Dr Drees antwoordt Kamer r Amerikaans roken is Vandaag ZWITSAL SIROOP Donderdag 12 Februari 1953 Paginta 2 (Vervolg van pagina 1). Nood uitkering Er is begonnen, met een nooduitke- ring op de voet van de regeling oor- logssachtoffers. Dat is gebeurd omdat men een regeling wilde toepassen, die er al was en die bij de gemeentebestu ren bekend was. Uitgangspunten der regeling zijn gezinsgrootte en hoogte van het inkomen. Verder is er een aan vullende regeling gemaakt voor het geven van kwartier. De regeling voor oorlogsslachtoffers had het voordeel, dat ze voor alle groepen kan gelden; de sociale voor zieningen zijn beperkt tot loontrekken- den. Ten aanzien van een meer definitieve regeling heeft de regering gesproken over een regeling in de geest van de oorlogsschaderegeling. Daarover moet echter nog nader overlegd worden. Er kan veel sneller en eenvoudiger ge werkt worden dan bij de oorlogs schade, speciaal wat de kleine gevallen betreft. Ten aanzien van de voedselvoorzie ning verwees de heer Drees naar de regeringsnota. De schattingen van ver loren gegaan vee, opgenomen in de nota, zijn juist. Gegevens over de vis serij zullen verstrekt worden zodra de regering de beschikking erover heeft. Met de georganiseerde landbouw is er nog geen overleg over de schade regeling geweest. Omtrent de schade aan eigendommen van buitenlanders kan nog niets wor den gezegd; dat is nog niet besproken. Snelle berechting van plunderaars Wat de straffen voor plunderaars aangaat zegt spr., dat men onmiddellijk wilde berechten. Daartoe werden de plunderaars voor de politierechter ge bracht, die maximaal zes maanden kan opleggen. Ernstiger gevallen zullen voor de rechtbank komen. Daar is het maximum zes jaar. Wat de gemeenteraadsverkiezingen aangaat zegt spr. dat de regering voor nemens is voorstellen te doen om de verkiezingen uit te stellen in die ge meenten in de rampgebieden, waar ze niet gehouden kunnen worden. Tenslotte verklaarde de minister president, dat hij bij latere bezoeken aan de rampgebieden grote saamhorig heid en toewijding heeft aangetroffen, welke zeer bemoedigend zijn. Replieken Bij de replieken betoogde de héér Burger (Arb.) o.m. nog, dat het mogelijk moet zijn, dat de radiozenders beschikbaar zijn voor zeven uur 's mor gens en na twaalf uur 's nachts. De heer We Iter (KNP) is van Chili wil Nederlandse emigranten opnemen Ook Nederlanders naar Noorwegen De Chileense regering heeft Dinsdag plannen besproken om duizend Neder landse landverhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zuiden zouden kunnen vestigen. De regering 'besloot een beroep op de andere Zuid-Amerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te helpen. „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immi granten toegelaten. In 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voor zitter van de Braziliaanse raad voor immigratie en kolonisatie, Nilo Alva- renga, verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat in 1953 de meeste immigran ten uit Italië, Nederland en West- Duitsland worden verwacht. Zij zul len worden opgenomen in de staten Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Geraes. Alvarenga sprak met name over Ne derlandse volksplantingen in de staat Parana. Het hoofd van het bureau voor cul turele betrekkingen van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken, Nilson, heeft Dinsdag in een rede voor de polytechnische vereniging te Oslo verklaard, dat het tekort aan arbeids krachten in Noorwegen alleen kan worden overwonnen door de vestiging van emigranten. Hij was van mening, dat men in dit geval het beste land verhuizers uit Nederland kon opnemen, omdat deze zich wellicht gemakkelijk aan de Noorse