Kamer dankt landen voor grootse hulp Een vrouw met gouden handen Totaal Rampenfonds overtreft ramingen Algera: ramp heeft studie achterhaald Laat eens wat van u horen! VROUWEN OVER MANNEN Duplieken Boeren moeten machines beter gaan gebruiken Het vogeltje is er niet meer bij. een pruillip wél HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 (Van onze par lemen tsredacteur) Bij de replieken in de Tweede Kamer betuigden alle sprekers gister avond, met uitzondering van de com munist Gortzak, hun waardering voor de antwoorden van minister president Drees en minister Algera. Prof. Romme (k.v.p.) verkreeg het eerst het woord. Hij diende namens de voorzitters van alle fracties met uitzondering van die der CPN een motie in, ten einde de dank van het Nederlandse volk voor de buitenland se hulp uit te spreken. Mr Burger (arb.) dankte ministei Algera in het bijzonder voor de wijze, waarop hij oveT het springtij van de 16de Februari had gespro ken. De schaderaming van een milliard had hem niet verbaasd Hij achtte het geboden, de gelden uit het Ram penfonds vooral te bestemmen voor de onstoffelijke schade, welke aan de getroffenen is toegebracht Hij handhaafde zijn bezwaar tegen het toepassen van de regeling voor oor logsslachtoffers op de slachtoffers van de ramp hij sloot zich aan bij de gedachte van de heer Tilanus. de gemeentel aadsverkiezingen voor het gehele land een jaar üit te stellen. Mr Van den Heuvel (k.v.p.) had de overtuiging dat de regering alles doet wat mogelijk is. ;A fzondërlijk" De heer Weiter (k.np) pleitte nog eens voor een afzonderlijke rekening voor de gevolgen van de ramp. „Wanneer die met de gewone begro ting samenvalt, komt er van de noodzakelijke verlaging van de be lastingdruk niets terecht." De communist Gortzak verklaarde, dat men de communisten met mag verwijten niet gewaarschuwd te heb ben. „Wanneer de tijd komt, dat wij achter de regeringstafel zitten, zul len wij wel zorgen dat de dijken niet meer doorbreken. Dat us nu geen kwestie van natuurrampen meer. China is de eeuwen door door ram pen getroffen. Nu de communisten er regeren, zijn er geen rampen meer." (honend gelach'. Aan dr Schouten (ar.), die het betreurd had dat er geen hulpaan biedingen van achter het ijzeren gor dijn zijn gekomen, deelde de heer Gortzak mee dat het Communisti sche Wereldvakverbond een bedrag van vijf millioen Franse francs (plm. ƒ50.000) heeft aangeboden voor de minst draagkrachtige slachtoffers. Hij diende een motie in tot alge hele vergoeding van de gederfde in komens tot een maximum van f 10.000 en van de schade aan be zittingen tot een maximum van 100.000. Ds Zandt (sgp) verklaarde zich tegen uitstel van de voorgenomen be lastingverlagingen en verzocht zo waar ook .bij deze gelegenheid, reke ning te houden met gewetensbe zwaren tegen het inenten van vee. In zijn dupliek sprak dr Drees o.m. de verwachting uit, dat het to- tale bedrag van het Rampenfonds alle ramingen zal overtreffen. Hij zei ook, liet uitstel van de gemeente raadsverkiezingen voor het bele land aantrekkelijk te vinden, omdat zij dan zouden samenvallen met de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het kabinet is echter zeer huiverig reeds vastgestelde verkiezingen te verschuiven Het zal zich Maandag beraden over een wetsontwerp tol uitstel voor de getroffen gemeenten Daarbij kan de zaak opnieuw wor den bezien. De Kamer kan er bi.i de behandeling van het ontwerp ook zelf op terugkomen. Aan de heer Weiter hield dr Drees voor, dat de ramp uiteraard niet zonder invloed kan blijven op het peil van de belastingen. „Wie voor royale uitkeringen pleit, moet dal ook bedenken!" Aan de communist Gortzak gaf dr Drees de verzekering, dat hij voor vordering van boten, indien die nodig zou zijn gebleken, stellig niet zou zijn teruggedeinsd. Hij vroeg zich af, of de bijdrage van het Wereldvakverbond ook een algemene bestemming heeft. In dat geval zou hij haar ten volle waarderen (Van E.V.C.