Amerikaans roken is roken Achter de schermen der hulpverlening Zevende lijst van slachtoffers Kerken in noodgebieden in vele opzichten zwaar getroffen Koopt kunst: de Kunstkring moet Zaterdag léég! Solistenconcert 'iiiMiiiiiiiaxaiiiiimim viiitiuiim De Rotterdamse Centrale Post Kolendampgevaren groter naar gelang seizoen vordert MOEILIJKHEDEN? Ontslag tijdens proeftijd Donderdag 12 Februari 1953 5 VOOR HET RAMPENFONDS Rotterdamse artisten stonden meer dan 300 werken af voor bijzondere veiling MET grote gulheid hebben de Rotterdamse beeldende kunstenaars ge reageerd op de oproep om werken af te staan voor de grote kunstveiling, die a.s. Zaterdagmiddag ten bate van het Nationaal Rampenfonds in de Rotterdamsclie Kunstkring, Witte de Withstraat, zal worden gehouden. De wanden van de zalen gaan schuil achter de tientallen schilderijen, aqua rellen, tekeningen, grafiekbladen, gouaches, die vaak „drie hoog boven elkaar" hangen. Er zijn ook enkele plastieken onder de meer dan 300 in zendingen, die het publiek op de kijkdagen Donderdag en Vrijdag van 10—17 uur en van 1922 uur en Zaterdagochtend vanaf 10 uur kan be zichtigen. De kunstenaars hebben hun offer, klein of groot, gebracht; het eerste deel van de spontane actie voor de slachtoffers van de waterramp is geslaagd. Nu is het de beurt aan de beurs van de stadgenoten om dit fraaie initiatief in klinkende munt, d.w.z. heel veel ritselend bank papier om te zetten. De gevarieerde collectie biedt „elck wat wils" en bovendien de aangename mogelijkheid om een gift voor een groot en zeer noodzake lijk doel te combineren met de ver werving van een kunstwerk, dat onder deze speciale omstandigheden nog extra-waarde krijgt. Hoe bevredigend is niet de ge dachte nu, maar ook later: dat schilderij, die tekening, die daar nu aan de wand van mijn kamer hangt, Jcocht ik om iets van de ellende van zwaar bezochte Nederlanders weg te nemen!!! Wij spreken dan ook de vurige hoop uit, dat deze bijzondere vei ling de allergrootste belangstelling zal ondervinden, dat men „tegen de klippen op" biedt en dat er na af loop geen enkel werk meer over zal zijn. Wat de fiscale zijde be treft: de belastingen verlenen de koper nagenoeg dezelfde faciliteiten als bij schenkingen-ineens aan het Rampenfonds. MANIFESTATIE VAN EEN DRACHT Dit laatste werd bij de opening Woensdagavond meegedeeld door de heer C. A. 't Hart, hoofd van het bureau Kunstzaken, die namens het gemeentebestuur de tentoonstelling opende en alle initiatiefnemers en medewerkers de grootste dank be tuigde. Deze expositie, aldus de heer 't Hart, is een manifestatie van dezelfde eendracht, die thans in ons volk leeft en het even tot een hoger peil verheft. Ook dr. J. Drost, de voorzitter van de Rotterdamsche Kunstkring, die voor tentoonstelling en veiling haar zalen zo spontaan beschikbaar stelde, wenste de kunstenaars heel veel succes toe. De wens om „iets te doen" voor de getroffen gebieden en hun be woners is bij de meesten van ons zo sterk, dat vele andere overwe gingen daarvoor moeten wijken. Op zichzelf is dat loffelijk, maar het verdient toch aanbeveling, niet alles, wat in normele omstandig heden van het hoogste belang wordt geacht, over het hoofd gaan zien. Woensdagavond in Koninginnekerk hebben wij sterk aan getwijfeld, of het artistiek verantwoord is, op stel en sprong concerten te organiseren. De voor bereiding van de musici is te ge ring en hoe meer concerten er zijn, des te slechter worden ze bezocht (en de inkomsten komen er in dit geval meer dan ooit op aan). De sonate voor viool en piano van Grieg, die Cor de la Bije en Bram Boelee op het solistenconcert, on der auspiciën van het Rotterdam se Muzieklyceum ten gehore brach ten, had het minst te lijden van de beperkte studietijd. Grieg is voor uitstekende musici als deze beide instrumentalisten geen probleem en men kon het slechts betreuren dat de kerkacoustiek veel onduidelijk heid in de snelle figuren teweeg bracht. Bram Boelee heeft zich te zamen met Adri Slootmaker oi twee piano's doen horen. De keuze der werken was niet bijzonder ge lukkig (Sindings variaties zijn van