Amerikanen helpen met centen, met dollars en met goederen Teleurgestelde emigranten terug in het vaderland Vooral in Overijssel zeer gunstige resultaten Donderdag 12 Februari 1953 Pagina 5 A flood will not beat the Dutch people Indrukwekkend medeleven van jong en oud met de ramp (Van onze correspondent te Washington) Vier uur 's middags op de Nederlandse ambassade te Washington. Alle telefoonlijnen zijn voortdurend bezet, iedereen rent en draaft, telegrammen en brieven stromen binnen, beneden sorteert men massa's kleren, die voortdurend door Amerikanen in hun eigen auto's worden' aangevoerd: de ramp, die Nederland getroffen heeft, maakt diepe indruk op het volk van de Nieuwe Wereld. In dat drukke gebouw komen twee Amerikaanse jongetjes de trap op. Een is elf, de ander dertien jaar. Ze dragen korte met bont gevoerde jasjes met geweldige zakken en aangezien Amerikaanse jongentjes niet vlug verlegen zijn, imponeert de grote hall van de ambassade hen nauwelijks. Ze stevenen recht op de secretaresse van de ambassadeur af en beginnen daar hun zakken leeg te halen. Er komen allemaal rolletjes centen uit. „Alstublieft, juffrouw", zeggen ze, „van de jongens van onze klas. Ieder een heeft wat gegeven. Het is ruim zeven dollar". „Goed, dan stuur ik dekens99 Even later gaat de telefoon. Een Amerikaanse mevrouw vraagt wat men in Nederland thans beter ge bruiken kan, voedsel of dekens. Dekens, is het antwoord. „Goed", zegt de Amerikaanse, „dan zal ik voor 1650 dollar dekens sturen". In de ambassade wordt dank uitge sproken maar de geefster zegt: „het is wel het minste wat we doen kunnen voor die mensen, die het in de oorlog ook al zo moeilijk hebben gehad". Als Amerikaanse vrouwen iets orga niseren, doen ze dat radicaal. Deze had al contact opgenomen met de KLM, ze zal de dekens op het vliegveld laten afleveren en de KLM zorgt terstond van het vervoer. Nog een voorbeeld: Bij de post is een grote enveloppe. Een vader stuurt vijf tekeningen, die zijn dochtertje van zeven jaar heeft gemaakt, nadat zij op de televisie de overstroming in Neder land had gezien. Vader heeft bij die krabbeltjes een chèque van twintig dollar gevoegd. Een telefoontje uit Virginië: een boerderij biedt vijf en dertig koeien aan. Werken nis de Nederlanders Een secretaresse laat mij een brief lezen, die geadresseerd is aan de am bassadeur van de „Grote Nederlanden" (The great Netherlands). De schrijver zegt zich van vroeger te herinneren, hoé in Indiana, zijn vader hem tot werken placht aan te zetten met de woorden: „You work to beat the Dutch". Zó werken, dat je de Neder landers kon verslaan:$)ijveriger kon men zich niet voorstellen. In de brief is een gedicht opgenomen, dat aldus eindigt: The Dutch, a God loving people their flood of despair will stem. A flood will not beat the Dutch people God sails over the waters with them. (De Nederlanders, een godvruchtig volk hun overstroming van wanhoop zal tot staan komen. Een overstroming zal het Nederlandse volk niet verslaan God vaart met hen over de wateren). De eenvoudige dichter is niet rijk. Hij leeft van het pensioen voor oor logsveteranen, maar hij zendt met zijn gebeden een dollar en tekent, wat on duidelijk: Franz E. Rogers, 4002, 5th Str., Arlington, Virginia. Er zijn honderden voorbeelden Er zijn honderden voorbeelden: American Airlines willen kleren uit geheel de V.S. gratis naar New York vervoeren. Ze kunnen de stroom niet eens verwerken, evenmin als de KLM. De Holland-Amerika-lijn werkt hard mee. Geld stroomt binnen. Een lid van het Huis van Afgevaardigden stuurde 500 dollar. In New York, Chicago, San Francisco, Ashville, New Orleans en Washington zijn comité's opgericht voor hulpverlening. De blijken van mede leven, die men hier als particuliere Nederlander ontvangt, zijn ontroerend. Er blijkt uit, dat de Atlantische Gemeen schap bestaat. In de harten en