-zijde is reeds te verstaan ge geven, dat men de besteding waar schijnlijk „in eigen hand" zal hou den. Red.) Minister Algera nodigde de heer Gortzak uit hem mee te delen hoe de communisten in China in vier jaar tijd de natuurrampen hebben weten te bedwingen. „Daartoe zijt ge verplicht. Met die wetenschap zouden wij de afdamming van de zeegaten in een jaar tijds kunnen volbrengen!" De minister achtte het echter waarschijnlijker, dat de Chinese communisten indien zij inderdaad zulk een sucoes zouden hebben be reikt daartoe slechts de laatste hand hebben hoeven leggen aan vroeger getroffen voorbereidingen, en aan die voorbereidingen heeft een Nederlandse ingenieur intens meege werkt. Welnu, deze deskundige ir G. Nijhoff, red. is door de regering uitgenodigd, in de commissie Maris zitting te nemen! De Kamer heeft ten slotte de motie Romme, die door dr Drees zeer op prijs werd gesteld, z.h.st. aangeno men. De communist Gortzak mop perde er wel tegen, o.a. omdat zijn fractie niet in de indiening was ge kend. maar hij durfde het toch niet aan. er tegen te stemmen. De motie-Gortzak werd met 68 tegen 6 (communistische) stemmen verworpen. (Van onze parlementsredacteur) De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft gisteren bij zijn beantwoording van de verschillende sprekers in de Tweede Kamer o.m. nog meegedeeld, dat een in 1939 inge stelde commissie destijds geadviseerd heeft tot verhoging van de dijken. Er bleken echter onoverkomelijke moeilijkheden te bestaan, bijv. in Dordrecht. Er kwamen nieuwe plannen. Ten slotte bij de begroting voor 1953 het plan tot afsluiting van de zeegaten behalve de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg). Over een en an der zijn onder andere in 1950 uit voerige mededelingen aan de Staten- Generaal gedaan. üit wetenschappelijke waarnemin gen kende de regering de mogelijk heid dat er hogere stormvloeden zou den kunnen voorkomen dan in het verleden. De bestudering van de plannen is echter door het water zelf achter haald. Dat werk zal nu met des te groter spoed moeten worden voort gezet. Minister Algera deelde de waarde ring van mr Burger voor het werk van de Rijkswaterstaat. Hij was het echter niet met hem eens, dat er voor de oorlog te zeer op deze dienst zou zijn bezuinigd. Mr Algera meende wel, dat het belang der binnendijken bij deze ramp nog eens extra is gebleken. Het grootste deel van de bezweken dijken is aan de binnenzijde aange tast. Daartegen moeten nieuwe voor zieningen worden getroffen. Burgers critiek op de provinciale dijken in Brabant als gevolg van een te inge wikkelde waterschapsindeling ver wees Je minister naar het bestuur van die provincie. De aanwezigheid van bunkers in de duinen' achtte de minister geen gevaar voor de waterkerende functie van de duinen, hoewel zij de duin- afslag wel bevorderen. Het gevaar dat zich bij 's Graven- zande heeft voorgedaan, was minder ernstig dan men wel heeft gemeend. Achter de duinregel lag nog een goede slaperdijk. Herziening De minister meende, dat het waar schuwingssysteem bij gevaarlijk hoog water verbeterd moet «orde,,. Een term herziening van de waterschapsinde-1 Hp| rj,nnnr(. ling