Stellendam zal het leeuwendeel van Haagse steun opeisen Nationaal Rampenfonds op volle toeren Op ieder gebied is daar alles verloren Zand zal naar het strand moeten worden gebracht Het specialisten- conflict •tt-HTT VADERLAND S DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Burgemeester J. baron van Knobelsdorff Dorpskern in Goedereede bleef behouden „In Goedereede kon het erger en in Stellendam is de toestand ontzet tend. In de eerste gemeente verdronken naar schatting 4 of 5 mensen en practisch al het vee. In Stellendam moet zeker 50 a 60 pet van de woning voorraad als verloren worden beschouwd. Daar zijn zeker 60 a 70 doden en al het vee, ongeveer 1000 stuks, verdronken," aldus burgemeester J. baron van Knobelsdorff, wiens gemeenten Goedereede en Stellendam door Den Haag zijn geadopteerd, in een gesprek dat wij vanochtend nog voor het ontbijt met hem over deze droevige zaken voerden. In de kamer van het raadhuis te Goe dereede waar hij ons ontving, ligt een gedeelte van het Stellendamse gemeente archief, dat hij met levensgevaar in een marine boot in veiligheid had gebracht, te drogen. Haagse burgemeester Zware slagen troffen dit eiland eg deze burgemeester kreeg een belangrijk deel daarvan te incasseren, maar de moed heeft hij allerminst verloren. Wel spreekt hij met weemoed over ieder en alles, dat door het water werd verzwolgen. ,.Op dit ogenblik is de schade nog geenszins te overzien", zo gaat hij verder, ,.het wach ten is op het ogenblik dat het land droog valt, pas dan kan de rekening worden opgemaakt". Goedereede telt ongeveer 1200 inwoners. In de dorpskern bleef bijna alles behouden, maar aan de ramp gingen toch ongeveer 6 panden verloren. Een groter aantal liep schade op. ,.In vergelijking met Stellendam zijn wij er hier gezegend vanaf gekomen", zo drukte baron van Knobelsdorff het uit. „Maar van de plantsoenen en het kerkhof is niet veel overgebleven". Evenals de Hage naars houdt de burgemeester van groen en bloemen. Hij is niet voor niets in de residentie geboren. Hij juicht de hulp die Den Haag gaat bieden en reeds gebo den heeft, warm toe. Het grote technische apparaat kan hem voor beide gemeenten uitermate grote diensten bewijzen. Er zijn -reeds Hagenaars gearriveerd, zij verrichten belangrijk werk. Een brand- weerpomp met brandweerlieden en een jeep met agenten werd direct-ter be schikking gesteld. Stellendam zal uiteraard het leeuwen deel van de Haagse steun en hulp op eisen. On ieder gebied is hier alles ver loren. De toestand is om wanhopig te worden. Om te beginnen moeten er nog 30 a 40 doden worden geborgen. Deze gemeente deed veel op het ge bied van. openbaar werk. Er was juist eer nieuwe straat, die f40.000 kostte, aange legd en er zou worden overgegaan, zo wel Goedereede als Stellendam van een riolering te voorzien. De aanbesteding zou ongeveer 24 Februari plaats vinden en nu nog brengt de post brieven over dit plan dat voorlopig fata morgana zal zijn. De burgemeester noemde het een prachtig object voor de -werklozenibestrijding, Maar voorlopig moet men nu trachten het aantal van 500 woningen, dat Stel lendam telde, te herbouwen en te her stellen, de wegen, die verdwenen, weer aan te leggen; kortom er moet een nieuw dorp in het leven worden geroepen. Eerst de dijken dicht Tijdens het gesprek komen- telkens flarden van het rampzalige gebeuren zelf naar voren. Burgemeester Knobelsdorff roemt de brandweerlieden en enkele marinemensen, die onder leiding van lt. ter zee 2e klasse Bottema de ene helden daad na de andere verricht hebben. Ook heeft hij niet genoeg waarderende woor den voor de gemeente-architect die doet wat hij kan. „Maar de toestand is nog lichtelijk chaotisch, wij moeten nog af wachten". Er kan nog maar zo weinig gedaan worden hier in dit verdronken land, dat eens een bloeiend eiland was, een eiland van vissers en boeren, die hard werkten en nu veelal werkloos naar het water turen en de doden betreuren. „En de schade kan nog groter worden", verzucht de burgemeester, „bij Iedere vloed wordt het water weer door de dijk- gaten gestuwd. Eerst moeten de dijken dicht! Pas dan kunnen wij goed begin nen". In Stellendam en Goedereede wacht de Hagenaars een practische taak. Laat ons hopen dat wij