Amsterdam heeft investeringsplan voor vijf jaren nodig Extra zorgen Kloeke studie Vc>, V- En een betere financiële regeling met het Rijk Wijkcentra en -raden Perspectief in nieuwe schoonheid Samen verlies i twÊtoSSt STv. In vier maanden klaar Nieuwe school Surinameplein Stembussen liggen klaar! JES: met trein en boot Werkloosheid doelbewust bestrijden 'Bioscoopbedrijf wordt te zwaar belast' HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1). Op welke punten moet de gemeentelijke zorg zich het eerst richten? Het Plan noemt: woningbouw, stadsuitbreiding, sanering van woonwijken en bestrijding werkloosheid. Uit het grote-stadskarakter vloeit een grotere mate van zorg voor de mens voort dan in kleinere gemeen ten wordt betracht. En: wie gaat verstaan, dat de Ziel kundige hulp voor de mens niet min der belangrijk is dan de zorg voor het lichaam, die zal er naar streven, dat deze zielkundige hulp in Amster dam ook voor allen die haar behoe ven beschikbaar komt. Het grote aantal onkerkelijken legt extra zware verantwoordelijkheid op de levensbeschouwelijke en maat schappelijke organisaties en op het gemeentebestuur. Bioscoop, variété en sport zien hun aantallen bezoekers veel sneller toenemen dan schouwburg en con cert, hoewel die hier beter worden bezocht dan elders. Zo is er veel in het leven van Am sterdam, dat met zorg vervult. Onherstelbaar De uitroeiing der Joden heeft aan het geestelijke en maatschappelijke leven van Amsterdam een onherstel bare slag toegebracht. Onze stad is niet meer als voor heen het onbestreden centrum van handel en verkeer, van culturele initiatieven en politieke vooruitstre vendheid. De uitgaven voor volksgezondheid, sociale zorg. onderwijs en cultuur, waren in 1939 lager dan in 1934, maar in 1951 liggen zij op een aan zienlijk hoger niveau. En wanneer men dan terwille van een rangorde een Investeringsplan opstelt, dan zal in het bijzonder moeten worden gelet op de nood op sociaal en cultureel gebied. Daarbij noemt het Plan ook een radicale verhoging van de studietoe lagen bij voortgezet onderwijs. Daar mee wordt voldaan aan een zowel algemeen democratisch als speci fiek socialistisch beginsel. de Ter bereiking van een gezonde financiële toestand van gemeente is nodig: 1. Een betere regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. 2. Opstelling van een gemeentelijke balans van bezittingen en schulden, ten einde een beter inzicht in de bestaande toestand te verkrijgen. 3. Opstelling van een gemeentelijk investeringsplan voor vijf jaar. Per jaar zal Amsterdam in de komende jaren 120 a 150 millioen moeten investeren. Het eerste hoofdstuk van het Plan voor Amsterdam geeft een perspectief voor de stad: „Perspectief voor Amsterdam ligt in de erkenning, dat het een werk stad is geworden, met een niet gerin ger deel van de beroepsbevolking werkzaam in de industrie dan bij voorbeeld in Rotterdam. Het grootse verleden van Amster dam als cultuurcentrum gaat her leven waar zijn kunstenaars uit de werkelijkheid van heden stof putten voor het scheppen van nieuwe schoonheid. De schoonheid van Amsterdam van morgen zal een geheel andere zijn. dan die van gisteren en vandaag. Wie het beeld van Amsterdam eco nomisch, sociaal en cultureel over ziet, ontdekt tal van aanzetten, die aan de stad der toekomst kleur en een eigen karakter kunnen geven." 