Hongarije De anti-Joodse zuivering in commu nistisch Hongarije zou in volle gang zijn. Uit Wenen wordt b.v. bericht, dat de Hongaarse gezanten te Washington en Parijs, beiden Joden, zijn terug geroepen. Toen zij te Boedapest aan kwamen, werden zij onverwijld in ar rest gesteld. Gemeld werd voorts, dat de Joodse professor Benedek, deskundige op het gebied van zenuwziekten en een intiem vriend van de Hongaarse president Rakosi, gearresteerd is. Zijn arrestatie houdt mogelijk verband met het arres teren van Joodse Kremlin-artsen, daar professor Benedek vooraanstaande Russische persoonlijkheden, onder wie maarschalk Worosjilof, heeft behan deld. Koning Boudewijn weer naar Frankrijk Koning Boudewijn van België is he den weer naar Zuid-Frankrijk vertrok ken. De jonge vorst, die dezer dagen enkele bezoeken aan de overstromin gen in West-België heeft gebracht, moet deze tochten dus onderbreken. Hij lijdt nog steeds aan griep. Zijn ge zondheidstoestand is niet zeer bevre digend. De 22-jarige vorst moet zich, aldus zijn artsen, ontzien. De critiek op de koning is inmiddels in sympathie omgeslagen, nadat het nieuws zich verbreidde dat de jonge monarch twee etmalen nadat hij van een vacantie, die tot herstel diende, was teruggeroepen, weer niet in orde was. De liberalen evenals de socialisten in de oppositie hebben hun geschut van de koning naar de regering ge draaid, welke volgens de grondwet ver antwoordelijk is voor de handelingen van de koning. Het orgaan van de libe rale partij, La Dernière Heure, schrijft b.v. dat de regering gebrek aan gezond verstand heeft getoond door de koning toe te staan met vacantie te gaan. Niets wijst er overigens op, aldus United Press, dat de socialisten van plan zijn de kwestie van 's konings afwezigheid aan de orde te houden nu de koning terug is gekeerd. Het Kamerlidmaatschap van de heer Roolvink Kwestie inzake opvolging van mej. dr De Waal Het bestuur van de KVP heeft mr Roolvink, benoemd lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen goedkeuring van een overtreding, van het' kiesreglement van de partij, en,bij meent aart-die uitnodiging-geen geyolg te kunnen geven. Hij zal in beroep ko- men bij de Partijraad en heeft inmid dels in overeenstemming met de be palingen van het reglement het lid maatschap aanvaard. Het secretariaat van de KVP deelt mede, dat het partijbestuur Zaterdag 1.1. na een zeer ruime bespreking een stemmig heeft besloten de heer Rool vink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het reglement. Bovenstaande kwestie houdt ver band met de vervulling van de vaca ture in het Kamerlidmaatschap van mej. dr A. de Waal, die zoals men weet tot Staatssecretaris is benoemd. De K.V.P. kent in haar reglement het systeem van z.g.n. aangewezen zetels. Volgens dit systeem zou mej. Dr de Waal als lid der Tweede Kamer moe ten worden opgevolgd door mej. mr dr de Vink, die op de lijst echter niet volgt op mej. dr de Waal. Op laatst genoemde volgt de heer Roolvink, die het met de interpretatie van het regle ment door het Partijbestuur niet eens is en het Kamerlidmaatschap inmid dels aanvaard heeft. De Partijraad zal nu hebben uit te maken, welke inter pretatie van het reglement juist, is, die van het Partijbestuur of die van de heer Roolvink. Intussen heeft de Tweede Kamer hedenmiddag besloten tot toelating van de heer Roolvink als Kamerlid, die na de voorgeschreven eden te hebben afgelegd, zijn plaats ingeno men heeft. De K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: PH-TDG (Gouda), gezag voerder Hammond, Woensdagavond op Schiphol. PH-TEP (Pontianak), ge zagvoerder Wilson, vanmiddag op Schiphol; PH-TDE (Eindhoven), ge zagvoerder Schultz, vannacht uit Ran goon; PH-TFD (Arnhem), vanavond uit Tokio. Uitreis: PH-TET (Tilburg), gezag voerder Ravenhill, te middernacht uit Bangkok; PH-TDI (Enschede), gezag voerder Vermaal, vannacht uit Bang kok; PH-TDD (Delft), gezagvoerder Bergeman, vannacht uit Bangkok naar Manilla; PH-TDB (Walcheren), gezagvoerder SluyLer, vannacht uit Cairo. PH-TDK (Amsterdam), gezag voerder De Wijs, vanmorgen in Da mascus; PH-TCE (Edam), gezagvoer der Bradley Melbournecharter vanmorgen in Calcutta. Steun in groter verband na terugkeer der getroffenen (Van onze Haagse correspondent). Het Nationaal Rampenfonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening, dat directe hiflp ver antwoord moet zijn. De hulp, wel ke onmiddellijk noodzakelijk was, is door het fonds geboden, en da gelijks wordt nog