Ontroerende blijken van mede leven en steun in Frankrijk AFSLUITING ZEEGATEN IN STUDIE EUROPAEEN? Rome leeft met de ramp mee fnST VADERLAND 5 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1958 Hoe kan ooit bedankt worden? Loodsen vol goederen: om verlegen te worden „Hé. messieurs, allez-vous aux Pays-Bas?" Buiten adem kwam de Frans man, die ons dit toeriep, toesnellen toen we met een grote Nederlandse verhuiswagen voor een rood verkeerslicht in het centrum van Parijs stonden te wachten. Wc konden zijn vraag bevestigend beantwoorden, waarop de Parijzenaar zei, dat hij een pakje voor de slachtoffers van de overstroming klaar had liggen. Hij holde een huis binnen, en keerde direct met een groot pak terug, dat hij, zonder op een woord van dank te wachten, in onze cabine wierp. „Pour les sinistrés de Hollande," zei hij simpel. „Pour les sinistrés de Hollande", dit was het parool, dat de afgelopen wee* een golf van solidariteit met het getrof fen Nederland door Parijs en geheel Frankrijk deed gaan. Voor de slachtoffers van de overstroming in het kleine land aan de Noordzee, waarvoor elke Franse man en Franse vrouw een zwak plekje in het hart heeft. Een vriendschap, die nog toenam door de gezamenlijke strijd tegen de Duitse onderdrukker en door het bezoek aan Parijs van Koningin Ju liana en Prins Bemhard in 1950. Maar zfln ware vrienden leert men slechts kennen in tijden van nood. De eerste reactie van elke Fransman, die van de ramp hoorde, was: hoe kan ik helpen. Het nieuws was daar iets later bekend dan in ons land, doch reeds voor Maandagmorgen werd onder leiding van de Ned. ambassade een comité van be stuursleden van verschillende Frans- Nederlandse organisaties gevormd, en hadden al tientallen instellingen hun hulp aangeboden bij de kantoren van grote Ned. maatschappijen in Parijs. Om half één werd Maandagmiddag namens dit comité de hulp der Fransen ingeroepen en werd medegedeeld, dat pakketten voor de slachtoffers in het overstroomde ge bied bij het kantoor van de K.L.M, kon den worden bezorgd; een kwartier later werden de eerste pakketten reeds be zorgd. Frankrijk begon zijn ware vriendschap te bewijzen. Hun mooiste speelgoed De stroom werd zo groot, dat bij elk Metro-station een autobus met de Neder landse en Franse vlag werd geplaatst, waar pakjes konden worden ingeleverd. Dinsdagmiddag vormden zich bij deze autobussen lange rijen Parijzenaars, rmanmen. vrouwen en kinderen, uit alle rangen en standen, met grote en kleine pakketten, om de Nederlanders, wier land naar men aanvankelijk dacht, ge heel was overstroomd, te helpen. Kinderen brachten hun mooiste speel goed, vrouwen trokken op straat haar beste regenmantels uit, mannen plunder den hun garderobe: het aantal pakketten, dat tenslotte in twee grote loodsen van het vliegveld Le Bourget werd opgesta peld, overschreed al gauw de tienduizend. De K.L.M., die zich met het vervoer had belast, kon deze tien meter hoge hoop pakketten, die door honderden Franse padvinders waren gesorteerd In diverse mannen, voor vrouwen en voor kinde ren, onmogelijk meer vervoeren, waar door vrachtauto's werden Ingeschakeld. Hoewel in één week tweederde naar Rotterdam werd overgebracht, zijn nu nog tientallen vrachtauto's nodig om de rest te bestemder plaatse te brengen. Haast is hierbij ook daarom nodig, omdat de bergruimte in deze loodsen niet lan ger gemist kan worden. Maar niet alleen in goederen kan thans de Franse vriendschap worden gemeten, onstuitbaar is ook de stroom van bank- DE DENEN SLOVEN ZICH Urf (Van een bijnor-«« correspondent) Kleren en nor ee"s ""en! Mannen- en vromvenA-nntng. kinder- en baby- kleren >0€nen' enkinderwagens. Itl gestadige stroom komen de pak- xen binnen in de ruime kelder van het raadhuis in Aarhus in Denemarken. De Denen zijn diep gesohokt. zoals de rest der wereld, over de ramp die Nederland getroffen heeft. Het Rode Kruis ging terstond aan het werk, geholpen door iedereen die maar even tijd had. In Aarhus reden grote wagens rond en ze rijden nu nog rond. Telkens weer komen zij zwaar belast naar het raadhuis toe, waar dag en nacht gesorteerd wordt. De jonge leider, Preben Andersen, wenst, dat de uitdeling zo gauw mogelijk kan beginnen. Soort bij soort, en dan een touw om de tien stuks tegelijk Heel veel mooi, vaak nieuw goed is er bin nen gekomen. Ook wel minder goed. maar dat mag niet naar Nederland. Dat gaat naar Korea of West-Berlijn. In dit geval willen de Denen het allerbeste geven. Wij Hollanders er tussen zijn diep ontroerd over het enthousiasme waarmee geholpen wordt en hét verzacht de pijn over het leed van onze landgenoten. Naast me staat Bram van Brandenburg. Hij kwam hier als 