4. Ook voor de gewone uitgaven dient men zich reeds nu te bezinnen op de bestedingen, die men in de komende jaren als er méér geld beschikbaar is, zal kunnen doen. 5. De tariefspolitiek moet voor het geheel der gemeente bedrijven een sluitende exploitatierekening opleveren. De tariefstelling zal echter rekening moeten houden met de draag kracht van de afnemers. De tarieven van haven en handels- inrichtingen dienen te worden gewijzigd. Aldus het hoofdstuk, dat handelt over de gemeentehuis- houding. Het gemeentelijk investerings plan is nodig om de te verrichten uitgaven goed tegen elkaar te kun nen afwegen. Het zou elk jaar op nieuw bijvoorbeeld voor een periode van vijf jaar moeten worden vast gesteld door een investeringscommis- sie. waarin de wethouders, enige raadsleden, hoofdambtenaren en eco nomische adviseurs zitting hebben. Het plan wordt als advies voorgelegd aan de raad. Het is niet onredelijk, lezen wij in het hoofdstuk over de gemeentebedrijven, dat dege nen, die voor hun bedrijfsuit oefening profiteren van de stadsuitleg in Noord, ten dele in de grote offers voor de IJ- ponten bijdragen. Tekorten op de IJ-veren be horen te worden omgeslagen over het totale openbare ver voer, respectievelijk over de andere gemeentebedrijven. -"«as-.' v"' Voor de oorlog leverden de be drijven een belangrijk deel van de inkomsten van de gemeente. X'u komt een aanzienlijk deel van dc lasten dergemeente voort uit tekorten van deze bedrij- j Tekorten waren aanvaardbaar in j een periode; toen velen nog beneden j het bestaansminimum moesten leven. I Zij kregen als het ware iets cadeau j door de lage tarieven. Maar in de huidige tijd zal het geheel der gemeentebedrijven in het I algemeen een sluitende exploitatie moeten opleveren. Alleen voor die voorzieningen waarvan het gewenst moet worden geacht dat ook dearm- sten er ten volle van profiteren, is kosteloze verstrekking of levering be neden kostprijs doelmatig. Het tekort op die diensten moet. worden goedgemaakt door overschotten op andere diensten. Het Plan Mens en Stad. Amsterdam Vandaag en Morgen is in op dracht van de Federatie Amsterdam der Partij van de Arbeid samengesteld door een commissie, waarvan de oudste wethouder. Bernard C. Franke, voorzitter was, drs J. M. den Uyl, wetenschap pelijk secretaris. J. Boet je. organisatie-secretaris en mr R. van den Bergh. A. S. Herfst, drs A. B. van Heusden. B. Ram, mr A. de Roos, mevrouw C. de RoosOudegeest, P. Simonis, mr J. J. van der Velde, dr W. H. Vermooten, mr H. Westermann en J. de Wit leden. Heel wat sub-commissies, samengesteld uit een keur van deskun digen, hebben aan de veertien hoofdstukken gewerkt. Op 1 September 1952 is men er mee begonnen en aan het eind van het jaar was het klaar. Thans is het in druk verschenen. In haar voorwoord zegt de Plancommissie er diep van door drongen te zijn. dat zij op tal van punten nog sïechts een eerste verkenning heeft verricht van de problemen, die de stad en haar be volking in de toekomst zullen hebben op te lossen. De commissie heeft getracht „hernieuwde aandacht te ivekken voor het streven, Amsterdam te maken tot een welvarende stad, waarin de mens zich in vrijheid zal kunnen ontplooien." Bioscoopbezoek neemt meer 1 in Amsterdam altijd meer be- toe dan dat aan schouwburg langstelling hébben gehad dan en concert, hoewel de laatste I elders. Het Plan gaat er van uit, dat wanneer er voldoende contact bestaat met de gemeenteraad, men bet in stede van in vergroting van deze raad kan zoeken in „terri toriale decentralisatie", dat wil zeggen in het scheppen van w ij k r a d e n met zekere bevoegdheden. Een uitvoerig- en zeer belangwekkend gedeelte (waarin wij de hand van wethouder B. C. Franke menen te onderkennen), is aan de wijkgedachte gewijd en in zeer positieve stellingen wordt betoogd, dat het huidige wijkwerk niet dat is wat men er zich in de toekomst van voorstelt. Met de wijkgedachte heeft het werk der sinds 1947 bestaande wijkcentra al heel weinig gemeen, zegt de schrijver, en hij ziet het