een tamelijk sentimentele gevoelig heid en bevatten overigens slechts leeg virtuositeitsvertoon)De voor drachtskunstenaar Albert Vogel toonde zich een waardig vervanger van zijn Rotterdamse collega Jac. v, Elsacker die reeds elders zijn medewerking op deze datum had toegezegd. Tenslotte was er dan nog het Rotterdams Philharmonisch Quintet, over welks prestaties wij liever schrijven wanneer dit en semble een betere keuze heeft ge daan dan het brave, inhoudloze stuk van Reicha. De sopraan Sophie Both-Haas heeft tengevolge van een hevige verkoudheid verstek moeten laten gaan. E. S. Studiefondsconcert in Boymans Jo Vincent, die men hier in lange tijd niet hoorde, is nog steeds een zangeres van bijzondere klasse. De warmte, expressie en het weke timbre die haar stem kenmerken, geven deze een bijzonder karakter en grote aantrekkelijkheid. Deze vocale eigenschappen en zeker ook haar artistiek begrip lenen zich dan ook uitmuntend voor het ver tolken van liederen. Het recital, dat zij Woensdagavond in Boymans ten bate van het studie fonds van het Rotterdams Toonkunst Conservatorium gaf, schonk der halve alle voldoening. In het be gin was de intonatie wel iets aan de lage kant (waarschijnlijk sprak de moeilijke acoustiek van de aula hierbij ook een woordje mee) maar dit deed eigenlijk weinig afbreuk aan de boeiende wijze van inter preteren. Want direc al wist de zangeres veel indruk te maken met de twee eenvoudige doch innige liederen van Joh. Abraham P. Schutz, die tevens een zeer goede inlei ding vormden tot de reeks liede ren van Schubert. Daarvan kregen Verklarung en An eine Quelle een weergave, die in het bijzonder dient te worden te vermeld. Ook in de dichterlijke en fijnzinnig geteken de „Liederen uit de Kinderkamer" van Moussorgsky werd de intie me sfeer prachtig getroffen. Na de pauze zong Jo Vincent nog werkjes van R. Mengelberg en Hugo Wolf, die eveneens een mooie staal van haar vocale veelzijdig heid gaven. De toehoorders toonden zich en thousiast en een toegift moest nog volgen. In de bijval deelde ook de pianiste Emmy van Eden, die correct en volgzaam begeleidde H. VAN BORN Kinderen aan groot gevaar ontsnapt Met een oorverdovende klap viel gistermiddag in de De Jagerstraat een schoorsteen op het dak om. In zijn val nam hij een tweede schoor steen mee. Een groot gat in het dak was het gevolg Het boven stuk van een der schoorstenen, met een gewicht van circa 50 kg, bleef balancerend op de rand van de dakgoot hangen. Beneden in de straat waren op dat ogenblik vele kinde ren aan bet speten. Zy ontsnapten aan een groot gevaar, doordat de schoorsteen bleef hangen. Omwonenden waarschuwden de brandweer die met de gereedschaps wagen 3 uitrukte. Onder leiding van brandmeester Duyvenbode werd het gevaarlijk hangende stuk binnen de goot ge werkt en gedeeltelijk gesloopt. De bouwpolitie stelde ter plaatse een onderzoek in en maakte proces verbaal. In de onmiddellijke nabij heid staan nog enkele schoorstenen gevaarlijk ver uit het lood en zul len dringend hersteld moeten wor den. (Advertentie L M.) In de middaguren van Zondag 1 Februari werd op 't raadhuis te Rotterdam de centrale post geopend, die van stonde af aan alle opdrachten met betrek king tot de hulpverlening heeft weten te realiseren. Wij von den dr L. Les, chef van de se cretarie-afdeling Algemene Zaken, bereid ons over het werk en de wederwaardighe den van deze centrale post, die de meest critieke uren zo bijzonder waardevol is ge weest, iets meer te vertellen. Het is geen schokkend verhaal, dat wij uit de mond van dr Les optekenden, wel een sober en vooral een nuchter verhaal, waar uit eens te meer blijkt hoe snel er geïmproviseerd moest worden. Er blijkt ook uit welk een macht werk er verzet kan worden, wanneer eenmaal de nood aan de man komt, werk, dat geen uitstel duldde, om dat er mensenlevens mee gemoeid waren. Eigenlijk werd de centrale post reeds geboren in de late avond van de 31ste Januari, toen de heer Soe- teman uit Pernis omstreeks half twaalf de heer Les opbelde en hem meedeelde, dat de toestand in de Eemhaven vrij verontrustend was door het