srmm RESIDENTIE ORKEST 50 Stoop Een boek voor U? Nieuwe regeling voor werkloze hoofdarbeiders HET VADERLAND 2 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Van Otterloo geeft meesterlijke inter pretatie van Bmckners Achtste, Szymon Goldberg speelt Bach „Die Krone der Musik des 19. Jalirhunderts" is de 8ste Symphonic van Bruckner genoemd en in zekere zin is dit waar. Geen werk. behalve des meesters vijfde Symphonie, is zó groots opgezet, zó geniaal uitge werkt, bevat zulke verheven en schone gedachten, benadert zozeer het bovenaardse, geen werk is zulk een triomf van universeel kunstenaar schap, is zo vervuld van het God-in-ons. Dit is Bmckners persoonlijkste werk het eigen drama, het drama van de scheppende kunstenaar, die het hemelvuur naar beneden haalt en op aarde plaatst, die de spot onder gaat van de onwijze dwergen, die troost ondergaaj in Gods blijde natuur, die zijn kracht om te scheppen slechts vindt in de oerkracht van de eigen Schepper en die ten slotte door strijd en door strijd alleen, bekroond door de overwinning, de eeuwigheid ingaat. ..De bekroning der gehele muziek van de 19de eeuw" hoog steekt deze sym phonie uit boven alle werken in hon derd en meer jaren geschreven, de kracht voor dit werk vond Bruckner in zich zelf. door de vonk der genade, der genia liteit. maar ook doordat hy zich zelf bleef, niet mee deed aan modegrillen, de man van 't land, die kracht vindt in de bodem die hem voortbracht, in het Geloof van vader op vader hem inge plant en overgedragen, de man die kin derlijk bleef tot in hoge ouderdom, maar juist daardoor groot en onverzettelijk, met het geloof in zich. dat slechts kinderen hebben en dat groten groot maakt. Dit werk verraadt zijn geografische oorsprong sterker dan ieder ander Bruckner zelf schetste eens deze sym phonie als, de karaktertekening van oe ..Deutscher Michl", een uitdrukking die de jongere generatie, die andere Duitsers- heeft leren haten, niet meer kennen. Ze ker is 't dat de Meester met deze Duitse Michl zich zelf tekende, de eenvoudige aan het land verbonden mens. Hugo Wolf heeft over dit werk eens uitgeroepen: ..eerst over duizend jaar zal men dit werk verstaan". Thans is er een zestig jaar verlopen sedert de ge denkwaardige eerste uitvoering en men is niettemin geneigd te geloven, dat men nu reeds in staat is de schoonheid van Bruckners muziek tenvolle te onder gaan. En dat zal nog sterker worden, naar mate men meer zulke uitvoeringen hoort. Willem van Otterloo ontwikkelt zich steeds meer tot een van de beste en grootste Bruckner-interprieten van dit ogenblik. Hij bouwde het werk op met grote lijnen, brokstuk op brokstuk sta pelend, beheerst en geladen, van hoogte punt naar hoogtepunt, maar ook zonder de daartussen liggende gedeelten te ver geten. Integendeel zoals de bergen en dalen gezamenlijk het landschap vormen, zoals licht en schaduw onafscheidelijk naast elkaar behoren, zo zette hij hier licht en donker naast elkaar en woog de middenkleuren af tot een harmonisch geheel. Zijn tempi zijn vlot, hier en daar geeft hij een accelerando, dat er niet staat, maar dat is niet erg. want het verhoogt de spanning. Geen symphonie is zo moeilijk te dirigeren geen sym phonie valt zo gemakkelijk aan brokken uit elkaar, de dirigent die dit alles vijf kwartier bij elkaar kan houden, heeft werkelijk een opmerkelijke grootheid. Na zulk een uitvoering van zulk een werk kan men eerst constateren hoe ons orkest de laatste jaren is vooruitgegaan! Voor de Pauze speelde Szymon Gold berg het a-mol-Vioolconcert van Bach. Het is eigenaardiig te constateren dat alle elementen van Bruckners werk hier reeds in alle volmaaktheid aanwe zig zijn. De tijd van het ontstaan geeft natuurlijk aan alles een andere kleur, maar in wezen is de