Flitsen van de keuringen van hengsten te Utrecht Toogdag Chr. plattelands-jongeren de Buitensociëteit in Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 7 Successen en desillusies f^aii onze deskundige medewerker) Stonden Dinsdag de henestenkeu- ringen voor het V.L.N. gebied. Ie Utrecht gehouden, meer in het teken der oriëntatie, gisteren werden de beslissingen genomen, die naast suc cessen voor Overijssel en Oostelijk Gelderland ook desillusies brachten. Het grootste effect heeft wel gesor teerd de hengst, uit Oldenburg inge voerd. van de heer Metz te E m- meloord. Deze zal voor velen een openbaring zijn geweest, omdat men eenvoudig heeft gedacht, dat het niet mogelijk zou zijn dat een zo zwaar paard, tegelijk zo mooi. zou kunnen zijn. met zoveel adel en zoveel klasse. Zeldzame hengst, met bovendien nog veel kwaliteit ook. In geen jaren heeft Overijssel en vermoedelijk nog nooit een dergelijke hengst gezien binnen zijn grenzen van het fokgebied en vermoedelijk zelfs ge heel Nederland niet. Een verovering! Wanneer wij dan de grootheid en grootsheid van het succes willen vervol gen. dan komen wij in eens terecht bij E p e. Getuigend van zelfvertrouwen en zelfbewustheid kocht het Dinsdag de vo rig jaar voor dekking goedgekeurde Gel ders type hengst Novum v. Hertog van Gelre. Ook deze hengst werd met een eerste premie bekroond. Epe heeft goed gehandeld, heeft het hoofd koel gehou den. door een hengst te konen met. zo veel macht, beste zware romp met vol doende hengstuitdrukking in het been- werk. Kan bovendien extra marcheren, Het achterbeen en de achterkogels kon den dan misschien nog even wal anders, maar het volmaakte is totaal onbereik baar. Een aanwinst van betekenis voor de Oost-Veluwezoom. waarvan men goeds mag hopen en verwachten. Weer moeten we een eind verspringen en komen dan bij de combinatie Joh. v. d. ScheerZwartjens, die met een ionge Ideaal uit een van Dokters mooie mer ries een tweede premie veroverden, mooi paard, zeer harmonische bovenbouw, in fundament kon hij sterker. De fa Dijk en van 't Oever kreeg een hengst uit Oldenburg, opgenomen in het stamboek, doch hij werd niet ter prime- ring teruggeroepen, hetgeen ook niet werd verwacht. Een hengst van A. Marskamp te W ij h e werd voor het Geld. type goed gekeurd voor dekking, misschien wel geen succes, vermoedelijk eerder een des- ilusie, maar welaan, hij blijft erbij. Wij hebben hierboven alleen de drie- en vier-jarige hengsten besproken, om dat zij voor het eerst voor het voetlicht traden. Hengsten van vijf en zes jaar. Bü de hengsten van vijf en zes iaar ontving Mercurius van de fa Dijk en van 't Oever een eerste premie; hij is dus thans definitief A. premiebengst. Slechts twee hengsten mochten deze hoge onder scheiding deelachtig worden. Mercurius liet zich extra zien. Matador v. Harro van dezelfde firma behaalde een derde premie. Maar ook Oldebroek had succes of was het ook een desillusie? Manfred, die vorig jaar te Eist zo geweldig impo neerde en alles achter zich liet. kreeg nu een tweede premie, waardoor hem het A-brevet ontging. Jammer, heel jam mer. Hij is zeldzaam mooi en edel ge bouwd. heeft beste benen, die hii zeld zaam best weet te gebruiken. Wli had den hem beslist bij de A-premies ge dacht. vooral omdat hij, de hoogste plaats innemend der tweede premies, zijn' op volger in de schaduw plaatste en er een zeer duideliike grens was tussen hem en deze. terwijl de grens tussen hem en zijn voorganger belangrijk minder scherp was gemarkeerd. Desillusie grenzend aan deceptie. De grootste desillusie zal er geweest zijn voor de heren v. d. Sdheer-Zwart- jens. die hun Oldenburger import niet zagen opgenomen in het stamboek. Een geweldige desillusie, die- aan deceptie grensde. Niet alleen zij zelf. maar velen der toeschouwers onder wie men sen met faam en klank in het rijk van het paard.hebben dit niet kunnen be grijpen. Een desillusie zó groot, dat zij bij een enkeling in verontwaardiging overging, We laten op deze plaats de juistheid of onjuistheid der gegeven be slissing in het midden. De jury handelt naar overtuiging. Gelukkig dat ook nie mand daaraan ook maar een ogenblik heeft getwijfeld. Een desillusie kan niet geweest zijn het afkeuren van de hengst Radja van de associatie Den Ham, Ommen- Vroómshoop, Hij is nooit goed geweest en wij hebben gewaarschuwd. Helaas zit men nu met de gebakken peren en kun