NIEUWSBLAD van het NOORDEN Rapport afdamming zeegaten wordt gepubliceerd Eisenhower remt eisen van Congres Moskou breekt met Israël Geen gratie voor de Rosenbergs 66ste JAARGANG No. 36 Donderdag 12 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MIJ N.V. Ged. Zuiderdiep 24 Groningen WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT 1787 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5.70 p. 3 maanden. Losse ex. 13 cent Advertenties 30 ct. per m.M. Minimum £2. Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 cn 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107. - Giro 83363 MINISTER ALGERA IN TWEEDE KAMER Springtij van a.s. Maandag behoeft niet direct te verontrusten (Van onze parlementaire medewerker). Het vraagstuk van de afdamming van de zeearmen is vele ma len moeilijker, dan dat der afsluiting van de Zuiderzee. De Re gering kan thans niet meedelen, of het tot deze afdamming zal komen. Wij moeten er van uitgaan, dat de werken tot afsluiting van de zeegaten enige tientallen jaren zullen vorderen. In No vember j.l. is aan een commissie onder leiding van ir A. G. Ma- ris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, opdracht tot bestudering van dit vraagstuk gegeven. De regering heeft een beroep gedaan op top-figuren buiten het ambtelijke kader, om zich voor deze nationale zaak in dienst van het vaderland te stellen, terwijl aan prof. ïr J. Th. Thijsse, de directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft is verzocht aan het voor bereidende werk deel te nemen. De zaak, aldus de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera gisteren in de Tweede Kamer, is een centraal punt van mijn beleid en hij voegde er aan toe, het een volksbelang te achten, dat het rapport open baar wordt gemaakt. Storm en vloedgolf De Minister heeft aan de hand van de weerrapporten een uitvoerig over zicht gegeven van de ontwikkeling van storm en stormtij. Zondagmorgen om 4.30 uur was er een extreme vloed. Nog nimmer in de geschiedenis had men een wateropzet van een dergelijk karakter uit de Noordzee geregistreerd: het was een vloedgolf over de lengte van Noord naar Zuid, die bovendien nog werd bevorderd door .de ondiepten van de Noordzee. De opstuwing van deze vloedgolf heeft de getij-beweging ge- nèutraliseerd en de eb, gelijk overal werd geconstateerd, opgeheven. Als extra-ongunstige omstandigheid moet nog worden aangemerkt, dat de vloed gelijk viel met de zwaarste windsto ten. Was de vloed zes uren later of vroeger gekomen, dan zou het verschil in hoogte plm. 40 cm hebben bedragen. Nu kwam het vloedwater op de Zeeuwse eilanden 60 a 70 cm hoger, op de rivieren 30 a 40 cm hoger, in Noord-Holland 20 a 40 cm hoger en op de Waddeneilanden 50 a 70 cm ho ger dan de hoogst bekende vloeden. Wanneer, zo zei de Minister, des kundigen in tijdschriften komen verklaren, dat zij wel geweten heb ben dat de dijken te laag zijn, dan wekt het op zijn minst bevreem ding, dat zij dat op dit ogenblik wereldkundig hebben gemaakt en dat zij voor deze niet de weg naar het departement van Waterstaat Prof. Thijsse komt uit Amerika terug Prof. ir J. Th, Thijsse, die hoog leraar te Delft is en tevens direc teur van het Waterloopkundig La boratorium aldaar, is ruim een week geleden naar Amerika vertrokken om daar gedurende een jaar colle ges te geven aan de Universiteit van Michigan. Prof. Thijsse zal de ze colleges thans opgeven, omdat Minister Algera op hem een beroep gedaan heeft in verband met de bestudering van het vraagstuk van de afsluiting der zeegaten. Prof. Thijsse zal naar alle waarschijnlijk heid a.s. Maandag per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Dank aan het buitenland Motie-Romme aangenomen In de Tweede Kamer is gisteren een door de heer Romme ingedien de motie z.h.s. aangenomen, waar in de Kamer dank uitspreekt voor de van het buitenland ondervonden blijken van medeleven in de natio nale ramp. De motie luidt als volgt: De Ka