15-jarige jongen met „Redt het kind", is hier blijven hangen en gaat binnenkort trouwen met zijn plee-gzusje. Na dagen van spanning kreeg Bram eindelijk op 8 Februari van het Rode Kruis bericht, dat zijn ouders en broer, die in Zierikzee woonden, gered zijn en geëvacueerd werden naar Sche- veningen. Het huis is waarschijnlijk verloren. Met rode wangen en glinsterende ogen werkt de 18-jarige Elske, dochter van dr Meta Leegstra uit Den Haag. Ze werkt hier tijdelijk vóórdat ze haar op leiding in het Kinderziekenhuis aan de Laan van Poot kan beginnen. Haar vrije uren geeft ze aan 'het werk hier. en hier vindt ze de bezieling die ze nodig had Totdat ze iets te doen kreeg was ze zo zenuwachtig dat ze haast tot niets komen kon. Door de radio alles te horen, ook hoe haar vrienden wel hielpen, was meer dan ze kon hebben. En weg kon ze niet. Tot dusver is er 75 ton kleren binnen gekomen. volgens tweedebandswaarde geschat op ongeveer ltè milhoen Deense kronen. Alleen uit Aarhus. Soldaten, jon ge vrouwen van de vrijwillige vrouwen hulp. dames en heren, meisies en jongens, ja. zelfs kinderen helpen. De vrouw van de directeur van de waterleiding, mevr Frederiksen, die een geweldige bewon deraarster van Nederland is. droomt des naohts van de honderden schoenen die ze uitzoekt. Geen wonder! We krijgen vuile handen en dito ge zichten. maar we ziin innig gelukkig, allemaal, Denen en Nederlanders, dat we gelegenheid krijgen een heel klem beetje goed te maken aan de stakkers die zo zwaar getroffen werden. papier en cheques, die bij de Ned. ambas sade binnenvloeit. Hierbij zijn zowel hele kleine als zeer grote bedragen. Een col lecte in een tehuis voor blinden bracht 50 fres op, de gemeente Parijs voteerde 1 000.000 fres. Voor zeven keer de prijs van een normaal Frans dagblad werd gistermorgen een Franse geïllustreerde editie van Het Vaderland in een oplaag van 100.000 exemplaren in verkoop ge bracht. waarvan de baten voor de slacht offers van de ramp bestemd zijn. Om drie uur was reeds gistermiddag, on danks de prijs van 1.bij geen enkele, kiosk daarvan nog één nummer te krijgen, waarom het Parijse dagblad France Soir, dat de distributie geheel be langeloos verzorgt, nog 50.000 kranten vroeg. Alle verkopers werken spontaan en zonder enige vergoeding hieraan mee. En nog is deze stroom van Franse soli dariteit niet uitgewoed, hoewel de golven wat kalmer beginnen te worden. Nog kwam het gisteren voor. dat een jonge Fransman zich op de Ned. ambas sade meldde, zijn leren jas uittrok en die overhandigde met de woorden: In deze jas heb Ik als parachutist in Zeeland ge vochten, nu gaat hij naar Zeeland terug; de paar gaatjes die er inzitten, zijn niet de moeite waard, ze zijn afkomstig van de medailles, die ik kreeg. Goede vriendschap herleefde Honderden Franse militairen zijn bij de hulpverlening ingeschakeld. Dezelfde genietroepen, die het vorig jaar de dij ken in de Po-vlakte helpen dichten, kwamen naar Zeeland- Maar ook bij de inzameling, sortering en verpakking van de duizenden pakketten werden zeer veel jonge dienstplichtigen ingeschakeld. Op Le Bourget zagen we ze zware papieren zakken met kleding, dekens, en speel goed, en matrassen in Ned. vrachtauto's stouwen. Hun commandant, luitenant-kolonel G. Maury, stond er met genoegen naar te kijken. „Ik ben veel dank verschuldigd aan de vroegere Ned. militaire attaché in Parijs," zegt hjj, „aan baron Van Grove- stins, met wie ik in 1949 voor de Ver enigde Naties in Griekenland was". Toen de overste, die nu nog op krukken gaat, later gewond werd, zorgde baron Van Grovestins er voor, dat hij veilig thuis kwam. „Nu kan ik gelukkig ook iets voor zijn land doen". Nu kan ik gelukkig ook iets voor hun land doen, zelden en dachten thans hon derden Fransen, die op de een of andere -bavj{ toejuoo ur sjapuBTJapa^r laui szCtm men. hetzij d°°r zakelijke relaties of als toerist.- hetzij doordat ze: in Duitsland in krijgsgevangenschap of- concentratiee. kampen of als gedwongen arbeiders ka meraadschap met Nederlanders sloten. En met hen gaven tienduizenden „alleen uit sympathie" voor Nederland aan de slachtoffers van de watersnood- Trilende geschenken Op een deel van de pakketten stonden ue namen der afzenders, soms met het verzoek de geschonken goederen aan een meisje van zeven jaar even oud als mijn dochtertje of aan een vakgenoot te overhandigen. Maar veel groter was het aantal naamloze schenkers, die hun soms zeer grote gaven alleen met de woorden „Pour les sinistrés de Hol lande" afgaven Gaven, die voor de schenkers soms zware offers betekenden In een jongensschool, om nog één tref fend voorbeeld te noemen, zochten alle leerlingen hun beste paar