Mariniers dichten vier gaten op Overflakkee Ruim 34 millioen Stoop Zevende verliesKjst Bevestigde eendracht Europese markt Bezorgdheid over Formosa Jas welkom, geld terug Werkloosheid 145.000; in D.U.W. 27.000 Overtop srmm.r Ongelofelijke prestatie in weer en wind Hulpacties gaan nog steeds door Poeder doodde 152 baby's Wat doet het weer? HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De tweedaagse gedachtenwisseling tussen Regering en Volksver tegenwoordiging heeft een waardige bevestiging gebracht van de gevoelens van eensgezindheid en saamhorigheid, waarmee ons volk gereageerd heeft op de verschrikkelijkste ramp, welke ons in vredes tijd heeft kunnen treffen. Het spreekt vanzelf, dat dezediscussie op dit ogenblik slechte van voorlopige aard kon zijn. Wij zijn er nog lang niet aan toe de totale omvang van leed en schade te overzien. En waar het er thans in de eerste plaats om gaat, dat allen de handen uit de mouwen steken om te lenigen waar nood te lenigen valt en te herstel len waar het herstel zijn rechten opeist, kan men zich niet begeven in een voorbarige vaststelling van verantwoordelijkheden en tekort komingen. Die tijd zal later stellig komen. Al zal ook dan de realiteit eisen, dat men rekening houdt met de ongekendheid van de natuurramp welke ons overvallen heeft en met de vanzelfsprekendheid, dat kleine feilen daarbij als onvermijdelijk moeten worden aanvaard. De realiteit eist evenwel ook. dat wij ons grondig bezinnen op oor zaken en gevolgen, teneinde daaruit lering te trekken voor de toe komst. Slechte deze positieve instelling kan vruchten dragen in 'het algemeen belang. Reeds bij dit eerste gesprek heeft de Tweede Kamer in overgrote meerdèrheid doen blijken, dat zij deze rhethode de juiste acht en dat er voor het weerzinwekkend gewroet en gekanker, waar toe de communisten zich hebben laten opzwepen, in ons volk geen plaats is. Het debat heeft de bevestiging gebracht van de aanvankelijke in druk. dat de regering gereageerd heeft met alle voortvarendheid, waarover zij in de gegeven omstandigheden kon beschikken en dat zij ook de maatregelen, waartoe de ramp noopt, onverwijld onder ogen heeft gezien. Het is daarbij van groot belang, dat de minister-president reeds nu heeft kunnen verzekeren, dat Nederland de taak waarvoor het zo plotseling gesteld is. aankan en dat ons weerstandsvermogen en de wil tot hervatting van de moeilijke weg van het na-oorlogse herstel niet gebroken zijn. Ook de wijze waarop de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera. de Kamer te woord heeft gestaan, geeft hem het recht op ons vertrouwen. Het moge tragisch zijn. dat wij de plannen tot een af doende beveiliging van onze kusten niet tijdig in gereedheid hebben kunnen brengen, wij mogen niet vergeten, dat deze plannen een diep gaande studie eisen en op al hun consequenties dienen te worden getoetst. Wij doelen hier uiteraard op de gedachte tot afdamming van de zeegaten, waartoe het onderzoek in het vorige jaar was begonnen. Het verheugt ons, dat dit onderzoek thans in ruimer vorm en ver sneld tempo zal worden voortgezet en dat de minister volledige open baarheid van de resultaten heeft toegezegd. Wij staan hier voor een nationale zaak, die van nog groter gewicht kan zijn dan een project dat eens als niet minder gedurfd werd beschouwd: de drooglegging van de Zuiderzee. Intussen mag het intensiveren van deze studie niet betekenen, dat maatregelen die op korter termijn moeten werken, blijven rusten. Zo denken regering en Kamer er ook over. Wij mogen verwachten, dat al hetgeen tér verhoging van de veiligheid kan worden gedaan, be proefd zal worden. Het behoeft geen betoog, dat daarbij o.a. aan een verbetering van het waarschuwingssysteem gepaard moet gaan een grotere bereidheid bh allen wie het aangaat, deze waarschuwingen ook ter harte te nemen en op te volgen. De schrik van de rampnacht heeft