nen de veulens straks niet worden inge schreven. Geruchten. Deze associatie zal nu naar wat anders moeten uitzien, te meer daar geruchten gingen, dat de oude Hendrik zou worden verkocht. Of dit juist is? Nog andere geruchten, waarvan wij geen positieve bevestiging hebben kunnen verkrijgen, deden de ronde. Zo hoorden wij dat dr Tervoert doende was om een zoon van deze Hendrik te bemachtigen, een hengst met veel soort en kwaliteit, welke dan op een nieuw dekstation bij Dubbeldam op IJsselhoeve zou worden gestationneerd. Even over dit paard een bijzonderheid. Zwom met zijn geleider door drie pol ders. Toen de krachten van de mens het meenden te moeten opgeven in het ge zicht van de reddende dijk. bracht de moed en het doorzettingsvermogen van deze jonge hengst ook de man behouden aan land. Heldendicht, ongeweten ook in het leven van het paard. Ook de fa Dijk en Van 't Oever was bij ons vertrek nog bezig een mooi ge tekend, ook aardig gemodelleerd paard te bemachtigen. Ook in deze stal wil men nog meer mutatie en variatie, ook hier BALKBRUG Hedenavond: „Oordeel niet..." Hedenavond zal in hotel Drenth een op voering worden gegeven van het toneel spel: „Oordeel niet, opdat, Gijdooi de afdeling Dedemsvaart, van de C.J.M.V. en C.M.V". Vau alle zijden wordt mede werking ondervonden om deze avond, waarvan de opbrengst zal worden afge dragen aan het Rampenfonds, te doen sla gen. De avond wordt georganiseerd dom en C.M.V. Van alle zijden wordt mede- terwijl de leiding bij ds A. J. W. Grolman zal berusten. Dinsdag a.s. wordt in Dedemsvaart een zelfde avond gegeven, waarbij opgevoerd zal worden het toneelspel: „Een schip vaart uit". Dit stuk zal worden gespeeld door de Oud-Avereesters. Voor het Rampenfonds. Tijdens het jaarfeest van de Geref. Vrouwen- en Man- nenvereniging, dezer dasen op sobere wijze gevierd, werd een eolierte gehoude--. ten bate van het Rampenfonds De on brengst bedroeg f 30. Brasem aitgepoot. De her.gelchi- „Ons Genoegen" heeft dezer dagen in de Schansgracht 500 kg brasem laten uitzet ten. De vis werd geleverd door een finna uit Zwartsluis. wil zich een gezond idealisme naar voren dringen, ook hier wil men trachten super klasse te verkrijgen, die zo hee! zeld zaam is. De heer Grootenhuis kocht de keur- hengst Frank, een zwaar paard van het Gelders type. die in hoofdzaak zal wor den gebruikt voor het dekken van wilde merries, omdat hij anders voor Overijssel weinig bruikbaar is, daar bij merries Gronings type, de kinderen in het hulp- veulenboek worden ingeschreven en niet geprimeerd mogen worden. Al met al zal de a.s. Zwolse hengsten- keuring een sterk verjongd beeld tonen, maar tevens een der interessantste wor den van de laatste decennia. HEDEN GROOT NIEUWS o.a.Nederland herdenkt de slachtoffers van de ramp - De radiotoespraak van II.M. de Koningin - De prinsessen Beatrix en Irene bij de ge- evacueerden - Prins Bcrnhard geeft zijn indrukken over zijn bezoeken aan het rampgebied - Hulpacties in binnen- en buitenland. Zie voorts op de achterpag. de advertenties van DE KROON. DEDEMSVAART Schip gelicht Schipper R. Berends uit Dedemsvaart is op de IJssel ter hoogte van Zutphen met ziïn vaartuig in botsing gekomen met een volgeladen tankschip. Binnen enkele ogenblikken zonk het schip naar de diepte; het gezin kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Het schip is thans gelicht en ge sleept naar scheepswerf Peters te De demsvaart voor herstel. Eiermarkt. Aangevoerd: 12.000, prijs f 14.25 tot 14.75 de 100. IIARDENBERG f 60.000 voor 't Rampenfonds Nu de door het Rode Kruis, in samen werking met gemeentebestuur georgani seerde huis-aan-huis collecte ten bate van de slachtoffers van de watersnood, ten einde loopt, mag worden geconsta teerd. dat de gemeente Hardenberg een zeer goed figuur slaat. In totaal is bij eengebracht f 60.000.—, hetgeen neer komt op ongeveer f 3.