Zeeuwse binnendijk hebben haast geen weerstand meer MOSKOU BREEKT MET ISRAËL Nog steeds bergt men doden STADSPLAN P.v.d.A. GORTZAK AF Engeland nu onder meters sneeuw De Koningin was op bezoek in geteisterd Zierikzee Geen gratie voor de Rosenbergs Koningin niet naar Schiedam Straaljager verongelukt Zorgen gingen erg ver Boudewijn weer naar Nice MATROZEMSHAG "ouo cms** Het VrjieVolk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 12 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2371, ültff. N.V. ©e Arbeiderspers, Hckelveld 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Woerden. Abonn.prljs 49 cent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per es. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 (Van een speciale verslaggever) Met angst in het liart wachten de Zeeuwen elke storm die komen kan af. Het heeft niet de minste zin, de mensen op Schouwen en Noord-Beveland te vertellen, dat er geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid is. Zwijgend wijzen ze op de dijken, de verpapte, sopperige binnendijken, die doorsijpelen als theezeefjes. Tweede Kamer voor radio „Hij spreekt beter dan hij er bij loopt." Het water van de ondergelopen polders beukt er links en rechts tegen aan, en af en toe spoelt het er over heen. Trucks en Rode-Kruiscolonnes beuken er langs en slaan er diepe gaten in. Boven de tien ondergelopen polders van Noord-Beveland hangt een inktzwarte lucht. Een gierende Zuidwester zwiept het water hoog over de geteisterde dijken. Het maakt diepe wonden. Ze zijn in een zeer slechte conditie, die binnendijken. De Zeeuwen zeggen het ook zelf: er mag niet veel meer gebeuren... Er is hier al zoveel gebeurd. Van daag hebben ze in Kortgene op Noord-Beveland weer enkele doden geborgen. Het officiële cijfer ligt tegen de veertig. Er worden nog steeds mensen vermist. Op de Toren- dijk, waar vijftig huisjes gewoon in elkaar geklapt zijn, liggen de brok stukken. Tussen die brokstukken lopen mannen en vrouwen naar hun eigen dommen te zoeken: een radiotoestel, een naaimachine, kleine kostbaar heden. Ergens steekt een hand om hoog, midden uit de vette, grauwe brij. tussen al die planken en arm zalige resten. Daar ligt een verdron ken vrouw, die nog niet geborgen kon worden. Lugubere wacht Op de dijk staan de houten dood kisten. Ze vormen een lugubere wacht. Een Rode-Kruisploeg uit Goes heeft hier een tent- opgeslagen en doet prachtig werk. Geen huis, geen winkel, geen in woner van Kortgene is voor het De Partij van de Ar beid, Federatie Am sterdam publiceert van daag haar Plan voor Am sterdam „Mens en Stad, Amsterdam Vandaag en Morgen". Zaterdag zal over dit ontwikkelings schema voor de hoofd stad een congres worden gehouden. Hoe brengen wij de burger meer belangstelling bij voor zijn stad en haar bestuur? Dit is de vraag, die de inlei ding tot het Plan beheerst. Hoofdgedachten Drie hoofdgedachten zijn in deze inleiding ontwikkeld. 1. Dat er onder de bevolking geringere belangstelling is voor de zaken der gemeente, wijst er op, dat er in democratisch opzicht iets mis is. Men vindt aanwijzingen voor een trek tot verambtelijking van het ge meentebestuur. 2. Het feit, dat in 1952 nog meer dan een vijfde deel der bevolking communistisch koos, betekent een sterke rem op de vooruitgang van Amsterdam. 