ons ook op dit punt een les te leren. Profijt uit de verschrikkelijke ervaringen zal, dunkt ons, ook moe ten worden getrokken voor wat de organisatie van de hulpverlening in ruime zin betreft. Daarbij moet gedacht worden aan de organisatie voor de Bescherming van de Burgerbevolking, waarvan de voorberei dingen reeds geruime tijd in ons land gaande zijn. Het zal goéd zijn, dat de verantwoordelijke autoriteiten zich nog eens extra bezinnen zowel op het materiaal, dat dient te worden aangeschaft als op de persoonlijke eisen, waaraan alle medewerkers moeten voldoen. De vrijwillige bereidheid tot mede-helpen en mede-dragen, welke ons volk in zo verheugende mate getoond heeft te bezitten, zal bij alles wat te oyerwegep stea.t een sterke morele steun zijn. Laat ons hopen, dat'déze vrucht van de nood nimmer verloren Belangrijke internationale gebeurtenissen behoeven niet altijd ge paard te gaan met veel uiterlijk vertoon. En zo is dan ook in de nacht van Maandag op Dinsdag een begin gemaakt met de uitvoering van het plan-Schuman, zonder dat de bevolking der zes betrokken landen er ook maar iets van. gemerkt heeft. Een trein, volgeladen met steenkool, die midden in de nacht de Frans-Duitse grens passeerde, zonder dat de douane zich er mee bemoeide, dat was al, wat er aan symboliek aan te pas kwam. Deze symbolische trein illustreert nog eens duidelijk, wat de be doeling is van het plan-Schuman, van de supra-nationale Europese Geméenschap voor Kolen en Staal. Het gaat er om, de tolgrenzen te slechten voor twee der basis-producten der Europese economie. Steen kool en staal zullen ophouden „nationale" producten te zijn. Zij zullen „Europese" producten worden. Zij zullen niet langer gebruikt kunnen worden als een economisch wapen, waarmee een land zich kan bevoor delen, ten koste van zijn afnemers, want alle deelnemende landen hebben zich, wat steenkool en staal betreft, onderworpen aan een vrij willig aanvaard hoger gezag. Technisch zegt men, dat voor steenkool en staal een gemeenschappelijke Europese markt wordt geschapen, met-160 millioen consumenten. Voor steenkool en ijzererts is die markt Dinsdag in werking getreden. Die voor staal zal over twee maanden volgen. Uiteraard is het onmogelijk de nieuwe toestand van de ene dag op de andere in te voeren. Het economische leven der betrokken landen moet de mogelijkheid krijgen, zich aan te passen, wil men ernstige storingen vermijden. Men moet er op toezien, dat de nieuwe regeling ook inderdaad aan haar doel beantwoordt en de prijzen verlaagt en niet, omgekeerd, de oorzaak is van nieuwe prijsverhogingen. Nationale Weerstanden moeten, ook nu nog, worden overwonnen. Er moet reke ning worden gehouden met gerechtvaardigde verlangens, zodat tal van uitzonderingen op de regel moeten worden toegestaan. Hetgeen al met al tot gevolg heeft, dat de vrije markt, die thans tot stand ge komen is, toch nog altijd een markt met tal van beperkingen is. Wat echter niets afdoet aan het feit, dat de eerste beslissende stap in de goede richting is gezet. De schepping van een vrije markt betekent inmiddels niet, dat de steenkool- en staalindustrie worden „geïnternationaliseerd" in die zin. dat het Hoge Gezagsorgaan er de eigendom van verwerft. De vor ming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft geen wijziging van de eigendomsverhoudingen in de betrokken industrieën tot gevolg. Wel beschikt het Hoge Gezagsorgaan over belangrijke or denende bevoegdheden, terwijl het tevens zorgt voor een ruimer kader dan het nationale, zodat de genoemde industrieën zich beter zullen kunnen ontwikkelen. En zonder dat er nu direct principieel sprake is van een geleide Europese politiek voor steenkool en staal kan het Ge zagsorgaan op dit gebied toch zeer belangrijk werk doen, o.m. door zijn investeringspolitiek en zijn regelende bevoegdheden op het gebied van productie en prijzen. Het zal zaak