hoge water. De woonar ken, die daar in groten getale la gen, rezen al hoger en hoger en dreigden omver te worden getrok ken door de kabels, waarmede ze aan de meerpalen vastzaten. Onge veer veertig personen moesten in veiligheid worden gebracht. Dit was dan het begin. Hoewel niemand er enig vermoeden van had. dat het zó erg zou worden, verslechterde de toestand met het uur. In diezelfde nacht begaven de burgemeester en wethouder Meer- tens zich naar de politiepost aan de Hoflaan in verband met het dreigende gevaar. Wethouder Ho- geweg ging poolshoogte nemen in Pernis, waar een dijk op doorbre ken stond." Telefoon rood heet Zondagmiddag om twee uur trof fen de heer J. Hasper. gemeente secretaris en dr Les elkaar op het raadhuis. De centrale post kreeg 'n voorlopig onderkomen in' de kan toren van de drukkerij. De telefoon liep daar al spoedig rood heet aan. De berichten over de omvang van de ramp werden voortdurend on heilspellender. Soms rinkelden er vier telefoons tegelijk. Als om strijd gaven de Rotterdammers zich op om geëvacueerden in huis te nemen. Militairen informeerden hoe zij het snelst naar hun stand plaats konden komen enz. Diezelf de Zondagavond kwam het verzoek binnen alle boten, die geschikt wa ren om evacué's te halen, klaar te maken. De havenmeester belastte zich er mee. Enkele boten konden de binnenhavens niet verlaten wegens de hoge waterstand. Zowel Zondag als Maandag was de toestand door de geweldige om vang van de ramp en door het ont breken van een parate organisatie chaotisch. De centrale post moest er het beste van zien te maken. Zierikzee smeekte per mobilofoon om tien ton melk en andere levens middelen. De commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland droeg Rot terdam op er voor te zorgen. Als er bussen genoeg waren geweest, had de R.M.I. wel vijftig ton kun nen leveren, maar duizenden melk bussen bevonden zich in het nood- gebied. Toch slaagde men erin drie tanks bij elkaar te krijgen en ze in een gecharterd schip af te voeren. Maar de telefoon stond niet stil. Een kaarsenfabriek in Gouda deel de mede, dat er kaarsen onderweg waren met bestemming Middel- harnis. Of Rotterdam maar voor een schip wilde zorgen. De Gist- en Spiritusfabriek in Delft had een zending penicilline voor Ouddorp. Er was een partij dekens te ver zenden voor Flakkee. Tenslotte meldde zich de cineast Herman v. d. Horst, die met een opdracht in zijn zak liep om een film te maken van de overstroomde gebieden, welke film zou dienen voor het bij eenbrengen van gelden in Ameri ka. -De kaarsen, de penicilline, de dekens en v. d. Horst kregen hun boot! Op Dinsdag kwam er meer teke ning in de toestand. Naast de cen trale post kwam nu het bureau van de evacuatie-commissaris. De gedachte ging uit naar een vast punt, waar men met de gehele gang van zaken bekend zou zijn. „Wij hebben hier heel hard, maar ook erg prettig gewerkt," zegt dr Les ten slotte. „Iedereen, die bij ons kwam, hebben wij kunnen hel pen. Er is niemand doorgestuurd, zonder dat hij wist, waar hij aan toe was. Mensen van het kastje naar de muur sturen was er niet bij." En als wij dan nog even de mede werking van dé Rotterdamse bur gerij aanroeren, zegt hij: „Het. is ongelooflijk, zoveel mensen zich hebben aangeboden geëvacueerden in huis te nemen. Hier, ik heb nog stapels lijsten met adressen liggen, waarvan wij geen gebruik hebben hoeven te maken. De aanbiedingen stroomden letterlijk binnen, ook uit het buitenland. De Kerkelijk Sociale Arbeid, waarin ook Huma- nitas was opgenomen, hebben later gecontroleerd of de geëvacueerden goed bezorgd waren. Wij hebben vooral snel kunnen werken doordat wij over directe lijnen beschikten met de Ahoy'-hal en het Rode Kruis. Wat overigens door de Te lefoondienst aan werk is verzet, grenst aan het ongelooflijke. Ik geloof, dat radio en telefoon voor velen het behoud is geweest. Zon der deze technische hulpmiddelen Nieuwe en omgezette NV's K. Schaedtler N.V., Rotterdam AMSTERDAM Ter voortzetting van de zaken tot dusver gedreven onder de handelsnaam K. Schaedtler en Co. te Rotterdam, de handel in en de import, export en doorvoer van tabak tabaks producten enz. is opgericht de K. Schaedtler en Co. N.V. te Rotterdam Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.500.000, verdeeld in 10 prioriteits- en 1490 gewone aandelen, beide groot 1.000. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 290 gewone aandelen, vol te storten door inbreng van de vroegere handelszaak en van 6.000 in contanten. Directeuren zijn de heren E. F. F, en F. K. Schaedt ler. Commissaris 'is mevrouw J. C. P. Casten dijk. A. Vuyk en Zoncn's Scheepwerven Capelle aan dc IJssel Opgericht is de A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven N.V. te Capelle aan de IJsel, ten. doel hebbend het bouwen, re pareren en inrichten van schepen, het verkopen, verhuren of exploiteren hier van. ter voortzetting van de zaken ge dreven door de vennootschap onder de firma A. Vuyk en Zonen, Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 3.000.000, •erdeeld in 36 prioriteits- en 2964 ge- vone aandelen, elk groot 1.000. Ge plaatst zijn alle prioriteits- en 864 gewo ne aandelen, volgestort door inbreng van genoemde firma. Directeuren zijn de heren A. en P. Vuyk wz. en P. A. Vuyk Pzn. Van Marion en Zonen te Nieuwenhoorn Met het doel de handel in vloeibare gassen en tot gebruik daarvan dienende apparaten en installaties enz. is opge richt de N.V. Van Marion en Zonen te Nieuwenhoorn. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 5 prioriteits- en 495 gewone aandelen van 1.000. Geplaatst zijn alle prioriteits- en 95 gewone aandelen, die worden volgestort door inbreng van een drie tal bedrijven. Directeur is de heer J. van Marion, commissaris de heer P. Spoon. kade 73 zal op Maandag 16 Februari in gebruik worden genomen. In verband met de nationale ramp heeft men van de voorgenomen officiële opening afge zien. Dienstbode krijgt voor verraad van onderduikers drie jaar zonder aftrek ROTTERDAM. De Bijzondere Strafkamer te Rotterdam heeft Woensdagmiddag de 30jarige H. Zor- ge uit Clarenton (Fr.) tot een gevan genisstraf van drie jaar zonder af trek veroordeeld. Zij zou in Mei 1944, toen ze als dienstbode in Schie dam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er ergens te Vlaardingen twee onderduikers waren. Twee broers zijn toen gearresteerd en een hunner is niet uit Duitsland terug gekeerd. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde haar destijds bij verstek tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Toen zij aan het begin van dit jaar na een bezoek aan haar ouders naar Frankrijk wilde terugkeren, be merkte men, dat zij was veroor deeld. Zij tekende te Rotterdam ver zet aan tegen dit vonnis en twee weken geleden stond de vrouw zij was niet gedetineerd voor de Bijzondere Strafkamer terecht. De Officier van Justitie vroeg toen een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. Officiële waarschuwing naar aanleiding van toenemend aantal ongevallen Het aantal betreurenswaardige ongevallen door kolendampvergiftiging neemt dermate toe, dat de officiële bodem-, water- en luchtcommissie te Rotterdam meent het publiek aldus te moeten waarschuwen: De kolen- positie en de brandstofprijzen zijn mede oorzaak dat velen tegenwoordig in haarden en kachels brandstof verstoken die door haar grote roet- en stuifasafzetting moeilijkheden kan opleveren. Deze afzettingen kunnen haarden, kachels en rookkanalen dermate verstoppen, dat „kolendamp" de woon- en slaapruimten vergiftigt. waren er ongetwijfeld veel meer slachtoffers gevallen." „Als wij het goed begrijpen, is uw arbeid dus niet geremd." Dan glimlacht dr Les. „Nee. In de eerste twee dagen is er zelfs geen sprake geweest van bureaucratie. Ik bedoel dit natuur lijk in de zin van tijdrovende con trole. Er moest gehandeld worden, onmiddellijk. U ziet, dat het kan." CADAVERS HEBBEN NOG WAARDE Gekro verwerkt omgekomen vee totveevoeder In continudienst werden reeds 3700 stuks vee omgezet in diermeel Continu wordt er bij het Destructiebedrijf Overschie, de N.V. Gekro, gewerkt om de duizenden stuks verdronken vee op te ruimen. Tot gister avond werden 3700 cadavers