SINT LAURENS Ned. Beter spel bezorgde ploeg 9-4 zege Rotterdams symbool De hengstenkeuringen te Utrecht Overwinningen van Broekman en Maarse te Stockholm Waardevolle hulp NU Waardevol bezit LATER Liefdadigheidsprijs ƒ1.- ROXY HET VADERLAND 8 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Werk van 8.5 miUwen gulden KERK EN CULTUURCENTRUM Tot een van de mooiste en oudste cultuurmonumenten die Rotterdam door het verraderlijke bombardement van de Duitsers op 14 Mei 1940 ver loren beeft, behoort de Grote of St Laurenskerk, waarvan de ruïne als een aanklacht tegen de oorlog bet centrale stadsbeeld beheerst. Schrijver dezes bevond zich tijdeus de vier dagen van actieve strijd meermalen in de nabijheid van de kerk, die niet het slachtoffer is geworden van de oorlogs handelingen vóór bet bombardement of van bet bombardement op zich zelf, doch van de brand die daarop volgde. Hadden vele Rotterdammers toen bet hoofd koel gehouden, dan bad de kerk wellicht nog kunnen wor den gered. Het heeft echter geen zin daarover verder na te kaarten. De Sint Laurens is zeer oud; in het jaar 1409 werd het eerste grondwerk voor de bouw verricht. In 1436 kwam het sohip van de kerk gereed. De toren is later gebouwd aan de overzijde van een sloot, die aan de Westzijde langs het schip liep. Deze sloot die een functie in de afwate ring van de Schielandse polders ver vulde, werd eerst in 1547 gedempt, na schip en toren met elkander verbon den konden worden. De torenspits, die in 1615 werd aange bracht. werd korte tijd nadien weer af gebroken, omdat zij weldra gevaar voor instorting opleverde, Ook de fundering van de toren liet te wensen over. In 1650 deden 'hevige Zuidwesterstormen de to ren naar het Noordoosten overhellen. Stadstimmerman Cleas, Jeremiasz. Per- soons. heeft de toren toen opnieuw ge fundeerd en rechtgezet, iets wat heden ten dage met onze moderne techniek nog als een bijzonder staaltje van vakman schap zou worden beschouwd. Wij ver melden nog dat een aantal -bekende zee helden in de St. Laurens zijn (of den) begraven. Mooi Lamberts. Witte de With. Kortenaer, Schepers. De Liefde, Van Brake!. Aert- en Jan van Nes von den hier, ten dele in praalgraven, laatste rustplaats. In de vijf barre oorlogsjaren stond de St Laurens als een afschuwelijk teken de gevolgen van het geweld op de laten vlakte, die eens Rotterdams binnen stad was geweest. Wanneer wij de trein naar het Zuiden namen en wij o viaduct de kerk op enkele tientallen me ters passeerden, dan kneep de veront waardiging en de haat onze keel toe en werden wij versterkt in ons verzet tegen de indringer. Ook na de oorlog bleef de ruïne voor lopig zoals zij was. Zo nu en dan werd in persorganen op een wederopbouw van de kerk aangedrongen, doch tot daden kwam het niet. vooral toen de bouwar beiders weigerden te werken in verband met de silicose-kwestie. Wel kreeg de ruïne een wat minder desolaat karaster, omdat in de omgeving van de kerk hui zenblokken en kantoorgebouwen werden opgetrokken. De bijkans dertien jaren dat de ruïne aan weer en wind is bloot gesteld, hebben geen goed gedaan aan de steenresten; zij zijn, vooral in de toren die juist ten tijde van het bombardement in reparatie was. zo verweerd', dat men ze hier en daar met de hand kan afbreken, De kosten In de zomer van het afgelopen jaar heeft Koningin Juliana de eerste steen voor de wederopbouw van de kerk ge legd, nadat zekerheid was verkregen om trent de financiering van het werk. Zij heeft daarbij gevoelige woorden gespro ken. die het hart van iedere Rotterdam mer hebben getroffen. De totale her bouwkosten zullen f 7 millioen bedragen, welk bedrag voor 90Ti door het Rijk als bijdrage in de oorlogschade wordt gefi nancierd. 