mmïM 133 pa§WaP 9 extent VandeJiak, Reactie in de P. v. d. A. De Roomsmokkel Koersen hielden zich goed Een kwastgat o? naad? Neem GUPA te baat! Wal een Wonderlijke Wereld Bil De Krachtproef RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 I professor Fahrenfort Leert in het socialistische ..Parool"' een pleidooi gehouden tegen de ge zinspolitiek, dat is tegen kinder bijslagen. door de Staat uit te be talen. Hij is bereid uit naasten- - - liefde grote gezinnen te steunen. deze materie zo afkerig van is waar nood heerst. Maar dit is zoals hij terecht opmerkt heel iets anders dan het recht op bij slag. Berustend voegt hij eraan toe: „Nu dit recht eenmaal be staat. zal het wel onmogelijk zijn het af te schaffen. Maar in elk geval is er geen reden om op de verkeerde weg nog verder tp gaan" Ten sterk argument voor zijn opvatting meent de socialistische professor gevonden te hebben in een boekje van Mgr. Franz von Ziektewet aan allen beneden een Streng, in het Nederlands ver taald onder de titel ..Het schone geheim van het huwelijk". Daarin I held over. En als de socialisten I zij groot brengen willen en kun nen. I Professor Fahrenfort stelt dan j de verantwoordelijkheid der I ouders vast ten opzichte van het aantal kinderen, dat zij ter we reld brengen, en van de aan hen te besteden zorg. Een deel van de onderhoudsplichten mag z.i. niet op de Staat afgewenteld worden. Het doet bij zulk een betoog van een socialist al onmiddellijk eigenaardig aan. als hij er in de hulp van de Staat in te roe- pen. Op andere terreinen bepleit j hij nog veel verder gaande zorg 1 I van de Staat. Als iemand ziek is i I geworden, wil hij ook niet eerst I I onderzocht zien. of de man mis- j schien onvoorzichtig in de tocht i is gaan zitten, of hij te straf ge- rookt heeft, of hij op andere ma- j j nier misschien niet genoeg ver- i antwoordelijkheidszin voor zijn i gezondheid heeft gehad. Neen. ziekenzorg is een recht, dat de j Advertentie) zekere inkomengrens verleent. We laten hen niet aan de liefdadig- wordt het een valse bewering ge noemd. dat de Kerk leert of ge leerd heeft, dat de echtelieden zo veel kinderen ter wereld moeten brengen als maar enigszins moge lijk is. Er zijn ook onnatuurlijk grote families, als de echtelieden volstrekt geen onthouding beoe fenen, niet eens kort na de ge boorte der kinderen, als zij meer kinderen het leven schenken dan Advertentie) 'Wèg die afvalstoffen I die Uw ingewanden verstoppen! I Zacht en toch snel werken W-%%VW.V«W.-.W. Veelzeggend JN Moskou is een Kabinetecom missie gevormd onder voorzit terschap van minister Wisjinsky, om de hulpverlening van de door watersnood geteisterde landen te organiserenNee, waarde le zer. zo'n bericht is er niet ver schenen en zal er ook niet ver schijnen. Men moet Moskou ver vangen door Washington en Wis jinsky door Foster Dulles. Dan is het bericht juist. En als men in de regeringsnota een overzicht ziet van uit het buitenland ont vangen en toegezegde hulp. dan vindt men daar een kleine 30 lan den vermeld, doch de Sovjet-Unie en haar satellieten zijn er niet bij. Zogenaamde vredescongressen, pa pieren resoluties, aanmoedigingen tot staking, spionnen, dat alles wil Moskou aan andere landen wel schenken. Als het er echter op aankomt in uren van nood mensen van de dood te redden, verwoeste gebieden er weer bo venop te helpen, dan hebben de heren niets te bieden. Dit moet toch aan de misleide volgelingen van het Moskovitisch evangelie wel iets te zeggen hebben. Nationale Reserve ]7R wordt wel eens gesmaald over de Nationale Reserve. Dat is niks en daf wordt niks, zo weet 'n aantal vrijwilligers van de critiek te zeggen. Laten we nu eens luis teren naar de heer Algra. die in de Eerste Kamer zei: ..Het is mij op gevallen, dat het besef van de uiterste waakzaamheid en de noodzaak daarvan het beste wordt gevonden bij de Nationale Reser ve. Het valt mij voortdurend, wan neer ik dc oefeningen meemaak, op. dat deze vrijwilligers, die we ten waarom het gaat. zich reali seren. dat het gevaar plotseling en heel vlak voor hen kan liggen en dat dit een gevaar is, dat meteen alles omvat: waterleiding, ver lichting. telefoon enz. Ik heb grote waardering voor de oefe ningen. die in dit verband worden gehouden"Zo worden de vrij het voor het zeggen krijgen zoals ze het in Engeland kregen, dan zou deze zorg zich nog veel verder gaan uitstrekken. Het kan wel zijn, dat er ook on verantwoordelijk