kousen op. die in twee grote jute zakken naar Nederland gingen. „A nos camerades Neerlandaises" stond er met grote letters op. Een Franse moeder, wier zoon inder tijd uit Duitse krijgsgevangenschap wist te ontsnappen en door Nederlanders ver der naar de vrijheid geholpen werd. kwam met byna al haar kleren aandra gen. Nu is het mijn beurt, zei ze alleen. Zoals ook de Franse oplage van Het Va derland door de Kon. Meubeltransport Mij De Gruyter en Co belangeloos van Den Haag naar Parijs werd gebracht, zo boden ook honderden Franse transport ondernemingen hun diensten gratis aan. De juridische studenten konden zich in het Quartier Latin op een lijst laten schrijven om persoonlijke hulp te gaan verlenen. En talloos is het aantal aan biedingen van Franse gewinnen om Ned- kinderen op te nemen. ..Wij hebben één dochtertje van acht jaar", zei een em ployé van France Soir. toen we afscheid namen; „zoudt U er niet voor kunnen zorgen, dat ik er een even oud Neder lands meisje bijkrijg. bijvoorbeeld één. die beide ouders verloren heeft". Ook de Franse provincie leeft mee. Het plaatsje Senas in de Bouchu du Rhóne, waarvan misschien geen van de slachtoffers van de watersnood ooit heeft gehoord, presteerde het reeds Dinsdag een vrachtauto met 15.000 kilogram kle dingstukken naar Nederland te sturen- De Fransman staat bekend om zijn spontaneïteit. Zijn gevoelens van vriend schap voor Nederland en zijn sponta neïteit deden de Franse hulp aan Neder land ongelofelijke afmetingen aannemen, en reeds nu vragen de Nederlanders in Frankrijk zich af. hoe wij de Franse vrouwen en mannen voor dit geweldige blijk van medeleven op de juiste wijze kunnen bedanken. We hoorden reeds de suggestie om aan alle Franse stations gratis tulpen ter beschikking te stellen. Maar zelfs dit zou maar een kleine ver goeding zijn voor hetgeen de Fransen in deze dagen voor Nederland deden, voor de wijze, waarop dit volk spontaan bewees, dat de Europese samenwerking wel degelijk diep in het hart van de Europese mens geworteld is. Extra-editie van de Neder landse Post Binnenkort zal in Canada een extra editie van 2 dollar in het. Nederlands en Engels verschijnen van het immigranten blad Nederlandse Post. De opbrengst komt geheel aan het Nationaal Rampen- foonds ten goede. De hoofdredacteur van cüt blad, Fred. Weisman. spreekt, dage lijks drie. maal voor. de radio oyer de ramp en de hulpverlening. V.l.n.r.: de ministers Algera, Staf en V. d. Kieft in de Kamer. Ook Zuid-Afrika verruimt emigratiemogelijkheden Ook Zuid-Afrika zal aan adspirant- emigranten uit de getroffen gebieden alle mogelijke voorrang verlenen, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt ver eenvoudigd. War.neer zij reeds in het beziit zijn van een werkvergunning voor Zuid-Afrika of een aanvraag hebben in gediend, kan door het Zuid-Afrikaanse emigratiekantoor in Den Haag een nood- vergunning worden afgegeven. De per manente verblijfsvergunning kan dan in Zuid-Afrika zelf worden aangevraagd. Dit in tegenstelling tot .'e gewone proce dure, waarbij vergunningen over Pretoria moeten lopen. Ruim driehonderd gezinnen in totaal ruim duizend personen hebben een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De bedoeling is om zoveel mogelijk van deze emigran ten op de Zuiderkruis, die op 14 April vertrekt, te plaatsen. Prof. Thysse teruggeroepen Prof. ir J. Th. Thysse zal op verzoek van de regering 16 Februari per vlieg tuig uit Amerika naar Nederland terug keren, Prof. Thysse was pas acht dagen in Amerika om gastcolleges te geven aan de universiteit van Michigan. Daar hij echter één van de ingenieurs is. die zeer nauw betrokken is bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Waterweg en de Wester Sdhelde af te sluiten, is hij teruggeroepen. Naar aanleiding van het plan om de waterkering te verbetc-renzei prof. Thysse: „over ongeveer 15 jaar zouden wij onkwetsbaar geweest zijn voor over stromingen. De natuur heeft ons echter de tijd niet gegeven." Een maand weduwenrente Een weduw? uit Talheim, die rente ontvangt van de Nederlandse Rijksver zekeringsbank omdat zij jarenlang hier heeft gewoond, heeft een maand rente afgestaan voor het Nationaal Rampen fonds. Zij deed dit hoewel zij deze rente node kan missen, j Stichting Djyi'cnvampenfonds I De Wereldfederatie voor Dieren- besoherming heeft aan alle dierenbe schermingsverenigingen In de wereld Buitenlandse saven worden mededeling gedaan van de oprichting de Stichting Dierenrampentfonds. geveild l Noorse Vereniging voor Dierenbesoher- ming te Oslo heeft reeds f 1000 gegeven. Men heeft besloten om de 6000 kisten Het gironummer is 154, sinaasappelen, die uit Israël zijn geko- men. alsmede