10% zal door de Rotterdamse burgerij zelf moeten worden opgebracht, die bovendien nog zal moeten zorgdra gen voor de vernieuwing van de inrich ting van de kerk, waarmede een bedrag van ca f 1 millioen gemoeid is. In totaal zal dus meer dan 1.5 millioen bijeen gebracht moeten worden, waaraan op het ogenblik met man en macht wordt gewerkt. Een aantal dagbladen heeft ac ties op touw gezet en naar het zich voor lopig laat aanzien komen er vele giften, ook van buiten Rotterdam, binnen- Rotterdam kent speciale streefdata; een idee dat kort na de bevrijding door de actieve voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr K. P. van der Mandele. werd gelanceerd. Weliswaar komen al die streefdata niet volledig uit. Zo werd in 1945 gestreefd naar een havenherstel in 1948 bij het vijftigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina. Eerst in 1950 kon het havenherstel met de tentoonstelling Rotterdam Ahoy' worden bekroond. Nu wordt het-magi sche jaar 1955 genoemd als het jaar waar in de herbouw van de stadskern gereed zal zijn en de Sint Laurens zal zijn her bouwd. Moge dit streven in de gestelde tijd in vervulling gaan. Nog een kleine slotopmerking is in dit verband op haar plaats. In de Gouden Eeuw was de Sint Laurens in zekere zin het middelpunt van de stad. Men liep door de kerk heen als men van de Op pert naar de Hoogstraat moest, maakte afspraakjes in de kerk en schuilde er bij slecht weer. Toen het stadscentrum zich naar het Westen verplaatste, werd er slechts weinig aandacht aan de kerk be steed. Alleen de Nederlandse Hervormde Het uitbrengen van exploiten tussen echtgenoten De minister van Financiën heeft een wijziging gebracht in het wetsontwerp „nieuwe regeling omtrent het uitbren gen van exploiten ten verzoeke van de getrouwde man aan de vrouw of omge keerd voor het geval de vrouw een be kend verblijf buiten het koninkrijk heeft en voor het geval dat bij onbekende woon- of verblijfplaats de naam van de raadsman van de aangezegde partij bekend is. In de nota van wijzigingen, die hij de Tweede Kamer heeft doen toekomen, merkt de minister ter toelichting o.m. het volgende op: Bij nadere bestudering is het de mi nister wenselijk voorgekomen, aan de strekking van het ontwerp een kleine uitbreiding te geven. Deze uitbreiding betreft de regel, dat in alle exploiten tussen echtgenoten, ingeval van onbe kende woon- of verblijfplaats van de aangezegde partij, de naam van de raads man van die partij vermeld moet wor den, indien deze bekend is. In het ontwerp gold dit voorschrift 6lechts tussen echtgenoten, die niet van tafel en bed gescheiden zijn. Kerk hield er haar godsdienstoefeningen. Laat ons hopen dat de kerk, het symbool van Rotterdams levenswil, straks een -centralere betekenis zal krijgen dan zij in de laatste eeuw heeft gehad, hetgeen op eenvoudige wijze kan worden bereikt door de kerk te betrekken in allerlei j cultuurmanifestaties. CRICKET Vijfde teslmatch AustraliëZuid-Afrika Wanneer de Zuid Afrikanen er in sla gen vandaag 201 -runs voor de 9 wickets, die zij in de tweede innings nog in han den hebben, te scoren dan hebben zij dï vijfde en laatste testmatch tegen Austra lië op hun naam gebracht. Na het prachtige eerste