levensomstandigheden zouden kunnen aanpassen. Met het oog op de overstromingsramp, welke Ne derland heeft getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwegen was, Nederlandse emigran ten uit te nodigen, aldus Nilson. oordeel, dat voor de dijkverbetering moet worden genomen het criterium, dat voor alle moderne dijken heeft ge golden.. Spr. dringt er op aan zijn denkbeeld te overwegen de finan ciering der kosten van de watersnood- schade buiten de begroting te houden. De heer Gortzak (CPN) merkte op. dat als zijn partijgenoten achter de regeringstafel zitten de dijken niet meer zullen doorbreken Hij verklaarde, dat ook het Wereld vakverbond, waarbij de Sovjet-Unie is aangesloten, een inzameling onder al zijn leden heeft aangekondigd. Er is al een half millioen francs aanwe zig. De voorzitter constateerde, dat de Kamer behoefte heeft aan de in stelling van een tijdelijke commissie, die met dé regering overleg kan ple gen over maatregelen verband hou dende met de watersnood. Over de samenstelling van een zodanige com missie zou hij vandaag een voorstel doen. Alle- wijs heden Wij zouden er meer bij winnen ons te tonen zoals we zijn. dan te trachten te schijnen, wat we niet zijn. Dief op heterdaad betrapt (Van onze correspondent) In de zomer van 1950 werd ingebroken in de villa van de fabrikant A. J. C. Minke te Dedemsvaart- De zo goed als nieuwe personenauto werd uit de garage gehaald, terwijl de dader ook andere waardevolle artikelen zich toeeigende, o.a. een gouden horloge met ketting. De volgende dag werd de auto onbeheerd aangetroffen in de omgeving van Den Haag. De politie is het gelukt een zekere M. oo te sporen, maar deze bleef hard nekkig ontkennen. Thans is dezelfde M. op heterdaad betrapt te Heerlen. Hij be kende niet minder dan 34 inbraken, ook de diefstal te Dedemsvaart. De gestolen kledingstukken en de aktetas waren nog steeds In zijn bezit, maar het gouden hor loge was reeds van de hand gedaan. KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HEI OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EK GEMAKKELIJK INNEMEN Dierenrampenfonds Ten overstaan van notaris Jongsma te .Leiden is opgericht de Stichting Dieren rampenfonds. Zoals de naam aanduidt heeft deze stichting ten doel gelden te ver zamelen voor de leniging van de nood der dieren. Er is reeds een beginkapitaal van enkele duizenden guldens bijeengebracht. De stichting is gevestigd te 's-Gravenhage en haar gironummer is 154. De Wereld federatie voor Dierenbescherming heeft aan alle dierenbeschermingsverenigingen in de wereld mededeling gedaan van de oprichting van het dierenrampenfonds. De Noorse Vereniging voor Dierenbescher ming te Oslo heeft de wereldfederatie voor dit doel reeds f 1000 gezonden. Nationaal Rampenfonds STAND THANS: f 34 MILLIOEN Ongeveer drie millioen gulden is de aanwas bij het bedrag van 31 mil lioen, dat bij het Nationaal Rampen fonds was binnengekomen. Het totaal was gisteravond ruim 34 millioen gul den. Wij noemen vandaag: de stad Kampen, waar de 100.000 gulden is bereikt. Hierin is niet begrepen de waarde van het door de Kamper boe ren-toegezegde rundvee, dat alleen al een waarde heeft van 140.000 gulden! In Arnhem was gisteren de stand f 855.375 en het geld stroomt nog bin nen. Wij noemen verder Gouda met f 150,853,21, Delfzijl met f 68.000. De gemeenteraad van Maartensdijk (U.) besloot f 100.000 af te staan aan het Rampenfonds en tevens tot adoptie van de gemeente St Maartensdijk op Tholen. Het presentiegeld van de leden van de gemeenteraad van Beesd (Gld), van de eerste vergadering dit jaar gehouden, gaat naar het fonds. Philips Gloeilampenfabrieken en haar dochterondernemingen in ons land hebben besloten