zijn, dat van deze bevoegdheden ook inderdaad gebruik wordt gemaakt. De K.S.G. zou te kort schieten, indien zij zich er toe zóu beperken, wat vele liberalen willen, de.toestand te herstellen, zoals die tot 1914 op handelspolitiek gebied heeft geheerst. Waarbij men er trouwens rekening mee moet houden, dat deze toestand meer wordt ge- idealiseerd, naarmate zij verder achter ons ligt. Een ander vereiste is, dat de steenkool- en staalgemeenschap der zes haar handelsgrenzen met de buitenwereld openhoudt en op haar beurt zich niet schuldig maakt aan de erfzonde van het protectionis me. Daarmee zou zij Europa als geheel geen dienst bewijzen. Want ten slotte gaat het er om, de productiekrachten niet alleen van de K.S.G., maar die van heel Europa zo doelmatig mogelijk te gebruiken. President Rajendra Prasad van India heeft gezegd, dat zijn land „ernstig bezorgd" is over de Ameri kaanse beslissing om de Zevende Vloot uit de Formosaanse wateren weg te trekken. In Londen heeft onderminister van Buitenlandse Zaken lord Reading yerklaard, dat Engeland geen pogjng zal steunen om de verdragen over de status van Saehalin en de Koerillen te wijzigen. Deze vroeger Japanse eilanden zijn aan Rusland toegewe zen bij de overeenkomst van Jalta. President Eisenhower heeft te kennen gegeven dat zijn regering het gehei me verdrag van Jalta (gesloten door Stalin, Roosevelt en Churchill) niet zal erkennen. Bij een van de vele 'partijen goed, die van Deventer uit on middellijk in de eerste dagen naar het getroffen gebied zijn verzon den, bevond zich de overjas van een Deventernaar, die deze spon taan had geofferd Het bleek later echter, dat tn een van de zakken een kapitaaltje van ongeveer zeven honderd gul den zat. Uit het zwaar getroffen Hal steren, waar de jas bij onderzoek zich bleek te bevinden en die al was uitgegeven, is het geld bij de offervaardige Deventernaar terug gekeerd! Woensdagavond Rampenfonds i vas er bij het 34 millioen gul den binnengekomen. Dat betekent, dat er in de loop van 24 uur weer drie millioen aan het fonds is toe gevoegd. Arnhem is nu met zijn collecte de acht ton gepasseerd; de Philipsfa- brieken in Eindhoven hebben beslo ten in totaal 500.000 gulden beschik baar te stellen in geld en goederen. Van het half millioen, dat Philips beschikbaar stelt, zijn reeds 350.000 gulden aan het Rampenfonds over gemaakt. Het bedrag, dat de werk nemers van Philips van hun inko men afstaan, beliep Woensdag reeds meer dan 285.000 gulden. Daarin is niet het geld begrepen, dat door twee uur overwerken bijeen zal worden gebracht. De Nederlandse Jeugdorganisaties geven samen 35.000 gulden. Arbei ders en directie van de Mercedes Benzfabrieken hebben een ambulan cewagen aan het Rode Kruis ge schonken. De Onderofficierenvereni ging „Ons Belang" heeft 3000 gulden afgestaan. Directie, opvarenden van schepen, kantoren en kadepersoneel van de Kon. Rott. Lloyiï hebben 200.000.— voor het Nationaal Rampenfonds bijeengebracht. Een ton en vee Kampen heeft met zijn geldin zameling de honderd duizend gulden bereikt. De waarde van het aan de getroffenen toegezegde rundvee be draagt 140.000 gulden. Gouda bracht ruim anderhalve ton bijeen. De gemeente Maar tensdijk (13.000 inwoners) heeft honderd duizend gulden uit gemeen tefondsen beschikbaar gesteld, Maar tensdijk zal Sint Maartensdijk op Tholen adopteren. De directie van de Wagon-Lits heeft tien duizend gulden in het Rampenfonds gestort; her personeel bracht 1750 gulden bijeen. Het per soneel in het buitenland is met een hulpactie bezig. Het aantal werklozen per eind Januari wordt op 145.000 geschat tegen 141.000 eind December 1952. Hierbij is men uitgegaan van de ver onderstelling. dat de toeneming van de werkloosheid in het rampgebied waarvan geen cijfers bekend zijn verhoudingsgewijs even groot is ge weest als in de andere delen van het land. Daarenboven waren circa 27.000 arbeiders werkzaam op D.U.W.