de wagonladingen groen- ten. fruit en zuidvruchten uit Italië, in een openbare veiling voor rekening van het Nationaal Rampenfonds te verkopen aan de groothandel. Buitenlandse steun zal verwachtingen overtreffen De minister van Verkeer en Water- slaat heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, een commissie van waterbouwkundigen te zullen instellen, die in het openbaar advies zal uitbren gen over de eventuele afsluiting van de zeegaten. Gezien het nationale belang zal hü een beroep doen op enkele top figuren In ons land buiten het ambtelijk apparaat om in deze commissie zitting te nemen. Voorzitter wordt de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris. De minister heeft prof. Thijsse, direc teur van het Waterloopkundig labora torium te Delft, verzocht terug te keren uit Amerika om aan het werk van de commissie deel te kunnen nemen. De zal de studie voortzetten, die de Rijkswaterstaat in opdracht van de minister al enige tijd geleden begonnen was. Een combinatie van afsluiting der zee gaten en verhoging van de 500 km lange zeedijken, achtte de minister een mo gelijke waarborg tegen een overstroming, zoals we thans beleefd hebben. Voorlopig terpen Mocht Nederland overgaan tot afslui ting van de zeegaten, dan zouden de wer ken nog enige tientallen jaren vergen. Daarom zijn over bruggingsmaatrege len nodig, en wat dat aangaat dacht de minister aan de aan leg van betrekkelijk goedkope terpen, waarop de bevolking geval van nood zou kunnen vluchten. Minister Algera zei, dat meer aandacht zal worden besteed aan de binnendijken en dat voorzieningen zullen moeten wor den getroffen aan de binnenzijden van de grote dijken, die inderdaad aangetast bleken door het overspoelde water. Hij ontkende, dat er wrijvingen waren tussen Rijkswaterstaat en Provinciale Binnendijk bij Bruinisse wordt gedicht Men is begonnen met de voorbereidin gen tot het dichten van de gaten in de z.g. Oude Dijk, de Slapérsdijk, tussen Bruinisse en Oosterland op Schouwen- Duiiyfeland, Wanneer de gaten in deze binnendijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Bruinisse droog. Vrijgevige Russen De Russische journalisten in Wénen hebben vierhonderd schilling bijeenge bracht voor de slachtoffers van de over stromingen in Nederland. Tijdens de collecte, die werd georganiseerd door de buitenlandse persverenigingen hebben de personeelsleden van hel Russische Persbureau Tass. zich het vrijgevigst ge toond van alle in Wenen aanwezige bui tenlandse verslaggevers. Verlenging overwerk- vergunning De algemene vergunning voor arbei ders van 16 jaar en onder, om over te werken in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voorzie ning in de behoeften der getroffen ge bieden, is verlengd van 14 Februari tot 23 Februari. Waterstaat. Wat de alarmering betreft gaf hij toe dat vele mensen te iaat ge waarschuwd zijn. Hij achtte het nood zakelijk. dat in de toekomst op ruime schaal wordt gealarmeerd. Het probleem van samenvoeging van de waterschap pen ligt op het terrein van de Provin ciale Staten. De minister meende, dat de gebeurtenissen de Staten zullen stimule ren het vraagstuk nader te onderzoeken. Hij erkende het belang van een finan ciële verhouding tussen het Rijk en de Waterschappen prof. Oud had hierop in de Kamer gewezen waarna hij het vraagstuk aanbeval aan de commissie- Oud, die de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten bestudeert. Dank voor buitenlandse steun Vóór de duplieken.diende prof. Romme mede namens de heren Burger. Tilanus, Schouten, Oud, Zandt en Weiter een motie in, waarvan de tekst luidt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de watersnood 1953; bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuige nis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volke rengemeenschap tot ons is gekomen; vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen." Over deze motie zei minister Drees, dat zij de hartelijke instemming van de Re gering had. De heer Gortzak vond het vreemd, dat niet de nestor van de Kamer of de voorzitter de motie had ingediend. Hij constateerde bitter, dat men de com munisten bij de indiening had gepas seerd. De Kamer nam de motie z h.s. aan. Bij de duplieken kwam geen nieuws naar voren. Mr Burger behield zich alle vrijheid voor ten aanzien van de schade regelingen. De heer Weiter voerde als argument voor integrale schadevergoe ding aan dat het een slechie indruk zou maken als het rijk wel de schade aan dliken en bemalingen geheel voor zijn rekening zou nemen en de secondaire schade aan huizen' huisraad e.d. niet. De heer Gortzak vertelde, dat hij was opgebeld door twee mensen, die de ver klaring van