voor 500.000 gulden aan geld en goederen ter beschikking te stellen. Afgescheiden hiervan heeft het personeel thans reeds 285.000 gul den bijeengebracht en dit zal door overwerk nog belangrijk stijgen. De Caltex petroleum Mij Nederland maak te honderdduizend gulden over. Veer tien dagen lang werkt het personeel van Werkspoor in Amsterdam en in Utrecht over ten bate van het Ram penfonds. Het extra verdiende salaris wordt door de directie verdubbeld en op die manier kan men 400.000 gulden afdragen. Drieduizend gulden is de gift van de onderofficiersvereniging „Ons Belang" en van de Waalwijkse Bond van Schoenfabrikanten zal een bedrag van 50 a 60.000 gulden komen. Ondanks het feit, dat de gezamenlijke Nederlandse jeugdorganisaties zélf met grote financiële moeilijkheden te kampen hebben, wordt tóch een be drag van vijf-en-dertig duizend gul den overgemaakt. De door Italië en Israël geschonken hoeveelheden fruit zullen ten bate van het Rampenfonds worden geveild. Uit Israël zijn 6000 kisten sinaasappelen aangekomen en uit Italië enkele wagonladingen groen ten en fruit. Vijfhonderd gebraden ko nijnen is de gift van Texel, zelf zwaar getroffen door de ramp, aan de in Utrecht verblijvende evacué's, die de beesten thuis krijgen bezorgd. f 10.000 verduisterd Gewezen makelaar onmiddellijk gevangen De Amsterdamse rechtbank heeft de ernst van het misdrijf, gepleegd door de 58-jarige voormalige makelaar M. Ch. J. H. uit Naarden, veel zwaarder geacht, dan de officier van justitie. De laatste had veertien dagen geleden tegen H. we gens verduistering van f 10,000 en daar toe gepleegde valsheid in geschrifte een gevangenisstraf van een maand geëist. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank, onder presidium van mr J. Mei huizen, deze vroegere makelaar tot een jaar met bevel tot onmiddellijke gevan genneming en insluiting te Amsterdam. Ruim een jaar geleden maakte hij als makelaar met een hem bekende direc teur van een huizen-exploitatie-maat schappen, de heer E. H. H. A. j. S. uit Bussum, de afspraak, dat zij tezamen een stuk bouwterrein in Baarn zouden kopen, De prijs daarvan was ruim f 62.000. maar voor een voorlopig koopcontract zou als eerste betaling f 20.000 voldoende zijn, In Januari van het vorige jaar liet de directeur uit Bussum H. op afgifte van een kwitantie dooi- zijn mede-directeur zijn aandeel in de eerste bijdrage, nl. f 10.000 overhandigen. Gedwongen door financiële moeilijkheden gebruikte H. dit geld voor zich zelf en toonde de heer S, later een door hem zelf en ten name van een grond-financieringsmaatschappij op gesteld voorlopig koopcontract van f 20.000. Hij had dit contract zelf opge maakt en van een valse handtekening voorzien. Misbruik van ramp Vertegenwoordiger gaf valse voorstelling van zaken (Van onze correspondent) De vertegenwoordiger T. uit Zwolle bezocht in Nijverdal verscheidene za kenmensen en vertelde hun, dat zijn firma besloten had de helft van de om zet af te staan aan het Rampenfonds. Het gevolg van deze mededeling van de vertegenwoordiger was. dat hij flinke zaken deed, maar gelukkig is uitgekomen, dat hij de Nïjverdalse za kenmensen wat op de mouw gespeld heeft en dat van zijn verhaal totaal niets waar was. De politie heeft de man aangehouden en na verhoor, be kende hij dat hij op deze wijze ge tracht heeft zijn omzet te verhogen. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Het bleek na onderzoek, dat zijn werkgever van het gehele geval niets afwist en dus geheel buiten deze zaak staat. Duitse professor: Voldoende basis voor uitlevering misdadigers De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleverings- vdrplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland ge arresteerde uit Breda gevluchte mis dadigers worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor Bilsinger van de universiteit van Freiburg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht in Dussel- dorp heeft gegeven. De Duitse wet geving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete gevallen een accoord inzake een uit levering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gega randeerd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uit levering kan overgaan, voor het ge recht in Dusseldorp moeten verschij nen, dat over zijn verzoek tot het ver lenen van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De tweede ge arresteerde. Bikker, zal voor het ge recht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwel nog niet .vast, Overwerkvergimning verlengd Zoals bekend, is op 2 Februari voor arbeiders van 16 jaar en ouder ver gunning verleend om in ondernemin gen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoef ten der getroffen gebieden steun- acties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet voor de betrokken werknemers bij vergun ning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning, die aan vankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. De avonturen van Oowntje Rick Eindelijk hadden ze genoeg van het spelletje. Zullen we nou maar inhalen? stelde Rick voor. Het is langzamerhand tijd om naar huis te gaan! De vlieger werd ingehaald. Oepoetie wond het touw om de' klos; langzaam kwam de vlieger naar beneden, tot het touw helemaal was opgewonden. Toen maakte Lumpo de vlieger los en wond de staart om de vlieger. Ziezo, je ziet, dat-ie het goed doet, hè? zei hij. Daar waren ze 't allemaal over eens. Het ging prachtig! zei Rick. Je hebt een fijne vlieger, hoor! En zo gingen ze het huis binnen. Lumpo borg de vlieger netjes op in de kast van zijn kamertje. We moeten weer naar huis, zei Rick. Maar Plop schonk eerst nog een kopje thee in en deelde nog wat van z'n lekkere koeken rond. Dan kun je er beter tegen op de wandeling, die je nog voor de boeg hebt, vond hij. Maar eindelijk namen ze dan toch afscheid. Als ze nu op stap gingen, konden ze net mooi op tijd voor het eten zijn. Doe de groeten aan oom Tripje en tante Liezebertha! zei Plop. En zeg maar, dat we gauw weer eens komen! En toen gingen de vriendjes heen. ADVERTENTIE. 't Begon met een scheut of steek Krnschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders. Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn ver lossing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog die heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Directeur Van Genei en Loos pleegde malversaties De chauffeurs verdienden meer Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan een voormalige direc teur van Van Gend en Loos in een stad in de Betuwe. Als gemachtigde van de douane-agent van de N.S. had hij gelden, die moesten worden geresti tueerd wegens te veel betaalde invoer rechten, onder zich gehouden. Het to tale bedrag beliep f 4480. Voorts had hij circa f 8000 onttrokken aan de kas van Van G. en L. Dit laatste was hem echter niet ten laste gelegd. Wel had hij een schuldbekentenis voor dit be drag moeten tekenen. De officier wilde rekening houden met het zeer gunstige reclasserings- rapport en met het feit, dat verdachte na een uitstekende staat van dienst bij Van G. en L. was ontslagen. Hij brengt nu boodschappen rond voor een krui denierswinkel. Deze straf is ernstiger dan gevangenisstraf, aldus de officier, die tenslotte acht maanden voorwaar delijke gevangenisstraf eiste met een proeftijd van drie jaar. Mr Blom, de verdediger, zeide dank baar te zijn voor het milde requisi toir. Met een