veel. heel veel voor deze ongelukkige gemeenten mogen gaan be tekenen. Politie helpt Goedereede en Stellendam Een jeep van de Haagse politie, bemand met twee agenten, is gisteren naar Stel lendam vertrokken om ordonnance dien sten voor de burgemeester te verrichten. Eenige montageploegen van de werk plaatsen der politie, omvattend zes mon teurs, zijn ter beschikking gesteld van de commissie noodvoorziening landbouw werktuigen op Goeree. Leden van de bemanning van de Carthage. Zal hun schip hier on het strand blijven? THANS ANDERHALVE METER LAGER Er worden allerwegen geruststellende woorden gesproken over de ex ploitatie van de badplaats Scheveningen deze zomer, in verband met de plaats gehad hebbende afslag van het strand tijdens de storm Ook de bur gemeester sprak als zijn verwachting uit, dat voldoende zand zou aan waaien om deze zomer het strand weer op peil te hebben. Aan de hand van onze waarnemingen kunnen wij echter voorlopig niet zo optimistisch zijn, al hopen wij natuurlijk, dat alles zal worden gedaan om een normale exploitatie wel mogelijk te maken moment nog moeilijk te zeggen. Zoa.ls bekend is ligt de Carthage precies op de plaats, waar des zomers het zeebad is. Insiders verwachten maar wellicht is dat iets te pessimistisch dat de Car thage daar deze zomer nog wel zal lig gen. Het Volkszeebad is krachtens ver gunning van het Rijk aan zijn plaats gebonden, maar wij nemen toch aan, dat indien dat schip er nog zou liggen het Volkszeebad wat de plaats betreft een kleine Verschuiving mag ondergaan. Men heeft zich daarover echter nog niet be raden. Waar men zich wel over beraden heeft is, dat de breedte van de cabines van de strandmuur af gerekend 20 meter is. Zoals het strand er op dit moment uit ziet, zouden dis cabines daar zeker niet kunnen staan. Voor het Volkszeebad is het derhalve- een dwingende eis, dat het strand een verhoging en dus een verbreding ondergaat. Want nu kan men wel zeggen en misschien ook verwachten dat de voorjaarsstormen zand zullen aanvoeren om het strand weer op peil te brengen, maar volgens onze metingen is op de meeste plaatsen het strand thans 1.30 tot 1.50 meter lager dan normaal. Het zal op een heel bijzondere wijze moeten ge schieden wil die 1% meter worden „aan- •aaid". Zelfs de grootste optimist mag dat toch niet veronderstellen. Wij ver wachten dan ook, dat het strand op an dere wijze zal moeten worden opgehoogd. Het is natuurlijk wel even vreemd, dat men zand op het strand moet brengen, ir voor een normale exploitatie is dat; toch noodzakelijk. Want zoals de stand van zaken nu is zou er- bij vloed tussen de Strandtentjes en de waterlijn nog maar een zeer geringe strip zand over zijn, waarop dan nog het plankier enz. zouden moeten worden gelegd. Wij vermoeden, dat men gebruik zal maken van zandzuigers, teneinde het strand weer op peil te brengen. Volkszeebad Hoe het deze zomer met de exploitatie van het Volkszeebad zal gaan, is op dit IN DE EERSTE NOOD IS VOORZIEN Ct£AP€rr€$ GEMEENTE f! H b GROVE N WAGE (officieel j nieuws TEGEMOETKOMING KOSTEN STUDERENDE KINDEREN Burgemeester en Webhoudeais zijn voornemens om aam geLöelijik minder draagkrachtige ouders van een aantel in deze gemeente wenende, -begaafde leer lingen, d-i-e een gymnasium, H.B.S. Qf Ha-ndieiledagsobool wensen te bezoeken, een toelage ui-t de Gemeentekas te ver lenen, ter tegemoetkoming in de kosten, b.v. win voeding, kleding, zakgeld-, welke dit schoolbezoek met zich brengt. Een dergelijke m-ogel-ijikihe-iid hest/aa-t eveneens voor ouders van: leerlingen van ge- uoemidie echoden, wier financiële toastend zó veel slechter is -geworden, dat onder breking of beëindiging van. de studie dlreigt. Zij, d-i-e 'hiervoor in aanmerking wen sen te k-om-en, kunnen vóór 21 Februari a.s. aan de Afdeling Onderwijs van- de Gemeentesecretarie, Burgemeester De Monchyplein 9, 'kamer 3271 otp mondeling ocC schriftelijk verzoek aaimwraagformu- ïflj&ren ver-krijgen-. Ned. Roode Kruis ontving 1 ruillioen voor hulpverlening Nu het Nationaal Rampenfonds over meer gegevens betreffende de hulpver lening beschikt en een efficient uitvoe ringsapparaat heeft opgebouwd heeft het bestuur voor de pers een nadere uit eenzetting gegeven over doel en taak van dit lichaam. De ondervoorzitter prof. dr P. R. Michaël heeft ter inleiding een overzicht gegeven van de structuur van het Nationaal Rampenfonds. Het is een coördinerend orgaan van het Ned. Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond Het Oranje Kruis, het Ned. R.K. Huisvestingscomité en de Algemene ver enigde Commissie ter Leniging van Wa tersnood in Nederland. Deze vier orga nisaties hebben ieder twee vertegen woordigers in het Rampenfonds. Jhr. Beelaerts van Blokland,, vice- president van de Raad van State be kleedde oorspronkelijk het voorzitter schap, maar in verband met zijn leeftijd heeft hij de wens te kennen gegeven af te treden. In zijn plaats heeft prins Bern- hard het voorzitterschap willen aan vaarden. De secretarissen-generaal van Binnenlandse Zaken en van Maatschap pelijk Werk zijn als verbindingsschakel voor de Regering tot het Rampenfonds toegetreden. Zij maken echter geen deel uit van het bestuur, naar uit het ant woord op een gestelde vraag is gebleken. Hierna heeft de directeur van het Nationaal Rampenfonds en toegevoegd bestuurslid, luit-generaal b.d. van het K.N.I.L. P. Alons meer in bijzonderheden het werk van dit lichaam behandeld. De generaal wees op de volgende twee aspecten, die de ramp, waarvan een ge deelte van Nederland het slachtoffer is geworden, biedt, n.l 1. De watersnood als nationale gebeur tenis, die een zware wissel trekt op de rijksmiddelen. De persoonlijke nood, waarvan de leniging naar onze Nederlandse begrip pen meer in de particuliere sfeer ligt, d.w.z. levensonderhoud, kleding, schoei sel, dekking en huisraad. Het werkende apparaat van het Ram penfonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de mid delen van het fonds geen enkele ver goeding in welke vorm ook. Contacten met instanties en organisa ties in binnen- en buitenland zullen worden gelegd en onderhouden, terwyl regelmatig mededelingen, zullen worden gedaan over de binnengekomen gelden en de besteding daarvan. De liendigiing van die eerste nood is ge schied door het Rode K-ruis en het R.K. Huisvestingscomité, waarvan de laatste actief is geweest in de Zuidelijke pro vincies, De voor deze eerste hulpver lening 'benodigde fondsen z-ijn door het Nationaal Rampenfonds verstrekt. Beide organisaties zijn aan het Nationaal Ram penfonds, waarvan zdj deel uitmaken, verantwoording schuldig over de beste ding van -gelden en -goederen. Zij vervul len in dezen dus de functie van uit voerende organen van het Nationaal Rampenfonds. Aan het Rode Kruis Is tot nu toe een bedrag verstrekt van ƒ1.000.000. De door middel hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had o.m. betrekking op: voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden; aanschaffing van butagas; verstrekking van rubberlaarzen e.d.; transport van redders, geredden en levensmiddelen e.d.; inrichten van noodhospitalen en nood- verblijven, alsmede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijk werkers. Het Rooms Katboliek-e Huisvestings comité -heeft ter leniging v-au de eerste noden va-n het Ne-tion-a-al Rampenfonds een bedrag van ƒ200.000 toegewezen ge kregen. Voorts werd een der eerste dagen na de ramp a-a-n de Middenste-ndebamik een garantie verleend; van ƒ200.000 ter dek king va-n eventuele verliezen alsmede rente en onkosten op vanwege d-ie in stelling te verlenen cred-ieten voor reha bilitatie va-n mdddenst-andsbedrij ven Door een inmiddels genomen regerings maatregel van meer uitgebreid karakter bon deze garantie echter weder worden ingetrokken. Zo spoedig mogelijk zal een nadere specificatie va-n de -hiervoor bedoelde reeds bestede gelden -worden gepubli ceerd. Snelle hulp Het Nationaal Rampenfonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening dat directe hulp verantwoord moet zijn. De hulp, welke onmiddellijk noodzakelijk, was. is door het Fonds geboden en da gelijks wordt nog onderzocht of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzake lijk is. Over het algemeen blijkt echter, dat de eerste nood gelenigd is, en dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. De geredden, die op hum -haardsteden zijn achtergebleven, zijn vooralen va-n d-e eerst noodzakelijke bieding en voe ding, terwijl de geëvacueerden