dient overwogen te worden, maar nnr,r de decentralisatie moet daarbij ge handhaafd ^lijven. ir A. MARIS versnelde afsluiting van zeegaten? ter naar de bestudering van de moge lijkheid tot afsluiting der zeegaten. Deze studie zal evenwel met directe maatregelen moeten worden gecom bineerd. De afdamming van de zeega ten is vele malen moeilijker dan het leggen van de Afsluitdijk is geweest. Er komen plaatsen van 40 tot 60 m diepte voor. In November van liet vorig jaar is reeds opdracht gegeven tot een on derzoek. Dat wordt nu versneld. Er komt een commissie onder voorzitter schap van ir Maris. Op deskundigen buiten de Waterstaat zal in het na tionaal belang een beroep worden ge daan. Zo is aan prof. Thijsse reeds het verzoek gedaan, uit Amerika Hier ligt een taak voor de provin ciale besturen. Ook de financiële posi tie van de waterschappen moet onder ogen worden gezien, De unie van waterschapsbonden kan nuttig voor bereidend werk verrichten. In de noodwet welke voor het her stel van de dijken wordt ingediend, wordt de verantwoordelijkheid voor het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen voorlopig gecentrali seerd bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Mr Algera wil daarbij zoveel moge lijk bevoegdheden overdragen aan lagere organen, maar tijdelijk acht hij het zijn plicht, de verantwoorde lijkheid tegenover de volksvertegen woordiging zelf op zich te nemen. De voorziening met griendhout be hoeft voorlopig geen zorg te baren. Men heeft de beschikking over ander half millioen bos Hollands rijshout en belangrijke hoeveelheden Gelders rijshout. Er zijn ook nog invoer en gebruik van andere materialen mo gelijk. Voor de toekomst verwees de minis- u het directe levensgevaar verdwenen is, gaan andere dingen spreken. Wij willen horen van de mensen, die elders een onderkomen gevonden hebben. Speciaal gaan onze gedachten uit naar de Vrije Volkvrienden, die van huis en haard verdreven, in vreemde steden en dorpen, misschien een beetje onwennig rondlopen. Ik zou ze graag allemaal willen opzoeken, om te vragen: „Hoe gaat het nu?" Maar dat kan natuurlijk niet. II kunt echter wat van u laten horen Schrijf eens een kaartje, waar u bent en hoe het er mee staat. De grote kring van Vrije Volkvrienden wil het graag weten. Dat is geen goedkope nieuwsgierigheid, maar welgemeende belangstelling. Doet u het? Een kaartje naar Piet Pak-An, Het Vrije Volk, Hekelveld 15 in Amsterdam Er komt nog steeds geld binnen voor de getroffenen. Op 10 Februari was de stand ƒ56.207,84 Op 11 Februari kwam er bij 1.473,03 Totaal 57.680,87 In het op 10 Februari binnengekomen bedrag was een gift van duizend gulden van het AP-ondersteuningsfonds. Maar er moet meer en meer zijn. vrienden. De schade beloopt, ruw geschat, een milliard. Dat is nog altijd duizend millioen gulden. PIET PAK-AN Het, rapport van de commissie zal openbaar worden gemaakt. Het is een zaak, die het hele volk aangaat. Intussen zullen verschillende maat regelen ter overbrugging moeten wor den genomen. Daartoe hoort o.m. het initiatief dat de regering heeft ge nomen ten einde in internationaal verband tot een betere waarschu wingsdienst op de Noordzee te komen. Het weerschip „Cirrus", dat eigenlijk naar de Atlantische oceaan moest vertrekken om daar de post van een Amerikaans schip over te nemen, zal voor vijf a zes weken wachtdienst doen op de Noordzee. Voor het bevorderen van een be ter gebruik van tractoren en werk tuigen in de land- en tuinbouw Is een bedrag van 150.000 gulden be schikbaar uit de tegenwaarde