gezin met twee kinderen moest deze directeur rondkomen met een salaris van tweehonderd gulden per maand. De chauffeurs verdienden meer dan de directeur zelf. Hij maakte promotie, maar deze promotie bleek financieel geen vooruitgang. Nu zit hij zijn hele leven vast aan het aflossen van de schuld aan Van Gend en Loos. Uitspraak over 14 dagen. Belastingfaciliteiten bij giften Voor giften aan het Nationaal Ram penfonds is, zoals bekend, een aantal faciliteiten verleend. De eerste tege moetkoming is, dat men alle giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, grote zowel als kleine, volledig mag aftrekken van het belastbare inkomen eii dat ook naamloze vennootschappen, coöperaties en dergelijke deze giften in geld mogen aftrekken van hun be lastbare winst. Alleen giften, die schriftelijk kunnen worden bewezen, bijvoorbeeld door giro- of postwissel strookjes, kunnen belastingverminde- rend werken en dus niet giften in collectebussen of zakjes. Een tweede faciliteit betreft de loon belasting en de vereveningsheffing. Bedragen, die ten behoeve van het Rampenfonds van het loon worden af gestaan, waaronder ook begrepen de beloningen voor overwerk, worden voor de heffing van de loonbelasting en de vereveningsheffing buiten aan merking gelaten. De werkgever mag dus de loonbelasting berekenen over het loon, verminderd met het bedrag, dat de werknemer hem verzoekt voor het Rampenfonds in te houden. De werkgever zelf heeft het voordeel, dat hij over deze werknemersbijdragen geen vereveningsheffing hoeft te be talen. Over de beloning voor overwerk behoeven ook geen sociale lasten te worden betaald. Bedrijven, die, om de slachtoffers te helpen, uit hun voorraad goederen gratis afstaan aan het Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties, mogen die goederen als ver lies boeken. Van die gratis afgestane goederen wordt ook geen omzetbelas ting geheven. Als fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen deze gratis afstaan aan het Rode Kruis of andere bevoegde instanties, wordt hun daarvoor vrij stelling van accijns verleend. Een faciliteit, die weer voor ieder een geldt, is, dat geen schenkingsrecht zal worden geheven van schenkingen in geld aan het Rampenfonds en van schenkingen in goederen aan het Rode Kruis en andere eventueel aan te wij zen instanties. •3e iescljiehnis vun een -OS, O DOOR JOHN HENRY MACKAY 26) Hij bestudeerde de verschillende ge laatsuitdrukkingen ijverig voor de spiegel. Als een toneelspeler oefende hij zich in de uitbeelding van verschillende gemoedsge steldheden: de onverschilligheid, de ge veinsde belangstelling, de ongenaakbaar heid, de onverstoorbaarheid, de hoogmoe dige welwillendheid, de afgetrokkenheid. Volharding, geduld, wilskracht steeds hield hij zich voor ogen, dat deze hem enkel zouden doen slagen. Hij stelde ze elke dag op de proef. Hij trainde zich, zoals een hardloper of een wielrenner zich lichamelijk traint. Maan denlang. Hij wist, dat hij niet met weken moest tellen. Ontmoedigd was hij nooit Adolf Braun had de tijd. Hij was als de jager die zijn wild zolang achtervolgt tot hij het heeft neergelegd. Elke gang van zijn vijand kende hij allengs, elke gewoonte, elke beweging Zorgvuldig bespiedde hij de geringste ver andering, die zich in Slerlins houding vol trok. Elke phase van de gevoelens, die zijn „jacht." in zijn slachtoffer wekte, volgde hij met cynische aandacht. Hij had zich Ingeleefd in zijn tegenstander, hij „speelde" Sierlin te zijn, hij was soms Sierlin. Met zekerheid wist hij, dat het stadium neg niet bereikt was waarin Sieilin zijn zelfbeheersing ging verliezen en in het openbaar schandaal zou verwekken. Zo kwam het dan tot de ontmoeting in het warenhuis. Op