Pont tolde door dijk- gat de polder in THam&fi dt&é&djicocJteAtrL Gelden verdelen zij liever zelf... Denen zetten hulp van 1945 voort Tholen werkt, maar te onsamenhangend Twintig zware trossen van „Willemsdorp" gingen aan flarden Commentaar: E.V.C. is geen Nederlandse Vakcentrale Inzamelingen op 3500plaatsen Destructors draaien op volle toeren „Bonte Dinsdag- avondtrein moest doorgaan" HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) Ogenschijnlijk is de „WILLEMSDORP", de oude pont van de veerdienst Kruiningen—Perkpolder, er bij de orkaan van 1 Februari vrijwel zonder kleerscheuren afgekomen. De schade zal echter eerst dan volledig geconstateerd kun nen worden als de boot in het dok ligt. Als Maar de „WILLEMSDORP" ligt niet in het dok. Hij ligt in de polder tussen Kruiningen en Waarde, bijna twee kilometer van het dijkgat bij de verdronken veerhaven, waar hij in de bewuste Zondagnacht op drift raakte en op de golven van de machtige vloed de polder in tolde. Tot hij voor een kapotte binnendijk bleef liggen, op een plaats waar nu bij normale vloed maar een halve meter water komt. ■J. -V-- Eens stonden een café, een wachtlokaal en enkele gebouwtjes aan de veerhaven in Kruiningen. Van dat alles is niets meer terug te vinden. Het enige dat aan de haven herinnert, is de verwron gen staalconstructie van de be weegbare oprit. Het communistische Wereld Vak verbond heeft vijf millioen Franse francs gestuurd naar de E.V.C. voor de slachtoffers van de watersnood. Het heeft aan de E.V.C. meegedeeld, dat het zijn aangesloten organisaties zal opwekken, inzamelingen te houden. Desgevraagd deelde men aan het A.N P. mede. dat afdracht van deze gelden aan het Nationaal Rampen fonds niet zeker is. „Daarover moet nog worden beslist. De kans is groot, dat de E.V.C. zelf dat bedrag verdeelt." De Christelijk Gereformeerde Ker ken willen eveneens zelf beschikken over de gelden, die Zondag tijdens de kerkdiensten zijn ingezameld. Uit een brièf van deputaten aan de predikanten der Christelijk Gere formeerde Kerken, die vanmorgen in „de Volkskrant" stond afgedrukt, blijkt, dat zij de gelden willen be stemmen voor „bijzondere noden in eigen kerkelijk leven". Eenheid a De stormvloed heeft een natio- V nale ramp veroorzaakt: hulpver lening en herstel zijn een nationale zaak. Zo hebben bijna alle Neder landers het van het eerste ogenblik gevoeld. De gulle vrijgevigheid, die aan de dag wordt gelegd, is stellig mede te zien als een uiting van het warme gevoel van eensgezindheid van het ganse volk. De pogingen van de communisten om zich los te maken uit de band, die alle Nederlanders in het uur van de nood omsluit, is door vele van hun eigen aanhangers afgewezen, ge tuige de weigering der arbeiders om zich terug te trekken uit de hulpver lening door overwerk. De "E.V.C. gaat niettemin door op de verkeerde weg. Het communisti sche Wereldvakverbond heeft de E.V.C. vijf millioen francs 55.000) toegezegd en de E.V.C. overweegt dit bedrag niet in het Rampenfonds te storten, maar het zelf te verdelen. Wij hadden niet anders verwacht. Maar pijnlijk verrast zijn wij door het bericht, dat ook de Christelijk Gereformeerde Kerk zich wenst af te zonderen en de in haar kring in gezamelde gelden uitsluitend in eigen kring gaat verdelen. Heel Nederland spant zich in om alle getroffenen zonder onderscheid te helpen. Afzondering in eigen kring is met de eenheid, die ons volk be zielt en siert in strijd. Het Duitse schip „Erich" heeft geseind dat het Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur een gekleurde open roeiboot heeft zien drijven 25 mijl noordwest van Den Helder. Na de ramp heeft heel Nederland zich met verbazing afgevraagd hoe het mogelijk was, dat het water zo scherp als een mes door dijken kon snijden. Men heeft zich afgevraagd hoe