— per inwoner. Dit is voor een gemeente met de structuur van Hardenberg een bijzondere presta tie en getuigt van het grote medeleven met de getroffenen. Daarnaast is een groot aantal goederen ingezameld en werd ook een auto vol dekens naar het noodgebied gebracht. In het bedrag van f 60.000.is opgenomen o.a. een bij drage van f 2800.van personeel en di rectie van de Eltem. f 1050.van per soneel en directie van de zuivelfabriek Salland en f 600.van de N.V. Aardap pelmeelfabriek De Baanbreker. De kin deren van de o.l. school aan de Stations weg brachten f 250.bijeen, voor een groot deel afkomstig uit de spaarpotten, terwiil op een ouderavond te Baaider f 75.werd gecollecteerd. Zo zouden er meer voorbeelden te geven zün van het medeleven van de gehele gemeente met de grote nood die is ontstaan. Bescherming Burgerbevolking. Werd in de loop van deze week reeds de aan dacht van de bevolking voor de Be scherming Burgerbevolking gevraagd door grote spandoeken, die over de straat waren gespannen, thans zal de bevolking ook op vergaderingen over doel en werk wijze daarvan worden ingelicht. Burge meester Van Oorschot heeft een eerste vergadering daartoe uitgeschreven op Maandag a.s.. in zaal Lagcher. Raadsvergadering. De raad der ge meente Hardenberg zal 26 Februari a.s. in openbare vergadering bijeen komen. HEIKO Kind door auto gegrepen Toen gistermiddag het zesjarig dochter tje van de heer J. Nijboer bij café Has- sink plotseling de weg over wilde steken werd het gegrepen door een personen auto. Het kind werd met een bloedende hoofdwonde naar huis vervoerd. Dokter De Boer uit Raalte verleende de eerste hulp. LUTTEN Plaatselijk ziekenfonds heeft tekort. Reglement gewijzigd Het plaatselijk ziekenfonds „Voor al len" hield Dinsdagavond zijn jaarverga dering. Aan de jaarverslagen ontlenen we, dat, de inkomsten f 969,bedroegen en de uitgaven f 1864.54. Het nadelig saldo werd in hoofdzaak veroorzaakt door de hoge uitkering voor ziektedagen. Voor 909 ziektedagen werd f 1286,50 uitge keerd. Het bezit der vereniging was met ruim f 900.verminderd tot een bedrag van f 1377.96. De aftredende bestuursle den J. v. Dijk, H. v. Faassen. J. H. Schot- tert en A. Compagne werden- herkozen. Tot bodeloper werd aangesteld de heer G. J. Odink. Voorts werd besloten het reglement te wijzigen in verband met de financiële achteruitgang. Dit houdt in dat de uitkering bii ziekte teruggebracht is od zeven weken vol en zes weken half, waarna een wachttijd van 26 weken doorgemaakt moet worden. Nieuw brugdek. Reeds lange tijd verkeert de brug bij ,,'t Haantje" over de Dedemsvaart in een dusdanige staat, dat het verboden was haar per auto te pas seren. Thans is eindelijk het materiaal gearriveerd voor een nieuw dek. dat bin nenkort gelegd zal worden. Voor het Rampenfonds. Het perso neel van de N.V. „De Baanbreker" heeft voor het Rampenfonds het loon van twaalf uren overwerk ter beschikking gesteld, hetgeen aangevuld wordt met, een gelijk bedrag door de N.V., waardoor de totale bijdrage met de reeds door haar gedane gift f 700.wordt. De Oranje vereniging heeft voor het Rampenfonds een bedrag van f 100.beschikbaar ge steld. Het Varkensfonds Lutten en om streken droeg voor dit doel een bedrag van f 300.af. NI J VERDAL Prachtig bedrag. De collecte, welke Zondag j.l. in de Vrije Evans, kerk werd gehouden voor het rampgebied, heeft het prachtige bedrag van f 1.606,01 opgele verd. OLST Tientje boete. De Zulphense politie rechter heeft de landbouwer S. uit Olst veroordeeld tot tien gulden boete subs, tien dagen hechtenis. De officier van justitie had vijftig gulden of tien dagen gevorderd. S. moest terecht staan omdat hij in November jl. niet had voldaan aan een vordering van B. en W. van Olst, op grond van de Woonruimtewet. „Ik moet eigenlijk geld toe hebben", vond de ver dachte. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. R. Meijer. Ned. Herv. Evangelisatie 10 en 18.30 uur de heer Van Ham. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds Stadig. Burgerlijke Stand. Van 5 t/m 11 Febr. Geboren; Antonïa Johanna Maria, d. v. L. II. J. Haverkamp en A. M. Kleinheren- brink. Ondertrouw; R. Willems, 26 j. en M. J. Alberts, 19 j. Gehuwd; A. Albers en A. Mentink. Overleden: J. H. J- Pasterkamp, 31 j., m. v. W. J. Hollegien fte Deventer).; J. H. Hulsegge, 84 j., m. v. G. Hulsegge. OMMEN Geref. school jeugd zoekt onderdak Beroep op andere scholen Naar wij vernemen, zal reeds vermoe delijk begin volgende maand een aan vang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe Geref. school aan het Bouw- eind. Men hoopt het nieuwe gebouw na de zomervacantie te kunnen betrekken. Aangezien de bestaande school moet wor den afgebroken, zal gedurende die tijd voor de leerlingen onderdak gezocht moeten worden. Het zou uiteraard zeer ongewenst zün. wanneer het onderwijs al die tijd stopgezet moest worden. Dit is dan ook niet de bedoeling. Het