van de Amerikaanse hulpverlening. De minister van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat met de Amerikanen overeenstemming is bereikt over de besteding. Met behulp van deze gelden zal de Stichting voor het Smeden-, Con structie- en Machinereparatiebedrijf een werkplaats en een demonstratie zaal inrichten voor de praktijkoplei ding. Ook jonge boeren en landarbei ders kunnen hier korte cursussen volgen. Verder zullen de cursussen op het gebied van de tuinbouwtechniek, die in Wageningen gehouden worden, worden uitgebreid. Hier zal ook een eenvoudig gebouw komen voor de huisvesting van de cursisten. Vrijwilligers B.B. Ruim 38.000 vrijwilligers hebben zich tot, nu toe gemeld voor de Be scherming Bevolking In de provin cies Noord-Brabant, Limburg en Overijsel was het aantal 23.000. Op 2 Februari is de wei-ving begonnen in Gelderland (7152', Utrecht (6929), 't Gooi en kring Gouda. Ziekenfondsverzekering voor krantenbezorgers De krantenbezorgers en enige andere groepen van werknemers, die met ingang van 1 Januari onder de verplichte ziekenfondsverzekering zijn gebracht, moeten zich vóór 1 Maart bij een algemeen ziekenfonds aan melden. Zij kunnen met terugwerkende kracht tot 1 Januari aanspraak ma ken op geneeskundige verzorging: de eventueel reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie krijgen zij terug. (Van onze verslaggever aan boord van de Piet Hein) Haar naam wilde ze me niet noemen: „Ik werk naam loos, het komt er niet op aan hoe ik heet Ze woont ergens in Haarlem en is moeder van drie kinderen. Haar oudste jongen is vijftien jaar, haar man een beroeps militair, in dienst van de genie. Op de morgen van de eerste Februari, na de eerste ramp- berichten, keerden moeder en vader Haarlem de rug toe. Hij reisde naar Den Helder, zij naar het zuiden. Veel had ze niet bij zich: een tasje met wat papieren, die vertelden, dat ze verpleegster was geweest. Had ze niet méér aan haar handen? Flinke, ge spierde handen. Het werden in enkele uren reddende, gouden handen. Zondagmiddag was de Haarlemse waar ze wezen wilde: in 's-Graven- deel. Met twee artsen en een vriendin sprong de weer „zuster" geworden moeder op de bressen in de dijken. Het waren de vreselijkste uren voor het dorp. waarin de nood met elke minuut steeg. Voor haar ogen stortte een huis ineen, waarin tal van dorpelin gen zich veilig waanden. Slechts een enkeling bereikte de kant. Het Haarlemse vrouwtje pakte aan. Zij hielp bij het bergen van slachtoffers. Hoeveel het er waren? Ze heeft ze niet geteld. Er was geen tijd voor. In een varende ambulance hielp de moeder bij het ter wereld brengen van vier kinderen. Voor drie hunner was het te vroeg: ze leefden niet meer. Slechts één vrouw werd werke lijk moeder. Een klein hulpploegje bracht met een roeibootje zieke mensen uit be dreigde huizen naar de dijk. Zij voer mee en ging daarna aan boord van een mijnenveger naar Brouwershaven en stelde zich ter beschikking van dokter Terpstra, een van die onver schrokken helden van Schouwen- Duiveland. De dokter bezat geen enkel instru ment meer, zijn medicamenten waren met zijn huis ondergegaan in de gol ven. Hij dacht niet aan zich zelf. Het keiharde vrouwtje uit de Spaarne- stad ook niet. Zuster Anna zo zijn zij haar gaan noemen deed haar intre de in 't noodziekenhuisje aan de haven. Ze verpleegde pas geopereer de mannen en vrouwen uit het ont ruimde ziekenhuisje van Noordgouwe. De zieken verdwenen aan boord van het kerkschip „De Hoop". Zij zorgde mede voor het transport met twee „Ik mocht niet weggaan, ik