minister Drees over de boten van de K.M.A. te Breda via de radi< hadden gehoord. Zij verklaarden, dat de boten, waarop hij Dinsdag gedoeld had niet van haar plaats geweest zijn, De communistische woordvoerder zei ook nog dat het Wereldvakverbond, waarvan de vakverenigingen in de com munistische landen deel uitmaken, on der haar leden een inzameling voor de getroffenen houdt en zelf al 500 000 francs beschikbaar stelde. D eheer Gortzak had nog eeri motie, waarin de Regeringfn overweging ge geven wordt aan de getroffenen integrale vergoeding van inkomstenderving tot een maximum van f 10.000 per jaar en integrale schadevergoeding tot een maximum van f 100 000 te verstrekken. In zijn antwoord herhaalde minister Drees. dat het voorbeeld van de oor- Vorst van Monaco schenkt 2 millioen francs Een critische stem Men schrijft ons van geachte zijde: Het is voorwaar niet zonder reden dat Nederlandse consul te Monaco ^et probleem der Europese samenwer- heeft van Prins Regniér III een bedrag Ring heden ten dage zo zeer de algemene van 2 millioen Franse francs ontvangen,1 belangstelling heeft. Immers, de leidende met het verzoek deze som aan Koninginpositie, die Europa voor 1940 ongetwij- Julïana te doen toekomen ten behoeve'feld nog bezat, is volkomen verloren ge- van de slachtoffers van de overstromings- gaan en het is voor velen de vraag of ramp. Warme spontane hartelijkheid (Van een speciale verslaggever) Sinds de radio hier een week geleden de eerste berichten bracht van de ontzettende ramp die Nederland heeft getroffen zijn in de eerste plaats de in Italië verblijvende Nederlanders in grote verslagenheid gedompeld "jen op van en vol onrust over het lot van hun landgenoten in het overstroomde gebied, j consequenties^" die Het Nederlands gezantschap te Rome paald aandoenlijk zijn. Zowel door ons meebre'ngen^ heeft de Nederlanders hier zeer aan zich gezantschap, het Rode Kruis en de verplicht door allen, tegelijk met een verzoek om bij te dragen in de financiële hulp voor de slachtoffers, een korte sa menvatting van de toestand te zenden, zodat men zich enigszins kon oriënteren omtrent het vermoedelijk lot van familie, vrienden en bekenden in bepaalde plaat sen woonachtig. Ook de per radio ge geven ooggetuigeverslagen van Neder landse piloten hebben bijgedragen tot de zozeer verlangde voorlichting. Met helpen is Italië niet achter geble ven. zoals men in Holland wel weet. Maar wie thans als Nederlander in Italië vertoeft heeft er ongetwijfeld een nog dieper indruk van gekregen. Bijzonder treffend zijn de blijken van individueel medeleven en oprechte sypalhie voor ons volk. die men hier dagelijks kan beleven. Het zijn niet de vele millioenen lires, die reeds zijn ingezameld en de stroom van pakketten met kleren en anderszins voor de berooide Nederlanders, die. hoezeer ook op prijs gesteld, ons op zich zelf zo ontroeren, maar vooral de warme, spon tane hartelijkheid en gulheid waarmede deze gaven worden aangeboden. Een vloedgolf van oprechte sympathie gaat van het Italiaanse volk in deze dagen ons uit, waarmede de ons over komen ramp niet wordt verminderd, maar waardoor de Italiaanse hulp een bijzondere waarde krijgt, die men in Nederland moeilijk genoeg op prijs kan stellen. Overal en op vele manieren Niet alleen in de grote steden is de hulpactie in volle gang, maar ook in arme, kleine dorpen worden staaltjes van offervaardigheid te zien gegeven die be- K.L M. worden de schenkers in de legenheïd gesteld aan hun nobele impuls gevolg te geven. In de uitstalkast van het bureau der K.L.M. in de Via Barberini te Rome zijn tal van grote foto's tentoon gesteld. die een aangrijpend beeld geven van de door het water aangerichte ver woesting. terwijl op een kaart is aange geven welk een omvang het geteisterde gebied heeft. Heel den dag, zelfs heden op Zondag, worden er bedragen gestort en pakketten gebracht, die door de KLM gratis naar Nederland worden vervoerd. In het Collegio Pontificio Olandese aan de Via Ercole Rose te Rome is heden morgen door Monseigneur Da.amen een mis. speciaal in verband met de ramp die Nederland getroffen heeft, gecelebreerd. Er was in de als R.K. kerk ingerichte grote zaal van het. deftige patriciërshuis zoveel belangstelling, voornamelijk van Nederlanders, dat er nauwelijks staan plaatsen genoeg waren. Onder de aan wezigen bevonden zich. behalve onze ge zant en andere autoriteiten veel geeste lijken, o.a monseigneur J. O. Smit. Ne derlands bisschop bij het Vaticaan. Ook in andere kerken, o.a. de Presbyteriaanse, is een dienst aan de door de zondvloed van 1 Februari geteisterde landen ge wijd. Aldus worden in Italië materiële en geestelijke krachten in