verschil aldus, dat thans veelal meer zijn ingeschakeld de organisaties die werken voor de wijkbewoners dan die welke uit de wijkbewoners zelf naar voren zijn ge komen. Ook is de wij.ze, waarop de verhouding tot de overheid zich ontwikkelt (de centrale plaats, die een typische verzorgings- dienst als Sociale Zaken inneemt) geheel in strijd met de wijk gedachte als hier wordt voorgestaan. Het moet met nadruk worden geconstateerd, dat de ontwik keling van gezond, zelfstandig wijkleven op deze manier is uitgesloten. Daarom zijn de tegenwoordige wijkcentra ook als kiemcellen voor de toekom stige ontwikkeling ener terri toriale decentralisatie niet bruikbaar. Grotere ivijken Een andere treffende uitspraak is, dat de traditionele buurten der stad. doordat de bevolkingsstructuur te eenzijdig en de omvang te gering is. niet als wijk kunnen fungeren. De nieuwe (wijdere) grenzen zullen eerst kunnen worden vastgesteld na een grondig statistisch, sociografisch en sociaal-psychologisch onderzoek. Het rapport noemt het als een De tekorten op de IJ-ponteh moeten niet drukken op één bedrijf, maar worden verdeeld over alle. (Van een onzer verslaggevers) Er wordt een nieuwe school ge bouwd aan het Surinameplein (noordzijde) bij de Andreas Schelf houtstraat, als de gemeenteraad het voorstel van B. en W. goedkeurt. Er wordt een crediet voor gevraagd van 251.900, Hét wortlt een acht- klassige lagere school van zgn. lich te constructie. De bouwtijd van deze school is zo danig, dat verwacht mag worden, dat bij het begin van de nieuwe cursus over zo niet aile, dan toch zeker over vier lokalen kan worden beschikt. Wanneer althans nog deze maand met de bouw kan worden be gonnen Het Ministerie van Onderwijs heeft het benodigde bouwvolume reeds toegewezen. Ook de andere organen zullen spoedig het stichten van deze school goedkeuren, ADVERTENTIE I.M. Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0,95, ƒ2,40 en ƒ8,88. Op het stationsemplacement van Bergen op Zoom staat een lange trein. Het is de privétrein van de Stichting Jongeren Studenten, de Amsterdamse JES. Maar de passagiers zijn ditmaal geen kamperende Mokumertjes, verre daarvan Treinleider Hans van Klift heeft, midden in de drukte die er in zijn „stafkwartier" heerst, in het kort het fijne van de zaak verteld. Volkenkundig avondje Vorige week Dinsdag vertrok de trein uit Amsterdam. Aan boord: zestien studenten, onder wie drie meisjes en een vracht goederen voor de ge troffen gebieden. In Breda loste de trein al een deel van die lading, om daarna door te stomen naar Bergen op Zoom. En daar heb ben de wagons nu een prima bestemming gekregennacht verblijf voor dijkwerkers. Hon derd slaapplaatsen heeft de treinbemanning ingericht en ze kwamen en komen alle hon derd van pas. De bemanning heeft het ove rigens niet gemakkelijk gehad, Het ivas de eerste dagen dag en nacht werken en het werd sommige van de studenten zo zwaar, dat zij oververmoeid naar de hoofdstad moesten terugkeren. De JES heeft niet alleen haar trein gestuurd, ook haar kampeerschip. Dat is onder commando van hoofdleider C. Kadorp naar Zeeland gevaren en het heeft daar niet minder goede diensten kunnen bewif» zen bij de massale krachts inspanning die m de noodge- bieden is ontplooid. In Stellen dam heeft het schip bijvoor beeld de marine geassisteerd, die daar met het opruimen van cadavers bezig was. Gister avond is het weer in de thuis haven gearriveerd. De JES heeft bij alle impro visatie van de laatste tien dagen meegéimproviseerd... en goed. Films over de Belgische Con go, over een Negerdorp aan de zuidrand van de Sahara en over de boerenbevolking van India draaiden Woensdag avond in het Tropenmuseum. En