een lief devolle behandeling genieten in hun nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding van huisraad en wonding- im-r-iohitiing is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen wanneer de getrof fenen in -hun woningen kunnen terug beren, Ui-t het feit, dat dus th-ains ©een directe hulp op grote sc-haal door het Fonds k-a-n worden gegeven en a-an een groot deel van de reeds binnengekomen geiden Collecte kerk voor gerepa- trieerden De collecte in de Ned. Herv. Kerk de Zeestraat (voor Indonesische gerepa- trieerden) heeft j.l. Zondag f 1125 opge bracht ten ba-te van de getroffen gebie den. Door een misverstand werd de op brengst van deze collecte in de kerk van ós V. d. Haasen nog niet gepubli ceerd. geen onmiddeiLijike bestemming 'kan- worden gegeven, ma-g derhalve n-iiet wor den afgeleid-, dat het Nationaal Rampen fonds reeds over voldoende mid-delen beschikt om in de totale behoefte te voorzien. Hiermede zullen i-n later sta dium uiteraard zeer -grote bedragen zijn gemoeid. Commissies ingesteld Ter voorbereiding van de door 't Ram pen-fonds te vergoeden sdhade zij-n een dri-ebai commissies in het leven ge roepen-, n-L: 1. een Commissie ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad; 2. een Commissie voor maatschappelijk werk; 3. een Commissie ter onderzoek van a-lde uitgaven waa-rvoor geen verantwoor delijke opdrachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Voorts is een regeling getroffen, vol gens welke de aanmelding en de regis tratie van de geleden schade zal ge schieden door op te richten Rampen- sohadebureaux. Hoewel zulks reeds meermalen op andere wijze ter kennis werd gebracht, is er nogmaals de aandeoht op gevestigd, dat het niet gewenst is aan giften be perkende voorwaarden te verbinden. Zoals reeds gisteren kon wonden be kend -gemaakt is tot nu toe een bedrag binnengekomen van in totaal rond ƒ34.000.000.-. In deze som zdju niet be grepen de bedragen welke, hoewel reeds toegezegd-, nog niet bij het Rampenfonds zijn ingekomen. Voor het beheer dezer gelden heeft het Fonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescol lege, bestaande uit 8 vooraanstaande bankiers, d-at door het bestuur ven het Rampenfonds regelmatig wordt geraad pleegd. De financiën staan onder con trole van de Rijksaccountantedienet. Hulp uit het buitenland Uit het antwoord op enkele vragen die werden gesteld bleek, dat In de 34 mil- Uoen die thans geboekt zijn, een bedrag van ongeveer ƒ450.000 uit het buiten land afkomstig is. Aangezien grote som men zyn toegezegd In het buitenland, volgt daar dus uit, dat reeds uit dien hoofde het totaal nog aanzienlijk zal stijgen. Het bureau Voorlichting van het Rampenfonds is bezig aan de hand van de toegezegde bedragen een schatting van de totale inkomsten te maken. De gelden worden door het Rampen fonds in eerste instantie gestort op een rekening bij de Nederlandse Bank. Naar de penningmeester van het Fonds mede deelde draagt het adviescollege van ban kiers zorg voor de belegging van de gelden, omdat de Nederlandse Bank geen rente vergoedt. Telegram van Prins Bernhard Voor de aanvang vain de bijeenkomst lias generaal Alons een telegram voor van de voorzitter van het Fonds, Prins Bernhard, waarin Z.K.H, zijn diank uit sprak voor die hulp, welke vertegen woordigers van de onderscheidene pu- blwc-iteitsorgamen tot nu toe ten gunste van het Nationaal Rampenfonds hebben gegeven. Harde krijgstucht Zes maanden voor enkele pakjes sigaretten In een speciale zitting heeft de krijgs raad te velde West hedenmorgen drie militairen van de Luchtmacht berecht, die zich op 7 Februari terwijl zij werk zaam waren op het vliegveld Valken burg vergrepen hadden aan hulpgoede ren, bestemd voor „dropping". Aller eerst stond terecht de beroeps-korporaal M. L. van B. Op de bewuste dag was hij bezig geweest met het vullen van con tainers, die naar het rampgebied ver voerd zouden worden. Plotseling bleek in een der containers een blik water leeggelopen te zijn. zodat deze weer uit gepakt moest worden. Juist toen Van B dit had gedaan en alle goederen om de container hee-n lagen, werd hij voor een geruime tijd weggeroepen. Bij zijn terug komst bleek alles nog net zo te liggen, als hij