3. De betekenis van Amster dam in het leven van Neder land is in verschillende op zichten verminderd. De bevolking in een stad die aan betekenis verliest, staat aan de verleiding bloot van rancune en grootspraak. Het wapen daartegen is de werke lijkheid onverbloemd onder de ogen te zien. Ook daartoe is in dit rapport een poging ge daan. Dat de democratie in Am sterdam niet vlekkeloos func- tionneert, kan reeds blijken uit een schrikbarende onwe tendheid omtrent de talloze nieuwe, voorzieningen die na de oorlog door het gemeente bestuur zijn getroffen. Conclusies Genoemd worden: herstel in ongemeen snel tempo, bouw van tuinsteden, stichting van de politiek-sociale faculteit, gemeentelijk Bureau voor Jeugdzorg. Sportraad, Kunst- raad, medische en sociale revalidatie en zoveel meer. Hoewel het Plan geen ur gentieprogramma of verkie zingsprogram beoogt te zijn, wil het Federatiebestuur na bespreking in de afdelingen over enkele maanden een aantal conclusies er uit for muleren, die het program zul len vormen voor de raadsver kiezing van 27 Mei. Ook komt het ongetwijfeld aan de orde in de Fakkeldra gersclubs. Pagina 5 van onze krant is vandaag gedeeltelijk aan het Plan gewijd. In de komende dagen zullen wij nog andere gedeelten pu bliceren. water gespaard gebleven. Het zie dend geweld heeft dit dorp afschu welijk verminkt. Een kwart van de vierhonderd huizen is weggevaagd. Noord-Beveland, een van de rijkste Zeeuwse eilanden, is in één nacht verarmd. Er was feest... Feest, was er Zaterdagavond 31 Ja nuari. Feest, omdat het nieuwe raad huis in gebruik genomen was. Nog wappert de feestvlag van de gevel van de gemeenteschool. Maar uit dat gloednieuwe raadhuis spoelt nu het vuilgele water. De ruiten zijn open gaten. De klok is op het fatale uur blijven staan: vijf minuten voor half vijf in de ochtend. In de straatjes proberen de Kort- geners de resten van hun huisraad te fatsoeneren. Hun hele hebben en houden staat op straat. Ze boenen en poetsen, vegen en scheppen, ho zen en spijkeren. Waar deze mensen de moed van daan halen is onbegrijpelijk. „We blijven aan de slag", zegt een ge meenteraadslid. „want anders ga je helemaal kapot." „De hulp die wij krijgen is gewel dig. Dat houdt er de moed in." De vrouwen uit de naburige dorpen, die niet zo geteisterd zijn, komen in Kortgene helpen. Vrouwen uit Kam perland, Wisse kerke en Colijnsplaat. Meer dan honderd DUW-arbeiders uit de omstreken van Nijmegen zijn hier aangekomen om de ontelbare gaten in de dijken te helpen dichten. (Zie verder pagina 3) President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en i Julius Rosenberg, d'op beschuldi- 1 ging van het verraden van atoomge- 1 heimen ter dood zijn veroordeeld, j President Eisenhower verklaarde, dat de misdaad van de Rosenbergs I veel erger dan moord is omdat zij I de dood van vele duizenden burgers tot gevolg kon hebben. Na onderzoek van de rechtszaak was Eisenhower tot de overtuiging gekomen „dat het zijn plicht is in het belang van het Amerikaanse volk vast te houden aan het vonnis van de vertegenwoordigers van dit volk" Het echtpaar Rosenberg hoorde de beslissing in een cel van de Sing sing gevangenis, toen een radio- muziekprogTamma plotseling werd onderbroken voor de mededeling. Zij hoorden het nieuws kalm en zonder commentaar aan. De terechtstelling is bepaald op een der dagen van volgende week. De Koningin zal dit jaar geen be zoeken afleggen, die met feestelijk heden gepaard gaan. Voor Septem ber stond een bezoek aan Schiedam op het programma. De commissie, die bezig was met de voorbereiding heeft haar werkzaamheden stop ge zet. De Koningin zou vandaag in de loop van de dag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag vertoeven voor het voeren van be sprekingen. Zij zal achtereenvol gens ontvangen de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen. Met eigen ogen heeft Koningin Juliana gistermiddag de rampspoed gezien, die over Zierikzee geko men is. Na een korte wandeling door de geteisterde stad, waarbij burgemeester Schuurbeque Boeije en wethouder