ook officieel nu er een Amerikaanse rege ringscommissie is, waarin vier van kabinetsleden zitting uit dat een aanval op een van de leden beschouwd moet worden als een aan val op allen. Welnu, Nederland is aan gevallen, niet door een leger, maar door de zee. En die aanval betreft nu juist een land dat zoveel leiderschap getoond heeft ten aanzien van het Eu ropese leger en van de Europese een heid in het algemeen. Hulp dienen zo mogelijk alle Navo- landen te bieden bij het technisch en economisch herstel. Immers: „een voor allen" en „allen voor een". Eisenhower's hebben. Het heeft hier een uitstekende in druk gemaakt, dat de Nederlandse re gering tot dusverre niet de indruk ge wekt heeft dat zij tengevolge van de ramp niet meer aan de verplich tingen ten opzichte van de Navo zou kunnen voldoen. „De Nederlandse «sering", zo schreef de gezaghebbende molen overhandigd aan kapitein Fer- Washmgton Post m een hoofdartikel, 2uson en zilveren fruiticharen aan de „heeft het prijzenswaardige verlangen Bemanning van de „Bloemfonteincastle" geëerd Redders van opvarenden „Klipfontein" Officieren en bemanning van het Britse motorschip „Bloemfonteincastle" zijn gisteren in Londen geëerd wegens het redden van passagiers en beman ning van het Nederlandse schip „Klip fontein" dat vorige maand bij Mozam bique is gezonken. In de lounge van de „Bloemfontein castle heeft de directeur van de Hol land Afrika Lijn, de heer Sj. Mook, een zilveren model van een Hollandse aan de dag gelegd om al het mogelijke te doen teneinde te vermijden haar defensiebijdragen te moeten besnoeien" Een voor allen - allen voor een Men las er verder in: Het Noord At lantische Verdrag gaat van het principe guson en zilveren fruitschalen aan de eerste officier, de purser en de eerste marconist. Kapitein Ferguson' gaf als zijn me ning te kennen dat er geen mensenle vens verloren zijn gegaan doordat ka pitein Oosterhuis van de Klipfontein en zijn officieren het verlaten van het schip goed georganiseerd hadden. Van „luchtjes" gesproken... natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. "°O«mens^EEN EMEUS'" rWèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht er. toch snel werken [Y HEIMWEE, WERKLOOSHEID. Spoedig weer voetbal in Zeeland Schade aan velden valt mee. In een Dinsdagavond gehouden ver gadering heeft het bestuur van het district Zuid I van de KNVB zich be raden over de situatie welke in Wc .- Brabant en Zeeland door de overstro mingen is ontstaan. Gebleken is, dat de schade aan de sportvelden in het algemeen gesproken minder ernstig is dan gevreesd werd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige compe titie uitgeschakeld, en verder heeft het terrein van EMM te Vlissingen nogal geleden van het tanken van vracht auto's, terwijl het veld van Goes dienst doet als landingsterrein voor hef- schroefvliegtuigen. Men ziet de toe komst optimistisch in en meent dat de competitie binnen niet al te lange tijd en met uitzondering van Zierikzee en Burgh normaal zal kunnen worden her vat. SCHENKER TEGEN WIL EN DANK In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Dezer dagen was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de ontdek king. dat zi.in overias. shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze at tributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd, dnch daarnaast en dientengevolge als sa ven voor de slachtoffers van de wa tersnood aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling, reeds onderweg naar hel rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het „slachtof fer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. Voor vrouicen het moeilijkst zich aan te passen Met het Panamese schip „Fairsea", dat gisterochtend aan de Javakade in Amsterdam meerde, kwamen 63 Nederlanders uit Australië aan. Van hen waren 61 mislukte emi granten en 7 