ook: het overzicht, dat Polygoon van de ramp heeft samengesteld. Een collecte voor het Rampenfonds bracht j 464.90 op. Gemiddeld een gulden per toeschouwer. HEREN IN CARRÉ Onder het hoofdje „Rechts zaken" in Het Volk van 12 Februari 1903: DIE KOMEN ER WEL GOED AF! Drie heeren; die bij Carré de voorstelling in de war hadden gestuurd en als beesten waren te keer gegaan toen ze Werden ingerekend, loerden door de rechtbank ver oordeeld tot... geldboeten. Pasen in zicht Zo ongemerkt komt Pasen in zicht. Suikeren eieren en cho colade kippen staan al in de banketbakkerswinkels. En over eieren gesproken: de leden van de klaverjasclub „Amslelstroom" hebben nu vast het geld, dat zij zouden gebruiken voor hun traditionele uitreiking van paaseieren en paasbrood, afgestaan ter le niging van de nood. Een be drag van tweehonderd gulden. Hun motto: „Elke vereniging dit gebaar, en weer minstens twee ton bij elkaar!" Helpende scholen Ja, welke school helpt eigen lijk niet? Maar van twee lage re scholen in Amsterdam is het toch aardig, iets te vertel len over die hulp. De kinderen van de Water- graafsmeerschool hebben zich voorgenomen, van de zomer twee glaasjes ranja minder te drinken. Nu vast hebben ze tweemaal twintig cent afge staan, en samen met een bij drage van het personeel kon dc school in Betondorp zo ƒ250 naar het Rampenfonds zenden. De Comeniussehool op de Bilderdijkkade heeft de zaak op allerlei manieren aange pakt. De klaverjasclub van de ouders gaf de héle kas: 545.55 om precies te zijn. De dames- gymnastiekclub schonk geld, de oudercommissie, en.de leer lingen zelf brachten meer dan zeventig gulden bijeen. Samen: zevenhonderd gulden! Voor schakers Zaterdagmiddag houdt de Amsterdamse Schaakbond ten bate van het Rampenfonds een gongwedstrijd in Sporthal De Graaf, Amsteldijk 10. Vrije deelneming, entree een gulden. Volleybal Veel sportnieuwtjes pleegt u op deze plaats in de krant niet te krijgen, maar hier is er toch één. Zaterdagmiddag wordt er namelijk gevolleybald voor het Rampenfonds. De teams (dames en heren) van Amsterdam en Utrecht spelen tegen elkaar in de turnhal aan de Marnixstraat, van twee uur af. Het kost twee kwartjes kijkgeld. y-, aar liggen ze. in het Bu- Ze zijn in de Staalstraat nog 1 reau Verkiezingen in de eens geteld en ze gaan nu naar MS Staalstraat: de stembus- de stembureaus. Dat er véél in sen. die pas weer op 25 Mei kan, laat de kleine foto zien. emplooi zouden vinden, als niet iemand op het idee geko men was ze te gebruiken voor de grote inzameling, die „De stem van het hart" heet. De actie, waarmee Amsterdam het Rampenfonds een nieuw steuntje in de rug wil geven en die morgenavond in Noord begint. De bussen, opgeschrikt in hun winterslaap, liggen klaar. Zaterdagavond is iedereen welkom in het Vossiusgymna- Vulpen (merk Union) ver- sium, ingang W. Royaards- loren heeft A. van Tooren. straat. De gymnasiastenbond Balth. Florisstraat 43-1. In of „Vossius" begint er om acht bij Veiligheidsmuseum bij het uur een filmvoorstelling ten helpen bij goederenvervoer, bate van de slachtoffers. Vinder? ZO IS DAN het met belangstel ling tegemoet geziene Plan voor Amsterdam van de Partij van de Arbeid verschenen. Een fleu rig. tot kopen nodend boekje, met een omslag in de kleuren van de stad, zwart en rood en een foto-montage, gebaseerd op het thema van het Plan: Perspectief. DE HOOFDLIJNEN van het werk vindt men beknopt in dit num mer: bepalen wij ons thans tot een persconferentie, die aan de publicatie is voorafgegaan en waarin op drie belangrijke vra gen het antwoord is gegeven. IS HET PLAN. vroeg drs J. M. den Uyl, wetenschappelijk secreta ris der Plancommissie, typisch socialistisch? EN