verwerkt, hoofdzakelijk runderen en paar den, daar in de getroffen streken weinig of in het geheel geen schapen en varkens werden gefokt. De directeur, de heer M. de Kroes, schat dat men nu de helft heeft verwerkt van wat te verwachten is. De cadavers hebben nog betrekkelijk veel waarde: ongeveer honderd gulden. Alleen de hui den al leveren omstreeks 25 gulden op. Normaal kreeg een boer hier ne gentig procent van: hoe in dit geval wordt gehandeld moet nog worden afgewacht. onder water lossneden. Dertig mo- torvletten werden eveneens inge schakeld. Als de polders eenmaal droog zijn gevallen, wordt berging moeilijker dan is de toestand der cadavers slechter en kunnen de overschotten niet worden bereikt per schip of per auto. Vernietiging met vlammenwerpers heeft weinig zin, daar per cadaver een compleet vat benzine nodig zou zijn; kan men deze brandstof aanvoeren dan is ook vervoer der cadavers mogelijk. Alle Nederlandse destructiebedrij ven negen zijn ingeschakeld, vooral de drie grote, namelijk te Rotterdam. Son (Brabant) en Ber- gum (Friesland). Belgische bedrij ven belastten zich met de verwer king van in Zeeuws-Vlaanderen omgekomen vee. Noodsladhtplaats in Spaanse polder In een halve dag tyd werd verle den week een hal in de Spaanse polder ingericht als „noodslacht- plaats". De cadavers worden per schip daarheen gebracht. Ploegen slachters wisselen elkaar af om de cadavers te ontdoen van de huiden en verder in stukken te snijden. Deze slachters zijn afkomstig uit Rotterdam, Amsterdam, Leiden, Dordrecht en Oss, en werken in een cotinu-ploegensysteem. De stukken vlees worden per vrachtwagen naar de Bovendijk vervoerd ter verdere verwerking tot diermeel. Bij dit transport kan op het ogenblik min der worden gelet op wettelijke voorschriften eigenlijk behoort het te geschieden met gesloten wa gens, maar nu is een dekzeil vol doende. Mocht de aanvoer van cadavers te groot worden voor onmiddellijke verwerking, dan bestaat mogelijk heid tot tijdelijke bewaring van cadavers in zout. Maar tot dit ogen blik kan men het wel aan. De 100 man extra personeel boven de nor male 250 vormen een belangrijke factor hiervoor. Alle opgegeven ca davers zijn tot dusverre afgehaald. Volgens de heer De Kroes zijn alle dode dieren verwijderd uit Krimpe- ner- en Alblasserwaard. Rozenburg leverde er slechts vier op. De Hoeksche Waard gaat nu in de goede richting; van Voorne en Put ten is vijftig procent van het dode vee verdwenen. In het afvoeren van cadavers uit Tholen, Schouwen en Duiveland, en Goeree en Overflak- kee begint schot te komen. De capaciteit van het Rotterdamse bedrijf is 125 ton 400 stuks per dag. In normale tijden komen ongeveer 40 cadavers per dag. De nu te verwerken verdronken bees ten zijn meest goed geconserveerd en hebben daardoor enige waarde behouden. Huiden en vlees vergin gen niet in het koude water. Dat is nog een meevaller voor veel vee houders de oornummers worden afgelezen en zo komt men achter de naam van de eigenaar, met wie te zijner tijd wel een financiële re geling wordt getroffen. Uit honderd kilo cadavers ver krijgt men ongeveer 24 kilogram diermeel, dat van kippen- en var kensvoer ongeveer zes tot acht pro cent uitmaakt. Voorts, komt na een uitgebreid extractie-proces met behulp van benzine acht procent vet vrij. dat wordt gebruikt in tech nische vetten, zeep e.d. De rest is water. Het diermeel is een belang rijk veevoeder, dat invoer uit het buitenland gedeeltelijk onnodig maakt en aldus deviezen bespaart. De destructiebedrijven produceren, naar men ons zei, één derde van de behoefte. Diermeel bevat circa zes tig procent eiwit. Koeien schijnen geen diermeel te willen eten Kikvorsmannen en motorvletten Voor het bergen van de cadavers stond de Kon. Marine dertig „Kik vorsmannen" af, die de dieren uit ondergelopen huizen haalden en ze De bevolking van Rotterdam ver meerderde in December met 319 mannen en 140 vrouwen en kwam daardoor in totaal op 697.177. Sluit men meer dan een kachel, haard, enz., aan op een rookkanaal helaas komt dit bij inwoning meermalen voor dan vergroot zulks de kans op kolendampversprei ding. Daarom, zegt de commissie, sluit le niet meer dan een stook- of ver warmingsinrichting op een afvoerka naal (schoorsteen) aan; 2e laat de ze kanalen ieder jaar vegen, een maal bij normaal gebruik, én vaker indien sterk-vervuilende brandstof wordt gestookt; 3e haarden en ka chels zelf moeten voor het stooksei- zoen ook vakkundig worden gerei- Het Ned. Rode Kruis kan in verband niet de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wyziging achteraf noodzakelijk zal blaken. FIJN AART Driesprong, Teuntje. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 11.4.01; Paulus, Cornelia, geb. 23.7.36; Raats, Johannes, geb. 24.3.20; Roks, Maria Elisabeth Petronella. geb. 25.11.34; Raats, Johanna Maria, geb. 4.7.09; Langenberg, Adriana, geb. 29.9.19. HOEK (Z.) Smallegang, Pieternella Janneke, geb. 19.8.52. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adriana, geb. 22.6.39. KLUNDERT Blommers, Johannes Adrianus, geb. 19.12.00. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar, dochter var. A. Clement; Wed. p. de Looff; Nijsse-Bolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar: Schrier, Wilhelmina, on gehuwd. MIDDELHARNIS Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Mid- delharnis; Troost, Jacob, geb. 12.10. 30 te Sommelsdijk; Troost, Job, geb. 9.8.35 te Melissant; Vis. Adria- ne, geb. 5.3.43 te Middelharnis, dochter van Leendert Vis (over leden) en Trijntje Arendje Buth. NIEUWERKERK Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1.3. 77: Krabbe, Cornelia, geb. 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk; Kik, Adrianus, geb. 5.6.46; Kik, Jan Jacobus, geb. 8.6.49; Kik, Jozina Cornelia, geb 8.7.52; De Jonge, Jan netje, geb. 4.10.94, echtgenote van Jan de Bil; De Reus, Neeltje. geb. 10.3.13, echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk; Goudzwaard, Willy, geb. 17.2.40, dochter van Neeltje de Reus; Kooijman, Leentje, onge veer 8 jaar, zoon van J. H. Kooij man; Puit—Overbeeke, Adriana. NIEUW-VOSSEMEER Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11. OUWERKERK Wed. van Jan Slager; Koopman. Marina, 50 a 55 jaar, echtgenote van C. Westenbrugge. RILLAND-BATH Kriger, Maatje, geb. 22.9.72; Nysse, Jan, geb. 14.3.34. STAVENISSE Geluk, Johanna, geb. 5.3.29 te Stavenisse, dochter van Jan Ge luk en Pieternella Smits: Quist, Anthonetta Pieternella, geb. 6.1.92, te Stavenisse, echtgenote van Ja cob Blokpoel; Wesdorp, Helena, geb. 7.9.89 te Stavenisse, echtge note van Abel Jan van der Reest. WILLEMSTAD Bos, Anna, geb. 6.3.74 te Willem stad, weduwe van D. Punt; Bos, Arie Balten, geb. 17.12.81 te Wil lemstad. nigd, en in het stookseizoen nog maals en 4e als uw schoorsteen slecht trekt, dan moet een deskun dige zo spoedig mogelijk dit euvel opheffen. Als men gaarne in deze kwestie advies wil hebben, dan wende men zich tot de dienst van bouw- en wo ningtoezicht, Veemarkt no 2, afd. Woningdienst. Men zal daar worden geholpen. Weer schepen met met evacué's en vee aangekomen Het motorschip „Sophie" arri veerde gisteravond bij het gebouw van de rivierpolitie met 98 mensen uit Dirksland. De meesten werden naar Den Haag vervoerd. Vier zie ken bleven in Rotterdam. Gisteravond werden in de Mer- wehaven vijf schepen met vee ge lost. Vannacht kwamen daar weer vijf schepen aan. Bij elkaar voer den zij 826 koeien. 90 paarden, 50 schapen, 30 geiten en 20 kalve ren naar Rotterdam. De meeste dieren gingen naar het abattoir of naar stallen in Rotterdam. Studenten werken voor het Rampenfonds Onder auspiciën van het Rotter damsche Studenten Corps zal het poppenkastgezelschap „De Zotskap" Zaterdagmiddag 14 Februari van 23.30 uur en van 45.30 uur pop penkast-voorstellingen vodr jong e oud geven in Lommerrijk. De alge hele opbrengst is bestemd voor net frl'M'ltln'IITO Wij geven raad EEN tijdlang hebben de geleerden In onzekerheid verkeerd over de vraag of voor ontslag tijdens proeftijd een vergunning van het Gewestelijk Ar beidsbureau noodzakelijk was. De uitspraken van de verschillende rech ters waren zeer tegenstrijdig. Zelfs de Hoge Raad ons hoogste rechts college gaf tegenstrijdige