-objec- ten tegen 25.000 eind December. Personen, die op een Dü W-object werkzaam zijn. zullen niet langer als werkloos worden beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven te worden in geschakeld. kunnen zij", aldus het mi nisterie van Sociale Zaken, sociaal- economisch gezien niet als werkloos worden aangemerkt, omdat zij Vol waardige arbeid verrichten tegen vrij wel normale arbeidsvoorwaarden. Advertentie I.M. Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merkl Door het speciale Niemeijer's Positiel-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag, Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies (Van een speciale verslaggever) Het is in één woord ongelofelijk, wat 242 mariniers in.één week tijds op het verdronken eiland Overflakkee hebben ge presteerd. Met af en toe maar enkele uren slaap, op met klei besmeurd stro, hebben deze jongens dag en nacht, bij regen en sneeuwstorm, gezwoegd om vier ontzettend grote gaten in de binnendijken tussen Den Bommel, Middelharnis en Oude Tonge te dichten. Ze hebben het zingend gedaan, zonder kankeren en al dit werk kwam tot stand onder leiding van een kapitein van de mariniers, twee waterbouwkundige studenten uit Delft en een verdwaalde dijkmeester uit de Betuwe. Nadat zij Dinsdagmorgen vroeg op de kaart in hun hoofdkwartier in Den Bommel een cirkeltje om het gedichte gat zeven hadden gezet vie len zij om van de slaap. Maar ze gingen door en vanavond kunnen de eerste vrachtauto's van Middelharnis Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. FIJNAART: Teuntje Driesprong, laatste adres D 182. HALSTEREN: Petronella van Osta, 1901; Cornelia Paulus, 1936: Johannes Raats, 1920; Maria E. P. Roks. 1934; Johanna M. Raats, 1909; Adriana Langenberg, 1919. HOEK (Z.): Pieternella J. Smallegang, 1952 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet, laatste adres: A 19. Kapelle (Z.)Adriana Nijsse, 1939. KLUNDERT: Johannes Adrianus Blommers, 1900. Laatste adres- Krugerstraat 6. KORTGENE: Annie Clement. 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: Torendijk; Wed. P. de Looff, laatste adres: Torendijk. Cornelia NijsseBolle, ongevee- 31 jaar, laatste adres Torendijk; Wil- helmina Schrier, ongehuwd. MIDDELHARNIS: Jacob Appel, 1930, laatste adres; Voorstraat 51; Jacob Troost, 1930 te Sommelsdijk, laatste adres: Van Pallandts- polder 1; Job Troost, 1935 te Melissant, laatste adres: Van Pallandts- polder 1; Adriane Vis, 1943, dochter van Leendert Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth, laatste adres: Oostvoorgors 39. NIEUWERKERK: Johannes Stoutjesdijk, 1877; Cornelia Krabbe. 1879, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk; Adrianus Kik, 1946; Jan Jacobus Kik, 1949; Jozina Cornelia Kik, 1952; Jannetje de Jonge. 1894, echtgenote van Jan de Bil; Neeltje de Reus. 1913. echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk; Willy Goudzwaard, 1940, dochter van Neeltje de Reus; Leentje Kooijman, ongeveer 8 jaar, zoon van J. H Kooijman, laatste adres: Ooststraat; Adriana PuitOverbeeke. laatste adres: Ooststraat 185. NIEUW-VOSSEMEER: Maria Johanna Meesters. 1911. OUWERKERK: Marina Koopman, wed. van Jan Slager, 50 éi 55 jaar, echtgenote van C. Westenbrugge, laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH: Maatje Kriger, 1872; Jan Nijsse, 1934. STAVENISSE: Johanna Geluk, 1929, dochter van Jan Geluk en Pieternella Smils, laatste adres: Buurtseweg B 60; Anthonetta Pie ternella Quist, 1892, echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat A 303; Helena Wesdorp, 1889, echtgenote van Abel Jan van der Reest, laatste adres: Kerkstraat A 363. WILLEMSTAD: Anna Bos, 1874, wed. van D. Punt, laatste adres: Helsendijk C 1; Arie Balten Bos, 1881. laatste adres: Helsendijk C 1 over Den Bommel weer naar Oude Tonge rijden. De bevolking zou voor die 242 mariniers van Den Bommel wel