het mogelijk was dat huizen en hofsteden na een enkel binnenstro mend giertij aan brokken lagen. Maar het water gaf een voorbeeld van zijn grootste kracht door een kloek schip als een speelgoedbootje op te nemen en twee kilometer land inwaarts aan de grond te zetten. In de rampzalige nacht lag de AVillemsdorp" met twintig zware trossen aan de reservesteiger in de eerhaven van Kruiningen vastge sjord. En toch was er geen houden aan. Het water onderspoelde de meer palen. trok de trossen in één keer aan flarden, sloeg een gat in de dijk- glooiing, en dreef het schip het land I, De ene golf na de andere daverde het gat binnen, maakte van het land eer. zee, waarop de „Willemsdorp" stuurloos weggierde. Langs boerde rijen en boomgaarden, over vernielde huizen en schuren, dwars door de polder in oostelijke richting. Roerloos en rechtop Op een kleine akker tussen twee hofsteden liet de vloed hem liggen, als een vis op het droge. Maar als een vis die niet meer spartelde. De „Willemsdorp" ligt er roerloos, stom verbaasd over zoveel machtsvertoon van het water, waar hij al tientallen jaren een goede vriend mee was. Hij ligt er keurig rechtop, geen streepje uit het lood. Maar verslagen zoals hij nog nooit is geweest. En geen lieve moeder die hem vandaag- de-dag er uit kan helpen. De provincie Zeeland kan geen bo ten missen, zeker niet op zijn veer diensten. Voor de „Willemsdorp" staat de deur naar de Schelde nog open:- op achthonderd meter van zijn ligplaats is een groot gat in de dijk. Zolang dat gat niet gedicht is, kan de veerboot er nog uit. Deskundigen zijn inmiddels de toe- si and gaan opnemen. Men heeft nu het plan om in ieder geval vóór of op de 14e Februari te proberen, de pont uit de polder te trekken. Gebruik zal worden gemaakt van zg. kamelen, die een groot draagver mogen hebben bij weinig diepgang. Een sleepbootje met eveneens gerin ge diepgang zal dan de pont. die op de kamelen moet drijven, trachten door het dijkgat naar buiten te trek ken. De „Prins Hendrik", ook van de veerdienst Kruiningen—Perkpolder, heeft het er beter afgebracht. Toen de „Willemsdorp" op drift raakte lag hij in de „fuik", met kettingen aan de beweegbare oprit vastge maakt. De motoren draaiden op volle toeren om weerstand te bie den aan het water, dat met steeds grotere kracht de veerhaven bin- nenstuwde en de polder inliep. Door bij de eerste gelegenheid, die zich aanbood naar buiten te varen, is de „Prins Hendrik" aan het geweld ontsnapt. Haven verdwenen Van de veerhaven van Kruiningen met zijn cafeetje, wachtlokaal en ge bouwtjes is niets meer over. De vroe gere haven is bij dood tij een blank watervlak tussen twee afgebrokkelde dijkhoofden. Het enige dat nog aan de veerhaven herinnert is de ver wrongen staalconstructie van de be weegbare oprit. Een honderd meter van de oprit af ligt landinwaarts het wrak van de Belgische tanker „Capella", die even als de „Willemsdorp" van de trossen sloeg en door het dijkgat spoelde. Het schip ligt, door midden gebro ken, tegen een bunker die stand heeft gehouden. In enkele edities heeft een bericht gestaan over de E.V.C. als een „zich noemende Nederlandse Vakcentrale". De lezer zal begrepen hebben, dat hier een hoofdletter te veel is ge bruikt, De in werkelijkheid bestaan de Nederlandse Vakcentrale voelt zich door de verwarring, die de on nodige hoofdletter zou kunnen zaaien zeer gekrenkt. Wij zijn dan ook gaar ne bereid nog eens nadrukkelijk mee te delen, dat de E.V.C. en de Ne derlandse Vakcentrale twee afzon derlijke organisaties zijn, die in het geheel niets met elkaar hebben uit te staan. Regelingen vergoeding van vervoer De minister van Verkeer en Water staat heeft een regeling getroffen voor de vergoeding van het vervoer te land en te water in de noodge- bieden. Er zijn daarin bijzonderhe