het werk gesteld en met daadwerkelijke bijstand en war me sympathie gevoed, om tezamen met andere landen, die zich door hun interna tionaal front van troostende humaniteit onze durende dankbaarheid verwerven, het meest mogelijke bij te dragen tot leniging van de nood in Nederland en tot het herstel van de mateloze schade, ons aan de zee ontwoekerd land door wind en water zo plotseling berokkend. de oude Europese staten, gekneld tussen de twee grootmachten V.S. en SoWjet- Rusland. zich zullen weten te herstellen. De oplossing lijkt nu volledig voor de hand te liggen, eendracht maakt immers macht? Is het. dan verwonderlijk, dat velen niet alleen samenwerking, maar zelfs nieuwe samenbundeling wensten, dat zij reeds droomden van de Verenigde Staten van Europa? Ongetwijfeld is dit alles zeer goed te begrijpen, wat echter niet wegneemt dat voorzichtigheid geboden blijft. De Euro pese samenwerking, met name een even tuele Europese federatie roept proble- ■erstrekkende aard. Men dient zich dan ook van de gevaarlijke een Europese een- Nederland zou kunnen tenvolle rekenschap te geven. Hier moet nu toch worden vastgesteld, dat het aan nuchtere en zakelijke voor lichting maar al te vaak heeft ontbro ken, zeer ten nadele van de zaak waarom het gaat. Want een Verenigd Europa is niet in de eerste plaats een kwestie van goede wil. De Europese eenwording is voor alles een politiek probleem, dat niet in de ethische hoek benaderd dient te worden. Voor alles dient te worden vermeden, dat Europese integratie als een politiek axioma wordt gesteld. De waarheid van deze stelling is op zijn minst aan ge rechte twijfel onderhevig. Het is in verband met het bovenstaan de, dat ik opkom tegen de artikelen reeks: Het ene Europa in wording (Het Vaderland 14, 15 en 17 Jan. '53). Immers, hoezeer ook historisch gefundeerd bezit het betoog onmiskenbaar het karakter van een oratio pro domo. Untergang des Akendlandes Men dient toch met historische argu menten zeer voorzichtig te zijn en hoe onderhoudend het reeksenspel van Toyn- bee ook zijn mag, bepaalde bewijskracht kan aan zijn subjectieve hypotheses, zonder meer. zeker niet v. orden toege kend. Ongetwijfeld zijn in een periode van algemeen cultuurpessimisme on geluksprofeten als Toynbee en Spengler bij voorbaat van een dankbaar applaus verzekerd, maar deze populariteit, bij een grotendeels ondeskundig publiek, is nog geen reden tot canonisatie. Het is geenszins zeker, dat Europa werkelijk op de rand van de afgrond staat en evenmin bestaat er zekerheid over het feit of de kolossen, Amerika en Rusland, hun machtspositie nog een mensenleeftijd zullen weten te handhaven. Men verge lijke slechts de enorme machtspositie van het Britse Wereldrijk omstreeks 1920 met de bescheiden status van dit ogenblik. De bewering, dat slechts snelle inte gratie Europa's ondergang zou kunnen voorkomen, dunkt mij, wetenschappelijk gesproken, onhoudbaar. Zeer zeker, de huidige situatie dwingt tot on derlinge samenwerking, naar er zijn vele vormen van samenwerking mogelijk en bovenal is het zeer de vraag of een geforceerd tempo hier voordeel brengt. De parallel GriekenlandEuropa lijkt mij weinig gelukkig, waar Griekenland nationaal, cultureel en religieus een een heid vormde, wat men van Europa be slist niet zeggen kan. Sterker nog, men weet, zelfs de grenzen van dit staatkun dige Europa niet aan te geven. Men ge voelt zich weliswaar Europeaan, maar omtrent de vraag wie dan toch wel tót tot dit Europa behoren bestaat allei'minst eenstemmigheid. In feite kenden de Middeleeuwen met het Katholicisme als binding meer Europees besef dan nu te vinden is en bestond er in de jaren van Met- ternich (18141848) in de Heilige Al liantie heel wat meer eensgezindheid dan nu in de Raad van Europa. Boven dien was de Heilige Alliantie een Euro pese vorstenbond, waarbij practisch alle dynasten waren aangesloten, terwijl men thans nog niet verder is gekomen dan het „plannen" van een kleine federatie van 6 landen. Europees Evenwicht Het Europese evenwicht is zeker geen kwestie van het tweede plan. Integen deel, dit evenwicht is voor het slagen van een Europese federatie een conditio sine que non: Immers, indien dit even wicht van krachten ontbreekt is een overheersing door de sterkste, in dit ge val dus Duitsland, het enige alternatief. In de practijk zal het nieuwe, democra tische Europa dan ook slechts gradueel verschillen van de gewelddadige inte graties van het verleden (Napoleon, Hit- Ier). Juist voor Nederland is de aller grootste behoedzaamheid geboden. Nog steeds streeft Duitsland de beheersing van de Rijnmond na! Het rapport van de Amerikaanse Hoge Commissie spreekt ten aanzien van