imminigs totaal van 520 werd Australië op de vierde dag voor 209 runs voor de tweede iinmimgs aan de kant gezet, het laagste totaal dat de Aussies tot nu toe in dit seizoen maak ten. In de ruim twee uur, die de spring- bokken daarna nog voor het einde van de speeltijd aan bat waren, sloegen zij 94 runs ten koste van 1 wicket bü elkaar. PAARDEN Nederland komt uit in Dortmund Op het internationaal concours hip- pique in Dortmund, dat van 15 tot 22 Maart a.s. zal worden gehouden, zal ook Nederland zijn vertegenwoordigd. Mej. Sonja Hennen uit Heerlen met ,,Sas<kia" en de heer L. H. M. van Loon uit Tilburg met „Saraceen" nemen aan de dressuurproef deel. Over het afvaardigen van springrui ters zal het bestuur van de stichting Ne derlandse Hippische Sportbond zich nog beraden. IJshockey Nederland—België Voor een niet geheel uitverkocht huis heeft de officiële Nederlandse ijshockeyplocg gisteravond niet 9-4 van de Belgen gewonnen. Een nuttige zege, die vooral werd behaald door het betere rijden en passeren van de Nederlanders, \ooral in die rijtechniek lag o.i. het grote verschil, want een puck opbrengen en afgeven kunnen de Belgen ook wel, maar hun rijden is soms jammerlijk onvast. Als geheel leek ons de voorhoede met Schwencke, Overakker en Loek de sterk ste, al moet direct gezegd worden, dat ook de andere linies t.w. Smit die deze avond zeer productief was Klein, Feenstra en Dietz, Snoek, v. d. Baumen tot aardige prestaties kwamen. Bij de Belgen bleken de oude rotten Lekens en Delrez nog krachten van formaat mei Leclercq en Dupré als nuttige voor- waartsen. Groots spel was niet te verwachten en dat is het ook niet geworden. Het plaat sen was slechts bij vlagen goed en het leek ons dat daarbij soms het Amster damse deel en het Haagse deel van de ploeg elkaar teveel zochten. Toch ge loven we, dat het aanbeveling zou ver dienen deze combinatie nog enkele malen te laten spelen voor de aanvang van het B-tournooi in Zürich. We hebben al eerder betoogd, dat. bij ijshockey alles nogal in de kinderschoe nen staat en daardoor is het waarschijn lijk verklaarbaar, dat deze officiële lan- denwedstrijd ruim een half uur te laat begon. Als de Belgen niet eerder kunnen komen, laat men dan tevoren een later uur vaststellen, opdat het publiek zich was dermate slecht ingestudeerd, dat dit de verveling niet kon verdrijven. Achterstand weggewerkt De eerste speeltijd gaf weinig goeds te genieten. Na aangeven van Schwencke maakte Loek een goed doelpunt, waarna de gelijkmaker werd afgekeurd wegen; schoppen en niet wegens buitenspel, zo als de „official scorer" zei. Bij een hoog schot van Loek werd de Belgische doel man gewond. In de tweede speeltijd ver scheen deze „gehecht" op het ijs waarna Dupré meteen gelijkmaakte na aangeven van Anciaux. Het werd 1—2 door Le clercq na een serie missers in de Ned. achterhoede en 13 door Biel uit een schot, waarbij Van Os niet geheel vrijuit ging. Toen kwam de doelpuntenmachine op gang. Feenstra was de motor en Smit werkte af 23. Uit een verwoede doel- worsteling maakte Smit 3—3. Juist toen Snoek uit de bank in de baan sprong kon deze de puck naar Overakker laten rol len, die de Belgische doelman alweer pas seerde, 4—3. De Belgen beperkten zich nu uitsluitend tot uitvallen, die niets op leverden. Smit maakte met een ver (ge- luks)sehot 53 en Fisher was tenslotte niet zit te vervelen, want werkelijk, het na goed werk van Snoek de eerste Hage- paarrijden van L. Edelman en