uitspraken. Om aan al deze moeilijkheden een einde te maken, heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid, bepaalde werknemers of groepen van werknemers van het ontslagverbod uit te zonderen en bepaald dat voor werknemers tijdens de proeftijd geen ontslagvergunning is ver eist. Ook de arbeider, die tijdens de proeftijd ontslag wil nemen, heeft daarvoor geen vergunning nodig. De heer A. J. de B. schrijft: Ik ben aangenomen met een proef jaar. Daarna zou ik een vaste aan stelling kunnen krijgen met opne ming in het pensioenfonds. Kan ik nu tijdens dat proefjaar zonder vergunning van het Arbeidsbureau worden ontslagen? Antwoord. Neen, van een proef tijd in de zin van het Burgerlijk Wetboek is hier geen sprake. Vol- Het door de watersnood ge- en enkele anderen uit het centrum agrarische gebieden is dit het ge- +™-F-Po« rfohiod „av, Woctoliilr der kerk door N°ord-Brabant. Op Val. Bezit uit landerijen en boerde- ironen geoiea van wesieiijs. enkele uitzonderingen na kon con- rijen, toch reeds zeer teruggelopen, Noord-Brabant en het Land tact worden opgenomen met predl- is dikwijls geheel verloren gegaan, ,,ar, TTemqdpn pn Altpna fplt kanten, gemeenteleden en kerkera- terwijl inkomsten uit collecten en van Heusaen en Altena telt den bijdragen geheel ot grotendeels stil een bevolking van ruim ou.UUU jn de eerste plaats kon worden staan en de predikantstractementen zielen, ongeveer een-twaalfde geconstateerd, dat de hervormde en die van andere kerkelijke mede- HppI Hpr ppVipIp nrnvmrie predikanten, met hun gezinnen, al- wei-kers op andere wijze dienen te deel der geneie provincie. len -n veiligheid De Dud-gere- worden gefourneerd. Maar in dit deel ligt een groot formeerde predikant Potappel, uit Hiervoor zal de gehele kerk moe aantal van de protes tantse Brabantse ge meenten. Maken de' protestanten tien pet van de gehele bevol- -Deze iceeks K EN WERELD ten worden aangespro ken. Dat zulks mogelijk bleek reeds uit de zeer grote collecte-op brengsten. die Zondag allerwege voor het Ram penfonds zijn binnenge- kinff der Drovincie uit in dit Stavenisse. verloor het leven. Maar komen. De Hervormde Kerk, dik- Ar,Jï J;; nvh'u 4- vele pastorieën en kerkgebouwen wijls naar binnen toe zozeer ver deel Zijn ZIJ 4U pet van het ge- staan geheel of gedeeltelijk onder deeld in een strijd om beuzelingen, heel. Hiervan behoort twee- water. De kerk in Stavenisse is in- heeft zich van haar beste zijde doen dprdp tnt dp ÏÏPrvnrmdp TOrk gestort. Behalve de schade aan be- zien; voor allen, die aanstonds be delde tot ue Hervormde iverK z-^ gn meubijajr enkele predi- trokken Zijn bij de arbeid van her en één-derde tot de Gerefor- kanten verloren thans voor de twee- stel en wederopbouw, zeer bemoe- mpprdp Kerkpn de keer al hun bezit zal eerst digend. Hetzelfde kan worden gezegd xuctuue xici&eii. latef bljjken in hoeverre fundamen- van alle andere kerkgenootschappen Wat Zuid Holland betreft geldt ten en bouwwerken gevaarlijk zijn En dat temeer nu ongetwijfeld het dit alles nog in versterkte mate. De aangetast. merendeel der kerkgangers ook J^eds op de eilanden dezer provincie ge- Waar de gemeenten, of een kern, zijn aandeel heeft bijgedragen m de troffen gemeenten zijn voor over- achter bleef, waren gewoonlijk ook algemene eoi4Bcren grote meerderheid protestant, met de predikanten gebleven. Vele an- <^2 JLdYiLt in de hoofdplaatsen ook r.kath. ge- deren evacueerden met hun gemeen- mentaal® JJjJ ^hte ee:n w< jedachte een meëntenVdóchf ^ra>tjn zu _vöor ten mee, terwijl zich,op een eerste hejd^is „geileken^ U* pet hervormd. Zeeland, benoor- oproep om hulp in deze, ruim 100 aen de Wester-Schelde, is overwe- predikanten, hulppredikers, vicaris- «VJmmón hin gend protestant: grote hervormde sen etc. aanmeldden, die grotendeels vormde Kei k de telegrafen bm- en gereformeerde gemeenten, oud- in de opvangcentra en evacuatiege- en christelijk-gereformeerde. In meenten reeds zijn ingezet. Voorlo- t"a®en. irWn Sn Fr Zeeuws-Vlaanderen ook r.kath. ge- pig voor drie weken. Geconstateerd hinnln meenten, met in het getroffen ge- kan worden, dat de