gewone passagiers. Van de gewone passagiers spraken wjj een dame, die drie jaar geleden naar Australië emigreerde, en wier man in zaken gegaan is. Zij komt thans op familiebezoek. „O hemel, nee", zei ze, „ik zou gewoonweg niet meer in Neder land willen blijven". De mislukten gaven verschillende redenen op voor hun terugkeer. De voornaamste daarvan was wel heim wee, terwijl ook werkloosheid een zeer voorname factor bleek te zijn. Zoals dat Scheveningse echtpaar zon der kinderen, die beiden in een con fectiefabriek werkten en goed geld verdienden. „Wij hadden ons eigen huis", vertel den zij, „en het was goed ingericht. We hadden nergens over te klagen, al leen: het heimwee". Tenslotte besloten zij naar Neder land terug te keren. Het heimwee, zo bleek ons wel, was vooral bij de vrouwen het sterkst. Zij konden zich het minst bij de gewij zigde omstandigheden aanpassen. Het was, zoals een accountant, die enige tijd geleden uit Indonesië naar Australië emigreerde, zei: „het komt vooral op de houding van de vrouw aan. De mannen hebben overdag hun werk en zij kunnen zich makkelijker aanpassen dan de vrouw, die van huis uit de gewone, Hollandse gang van zaken in het huishouden gewend is". Een tuindersknecht uit Noord-Hol land, vrijgezel, die terugkwam, ver telde dat hij eerst geruime tijd werk loos was geweest. Nadat hij een ad vertentie had geplaatst, waarop ver scheidene brieven waren gekomen, had hij geruime tijd bij een boer ge werkt. Toen hij deze boer voorstelde dat hij deelgenoot op de boerderij zou worden, weigerde de Australiër dit, waarop hij zijn ontslag had genomen en weer werkloos was geworden. Toen besloot hij maar terug te gaan naar het vaderland. Dezelfde accountant die wij reeds spraken vertelde ons nog, dat het heel typisch is met de arbeidsmarkt in Australië. Het ene ogenblik zijn er honderden banen vrij, en het andere ogenblik waart het spook der werk loosheid rond. Het is een kwestie van steeds dili gent te zijn en bij de keuze van de baan de minst conjunctuurgevoelige te aanvaarden. Ook dit levert voor een groot aantal emigranten moeilijkhe den op. Critiek op voorlichting Alle emigranten hadden nogal te klagen over de voorlichting. Het wordt I namelijk de adspirant-emigranten, zei- [den zij, niet voldoende duidelijk ge maakt, dat zij onder geheel gewijzigde levensomstandigheden komen. Er wordt evenmin voldoende de nadruk op gelegd, dat je slechts kunt slagen wanneer je je de eerste jaren alle luxe die men in Nederland normaal vindt, ontzegt. Daarbij komt de grote factor, dat te veel gezinnen met kleine kinderen gaan emigreren. De kleine kinderen zijn bij emigratie de eerste tijd een zeer grote handicap, en de voorlich tingsdiensten in Nederland wijzen er onvoldoende op, dat men het beste emigreren kan, hetzij alleen, hetzij als man en vrouw zonder kinderen, of man en vrouw met grote kinderen. Aldus de verhalen van de Nederlanders, die gisterochtend weer voet op vaderlandse bodem zetten. Dea.s. Boekenweek Koninklijk paar bij officiële opening Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het voornemen te kennen ge geven tegenwoordig te zijn bij de of ficiële opening van de 18de boeken week, op 27 Februari a.s. in de Am sterdamse Stadsschouwburg. Zoals bekend zal op deze avond het viertal bekroonde épn-acters, resultaat van de prijsvraag voor dit doel, wor den opgevoerd en is met het oog op de watersnoodramp het traditionele fees telijke schrijversbal afgelast. De daar door bespaarde kosten komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Het geschenk dat wordt uitgereikt aan hen, die gedurende de boekenweek (van 28 Februari7 Maart) voor min stens f 3.90 aan Nederlandse boeken kopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bundel met tien korte verhalen. Van de inzendingen op de jaarlijkse novelle-prijsvraag was er deze maal niet een, die