de herleving van hel Duitse nationalisme wel zeer duidelijke taal. Laat Nederland toch gedachtig blij ven aan het feit, dat de onafhankelijk heid der Lage Landen in sterke mate op de Engelse evenwichtspolitiek berust en daarom zijn toetreden van een Britse deelneming aan het Verenigd Europa afhankelijk stelt. Zeker, daartoe zal de opzet van Straatsburg verlaten moeten worden. Engeland gelooft in nationale souverei- niteit en wenst de aanden met zijn overzeese bezittingen niet verbroken te zien, wat in de grond der zaak ook voor Frankrijk geldt. Frankrijks Europese gezindheid was meer schijn dan wezen. Van het ogenblik af dat het duidelijk werd, dat niet Frankrijk maar Duitsland de hegemonie in de Europese statenbond i.o. zou verwerven en hieraan veran derde de Franse Pyrrhus-overwinning bij de Saarverkiezingen ten slotte niets bekoelde Frankrijks Straatsburg- enthousiasme aanmerkelijk. Zal er dan van Europese samenwer king niets komen? Dat is een totaal an dere zaak! Ook door mij wordt Europese samenwerking, met name tegenover de Russische dreiging, absoluut noodzake lijk geacht. Maar. het roer moet om! Laat men toch afzien van de zo onwer kelijke illusie, dat nationaliteitsbesef in Europees saamhorigheidsgevoel zou kun nen worden omgezet. Het nationalisme is geen verouderd 19de eeuws begrip, maar een dynamische kracht en waarlijk niet alleen in het Verre Oosten! Van deze realiteit dient men uit te gaan, een politiek, die het nationalisme als een stuwende kracht in Azië erkent maar haar betekenis voor West-Europa negeert, bespot zichzelf. Wanneer echter het probleem van de Euro pese samenwerking in het nuchtere vlak van het welbegrepen eigenbelang wordt geplaa'st, ja, dan zijn wij op de goede weg. De geschi denis van ons Vaderland strekke ons ten voorbeeld. De Neder landse statenbond, die in 1579, bij de Unie van Utrecht, ontstond, kende aan elke deelnemende staat het recht van veto toe! Slechts zeer geleidelijk nam de macht van de generaliteit toe en daar door bleef de eenheid bewaard. Worden de teugels te strak aangehaald dan leidt dit veelvuldig tot de ondergang van de federatie, zoals o.m. de geschiedenis van de Atlantische Zeebonden bewijst. In werkelijkheid malen Gods molens langzaam Onze medewerker tekent hierbij het volgende aanOp veel punten kan men, al gelang het temperament, het bovenstaande min of meer begrij pen of erkennen: bedachtzaamheid is ge boden, integratie mag geen politiek axioma zijn, vereniging van Europa is zeker niet in de eerste plaats een kwestie van goede wil. forcering van het tempo is uit den boze. enz. Wonderlijk echter, dal de schrijver dit alles opmerkt ter bestrijding der drie artikelen. Bij rusti ger lezing zal hij ontwaren, dat. daarin de genoemde punten niet in tegenge stelde zin zijn besproken of gesugge reerd. Wellicht valt hem dan ook op, dat bedoelde 'artikelen waarlijk geen ..oratio pro domo" bevatten. In historisch opzient heeft schrijver het niet geheel bij het rechte einu. Grie kenland een eenheid? Stellig in het aan geroerde tijdvak niet meer dan Europa nu. En een „grens" had het bepaald niet: behoorde b.v. Macedonië er toe. of de volksplantingen die zich zelfstandig hadden ontwikkeld? De Europese ge zindheid en de effectiviteit van de Hei lige Alliantie zijn twijfelachtiger dan inzender schijnt te. menen. Wie Toyn bee 'n ongeluksprofeet noemt (her)leze het slot van diens „Study of History".! Toynbee in dit verband met Spengler over één kam scheren is onjuist. Politiek kan het nauwelijks relevant zijn, dat V.S. en S.U. over een mensen leeftijd mogelijkerwijs hun huidige sterke positie zullen hebben verloren, Het zou kunnen. Maar wie is onverstan dig genoeg om daarop thans een' beleid te baseren? KRUIS OF MUNT In de garage van het Pentagon in Washington heeft het perso neel een merkwaardige onder linge weddenschap afgesloten. Het gaat n.l. om de v*aag of C. E. Wilson de nieuwe minister van verdediging de hem toegewezen Chrysler-auto zal gaan gebruiken, dan wel de Cadillac welke be stemd is voor zijn ondersecretaris. De vraag is daarom zo interes sant omdat Wilson tot dusverre president van General Motors was, welke de Cadillac-automobielen vervaardigt! logsschaderegeiing gekozen is, omdat de gemeenten deze regeling kennen. De toe passing zal royaal en redelijk zijn. De minister zei er van overtuigd te zijn. dat het totale bedrag van de buiten landse hulp de verwachtingen zal over treffen. Regering stelt verkiezingen niet uit In antwoord op de suggestie van de heer Tilanus zei hij r.og. dat hij op zichzelf de gedachte van gemeenteraads- en staten verkiezingen in hetzelfde jaar niet on aantrekkelijk vond. De Regering