gemeen tebestuur heeft de medewerking inge roepen van de Openbare-. Hervormde- en R.K. scholen. Wanneer deze gebouwen gedurende twee halve dagen per week aan het Geref. onderwijs ter beschikking worden gesteld, dan zou deze kwestie opgelost zün. De betrokken schoolhoof den zullen dezer dagen bijeenkomen om deze mogelijkheid onder het oog te zien. Kringturndag De jaarlijkse Kring- turndag Zwolle zal ditmaal op Pinkster- Maandag in Ommen gehouden worden. Opbrengst collecte. De j.L Zondag in de Geref. kerk gehouden collecte bracht od f 2.497.19. Men hoopt dit be drag nog te kunnen opvoeren. Mouwen omhoog Onder de leuze „Mouwen omhoog, ons land moet droog", organiseert de Pad vindersbeweging Zaterdag 14 Febr. een landelijke actie. Op die dag zullen alle padvinders(sters) hun best doen om f 1. te verdienen ten bate van het Nationale Rampenfonds. Ook de padvinders(sters) te Ommen popelen van ongeduld om bun mouwen op te stropen en aan de slag te gaan. Op de inwoners wordt een beroep gedaan de jeugd niet teleur te stellen en ze door het verrichten van een of ander karwei f 1.te laten verdienen. De jon gens kunnen o.m. omgewaaide bomen op ruimen, houthakken, landbouwmachines schoonmaken. auto's wassen, fietsen schoonmaken, straten schrobben, bood schappen doen. enz. enz. De meisjes o.m. strijken, koper of zïlverpoetsen. stoppen, oppassen, aardappelschillen, pannekoeken bakken, enz. Geen jeugdherberg In de laatst gehouden raadsvergade ring werd bij de bespreking over het landgoed De Olde Vechte o.m. het plan geopperd er' een jeugdherberg in te ves tigen. In verband hiermede kunnen wij thans mededelen, dat de jeugdherberg Centrale van een eventueel aanbod geen gebruik kan maken, omdat binnen een straal van 60 km, zowel ten Noorden als ten Zuiden van Ommen reeds een jeugd herberg is. OUDLEUSEN Auto botst tegen kar Gistermiddag om half drie werd op de Hessenweg te Oudleusen, vlak bij de open bare school, een paard-en-wagen van een venter uit Ommen van achteren aangere den.. De bestuurder van een personenauto wilde de kar passeren, juist op het ogen blik, dat er een grote vrachtauto uit de tegenovergestelde richting naderde. De personenwagen kon er onmogelijk tussen door, zodat er brokken moesten komen. Waarschijnlijk heeft de bestuurder, zich in de snelheid van de venterskar vergist. Hoewel de auto op zü slingerde en bijna in een sloot belandde kwamen alle be trokkenen met de schrik vrij. De kop lamp werd versplinterd en er was nog een beetje schade. Hetzelfde had niet een half uur later moeten gebeuren! Om drie uur namelijk, ook op Woensdagmiddag, gaan hier de scholen uit en de kans op een persoonlijk ongeluk zou dan groot ge weest zijn. De politie was onmiddellijk ter plaatse. RAALTE Wat Raalte tot nu toe presteerde De geldinzameling voor het Nationale Rampenfonds heeft tot nu toe ruim f 41.000 opgebracht. Er zijn nog bedragen „onderweg", o.m. van de E.W.W.-uitvoe- ring. De collecte bij de R.K. kerk in Raalte-Dorp heeft f 2300 opgebracht (maar die gaan naar een R.K. kerkelijk fonds en via het plaatselijk comité). Het Hevea-personeel maakt overuren voor de hulpverlening, maar tot nu toe is hierover niets naders bekend. Wel over de actie voor hooi, stro, enz., onder de landbouwers. Deze actie wordt geleid door de plaatselijk bureauhouder, de heer J. B. Schoorlemmer. Tot nu toe werden toegezegd: 84.575 kg hooi, 56.425 kg stro. 66.500 kg bieten, 65.545 kg aard appelen, 4000 kg persvoer, en verder nog kleinere hoeveelheden rogge, haver en wortelen. Met de inzameling is men be gonnen. Eigenaardig is het, dat het in Raalte niet is gekomen tot bijzondere en aardige particuliere initiatieven. Wel nam de concierge van het Bernardusgebouw het initiatief tot een permanente collecte bij uitvoeringen in dat- gebouw en gaan de R.K. padvinders Zaterdag a s. om twee uur op pad om onder het motto „mouwen omhoog ons land moet droog" bij de Raaltenaren met het opknappen van karweitjes geld te „ver dienen" voor de slachtoffers van de watersnood, maar daarbij is het gebleven. Iets van U bij? Over de volgende gevonden en verloren voorwerpen wor den inlichtingen verstrekt aan het bureau rijkspolitie aan de Zwolsestraat. Gevon den: geblokte das, paar bruine kinder schoenen; blauwe want; lap witte stof; groene handschoenen; portemonnaie met f 2.50; gele vuisthandschoen. Verloren: blauwwitte sjaal, rozenkrans, twee por- temonnaies, broche, f 10 biljet, sleutelbos, kindermuts. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 8.30 uur ds A. de Kleine; 10.30 uur ds J. van der Molen. Vrije Evang Gem. 18 uur ds H. Postma van Nijverdal. Zondagsdienst. Van Zaterdag 14 tot Maandag 8 uur zijn de artsen J. Q. J. van Douveren en A. M. Hagemeijer te consul teren voor spoedgevallen. Wijkverple ging (Groene Kruis): zr Vruggink (Dev. straat). Pech. Dat had mej. S. uit de Enk straat. Nog maar pas van een langdurige ziekte hersteld, viel ze met een emmer waswater en brak een enkel. En dat op de dag voor haar zuster in 't huwelijks bootje stapte. De bruiloft ging door, maar de pechvogel lag in het R.K. ziekenhuis. ROUVEEN Voor het Groene Kruis De leden van de Coöp. Zuivelfabriek D.K.W. heb ben spontaan één procent van het nabe taalde melkgeld over 1952 afgestaan ten behoeve van het Groene Kruis te Stap horst en wel in totaal een bedrag van büna f 1200.Een schitterend voorbeeld dat navolging verdient. WIJ HE Hengelaars bijeen. Dinsdagavond vergaderde de Hengelsportvereniging Wijhe in café Meester onder leiding van de voorzitter J. Suvee. Er bleek een batig saldo te zijn van f 299. De aftre dende bestuursleden Tabak. Grafhorst en Homringhausen werden allen bij ac clamatie herkozen. Hierna werd besloten om de leden boven de 65 jaar oud een vermindering van contributie te geven van f 2.50 op f 1. Wensen zij echter het hengelsportblaadje te blijven ontvangen, dan moeten zij de kosten daarvan zelf dragen. Voorts geschiedde de uitreiking van ,de prijzen, behaald in de in 1952 door de vereniging georganiseerde com petitiewedstrijden. De heer P. G. Peet vertoonde tot slot een aantal aardige' films. De vereniging besloot van het batig saldo 1952 een bedrag van f 100 te schenken aan het Rampenfonds. ZWOLLERKERSPEL Voorlichtingsavond in Genne De heer F. van Mulligen uit Hasselt, organiseerde in Genne een voorlichtings avond met als onderwerp „Bemesting". Ais spreker trad op de heer M. J. Amsing uit Lent. Na een korte inleiding over het ontstaan, de ligging en verwerking van de kalk, behandelde spr. „grondverbetering en oogstvermeerdering". Daar de kalk te Winterswijk op zeer geringe diepte ge dolven wordt en daarna weinig nabe handeling vereistf kan de prijs van deze kalk zeer laag gehouden worden. Voor Genne en omgeving is deze soort kunst mest nieuw, door enkele veehouders is hij reeds gestrooid. De heer Amsing betoogde dat het beste resultaat verkregen werd, door de kalk bü droog weer op weiland, en bij vochtig weer op bouwland uit te zaaien. Na deze inleiding was er gelegen heid vragen te stellen. Tot slot werd de zeer interessante en leerzame geluid; film „Melkhygiëne" vertoond. Ondanks het zeer slechte weer, was de opkomst best. Mastenbroek wil niet achterblijven Dinsdag was Mastenbroek aan de beurt om door de adoptiecommissie bezocht te worden. Aan de Oude Wetering en een gedeelte van de Bisschopswetering wer- de'n vijftien boeren gepolst. Het resul taat was twaalf koeien of drachtige pin ken en een grote hoeveelheid hooi en krachtvoeder. ZWOLLE Adj.-direcleur Telefoon- district benoemd Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is de hoofdingenieur, ir H. J. Bergsma te Amsterdam, werk zaam bij het telefoondistrict aldaar, in gaande 15 Februari a.s. benoemd tot adjunct-directeur van het telefoondis trict Zwolle. Geslaagd Voor examens van de Kon. Erk. Alg. Stenogï. Bond (systeem Groote) slaag den voor machineschriiven B (verzwaard diploma): mej. Iemhoff te Vilsteren en mej. Vinke te Wezep; voor A de dames en heren: Bomhof. Buisman. Compagne. Dam. Dikkerboom te Ommen. Drost. Gooüenga. de Groot. v. Hoorn te Hat- tem. Hoving, v. d Kolk te Zw.kerspel. v. d. Laan. Leenhouts te Ommen. Linde boom te Zw.kerspel. Mischke te Hattem, Nijveldt. Otten. Overmars, Plantenga, Pols te Niersen (Epe), Pool, Scholten. v. d. Veen. Garretsen te Hattem. v. d. Vegte B. H. de Vos en G. A. M. de Vos. Ver- vloet. Zieleman, (afgewezen 10 cand.) Voor kantoorsteno Ned. 130 lett.gr. de dames en heren: Blei te Zwartsluis, Bre- man, Flisün, Friskorn, v. Giezen. 