voor een bekroning in aanmerking kwam. De bundel die An- thonie Donker heeft samengesteld wordt in een oplage van bijna 130.000 exemplaren verspreid. Voor de jeugd wordt uitgegeven de bloemlezing van 52 verzen, „de muze en de seizoenen". Clare Egginlc heeft deze bundel samengesteld. De oplage is 27.000 exemplaren. De boekengids, de kleurplaat, plaat selijke acties, kortom al wat vorige jaren tot de boekenweek behoorde zal er ook nu deel van uitmaken. Aannemersfirma gaf onrechtmatig ontslag Uitspraak in arbeidsconflict Rijksweg 43 Zoals bekend, ontstond in September 1952 tussen arbeiders, werkzaam aan de Rijksweg 43 bij Heerenveen en de aan nemer van deze werken, een conflict, toen na intrekking van een toeslag op het loon de arbeidsprestaties volgens het oordeel van de aannemers dermate zak ten, dat onmiddellijk een aantal arbei- drs werd ontslagen. Hiertegen kwamen zij in verzet. Zij wendden zich tot hun organisaties en er werd een proces aan hangig gemaakt tegen de aannemers firma. Doorbetaling van loon werd ge- eist. omdat hun inziens het ontslag on rechtmatig was gegeven. Verscheidene malen heeft deze zaak voor het Heerenveense kantongerecht gediend. En vele uren werden besteed aan het hoor en wederverhoor van beide partijen. De kantonrechter, thans uitspraak doende, concludeerde, dat de arbeiders hun recht op uitbetaling van loon blijven behouden, aangezien de aannemersfirma de dienstbetrekking rechtens niet had mogen beëindigen. Deze uitspraak berust, summier weer gegeven, op de volgende gronden: „de „langzaam-aan actie" der arbeiders wordt tegenover de aannemer gelet op de feitelijke omstandigheden van het ge val ongeoorloofd geacht. Hierin had zonder meer de aannemer aanleiding kunnen vinden de arbeiders op staande voet te ontslaan. Waar echter de arbei ders op de bewuste dag. waarop zij wer den ontslagen en voordat dit ontslag werd gegeven, redelijkerwijze het ver moeden hadden kunnen bevestigen ge let op het die ochtend verhoogde ar- beidstempo dat zij in die aangenomen houding niet wilden volharden, wordt ge oordeeld. dat onder die omstandigheden Nederl. Thunderjet verongelukt in Duitsland Sergeant-vlieger gedood Omstreeks kwart over twaalf gister middag is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vlieg veld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duitsland) veronge lukt, waarbij de 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nij megen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefe ning op geringe hoogte met motor storing te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlan ding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn over leden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Journalist beboet wegens belediging en smaadschrift Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 44-jarige Amsterdamse journalist C. F. K. wegens .eenvoudige belediging en smaadschrift veroordeeld conform de eis (bevestiging van het vonnis van de rechtbank) tot f 200 boete subsidiair één maand. De journalist had in het voormalige weekblad „De Vlam" twee artikelen ge publiceerd. Het ene luidde: „Westerling, de reactie blaast verzamelen", het an dere: „De arrestatie van Westeling". In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgegeven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag. „De Nieuwsbrief", welk blad hij „super staaltjes van - geniepige achterbakse las ter" verweet. Dit gaf de heer Fabius aanleiding een klacht in te dienen we gens eenvoudige laster. In het tweede artikel verweet de jour nalist o.a. staatsraad dr J. W. Meijer Ranneft: „stukken aan publicatie ten be hoeve van de koloniale reactie nrijs te hebben gegeven", waardoor hij. K.. we gens smaadschrift werd vervolgd. Het hof wees de civiele vordering van loO gld, die dr M. R. had ingesteld, toe en bovendien werd K. veroordeeld aan de staatsraad diens kosten, begroot op f 75 te betalen. ADVERTENTIE. Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat I Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40, f 8,88. Twee onderduikers verraden Drie jaar gevangenisstraf. De bijzondere strafkamer te Rotter dam heeft de 30-jarige H. Z. uit Cla- renton (Fr.) tot een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek veroor deeld. Zij zou in Mei 1944, toen ze als dienstbode in Schiedam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er gens in Vlaardingen twee onderdui kers waren. Twee broers zijn toen ge arresteerd en één hunner is niet uit Duitsland teruggekeerd. De Rotterdamse kamer van het Haags bijzonder gerechtshof veroor deelde haar destijds bij verstek tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Toen zij aan het begin van dit jaar na een be zoek aan haar ouders naar Frankrijk, waar zij inmiddels in het huwelijk was getreden, wilde terugkeren, bemerkte men, dat zij was veroordeeld. Zy tekende in Rotterdam verzet aan tegen genoemd vonnis en twee weken ge leden stond de vrouw zij was niet - - gedetineerd voor de bijzondere het ontslag op staande voet met was te „tr.,firarr,pr fprppht Dp nffioipr van verenigen met de redelijkheid en dat dit strafkamer terecht. De otlicier van ontslag de dienstbetrekkingsrechten niet justitie vroeg toen een gevangenisstraf kon doen eindigen". van drie jaar en zes maanden. Mijn smaak is Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Hal... HUNTER Heerlijk! 30. Er heerste een gedrukte stem ming in de hut, waarin Pat O'Nozel en Panda waren opgesloten. Panda zat terneergeslagen op een bank, terwijl de grote detective rusteloos, met drif tige stappen op en neer beende. „De schande!" gromde hij, „opgesloten als een dief.... ik, de beroemde dieven vanger!" „Schei nu eindelijk eens uit met dat op en neer geloop!" verzocht Panda korzelig, „het helpt je toch niets of je je al kwaad maakt!" „Natuurlijk maak ik me kwaad!" riep Pat, „hier wordt gespeeld met landsbelangens! De minister van Geheime Zakens moest eens weten, dat zijn geheime agenten zo behandeld worden! Wij, aan wie hij zijn geheimste documentens heeft toevertrouwend!" Panda haalde de schouders op. „Niemand wil nu eenmaal geloven, dat wij werkelijk waardevolle geheime documenten bij ons hebben", zei hij somber. Nauwelijks had hij dit gezegd, of er klonk een dreunende slag; de deur barstte in tweeën en viel in brokstukken in de hut. „De spionnens!" hijgde Pat, naar de duistere figuren starend, die in de opening waren verschenen. „Ons ge loven, dat documenten geheim waardevol!" siste de kleine, „jij geeft ze, of anders...." Het machinepistool glinsterde veelbetekend in het lamp licht. Hevig geschrokken staarden Panda en Pat naar het op hen gerichte schietwapen. STAND WERVING VOOR B.B. Samen met Limburg en Noord-Brabant: ruim 23.000 vrijicilligers Toen op 26 Januari j.l. de werving van vrijwilligers voor de bescherming bevolking in de provincies Noord- Brabant, Limburg en Overijssel een week aan de gang was, kon gemeld worden, dat in deze drie provincies zich in totaal 16.027 personen bereid hadden verklaard dienst te doen in de B.B. Dit aantal is sindsdien met onge veer 7000 gestegen, zodat in de ge noemde drie provincies thans ruim 23.000 vrijwilligers beschikbaar zijn. Vooral in de provincie Overijssel zijn de resultaten van de werving zeer gun stig. Kon bij de eerste opgave voor deze provincie gemeld worden, dat het aantal benodigde vrijwilligers in de A-gemeenten voor 37 pet was bereikt, op het ogenblik bedraagt dit percen tage reeds 64. Een week geleden, nl. op 2 Februari is de werving begonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resul taten verheugend. In totaal hebben in de provincie Gelderland tot nu toe 7152 personen zich bereid verklaard aan de B.B. mee te doen, in Utrecht 6929 personen. In deze beide provincies en het Gooi en Gouda is de stand on geveer 15.250. In totaal mag voor de vijf provin cies waar de werving thans aan de gang is, het aantal BH.