HIJ BEANTWOORDDE zijn eigen vraag met: Ja, in dien zin. dat het poogt via allerlei sociale stromingen te komen tot planmatigheid, een typisch socialistische gedachte. Daarom ook. is het uitgewerkt in veel detailplannen. EEN TWEEDE VRAAG was: had de voorzitter, Bernard C. Fran ke, zelf wethouder en loco-bur gemeester, wel aan zulk een plan uit particuliere bron moe ten meewerken? Had hij niet veeleer in het gemeentebestuur zelf het besprokene en geadvi seerde aan de orde moeten stellen? DIE KWESTIE WAS kort geleden opgeworpen door de Nieuwe Rotterdamse Courant en de wethouder gaf er nu zelf het antwoord op. Ik zie er niets onredelijks in, zei hij, dat een wethouder aan zulk een toe komstbeeld meewerkt. Want om een perspectief gaat het in de eerste plaats: de bedoeling is te bepalen waar wij nu, na vijftig jaar van mede-regeren in de raad, zijn komen te staan en hoe het verder moet gaan. En waarom zou de dagelijkse arbeid van een wethouder hem belet ten vooruit te zien? EEN DERDE VRAAG ten slotte, voortgekomen uit de kring der persmensen, was: Hoe is dit alles te financieren? En daarop antwoordde drs Den Uyl: Wij zullen het niet kunnen zonder het rijk. DAAROM STELT het Plan ook zo uitdrukkelijk voorop, dat de hoofdstad met haar vele bijzon dere verplichtingen, recht heeft op een betere financiële rege ling met het landsbestuur. VOOR HET OVERIGE spreekt ons overzicht van de hoofdstukken voor zich zelf. De strekking van het Plan is: de burger moet zelf meer méédoen en dat lijkt ons een uitstekende gedachte. Am sterdam mag niet achteruit gaan door lauwheid. TOT ZOVER voor vandaag. Wij zullen nog heel wat keren op deze kloeke en doorwrochte stu die terug komen. Want dat is het werk der commissie zeker waard. gunstige ontwikkeling, als men ook de godsdienstige verenigingen bij de wijk-ordening zou inschakelen. De bevoegdheden van de w ij k - raad zouden voorlopig adviserend en niet verordenend moeten zijn. Men zou een of meer leden van het dagelijks wijkbestuur de verga deringen van de gemeenteraad kun nen doen bijwonen met adviserende stem voor aangelegenheden de wijk betreffende. Een wijkpers (weekbladen) zal wel licht tot ontwikkeling kunnen komen. Voor de werkgelegenheid vraagt het Plan een doelbewuste openbare- werkenpolitiek met Investeringsplan en tijdige detailplannen. Door het lage geboortecijfer is de beroepsbevolking betrekkelijk oud. Juist onder de ouderen is de werk loosheid het grootst. Drie maatrege len worden genoemd, die overweging verdienen. Een afzonderlijk hoofdstuk is ge wijd aan de arbeidsverhoudingen van het gemeentepersoneel, waarin uitvoerig de positie van de gemeen te als werkgeefster wordt om schreven. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam zal het Am sterdamse gemeentebestuur verzoe ken de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen te verlagen. Terecht, zegt de K.v.K.. maakt het bioscoopbedrijf er bezwaar tegen dat het 35 procent vermakelijkheidsbe lasting moet betalen, terwijl voor alle andere soorten vermakelijkheid slechts een tarief geldt van 20 pro cent. Tweehonderd andere gemeenten hebben de rechtmatigheid van de be denkingen van het bioscoopbedrijf al erkend en het heffingsprecentage tot een redelijk peil terug gebracht. De Kamer hoopt, dat Amsterdam dit voorbeeld zal volgen. Op het ogenblik vindt men in het Tropenmuseum een expositie ..Nieu we aanwinsten" ran de afdeling cul turele en physische anthropologic. Voor Maart wordt de tentoonstel ling „Kralen, pitten en schelpen" voorbereid. Later in dit jaar komt er moderne Indiaanse volkskunst en een expositie van grot-tekeningen uit Melanesia.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3