m ZWOLSCHE COURANT MSN PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN Schade zal rond een milliard liggen Moskou breekt met Israël Dagblad voor Overijssel,Noord Qelderland en Zuid Drente Steeds meer hulp zendt het buitenland Joodse diplomaten in Hongarije gearresteerd Abonnementsprijs f 6,— p. liw., 47 ct p. w. -r\ 1 1 J 1 T 1 IJl J rr -r\ Uitgave Kon. Drukkerij en Uitgeverij van De der 10 ct p. w. Handelsadv. tarieven op aanvr. Dir mr H Dikkers, Hoofdred. mr J. C. de Wit Minister Drees (onder alle voorbehoud): Ramp van invloed op plannen tot belastingverlichting Dr Drees heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat van de watersnood een werkelijke raming van de schade nog niet is te geven, omdat men niet weet wat het dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Onder alle voorbehoud kon de minister-president zeggen, dat de schade rond een milliard zal liggen. Er is nog geen financieringsplan, ïn elk geval zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening van de Amerikaanse dollarhulp. Dat is echter geen nieuw beschikbaar komend bedrag. Om welk bedrag het zal gaan, is nog niet bekend. Onvermij delijk zal de ramp invloed hebben op de plannen, die de regering had ten opzichte van verlichting der belastingen. Dr Drees gaf uiting aan de bewondering der regering voor de „toe wijding, de inspanning en de heldendaden der vele naamlozen, die in de overstroomde gebieden hulp hebben verleend en nog verlenen". Ons land kan zijn taak aan, omdat de ramp een volk heeft getroffen, dat gezond en krachtig is, aldus de premier, die aan de andere kant de communisten scherp terecht wees, die de ramp misbruiken voor politieke propaganda. met betrekking tot het Rampenfonds zal zijn. Rekening moet ook worden gehouden met de hulp, die uit het bui tenland komt. Spr. is overtuigd dat degenen, die hebben bijgedragen, het normaal zullen vinden als bepaalde zorg door dit fonds wordt betaald. Het is geen armenzorg. De regering kan echter niets afwente len op het fonds, dat zelf kan beslissen. Het grote voordeel van het beschik baar zijn van particuliere hulp is een grotere vrijheid. De overheid moet al tijd vaste regelen volgen; een particu lier fonds kan meer rekening houden met speciale gevallen. De heer Reuter* (CPN) heeft be zwaar gemaakt tegen het geven van vergunning voor overwerk. De op brengst komt aan het fonds, verdub beld door de directies. De overheid heeft hier niets voorgeschreven; het is een uiting van het vrije bedrijfsleven. Het ligt bepaald buiten de bedoeling der regering vergunningen te weigeren. Bij Werkspoor besloot de fabrieks- kern, waarin ook EVC'ers en commu nisten zitten, over te werken. Later, toen de instructies waren gekomen, verzetten de communisten zich. (Zie vervolg pagina 2). Uitstel gemeenteraads verkiezingen in meest getroffen gemeenten Op het ogenblik, dat Amerikaanse soldaten bezig waren honderden Ne derlanders te redden, schold de (com munistische) heer De Groot een Ame rikaanse generaal uit. De vraag is gesteld of de ramp had kunnen worden voorkomen. De heer Gortzak vatte het aldus samen: „het Atlantisch pact heeft ons deze ramp Dr DREES Ons land kan zijn taak aan..., gebracht".Er is niet een ogenblik geweest, dat deskundigen dijken te zwak achtten en de regering herstel geweigerd heeft. Van de zijde der com munisten is niet gewaarschuwd. Bij de begroting van Waterstaat heeft de heer Gortzak vele punten besproken, alleen dit punt niet. Inplaats van het organiseren van een ministerraad, heeft dr Drees er zich des Zondags van vergewist, dat het mili taire apparaat in werking zou komen en toen hij die zekerheid had is hij 's middags naar een aantal plaatsen in het noodgebied gegaan. Hetzelfde de den de ministers Algera, Staf en Beel. Op de departementen waar men de zaken te regelen had, waren de dienst hoofden present. Op Zondag is niet alles bezet als op een door de weekse dag. Maar de vertraging is niet zo groot geweest. Om 4.20 is de heer Maris, dir.