Vermoeide Koningin in geslagen Zierikzee Geharrewar over Noorse walkie-talkies Die vier Van Dijke's konden er heel goed bij Opa beschouwt Pluto (II) als familielid Rampenfonds geeft nog weinig uit Burgemeester dringt aan op volledige evacuatie K.V.P.-er op betwiste Kamerzetel Twee maanden voor diefstal Koningin zegt feestbezoek af Eén uit velen Verbijstering bij Noren HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 (Van een speciale verslaggever) Een diep bewogen burgemeester heeft Woensdagmiddag koningin Juliana in Zierikzee ontvangen. Bijna drie uur had burgemeester Schuurbeque Boeije aan de haven staan wachten. Met hem wachtten Britten, Amerikanen, Belgen, Oos tenrijkers, Duitsers en Zierikzeeërs vol ongeduld op de vorstin. Toen tegen twaalven nog steeds niets in zicht was, werd een helicoptère op verkenning uitgestuurd. Men vreesde, dat het vaartuig met de Koningin ergens tussen Bergen op Zoom en Zierikzee vastgelopen was. (Vervolg van pagina 1) Op de dijk bij K a t s staan twee Noren. Ze kijken verbijsterd naar het enorme gat, dat het water in de wering geslagen heeft. Een luitenant en een sergeant van het Noorse Rode Kruis. Luitenant Thorbjprn Moe (28) en sergeant Björn Berger (22) zijn met 25 walkie-talkies West-Nederland te hulp gekomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft deze twee Noren rondgeleid. Luit® nant Moe heeft zijn ogen en oren goed de kost gegeven. Aan de Noor se regering en aan zijn eigen Rode Kruis zal hij rapport uitbrengen Bovendien zal hij adviseren waar mee nog meer geholpen kan worden Om te beginnen heeft hij alvast nog eens 25 walkie-talkies laten komen. Met een dubbel stel reserve-mate riaal voor elk apparaat, waardé vijf honderd gulden. Negen van deze walkie-talkies zijn bij Kats en Kortgene in gebniik. Ze zijn absoluut onmisbaar op deze afgelegen plek. waar elk ander con tact met de buitenwereld uren kost. Sjouwende Fronsen Bij Kortgene werken veertig rtS6 ™1,,taire"- Eerst hebben zij doden geborgen, later aan het her- fmiio»an dijken meegewerkt. Nu ken e" versjouwen 26 zandzak-1 "^n afschuwelijke ramp", zeggen deze Fransen, die deel uitmaken 7 h i:' bezettingsleger in Duits land. En zij wijzen hoofdschuddend naar de tientallen cadavers op de mjk: pracht exemplaren van de Ne derlandse veestapel. Een afschuwelijke ramp. Ergens m het water staat nog een half ingezakte schuur overeind. Tach tig beesten hebben hier een onder dak gehad. Zij zijn verdronken. In de schuur liggen, hangen en drijven aan kettingen en touwen nog ruim vijftig beesten. De rest is geborgen. Een koe hanet over een balk. waar het beest in doods nood op geklommen moet zijn. Het bergen van deze schuur alleen kost al minstens een week. omdat elk cadaver aan een lang touw achter een bootje naar buiten ge sleept moet worden. De lijven van deze verdronken beesten staan af schuwelijk bol. Verder zelf doen Over enkele dagen gaan de Fran sen en Noren weer naar huis. „We zullen het verder zelf kunnen doen". (Van onze parlementsredacteur) Mr E. G. M. Roolvink (k.v.n.) i hedenmiddag geïnstalleerd als lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. De Waal, die staatssecretaris is ge worden. Het zitting nemen door mr Rool vink geschiedde tegen de wil van het KVP-bestuur. Volgens een interne regeling van de KVP zou nl. mei. mr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht mej. De Waal moeten opvolgen. Mej. De Waal was gekozen op een zgn. kwaliteitszetel, voor Buitenlandse Zaken. Mej. De Vink was daarvoor als reserve op de Tiist geplaatst, en zij zou derhalve voorrang génieten boven de heer Roolvink, hoewel diens naam op de lijst boven de hare staat. De heer Roolvink. die reeds eerder lid dei- Kamer was, heeft het verzoek van het k.v.p.