M. Rulofs TENNIS Ceylonse ploeg voor Davis- beker gewijzigd Niet de vier spelers die onlangs zijn opgegeven als spelers voor de Davis beker, zullen begin Mei te Scheveningen tegen onze pioeg, voor de eerste ronde an de Europese zone in het veld komen, doch de plaats van twee van hen is in: genomen door slechts één, zodat de ploeg uit drie spelers bestaat. Gehand haafd zijn Ernst, de kampioen 1952 Ceylon en Fonseka. De derde is een speler van 17 jaar: Ferdinand, tegen de anderen goede resultaten be haalde. Ook Fonseka is een speler ..onder de twintig". De Ceylonse bond heeft het plan de ploeg te doen uitkomen in ver schillende Europese tournooien, waar onder Parijs en Wimbledon, teneinde de spelers op deze eerste toer zoveel moge lijk wedstrijdoefening te geven. Int. tenniskampioenschappen van Frankrijk Met de deelneming van de Amerika nen Patty en Larsen, de Denen Ulrich en Nielsen, voorts enkele Zweden, zijn de internationale tenniskampioenschap pen van Frankrijk op overdekte banen goed bezet. In de kwax-t-finales heren enkelspel naar en dan nog een achterspeler die een doelpunt maakte: 6—3. Dat Le clercq 64 maakte was aardig voor de Belgen, maar nodig was dit niet geweest De derde speeltijd was weer volledig voor de Nederlanders, die ook al in het voordeel waren doordat ze (met meer spelers) meer konden wisselen dan de Belgen, bij wie vermoeidheid een woord je mee ging spreken. Arie Klein maakte 71 na een lange run, Feenstra 84 (het mooiste doelpunt van de avond na goed solowerk) en Snoek 94 na uitste kend doorzetten van Snoek. H.H.Y.C.Atlas Diesel Op Woensdag 18 Februari zal op de HOKY een ijshockeywedstrijd worden gespeeld tussen HHYC en het uit Stock holm afkomstige team „Atlas Diesel". De hengstenkeuringen, die twee dagen I De beste was hier Majesteit Hendrik van achtereen te Utrecht werden gehouden, Gebrs. Lange en Bardoel uit Groeningen hebben, ondanks aanhoudend abominabel slecht weer, zéér goede resultaten opge leverd. Paarden trekken zich nooit veel van weerstoestanden aan en deze jonge hengsten, voorbestemd om een gezonde nakomelingschap van sterke landbouw- tuigipaarden op te bouwen, zeker niet! Vol 'brio en met een prachtige actie draafden zij de monsterbaan af, dc eveneens jonge, oersterke knechten han den vol werk gevend! Het was een genot naar de fiere, sierlijk gebogen halzen en de grote heldere ogen te zien. Vooral de hengsten van het Gelders type vertonen superieure bewegingen. Maar het geheel was praohtg en velen spraken hun ver trouwen uit in deze fokkerij. De V.L.N. bestrijkt alle provincies van Nederland behalve de drie Noordelijke; de heng sten worden in Utrecht centraal gekeurd; die van Groningen. Friesland en Drente zijn reeds in Januari in de stad Gronin gen gekeurd. De V.LN. registreert 2 stamboeken: het Gelders en het Gro nings type. De laatste zijn uitsluitend op het Oldenburgse-Oostfriese bloed ge baseerd; die van het Gelderse type zijn verkregen uit paring van paarden, die ook ander bloed mogen voeren. Na de lste selectie op Dinsdag volgde gisteren de belangrijkste dag: van de jonge, nog niet eerder goedgekeurde hengsten, wer den zij aangewezen, die mogen dekken, in het stamboek worden ingeschreven en geprimeerd. Het was een grote bijzonderheid, dat drie jonge hengsten van het Gelders type van de heer C. Hogendoorn uit Utrecht een eerste premie kregen: 3 paarden van dezelfde eigenaar komt zelden voor! In het geheel werden van dit type 21 hengsten goedgekeurd; 12 werden in het stamboek ingeschreven en 11 geprimeerd. Voor deze premiekeurmg kwamen alle 11 hengsten tegelijk in de ring. Een voortreffelijk schouwspel! Bij de jonge hengsten van het Gronings type werden er 12 goedgekeurd, ingeschreven en 7 geprimeerd. Èen Olden burger-import van de heer Metz uit Ens (N.O.