het had achtergelaten. Hij vroeg de soldaten H. A. I. S. en W. ten N. hem te helpen bij het weer inpakken. Zij had den toen echter de verleiding niet kun nen weerstaan en -resp. 2, 8 en 6 pakjes sigaretten van de voorraad afgenomen Van B. had een gedeelte van zijn siga retten opgerookt en de rest werd bij fouillering gevonden. S. en Ten N had den enkele pakjes onder hun hoofdkus sen verstopt waar zij door de sergeant van de week bij een deken-inspectie werden gevonden. Ter zitting verklaarden de verdachten, dat zii gedurende al de tijd. dat zij op het vliegveld werkzaam waren geweest van de Zondag van de ramp af met kleine pauzen voor slaa-p niets te eten of te drinken hadden gehad behalve koffie. Ook sigaretten werden niet uit gerookt. Een van de leden van de krijgs. raad, die zelf op het vliegveld dienst had gedaan, verklaarde, dat er wel de gelijk iets anders voor de jongens was geweest, n.1. soep. De verdachten hielden vol dit nooit gezien te hebben. „Ik heb het zelf anders wel gehad", zei de lui tenant. „Jullie hebben niet uitgekeken." De auditeur-militair was van mening, dat hier niet gesproken kan worden van diefstal bij gelegenheid van watersnood, daa-r deze strafverzwarende omstandig heid alleen zou gelden in het gebied zelf. „Dat zuillen de Zeeuwen niet met U eens zijn", interrumpeerde de president. De aud.-mil. laakte wel sterk de menta liteit van de verdachten, vooral van S. en Ten N., die de goederen nog verstopt hadden, Hun oververmoeidheid achtte hij geen excuus, daar een militair op dag en nacht werken ingesteld moet zijn in geval van nood. Hij eiste tenslotte tegen alle drie verdachten 6 m-aanden gevan genisstraf met aftrek. De krijgsraad veroordeelde hen ter zake van diefstal bij gelegenheid van watersnood tot 6 maanden met aftrek met dien verstande, dat Van B. nog verlaagd werd tot de rang van soldaat en ontslagen werd uit militaire dienst. Officieren wegens malversaties voor de Krijgsraad Donderdag 5 Maart zal de luit. Van B„ die verdacht wordt van malversaties bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht, r de krijgsraad ie velde West terecht staan. In April komt de luit.-koL B. B. voor. Kol. M. C. van Houten ter aarde besteld Op de begraafplaats Nieuw Eykenduy- nen is gistermiddag onder grote belang stelling. vooral uit militaire kringen, het stoffelijk overschot van de heer M. C. -van Houten, -kolonel b.d. van de Kon. Mareohaussee en directeur van het Ne derlands Legermuseum te Leiden ter aarde besteld. In de aula van de begraafplaats sprak allereerst de commandant der Kon. Marechaussee, kolonel W. Kist, die de deskundigheid van de overledene op velerlei gebied roemde. De Kon. Mare chaussee is als wapen aan kolonel Van Houten enorm veel dank verschuldigd. Vervolgens werden door de onder directeur van het Legermuseum te Lei den. Kol. W. Harimans en mr W. v. d. Hoek, gen.maij der Kon. Marechaussee b.d. woorden gesproken over de grote bekwaamheid en activiteit van de over ledene op militair gebied en woorden van troost voor de ach'.erblijvenden. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o:a: kolonel J. G. van Buuren. garnizoenscommandant te 's-Gravenhage, namens de Generale Staf, majoor B. Baron Maokay. F. G. Dürst Britt, kolo nel der artillerie, b.d. en voorzitter van de vereniging van artillerie-officieren, kolonel N. Nammensma, commandant van het depot te Apeldoorn der Kon. Marechaussee, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Leiden, ir M. Tans, gen.ma j. b.d., L. de Jong. kolonel b.d. der artillerie, luit.gen. b.d. T. Bakker, W. H. Kool. voorzitter van de stichting Menno v. Coehoorn. dr H. G. de Wilde, bestuurslid van het Legermuseum te Leiden, Schout bij nacht. Th. A. Appels, luit.