-bestuur om zich aan de gemaak te afspraken te houden, afgewezen. Hij heeft geweigerd voor zijn benoe ming te bedanken en aangekondigd bij de partijraad van de KVP in be roep te gaan. Inmiddels iieeft hij hangende dit beroep, alvast zitting genomen in de Kamer. De Dordtse politierechter heeft Donderdagmorgen twee zaken van diefstal bij de watersnood behan deld. De 49-jarige heïer N. Aa uit Har- dinxveld werd er van verdacht op de fatale Zondag zes planken uit een ondergelopen houtloods mee naar huis te hebben genomen voor eigen gebruik. De officier eiste daarvoor zes maanden gevangenisstraf met on middellijke gevangenneming. De po litierechter veroordeelde A. tot twee maanden met onmiddellijke gevan genneming. Dit was de Torendijk van Kort gene op Noord-Beveland mei z'n vijftig huisjes Nog elke dag 'open de mensen tussen deze arme tierige resten naar dingen van waarde te zoeken. Tussen de wrak stukken moeten nog vier vermis ten liggen. Maar om één. uur meerde de boot van de rijkspolitie aan de haven. Een korte wandeling overtuigde koningin Juliana van de ellende, waarin dit oude stadje in één rampzalige nacht gedompeld werd. Ofschoon zij er heel I moe en betrokken uitzag, wilde de I Koningin beslist te voet nog een stuk I verder gaan en met enkele burgers i praten. I Op het gemeentehuis werden in de 1 hal velen aan haar voorgesteld, die 1 zich bij het reddingwerk en het technische herstel dapper geweerd hebben: schippers uit alle landstre ken. ambtenaren, burgemeesters van omliggende gemeenten, Rode Kruis- ploegen, doktoren en een Amerikaan se en Britse officier. In de raadzaal hebben tal van deskundigen op elk gebied vragen van de Koningin beantwoord en in het kort de situatie uiteengezet. Niet urgent? Tot nu toe zijn 2800 mensen uit het stadje geëvacueerd. Er wonen nog steeds bijna 4000 burgers. Vorige week werd van hogerhand een ver plichte evacuatie bevolen. Dit bevel is enkele dagen geleden ingetrokken, omdat de waterstaatkundige toestand niet zo urgent geacht werd, dat wet telijke maatregelen gerechtvaardigd leken. Maar wethouders en burgemees ter van Zierikzee trachtten de Ko ningin ervan te overtuigen, hoe nood zakelijk zij een algehele evacuatie achtten. Prins Bernhard en minister Beel hebben vorige week reeds gepro beerd de bevolking te overreden weg te gaan. Van een geïmproviseerde landings strip vertrok koningin Juliana per helicoptère naar St Annaland op Tholen. De commissaris van de Koningin in Zeeland jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot heeft bij dit bezoek verstek moeten laten gaan. Oververmoeid heid en een lichte onwelheid heb ben deze taaie man ten slotte klein gekregen. Maar mevrouw De Casem- broot. was bij de velen, die de Konin gin in Zierikzee hartelijk welkom heetten. Van burgemeester Van Eeten van Nieuwerkcrk (op Schouwen) hoor den wij, dat het aantal slachtoffers in zijn dorp op het ogenblik reeds tot 150 gestegen is. De burgemeester van Oosterland en Sirjansland noemde voor zijn gemeenten een cijfer van „minstens zestig". (Van onze parlementsredactie) Het Nationaal Rampenfonds heeft tot nu toe een bedrag van 1,2 mil- lioen uitgegeven als bijdrage in de ko>'/:en van de eerst-hulpverlening. Maar voor de leniging van de eerste nood zullen beslist grotere bedragen nodig zijn, aldus de directeur van het fonds, lt-generaal P. Alons op een persconferentie in Den Haag. zeggen de Zeeuwen, „en met vak mensen. Zo gauw als het maar kan". In elk geval voor de veertien de. als het springtij gecombineerd met harde wind neg dubbel gevaar lijk kan zijn. Die springvloed van de veertiende maalt hun door het hoofd. Hoe moeten die tientallen gaten in enke le dagen gedicht worden? Hoe moet die papzachte, afgebrokkelde dijk het water houden? Angstig is de toestand op Noord- Beveland, benauwend angstig. Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen gebie den bezoeken en verder sociale werk bezoeken afleggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken, die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in ver band met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier be- Meer dan honderd DU W-arbeiders uit de omstreken van Nijmegen komen met het veer in Kamperland op steed kunnen worden. Noord-Beveland aan. Zij zullen meehelpen om de dijken te dichten. Tienduizenden geëvacueerden hebben weer een dak boven het hoofd, al is het dan geen eigen dak. Vol liefde zijn ze opgenomen, niet alleen door familieleden of bekenden, ook door vreemden. Gezinnen als de Jettens in Baarn die de Van Dijke's uit Oosterland in huis namen ze waren er te over. Soldaat omgekomen bij botsing bij Terneuzen Bij een auto-ongeluk in de nabij heid van Terneuzen is op 10 Febru ari de dienstplichtige soldaat M. Blok, ingedeeld bij hel regiment veldartille rie Prins Frederik te Bergen op Zoom, ofn het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vier- polders op het eiland Voorne. Hij was ongehuwd. Vreemde Een week geleden was dat zo. Op de Woensdag na de ramp kwamen ze in Baam. Dat was die zelfde dag, dat ze nog op hun zolder hadden gehuisd, zij tweeën, de drie zoons, de dochter en haar man en het klein kind. Dezelfde dag dat ze met een roeibootje waren gered, met een vis sersschip naar Dordt waren gegaan, met auto naar hier gereden. Jan Coenraads met zijn nicht en Pluto II. Zijn nicht is met enkele dam.