grote gezinnen zijn. die than^ van het recht op kinderbijslag genieten. Doch we nemen niet zo spoedig aan. dat het onverantwoordelijk groot is. Er zijri in ieder geval veel meer onverantwoordelijk kleine gezin nen. Daar waar de ouders een ge makkelijk leven niet willen opge ven voor de moeilijke taak van het groot brengen en opvoeden van meer kinderen dan hoogstens een of twee, al zouden ze dat ook best kunnen op grond van hun levensomstandigheden. jyjAAR de kern van de zaak ont loopt Professor Fahrenfort ln zijn betoog geheel en al. Die kern is, dat het verzet der Kerk gaat tegen onnatuurlijke, ongeoorloofde kinderbeperking. Zij komt op voor de onder zware zonde verplichtende wet Gods. Maar dat onderscheid tussen ge* oorloofde en ongeoorloofde kin derbeperking erkennen mensen als Professor Fahrenfort niet. Zij vinden ook een onnatuurlijk middel goed. als het maar leidt tot het beoogde doel. Daarom is het zo moeilijk met hen te discuteren. Toch moesten zij op grond van het verdraagzaamheidsbeginsel begrip hebben voor de volgende redenering: Ieder mens heeft er toch recht op te leven volgens zijn beginsel. Welnu, maak het de Christelijke echtelieden dan niet te moeilijk het huwelijk te bele ven in Christelijke zin. En vast staat, dat bij de huidige loon- en prijspolitiek gezinnen met. vier en meer niet-verdienende kinderen nog steeds achtergesteld blijven en de hun in het voorjaar 1951 toe gezegde compensatie nog niet hebben verkregen. "^/E vrezen intussen, dat zulk een redenering bij deze be strijders van de gezinspolitiek geen ingang kan vinden. We zien hier helaas een verontrustende reactie in socialistische kring op treden. We dachten tot voor en kele jaren, dat de kinderbijslag gedachte nu voor goed wortel had geschoten, ook in de P.v.d.A. Met het moderne humanisme komt nu echter het verzet tegen de kin- derbijslag-als-zodanig in die par tij opzetten. Daardoor dreigt net- klimaat er zeer ongezond te wor den. Het is zaak. deze verschijn selen goed in het oog te houden. Voor de toekomstige politieke ver houdingen kunnen ze van grote betekenis worden. Boekenplank CHRISTUS DOMINUS Bij de N.V. Gooi on Sticht ver scheen de Apostolische Constitutie Christus Dominus van 6 Januari 1953 over het nuchterblijven vóór Eucharistie mee de daarbij behoren de Instructie van het H. Officie. Dit alles in de oorspronkelijke Latijnse tekst en in een vertaling van de Wit- oLemse seminarieprofessorenar. Chr. willigers van de critiek beschaamd 1 oomen C.ss.R.. dr. M. Mulders C.ss.R. door de vrijwilligers van de daad. en dr. j. b. Kahmann C.ss.R. De draaiende SCHIJF J^e geregelde lezer van ons blad zal voortaan om de veertien dagen on der dit nieuwe hoofd een nieuwe ru briek vinden. Zij zal aandacht beste den aan de gramofoon en haar moge lijkheden voor de muzikale opvoeding in dit gewest. Wij mogen gerust stel len, dat de streek waarin ons blad ge lezen wordt steeds toeneemt in cul tuur, doch dat wy nog steeds niet zijn, waar we wezen moeten, met name ook op het gebied der muziek. Het Brabants Orkest verzet bergen werk, doch het kan niet overal tegelyk zijn en komt ook niet overal. De radio is een prachtig doch onrustig hulpmid del, niet feilloos en gaaf en moeilijk in staat de aandacht vast te houden. De ervaring wyst uit, dat de gramo- foonplaat door haar verzorgde opna metechniek, en een goede weergave een genot kan schenken, dat het na streven waard is. Men schenkt er aandacht aan, wan neer men ze speelt, omdat men zelf een keuze heeft moeten maken, men heeft er iets voor moeten doen en niet in het minst door het geregeld horen wordt men met een werk vertrouwd, waardoor men het hoe langer hoe be ter gaat kennen en waarderen. Het is het kenmerk van elk schoon ding, dat het steeds mooier wordt, hoe meer men er naar kijkt of luistert. En dit geldt in het bijzonder voor goede muziek. Daarbij komt, dat het verstaan muziek o.ver. het, algemeen niet gemakkelijk is. Men moet hetzelfde stuk meermalen horen, wil het goed gaan spreken. Men moet als het ware geen moeite meer. hebben met de hoofdlijnen, voordat men de details leert genieten. Men ontdekt dan in datzelfde stuk steeds iets nieuws Doch daarom is het nog niet nood zakelijk voor het leren begrijpen en waarderen van muziek elk stuk op een plaat te hebben. Het zou niet te bètalen zijn, ook al zou de weeldebe lasting op goede gramofoonplaten ver vallen, een wenselijkheid, die de re