oorsprong van beide toondichters dezelfde. Vooral in het zangrijke Andante muntte de grote violist uit. De hoekdelen werden helaas ietwat ontsierd door grof- en ongelijkheden in de begeleiding. Het concert werd begonnen met het Air van Bach ter nagedachtenis van dr Alexander Loudon, de voorzitter van het Res. Orkest, de man die zo ontzettend veel gedaan heeft om het ensemble de hoogte, die het gisteravond demonstreer de. te doen bereiken. Geen betere post- hume hulde was echter mogelijk dan de uitvoering van Bruckners Achtste Sym phonie. want zij bewees dat dank zij de initiatieven en het doorzettingsvermogen van dr Loudon, ons orkest in korte tijd een van de schoonste van Europa is ge worden. C. v. Stichting toneelgroep theater te Arnhem Het college van B. en W. te Arnhem oppert het plan om voor 1953 een subsi die van f 12.000 en voor 1954 en 1955 een subsidie van f 20.000 'sjaars te verlenen aan de „Stichting Toneelgroep Theater", onder voorwaarde dat het Arnhemse ge meentebestuur in de voorbereiding van de op ie maken stichtingsacte wordt be trokken. De pogingen van de provincies Gelderland en Overijssel om als onder deel van de landelijke cultuurspreiding te komen tot de stichting van een eer- ste-rangs-toneelgezelschap in het Oos ten des lands, blijken thans tot concrete resultaten te hebben geleid. Van het ministerie van O.. K. en W. is namelijk de mededeling ontvangen, dat voor deze te vestigen toneelgroep op een regerings- bijdrage van f 80.000 per jaar mag wor den gerekend. Aan de rijkssubsidie wordt de voorwaarde verbonden, dat het Oos ten van het land een gelijke bijdrage als het rijk beschikbaar stelt. De provinciale staten van Gelderland hebben inmiddels een subsidie van f 15,000 beschikbaar gesteld en het provinciebestuur van Overijssel heeft de staten van dat ge west voorgesteld een subsidie van 10.000 beschikbaar te stellen. De meeste van du daarvoor in aanmerking komende gemeenten in Gelderland en Overijssel hebben verder hun medewerking toege zegd. De verwachting bestaat tevens, dat ook op financiële medewerking van het bedrijfsleven mag worden gerekend. Met een jaarlijkse bijdrage van in to taal f 160.000. zal een alleszins verant woorde exploitatie kunnen worden ver kregen. HET VADERLAND Jaar geleden 12 Februari 1903 Onder de wierdrogers op het eiland Tessel heerscht groote ontevredenheid, wegens de ongeregelde uitbetaling van hun loon. Voor het in 1901 bewerkte zee gras moet aan deze werklieden nog niet eens het geheele loon zijn uitbetaald. Door belanghebbenden is een vergade ring gehouden, waarin besloten werd" een paar wierdrogers ter audiëntie te doen gaan bij den Minister van Finan ciën en tevens te verzoeken de wier- waarden niet meer ie verpachten aan de gemeente Wieringen, tenzij vooraf de loonen voor maaiers en drogers goed geregeld worden. Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Hendrik Hagenaars Hoek Als u het m ij vraagt, dan vind ik, dat wij het zo maar moesten houden. Ik bedoel: wij zijn, al zeggen wij het zelf, zo aardig voor elkaar geweest, méér dan aardig: "wij zijn, al zeggen wij het zelf, ontroerend goed geweest voor onze medemens die in nood verkeert. Ik heb alle blijken van grote opoffe ring gezien die de mensen den mensen gegeven hebben. Ik heb zélf gezien hoe een man die een Zondags en een daags pak had, zijn Zondagse pak uittrok en zijn daagse pak aantrok en zijn Zondagse pak weggaf voor de slachtoffers van de ramp. De mensen hebben zich prachtig gedragen. Zouden wij het dan zo maar niet houden? Een beetje begrip tonen voor den an der, ook wanneer hij niet in nood ver keert? Minder critisch zijn jegens de andere en critischer jegens ons zelf? Wanneer ge zo iets zegt loopt ge altijd gevaar, om het zo maar eens te zeggen, een