- meegeweest om de hond in Amsterdam uit te zoeken. Het was haar eerste asyl net bezoek aan de hoofdstad des lands. (Van een onzer, verslaggevers) Opa Coenraads had het nadrukke- OpaJan Coenraads Uit li]lc sezegd; „Als jullie een hond voor Stellen dmv heeit drnni '™e /-oelcen- dan Vloet hij. "et als üieuenaam neeji ajn aiaai PllLt0t zestig centimeter hoog zijn, weer gevonden: zo nu en dan witte voetjes hebben en slappe oren. komt er een nieuwe Pluto bij e» het moet een reu zijn. Hij moet so hem staan en hem aankijken. ik, 'm b'L m'i?e ®®.n r„ rlr.+ spieken zipi polen kan uitdraaien, die In dat opdicht is de schade dooi zet ik er aan later wel weer aan" de overstromingsramp voor de Nu. ptuto li is zo tam ais een lam, 92-jarige eilandbewoner dus P'"ecies wat °va moet hebben. weer hersteld. Een nieuwe hond, die veel ge- lijkenis vertoont met het oude trouwe dier van de uit zijn !leb a,t'jd een hond- gehad", kleine huisje verdreven baas, is i?erh„M°wïdeJb" woensdag op clubhuis te Werve taald, Pluto beschouwde ik als een lid in Rijswijk aangekomen. van de familie. Wij waren altijd sa- men, mijn nicht, Pluto en ik. ~k Die nieuwe hond lijkt sprekend op hem en tam dat hij is... ik ben erg De oude Coenraads is heel dank- dankbaar voor alles wat de mensen 'iaar voor wat de mensen uit Den hier voor ons doen. Zij zijn eigenlijk Haag en omgeving allemaal voor hem veel te goed voor ons." gedaan hebben om hem-aan een Wij geloven graag, dat de mensen andere hond te helpen, nu zijn Pluto van clubhuis te Werve en de Rode tijdens de watersnood om het leven is Kruiszusters daar in Rijswijk, opper- gekomen. Een mevrouw uit IVasse- best zorgen voor liet groepje door het naar was met een meisje van dc water verjaagde oudjes. Het mankeert Marva naar Amsterdam gegaan, om- hen aan niets, dat zij gehoord had. dat daar in het Zondag wordt Pluto II officieel, dat asyl net zo'n hond was als Pluto ge- wil zeggen: met strikken aan opa weest moet zijn- -** (Van een speciale verslaggever) In Baarn kwam ik ze tegen: Jacob van Dijke en zijn vrouw. Ze vielen op. Hij door z'n roodbruine kop, verweerd door zilte wind; zij omdat ze er wat onwennig stapte, onwennig en ook een beetje neerslachtig. De Van Dijke's van Oosterland. Twee van de tienduizenden, die nu ver van hun eiland wonen, ergens bij vreemde ménsen De zoon van Jan Jetten, machinist bij de Baavnse gasfabriek, had ze met zijn vrachtwagen weer meegeno men. 's Avonds om 10 um* zaten ze bij de Jettens in de Mauvestraat aan tafel. Vader en moeder Van Dijke en de drie zoons. Jan Willem 24 jaar, Willem 20 jaar en Kees de jongste van zestien. De anderen waren ze kwijtgeraakt: die hadden ze voor het laatst op die volle boot naar Dor drecht gezien. ..Moeder, ik heb er hier vijf voor je", had Jetten gezegd. „Jongen, een of twee kunnen we hebben, heb ik toch verteld." „Niks hoor, ze horen bij mekaar..." Twee werelden Zo waren ze hier gekomen. Op één dag van een kapotgebeukt huis in het water bij Oosterland naar het keurige straatje in Baarn van de ene wereld in de andere. Bij Jetten waren ze al met hun vijven; vader en moe der, opa, de zoon van 28 en een dochter van 19 jaar. Zo hebben ze het toen opgelost: de Van Dijke's op de slaapkamer van de dochter, de dochter bij vader en moeder, opa z'n eigen kamer dat kon niet an ders en de jongens met elkaar op de vliering. Alleen de oudste zoon van de Oosterlanders werd daarna bij buren onder dak gebracht. Dat is nu al weer een week ge leden. De Van Dijke's zitten in de huiskamer bij Jan Jetten, die thuis is vanwege zijn verjaardag. Er komen collega's van de fabriek en allerlei kinderen die hun een handje geven. Htm eigen jongens zijn er niet. Die zijn mee op de vrachtwagen van Jetten Jr. naar Amsterdam. Dat jonge volk vindt al gauw afleiding. Zelf zitten ze er maar j stil bij. Moeder Van Dijke is me: I d'r gedachten bij haar dochter. Bij de secretarie was het vanmiddag nog niet bekend, waar die ergens