-kol. W. J. Wijns, namens het genoot schap Napolitaanse Studies, jhr. A. D. Lam-an Trip, luït.kol. -b.d der Kon. Mare chaussee en H. A. M. La-tour. kolonel der Huzaren b.d. Jules Dreese overleden Met het verscheiden van de pianist Jules Dreese is een bekende Haagse per soonlijkheid heengegaan. Reeds jong had hij een belangrijk aandeel in het mu zikale gebeuren van onze stad. Hoewel als serieus musicus opgeleid en enige tijd a-Is dirigent van de Co-o-pera- tie van- zich deed spreken, was het toch voornamelijk de kleinkunst waaraan hij zijn hart had verpand. Reeds op de bals in het Kurhaus, rond de eeuwwisseling, verleende hij zijn medewerking. Een der eerste bios-coop- orkestjes, in bet Apollo-theater, stond onder zijn leiding. Later zien- we hem als pianist in de eertijds bekende Pri-n- cess-Room op de Kneuterdijk. Totdat hij de taak op zich nam welke hem in de loop der jaren zo lief was ge worden en welke hij tot zijn dood met zoveel toewijding heeft vervuld: de mu zikale opluistering van het particuliere feest. Er zullen maar weini-g families in de stad zijn die deze typische figuur niet zullen missen. Immers. Dreese speelde de Hochzeit-Marsoh niet op één trouwfeest van de familie, ma-ar als 2025 jaar later de dochter van 't eertijds jonge paar in het huwelijk trad, was het wéér Dreese die h-et 'bruidspaar -met vrolijke klanken ver welkomde. Als de zoon des huizes pro moveerde was Dreese eveneens van de partij en als het stilaan tijd werd over de dertigjarige bruiloft te denken, was het weer Dreese die zijn opwachting maakte. Ook aan het hof verleende hij ver- sdhillende male-n zijn medewerking. Bij recepties op het stadhuis of de ambas sades ontbrak bij nimmer. Meer dan der tig jaren vervulde hij trouw zijn dienst a-an het Hotel Wit tób rug. Zending goederen uit Brunswijk Gisteren is in Den Haag een zending goederen (kleding en medische hulp middelen) ter waarde van 130.000 Mark uit de stad Brunswijk aangekomen, wel ke zending, bestemd voor de getroffenen, aan het Gemeentebestuur van 's-Graven hage is aangeboden. Een deputatie van het stadsbestuur van Brunswijk in gezel schap van een predikant uit die plaats is daartoe door Burgemeester Schokking en Wethouder van den Oever ontvangen. Leden speelclub in hechtenis De vijf gearresteerde leden van speelclub aan de 2e Van der Schuvt- straat, waarin de politie Zaterdag een inval deed, zijn voorgeleid voor de offi cier van Justitie. Het zijn drie bank houders, de hoofdbewoner en een reci divist-speler. Zij worden voorlopig in hechtenis gehouden. Mej. mr J. Sohn is benoemd tot hoofdcommies in tijdelijke dienst bij het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. WIJ SPRAKEN MET Henk Schregel Productieleider De heer Henk Schregel is productie leider bij de N.V. J. Philip Kruseman's Uitgeversmaatschappij hier ter stede, al waar hij veertig jaar geleden in dienst trad. Gezeten in de werkkamer van het woonhuis van de heer Schregel, ontwik kelt zich ons interview. Drie hoge wan den met boeken spreken hun eigen taal, wij zijn hier in het Mekka van een „boe kenwurm". Als zoon van een edelsmid kwam hij aanvankelijk bij zijn vader in het bedrijf, doch al spoedig bleek, dat zijn belang- steling op ander terrein lag. Op zeven tienjarige leeftijd trad- hij dan ook als jongste bediende in dienst bij Kruseman's Uitgeversmaatschappij, welke firma hij trouw is gebleven, getuige het feit, dal de heer Schregel op Vrijdag, 13 Februari a.s. er zijn veertigjarig jubileum hoopt te herdenken, thans in zijn functie van productieleider. Als wij de aanstaande jubilaris vragen, of de productie in kwestie ook wel eens met een bijdrage van zijn hand is ver meerderd, dan krijgen wij ten antwoord dat dit inderdaad het geval is. Teza men met zijn vrouw, de schrijf ster Francine Schregel-Onstein namelijk, compo neerde de heer Schregel de novel len „Sursum Cor- da" en Cente- naarslast." De heet Schregel is de schilderkunst bij zonder genegen Niet alleen, dat wij lange rijen boek werken op dit ge bied ontwaren, doch reeds bij het binnen treden van zijn werkkamer werd ons oog gevangen en geboeid door een schilder stuk uit het begin der zeventiende eeuw ,te weten een subliem weergegeven monnikskap. Voorts ontdekken wij schep pingen van Jacob Maris, mevrouw Mes dag van Houten, Theophile de Bock, Bakels. Christian de Moor, alsmede drie fraaie landschapschilderijen van Bernard Schregel (een oom van onze gastheer). Maar ook iets anders ontdekken wij, namelijk een kastje met naar schatting een veertig medailles. Uit zijn woorden blijkt een enthousiasme voor het toneel, welke wij achter deze bescheiden figuur zo gauw niet zouden hebben gezocht. Als tegenwicht namelijk van zijn, de gehele mens vergende