-polder) is het hoogst geprimeerd. 'sMiddags werden de 5 cn 6-jarige hengsten gekeurd. Van het Gron. type zijn er 7 goedgekeurd cn 6 geprimeerd De sport en de hulpverlening De voetbalvereniging VDV heeft 25 gestort in de kas van het Nat. Rampen fonds. Een zelfde bedrag werd door het bestuur van de v.v. Westerkwartier af gedragen. De Verenigde Westlandse Sportver enigingen hebben besloten de baten van haar eerstvolgende te spelen thuiswed strijden af te dragen aan het Nationale Rampenfonds. WATERPOLO Belangenvereniging op komst Te Amsterdam werd onder voorzitter schap van de heer G. van Feggelen, voor zitter van de Amsterdamse zwemvereni ging De Meeuwen, een vergadering gehouden, waarin door afgevaardigden van de clubs, die in de hoofd- of eerste klasse heren van de waterpolocompetitie van de KNZB spelen, de wenselijkheid van het oprichten van een belangenver eniging werd besproken. Motieven zijn: le. Het is noodzakelijk om het contact tussen de verenigingen en het bestuur en de sportcommïssïe varnde KNZB te ver stevigen. 2e. Het is gewenst, dat de hoofd en eerste klasse clubs meer gelegenheid krijgen hun stem te laten horen in bonds- bestuur en commissies, hetgeen door de bestaande reglementsbepalingen aangaan de de algemene vergadering zeer wordt bemoeilijkt. 3e. Meer overleg tussen sportcommissie en de verenigingen, welke spelers hebben afgestaan voor de training m het Nederlands zevental, is gewenst. Er werd een werkcommissie benoemd. Als vijfde lid zal zitting nemen mr L. de Boer van HZ en PC of mr N. F. Ruim- schotel van dezelfde vereniging. Lange en Bardoel uit Groeningen (N. Br.) Van het Geld. type 9 goedge keurd en 8 geprimeerd. De beste was: Markies van-Wittenstein van de gebrs. Ten Boseh uit Driel. VOETBAL Frankrijk—Nederland niet van de baan Zoals is gemeld, heeft de Franse Voet balfederatie zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voor gestelde datum 12 Maart was even wel voor de K.N.V.B. onaanvaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wedstrijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergade ring van de K.N.V.B. zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. Zuid-Amerikaanse uitnodiging voor Karei van der Meer De Haagse voetbalscheidsrechter Karei van der Meer heeft een uitnodiging ont vangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru. te komen om als arbiter te fungeren in het tournooi om 't kampioenschap van Zuid- Amerika. Aangezien het tournooi onge veer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de uitno diging zal.kunnen aannemen. De wedstrijd Neder- land-Denemarken Geen gratis kaarten voor officials De K.N.V.B. verzoekt ons het volgende mede te delen: In verband met het grote aantal girostortingen voor de wedstrijd NederlandDenemarken op 7 Maart a s, te Rotterdam, wordt de leden van voet balverenigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het bestuur van hun vereniging. De verenigingsbesturen wordt 1 zooht de girostortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstel lingen wordt er de aandacht op geves tigd, dat aan geen enkele official van de K.N.V.B. bestelformulieren