moest helpen, ze hadden me nodig. M'n eigen kinderen zouden zich wel red den in het veilige Haarlem." Donderdagavond deed zij haar in trede in de salons en hutten van het Koninklijk jacht. Tezamen met de zieken en gebrekkigen uit Zonne- maire en Dreischor, Schuddebeurs en Brouwershaven. Ze legde het kranige moedertje van goed negentig jaar ên haar zoon van zeventig samen neer in de hut Vroeger werd er héél anders gefo tografeerd dan nu. Vroeger ging een moeder met haar kindje van drie maanden naar de fotograaf en dan moest dat kind daar poedel naakt op een schapenvachtje liggen De moeder en de fotograaf hadden dan soms een uur werk om zo'n kindje dat het kippenvel op de bil letjes stond, even lief te laten lachen. Want het moest op z'n voor deligst op die foto. keurig met het hoofdje de lucht in en steunen^ op de handjes. En dat kippenvel zag je immers tóch niet op het plaatje! Waren die kinderen al wat groter, dan werden ze op een stoel gezet. Niet zo maar op een gewone stoel, maar op een bijzonder mooie met vergulde poten en kwasten en een geborduurde zitting. Of ze moesten tegen een stuk pilaar leunen, een dmg van bordpapier, dat de foto graaf er speciaal voor had laten ma ken. Of zo'n fotograaf liet een gor dijn zakken, waarop een heel land schap stond geschilderd, compleet met een vijver en eenden en een tuin en in de verte een prieel met rozen. Daar moest zo'n kind dan voor gaan staan. En al had het, altijd op een bovenhuis gewoond en nog nooit in z'n leven een prieel gezien, de moe der vond het prachtig. Als de fotograaf en de moeder dan een tijdje hadden overlegd of het kind beter voor het prieel kon gaan staan, of dat het zo lief zou zijn als 1 het net was of ze de eendies voerde, dan kon er eindelijk worden afge knipt. Dat „knippen" duurde dan trou- vens nog wel even, want de foto- jraaf had een grote zwarte lap over z'n toestel hangen, waar hij helemaal onder verdween tot het kind alleen nog een soort zwart monster op poten zag. Dat monster stak plotseling een arm "uit de zwarte lap en sprak: „Zo, kijk eens even deze kant op, liefje, ja, zo, nog een beetje meer naar rechts. Nee, naar rechts, hier, zie je dat vogeltje? Kijk maar naar het vogeltje in mijn hand." Het kind was dan meestal tegen die tijd al zo beduusd door deze vreemde vertoning, dat het helemaal niet dat lieve lachje tevoorschijn kon brengen, dat nodig was voor die foto. En van het vogeltje begreep het hele maal niets, want het zag helemaal geen vogeltje. Het begon net te den ken, dat er onder die zwarte lap zeker een tovenaar moest zitten en dat het monster aanstonds wel zou veranderen in een til vol roekoe-ende duiven, of in een sprekende papegaai, als de fotograaf zich weer ongeduldig uit, de zwarte lap los wurmde en op nieuw aan het kind begon te schik ken en te plooien. Vervolgens kroop hij weer onder de lap, al maar „piet- piet-pié-ié-iét" roepend, met zijn ene hand in de lucht. Van pure zenuwachtigheid meende zo'n kind dan wel eens, dat er nou toch écht een vogeltje was. maar als de fotograaf dan eindelijk, eindelijk klaar was, en het kind stond t.e wachl ten, tot het musje (of wat het dan ook voor een vogel mocht zijn) naar het plafond zou vliegen, bleek het beest gewoon in de lucht te zijn op gelost: het was er trouwens nooit geweest. Tegenwoordig gaat het allemaal véél eenvoudiger. Tegenwoordig werkt 'n fotograat niet meer met zwarte lappen, bordpapieren pilaren en prielen, die zomaar uit de lucht komen zakken Hij zet zo'n kind op een eenvoudig houten kubus, of desnoods zó maar op de grond