een standbeeld willen oprichten. Toen het water in de verdronken polders van Overflakkee vorige week een eindje zakte, kwamen de ver nielde binnendijken boven. Op die dijken liepen de wegen tussen de dorpen op heb eiland. Voordat men kan beginnen aan het dichten van de zeedijken, zullen eerst die binnen dijken en dus de wegen hersteld moeten worden. In de. chaos van goed willende maar als los zand aan elkaar han gende hulpverleners streek vorige week Woensdag een compagnie van honderd mariniers in Den Bommel neer. Dit dorpje met zijn haventje aan het Haringvliet was door de vloedgolf in tweeën gebro ken. In de diepe, loodrecht afda lende kloof in de Molendijk stroomt en kolkt het water van het Ha ringvliet de polders binnen. Daar staat alles blank. Het is er water zover het oog rijkt. Zonder orders Dat zagen de honderd mariniers vorige week Dinsdag ook. maar ze wilden iets doen tegen dat woedende water dat bandeloos de polders van Overflakkee instroomde. Instructies kregen ze evenmin als de andere mensen die in Den Bommel aan land gezet waren. Omdat „niets doen" niet het doel van hun komst was besloten de ma riniers zonder orders toch de handen uit de mouwen te steken. Hun kapi tein R. H. de Jonge Ouderaat hield krijgsraad met de twee Delftse stu denten F. W. Craandijk en J W. Gooze Zijl die met schoppen op het eiland verzeild geraakt waren. Daar kwamen nog de heer Smits van het dijkbestuur van Flakkee en dijkmees ter N B. Lodder uit Ochten bij, Dit groepje mannen besloot meteen te beginnen met het herstellen van de binnendijken. De potige mariniers ploeterden en zwoegden. Slapen deden ze af en toe op een houten vloer. Bij schaarse verlichting van wat noodlampjes, ge voed door een hulpaggregaat, smeten ze op de afgebrokkelde dijken tien duizenden zandzakken neer. Ze trot seerden sneeuwstormen als zij in de haven zakken vulden. Ze braken bij na hun armen bij het spitten van klei. Laatste gat Maar het eerste gat werd gedicht en het tweede, en het derde. Na Za terdag met 142 man en enkele bur gers versterkt te zijn. vulden zij in de nacht van Maandag op Dinsdag het laatste (honderd meter lange) gat in de Tilsche dijk die naar Oude Tonge loopt. Toen kapitein De Jonge Ouderaat en zijn helpers drie dagen ..Water staat" gespeeld hadden, kwam er een telegram van de echte Rijkswater staat. dat de Mariniers zich „ge reed" dienden te houden. Er waren toen al twee grote gaten gevuld en het contact tussen enkele plaatsen was alweer hersteld. Het inmiddels tot 242 mannen uit gegroeide dijkleger van mariniers ging daarom maar rustig door. Uit de kleren kwamen ze Jet en tijd om hun doorweekte plunje te dro gen was er evenmin. En nu een week na hun aankomst en één dag voor hun aflossing door de landmacht zijn de meeste binnendijken op Oost- Flakkee begaanbaar. Maar er is meer bereikt. De Den Bommelpolder ach ter het enorme gat in de zeedijk bij Den Bommel wordt weer omsloten door één dijk. zonder gaten. Over die dijk kan men wel is waar met een omweg weer van het ene deel van het plaatsje Den Bommel in het andere deel komen. Bovendien kan het zeewater door het gat in de zeedijk niet. meer via de Den Bommel-polder in de aangren zende polders komen. Prachtwerk Het is moeilijk om er op Over- Flakkee achter le komen, wie precies de leiding heeft bij het herstel van de binnendijken. De onstabiele toe stand van begin vorige week is wat De Rode. Kruisverenigingen over de gehele wereld hebben ongeveer tien millioen dollar voor de door watersnood ge troffen landen bijeengebracht. In alle gemeenten in Australië zijn inzamelingen gehouden voor de door watersnood getroffen landen. Er werd 170.000 gulden bijeengebracht. In Zweden doet men pogingen de hulp actie onder één gecombineerde orga nisatie te brengen. Deze zou de hulp over langere termijn willen uit strekken. Op het vliegveld van Montreal in Canada ligt een hoeveelheid