mer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de watersnood 1953, be wogen door de stroom van naasten liefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de gren zen als een openbaring van volke rengemeenschap tot ons is geko men, vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten- nniie. van de wereld waardig hoopt te betonen, en gaat over tot de orde van de dag. hebben gezocht, om daar van hun inzicht te doen blijken. De beneden-rivieren Zou de mens alle risico's kunnen elimineren, zo vroeg de Minister. En hij antwoordde: er is geen volstrekte beheersing van het water door dijken mogelijk. Maar in het menselijk vlak geredeneerd zeg ik: wij moeten het proberen. De wetenschappelijke be rekeningen kunnen daarbij helpen. Op grond daarvan werd de dijk in de Brielse Maas gebouwd en de Maastun nel in Rotterdam. Zij hebben beide stand gehouden. Maar daar staat te genover, dat het de wetenschap niet onbekend is, dat de bestaande dijken voor een storm als deze, die hogere waterstanden bracht dan ooit geregi streerd, niet berekend zijn. In 1939 kreeg een commissie opdracht de si tuatie bij de beneden-rivieren te be studeren en in haar voorlopig rapport van 1940 concludeerde zij tot een ver hoging van de dijken, eventueel af sluiting van de Hollandse IJssel. Uit de daarop volgende discussie ontston den het vier- en vijf-eilanden plan, ge volgd door een afdamming van de drie zeearmen. De dijken beoosten die afdamming zouden gevrijwaard zijn tegen hoge stormvloeden. Waarschuwingssysteem wordt uitgebreid Met betrekking tot de alarme ring deelde mr Algera nog mede, dat een deel van de bevolking, die achter twee dijken woonde, niet is gewaarschuwd. Het waarschuwings systeem zal worden uitgebreid. Minister Algera heeft ook aandacht geschonken aan liet springtij van 16 Februari a.s. Daarover is nogal wat ongerustheid ontstaan met het oog op de toestand van de dijken. Wij kunnen niet in de toekomst zien, aldus de minister, maar wan neer er geen bijzondere invloeden van de wind optreden, zal het wa ter, naar verwacht wordt, niet veel hoger worden dan de hoogwater standen sedert de ramp. Alle voor zieningen zijn echter getroffen om op calamiteiten voorbereid te zijn. Het weerschip Cirrus, dat in de At lantische Oceaan vervangingsdien sten moest verrichten blijft, dank zij de medewerking van de Ameri kaanse regering, die de stations dienst laat overnemen door een weerschip van de Amerikaanse Coast Guard, ter beschikking. De Cirrus zal nu op de Noordzee ge- stationneerd worden. Wij doen wat wij kunnen, zo besloot de Minister. Oniwerp-Noodwet in voorbereiding Centrale verantwoordingsplicht Minister Algera heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Regering heeft besloten in een ontwerp-noodv)et voor te stellen de kosten voor liet herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen voor rekening van het Rijk te doen ko men. Het Rijk neemt de uitvoering ter hand, met de bevoegdheid voor de Minister van Waterstaat tot dele geren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Van die bevoegdheid, al dus de Minister, zal ik op ruime schaal gebruik maken. Het bestaan de apparaat blijft derhalve inge schakeld. De regering acht het ech ter, gelet op het nationale karakter van de ramp, nodigdat er een een- trale verantwoordingsplicht komt. Er moei een figuur zijn, die tegen over de volksvertegenwoordiging tot verantwoording verplicht is. De Staten-Generaal moeten controle kunnen uitoefenen, De wet zal een beperkte wer kingsduur hebben en beperkt blij ven tot het herstel van de hoofd en buitenwaterkeringen. Amerikaanse verliezen in Korea: 192.819 man De Ver. Staten hebben tot dusver in Korea 192.819 man verloren aan doden, gewonden en vermisten. Aldus een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie te Washing ton. Dit is 395 man meer dan de op gave van een week geleden. Bij bezoeken aan de overstroomde gebieden schrok Koningin Juliana er niet voor