't Hart te Zw.kerspel. Hollander te Wï.ihe, Iem hoff te Ommen. Jansen te Zwartsluis, v. Riessen te Hattem, Steunenberg en Vos, (afgewezen 2 cand.). Voor kantoorsteno Engels 130 lett.gr.: mej. Iemhoff te Ommen en mej. Klun- der. Belangstelling voor deze vonn van jeugdwerk neemt toe Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 11 Febr.: J. G. Hendriks te Ommen en A. F. Reuvekamp,- Holten- broekerweg 114; J, van Eeden, Van Kar- nebeekstraat 25 en M. van Diepen, Beu kenstraat 144; H. Roelofs, Praubstraat 1-a en A. M. van Rossum, Praubstraat 12a: D. Biesterbos te Heino en M. Zomerdijk. Diezerenk 33. KERKDIENSTEN ZONDAG 15 FEBRUARI 1953. Voorjaars Zendings-Zondag Avondgebed, Koor Grote Kerk, Zater dagavond 19.30 uur. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10 uur d* Roubos. Broerenkerk, 10 uur ds Snu- ders. Jeugddienst. Onderwerp: „Onze offers". Bethlehemkerk, 10 uur ds Bo- beldïjk; 19 uur ds Bobeldijk. -- Jeruzalemkerk, 10 uur dr Tuinstra; 19 uur ds Miskotte. Eglise Wal- lonne, 10.30 uur pr A. F. Boogaart, ce Groningue. Zandhove. 19 uur ds Kore- vaar. Sopnia-Ziekenhuis 16 uur ds Kuiper. Schelle, 14.30 uur ds Stegenga. Wes tenholte, 19 uur ds Roubos. Wijthmen, 14.45 uur ds Snijders. Jeugdkerk voor Jongeren: Catechisatie gebouw, Kamperstraat, om 10 uur. Da geraad, Molenweg, om 10 uur. Pniël, Hoogstraat, om 10 uur. Nieuwe Ster, Berkumstraat, om 10 uur. Opwaarts, Zonnebloemsjraat, om 10 uur. Bijbellezingen: Cateehisatiegeb. Vrijdag 20,30 uur. Dageraad, Donderdag 19.30 uur. Nieuwe Ster Donderdag 20 uur. Pniël, Donderdag, 20 uur, Wijthmen, Maandag 19.30 uur. Evang. Luth. Gemeente. 10 uur ds. Ste genga. Doopsgez. Gemeente, 10 uur ds Meer burg Snarenberg. Geref. Kerk. Oosterkerk, 9 en 10.30 uur ds H. A. Munnik; 17 uur ds Kuiper. Zuiderkerk, 10 uur ds Kuiper; 15 uur ds Munnik. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.). Plantagekerk, 8.30 en 10.30 uur as R H. Bremmer; 14.45 en 17 uur ds D. Vreug- denhil. Ned. Herv. Evang. „Elim", Jufferenwal, Zendag 10 en 15 uur ds P. Zandt van Delft; Woensdag 18 Febr. 19.30 uur de heer J. A. Kruithof van Monster. Vrije Evang. Gemeente. Badhuiswal 9, Zondag 10 uur Voorbereiding; 17 uur Bediening H.A., ds D. de Jonge: Vrijdag 20 uur Bij bellezing en Bidstond. Leger des Heüs, Zondag 10 uur Heiligingsdiensi: 19 uur Openluchtsamenkomst o'd Brink; 20 uur Verlossingssamenkomst; Donderdag 20 uur Openbare Samenkomst; Zaterdag 19.30 uur Bidstond: 20 uur Openluchtsamenkomst voor de Legerzaal. Alle diensten worden geleid door majoor J. H. Drentje. Bap tisten Unie Gem., gebouw 't Bastion zaal 1 Badhuiswal 8, Zondag 10 uur ds Bouritius; 20 uur jeugdsamenkomst in 't Speeltuin gebouw Hortensiastraat. Geref. Gem. Eigen Gebouw, Badhuiswal, Zondag 10 en 16.30 uur leesdienst. Gemeen!c Gods. A-plein 12, Zondag 10 en 20 uur dienst: Donderdag 19.30 uur dienst. IJsselcentrale gaat Haamstede verlichten De IJsselcentrale heeft een licht- aggregaat ter beschikking van de Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij gesteld. Het is een Kromhout/diesel lichtaggregaat, met een capaciteit van 100 pk, gemon teerd op een speciale auto. Waar schijnlijk zal het aggregaat' gebruikt worden om de stadjes Haamstede en Burgh op de Westpunt van Schouwen- Duiveland van verlichting te voorzien. Van Amsterdam uit is het aggregaat per motordekschuit „Dynamo" naar Zeeland getransporteerd. Gewijzigd programma in verband met- de ramp De p-ote zaal van de Buiten- societeit te Zwolle was gisteren voor de helft gevuld met leden van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie in Overijssel (C.J.B.T.O.) en de Bond van Chris ten Boerinnen, Boerendochters en andere Plattelandsvrouwen en -meisjes (C.B.P.B.), in het alge meen plattelandsjongeren, die hun jaarvergadering-toogdag hielden. Hoewel zij afzonderlijk vergader den, werd de opening gezamenlijk gehouden door de voorzitter van de C.J.B.T.O., de heer W. Veldsink uit Ommen, die na het zingen van het vers „Zo ik niet had geloofd. van ps. 27 en het lezen van enige verzen uit 2 Kon. 6, de slachtoffers van de overstromingsramp her dacht. In verband met de ramp is ook de toneelavond afgelast, in de plaats waarvan nu twee spre kers optraden. Na enige minuten stilte in acht ge nomen te hebben hield de heer Veld sink een bezielend openingswoord, waarin hij met dankbaarheid consta teerde, dat de belangstelling voor deze vorm van jeugdwerk toeneemt. In de afdelingen is meer leven gekomen, hoe wel enige niets meer van zich laten horen. Een nieuw geluid is gekomen uit de N.O.P., waarvan voor de toe komst veel verwacht wordt. In zijn woorden van welkom richtte spreker zich in het bijzonder tot de