worden toe gezonden. Ook hun wordt verzocht bestel lingen te doen uitsluitend door storting op postrekening 58923, indien zij kaarten wensen. Bas Paauwe gaat Maurits verlaten Bas Paauwe, die zes jaar als trainer in dienst is geweest van Maurits heeft zijn ontslagaanvraag ingediend bij het be stuur van deze club. Hij zal Maurits nog tot aan het eind van het lopende seizoen blijven trainen daar hij zich tot taax heeft gesteld, zijn club. die momenteel in degradatiegevaar verkeert, voor zijn afscheid in veiligheid te brengen. Maurits heeft intussen reeds een aan bod ontvangen van een Oostenrijker, Veg genaamd, die trainer is van de Wie ner S.C. Het bestuur zal zich hierover beraden. H.F.C.—V.U.C. Zondag a.s. speelt V.U.C. in Haarlem een oefenwedstrijd tegen de tweede klasser H.F.C. Chelsea won ten slotte Op het Arsenal-terreim te Londen ie de voor de derde maal overgespeelde be kerwedstrijd tussen Ohelsea en West Brorawich Albion geëindigd in een 40 zege voor Ohelsea. Ohelsea speelt Zaterdag a.s. thuis in de vyfde ronde tegen Birmingham City. De wereldkampioen boksen weTterge- wicht Kid Gavilan heeft gisteravond i® een gevecht te Chicago om zijn titel, Oheok Davey met een technische knock out in de 9e ronde verslagen. Het paard Cancanniere van mevr. Bancilon. gereden door de jockey Chy- riacos, won de prix de Paris, een int. draverij begiftigd met drie millioen francs. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harlingen (toez.) F. Bloemhof te Spannum, te Kuinre (toez.) M. C. Don. candidaat te Amster dam. Benoemd tot vicaris te Erichem, G. Griffoen cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Wezepe, P. M. van Waarde te Kuinre, beroepen te Middel burg dr H. v. d. Linde te Utrecht. Bedankt voor Garderen W. L. Tukker te Delft, voor Ernst (toez.) A. Klein Kranenburg te Kootwijk. Het nationale concours hippique van de Vereniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Gelderland wordt Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) op het landgoed Hoekelum te Bennekom gehouden. Gerard Maarse won Woensdagavond i het oude, ongezellige. Olympische Stadion te Stockholm de 500 meter, Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het, dat hij slechts met 0,1 seconde ver schil over Anton Huiskes, die na onze Europese kampioen reed, zegevierde. Het woa Davidson (Zweden, me, 4-0 tLfSÏ 63 62 63 van Destremau (Fr.); Larsen (V.S.) won met 64 86 62 van Deen Ulrich; Patty (V.S.) sloeg Eliaesson (Zw.) met 64 63 61, In de kwart-finales heren dubbelspel sloeg de Deense combinatie Kurt Nielsen- Torben Ulrich met 64 61 63 de Fransen Henri Cochet en De Kermadec Jean Rinkel-Quertier (G.B.) en Jean Borotra (Fr.) plaatsen zioh in de derde ronde van het gemengd dubbelspel door een overwinning in twee sets: 63 63, op het Franse paar Madeleine Imbert Roger Dessoir. In de kwartfinales dames enkelspel won Jean Rinkel-Quertier (G.B.) met 75 63 van Miohele Bourbonnais, ter wijl miss Partridge (G.B.) met 62 61 Angele Salvet (Fr.) uitschakelde. DAMMEN. Jeugdkampioenschap van Den Haag De eindstrijd om het jeugdkampioen schap van Den Haag gaat nu tussen: F. H. Boog, kampioen 1952; C. de K«iimg (Voorburg), kampioen '51; J. A. de Jong (Honselersdijk) en R. Langbroek. De eerste ronde werd gespeeld in „Hof van Holland" met de navolgende resultaten: BoogLangbroek 20; De KoningDe Jong 20. ATHLETIEK Europese kampioen schappen 1954 in Bern Nadat Zürioh bij gebrek aan voldoende terreinen