terug om met rubberlaarzen aan door liet water te waden. Hier is de Koningin in gesprek met de burgemeester van St Philipsland. „Voorzichtig aan tegenover China" De regering der Ver. Staten van president Eisenhower zal ten aanzien van communistisch China lang niet zo scherp optreden als men kort na het uitspreken door de president van de State of the Union-boodschap verwachtte. Uit Washington wordt n.L vernomen, dat Eisenhowers raadgevers pogen bepaalde zeer ener gieke stromingen in het Congres, het parlement der V.S., tot bedaren te brengen. Deze stromingen wensen een onmiddellijke blokkade van rood-China door de Amerikaanse vloot en Ameri kaanse bomhardementen op Ma<risioerije. Waarschuwingen van Dulles Oordeel van generaal Bradley Overigens zullen, zo meldt men voorts uit Washington, de Ver. Staten er krachtiger dan voorheen bij de an dere niet-communislische landen op aan dringen om rood China econo misch scherper te blokkeren. Generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, zou b.v. tegen een Amerikaanse ma rineblokkade zijn (dit zou het gevaar van een wereldoorlog meebrengen) en voor een economische blokkade van China. De Ver. Naties hebben haar leden- staten in 1951 aanbevolen de uitvoer van alle goederen naar het Chinese vasteland, die in de oorlogsindustrie kunnen worden verwerkt, stop te zet ten. Sindsdien is in het Amerikaanse Congres herhaaldelijk de klacht uit, dat Groot-Brittannië en andere Amerikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communistisch China zijn blijven verschepen. De Britse am bassade te Washington herhaalde gis teren, dat Groot-Brittannië geen voor oorlogsdoeleinden van belang zijnde goederen naar communistisch China zendt. t er gewerkt met naar het behulp van twee draglines aan de grote hoolddijk van Bergen op Zoom eiland Tholen, waar een enorm gat in is geslagen. Dat men algemeen verwacht, dat de regering-Eisenhower voorzichtig te werk zal gaan met betrekking tot communistisch China blijkt ook uit verklaringen van Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Deze zou n.l. enkele Amerikaan se senatoren in particuliere gesprek ken hebben gewaarschuwd tegen over ijlde beslissingen bij de behandeling van de vraag „blokkade of niet?" Voor een blokkade van rood-China Rampenfonds: ruim 34 millioen gulden Tot gisteravond was er bij het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengekomen. Eergisteren was de stand ruim 31 millioen. „Zuid-Afrika bedreigd door recht van het oerwoud" De Zuidafrikaanse minister van jus titie, Swart, heeft gisteren te Kaap stad in de Volksraad verklaard dat de regering-Malan speciale noodbevoegd- heden nodig heeft, omdat het land be dreigd wordt door „het recht van het oerwoud". Er is een wetsontwerp ingediend, bedoeld om tegen twee gevaren op te treden, de gevallen van geweldpleging, die zich reeds in bepaalde gebieden hebben voorgedaan, en het dreige ment van de voorzitter van het Toortscommando „het land tot stil stand te brengen". Het Toortscom mando, een organisatie van oudstrij ders, heeft te kennen gegeven, dat het zich tegen de rassenwetten zal blijven verzetten. zijn o.m. de aanhangers van Mac Ar thurs bombardeer-en-blokkeer-politiek, die tevens van mening zijn dat het zwaartepunt van het Amexikaanse op treden in Azië moet zijn gelegen. Van Aziatische zijde heeft men ook gewaarschuwd. De president van In dia, Prasad, zei gisteren te New Delhi, dat zijn land ernstig bezorgd is over van Korea en China. De premier van Pakistan, Nazimoeddia, zei gisteren te Karatsji, dat een blokkade tot uit breiding van de Koi-eaanse oorlog zal leiden. Nederlandse straaljager boven Duitsland verongelukt Piloot om het leven gekomen Gistermiddag te ongeveer kwart over twaalf is een Thunderjet-straalja- ger van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noor den van Paderborn (Duitsland), ver ongelukt. waarbij de 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nij megen het