is er echter huiverig voor verkiezingen, die thans reeds worden voorbereid uit te stellen. Hij liet echter ruimte voor een initiatief-voorstel uit de Kamer. Maandag hoopt de ministerraad het wetsontwerp voor het uitstel in de getroffen gemeen ten te bespreken. De Kamer kan bij de behandeling dan nog altyd het voorstel amenderen. De boten in Breda, die de heer Gortzak bedoelde, waren kennelijk andere dan die, welke de minister op het oog had. In Breda zijn pontons blijven liggen, die geen middelen voor voortbeweging hadden. Minister Drees ontried de aanneming van de motie-Gortzak omdat de proble men nog in studie zijn. De motie werd verworpen met 68 stemmen tegen 5. Op voorstel van de voorzitter komt er een speciale Kamercommissie voor de problemen van de watersnood. Mr Kor- tenhorst hoopte vandaag voorstellen om trent de samenstelling te kunnen doen. Na Dinsdag van half twee tot half zes en van acht uur tot. kwart voor twaalf en gisteren van een uur tot kwart voor zes vergaderd te hebben, heeft de Tweede Kamer de voorlopige beraadslagingen over de watersnood beëindigd. De de batten hebben zich gekenmerkt door grote loyaliteit Ook in de Kamer is de eensgezindheid waarmee het Nederlandse volk de rampspoed het hoofd biedt tot uitdrukking gekomen, Wijziging van de Kieswet Candidaten kunnen bewilliging niet intrekken Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet. Het betreft hier een aantal los van elkaar staande wijzigingen. Het is de laatste decennia enige malen voorgekomen, dat een candidaat heeft getracht de door hem ondertekende schriftelijke verklaring van bewilLiging in te trekken. Naar de mening van de minister dient te worden bepaald, dat intrekking van een op de dag der candidaatstelling bij het hoofdstembureau overlegde schrifte lijke verklaring van bewilliging niet mogelijk is. De minister is tot dit voorstel gekomen uit de overweging, dat een tegenoverge stelde regeling tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candidaatstelling zou kunnen leiden. Een lijst van candidaten vormt immers met de namen en handtekeningen van de onder tekenaars een geheel. Zou men nu toestaan, dat een verklaring van bewilli ging bij of na de indiening van de can- didatenlijst wordt ingetrokken, dan zou zulks er toe leiden, dat ook andere candidaten het gegeven voorbeeld volgen. Aangezien dit alles zich afspeelt op het ogenblik, waarop het partijbestuur de lyst niet meer kan aanvullen, zou dit voor het partijbestuur een hoogst onaan genaam gevolg kunnen hebben. De regeling betreffende het verbinden an twee candidatenlijsten bij de ge meenteraadsverkiezing. werkt in de practijk niet geheel bevredigend. Vele kiezers blijken de verbonden, met a aan geduide lijst voor een zelfstandige, niet verbonden lijst aan te zien. Aan het bezwaar kan tegemoet werden gekomen, door beide lijsten in zwart te omlijnen en boven deze omlijning het nummer van de lijst, zonder toevoeging van enige letter, te plaatsen. Boven elk der verbonden lijsten binnen de zwaite omlijning zal dan evenwel duidelijkheids halve een nummer plus een letter moe- worden geplaatst. Uit de practijk is de vraag naar voren gekomen of de bepaling dat de burge meester de vermelding dat aan een kiezer wordt toegestaan in een andere gemeen te aan de stemming deel te nemen, dient te doen niet zodanig kan worden uitgebreid, dat ook een door die burge meester aan te wijzen ambtenaar deze bevoegdheid bezit. Gelet op de grote omvang van het aantal ingediende ver zoeken om elders te stemmen lijkt een aanvulling van dit artikel in bedoelde alleszins op haar plaats. K.V.P. verzoekt mr Rool- viiik Kamerlidmaatschap af te wijzen Het bestuur van de K.V.P. heeft mr Roolvink, benoemd lid der Tweede Kamer, verzocht die benoeming niet ie aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit de goedkeuring van een overtreding van het kiesregle ment van de partij betekenen en hij meent aan het verzoek geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen' bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt mede. dat het partijbestuur Zaterdag 1.1. na een zeer ruime bespreking eenstemmig heeft besloten de heer Roolvink te ver zoeken zijn benoeming niet te aanvaar den. zulks op grond van de bepalingen het reglement. De Bonden van Plattelandsvrouwen zijn voornemens tijdens de Land-bouw- beurs, die van 27 April tot 2 Mei te Utrecht zal worden gehouden, gezamen lijk een tentoonstelling in te richten Schouw voor de Vrouw waarop voor lichting zal worden gegeven op het ge bied van woning en efficiency in de huishouding, terwijl ook meubelen e.d. geëxposeerd zullen worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3