en het mooie landschap op de achtergrond kan hem gestolen worden. Want het gaat hem niet cm dat prieel of om een eendenvijver, maar om dat kind. Dat- lieve lachje van vroeger is er ook niet meer bij. Pietje of Annie mogen tegenwoordig best een pruil lip trekken of huilen desnoods, als ze daar nu bijzondere zin in hebben en als moeder het goed vindt, dat ze haar zoon of dochter een paar dagen later zes keer brullend verpakt in een enveloppe, kan komen ophalen. De fotografen komen tegenwoor dig ook dikwijls bij de moeders thuis en dat is voor zo'n kind nog veel plezieriger. Want dan hoeft het meestal niet, een kraakschone jurk of een Zondags pakje aan en het wordt niet van top tot teen gebor steld, gewassen en opgestreken. Het mag lekker in z'n looprek of in de tuin blijven spelen. En die fotograaf maakt ongemerkt z'n plaatjes. Zulke foto's zijn veel leuker dan die opge prikte. stijve foto's van vroeger. Als u thuis een oud foto-album hebt. moet u de plaatjes van toen en nu meer eens vergelij ken. Ik heb dat laatst gedaan en ik vond er m'n grootmoeder in als 'n heel klein meisje met pony. ien wit jurk je, en hoge rijglaarsjes. Ze hadden haar op zo'n stoei met kwasten ge zet en ik herinnerde me ineens, dat ze me eens verteld had, dat ze die Wie ivcet hoe lang dit kind op die stoel heeft moeten staan voor dat dit plaatje werd geknipt, maar 'at was dan ook in.18571 prachtige stoel helemaal nat had ge maakt, Gewoon van angst, Voordat zwarte monster op pootjes 1 van kapitein Van der Meer. „Je mag ze niet van elkaar verwijderen!" Ze improviseerde in de kleine pan try voor de stuurhut, met behulp van een paar wollen marine-dekens, een bed voor een oude baas van 75 jaar. Ze was over het hele schip, boven en beneden, en zij zorgde, zoals al leen een moeder kan zorgen. Bedrust verlangde deze vrouw niet. „Ik ga onder zeil, als iedereen veilig is, eerder niet." Ze blééf in touw. Onafgebroken. Totdat de Piet Hein zijn kostbare lading van 61 ge redde mensenlevens in Dordrecht aan de kade had gebracht. Vier uur later stond zij echter al weer op het dek om te helpen bij het spreiden van de bedden voor nieuwe slachtoffers van. de ramp. Een wouw uit duizenden! Heb diep respect voor haar. En voor de tientallen vrouwen en meisjes, die zoals zij dagen en 'nachten vooraan aan het front heb ben gestaan. Zij aan zij met mannen. Om mensenlevens te behouden. Stoelen op 3 poten! Een tafellaken, dat aan de ene kant, in frisse kleuren bedrukt, dienst kan doen ais ontbijtlaken, terwijl het aan de andere kant, waar het een wit of crème damast-patroon vertoont, als dekservet voor het mid dageten kan worden gebruikt, is een van de opmerkelijke nieuwtjes die op een meubel- en woningtextiel beurs in Utrecht zijn te zien. Er zijn daar. ook gekleurde .vitrages (uit Zwitserland) en hoezen van mo derne katoenen stoffen, waarmee meubels kunnen worden overtrokken. Niét om slijtage-plekken met de man tel der liefde te bedekken, maar om zomers je meubels eens een ander „pak" te kunnen aantrekken, dat bovendien niet zo gauw verschiet in de zon. Nog veel meer heeft die beurs in petto: een nieuwe tapijtsoort, die zonder rafelen kan worden gesneden, zodat zomen, omboorden en dubbel- leggen van randen overbodig wordt; matrassen, waarvan het verende bin nenwerk is afgedekt met een schuim rubberplaat, zodat er geen kuilen kunnen ontstaan, en een eetkamer ameublement, waarvan de stoelen drie poten hebben! Vandaag: de verkoopster in de heren-modezaak Het meisje met het aar dige gezichtje, dat te genover ons zit aan het