den opgenomen over de wijze, waar op men rekeningen in kan dienen bij de Rijksverkeersinspectie, de Be vrachtingscommissarissen, de burge meesters en de evacuatiecommissa rissen. (Van onze correspondent in Kopenhagen) Overal in Denemarken heeft de ramp in Nederland een j diepe indruk gemaakt. Zodra door pers en radio de omvang I van de nood bekend werd, be- gon men de eerste voorberei dingen tot hulpverlening te treffen. Dat was de Holland- hjaelp, geleid door het Rode Kruis, die al meer dan vijf en een half millioen gulden om vat. Het Deense Rode Kruis heeft er De vergunning om tot het maxi mum-aantal uren over te werken in industrieën die werken voor de nood- gebieden, is verlengd tot en met Za terdag 28 Februari. Doet mee! De arbeiders van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening in Artis te Amsterdam zijn Maandag 2 Februari een inzamelingsactie begonnen voor het Nationaal Rampenfonds. Don derdag hadden zij te zamen met de arbeiders in het Amsterdamse Bos reeds 372,27 bijeengebracht. Nu hebben zij besloten ook nog het loon over één snipperdag be schikbaar te stellen. Tevens doen zij een beroep op alle arbeiders van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ningen en van de D.U.W. om hetzij het loon van een snipperdag hetzij twee vacantiebonnen af te staan voor de slachtoffers van de ramp. Namens de G.S.W.-arbeiders van „Artis" E. S. R. Swerissen, Govert Flinckstraat 141-1, Amsterdam. Geen offer Steeds meer voetbalverenigingen arrangeren met kunst- en vliegwerk vriendschappelijke wedstrijden ten bate van het Rampenfonds. Ook op weekavonden bij kunstlicht. Hoewel de bedoeling goed is, vind ik dit geen offer van de bestuursleden. Men wil geld inzamelen buiten de normale recettes van de competitie om. Als het een beetje wil, vraagt men de K:N.V.B. ook nog uitstel van vastgestelde competitiewedstrijden In dit verband moge ik wijzen op de fiere houding van het A.F.C.- bestuur. Dit heeft besloten de gehe le recette van de eerstvolgende com petitiewedstrijd voor het goede doel af te staan. Dit is een offer voor de clubs, dat over geheel Nederland door alle ver enigingen gebracht dient te worden! A. G. Bakels, Amsterdam-West Dijkfoncïs Het zich onttrekken aan bijdragen schijnt de E V.C.-ers landelijk te zijn bevolen. Het moest nu mogelijk zijn deze mensen geheel buiten de ge meenschap te sluiten. Ontslag bij hun werkgever en ze dan van elke steun uitsluiten. Misschien, dat zij dan nog eens moeite zouden doen naar het Beloofde Land te emigre ren. Maar nu ter zake! Zou een spe ciaal fonds ter versterking van onze Zee- en Rivierdijken niet mogelijk zijn? Met. stortingen van ƒ2,50 en meer per jaar. Zoiets als een ziekte verzekering of bijdrage aan het Rode Kruis. Ik ben van mening, dat weinigen zich daaraan zullen onttrekken. N. T., Zwanenburg. Terpen Zouden wij onze bevolking nog op andere manier kunnen beveiligen dan door aanschaffing van helicop- tères, die te duur zijn? Ik dacht aan het amphibievaar- en -voertuig. Ligt ook hier geen taak voor rijk, provincie en gemeente? Men zou opslaan van Dukws in be paalde centra moeten overwegen, bij voorbeeld in brandweerkazernes. In de polders zou men een hoge terp moeten hebben. J. H. Meijer, Alkmaar. In de Wieringermeer is bij de aan leg der dorpen inderdaad een terp gebouwd. Dit zal inderdaad navol ging verdienen. Velen zijn echter in enkele minuten door de vloedgolf verrast en weggevaagd. Zij zouden een terp niet meer hebben bereikt. Wat over blijft Zou het niet mogelijk zijn ingeza melde kleding, die overblijft, via het Rode Kruis door te sturen naar de vluchtelingenkampen in Duitsland? „Displaced Persons" hebben overal gebrek aan. TJ. BLAAUW— SCH UURMANS Zaandijk. Geef-verplichting Ik heb het vaste vertrouwen, dat in een volledige sociaal-democra