die dag had Adolf Braun zijn aartsvijand urenlang onge merkt op de hielen gezeten. Hij had hem gevolgd van het Paleis van Justitie door de stad, waar hij in enkele winkels bood schappen deed, en vervolgens in het wa renhuis. Het was een tocht, die de hoogste eisen stelde aan zijn speurzin. Telkens ver loor Braun zijn slachtoffer uit het oog, temidden van de mensenstroom en vooral in het warenhuis met zijn afdelingen, stands, doorgangen en zijpaden, was het bijna ondoenlijk geweest het spoor niet bijster te raken. Bij de cassa kwam het, tot een ontmoeting. Wel had Braun de kansen zo goed mogelijk berekend, maar toch was het een toeval, dat hij juist zijn cassabon had betaald toen Sierlin naderde. Wat volgde was evenmin te voorzien ge weest, al had Adolf Braun er sinds ge ruime tijd rekening mee gehouden dat het vroeg of laat zou komen tot dit „onder houd". De situatie was er rijp voor: Sier lin zou willen weten waar hij aan toe was en voldoende murw zijn om tot het uiter ste te gaan: zijn achtervolger aan te spre ken. Toch was het een verrassipg dat het die middag zover kwam. Brauns ingestudeerde „houding" had Je vuurproef doorstaan. Van dat ogenblik af had hij de zekerheid, de strijd gewonnen e hebben. Er zou zich een nieuwe gele genheid voordoen zijn krachten te meten, daarvan was hij overtuigd. Sierlings bezoek aan Eberhardt was Braun bekend. Hij bereidde zich voor op de mogelijkheid van een tweede tegen stander, hoewel het doel van Sierlins be zoek in het duister lag. Toen het spoor ten tweede male naar het huis bij de Dierentuin leidde en Braun de achter volgde bij Eberhardt zag binnengaan, overviel hem zonder aanwijsbare reden een gevoel van vermoeienis. Lichamelijk voelde hij zich kranig genoeg, deze in zinking was van geestelijke aard; hij kreeg genoeg van dit rusteloos in-de-weer-zijn. Het was een hachelijk ogenblik, Begon zijn wilskracht het te begeven? Hij be sloot niet te wachten tot Sierlin weer naar buiten zou komen. Er stond iets belangrijks op het spel. Hij moest dit onlustgevoel overwinnen. Braun wan delde het park door en in gedachten ver zonken, ging hij op een der banken zitten. Het was hier stil. Ongestoord kon hij denken. De prikkelende vrieskou deed hem weldadig aan. Hier was het goed. Hier was klaarheid, helder zicht, vrede, rust. Waarom was zijn leven zo gekweld? Waarom was een ogenblik van stilte, van verzadiging, van vervulling, als dit, hem zo zelden vergund? Waarom was hij een opgejaagde, een getekende? Hij herinnerde zich een zomeravond ut zijn jeugd, één die hem was bijgebleven in alle beproeving, als een belofte van iets dat ééns zou terugkeren. De jaren van vernedering, van smaad en machteloze op standigheid, waren er over heen gestormd en niets was er gebleven, Nu, als een vage herinnering aan iets dat te broos w»s om stand te houden in dit leven, dnc'.' hij terug aan die jaren van argeloosheid. Waar was de onschuld gebleven? Het goed vertrouwen? Het geloof in de goede be doelingen van de mensen? In hun recht schapenheid? Waarom was dat alles in hem verminkt en gestorven en was er bit terheid in hem en haat? Waarom? De ge stalte en het gezicht van Sierlin rezen in zijn verbeelding op en schudden hem wak kei uit zijn gepeins. Déarom haatte hij! Sierlin! En de strijdkracht stroomde in hem terug als een tinteling van onstui mig bloed. Braun had hen zien naderen, Sierlin en zijn metgezel, in wie hij Eberhardt ver moedde, de rechter zoals hij in het tele foonboek had ontdekt er ging een schok door hem heen van verrassing. Dit, dit was toeval. Een veelzeggend toeval? Hij had zich volkomen hersteld en nam een afwachtende houding aan. Hij was gezien. Toen hij Eberhardt zag naderen was hij teleurgesteld; graag zou hij de overwinning hebben behaald op twee tegenstanders. Na het glorierijke af scheid van Eberhardt had hij zich als nooit te voren voldaan gevoeld. Dit dit was het begin van het einde. Daar van was hij zeker. 