Gerritsen de vorstin rondleidden, liet zij zich op het Raadhuis door tal van deskun digen voorlichten. De bevolking juichte haar warm en spontaan toe. Een auto bracht haar in snelle vaart naar een ge ïmproviseerde landingsstrip, waar een Britse helicoptère klaar stond. Met dit hefschroefvliegtuig vloog de Koningin, die er heel moe en betrokken uitzag naar St. Annaland op Tholen. De jeugd van Zierikzee juichte haar enthousiast bij het vertrek toe. Een Thunder jet-straaljager van de vliegbasis Volkel is Woensdagmiddag bij het vliegveld Gütersloh ten noor den van Paderborn (Duitsland) ver ongelukt. De 23-jarige sergeant-vlie ger H. Th. H. J. Sanders uit Nijme gen verloor het leven. (Van onze parlementsredacteur) De communisten hebben zich bij hun agitatie tegen de regering tijdens het debat over de nationale ramp o.m. beroepen op een aantal vermeende feitelijkheden, die de ministers Drees en Algera terstond hebben kunnen ontzenuwen. Een van de klachten van de com munist Gortzak hield in dat er op de rampzondag bij de Koninklijke Militaire Academie in Breda veer tig boten zouden hebben gelegen, waarvan geen gebruik zou zijn ge maakt. De minister-president antwoordde daarop, dat deze veertig boten Zondag om 12 uur zijn uitgevaren, bemand met kadetten, die zich met levensgevaar geweerd hebben bij de reddingen in West-Brabant. Gortzak af. Bij de replieken scheen hij er ech ter iets op te hebben gevonden. De redevoeringen van de beide minis ters werden gisteren nl. door de radio uitgezonden. Nog tijdens die uitzending, zo deelde de heer Gort zak mee, was hij in de Kamer opge beld door twee Bredanaars, die wonen tegenover de ligplaatsen van de bedoelde boten. En zij wilden onder ede verklaren, dat er niet gevaren was. Tipgevers" Ook hierop bleef dr Drees het ant woord evenwel niet schuldig. Met nadere inlichtingen uit Breda, ter stond telefonisch ingewonnen, kon hij de betrouwbaarheid van 's heren Gortzaks tipgevers ontmaskeren. Er zijn op de rampzondag inder daad ook boten blijven liggen in Breda, maar dat waren pontons. En die konden niet gebruikt worden, omdat de middelen tot voortbewe ging niet aanwezig waren. Maar al het bruikbare materiaal werd inge zet! Gortzak ten tweeden male af. Zelfs de lust tot interrumperen ver ging hem. Woedend liep hij naar zijn plaats terug, waar Paul de Groot hem somber opwachtte. De tipgevers zullen er nog wel van horen. Alle leden van bij het N.V.V. aan gesloten organisaties, die zijn ge ëvacueerd. wordt verzocht zo spoe dig mogelijk hun tegenwoordige adres bij hun bond bekend te maken. Het Rode Kruis heeft op voor treffelijke wijze gezorgd dat de évacué's die in het paleis Het Loo zijn ondergebracht, alles aantrof fen wat zij nodig hadden. Die zorgen van het Rode Kruis strek ten zich zelfs zoat erg ver uit. De leeftijd van de évacué's varieert namelijk van 60 tot SO jaar en men stuurde htm ook tien wiegen, compleet met baby-uitzetten. Ze stonden netjes op een rij in een der gangen, maar vandaag gaan zij naar geëvacueerden die er meer behoejte aan hebben. AJC-congres Het tweejaarlijkse A.J.C.-congres zal worden gehouden op 9 en 10 Mei in het conferentie-oord „Het Meent huis" te Blaricum. Naast de meer huishoudelijke en organisatorische zaken zullen er inleidingen worden gehouden over: „De geestelijke achtergrond van ons opvoedingswerk" en „Jongeren en socialisme". De Sowjet-ünie heeft de diploma tieke betrekkingen met Israël ver broken „wegens de bomaanslag van Maandag op de Russische legatie te Tel Aviv", zo is vanmorgen in Mos kou medegedeeld. De Russische ge zant en het personel der legatie in Tel Aviv zijn teruggeroepen naar de Sowjet-Unie en op een spoedig vertrek der