tische staat voor alle collecten geen plaats meer zou wezen. Er zou voor alle goede doelen naar draagkracht moeten worden opgebracht, zodat egoïsten geen kans meer hebben hun geld in de zak te houden. J. H. Simonis, Amsterdam. Via de belastingen draagt ieder reeds naar draagkracht bij. En de egoïsten? Nu ja Gebogen damwand Ondergetekende heeft op het idee van de heer J. L. Smit een kleine wijziging, namelijk dat men het deel van de voorgestelde stalen damwand, (Van een onzer verslaggevers) Er zijn teveel bazen en baasjes, zeg en de Tholenaren. Als zij dat zeg gen, bedoelen zij het niet kwaad: zij zijn alleen maar bezorgd, dat de dijk- gaten rond Sint Annaland en Stave- nisse niet snel genoeg dicht zullen zijn. En als zij dat zeggen weten zij bovendien, dat al die „bazen en baas jes" zélf óók niets liever willen. Bij duizenden zijn de hulptroepen naar Tholen gekomen: Nederlandse, Belgische. Franse en Engelse militai ren, arbeiders en technici. Al die men sen willen werken, zo hard zij kunnen. Allen hebben zij maar één gedachte: die dijken moeten dicht, vóór het Zondag weer springvloed wordt. Daarom sjouwen zij dag in dag uit de dijken op. onder dikwijls haast onbeschrijfelijk moeilijke omstandig heden. Dat het op Tholen toch niet gaat, zoals het zou moeten gaan, is niet hun schuld. Het is voorgekomen, dat zij 's middag om één uur bij een ge vaarlijk gat- in de buitendijk boven Sint Annaland moesten zijn. om met het herstel te beginnen. Om half twee kwam er een tegen-order: bijna een uur ver lopen verderop moest er gewerkt worden aan een dam in de binnendijk. Toen zij daar aankwa men, ging ook daar het werk niet door en de hele middag was ver loren. Coördinatie De oorzaak van deze gang van zaken is, dat al deze hulptroepen onder verschillende leiding staan, en dat maakt het werken zeker niet doel matiger. Dat zegt niets van welke leidinggevende groep c in ook: elk op zijn beurt wil zoveel mogelijk helpen. Slechts coördinatie van de ver schillende groepen kan de zekerheid geven, dat alle krachten zo doeltref fend mogelijk worden ingezet. Dat zulk een samenbundeling snel zal plaats vinden daarop hopen de Tholenaren vurig. Want hun grote doel is, het eiland zo sterk mogelijk te hebben vóór de komende Zondag. Als een stille vis op het droge ligt de veerpont „Willemsdorp" te treuren in het polderland schap: een veelzeggende getuige van de enorme kracht van het ivater, dat hem door de kapotte dijk joeg en twee kilometer ver der tussen twee boerderijen aan de grónd zette. Groe]) Amerikaanse deskundigen komt Nederland bezoeken Eigen nieuwsdienst) Een groep van 111 Amerikaanse deskundigen uit de wereld van landbouw, tuin bouw en bloembollenteelt, komt op 25 April met, de Maasdam in Neder land aan voor een bezoek van acht dagen. Zij zullen verschillende beroeps excursies maken, onder andere naai de Landbouwkundige Hogeschool te Wageningen. Aalsmeer. Boskoop en de veiling van Broek op Langendijk. Na hun tocht door Nederland rei zen deze Amerikanen door naar Brussel, Parijs en Londen. Op 4 Juni moeten zij in New York terug zijn. KOU en GRIEP i kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende n OUWR-CACHEt WAARBORGT SHAAKL00S eh -criAKKEUIK INHEHEH (Van een onzer verslaggevers) Negen Nederlandse dcslructorbe- drijven werken op het ogenblik op een maximum capaciteit bij het verwer ken van de duizenden cadavers, die uit het overstroomde gebied worden aangevoerd. Het zijn de bedrijven te Overschie, Dordrecht, Hansweert, Son, Bergum, Purmerend, Schagen, Midwoud en Winterswijk. Het bedrijf te Hansweert stond vier dagen onder water, maar kon ook weer in gebruik worden genomen. Het neemt een groot deel van het dode vee uit Zeeland voor zijn rekening. De cadavers uit West-Brabant gaan naar Son, bij Eindhoven. Zuid-Hol