secretaris van de C.B.T.B., de heer G. H. van Haeringen, die later een kort openings woord tot de jongeren sprak. De toog dag wordt verder bijgewoond door af- Dvorak's RequiemMonk opnieuw Bewogen uitvoering ten bate van het Rampenfonds te Zwolle rauwelijks twee weken geleden klonk in de grote zaal van de Buiten sociëteit het Requiem van Antonin Dvorak. En gisteravond klonken op nieuw de ontroerende woorden aan het begin van het inleidingsgezang van de dodenmis: „Requiem aeternam dona eis Domine, Geef hun, o Heer, de eeuwige rust" een bede voor geliefde doden, die in deze dagen over zo vele lippen kwam of in menig hart heeft getrild. De Grote Kerk te Zwolle was niet ge heel gevuld, maar toch hebben vele honderden toehoorders met ontzag en stijgende ontroering geluisterd naar de prachtige dodenzang van de Boheemse toondichter. Met het opnieuw tot klin- ken brengen van dit nauwelijks be kende grote koorwerk ten bate van het Nationaal Rampenfonds, hebben de Toonkunsfafdeling „Caeeilia" Zwolle's Mannenzang een treffende bijdrage gegeven in de allerwege tot uiting komende drang te helpen de nood te verlichten. En spontaan hebben alle medewerkenden aan deze uitvoe ring, solisten en orkest maar ook kerk voogdij en anderen, hun belangeloze medewerking toegezegd en metterdaad gegeven. Zonder opnieuw werk en uitvoering te gaan bespreken, willen we toch doen opmerken, dat de beide zangver enigingen, die samen een groot ge mengd koor vormden, zich gisteravond in het apparaat van de uitvoerenden hebben onderscheiden. Het koor was sinds de eerste uitvoering in het werk gegroeid en onder de bezielende direc tie van Clemens Holthaus kon gister avond meer dan een deel van het Re quiem tot sterke, heel mooie, vaak be wogen koorzang worden. Wij herinne ren aan -de tere koorklanken van de Introitus, die haast stil door de hoge ruimte gleden: aan het berustende „Amen" Het zij zo! als slot van het „Lacrymosa"; aan het even indruk wekkende als subtiele „Offertorium": de als voortgestuwde Hosanna's van het „Sanctus" en het gevoelige „Pie Jesu" van het mannenkoor, omlijst door lichtend orkestspel. Een bijzonder woord van dank ver dient ook 't Overijssels Philharmonisch Orkest, dat niet alleen onmiddellijk be reid was belangeloos de moeilijke par tituur van Dvorak in korte tijd in te studeren, maar ook een respectabele vertolking heeft gegeven. Menigmaal werden de toehoorders getroffen door de warme glans van de strijkers en door de zuivere uitdrukking in solis tische gedeelten. Ook de blazers deden goed werk. Van de solisten hebben ook dit maal de tenor Chris Scheffer en de bas Anton Eldering ons het meest over tuigd. Roos Boelsma was helaas ver hinderd, maar Watty Krap, als alt- soliste hier bekend, heeft verdienste lijk gezongen. Al kunnen we het waar deren, dat de sopraan Wilma Luchini voor deze uitvoering uit Duitsland is overgekomen, in de grote kerkruimte schoten haar stemmiddelen te kort. Ongetwijfeld zullen de vele toehoor ders door de bewogen vertolking de grootheid hebben ondergaan van dit Requiem, dat een ontroerend slot vond in het Agnus Dei, waar in*de milde muziek nog eens een innige bede voor de doden vol vertrouwen opklonk, dringend, om dan langzaam te verstil len en te vervluchtigen langs de hoog- oprijzende pilaren van onze Grote Kerk, deze zwijgende getuige van vaderlandse rampspoed, maar ook van - kloeke opgang. Henri Th. Timmerman. gevaardigden van de Drentse organi satie. Na het voorlezen van de notulen, het goedkeuren van de jaarverslagen enz. werd bekend gemaakt, dat onder het motto: „In drommen naar Ommen" op 19, 20 en 21 Mei in Ommen de jaar lijkse bondsdag gehouden zal worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Veldsink en E. v. d. Kolk (Kampen) met applaus herkozen. In de vacature van de heer L. Hekman, die zeventien jaren achtereen het secretariaat heeft behartigd, werd na driemaal stemmen voorzien door het kiezen van de heer H. Blekkenharst te Den Ham. Het bestuur werd voorts uitgebreid met de heren A. Krijger, Marknesse en C. van Benthem, Vol- lenhove. Namens de Gelders-Overijsselse Coöp, voor slacht- en fokvee werd hierna een uiteenzetting gegeven over de varkensmestwedstrijd, welke het vorig jaar zulk een succes werd. Leden van de CJBTO veroverden vier van de eerste vijf prijzen en ook dit jaar zullen zij zich niet onbetuigd laten. Zoals bekend, betreft het hier een