goederen ter waarde van 500.000 dollar. Enkele zendingen zijn al verstuurd. In Bandoeng is al meer dan een hafl millioen roepia'a ingezameld voor Nederland. Een papieren roepia is 33 cent waard, maar er zijn ook vrij wat zilveren roepia's gegeven, die een hogere waarde hebben. Bij het Cen traal Comité in Djakarta is thans anderhalf millioen roepia's gestort. De vorst van Monaco heeft 20.000 gulden gegeven voor Nederland; de Nederlandse Kamer van Koophandel in Zwitserland heeft 78.350 gulden overgemaakt; de Italiaanse bakkers patroons hebben 6.000 gulden aan de Nederlandse gezant in Rome gegeven voor bakkers in de getroffen gebieden in Nederland. Franse hulp Bij de Bank Jordan in Parijs Is tot dusver 70 millioen franc, onge veer 700.000 gulden binnengekomen voor Nederland. Voor zover men schatten kan is er meer dan twee (luizend ton goederen in Frankrijk bijeen gebracht voor Nederland. De gemeenteraad van Bern heeft 25.500 gulden beschikbaar gesteld voor de getroffen landen; de inza melingen in Oostenrijk hebben tot dusver 108.000 gulden opgebracht. De commissie internationaal hulp werk P.v.d.A.N.V.V. ontving be richt van de Zwitserse Arbeiders Hulporganisatie (Zwitserse partij en vakbeweging), dat duizend lakens en tweehonderd dekens zijn afgezon den. Meer hulp volgt. Bij het onderzoek naar de omvang van het Franse babypoeder-schandaal is gebleken, dat in het westen van het land 152 zuigelingen zijn gedood en 752 ernstig ziek geworden door het gebruik van het beruchte poeder. Een fabriek in Bordeaux maakte het babypoeder, dat een hoog percen tage arsenicum bleek te bevatten. Zo als bekend zal de chemicus, die di recteur van de fabriek was. wegens doodslag terecht staan. dit betreft nog niet veel veranderd. Maar wie er ook de leiding moet hebben, wat de mariniers, de enkele studenten en wat loslopende burgers op hun eigen houtje hebben gedaan, is prachtwerk. Vanmiddag hebben we per auto een tocht over de herstelde binnen dijken gemaakt- We hebben gehob beld over de bestrating van zandzak ken op de plaatsen, waar enkele da gen geleden nog driftig water stroomde. We nebben gezien, hoe in dit zwaar geteisterde gebied vijftons- vrachtauto's over de gevulde gaten reden. Hun banden lieten diepe spo ren na, maar ze kwamen er. Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 2 uur Luchtdr. Temp. Min. Neers! Stations Weerstoest. Wind In mb. In gr- temp. In mn Den Helder regen kracht, no 1001 2 1 Eelde geh. bew. mat. nno 1000 0 1 Ypenburg geh. bew. mat. nno 1029 1 0 3 De Bilt geh. bew. kracht, n 998 0 0 3 Twente geh. bew. mat, nno 997 0 0 6 Vlissingen geh. bew. mat. nno 998 2 2 3 Zd-Limburg nevel mat. n 996 0 0 1 Stations Weerstoest. s m H 3 S z Oslo sneeuw n 8 -11 1 Stockholm sneeuw no 4 -9 0.4 Kopenhagen geh.bew. no 18 -3 1 Londen sneeuw n 6 1 Amsterdam geh.bew. no 10 11 Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Zurich Wenen geh.bew. n regen wnw 7 onbew. nnw 2 licht, bewstil sneeuw zo 4 sneeuw zw 4 mist stil Via België trok de afgelopen 24 uur een depressie naar Duitsland. Hoewel deze depressie flink opvulde, bleef er aan de noordkant toch een sterke noord-oostelijke luchtstroming staan, aangezien boven Scandinavië en vooral boven Schotland de lucht druk aanzienlijk steeg. Hierdoor kwam er een verbinding tot stand tussen het krachtige hogedrukgebied boven Siberië en het hogedrukgebied bij de Azoren. Tengevolge van deze ontwikkelingen kon de koude, boven Scandinavië aanwezige lucht opnieuw enig terrein winnen. Het binnendrin gen van deze lucht boven Noord- Duitsland veroorzaakte daar op uit gebreide schaal sneeuwval. Deze lucht bereikte vanmorgen ook het uiterste noord-oosten van Nederland. Vrijdag: Zon op 8.00, zon onder 17.50. Maan op 7.43, maan onder 17.16. Echte mist Voor een Sherlock Holmes tentoonstelling, die in Ameri ka zou worden gehouden, wilde men ook een fles vol échte Londense mist