- gen. van de Waterstaat, al gealarmeerd en hij heeft zich met Dordrecht in ver binding gesteld. Tussen 5 uur en half zes heeft het ANP contact gehad met de perschef van Waterstaat en het Rode Kruis. De eerste dag zijn er veel verken ningsvluchten gemaakt. Het is betreu renswaardig, dat Schouwen en Duive- land de eerste dag niet in de aandacht is geweest. NAVO-verplichtingen worden Gezegd is in Amerika, dat ons land de NAVO-verplichtingen niet zou kun nen nakomen. Onze ambassadeur is ge machtigd dit tegen te spreken. Het Rampenfonds is een particuliere instelling, waarin vertegenwoordigers der regering zitting hebben, waardoor nauw overleg met de regering gewaar- borgd is. Het is onmogelijk thans reeds definitief aan te geven wat er gebeuren moet. De regering is de mening toege daan, dat men hier staat voor een ge meenschapstaak. Dat is niet noodzake lijk een overheidstaak. Het is niet pre cies af te bakenen hoe de verhouding Burgemeester geschorst op Sckouwen-Duiveland In het plaatsjfi. Noordgouwe c.p Schouwen-Duiveland is de burge meester geschorst, omdat hij zich tij dens de watersnood aan zijn plicht ont trokken heeft. De Nederlands Her vormde predikant, ds Barendrecht is thans belast met de waarneming van de taak van de burgemeester. KONINKLIJK ONDERKOMEN VOOR EVACUE'S - Evacué's uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden een koninklijkonderkomen in -paleis Het Loodat voor het herbergen van vluchtelingen uit de ramp gebieden door koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar werd ge steld. Foto: aankomst van een der bussen, die de bejaarde lieden ver voerden. aan de rechtervleugel van het paleis. DE KAMER DANKT HET BUITENLAND (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren een door de heer Romme ingediende motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarin de Kamer dank uitspreekt voor de van het buitenland ondervonden blijken van medeleven in de nationale ramp. De motie luidt: De Kamer, kennis genomen hebbende van de uiteen zettingen van de regering betref fende de watersnood 1953, bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de ster kende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen, en gaat over tot de orde van de dag. Russisch gezantschap in Tel Aviv gesloten. Israëlische gezant moet de Sovjet-Unie verlaten De Sovjet-linie heeft haar betrekkingen met Israël verbroken, haar ge zantschap in Teï Aviv gesloten en de Israëlische legatie in Moskou verzocht het land onverwijld te verlaten. Dit afbreken der diplomatieke betrekkingen geschiedt drie dagen nadat zich in de Russische legatie te Tel Aviv een ont ploffing voordeed, waardoor een deel van het gebouw ernstig werd bescha digd en drie personen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant, Jersjof. De Israëlische regering heeft de aanslag ver oordeeld, schadevergoeding beloofd en vele arrestaties verricht. In de straten van Tel Aviv zijn communistische demonstranten gisteren slaags geraakt niet voorbijgangers; er vielen talrijke gewonden. De politie moest gebruik maken van gummistokken om de vechtenden te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van vrienden der Sovjet-Unie". Het doel was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw van de Russische ambassade te Tel Aviv. Wanordelijkh eden in Tel Aviv ïn een door Tass uitgezonden offi ciële verklaring worden de veront schuldigingen van de Israëlische re gering van de hand gewezen, omdat die worden „gelogenstraft door talloze bewijzen van rechtstreekse deel neming van vertegenwoordigers van de Israëlische regering aan de haat- ..Een tweede springvloed van hulpgoederen In het vrachtkantoor van de KLM op Schiphol waren tot gister middag twaalf uur reeds 229.735 kg goederen voor onze getroffenen gepasseerd. Men spreekt op Schip hol reeds van een tweede spring vloed, namelijk van buitenlandse gitten! De leider van de wereldfederatie van oud-strijders is in ons land aangeko men en deelde mede, dat reeds ver scheidene organisaties in vele landen steun voor ons land hebben toegezegd Hij komt hier die hulp coördineren. De directie van de Wagons-Li ts afde ling Nederland schonk honderd dekens en een bijdrage van 10.000 gulden. Het personeel in ons land gaf 1750 gulden. Een zending van 8000 flessen wijn is uit Frascati in Italië gestuurd. Een Italiaanse fabriek stelde 500 wollen de kens beschikbaar. De bakkerspatroons in Italië hebben een millioen lire voor de bakkers in de geteisterde gebieden ingezameld. Vier in Venezuela wo nende Nederlanders stuurden een bui tenboordmotor naar ons land. Ver scheidene gemeenschappen van Shell- eriiployé's schonken grote bedragen; van twee verschillende kwam reeds 65.000 dollar binnen, fen grote actie van de Nederlandse kolonie voor ons land is aan de gang. Vijf en twintig duizend kronen is een geschenk van een van de grootste zagerijen in Zwe den Prins Rainier III, vorst van Mo naco. heeft een bedrag van twee mil lioen francs voor de getroffenen in ons land gegeven n Ubrendtsen Line in Amerika, de Mij v n -Ie ..Klvin: Enter prise", schenkt 5000 dollar. Het Noorse Rode Kruis heeft al 1,5 millioen gul den bijeengebracht. Aan goederen is voor 380.000 gulden ingezameld. In Canada liggen vijftig