gering spoedig moge inzien. Reeds een bezit van enkele platen sphept de mogelijkheid anders, nog nimmer of slecht gehoorde, muziek vlugger te begrijpen. De weg naar een concert wordt vergemakkelijkt. Men spreekt er over in het gezin en als de vader enige aandacht besteedt, blijven de kinderen niet achter. Ge rekend naar het aantal mensen, dat luisteren kan. maal net aantal keren dat dit kan gebeuren, zijn uitgaven ter zake verantwoord. T"Neze rubriek wordt geen pleidooi voor de gramofoonplatenindustrie. Zij staat daarvan los. Zij wordt een pleidooi voor het brengen van goede muziek in Uw eigen huis, op alleszins aanvaardbare wijze weergegeven. Al kunnen de grote orkesten hier niet komen, al passeren de grote solisten deze streken slechts per auto of per trein, al kan een Brabants Oi-kest hier en daar slechts enkele malen per jaar verschijnen, al is het platteland misdeeld en al zal het wel misdeeld blijven, dat wil niet zeggen dat wij achter behoeven te blijven. Op veler lei wijze kan worden gewerkt Ook op deze. Historische r~ KATOEN VOOR VLIEGTUIGEN V/ ERMOED ELI J K voor het eerst in de ge geschiedenis van de Engel se vliegtuigbouw zijn vliegtuigen ver ruild voor andere waar. Zeventig Gloster „Meteors" zullen aan Brazilië worden geleverd in ruil voor 15000 ton ruwe katoen, die een waarde vertegenwoordigt van vier milliocn Pond Sterling. De straaljagers die worden g verd zijn alle lestoestellen. Wie is de hoofdschuldige DIJ de voorzetting te -Antwerpen van de zaak van smokke" in room, waarbij Belgische en Neder landse zuivelfabrieken betrokken wa ren. schetste mr. van Lidt de Jeuce, advocaat ran de E-ïlgische staat, die burgerlijke partij optreedt, allereerst hoe de Belgische zuivelfabriek de S. over vergunningen voor dc invoer van room in blikken bussen van een liter beschikte. In plaats van eén- liter-blikken werden echter blikken room van twee liter uit Nederland in Be.gië ingevoerd. De advocaat verklaarde, dat de schoonzoon van de S., zekere Karei St. alle besprekingen veerde en alle aankopen en verkopen regelde. Dit neemt echter niet weg. meent hij. dat de S. op de hoogte moet zijn geweest van de malversaties, evenais de bcek- houder Sch.. eveneens een schoon zoon van de S Later werden op naam van J. en de gebroeders D verschei dene aanvragen tct het verkrijgen van een invoervergunning vcor vcom gedaan, zodat veel meer room can tot. dan toe het geval was geweest uit Nederland kon worden geïmporteerd. In een nog latere pencde werd in plaats van room met een vetgehalte van 40 procent, waarop geen speciale rechten betaald moeten worden, room met een vetgehalte van tussen 50 en 78 procent ingevoerd. Gedeclareerd werd, dat de room een vetgehalte van slechts 40 procent bevatte. Het open baar ministerie zag in St. de hoofd schuldige. Dit sluit volgens hem ech ter niet de grote verantwoordelijk heid uit van de S. en Sch als mede- De eerste verdediger, die in deze zaak het woord voerde, nu*. Speijer, betoogde dat de S. onschuldig is. Daar deze zeer doof is moest' hij de zaak geheel aan zijn beide schoon zoons overlaten. De zaak wordt 28 Februari voort gezet. Wekelijks beursoverzicht van 27 Jant/m 1 Febr. 1953 Vrees voor zekere inflatoire ontwikkeling T~AAAR (le vorige week geen beurs- overzicht is verse! verschenen, loopt dit beurspraalje over de periode van 29 Januari t.m. heden. Vanzelfsprekend heeft ook de beurs onder invloed gestaan van de over stromingsramp. Na het zo noodlottige week-end van 1 Februari ontbrak de eerste dagen enige lust tot zaken doen, zodat de omzetten ook zeer ge ring waren. Dat desondanks de koer sen zich gedurende die dagen zo goed hebben gehouden, pleit voor de sta biele ondergrond van de markt. Eerst op Woensdag 4 dezer ontwikkelde zich enige belangstelling voor dc aande len van die maatschappijen, wier pro ducten naar verwachting van het pu bliek een extra vraag zullen ontmoe ten, niet alleen verband houdende Advertentie) KNEEDBAAR HOUT OBLIGATIES: 3 Neder,1. '62-'64 3i3'/i Ncdorl. "47 3 Neri. '47 doll.l. 3 NètJ. '37 943/4 3 Ned. Inv.eert. 951/4 3 Grootb.obl. '46 os 3 N.