onderzocht, of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is. Over het algemeen blijkt echter dat de eerste nood gelenigd is, en dat di recte verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. De geredden, die op hun haardste den zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voeding, terwijl geëvacueerden een liefdevolle behandeling genieten in hun nieuwe tijdelijke verblijf. Hulp verlening in de vorm van verdere ver strekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting is in het alge meen op dit ogenblik dan ook niet op portuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun wo ningen kunnen terugkeren. Dit deelde de directeur van het Na tionaal Rampenfonds, luitenant-gene raal Alons in een persconferentie mede. Aan het Roode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1 millioen gulden. Een der eerste dagen na de ramp werd aan de Middenstandsbank een garantie verleend van f 200.000 ter dekking van eventuele verliezen, als mede rente en onkosten op vanwege die instelling te verlenen credieten voor rehabilitatie van middenstands- bedrijven. Door een inmiddels geno men regeringsmaatregel van meer uitgebreid karakter, kon deze garan tie echter weer worden ingetrokken. Rampenfonds bestaat reeds sinds 1935 In 1935 werd onder leiding van de voorzitter van de gezondheidsraad bij notariële acte de Stichting Nationaal Rampenfonds opgericht. Dit fonds heeft ter doelstelling in tijd van nood in de allereerste nodige hulp te voor zien en voorts een gezamenlijke op roep tot de Nederlandse bevolking te richten. Het fonds wordt bestuurd door twee vertegenwoordigers van het Roode Kruis, twee vertegenwoordigers van het Oranje Kruis, twee vertegen woordigers van het Nederlandse R.K. Huisvestings Comité en twee vertegen woordigers van de Commissie ter le niging van de watersnood in Neder land-. - -i Beheer van gelden Zoals reeds kon worden bekend ge maakt is tot 12 Februari een bedrag binnengekomen van in totaal rond f 34.000.000.In deze som zijn niet begrepen de bedragen welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bij 't Ram penfonds zijn ingekomen. Voor het be heer dezer gelden heeft het fonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescollege, bestaande uit vooraanstaande bankiers, dat door 't bestuur van het Rampenfonds regel matig wordt geraadpleegd. De finan ciën staan onder controle van de Rijksaccountantsdienst. In het bedrag van 34 millioen is een half millioen aan giften uit het buitenland begrepen. Met toezeggin gen in het buitenland is geen reke ning gehouden. Gelden, die via diplo matieke vertegenwoordigingen en an dere kanalen uit het buitenland ko men, gaan in principe naar het Ram penfonds. Het geld wordt bij de Ne- derlandsche Bank gedeponeerd, waar na het bankierscollege over belegging adviseert. Zij sloegen hun slag Enkele weken geleden waarschuw de de Amsterdamse recherche tegen de Evangelisatie-vereniging Imma- nuel, omdat er onvoldoende controle was op de door colporteurs ingeza melde gelden. Thans is in Amsterdam de 54-jari- ge colporteur P. H. uit Haarlem ge arresteerd, omdat hij trachtte de ver koop van het blaadje Goed Nieuws een uitgave van Immanuel te sti muleren, door de mensen te vragen of zij iets voor het Nationaal Rampen fonds wilden afstaan. Deden zij dit, dan gaf H. hun ongevraagd een exem plaar van het blaadje. De gelden wer den niet aan het Rampenfonds afge dragen. De Krijgsraad voor de Luchtmacht- West veroordeelde de 21-jarige be roepskorporaal M. L. v. B. uit Den Haag en de dienstplichtige soldaten H. A. F. S., 20 jaar, uit Heeze, en W. ten N. 21 jaar, uit Vriezenveen, we gens diefstad bij watersnood, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. De korporaal werd bovendien gede gradeerd tot de laagste rang van sol daat. De verdachten hadden op het vliegveld Valkenburg pakjes sigaret ten weggenomen, toen zij deze iri con tainer moesten verpakken voor het af werpen in het noodgebied. Toeo stood er is het Nieuwsblad: Een staking van kantoor bedienden. Een staking van kantoorbedien den, neen, dat zou malligheid we zen zal menigeen beweren, omdat er voor elke openkomende plaats misschien wel tien sollicitanten zouden zijn. Toch is er de vorige week zoo'n sta king geweest bij een kleine bankin stelling te Amsterdam en de sta kers hebben gewonnen. De bedienden vroegen 50 percent loonsverhooging en na tusschen- komst van hunne vakvereeniging is die eisch ingewilligd. De salaris sen waren echter zoo laag, dat ze nu ondanks die 50 percent, opslag nog beneden het gemiddelde blij ven. Agenda Donderdag 12 Februari. 