tafeltje in de theesalon, houdt haar ogen critisch gericht op iets dat zich achter onze rug bevindt: een MAN. Het meisje zegt: „Ik let altijd overal op mannen. Op hun kleren, bedoel ik. Nou moet je zo'n man daar .eens zien zitten. Een blauw overhemd en een rode das en een beige jasje. Afschuwelijk. Maar goed dat ik de kleur van z'n sok ken hier. niet kan zien; zou me niets verwonderen als hij zwarte droeg en bruine schoenen." „Als hij nou eens bij u in de winkel kwam, zou u hem dan een betere kleurencom binatie proberen aan te praten?" polsen wij. Het meisje bedenkt zich geen moment. „Wél als hij zon der z'n vrouw kwam. Man nen laten zich meestal wel door mij raden, als ze al leen zijn. Ze zijn geen moei lijke klanten over het alge meen. Ze weten wat ze heb ben willen en zijn gauw klaar met hun keus. Maar als mevrouw meekomt, ben je nog niet gelukkig. Dan kun je alle vakken uitpak ken, en 't is een wonder, als ze er iets van haar gading bij vindt. In dat laatste ge val laat hij zich bepraten, al vindt hij haar keus maar zo zo. 't Is duidelijk, dat hij dan in vredesnaam maar iets tegen z'n zin koopt om geen ruzie met haar te krij gen. En ten slotte vindt hij die kïerenkwestie nu ook weer niet zó belangrijk, dat hij er een zwart gezicht van haar voor wil riskeren. Ik probeer hem dan ook maar niet bij te vallen als hij nog zwijgend in dubio staat, kunnen sloffen. Vroeger nam hij toch altijd hetzelf de soort hemd, en als zij de maat van zijn boord maar goed onthield, kon hij er haar rustig alleen op af sturen. Maar als nu z'n collega op kantoor iets nieuws draagt, is het zo want zo'n vrouw kan je dan aankijken of ze je mèt ple zier levend zou willen roos teren. Gelukkig komen ze te genwoordig veel alleen, de mannen, waarschijnlijk om dat er vergeleken bij vroe ger zoveel variatie is op het gebied van overhemden, vesten en dassen, dat hun vrouwen het niet meer bij moeilijk om thuis te ver tellen, wat hij precies heeft gezien. Hij is doodsbang, dat z'n vrouw het verkeer de zal kopen. En omdat hij het dan zal moeten ruilen, (waar hij een verschrikke lijke hekel aan heeft) koopt hij: het maar .méteen zelf. Soms komt zijn vrouw toch iets terugbrengen, dat hij eerst enthousiast heeft gekocht. „Hij is zo lastig, het beviel hem toch niet achteraf", zégt ze dan met een schijnheilig gezicht en je ziet zo, dat zij lastig is en dat het haar niet beviel. Als een vrouw iets koopt moet het goed en goedkoop zijn. De dure dingen vindt ze plotseling niet mooi als ze de prijs hoort. Een man zegt ten minste, zonder er omheen te draaien, dat hij niet zoveel geld besteden wil. Ze moeten altijd eerst aan iets nieuws wennen.de mannen. Het heeft bijvoor beeld maanden geduurd, voordat ze aan die wollen vesten wilden Maar de ny lonsokken gingen dadelijk prima. Vrouwen vragen ze bijna nooit, die nemen ze meestal van wol. Snapt u dat nou? Je zou bijna den ken, dat ze het zalig vin den om zijn gaten te stop pen. Of ze veel smaak hebben, onze mannen? Eerlijk ge zegd: nee. De Duitsers wel, Engelsen minder, Amerika nen kun je het bijna nooit naar de zin maken en d£ Fransen hebben altijd een vrouw bij zich. wat ook weer niet leuk is in de ver koop. Mannen zeuren nooit over het materiaal. Het zijn de vrouwen, die altijd met de vraag „is dit wel kreukher- stellend" voor in de mond lopen. Of oudere heren veel no ten op hun zang hebben? Juist helemaal niet. Die vinden alles leuk, wat ik hun aanraad." Waarschijnlijk, omdat ze het meisje Jeuk yinden, denken wij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5