-Indifi '37 A 93 3/4 AANDELEN: Anislerdamsche Bank 169 Rotterdamsche Bank 159 1/4 Twentsche Bank 166 1/2 National© Hanhslsb, 103 Ned. Hand'el-Mij. 157 Alg. Kunstzijde Unie 1611/4 v.d. Bergh's Jurgens 266 Machinefabr. ..Breda" 117 Van Gelder Zonen 153 Urn lever 182 Holl. Kun-stz. Nnd. 94 Ned. Kabelfabriek 210 Gem. Bez. Aand. Phil. 162 3/4 Kon. Ned. Hoogovens 160 Wilt, Fijenoord Mij. 169 3/4 Int, Gew. Betonbouw 124 I'otematio 141 Billi on Mij. 11 172 Koninklijke Petroleum 317 3/4 Rubb. Cult. -»fi. A'dam 84 1/2 Bandar Rubb. Mij. 67 Holl. Amerika Lijn 135 K. N. St. Mij. Nat, bez. 139 1/2 Ned. Scheepv. Unie 129 Rotterdamsehe Lloyd 126 1/2 K. Java-Cblna Pnket 121 Ver. Vorsten 1. Clt. Mij. 19 3/8 Handelsver. A'dam 92 3/4 Ned. Ind. Su'kor Unie 82 Deü Maatschappij 75 3/4 Deli Batavia Mij. 105 1/2 Senembali 70 AMERIK. FONDSEN: (eert. van aandelen): Anac. Copper Min. C. 42 15/li Bethlehem Steel Corp. 54 9/16 General Motors 87 International Nickel 45 3/8 Rep. Steel Corp. 47 Un. St. Steel Corp. 421/4 Cit.es Service Comp. 90 Shell Union Oil Comp. 67 1/2 Tice Water Ass. Oil 22 Southern Pac. Comp. 44 1/2 Union Pac. Railr. C. 111 27/1 '53 10/2 '53 95 5/8 96 1/8 94 15/16 95 5/16 94 3/8 94 5/8 94-3/4 95 1/4 95 1/4 95 15/16 05 951/4 93 3/4 94 15/16 1121/2 li39 1/2 170 1/2 142 138 3/4 130 1/2 126 1/4 119 3/4 20 1/2 103 63 1/4 67 1/4 44 1/4 met de wederopbouw van de door de overstroming getroffen gebieden, doch ook met de herbevoorrading van di verse gebruiksgoederen, die in de nor male consumptiesfeer zijn gelegen. Deze kooplust werd verder aange wakkerd door enkele dividenddecla raties, die gunstig afstaken by de di videnden, die het vorige jaar werden betaald. Daar de markt over het alge meen dun is, speciaal voor vele locale fondsen, was de koerswinst, die vele aandelen konden behalen niet onbe langrijk. Het zou te ver voeren -van al deze koersverhogingen melding te maken, doch om de lezer enig idéé ter zake te geven, vermelden wij de meest frap pante stijgingen. Zo trokken bij de aannemingsmaatschappijen de aan dacht: Amsterdamsche Ballast 108- 128; Betonfabr. Meteoor 134-144. Hol- landsche Beton Mij. 161-178, I.G.B. 123 -138, Kondor 1187-205. In de textiel industrie kan behalve de koersstij ging voor de aandelen A.K.U. nog vermeldt worden de stijgingen bij Nijma 160-171; Wit's Textiel 122-130; Weijers 136-148. Bij de machine- en staalnij verheid valt te memoreren Heemaf, die met een verhoogd divi dend konit van 10 pet., (tegen vorig jaar 8 pet.), en stegen van 170 tot 184, Hoeks Machinefabr. -222-235; Ned. Staalfabr. 137-147. terwijl voorts de vele houthandelbedrijven een koers winst" konden boeken, waarbij hout handel Key de spits afbeet met een stijging van 127 tot 140. Bij de ver- bruiksgoederenindustrie waren divi dendverhogingen van Bierbrouwerij d'Oranjeboom, Drie Hoefijzers Heineken's de oo:zaak van een ver hoogde vraag naar de desbetreffende aandelen. Uiteraard kan gezegd wor den, dat niet al deze bedrijven hun orderportefeuille direct zullen kun nen vermeerderen, doch een stijging in enige aandelengroepen brengt door ruiltransactiesook dikwijls stijgingen in andere aandelén met zich mede. Het zal misschien enkele lezers vreemd aandoen, dat de gevolgen van een ramp met een dergelijke omvang een ~naussemotief vormen voor de effectenbeurs, doch men dient hierby te bedenken, dat de beurs niet alleen een registratiecentrum is van de koer sen, die de schommelingen in de waar den van de vermogens der effecten bezitters aangeeft, doch meer een centrum is, waar de positie van de geld- en beleggingsmarkt zuiver wordt geregistreerd, zodat alle facto- ren, die op het economisch en finan- ciëel leven van invloed zijn een weer klank vinden in een steeds fluctu erend koersniveau. BELANGRIJKE GEVOLGEN Wie volgt Altijd sportief iM* [EN KAN nu van dat arme Hol lywood zeggen wat i«»n wil, dat de room er van de melk is en dat de buitenlandse concurrence toch maar een lelijke streep door de rekening van het luxe-leventje der sterren heeft gehaald, het huwelijks- spelletje wordt er maar even vrolijk verder gespeeld. Na heeft Ginger Ro gers de bekende partner van Fred Astaire op de aanvallige leeftijd van 41 jaren haar vierde man ver overd. Wie is de gelukkige ditmaal? Een Franse advocaat. 