onderdak heeft gevonden. Jacob van Dijke piekert er over of hun huisje het eigen huisje waar-ie voor gewerkt heeft het nog hou den zal. De bijkeuken lag al in elkaar, toen ze wegvoeren. ..Ik geloof nooit dat het blijft staan", zegt hij. Het is de tweede maal, dat zij Schouwen en Duiveland hebben ver laten. De eerste keer, noodgedwongen, drecht. „Dat waren ook aardige men sen. maar nu hebben we het hele maal getroffen", zeggen ze. Ze zeg gen het fluisterend, want anders zou het lijken alsof ze wilden vleien. En de Jettens? Die zeggen hardop, dat ze het getroffen hebben. „Toen er van de week gewassen moest worden, waren die twee bezig als twee zusters", prijst Jan Jetten. De eerste ochtend wist hij al. dat het goed zat. Een van die jongens uit Ooster land had zonder iets te zeggen het houtjes hakken van hem overge nomen. En ook had hij toen in de keuken een Oosterlandse kous zien hangen die zo keurig gestopt was. „Jij hebt het goede soort vrouw, dat heb ik al gezien", had hij tegen Van Dijke gezegd. Met een glimlach had die het beaamd. Zo is het gegaan met de geëvacu eerde Van Dijke's uit Oosterland, vijf van de tienduizenden die nu ver van hun eiland wonen... Dank zij een gezin van vijf personen, dat er niet tegen op ziet er een gezin van vier bij te nemen. Allerlei organisaties moeten nog hun eerste onkosten bekend maken. Het bedrag van 1.2 millioen is ter beschikking gesteld van het Rode Kruis (een millioen) en het Neder lands Rooms-Katholiek Huisvestings comité. De heer Alons kon op deze pers conferentie nog geen klaarheid geven over wat nu precies het Nationaal Rampenfonds gaat doen en hoe de taakafbakening tot de overheid ten aanzien van schadevergoeding zal zijn. Behoudens in incidentele gevallen is de eerste nood thans wel gelenigd. Directe verdere hulp op grote schaal is op dit ogenblik veelal niet verant woord te achten, aldus de directeur van het fonds. Straks in groot verband De verstrekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting zal echter in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Het Rampenfonds zal daarvoor grote bedragen nodig hebben. Deze hulpverlening wordt thans voorbereid door een drietal commis sies: a. voor het waagstuk van de schadevergoeding van huisraad; b. voor maatschappelijk werk: c. voor alle uitgaven waarvoor verder geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Het dagelijks bestuur van het Ram penfonds vergadert iedere dag onder voorzitterschap van prins Bernhard. De heer Alons vestigde er de aan dacht op, dat het niet gewenst is aan de giften een bestemmingsvoor- waarde te binden. Aan zulke voor waarden kan moeilijk worden vol daan. Het werkend apparaat van de stichting is geheel op vrijwillige basis ingezet. Zij, die zich daarvoor in spannen. krijgen hiervoor geen ver goeding uit de gelden van het fonds. Bankiers adviseren Er is een adviescollege ingesteld, bestaande uit acht vooraanstaande bankiers, dat door het bestuur voor het beheer van de gelden wordt ge raadpleegd. De financiën van net. fonds staan onder controle van de Rijksaccountantsdienst. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds wordt zoals bekend, voorts bijgestaan door de secretaris sen-generaal van Binnenl. Zaken en van Maatschappelijk Werk. Deze figuren maken echter geen deel uit van het bestuur, maar hebben een adviserende stem. Luitenant-generaal Alons ver telde dat het in de bedoeling ligt. alle giften uit het buitenland ook aan het Rampenfonds te doen toe komen. Er zijn veel toezeggingen. Tot nu toe is een bedrag van 450.000 uit het buitenland in de boeken vast gelegd. De stichting Het Nationaal Ram penfonds is officieel opgericht in 1935. Het bestuur bestaat uit ver tegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond het Oranje Kruis, het Neder lands R.K. Huisvestingcomité en het Watersnoodcomité. De wijze van be steding der gelden zal worden ge publiceerd. aangeboden, want dan ivordt opa 93.1 woonden ze zeven weken in Dor- Een Noorse luitenant en een ser geant van het Noorse Rode Kruis staan bij Kats verbijsterd bij een enorm gat in de dijk. Zij hebben 25 walkie-talkies naar Nederland ge bracht: een geschenk aan ons Rode Kruis. Luitenant Moe heeft, nadat hij het rampgebied gezien had, on middellijk nog eens 25 walkie-talkies laten komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2