10. Op de dag voor Kerstmis kocht de Offi cier van Justitie op de kerstboommarkt van de buitenwijk waar hij woonde zelf een boom. Eigenhandig droeg hij hem r huis. Braun was van deze inkoop vooraf op de hoogte geweest: Eduard had er prompt melding van gemaakt. Zeg is. had Eduard gezegd, je brengt die avond toch met ons door? Je loopt altijd in je eentje te scharrelen. En Rie, die ik wéér of niet eigenlijk aan jou te danken heb, moet je toch eindelijk j eens leren kennen. Je denkt natuurlijk, dat het me weer om geld te doen is, maar dan heb je het deze keer over andere keren praat ik niet mis. Centen genoeg. Nou ja, genoeg dat is wat anders. Maar ge noeg voor een avondje met ons drieën. Ik heb 'n week bij een winkel gewerkt: pakjes wegbrengen. Tellen heb ik niet zo goed geleerd. Ik heb me, denk ik, een paar maal verrekend bij het wisselen. Ik hield ten minste een paar centen over. Het kunnen ook fooien zijn geweest, dat kan ik niet zo haarfijn uit elkaar houden. Maar goed ga je mee? Adolf Braun bedankte. Hij zou zich wel wachten contact met de dienstbode van Sierlin te krijgen. Althans voorlopig. Ze zou hem kunnen herkennen op onge wenste ogenblikken. Eduard was diep gekrenkt. Als je me nou! Je wilt ook geen goed gedaan wezen. Nou, dan moet jij het zelf weten. Ik hou van vrijheid, dat weet je wel. De dag voor Kerstmis kwam met pittig vriesweer. Vroegtijdig had Braun zijn post betrokken op de kerstbomenmarkt. Was het de kruidige geur van de dennen, de lucht van hars en aarde, die hem afleidde? Zijn gedachten ^waalden af, de spanning waarin hij anders de komst van Sierlin afwachtte, bleef hem vreemd. Uren ver streken Sierlin had zich nog niet ver toond. Of was hij aan Brauns aandacht ontsnapt? Tegen zes uur verliet hij de markt die allengs zo goed als uitgestorven was. Men begon wat er aan bomen restte op hand karren te laden. Het voorspel van Kerst mis wat ten einde. (Wordt vervolgd.) - Het kraakt duidelijk bij de AVRO en dat zal ongetwijfeld de velen spij ten, die deze omroepvereniging ja renlang een goed hart hebben toe gedragen en haar hebben gesteund bij haar pogingen, voor ieder aan vaardbare programma's te geven. Dat zij zich in het wat gekunstelde vier-zuilen-systeem nooit helemaal thuis heeft gevoeld, is niet verwon derlijk. Zeker niet voor degenen, die gaarne een waarlijk nationale om roep hadden gehad, zoals die bij voorbeeld na de bevrijding door de VPRO is bepleit. Na het drama-Vogt van verleden jaar is er thans weer grote deining rond de AVRO, te on verkwikkelijker nu de medewerking' aan het overigens zo voortreffelijke werk dat de radio bij het reddings werk heeft verricht, de inzet is geweest. Nadat de twee samenstel lers van het Ik-weet-ik-weet-wat- jij-niet-weet-programma, uit protest tegen liet eigendunkelijk optreden van AVRO's voorzitter, zich hadden teruggetrokken, protesteerde het be stuur met grote verontwaardiging tegen de geruchten als zou de rege ring genoodzaakt zijn geweest, van de AVRO zendtijd te vorderen voor de berichtendienst van de Regerings voorlichtingsdienst. Toen nam de parlementaire medewerker van de AVRO uit protest tegen deze voor stelling van zaken ontslag en ver volgens kwam de, wat onduidelijke verklaring van de adjunct-regerings commissaris voor het radiowezen, die onder meer zei, dat. de vordering zonder enig verzet van de AVRO- voorzitter was aanvaard, maar dat de AVRO niet vrijwillig had willen medewerken. Er zijn ook nog andere verklaringen