buitenboordmo- teren gereed voor verzending per Ca nadees regeringsvliegtuig naar ons land. Voor de slachtoffers in de drie getroffen landen is in Zwitserland meer dan drie millioen francs bijeen gebracht. Dezer dagen komt weer een zending van 1000 paar schoenen, 1000 waterdichte costuums en 2000 paar sokken naar ons land. Voorts heeft Noorwegen een voorstel gedaan 100 geprefabriceerde woningen naar Ne derland te zenden. Voor de drie landen zamelde men in Frankrijk meer dan vijftien millioen francs bijeen. Men schat, dat tot nu toe voor Nederland 2000 ton goederen is ingezameld. Een Franse fabriek heeft een montagewo ning beschikbaar gesteld. De medewer kers van het Franse persbureau A.F.P stuurden een vrachtauto naar ons land. Een autofabriek in Stuttgart schonk nog een ambulance-wagen. Tiendui zend mark komt van de gezamenlijke West. Duitse speelgoedfabrikanten. De stad Brunswijk stuurde een zending kleding en medische hulpmiddelen ter waarde van 130.000 mark. campagne tegen de regering van de Sovjet-Unie en het aanzetten tot vij andige handelingen tegen de Sovjet- Unie". Over de wanordelijkheden te Tel Aviv meldt Reuter nog, dat commu nistische sprekers in het centrum der stad voorbijgangers vanaf vrachtauto's hadden toegesproken. Toen één van hen, de secretaris-generaal der „Ver eniging van vrienden der Sovjet-Unie", dr Mosje Sneh, uitriep: „Er bestaat geen anti-semitisme in de Sovjet- Unie!", riepen toehoorders: „Weg met jou" en „leugenaar!". Een andere spreker was Mikoenis, secretaris-generaal der Israëlische communistische partij. Ook hem werd het verder spreken door uitroepen van voorbijgangers belet. Tenslotte wisten de communistische betogers het gebouw, waarin het Rus sische gezantschap is ondergebracht, te bereiken. Zij werden door de ge zant, Jersjof, ontvangen en zij ver zekerden hem, dat de vriendschap tus sen Israël en de Sovjet-Unie „zal blij ven groeien, totdat Israël deel zal uit maken van een vrije en gelukkige wereld". Toen de demonstranten het gebouw verlieten, werden zij door de menigte met kreten als „verraders!" begroet. Hier en daar hieven communisten juichkreten aan. REDDER VERLOOR ALLES Met de punterploeg uit Giethoorn, welke voor reddingswerk en hulp verlening in het geteisterde gebied werd ingezet, vertrok vrijwel on middellijk na de ramp. een Giet- hoornse jongeman, die daarbij de zorg over zijn zaak moest overlaten aan een paar, bij hem inwonende, bejaarde ouders. Gisterochtend nu, terwijl de jongeman nog onafgebro ken bezig was met het verdienste lijke werk, dat de mensen uit de Noordwesthoek daar verrichten, ontstond in zijn zaak te Giethoorn brand, tengevolge van een gasont- snapping en binnen het verloop van nog geen uur, was alles, wat hij en zijn ouders bezaten, in een vlam menzee opgegaan. Er was weliswaar een brandverzekering, maar de om standigheden waren zo, dat de jonge Gieterse, hiermede niet voldoende kan worden geholpen. Toen hij dan ook gisteren in de loop van de dag, de tijding van de brand kreeg, wist hij, dat hij plotseling zelf heel zijn hebben en houden verloren had. In Giethoorn en omgeving heeft dit geval veel medeleven met de getrof fenen opgeroepen en men vraagt zich af, of er geen aanleiding be staat, om zich gezamenlijk het lot aan te trekken van deze redder, die nu zelf zozeer hulp van node heeft. Het wil ons voorkomen, dat daar toe alle aanleiding bestaat. HET BEDDEGOED WORDT TE DROGEN GEZET - Een boerderij tje langs de weg Halsteren-Steen- bergen in het overstroomde gebied van Bergen op Zoom is droog ge vallen. Allereerst hebben de be woners het beddegoed naar buiten gebracht om te drogen. LICHTE VORST Het KNMI deelt mede: Na het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord- Oostelijke luchtstroming naar onze omgeving door. Ten gevolge hiervan wordt nu koudere lucht van uit het Oostzeegebied aan gevoerd, zodat verwacht moet worden dat de temperaturen in het gehele land tot enkele gra den beneden het vriespunt zul len dalen. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk, strekt zich nu van Noord-Rusland via Scan dinavië naar Schotland uit. Bo ven het Middellandse Zeegebied daarentegen blijft de luchtdruk laag, zodat zich over grote delen van West- en Midden-Europa een krachtige Noord-Oostelijke luchtstroming handhaaft, waar door de eerste paar dagen voort durend koude lucht naar onze omgeving getransporteerd zal worden. De eerstkomende 24 uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te verwachten, waarbij de laagste temperaturen zullen op treden in het Zuid-Oosten van het land. Koningin bezocht Zeeland Onvergetelijk was voor Sint Anna- land het bezoek van koningin Juliana, dat zij daar gisteren heeft gebracht. De koningin landde per helicopter op het schoolplein. In de Rode Kruispost liet de koningin zich door verscheidene autoriteiten voorlichten over de si tuatie. Ondanks al het leed wapperde van de toren de driekleur. Ook andere plaatsen op Tholen werden bezocht. Eerder op de dag had de koningin per boot een bezoek aan Schouwen-Duive land gebracht. Daar bezocht zij o.m. het R.K. ziekenhuis. In het stadhuis werden vele personen, die bij de hulp verlening werkzaam zijn, aan de vor stin voorgesteld. Op straat onderhield zij zich met verscheidene omstanders. Snelle was van de rivieren in België Terwijl nieuwe sneeuwstormen het verkeer in de Ardennen bemoeilijken, stijgt het peil van de Belgische rivieren snel tengevolge van hevige regens in West-België en de hiermee gepaarde gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waardoor talrijke landerijen zijn ondergelopen. Het ministerie van Financiën heeft de Kamer van Afgevaardigden mee gedeeld, dat de kosten voor het herstel van de dijken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn vernield, officieel op een milliard Belgische francs worden geschat. De schade, di® particulieren hebben geleden, wordt eveneens op een milliard geraamd. Prof. Benedek behandelde Worosjilof „Rot-Weiss-Rot", het Weense, onder Amerikaans toezicht uitzen dende radiostation, meldt dat de Hongaarse gezanten te Washing ton en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen, Toen zij in Boeda pest aankwamen, werden zij on verwijld in arrest gesteld. Ook de Joodse professor Lazlo Be nedek, deskundige op het gebied van zenuwziekten en intiem vriend van president Rakosi is gearresteerd. Zijn arrestatie houdt mogelijk verband met het arresteren van Joodse Kremlin- artsen, daar professor Benedek voor aanstaande Russische persoonlijkhe den, onder wie maarschalk Worosjilof, heeft behandeld. Van neutrale diplomatieke zijde wordt vernomen dat 1500 Joodse com munisten in December jl. uit de te Boedapest gevestigde Joodse gemeen schap zijn getreden. De Hongaarse communistische autoriteiten hebben thans echter bepaald dat leden der Joodse gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten, „opdat de Zionisti sche agenten in de Hongaarse commu nistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen verbergen". Het politieke bureau van de Oost- Duitse Socialistische Eenheidspartij (SED) heeft Woensdag de eerste re sultaten van de vorige maand begon nen zuivering in de industrie bekend gemaakt. Drie afdelingshoofden van het staatssecretariaat voor kolen zijn we gens „grove onachtzaamheid" ontsla gen. Twee anderen, onder wie de com munistische staatssecretaris voor ko len en energie, Fritsch, hebben een be risping gekregen. De betrokkenen worden verantwoordelijk geacht voor het feit, dat vorig jaar slechts 2.850.000 ton steenkool in plaats van de geraam de 4 millioen ton werd gedolven. In het partijrapport wordt voorts gezegd dat de mijnwerkers te veel da gen verzuimen, omdat de leidingge vende functionarissen niet voldoende toezicht uitoefenen. Voorts zijn verscheidene leden van de SED, die zititng hebben in de spoor wegdirectie te Halle, uit de partij ge zet, van hun functies ontheven en door de staatspolitie in hechtenis genomen. Prof. Tliijsse komt terug uit V.S. Op verzoek van Ned. regering Prof. ir J. Th. Thijsse, een van Ne derlands meest vooraanstaande deskun digen op waterstaatkundig gebied, zal, naar aanleiding van een telegrafisch verzoek van de Nederlandse regering, Maandag per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Prof. Thijsse kwam acht dagen ge leden in Amerika aan om gastcolleges te geven aan de universiteit te Michi gan. Hij is een var. de ingenieurs, die zeer nauw betrokken waren bij 't plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Wa terweg en de Wester-Sehelde af te slui ten. Naar aanleiding van het Nederlandse plan om de waterkeringen te verbete ren, zei prof. Thijsse: Over ongeveer vijftien jaar zouden wij onkwetsbaar geweest zijn voor overstromingen. In dien de natuur ons de tyd gegeven had, zouden wy klaar geweest zyn. De Bilt verwacht t Van Donderdagavond tot Vrij dagavond (opgemaakt te 10 u,). LICHTE VORST. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krach tige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon op 7.58, onder 17.45; maan op 7.39, onder 17.12. Tussen gisterochtend en heden ochtend 8 uur viel in Zwolle 1 mm neerslag. Temperatuur hedenochtend 8 uur 0 gr. Wind N.O. 5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1