mee geven anders zou de ten toonstelling niet compleet ge acht worden. Maar als een lege fles in de buitenlucht wordt ont kurkt, zal de lucht er in bin nen blijven en de mist niet binnendringen. Dus trokken de organisato ren met een karaf wijn een Londense straat binnen, dron ken de wijn op, de karaf vul de zich met mistige lucht, er werd een kurk op gedaan er, zo kon de karaf worden ver zonden. Verhuisd per trein Een landbouwer uit- de En gelse plaats Bicester, bij. Oxford, K. Colquhoun, is per trein verhuisd naar Lif- ton in Devonshire, in Zuid- west-Engeland, De Britse spoorwegen had den gezorgd voor twintig wagens, waarin het huisraac' gestapeld werd. met veertig stuks vee, kippen, tractoren rieken en een auto. Eer personenwagen was aange haakt voor Colquhouns ge zin en personeel. De trein vertrok 's mid dags te zes uur en kwam in Liftori aan te 5.40 uur de volgende ochtend, zodat de koeien op tijd konden wor den gelost en gemolken. Voor een stuiver Een blok huurhuizen, van twintig stuks, die per jaar 2700 gulden huur opbrengen, is door de eigenaar, D. Rosie uit Edinburg, voor een stui ver aangeboden aan een Ar beiders-afgevaardigde, Wil liam Rcid. Rosie wil Reid in de gelegenheid stellen na te gaan of huizen met de hui dige huren onderhouden kunnen worden. Reeds eerder heeft Rosie hetzelfde blok voor niets aangeboden aan de stad Edinburg. Maar deze heeft het aanbod geweigerd en heeft ook geweigerd permis sie te geven de huizen om ver te halen. Een groot blok huurhuizen 'n dezelfde straat is verleden 'aar voor 500 gulden ver docht. Vestament geldig Een jury heeft uitgemaakt dat 't in November 1949 opge maakte testament van een 90- jarige weduwe, mevr. Annie Smith uit Hampstead, die in December 1950 overleed, gel dig is, Zij had hierin 120.000 gulden nagelaten aan haar dokter. Het testament was betwist door een familielid, aan wie mevrouw Smith, volgens een testament van 1947, 120.000 gulden had nagelaten. Schurk" Pcpe Martin, een Argcn tijnse radio-acteur, gaf dezer dagen een zo uitstekende weergave van een schurk in een hoorspel, dat hij na afloop bij de studio werd opgewacht door een woeden de menigte, die hem bewus teloos sloeg. Geheim bewaard- De 20-jarige June Waite uit Colwyn Bay in Engeland is in het huwelijk getreden met. Alfred Pickles uil Preston. Pas op haar huwelijksreis vernam Alfred het geheim dat June altijd bewaard had zij bezat 325.000 gulden, haa op liaar veertiende jaar na gelaten door een eenzame 'bejaarde weduwnaar. Willia' Richmond, wiens laatsti levensjaren June met haai opgewekte glimlach had op gevrolijkt. Anti-sociaal „Anti-sociaal en niet ge schikt om vrij te zijn", zo luidde de uitspraak van de kinderrechtbank in Leeds, waarvoor drie jongens van veertien en vijftien jaar terechtstonden. De jongens, leerlingen van een middelbare school, had den met een staaf lood de eigenares van een snoepwin kel aangevallen met de bedoe ling haar te beroven. Zij zijn naar een opvoedingsgesticht gezonden. Wegens de ernst van het geval werden zelfs bij uitzon dering hun namen in dc- Engelse pers gepubliceerd Alexander Dromey, Peter Ar mitage en Derek Anthony. Vuil Een 25-jarige moeder, mevr Winifred Heam uitPlymout: is tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens verwaarlozing van haar baby an vier maanden. Een inspecteur van dr -olksgezondheid had op eer choorsteen kindervoedse •angetroffen. vermengd me. loeder, lippenstift en vuil. In een kinderwagen ontdekte hij opgedroogde melk met groene zwammen. CARIEN VAN DEN BERGH werkzaam bij de Neder- ndse V.N.-delegatie, en nu in Amerika actief pleitbezorg er voor haar getroffen landgenoten, heeft over belang- lelling niet te klagen. Er zijn dagen dat haar 30.000 brieven bereiken. Dit is de bestelling, die zij Vrijdag jl. met de post van 10 uur 's morgens kreeg. Aanpakken maar!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2