leven vexdoor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te ma de jongste ontwikkelingen ten aanzien .ken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thun- deijet bereikte bleek qc vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Na bomaanslag te Tel Aviv Rusland heeft de betrekkingen met Unie en aan het aanzetten tot vijandige Israël verbroken. Dit is geschied, drie dagen nadat zich in de Sovjet legatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan. Men kan deze Russische maatregel beschouwen als het hoogtepunt van de Russisch- Israëlische tegenstelling van de laatste tijd. Gistei'avond deelde te Moskou Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, de Israëlische ge zant, Eliahsiv, mede dat de Sovjet-Unie haar gezantschap te Tel Aviv sluit. Wisjinsky verzocht de Israëlische lega tie Moskou onverwijld te verlaten. Wat de aanslag te Tel Aviv aangaat: het waren jonge Israëlische anti-com munisten die, uit verontwaardiging over de anti-semitische tendenzen in de communistische wereld, in de Rus sische legatie een bom tot ontploffing brachten. Een deel van het gebouw werd ernstig beschadigd en drie per sonen liepen venvonclingen op, onder wie de echtgenote van de Russische ge zant. De Israëlische regering veroor deelde de aanslag en beloofde schade vergoeding. Er werden vele arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevin den zich leden van anti-communistische organisaties. Volgens het officiële Russische pers bureau Tass was de Israëlische politie bij deze aanslag betrokken, evenals andere vertegenwoordigers van de Israëlische regering. Zij hebben, aldus Tass, deelgenomen aan „de haatcam pagne tegen de regering van de Sovjet- 16 Februari terechtstelling Gisteren werd te Washington bekend, dat de president der Ver. Staten, Eisenhower, geweigerd heeft gratie te verlenen aan het echtpaar Rosenberg. Ethel en Ju lius Rosenberg zijn ter dood ver oordeeld op beschuldiging van het verraden van Amerikaanse atoom geheimen aan Rusland. Eisenhower zegt in een verklaring hierover: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, is veel ernstiger dan het doden van een medeburger: het gaat hiejj om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden on schuldige burgers ten gevolge zou kun nen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid veri-aden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven." Het echtpaar werd in Maart 1951 wegens atoomspionnage voor de Sov jet-Unie ter dood veroordeeld. Alle beroepen, ook dat bij het Hoogge- i-echtshof, werden afgewezen. Aanvan kelijk was de terechtstelling vastge steld voor de week, die 12 Januari be gon. De executie werd echter uitge steld teneinde de beklaagden in de ge legenheid te stellen, de president om gratie te verzoeken. De terechtstelling zal geschieden op 16 Februari, vijf dagen na de gister avond door Eisenhower genomen be slissing. handelingen tegen de Sovjet-Unie". Vechtpartijen te Tel Aviv Gisteren kwamen er in de straten van Tel Aviv wanordelijkheden voor: communistische demonstranten raak ten slaags met voorbijgangers. Com munistische sprekers hadden, in het centrum der stad, voorbijgangers van vrachtauto's af toegesproken. Toen een van hen, de secretaris-generaal der Ver eniging van Vrienden der Sovjet-Unie, uitriep: „Er bestaat geen antï-semï- tisme in de Sovjet-Unie", riepen toe hoorders: „Weg met jou" en „leuge naar". Sneeuw en water in België In België is de toestand allesbehalve behagelijk. Nieuwe sneeuwstormen bemoeilij ken het verkeer in de Ardennen. Het peil van de Belgische riviei-en stijgt voorts snel tengevolge van hevige re gens in West-België en de hiermee ge paard gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tus sen Bergen en Chai-leroi is het peil twee meter gestegen, waardoor tal rijke landerijen zijn ondergelopen. De nieuwe heteluchtmotoren in de wagen is het gewoon zomer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1