was uitgevallen als plaats voor de Europese athletiekkampioensohappen in 1954, heeft de Zwitserse Amateur' Athletiekbond besloten deze te Bern te j houden. een ongemakkelijke valwind in het sta dion, dat slechts matig was bezet. Kees Broekman had zich geërgerd aan de voorbeschouwingen, welke in een deel van de Zweedse pers ten aa van de wereldkampioenschappen te Hel sinki hadden gestaan. Daarin kwam de zinsnede voor: Broekmans energie is, als hij in de Finse hoofdstad aankomt, uit geblust. „Welnu", zo beet Broekman fel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdagavond in het Stadion te Stock holm een vraag stelde, „wij zullen in Helsinki zien, dat ik nog lang niet uit gebrand ben. Integendeel, alle Neder landse rijders zijn er juist op gebrand, de Noren, de Zweden, de Russen, de Finnen en de Oostenrijkers fel partij te geven." Vertrokken op een schema van 8 min. 24 sec. bleek deze tijd al spoedig voor de gegeven omstandigheden te snel te zijn. En toen in de laatste vier ronden de wind wat feller werd, zakte zijn tempo nog met een tot twee seconden per 333 meter, zodat Broekman, die aan Sigge Ericsson, na diens overwinning op de 3000 meter te Avesta thans een lesje gaf, binnenkwam in de tijd van 8 min. 34,5 sec. In de laatste rit kwam Huiskes tegen Van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boven de overeenkom stige tijden van Broekman. In de laatste ronde moest de beslissing vallen en de chronometers wezen uit, dat Huiskes juist 0,1 sec. meer voor zich had laten afdrukken dan Broekman. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44,2 sec. 2/3. Jonsson en Stroem (Zwe den) 44,4 sec. 4. Larsson (Zweden) 44,9. Wim van der Voort (Ned.) 45,0. 6. Lindberg (Zweden) 45,3. 7/8 Samuelsson Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5. 9. Anton Huiskes (Ned.) 46,1. 10. Egbert van 't Oever (Ned.). 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) 8 min. 34,5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 min. 34,6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oost.) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) 8 min. 39,0 sec;; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 3 min. 39,5 sec.; 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec. (nieuw pers. record); 7. Van der Voort (Ned.) 8 min. 46,4 sec.: 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec.; Gerard Maarse (Ned.) werd 12e in 9 min. 02,6 sec. Wereldkampioenschap hard rijden te Helsinki Voor het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats, Zaterdag en Zondag a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: uit Groot- Brittannië 3. uit Nederland 4, uit Oosten rijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, urt Zweden 4, uit Hon garije 2 en uit Finland 4. KUN'STRIJDEN Wereldkampioenschap ijsdansen Te Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap ijsdansen. Voor ihet verplichte rijden moesten vier dansen worden uitgevoerd. Het weer was uitstekend. Na een zware sneeuwval van de laatste dagen scheen nu een 'heerlijke zon uit een strakblauwe hemel. Opmerkelijk was het dansen van de Nederlandse kampioenen Lydia Boon Aad van Dam, die zich bij de verplichte dansen na Amerikaanse en Engelse pa ren ais zesde plaatsten. De stand na het verplichte rijden luidde: 1 Jean WestwoodLaiwrence Demmy (Gr. Br.) 111,4 pt plaatscijfer 6; 2 Joan DeWhimtJohn Slater (Gr. Br.) 110.0/10; 3 Carol Ann PetersDaniels Ryann (V.S.) 104.4/16; 4 