-vrijwilligers dus op dit ogenblik gesteld worden op 38.250. In feite zal het aantal nog wel hoger zijn, aangezien alle gegevens getref- fende de bereikte resultaten nog niet bekend zijn. Op 16 Februari begint de werving in Groningen, Friesland en Drente. Koningiii Elizabeth bezichtigde Nederlandse schilderkunst (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth was Dinsdagavond de gast aan het bij kaarslicht gehouden diner van de Koninklijke Academie voor schilderkunst, in Burlington House (Pic cadilly). waaraan ook Churchill aanzat. De koningin, die in een japon van zil verbrokaat was gekleed en een diadeem droeg, bezocht na afloop van de maaltijd de door de Academie georganiseerde ten' toonstelling „Drie eeuwen Nederlandse schilderkunst". Van de meer dan zeshonderd schilde rijen -'in er zeventien, waaronder vijf Remb-a.idts. die aan koningin Elizabeth toebehoren. Zich uitgegeven voor slachtoffers van watersnood Bij boeren rogge en geld losgekregen De politierechter in Den Bosch heeft wegens oplichting M. B. uit Prinseh- hage bij Breda en K. H. uit St Willi- brord, ieder conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B. eveneens con form de eis tot een gevangenisstraf van 4 maanden wegens oplichting. Het drie tal heeft zich in de arrondissementen Breda en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Het drietal bleek in het bezit te zijn van een bewijsje, dat af komstig was van een broer van de vrou welijke verdachte. Deze broer is inder daad slachtoffer van de stormramp. Het drietal zal straks nog voor de po litierechter in Breda moeten verschij nen. wegens oplichting onder dezelfde omstandigheden. Overheidspersoneel offert Ook over Maart en April 1 pet van salaris? De besturen van de vijf centralen van overheidspersoneel, welke zitting hebben in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken hebben besloten het personeel op basis van vrijwilligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April 1 procent van het salaris ten behoeve van het Ram penfonds af te staan. Zo doende zal door het personeel in dienst van de Nederlandse overheden een bedrag van ruim millioen gulden voor de leniging van de nood worden afge staan. De besturen van de centralen heb ben meegedeeld het bovendien op prijs te stellen, indien personeel, dat in ver band met de ramp extra werkzaamhe den heeft of zal moeten verrichten, de administraties toestaat de extra beta ling voor deze werkzaamheden geheel of ten dele eveneens in het Rampen fonds te storten. Wijziging in wetsontwerp Ontslag twee jaar na optreden ziekte De minister van justitie heeft een wijziging gebracht in het wetsontwerp „wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten". Hierdoor komt hij tegemoet aan de wens van de meerderheid van de vaste commissie voor privaat-strafrecht. Ook hij is van mening, dat, met name in geval van tuberculose, het niet zel den voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist in dergelijke ge vallen psychisch voor de zieke arbei der moeilijk te verwerken zyn. Daarom wordt nu voorgesteld, het ontslag twee jaren, in plaats van een jaar na het optreden der ziekte te doen ingaan. Canada óverweegt: Boerderijen voor aantal getroffen Nederlanders De Canadese regering heeft, ter te gemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader be sloten voorrang te verlenen bij de emi gratie van alle agrariërs en niet agra riërs, die door de ramp ernstig zijn getroffen en die zich vóór 1 Februari reeds voor emigratie naar Canada had den aangemeld. Voorts is zij bereid een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Ca nada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3