actie om de kwaliteit van de zgn. baconvarkens te verhogen. De heer N. Knol, student aan de landbouwhogeschool te Wageningen, zou hierna een causerie houden over de indrukken die h\j heeft opgedaan tijdens een verblijf van twee jaren in Nieuw-Zeeland. Maar uit de vergade ring kwam het voorstel in de plaats van de afgelaste toneeluitvoering deze causerie naar de avond te verzetten, evenals een toespraak die ds G. Lug- tigheid in de middag zou houden. Al dus werd besloten, zodat de avond bijeenkomst toch kon door gaan. Hulp aan het rampgebied In de foyer hadden de dames zich inmiddels ook aan het vergaderen ge zet. In de plaats van de dames D. Altena-Bruins (Wierden) en J. Kamp huis (Zwollerkerspel) werden de dames J. J. Berkhof f (Wierden) en G. van Raalte (Kampereiland) in het be stuur gekozen. Mej. Kamphuis blijft vertegenwoordigster in het hoofdbe stuur. Over verscheidene onderwerpen werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Er was een verzoek binnen ge komen van de gezamenlijke vrouwen verenigingen in Nederland om twee ploegen van acht of tien dames ter beschikking te stellen voor eventuele hulp in het overstroomde gebied. Voorts werd gesproken over een hand- werktentoonstelling, welke eind Maart in Zwolle zal worden gehouden. Als vertegenwoordigster van het hoofd bestuur sprak mej. M. Lugtigheid een opwekkend woord, waarna de direc trice van de Chr. Landbouwhuishoud- school te Hardenberg, mej. G. Morsink, sprak over „Efficiëntie in de huishou ding". In een gemeenschappelijke vergade ring werd 's middags het woord gevoerd worden door de heer H. Kik kert te Zeist, lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp: „Wat wel en wat niet verandert". BEURS AMSTERDAM Overzicht van 11 Februari. In tegenstelling tot gisteren is de acti viteit ter beurze vandaag beperkt ge bleven. In de H.V.A.-hoek ging het kalm toe. Vanmiddag ging de belangstelling vooral uit naar Amsterdam-Rubber. Ta bakken eveneens goed op peiL Aku moest het gisteren behaalde avance ge heel prijsgeven en het kunstzijdeconcern sloot op 168 (170H). De overige inter nationale soorten wisten zich gemakke lijk te handhaven, locale industrieën in doorsnee wederom vast, Aanbod op de beleggingsmarkt ontbreekt zó goed als geheeL Prolongatie 3 procent. Officiële noteringen 10/2 11/2 Nederland 1951 3% 99Va 99%b Nederland 1948 3% - Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 95% 95& Ned. 1937 f 1000 3 95% 95% Dollar-lening 1947 3 94% 94% Investeringscertificaten 3 95M 95 Nederl. 1962-64 z.b.f3 96% 90 Nederl. 1962-64 m.b.f3 96% 90 Ned. N.W.S. eert2% 78% 78& Indië 1937 A 3 94 LS 94 té Grootboek 1946 3 95% 95 Ned. Hand. Mijc.v.a. 159% 159% Alg. Kunstzijde Unie a 170% 167% Calvé Delftc.v.a. 123% 123% Fokker a 107 107% Van Gelder zn N.V. a 160 159% Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. 158 157% Ned. Ford a 198 Nederl. Kabelfabriek a 214 214 Philips gem. beza 162% 162% Unilever c.v.a. 186% 185% Wilton Feyenoord a no 169% Kon. Petroleum Mij a 313% 314 Amsterdam Rubba 88M 92% „Serbadjadi" Sum. Rubb. a 42 42 Holland Amerika Lijn a 142 140 K.N.S.M. nat. bezita 133% 138 Kon. Paketvaart a 119% 120% Kon. Rott. Lloyd a 126% 127 Ned. Scheepvaart Unie a 130% 129% Stv. Mij Nederland a 148 14S Handelsver. Amsterdam a 102% 104% Javase Cultuur Mij a 44 44% Ned.-Ind. Suiker Unie a 85 85 Deli Batavia Mij a 111% 113 Senembah Mij a 75% 75% Kon. Petr. Mij. Stock div. 62.75 62.50 Bk. Ned. Gem. (Won.b.) 4% 104% 104 idem 0/5/10 114 114% Friesch-Gr. Hyp.b. (3%) 3 96% 92 Overijsselsche Hyp.b. (3%) 3 Utr. Hyp.b(3%) 3 95 Philips $-lening '51 4 102% 102% Philips $-lening '49 ..3% 98% Amsterd. Bank a 171% 171% Rotterd Bankverenlglng a 162% 162% Twentsche Bank c.v.a. 168 169% Berghuizer Papierfabriek a 177% 178 Centrale Suikera 168 165% Dikkers a 165 165 Heemaf N.Va 184% 182% Ned. Gist- en Spirit.fabr. a 199 199 Kon. Nederl. Zout a 277 1 Schokbeton a 97 97 Stork en Coa 138% 139% Uitgaan in Zwolle: Heden: Odeon 8 uur: Uitv. „Ontwik keling", t.b.v. Rampenfonds („De stad waarin zij kwamen"). De Kroon, 2, 4.30, 8.15 uur: De mijnen van koning Salomo Buitensocieteit S uur: Het kind dat haar gegeven werd. Waalse Kerk. 3 en 8 uur: Conferentie. Vrijdag: De Kroon. 2. 4 30. 8 uur: Ope ratie Cicero. Buitensocieteit 8 uur: Mandy. Hotel Van Gjjtenbeek: Bewe- gnïg Eur. Federalisten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4