16 jaren jon ger dan zijn bruidje. En Ginger voelt zich toch weer zo ..thrilled" (sidde rend van emotie) Onbestelbaar QP 15 MAART 1918 schreef een hij het Oostenrijkse leger in gelijfde Italiaan, krijgsgevan gene in Rusland, een brief aan zijn zuster in Roncegno, een dorpje in de Italiaanse provincie Trento. Die brief is dezer dagen in Roncegno aangekomen, maar niemand kon hem in ontvangst nemen. De zus ter was gestorven en de afzender. Arcangelo Montibeller, die in 1919 mocht repatriëren, overleed 10 jaar geleden. Toenadering OP het ogenblik zijn de En gelse herenkleermakers doende, de overjassen wat lan ger te maken om ze een wat meer Amerikaans-zakelijk ka rakter te geven. Maar nu zijn de Amerikaanse herenkleer makers begonnen, de overjas sen wat korter te maken in verband met de invloed van de komende Engelse kronings feesten. Aanbeveling TN SAN BERNARDINO (Californië) deed een inbreker zijn uiterste best de safe te openen van een groot warenhuis. Het werd een vol komen mislukking en daags na dc inbraak kreeg de directeur, R. N. Craemer, een brief, behelzende de mededeling, dat de onbekende afzen der nog nooit zijn krachten had ge probeerd op een betere brandkast. „Als ik", stond in de brief, „deze brandkast door mijn pogingen on bruikbaar heb gemaakt, dan advi seer ik u, een nieuwe van hetzelfde fabrikaat aan te schaffen". Nog zo een TN ENGELAND zit men met dezelf de mpeüijkhekl als onlangs in Amerika, toen men' daar een ma troos met 29 voornamen moest in schrijven. Wij hebben die matroos toen languit in deze kolommen ver meld en wij doen thans hetzelfde met de Chinese eigenaar van een café in Tyne (Eng.) die genaturaliseerd Wilde worden en de volgende namen opgaf; Tsjan Ah Soo, Tsjen Wei Koeie, Tsjen Ah Soo, Ah Soo Tsjan, Tsjan Soo Ah. Tsjen Soo Ah. Soo Tsjan Ah, Ah Soo Tsjen, Wei Koeie Tsjen, Soo Ah Tsjan, Tsjen Koeie Wei. TN HET AMERIKAANSE Lincoln 1 heeft Lewis Mercy (in het Ne derlands: Medelijden!) allereerst de bril afgenomen van Richard Mauls neus alvorens hij daar een hevige stomp op gaf die hem bij de rechter 10 dollar kostte. A f inslag J~)E 17-JARIGE Larry Schinke ging wat skieën in het Casca de-gebergte in de Ameri kaanse staat Washington. Plotse ling kwam er een lawine op liem af en Larry zwaaide automatisch in afweer zijn arm op. Dit redde hem het leven, viani er ontstond in de sneeuw een k chtzak waar door hij acht uren lang kon blij ven ademen. Toen werd hij opge dolven. Kee Kee l DEN 63-JARIGE landbouwer in Ja- pan ziet geen kans. zijn beide zonen van 9 en 11 jaar een be hoorlijke opvoeding te geven. Die knapen zijn er met geen mogelijk- hei'I toe te bewegen, kleren te dra gen. Ze zwerven als halve wilden in de vrieskou door de besneeuwde bergen van midden-Japan. Dit merkwaardige verschijnsel blijkt een erfstuk van de familie te zijn. want enkele generaties terug, deed zich in dezelfde familie een dergelijk geval voor. De jongens kunnen wel horen, maar praten kun nen ze niet. Het enige geluid, dat ze kunnen voortbrengen is ..Kee Kee!" Men wil nu de knapen vangen en ze in een of andere inrichting on derbrenger.. In balans V/IJF DAGEN LANG heeft '11 gro- te kat zich in evenwicht gehou den op een kabel onder de brug over de Severn in Shrewsbury (En geland). Twee gemeentewerklieden, zijn er eindelijk in geslaagd het dier te redden door het plaveisel van de brug te verwijderen. Door het gat werd het uitgeputte beest naar bo ven gehesen. On) geschikt (^LIFTON TRUSS, een bewaker van het plaatselijke park van Birmingham (Ver. Staten) werd door de autoriteiten wegens onge schiktheid ontslagen, omdat hij zo uitermate geschikt bleek voor het oplopen van klappen op het hoofd. Clifton was binnen 8 maanden tijds tweemaal met zijn neus tegen eén tractor opgelopen en tweemaal had hij een tik op zijn hoofd gekregen van» inbrekers. Kooi pu mar JN SPANJE is de 40-jarige Ado- radon Domingo Elvira gear resteerd omdat ze eerst haar anderhalf-jarig zoontje voor 100 pesetas (13 gulden) aan een on bekende had verkocht en daarna haar dochtertje van een half jaar voor 150 pesetas (19 gulden) aan de pensionhouder Beana. die het kina aan een vriend cadeau had gedaan. Beana en vriend zijn eveneens in hechtenis genomen. een oordeel hieromtrent uit te bren gen. Echter staat reeds vast, dat onze betalingsbalans hierdoor in niet onbe langrijke mate in ongunstige zin zal worden beïnvloed. Het staat reeds vast, dat de export van onze land bouw en veeproducten zal moeten verminderen, terwijl onze industriële export als gevolg van de grote vraag, die in de toekomst naar diverse goe deren hier te lande zal ontstaan ter remplacering van het verloren gegane een daling zal gaan vertonen. Hel is verheugend te noemen, dat de schade, door de industriële bedrijven geleden, van betrekkelijk geringe omvang is, zodat uit dien hoofde ons land geen belangrijke productievermindering behoelt te vrezen. In afwachting van