kerkelijke ver- k°,"}e fn eoederen uit vele ker- deelte enkele geheel of overwegend zorging niet onderbroken en goed geld en in goederen r.katholiek. Het Brabantse, zwaar werd georganiseerd, in zeer korte «n va" vei? ^naen. getroffen, Halsteren heeft een klei- tijd. Misschien is dit nog het allerbeste ne hervormde gemeente (zonder De problemen, waarvoor de Herv. antwoord op de vraag van deze predikant), maar een zeer grote Kerk zich ziet gesteld, zijn vele. dagen: „Wat doen nu de kerken? r.kath. gemeente. Talrijke gemeenten op Schouwen- De kerken in Nederland, die naast Het moderamen van de synode Duiveland, op Goeree-Overflakkee, de algemene hulp zeer veel zullen der Hervormde Kerk had Zaterdag maar ook elders, zullen voorlopig nodig hebben voor herstel en op een globaal overzicht van de situa- en wellicht voor jaren geen moge- bouw der eigen getroffen gemeen- tie Zelf maakte het een tocht van lijkheid hebben haar kerkelijk le- ten, hebben 't woord der Koningin enkele dagen door Zeeland; de prae- ven uit eigen middelen op gang te onderstreept omtrent hetgeen zij over ses der synode door Zuid-Holland houden. Vooral in de in hoofdzaak de liefde tot de naaste heeft gezegd. gens het B.W. kan een proeftijd van hoogstens 2 maanden worden aangegaan. Een langere proeftijd is in zijn geheel nietig. Dit betekent niet, dat deze proeftijd voor U van geen enkele betekenis is. Het staat de werkgever natuurlijk vrij te be dingen, dat hij, alvorens tot aan stelling in vaste dienst met opne ming in het pensioenfonds over te gaan, het eerst eens een jaar wil aanzien. Maar aan deze proeftijd kunnen niet de bijzondere rechten worden ontleend, welke het B.W. voor de wettelijke proeftijd heeft vastgelegd. Die bijzondere rechte# bestaan eigenlijk alleen hierin, dat tijdens de proeftijd in de zin derf wet, de dienstbetrekking onmid dellijk kan worden verbroken dooi; opzegging. Men kan dus aan het eind van de arbeidsdag zeggen* „Ik kom morgen niet meer terug en wens de dienstbetrekking on middellijk te beëindigen." Let wel* men kan door opzegging on middellijk beëindigen, dat wil zeg gen, dat men niet eenvoudig kan wegblijven, maar dat men de te genpartij zijn wil om te beëindigen moet meedelen. In Uw geval echter zal de beëindi ging. ook tijdens het „proefjaar" moe ten geschieden met Inachtneming van de normale regels, dus na verkregen toestemming van de Directeur van het Arbeidsbureau en met inachtneming van de gewone opzegtermijn. De heer De J. vraagt of na het ver strijken van de oorspronkelijk overeen» gekomen proeftijd een nieuwe proeftijd kan worden aangegaan. Antwoord: Het aangaan van een nieuwe proeftijd, nadat de eerste ia verstreken is volgens de wet onmoge lijk. Zo'n tweede overeenkomst geldt eenvoudig niet. Wat dan wel geldt, ia niet altijd even eenvoudig te zeggen. Meestal zal moeten worden aangenomen dat er een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd is tot stand gekomen. Mevrouw A. J. S. Wat U be doelt is eigenlijk helemaal geen proef tijd. maar een overeenkomst voor b e- paalde tijd. Werkgever en werkne mer kunnen overeenkomen, dat zij zich voor een bepaalde tijd jegens elkaar verbinden en dat na afloop van die tijd partijen zich erover kunnen beraden of zij de relatie willen bestendigen. Vooral wanneer de eerste periode ta melijk kort duurt. b.v. 3 of 6 maanden, spreekt men wel eens van een proef* tijd. Ook deze proeftijd heeft niets uit staande met de proeftijd, die in he* B.W. is genoemd. Integendeel, de gevol gen zijn juist het tegenovergestelde van die welke de wet aan de proeftijd ver bindt. Bij een dienstbetrekking vooif bepaalde tijd kunnen n.l. geen van bei de partijen tussentijds beëindigen, zelfa niet met toestemming van het Arbeids bureau. Een uitzondering is alleen ge maakt voor het geval een dringende reden bestaat, zoals b.v. dronkenschap of diefstal van de arbeider of mishan deling door de werkgever. In zulke ge vallen kan de dienstbetrekking onmid dellijk worden beëindigd. De toestem ming van het Arbeidsbureau is dan eveneens overbodig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1