leden van de Israëlische legatie in Moskou is aangedrongen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski, heeft kort na middernacht de Israëlische ge zant, dr Samuel Dlashey, naar het Kremlin ontboden om hem de nota te overhandigen, waarin het besluit werd medegedeeld. Volgens de door het Russische persbureau Tass uitgezonden offi ciële verklaring hebben „op 9 Fe bruari misdadigers, kennelijk met medeweten van de politie, een bom doen ontploffen in de Russische le gatie, waardoor de echtgenote van de gezant, mevrouw Versjow, de echtgenote van. een beambte, me vrouw Sysoyew, en een ambtenaar. Grisjin. werden gewond en een deel der legatie werd vernield". De verontschuldigingen, door de Israëlische regering aangeboden, worden „in tegenspraak" genoemd met „talrijke andere verklaringen van vertegenwoordigers van Israël, in het bijzonder met een redevoe ring van 19 Januari van de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sharett." Deze had zich geuit tegen de aan klacht van Moskou, dat negen art sen, van wie de meeste Joden zijn, aanslagen zouden hebben beraamd en gedeeltelijk uitgevoerd op hoog geplaatste Russische leiders. Relletjes Woensdagavond hadden zich in Tel Aviv relletjes voorgedaan tus sen communisten, die wilden beto gen tegen de aanslag op de legatie en. voor vriendschap met Rusland, en anti-communisten. In een vuist gevecht werd een twintigtal perso nen gewond. De eerste niet-officiële reactie In Washington op de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Israël is de verwachting, dat de „koude oorlog" tussen Ame rika en Rusland er nog door ver scherpt zal worden. In kringen der Verenigde Naties wordt het mogelijk geacht, dat La tijns-Amerikaanse en andere landen thans zullen aandringen op een vol ledig debat over het anti-semitisme in Rusland en Oost-Europa. Canada heeft in Washington ge protesteerd tegen de beperkingen op de import' van zuivelproducten. Koning Boudewijn van België is vanmorgen weer per vliegtuig van Brussel naar Nice vertrokken. De Koning, die na critiek in de Belgische pers op zijn verblijf in het „zonnige Zuiden" was teruggekeerd om nieuwe bezoeken aan de door de watersnood in België getroffen gebieden af te leggen, had na één dag van deze bezoeken weer een griepaanval gekregen en op voor schrift van zijn artsen het bed moe ten houden. (Van onze Londense correspondent R. Jokel) Het noordoosten van Engeland, dat vorige week reeds zo zwaar door de overstromingen geteisterd was, krijgt nu weer zijn deel van de hevige sneeuwstormen. Veertig grote verkeerswegen zijn geblokkeerd. Dramatisch is de strijd van de vrachtrijders, die met hun zware tracks materialen naar de noodgebieden brengen voor het her-, stel van de dijken. Zij willen in geen geval opgeven. Op tal van plaatsen zijn treinen en auto's in de sneeuw blijven ste ken. De verenigingen van automo bilisten verklaren dat de wegen nog nooit in zo'n slechte toestand hebben verkeerd. Vooral in het noorden en in de bergen zijn de moeilijkheden groot. Daar ligt op sommige plaatsen de sneeuw zes meter dik opgewaaid. De weersvoorspelling luidt, dat de storm in de loop van Donderdag in kracht zal afnemen. Van hedenmiddag af zou de BBC over de 1500 m-golf elk half uur. 24 uur lang, berichten uitzenden over de stand van zaken aan de Engelse oostkust, waar 16.000 soldaten en duizenden vrijwilligers sedert dagen de dijken over 600 km zoveel moge lijk hebben versterkt. Advertentie 2M. VAN ROSSEMS Lichte vorst De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig van van avond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen noord en noord oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1