weinig zemelachtig te worden, een beetje prekerig, een zachtaardig zede meestertje. Het verwijt van „begin nou eerst maar 's bij je zelf, vóórdat je met je mooie praatjes komt" ligt vóór in de mond. Dat maakt het schrijven van een stuk je als dit nogal moeilijk. Maar nog midden in de ervaring van al het goede in de mensen, wordt het misschien toch verstaan en niet m i s- verstaan. wanneer ik zeg, dat wij het zo maar moesten houden. Vriendelijk voor elkaar zijn als het kan en niet onvriendelijk als het niet nodig is onvriendelijk te zijn. Het zit 'm niet alléén in dat Zondagse pak en in een postwissel aan hei Ram penfonds. Dat is mooi, maar er komt, gelukkig, ook weer een andere tijd. De tijd dat we een ander vóór kunnen laten gaan bij de tram; dat we een oude man met zijn zware koffer kunnen hel pen of alleen maar iets vriendelijks zeg gen tegen iemand die dat nodig heeft. Het klinkt een beetje prekerig. Maar lk méén het. En daarom zèg ik het maar. Lezing door Hclla S. Haasse Voor leden van de Boekenclub B. Z. (Vereniging van personeelsleden van het Bedrijfschap voor Zuivel) en belang stellenden, sprak voor een aandachtig gehoor de schrijfster over haar laatst verschenen roman „De Scharlaken Stad". De Voorzitter, die de bijeenkomst opende, de heer J. M. J, Waltheer, kon mededelen, dat door de Boekenclub M. V.O. en B.Z de intekening was verzorgd onder de personeelsleden voor het boek „Rampenfonds", de opbrengst bedroeg ruim f 1500, De Schrijfster die daarna het woord verkreeg, begon met een rechtvaardiging van haar wenk de „historische roman", Enerzijds hoort men critiek van histo rici, die van mening zijn dat de histori sche roman subjectief zou zijn. Zij toon de aan, dat de historicus de geschiede nis eveneens vanuit een bepaalde ge zichtshoek beziet. Weer anderen achten het niet juist de historie geweld aan te doen door perso nen die geleefd hebben, uitspraken in de mond te leggen en handelingen te la ten vertichten. die niet tot de werke lijkheid gerekend kunnen worden. :T.egenover.-dit alles staat de, mening van de schrijfster dat de historische ro man wel degelijk recht van bestaan heeft. Bovengenoemde bezwaren zijn slechts van ondergeschikt belang. Met terzijde stelling van de schrijvers van de vie romancee. het cloak and dagger-avonturenverhaal; al die boeken, die geschreven worden om het grote pu bliek te bereiken, is schrijfster van me ning dat het de serieuze schrijver erom te doen is, en zo is het zeker bij haar, die dingen die belangrijk zijn. het es sentiële waar het in het leven omgaat, vorm te geven na langdurige innerlijke strijd. De strijd waarom het in dit leven gaat: het zijn of niet zijn, vindt historisch ge stalte in de figuur van Giovanni Borgia, de mens die zijn afkomst niet weet. zijn toekomst niet kent. Het mysterie van zijn geboorte tot oplossing te brengen, zag hij als zijn levensopgave. Gelukt is het nimmer. Wel heeft de onzekerheid hieromtrent hem afgehouden van zijn eigenlijke le vensopgave, de levensopgave aan ieder van ons gesteld: „creatief werkzaam te zijn, de bewustwording op te voeren tot de hoogst mogelijke graad van ontwik keling. Om deze figuur heen groeperen zich sterker persoonlijkheden: Michelagniolo Buonarotti. Vittoria Colonna. Niccole Macchiavelli en Francesco Guicciardini. Al deze figuren werden nader toege licht en tenslotte besprak de schrijster de bijzondere composities van haar ro man. Na de pauze las Hella S. Haasse op voortreffelijke wijze enkele gedeelten uit haar werk voor. De dirigenten van het a.s. zomer seizoen in het Kurhaus Na afsluiting van de komende Holland Festival concerten op 15 Juli 1953 zuilen de Kurzaaleoncerten van Het Residentie Orkest in de periode van half Juli tot half September achtereenvolgens geleid