werkkring, is daar voor de heer Schregel de wereld van het amateur-toneel. De medailles zijn ver worven door declamatie, toneelspel en regie. Behalve talloze bijdragen in toneel bladen, verschenen van de hand van de heer Schregel ook diverse toneelstukken en luisterspelen. Tezamen met zijn vrouw- schreef hij voorts het zedenspel „Vrouw en Uniform", hetwelk honderd voorstellingen bij het beroepstoneel be leefde. ,Jk ben voorstander van het goed kope boek" aldus de heer Schregel op een desbetreffende vraag, „omdat hierin een middel schuilt de nog talrijke boek- heidenen te bekeren. Een normale prijs dient echter aangehouden te worden, toil het goedkope boek verantwoord zijn. Immers te veel goedkope uitgaven met de daaraan verbonden noodzakelijke grote oplage, zouden in ons klerne land tot oververzadiging kunnen leiden. Wat nu het meer luxueuse boek be treft. de practijk wijst uit, dat dat deel van het publiek, hetivelk. een boek koopt om het cadeau te geven, de voorkeur geeft aan een. luxueus uitgevoerde uit gave, waarmede het (helaas) de litte raire waarde ervan op de tweede plaats stelt. Een oplossing in deze zou wellicht gevonden kunnen worden door slechts een gedeelte van elke oplage in luxe uit voering te brengen. Moge echter w-a.t de auteur te zeagen heeft prbnntr blijven, en niet het kleed waarin zijn geesteskind is aestoken." Op zijn jubileumdag zal het de heer Schregel zeker niet aan. belangstelling ontbreken. Men zal zich herinneren, dat wij de prijsbeschikkïng welke van toepassing is op de berekening van het honorarium van een aantel artsen-specialisten, m strijd achten met de Prijsopdrüvingswet, zodat hier sprake is (om met prof. Duynstee te spreken) van aétournement de pou- voir, miöbruik van macht. Hoezeer ddt het geval is wordt o.L bevestigd ïn het zo juist verschenen verslag van de Zie kenfondsraad over het jaar 1951. waarin een en ander is opgenomen inzake de overeenkomsten met specialisten. Wij lezen hierin, dat het niet mogelijk bleek te zijn eer. nieuwe regeling vóór 1 Juli 1951, waarop de bestaande expi reerde. gereed te hebben, zodat de be staande werd verlengd tot 1 Januari 1952. Hierbij vormde de in deze regeling verwerkte op de totale ziekenfondsinko mens van specialisten toegepaste pro gressieve korting, waartegen zowel in bepaalde kringen van specialisten als bij verscheidene -fondsen groot verzet was gerezen, een bron van ernstige moei lijkheden. welke slechts na uitvoerige besprekingen ook in de Ziekenfondsraad; konden worden overwonnen. Een uitgewerkt voorstel van de Lan delijke Specialisten Vereniging inzake een nieuwe honorering-regeling werd in de maand September (1951) aan de zie- kenfondsorganisaiies toegezonden. Op één punt. aldus het verslag verschilde het voorstel essentieel van de bestaande regeling: een progressieve korting was er niet i-n verwerkt Uit de daarover ge voerde besprekingen bleek, dat de spe cialisten onoverkomelijke bezwaren had den het volle risico van de overschrij ding van een door de ziekenfondsen, vooraf vastgesteld maximum te dragen. De besprekingen leidden tenslotte tot een tussenvoorstel, dat door beide par tijen werd aanvaard. Zoals men weet hehben vorig jaar een aantal specialisten een nieuwe vereni ging gevormd, de Ned. Ver. van Spe cialisten die weigert voor haar leden een progressieve korting, welke voor geen- enkele andere groep van medewerkers van ziekenfondsen geldt, te aanvaarden. Kan er nu sprake ziïn van een onge motiveerde priisopdrijving? Uit het ver slag lezen we het tegendeel, omdat hier uit blijkt: a. verscheidene ziekenfondsen hebben er groot bezwaar tegen; en b.: de specialisten, ook zii die georganiseerd' zijn in de LS.V. hebben zich al jaren met kracht verzet tegen de korting. Deze feiten-, die thans zün bekend geworden, versterken onze mening, dat de minister van Economische Zalken, waarschijnlijk on aandrang van zijn coltea van Sociale Zaken en Volksgezondheid', de Pri.isop- drijvingswet ten onrechte heeft gehan teerd. Onze foto-editie ook in Italië Het geïllustreerde watersnoodnummer van onze courant dat reeds zulk een succes in Parijs had, wordt van heden af met een Italiaanse tekst in alle grote steden van Italië verkocht. De voor naamste krant van