20.00 uur Tehuis: De Tempelbouwers; Joh. Andreas spr. over „De waters nood en het komende wereldgebeuren" Vrijdag 13 Februari. 15.00 en 20.00 uur Hotel De Doelen: Mo deshow. Ned. Kleedkunst Tonny Waa- gemans. 20.00 uur Rïehe: Commercieele Club. de heer Van der Ploeg over: Enige eco nomische beschouwingen over de KLM. 20.00 uur Huize Maas: Volksuniversiteit; lezing Cruys Voorbergh, met demon stratie van costuums. 20.00 uur Kluftgebouw. O. Boteringestr. 56: Jaarverg ..Zedenopbouw". 20.00 uur Harmonie: G.O.VBeethoven- programma t.b.v. Nat. Rampenfonds; solisten: Stephan Bergmann, piano; Herman Krebbers. viool. Zaterdag 14 Februari. 14.00 en 20.00 uur Harmonie: Circus Va riété Carré. 20.00 uur Stadsschouwburg: A.T.G. met Billy Budd. Bioscopen Beurs: 14.30, 18.30 en 21.00 uur: Perru- cha (18 j.). Dond. 14.30 en 21.30 uur: De beste jaren van ons leven (14 j.). Cinema: 14.30, 18.30, 21.00 uur: Morgen begint een nieuwe dag (18 j.) Grand: 15.00, 19.00 en 21.30 uur: De Mijnen van Koninc Salomo (alle lft.) Luxor: 14.30. 19.00 en 21.15 uur: Skirts Ahoy! (alle lft.) Tentoonstellingen. Pictura: t.e.m. 28 Februari werken van J. Costerus. Kunstagenda Tentoonstellingen buiten Groningen Amsterdam. Stedelijk Museum: tot. 17 Febr. Graham Sutherland; tot 2 Maart Collectie Domnick. Museum Fodor: tot 5 Maart Collectie Singer. Museum De Waag: tot 16 Febr. „Kunst en Smaak", drie eeuwen eetcultuur. 's-Gravenhage: tot 22 Febr. Kerstgroe pen uit Italië, Zuid-Duitsland, Tirol en Nederland; tot 15 Maart Herman Kruy- der. Delft. „Het PrinsenhoF': tot 1 April Werk van Kees Verwey. Koningin legt geen feestelijke bezoeken af Koningin Juliana zal Sn clé naaste toekomst alleen de getroffen gebie den bezoeken en verder sociale werk bezoeken afleggen, zo wordt van ge zaghebbende zijde meegedeeld. Alle bezoeken, die een eenïgszins feeselijk karakter dragen, heeft zij voorlopig afgezegd, mede in ver band met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Nog geen commissie voor de watersnood In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de voorzitter hedenmiddag meegedeeld, dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voorstel te doen met betrekking tot de samen stelling van een commissie voor de watersnood. Hij zal a.s. Dinsdag een desbetreffend voorstel doen. Typiste vond rookmasker haar oplossing Kechtbank Groningen De fraude bij hef filiaal Hamburger De vonnissen De Rechtbank wees vonnis in de zaken tegen Gerardus Franciscus W. en Frederik K., die respectievelijk chef en boekhouder waren van het fi liaal hier ter stede van de N.V. De Kon. Ned. Lood- en Zinkpletterijen v.h. A. D. Hamburger te Utrecht. Zij stonden terecht wegens verduistering en valsheid in geschrifte. In het tijd vak 1 Januari 1947 tot 1 September 1952 hebben zij door middel van aller lei knoeierijen een eigen pot gekweekt waaruit W. regelmatig 2/3 en K. 1/3 deel kreeg. Het verduisterde be drag was in totaal minstens f 12.000. De Rechtbank veroordeelde W. tot 1 jaar en 3 maand gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis sinds September (de eis was 1 jaar en 9 m. met aftrek). K. tot 1 jaar met aftrek (eis 1 j. en 3 m. met aftrek). Zij beval verder, dat het bedrag van f 3781.-, dat bij verdachte W. in be slag was genomen, zal worden afge dragen aan de N.V. v.h. A. D. Ham burger. Vonnissen in hoger beroepzaken: K. G. O., Winsum, overtr. wegenver keersregeling f 15.- b.( subs. 5 d. h. K. M. H. B., Groningen, idem, f 15.- b., subs. 5 d.h., P. ter V., Groningen, idem, f 40.- b., subs. 20 d.h., waarvan f 20 voorwaardelijk met 1 jaar proef tijd, met vergoeding van schade. D.K., Grijpskerk, idem, f 40 b., subs. 20 d.h. met betaling van schadevergoeding. L. J. N., Groningen, idem, vrijgespro ken. A. T. W., Musselkanaal, idem, vonnis bevestigd. H. B., Musselkanaal, idem. Vonnis bevestigd. H. T., Gronin gen, idem, f 15.- b., subs. 10 d.h. P. PI. O., Groningen, idem, f 35 b., subs. 14 d.h. en f 15 b., subs. 10 d.h. D. T. B, Groningen, idem, f 15.- b., subs. 20 d.h. A. L., Utrecht, idem, 6 weken gev.str., waarvan 4 weken voorw. en voorvv. ontzegging van het rijbewijs voor 2 j. met 3 j. p.t. J. G. A. S., Haarlem, overtr. art. 453 W. v. Str. Dagvaarding nietig verklaard. T. J. S., Rotterdam, idem, Vonnis bevestigd. P. B., Gron. overtr. Leerplichtwet f. 10 b., subs. 4 dagen hechtenis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2