land steunt op Dordrecht en Over schie. Het blijkt nu. dat de kwaliteit van het dode vee nog uitstekend is. vooral dank zij het zeer koele weer van de laatste dagen. De huiden kun nen tot leer verwerkt worden. Wel zijn de meeste beschadigd, doordat met de cadavers gesleept is of de dieren in prikkeldraad hebben ge hangen. De rest van de dieren levert hon derden tonnen diermeel en -vet op. Naar de eigenaars Het is de bedoeling, dat de op brengst van de cadavers zo veel mo gelijk teruggaat naar de oorspronke lijke eigenaars. De oormerken zijn daarbij goede aanwijzingen. Boven dien wordt alle vee. dood en levend, op het ogenblik van nieuwe oormer ken voorzien bij het verlaten van het noodgebied. waarbij tegelijkertijd her komst en aantal ambtelijk op papier «orden vastgelegd. AJC-Pinksterkamp in het teken van rle verjaagde mens Het hoofdbestuur van de A.J.C. heeft besloten het Pinksterkamp, dat jaarlijks wordt gehouden op de terreinen van de stichting „Voor Zon en Vrijheid", in Vierhouten rond de Paasheuvel, geheel in het teken te stellen van de verjaagde en ver drukte mens. Aan Mr H. H. van Heuven Goed hart is gevraagd, de Pinkstertoo- spraak op Maandagochtend te hou den. Het ligt in de bedoeling, enkele vertegenwoordigers uit vluchtelingen kampen aan dit kamp te laten deelnemen. dat boven de dijk uitsteekt, een enigszins naar zee gebogen vorm geeft, waardoor de golven worden terug gedrongen en men water met water kan bestrijden. Men kan het met weinig kosten kunstmatig be proeven. Blaast men over een kopje met vloeistof met een naar binnen ge bogen rand, dan moet men veel har der blazen om er maar enige spatjes over te krijgen dan bij een gewoon kopje Bij toepassing van zulk een dam wand op de rand van de dijk, kan men op onderlinge afstanden de pla ten aan de onderkant in de dijk ver ankeren. Ik wens de heer J. L. Smit met zijn initiatief veel succes. K. SMIT, Amsterdam. Van de pensioenen af! Hoewel vele gepensionneerden ge bukt gaan onder zware zorgen, zou men een half procent of een procent kunnen inhouden voor het Rampen fonds. Enige duizenden guldens zou den hiervoor beschikbaar komen. H. B. Kitz, Zandvoort. Inzender, is gedwongen loonkor- ting wel de weg? En dan juist van de pensioenen? Laat Elftal kiezen Hier onder een idee, dat mij prac- tisch uitvoerbaar lijkt, maar waar van ik niet weet of het reglemen tair mogelijk is. Laat het Nederlands Elftal, dat ten bate van het Rampenfonds zal spelen, kiezen door het gehele volk. Men stelle stemkaarten beschikbaar tegen een lage prijs. Door het bij plakken van bijvoorbeeld een gulden aan postzegels, geven zij het vecht tot stemmen. Wie de juiste samen stelling heeft ingevuld, heeft kans op gratis toegang voor twee per sonen met vergoeding van de reis. Ik heb een model ontworpen voor zulk een kaart. Ik stel mij voor, dat zulk een stemming wel een ton zou opleveren voor het Rampenfonds. H. J. E. SLUIS. Van Neckstraat 4 II, Amsterdam Sport kan helpen Indien alle sportverenigingen de entréegelden van hun eerste thuis wedstrijd na de terecht stilgelegde competitie afdragen, dan zou weder om een groot kapitaal kunnen wor den aangewend. Leden en donateurs moeten mede hun offer brengen door een entréebiljet te kopen. Ik ben er van overtuigd, dat de gemeenten geen vermakelijkheidsbelasting zouden heffen. J. F. TH. LEWALD, Arnhem. Centraal Post-adres Ik geef in overweging voor de ge- evacueerden een centraal post-adres in Nederland in te stellen (Utrecht?), waar alle met bijvoorbeeld drie kruis jes gemerkte post heengezonden wordt. De radio zorgt wel. dat iedere geëvacueerde of pleeggezin onmiddel lijk een adreskaart naar die Centrale Post zendt. W. J. A. ROOSEN. Den Haag. vaart achter gezet. Reeds de Maan dagnacht na de ramp vertrok het eerste vliegtuig met dekens en kle