meer concrete gegevens heeft onze re gering nog niet bekend gemaakt, hoe zij de financiering van de weder opbouw denkt te regelen. In dit ver band hoort men de mogelijkheid noe men, om een deel van deze middelen te vinden uit de guldenstegenwaarde van de aan ons land door de Ver enigde Staten verleende hulp onder 't Marshall-plan. Ook spreekt men van een nieuwe staatslening, waardoor 'n deel van de kosten aan de weder opbouw verbonden aan het nageslacht wordt overgedragèn. De wijze, waarop de regering de financiering ter hand zal nemen, zal LJet behoeft geen betoog, dat de ramp op economisch, financiëel en monetair gebied voor ons land belangrijke gevolgen zal hebben. Zo lang echter geen definitieve cijfers omtrent aard en omvang van de schade bekend zijn, is het voorbarig Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D.D.D. De leuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Advertentie) VAK MIERLfl bi ZOON n. Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN ook haar invloed hebben op de ef fectenbeurs. Ten rechte of ten on rechte bestaat bij enkelen de vrees, dat een zekere inflatoire ontwikke ling niet uit kan blijven, waardoor door deze kringen mede de vrij sterke koersstijging in de aandelensector wordt verklaard. INDONESISCHE AFDELING ""Tenslotte verdient de Indonesische afdeling nog vermelding, waar di verse aandelen ook gevraagd bleven en waarbij aandelen H.V.A. op de voorgrond traden naar aanleiding van een mededeling in een der dagbladen, volgens welke de ontwikkeling, van de twee jaar geleden ter hand genomen oprichting van suikerplantages in Ethiopië, zeer gunstige resultaten, beloven. De staatsfondsenmarkt blijft tegen de verwachting in een vaste tendens vertonen. Het algehele gebrek aan nieuwe obligatieleningen en het feit dat de 4 pet. en 4.25 pet. gemeente leningen niet onbelangrijk boven pari staan, drijft als het ware de in stitutionele beleggers in deze staats fondsen. Wallstreet heeft enkele weifelende tot flauwe beursdagen achter de rug, hetgeen na een zeer lange periode waarin de koersen aanmerkelijk zijn gestegen, niet abnormaal moet worden geacht. door Nico J. P. Smith EERSTE HOOFDSTUK. T)E NAAM Dinkelmanlaan doet meer verwachten, dan 't kleine straat je aan c!e rand van de grote stad kan geven. Vroeger, heel lang gele den. moeten er hier grote landhuizen hebben gestaan, maar tegenwoordig rijen er de vrij lage arbeidershuisjes zich aaneen. Het verhaal gaat. dat een zekere meneer Dinkelman de eigenaar is geweest van al die krotten en dal hij zelf z'n naam aan deze lang niet fraaie verzameling woningen heeft gegeven. Deze woningen zijn smal en ondiep ze zijn in een tijd gebouwd, dat de huizen als paddestocle uit de grond opschoten dat er noch cp het. uiterlijk, noch op een practische indeling werd gelet. Een kamer met één raam voor: een alkoof, een achter kamer en een zolder met een glazen dakpan, die als venster dienst drel een zolder, waar het des zomers be nauwd en des winters steenkoud kan zijn. Maar het. zi.in merendeels vrije huisjes, die, goed aangekleed,"nog een behoorlijke indruk kunnen malcén. Zo'n enkel huis doet dat ook. Daar hangen nette gordijnen voor het en kele raam daar doet een geranium of een clivia krampachtige pogingen om in liet leven to blijven en één keer moet hot zelfs zijn voorgekomen, cfcu. zo'11 clivia in het donkere straat je heeft gebloeid! De wonderen zijn wereld nog niet uit. Het is even eens eèn wonder, dat de bewoners het leven houden. Maar dat gaat wonder- best. Kleine kinderen krioelen er voor de altijd openstaande deuren. Ver keer kent het straatje niet. Alleen de mestkar van dikke Gijs komt er 'ge regeld door en die rijdt zo langzaam, dat ze geen gevaar voor de spelende jeugd oplevert. De specie, die Gijs moet vervoeren, klotst in z'n wagen en spoelt er herhaaldelijk met een brede golf overheen, zodat hele kar- revrachten verloren gaan karre- vrachten, die je als een langgerekt spoor in het straatje terugvindt. De bewoners zijn er al aan gewend; de koemest karakteriseert het straatje. Alleen de mensen met de nette gor dijnen ergerden zich er aantoen ze er pas kwamen wonen. Nu weten z» ook niet beter. De penetrante geur van de koemest verdrijft die van de armoede, welke anders in de Dinkelmanlaan zou han gen. Want armoedig is het er. Dat weet Blankers, de kruidenier, mis schien wel het best. Blankers heeft midden in de straat een behoorlijke