Italië, de Corriere della Sera, heeft de verkoop op zich ge nomen en stelt haar gehele verkoops organisatie daarmede ten dienste van het Rampenfonds. De Italiaanse teksten zijn op onze redactie vervaardigd door leden van de Italiaanse Legatie alhier. Het Vaderland ondervond alle steun van het Nederlandse Gezantschap te Rome en van de Consul-Generaal van Nederland in Milaan. De verkoop in ons land van de foto editie ondervindt nog steeds veel be langstelling. Aan de heren C. Mazer, controleur C, en W. Lindhout, ploegbaas, beiden bij het gemeentelijk gasbedrijf,, is de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons verleend. De eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is verleend aan Schults, conducteur bij de H.T.M. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: A. Cheriex-Wolff, d.; M. M. Groenveld-Pronk, z.; C. Bot-Schoorl, d.; R. Abbas-Mentang, z.; C. A. Höpfner-Dubbel- dam, d.; H. W. de Brabander-Rueck, d.; A. van Reenen-Hoefakker, d.; E. Kuiper- Plugge, z.; A. Soet-Jansen, d.; A. M. Hooge- veen-Doorackers, d.; M. M. Houkes-Hagen, d.; D. E. Buis-Koch, d.; J. K. van Gïnkel- van Beele, z.; C. Th. Tichelaar-Pik, d.; M. W. Brunlngs-Nuchelmans, d.; N. Fieret- van 't Noordende, z.; W. J. G. A. Knijff- van Esch, z.; E. Th. van VUet-Kninhorst, d.; G. Roodnat-Janzik, d.; W. Hoender kamp-Franke, z.; J. H. Steegstra-van Lochem, d.; L. Ignatius-Ledain, z.; J. J. M. van der Wlllik-de Loos, z.; P. C. Jol- Nieuwland, d.; K. Knoop-Post, d.; G. C. Demenint-Looije, d. OVERLEDEN: C. de Vos, ongehuwde vrouw, 60 J.; F. M. Richel, man, gehuwd geweest met A. Kruizinga, 7S j.; E. M. Pelamonia, man van Th. P. Tit, 42 j.; M. Kerskes, vrouw van W. van der Burg, 77 j.; J. Dreese, man van J. E. Steen. 64 j.; G. J. van der Burg, man. gehuwd geweest met A. Asmus, S2 j.; W. G. Richel," ongehuwde man, 69 j.; M. J. M. Smeele, vrouw, gehuwd geweest met G. Ouwer- schuur,- 84 j.: L. J. Manni, man van C. van Bloois, 75 j.; V.'. M. Suijker, vrouw, gehuwd geweest met P. G. van der Horst, 78 j.: R. Drucker, vrouw, gehuwd gew. met S. Feniger, 64 j.; H. Bueno de Mes- qulta, vrouw van D. van den Hengel, 63 j. L. I. A. Bergefurt. man van M. J. H. Ger- rltsma, 65 j.; J. J. Brouwer, man van G. C. Wasmus, 45 J.: J. H. C Zwaart, man van W. A. Berends, 67 j.: W. J. Ligtvoet, vrouw van C. F. Beuger. 50 j.: Indang Kusumastuti. dochter, 2 dagen: P. G. L. M. van Sonsbeeck, man van J. P. Baro nesse Creutz, 66 j. BEVALLEN: H. J. Lorié-Boon, z.; E. W. Jol-de Doelder, z.; H. Hamel-Nijhoff. z.; F. Eroek-Breunls, z.; J. Chr. Verwer-Wag ner, 2 d.; M. Jongejan-Roeleveld, d.; F. J. van Blitterswjjk-Simmers, d.; C. de Meij- van der Voorden, zE. P. M. Waïhain- Tillemans, z.: E. A. van der Linden-Bij man, z.; A. M. Bal-den Heijer, z,; C. Chr. Blom-Kist, z.; K. van Swaay-de Roos, z.; A. M. F. van Santen-van Wieringen, z.; G. Thoms-Hage, d.; A. Kwast-Franke, z.; W. H. Broekema-Ramaer, z.; J. F. de Bloois-Langeveld, d.: C. G. A. H. Amser.- Blendernian, z.; A. M. Goedhard-Roest. z.j G. E. Ver vloed-Rei ter, z.; L. J. 't Hart- Bockaert, d.; Th. F. M. Botbljl-van Broeck- hujjsen, d.; A. D. Werdmuller von Elgg- Dercks, d.; A. van Beek-Taal, z.; J. :.U Schoof-Mlddelweerd, z.; M. Z. Aarssen- Weverink. d.; J. Groot-Haarlem, d.; L. Teeulnk-Bakker, z.; C. Dionet-Griethuizen, z.; T. G. Ton-Buwalda. z.; E. J. Ruijgt- Hogervorst, d.; G. J. van Roon-van Deelen, d.: H. J. Groenewegen-van Bijnen, z.; P. Phelps-Burke, d.; K. Koolman-den Heüer. zoon. OVERLEDEN: J. J. Hilz, man van J. P. Roelofs, 63 J.; M. C. van Houten, man van H. M. van Delden, 73 j.; M. van der Steen, man van M. J. Tinga, 75 j.; M. van Teer, man van J. W. Roozenburg, 52 j.; J. van Es, man van P. Doornbos, 53 j.; A. H. de Rooy, man van M. J. G. Niericker, 77 j.; A. van der Meer, vrouw, gehuwd geweest met G. W. Ton, 89 j.; J. J. van der Laan, man van M. de Zoete. 71 J.; J. de Klerk, man van M. H. A. Bolhuis, 59 j.: A. Lin- denburg, man van N. van Stfn, 62 j.; M. .Tongejan, man, gehuwd geweest met A. den Heijer. 68 j.; J. A. Egberts, ongehuwde man, <6 j.: A. Hartwjjk, ongehuwde vrouw. 88 j.; J. W. Elfferich, vrouw van R. Tel- i^r« 60 J-; C. T. Marselis, ongeh. vrouw.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2