afgelegd met hier en daar afwijkende nuances, zodat het al met al nog wat mistig is gebleven rond deze onverkwikkelijke aange- lëgenheid. Waarschijnlijk zullen wij er wel meer van weten, wanneer mi nister Cals zou besluiten, het hem uitgebracht rapport openbaar te ma ken. Intussen zullen in AVRO-krin- gen wel steeds meer leden zich gaan beraden op de vraag, of de huidige voorzitter, en wellicht nog enkelen die deel hebben aan de centrale lei ding, na alles wat het gezag en de naam van de AVRO reeds onder mijnd heeft, wel langer te handha ven zijn. Het water in het rampge bied zakt gelukkig, de golven van verontwaardiging over de houding van de AVRO tegenover de natio nale zaak der hulpverlening konden wel eens nog hoger oplopen en ze kere stoelen in Hilversum leeg spoe len. Omdat anders op de duur de hele AVRO wel eens weggevaagd zou kunnen worden. Wat toch ook weer niet de bedoeling kan zijn van hen die er, onder het nu eenmaal geldende radiobestel, het beste van willen maken en voor wie de AVRO een gewaardeerde vriend in huis was geworden. „Vatbare" Kinderen Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest metq Koning Boudewijn moet zich ontzien Naar ,,Le Soir" bericht, heeft koning Boudewijn zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Hier bij is komen vast te staan dat de ge zondheidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secreta riaat van de koning heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de koning zijn bezoeken aan de door de overstromin gen getroffen gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is i-eed enige tijd lijdende aan griep. NIEUWS IN HET KORT Belediging van de Paus. De Itali aanse Kamer van Afgevaardigden heeft de parlementaire onschendbaarheid van de communistische afgevaardigde Mario Mantagnana opgeheven, opdat hij ver volgd kan worden op beschuldiging van belediging van de Paus en de R.K. gees telijkheid. Mantagnana, een zwager van de communistische' leider Togliatti, zou in een artikel in het communistische blad Rinascita de Paus beledigd hebben. Burgemeester Reuter naar Amerika. - De West-Berlijnse burgemeester, profes sor Ernst Reuter, heeft het plan de vol gende week een tocht door Amerika te maken, om een campagne te voeren voor het bijeenbrengen van dollars ten be hoeve van vluchtelingen uit Oost-Duits- land. Bebakening weg Almelo-Westerhaar. Onlangs heeft de A.N.W.B. er bij de provincie Overijssel op aangedrongen om de weg Almelo-Westerhaar van een be bakening te voorzien, hetgeen vooral zijn nut heeft bij duisternis, slecht zicht, mist of regen. De bond heeft thans bericht ontvangen, dat een bebakening van witte strepen of kattenogen zal worden aange bracht. Oud-kamerlid Blomjous overleden. Gisteren is te Tilburg in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president-curator van de R.K. Economische Hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollen stoffenfabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. Nieuwe directeur. Tot opvolger van de heer A. Jansen is benoemd tot direc teur van de bijz. strafgevangenis te Leeuwarden de heer A. Wedzinga, voor heen directeur van de bijzondere straf gevangenis voor jongemannen te Zutphen. Pseudo-recherchcur. De rechtbank te Amsterdam heeft de 64-jarige Amster dammer L. J. B.. die als beroep land bouwer opgaf, conform de eis veroor deeld lot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De man. die reeds 12 keer veroordeeld is. had vorig jaar in Amsterdam mensen op straat aangesproken, zich daarbij voor doende als rechercheur. De aangespro kene werden dan verzocht „even mee t® gaan naar het bureau van de zedenpo litie".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2