Virginia Hoyns Donald Jacoby (V.S.) 101.0/22; 5 Nesta DaviesPaul Thomas (Gr. Br.) 102.6/22; 6 Lydia Boon Aad van Dam (Ned,) 96.9/29; het echtpaar Odink, (Ned.) werd met 83.7/45 negende. VOORBURG BOUWTERREIN 365 m2 Cremerstraat 1, bij post kantoor, voor landhuis. Voorjaar te bebouwen. Vrije vestiging en woon vergunning. Brieven: Woningbureau „Noord-West", Statenweg 78, Rotterdam. Bij exploit van ondergete kende d.d. 10 Februari 1953 is ten verzoeke van Luidolf Harm Huizenga te 's-Gra venhage, gedagvaard: WILHELMINA SCHADD zonder beroep, zonder be kende verblijfplaats in Ne derland. om op Dinsdag 14 April 1953, des voormiddags te 10 uur, per procureur te verschijnen ter terechtzit ting van de Arrondisse- ments-Rechtbanlc te 's-Gra- venhage, Jan van Nassau- straat 112 aldaar,, teneinde op de in dat exploit omschre ven gronden te horen eisen dat tussen partijen de echt scheiding zal worden uitge- j sproken met nevenvorde ringen. C. A. van Koetsveld. Deurwaarder. Voorlopig kosteloos. Bij-beschikking d.d. 9 Febr. 1953 van de Rechter-Com missaris in het faillissement van C. J. KILA pensionhouder, wonende te 's-Gravenhage, Plaats no 24, is bepaald, dat de schuldvor deringen moeten zijn inge diend voor 25 Maart 1953 en dat de verificatievergade ring zal worden gehouden op Zaterdag 11 April 1953 des voormiddags te 10.15 u. in het Gerechtsgebouw aan de Jan van Nassaustraat no 112 te 's-Gravenhage. De Curator: Mr M. I. N. Spaargaren, Rijnstraat 12, 's-Gravenhage. Koopt vandaag nog onze speciale foto editie met een groot aantal veelal exclusieve foto's uit het rampgebied. Velen stelden hun werkkracht kosteloos ter beschikking. „Het Vaderland" fotografeert, redigeert, zet en drukt deze uitgave uiteraard ook belangeloos. Opbzengst ten bate van het Nationaal Rampenlonds Vrijwel overal verkrijgbaar (kiosken, agentschappen en loketten van Het Vaderland, etc. etc.) BESTELT DOOR STORTING OP GIRO 122700 HUNDEPOOL HEERENGR.56 -OlSTOfZüieEtSPK/AL/Sr HULP IS PLICHT Nationaal Rampenfonds Statenlaan 81 - Giro 9575 sn WILLY FORST's monumer^ig en Qn_ vergefelijke Weense operetteu.^ Een boeiend verhaal met een droom van sp. lende melodieën van Johann Strauss, W, Millöcker en Franz von Suppé, gespeeld door een keur van Weense sterren! VAN VRIJDAG A.S. AF: 'DE MEESTER-DETECTIVE KOMT WEER IN ACTIE Kappie en het e;eheim van Swarle Daen een tweede deur ontdekten, wachtte oudjes volgde, met,alle snelheid, die hij zelfs niet om zijn excuses voor zij uit hun stramme leden konden het breken der borden te maken, Met persen! Intussen hadden de Zeewolf een ruik bevrijde hij zich uit de sta- en zijn mannen een dakraam ont- 52. De Maat was even verstard van pel scherven en rukte de reddende dekt. „Gauw, mannen!" riep hij, zich schrik, toen hij de bejaarde zeerovers deur open. Zijn eerste angst, dat het door het raampje werkend, „wij moe- op zich af zag komen. Hij begreep misschien een kastdeur zou zijn, bleek ten ons deel van de pret hebben, vóór wel, dat zij niet kwamen om naar gelukkig ongegrond: hij zag een lange, die zoon van Swarte Daen het hui» zijn gezondheid te informeren en dat smalle gang voor zich, die in een in zijn eentje verovert!", hij erg vlug moest zijn, indien hij er trap eindigde. Steigerend van angst gaaf vanaf wilde komen! Toen zijn rende hij de gang in en stormde hol- (wordt vervolgd angstig rondspiedende ogen dan ook derdebolder de trap op. Maar de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4