ding. Spoedig daarna volgden de wagonladingen per spoor en de vrachtauto's met laarzen, matras sen etc. Intussen waren de inzamelingen begonnen. Theaters gaven extra voorstellingen, waarvan de volledige opbrengst, het Rampenfonds ten goede kwam. Toneelspelers liepen boven dien met rammelende bussen de res taurants af. Fabrieken en verenigin gen ondernamen collecten. Vervocr- materiaal werd beschikbaar gesteld door spoorwegen. PTT., luchtvaart maatschappijen. particuliere auto bezitters en 'het Vrouwenhulpcorps. De eerste volgeladen vrachtauto vertrok op 4 Februari rechtstreeks naar het. noodgebied. Twaalf ton kle ding ging mee. In lange rijen kwa men de volgende met werkkleding, schoppen en ander gereedschap. Niet alleen Kopenhagen, waar een kwart van de Deense bevolking woont, maar ook andere steden werkten mee. Een gemeente stelde zes houten barakken beschikbaar. En van Slecswijk tot Skagcn. op alle Deense eilanden, werkten op de 6c Februari reeds 3500 inzamclings- centra. Van alle kanten Het is onbegonnen werk de afzon derlijke schenkingen te noemen. Slechts enige voorbeelden: de samen werkende vakverenigingen zonden ƒ25.000. de staat, gaf veertig ton kle ding uit de voorraden van de Burger bescherming. twee grote kisten on dergoed kwamen van koningin In- grid, arbeiders stonden een uur loon af, in sommige fabrieken zelfs een hele of halve dag loon. De stroom heeft geen einde. Op de 8e Februari was geteld: 250 ton kle ding, 100.000 zandzakken, tien grote legertrucks en 150 man hulptroepen, gezamenlijk materiaal ter waarde van 4 tot 5 millioen gulden. En dan bovendien nog de geldbedragen tot een half millioen gulden. Dank is overgebracht door de Ne derlandse gezant, de heer G. P. Lu- den. Maar de Denen beschouwen hun bijdrage niet als een offer, ook al wordt royaal geschonken uit veelal bescheiden beurzen. Ze zien het meer als een voortzetting van de hulp in 1945 en als de logische vriendendienst die men vanzelfsprekend doet voor de wederopbouw van een land, waar voor men warme gevoelens koestert. Advertentie l.M. Advertentie I.M. HOOCTEZON Verkoop en Verhuur. H. J. Maertens N. V. Nassaustraat 5, Haarlem, Tel. L5229. Het Landelijk Comité van Actie van AVRO-leden heeft, een circulaire gericht aan de gewestelijke besturen van de AVRO. In deze circulaire, ondertekend door de secretaris-pen ningmeester van het comité, de heer G. C. Lanclé, worden aan de bestu ren bij onderheden verstrekt over de houding, die volgens het comité de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, in de rampweek zou hebben aangenomen. De heer De Clercq wilde aldus de circulaire - met alle geweld de Bonte Dinsdagavondtrein van 3 Februari laten doorgaan. Gebrek aan medewerking van de kant van het personeel zou dit hebben voor komen. De Snip- en Snaptourneé- avonden gingen doo.', de heer De Clercq zou zegt de circulaire het AVRO-personeel verboden heb- be„ deel te nemen aan een geld inzameling ten bate van het Natio naal Rampenfonds. „Geen wonder aldus de circu laire dat duizenden en nog eens duizenden AVRO-leden vol veront waardiging ogenblikkelijk hun lid maatschap hebben opgezegd en dat verschillende AVRO-medewerkers meededeelden niet langer in AVRO- programma's te willen optreden." Advertentie l.M. u, anneer een wasmachine ia toegerust met een ACME wringer,kuntUerzekervan zijn dat de fabrikant Uw belangen ▼ohnaakt behartigt. Hij weet en meer dan 5 millioen vrouwen weten het dat een ACME wringer de beste is, dat ACME al meer dan 70 jaar de beste wringers maakt. Uw was-resul- taten hangen uiteindelijk af van de wringer die U gebruikt; dus welke wasmachine U ook kiest, overtuig U dat er een ACME-wringer op zit. Ou, ACME «RlhGEKS LIMITED, OAVID ST., SLASaOW S.S., SCOTLAND °P 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3