kruidenierszaak. Je zou er zo'n zaak niet zoeken. Achter de grote spiegelruiten ligt een keur van artikelen. Bij Blankers kan je klompen kopen, maar ook zeep en so li, garen en band, stroop, suiker, thee, koffie en petroleum. "Jantje van Alles" staat er met blauw geschilder de letters op het grote raam en dat is niet overdreven. Bij Blankers kun nen de buurtbewoners voor alles en nog wat terecht en het is een lust, dikke kruidenier in de zaak bezig te zien op te merken, hoe hij met een kwinkslag en een grapje z'n klanten bezig houdt hoe hij doodbedaard iemand die haast heeft voor laat gaan. omdat hij weet, dat er thuis kleine kinderen alleen moesten worden ge laten om even gauw een boodschap te halen. Blankers kent al z'n klanten bij naam en toenaam. Zo. Marietjenou ben je toch aan de beurt, niet? Geef maar eens hier. meid heeft moeder het op geschreven? Omdat de kleine maar nauwelijks boven de toonbank uitkomt, loopt de kruidenier even om en neemt uit het groezelige knuistje het briefje, dat Marietje stevig vastklemt. Blankers in z'n lange', smetteloos witte jas. valt bij z'n klanten die er allen min of meer grauw en zorgelijk uitzien, ge heel uit de toon. Z'n handen zijn dik en vlezig z'n goedmoedige, dikke kop straalt van vriendelijkheid. Hij heeft het uiterlijk van de man, wien het goed gaat in het leven en die het er best van neemt. Blankers is een aardige kerel, die het goed met de mensen meent en die zich er niets van aantrekt, dat er zoveel gruwelverhalen over 't straat je en zijn bewoners in omloop zijn. Hij vindt z'n klanten beste mensen al zijn er bij, die maatschappelijk min der zijn geslaagd. Och, wie rijk is, woont nu eenmaal niet in de Dinkel manlaan. De zaak van Blankers is gemoder niseerd. De meeste klanten hebben haar groei meegemaakt zij hebben gezien, hoe Blankers en zijn vrouw in de voorkamer zijn begonnen, nadat de dikkerd aan. „het fabriek" een onge luk had gekregen. Dat was eerst een moeilijke tijd geweest, rr.aar met in zicht en beleid laad Blankers zijn zaak opgewerkt en geleidelijk aan was zij uitgegroeid en als de clivia bij een der buren zelfs tot bloei gekomen. Het is soms moeilijk na te gaan. waar door een zaak levensvatbaarheid heeft bij Jantje van Alles was dit niet moeilijk. De kruidenier had dadelijk begrepen., dat het straatje-alléén hem geen bestaan kon opleveren en daar om had hij zich van stonde af aan ook op de uitbrengklanten toegelegd. Door de gehele stad werden de kruide nierswaren van Jantje van Alles be zorgd en het duurde niet lang, of er kwam telefoon en moest er een vol wassen bediende worden aangenomen om de gehele dag de bestelde bood schappen rond te brengen. Jongens ge noeg: de ouders wilden allemaal hun kinderen wel bij Blankers laten wer ken al leerden ze er geen vak, een goed weekgeld en een goede behan deling waren ook wat waard. En geld konden de meeste ouders in 't straat je goed gebruiken. Nauwelijks van school moest er worden meeverdiend. en Blankers was een ideale werkge ver. M'n bediende moet er netjes uitzien, placht hij te zeggen. Voor 'n wit jasje zal ik zelf zorgen dat bedekt al veel. Maar als de broek, die onder dat witte jasje uitkwam te vodderig was, dan stapte Blankers met de nieuw-aangonomene naar de kleerma ker om hem een stevige rijbroek te laten maken. Ja. Blankers wist wel, hoe hij de zaken moest aanpakken. Maar de hele buurt gunt hem z'n betrekkelijke welstand. Hij is voor de vrouwen de vraagbaak de goede raadgever. Zij komen bij hem met al hun zorgen en noden. Hij weet beter dan de bezoeker van „Steun" welk gezin er waard is te worden gehol pen. En helpen doet Blankers graag en goed, In de oorlog heeft hij voor zijn klanten gevochten voor z'n klanten, die wel wisten, dat Blankers r.iet onder de toonbank verkocht dat je bij hem niet moest aankomen om iets „zwart" te doen. Tante Marie, zo wordt z'n vrouw genoemd, heeft er meermalen tegen geprotesteerd, als zij meende, dat haai man al te goedig was. Tante Marie is in vele opzichten de tegenhanger van haar man. De uitersten zoeken el kaar. Zij weegt de suiker precies tot het streepje zij mist de oubollige goedmoedigheid van haar dikke echt genoot. zij is mager en spichtig en zij wil nog wel eens, zo langs haar neus weg. vragen, hoe het „met het briefje" staat. Lang geleden, toen de kinderen bij Jantje van Alles ook nog „voor een cent snoepgoed van het blad" konden kopen dat gaat na de oorlog niet meervoor een cent krijg je niks! kon tante Marie haar ongeduldig: kom, schiet een beetje op, een is te lang, vaak niet bedwingen, als >f andere snoeplustige wat al te lang stond te kijken of hij een stuk duimdrop of een neger bal zou kopen. Blankers was zo niet. Die liet de jeugd de tijd, moedigde de kinderen zelfs nog aan. door te zeggen: Weet je het nu wei heel zeker?, als zij hun keuze hadden bepaald. Ja, die Blankers. De vrouwen moch ten hem graag. Met de vrouwen had hij in zijn zaak dan ook uitsluitend te maken anders dan Veder, de eige naar van "Het Dorstige Hert" op de hoek. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I 402 meter VARA: 7 00 Nieuws: 7.13 Gramofocr. muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.05 Gramefoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters: VPRO: 10.00 „Thuis", causerie: 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramefoonmuziek: 10.30 Schoolradio; IOjïO Orgelspel: 11.20 Rad.o. feuilleton: 11.40 Bas en piano; AVRO: 12,00 Muset' e-orkest: 12 30 Laai:!, en tuin- bouwmedidelingen; 12.33 Sport en prog- nosB; 12.48 Gramofoomnuziek; 13.co Nws.;: 13.15 MeöeQellngen of gramofoomnuziek; 13.20 Lichte muziek: 13.50 Gramofoonniu- zs'k; 14 00 Kook.praa-.je: 14.20 Viool en piano: 14.50 Voordracht; 15.10 Sopraan en piano: 15,30 Amusementsmuziek: VARA: 16.00 Gramofooztmuzick; 16.30] Voor de jeugd; 17.00 Orgel en zang; 17.20 1 Muzikale causerie; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 „Achter de horizon", hoorspel: 19.00 Meisjeskoor; 19.15 „Het volle pond", causerie: VPRO: 19 30 ..Vreugde en verdriet", causerie; Ï9b0 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbe spreking: 20.15 Voorfrach' met muziek; 20 30 „Benelux", causerie: 20.40 ..Aanpas sing". causerie: VARA- 21.00 Fragm. ..II Trovatore", opera (gr.pl.)(22.02-22.15 Buitenlands wekovcrzicht): VPRO: 22.40 ..Vandaag", causerie: 22.45 Avond- wijding; VARA: 2300 Nieuws: 23.15 „ln huwelijk en gezin", causerie: 23.30- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 nieter 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Instrumentaal sep tet; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 3 00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Grantofoonmuzirk; 9.00 Voor de hu:s_ vrouw; 9.35 GxtamocEocnmuziek; 9.15 Schoolradio; 10.00 Orkest concert; 10.45 Kiem vrouwenkoor; 11.00 Voor de zie ker.: 11.40 Kamerorkest en solist; 12.00 Angelus: 12.03 Politiekapel: 12.55 Zonne wijzer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten: 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Strijkorkest; 14.30 Dansmuziek: 15.00 Schoolradio; 15.30 So praan en tenor; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Gramofoonmuziek; 17.40 Lichte mu_ ziek: 18.00 Militaire reportage; 18.10 In strumentaal octet'. 18.30 Lichte muziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 RrgeringsuitzcncLng: Verklaring en toe lichting; 19.30 GramoCOonniuzi ?k; 20.25 De gewone man zegt er 1 zijne van; 20.30 Promenade-orkest en klein koor; 21 00 „Knots en Bondig", causerie; 21.15 Strijkkwartet; 21.50 ..De strijd tegen brand", klankbeeld; 22.05 Gevarieerde muziek; 22.25 ..Om de toekomst van Ne derland". klankbeeld; 22.45 ..Ik geloot in ene. Heilige, katholieke kerk". 23,00 Nws;. 23.15-24 00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12,30 Weerberichten; 12.34 Vlaamse liederen: (Om 12.50 Koer sen-: 13.00 Nieuws: 13.15 Orgel en zang: 14.00 Schoolradio; 15.30 Gramofoomnu ziek: 15.45 Idem: 16.00 Li'erari-murikaal orogramma16.40 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws: 17.10 Viool en piano: 17.4"- Gra mofoonmuziek: ih 10 Causerie; is.20 Gra mofoonmuziek 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19 10 Gramofoonmuziek; 20.00 Vioolreeital; 20 15 Symphonie-orkcs 1 en soliste: 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.10 Kroniek van cV State--Ge neraal der Oudstrijders: 22.15 internatio nale Radio Universiteit: 22.45 Studenten liederen; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL. FRANS. 484 meter 12.05 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.10, 11.30. 15.00, 15 45 cn 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws: 17.15 Gramofoomnuziek: 17.30 Zang en plano: 19.00 en 19.40 Gra- mofoontmtr'ek; 19.45 Nieuws: 20.00 Oni- roeporkes'22 Q0 Nieuws; 22.10 Kamer muziek 22.50 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2