worden door Josef Krips (2 concerten), Willem van Otterloo (2 concerten). Mario Rossi (4 concerten) en Antal Dorati (8 concerten). De voor Nederland nieuwe verschijning van de Italiaanse dirigent Mario Rossi is belangwekkend sinds deze figuur tijdens de jongste Salzburgse muziekfeesten grote aandacht wist te trekken: bij deze gelegenheid verving hij met opzienbarend succes de plotseling ziek geworden diri gent Furtwaengler. De Duitse romanschrijver Thomas Mann heeft uit handen van de vroegere Franse Minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman het Of ficiers Kruis van het Legioen van Eer ontvangen Zó kunnen geiten worden! Het is „Googie", enige maanden geleden de hongerdood nabij in de bergen van Wales gevonden, en liefderijk opge nomen ih het gezin Firbank. Vain 14 Febr, t/m 7 Maart wordt irn de Rumetza'len Bermewitz aan het Nba:d<- eimtie een expositie van werken door Oswald d'Aumerie gehouden. De gehete opbrengst van de verkoop komt 'het Nationaal Rannpenfooidis ten. goede. De kunstschilder A. J. Zwart heeft een aantal teikeminigen vein de wa tersnood biij kuinis'ühandeil „De Poort", Woordeinde 144a, geëtaleerd. De op brengst van de verkoop zial geheel wor den afgedragen aan het Nationaal Ram penfonds. De toneelspeler Leo de Hartogh, die bij het gezelschap van Johan Kaart optreedt, heeft zioh voor het volgende seizoen aangesloten bij het R ot te r- dams Toneel Gezelschap, dat onder leiding staat van Ko Arnoldi. De Stichting Contact-Cen trum Nederlandse Musici zal -24 Februari a&, een selectie -voor;vocalis ten organiseren ih Difigentia. In.de jury -hebben o.a. zitting de Engelse zangeres Nancy Evans. Annie Woud, To van der Sluys, Theodora Versteegh, Felix de Nobel en Frans Vroons. Deze selectie is niet toegankelijk voor publiek. Duitse deskundige acht uit levering van Bredase gevangenen mogelijk Prof. BilS'inger van de universiteit te Freiburg, heeft im zijili deskundig advies, uitgefaraohit ten behoeve van> het Ober- liaindesgerichit 'te Duisseldonp, verklaard, dat de Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uiitleverlngsver- pldohlingen wordt gegarandeerd, een voldoende basis vormt voor de uitleve ring ven de in, Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen. De Duitse wet geving bepaalt, cat bij afwezigheid var een uitleveringsverdrag in concrete ge vallen een aoccord1 inzake de uitlevering kan, worden getroffen, mits daarbij we- darkeri®he id' wordt gegarandeerd'. Nieuwe directeur Leeuwarder gevangenis Tot opvolger van de heer A. Jansen is bij K.B. benoemd 'tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwfu den de heer A. Wedzioga, voorheen di recteur van, de Bijzondere Strafgevange nis voor Jongemannen te Ziitphen. Henri M. J. Blomjous f Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J, Blom jous. in leven gedurende vele jaren pre sident-curator van de R.K. Economische Hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer eii directeur- van 'öe w o?s ns tof f C n f ahVie k' J, -A.- Blomj ous N.V. te Tilburg.-- Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse. Leeuw. ridder in de Orde var de H. Gregorius de Grote en comman deur in de Orde van de Kroon van Roe menië. Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zij'n geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: Wanneer een geleerde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in zijn laborato- n bezig is. wordt hij algemeen gepre zen, omdat hij zo geheel opgaat in de wetenschap. Wanneer een schilder alleen maar aan zijn kunst denkt ook als zijn handen er niet mee bezig zijn, looft men zijn overgave. De fabrikant, die door dag en nacht te werken, een belangrijk bedrijf opzet, wordt aan de jeugd ten voorbeeld gesteld. Kortom, de wereld, stelt het op prijs wanneer iemand zich met hart en ziel, volkomen en altijd gééft aan één ding. En men beweert, niet zonder reden, dat alleen op die wijze iets groots en goeds tot stand kan komen. Maar, door een van de onredelijkheden welke het bestaan kruiden, geldt dat niet voor schrijvers. Hij en hij alleen behoort zich met alles en nog wat te bemoeien. Wanneer hij uitsluitend op gaat in zijn werk noemt men hem, met een vies gezicht: een letterkundige, een literator of wat. behalve een germanisme, het ergste der scheldwoorden is: een lite raat. En de schrijvers, deze afwijking der openbare mening kennende, haasten zich er zich bij aan te passen. Zij schimpen het hevigst van allen op de letterkunde en zij leggen sterk de nadruk op hun be langstellingen en bezigheden buiten de letterkunde. Een wiskunstenaar mag, zonder schaamte, niets anders dan wiskunste naar zijn, een predikant alleen maar pre dikant, en zo een rechtsgeleerde, een of ficier, een koopman, een muzikant, een toneelspelerHet wordt, immer en te recht. is een bewijs van liefde en door zettingsvermogen beschouwd, wanneer iemand zich met één aangelegenheid bezighoudt met de bedoeling waarin op den duur uit te blinken. Versnippering wordt als een teken van oppervlakkig heid opgevat, wat het ook inderdaad is. Maar alleen die arme schrijversAls hij zegt. dat hij leeft voor het schrijven, dat er buiten de letterkunde niets voor hem bestaat, dat hij aan niets anders kan denken, dat hij voor de poëzie geboren is. en er voor sterven wil; noemt men hem minachtend en smalend: „een letterkun dige". En hij wordt pas aannemelijk wan neer hij doorslaat over zaken welke hem niét aangaan en waar hij geen belang bij heeft. Hij moet zich bezighouden met staatszaken, met staathuishoudkundige onbegrijpelijkheden, met internationale verwikkelingen, hij moet er over alles en nog wat zijn woordje meepraten. Hij moet alles doen om het feit van zijn schrijverschap te verbergen. Van waar dat onderscheid? Waarom kan een schrijver met. goed fatsoen niet doen wat ik doe en zeggen: ik ben schrijver, niets anders en niets méér dan- schrijver? Ik wil ook niets ders-en niets méér zijn. Ik houd mij van 's morgens tot 's avonds laat met de let terkunde bezig, als ik mij tenminste met iets bezig houdt, Ik heb in de loop dei- jaren enige ervaring op dat gebied ver worven; een en ander dit onderwerp be treffende opgestoken. Ik weet niets van politiek en ik wil er niets van weten, ik houd mij niet 'bezig met bedrijvigheden waar ik niet toe aangelegd en voorbereid ben. Ik vind het doodgewoon een letter kundige te 'zijn en niemand maakt my boos als hij mij, hoe boosaardig ook be- Bijbelse Knooppunten door Dr M. A. Beek en Dr J. M. de Jong. Dit is een alleraardigst boek. Er wor den twee en vijftig Bijbelse beelden in behandeld en wel op tweeërlei wijze. d.w..z elk gedeelte wordt op twee ma nieren voor ons gezet. Het eerste wat we krijgen is een exegetische aanpak van zulk een gedeelte, waarbij wij ge leid worden én door een zeer deskundige kennis omtrent oorsprong van de tekst en het geestelijke milieu waaruit deze voortkwam, én door een kennis van het landschap dat door eigen waarnemen is verworven. Vervolgens echter wordt ons1 een meditatieve beschouwing geboden. Hoe heeft deze opzet alle zin. Want het Bijbels gegeven is door tijd en plaats bepaald, is temporeel en locaal bepaald. En toch bergt het eeuwige boodschap, die als zodanig van alle tijden is; die is up to date ook nu. Van harte kunnen wij dit werkje aan bevelen. Het zal ieder die er zich in ver diept voldoening geven, althans hen die gebaat willen zyn by een verantwoorde, moderne en vrome bespiegeling over wat „het Oude Boek" te brengen heeft. F. DISCONIEUWS Sonate Op. No. 3 in C dur en So nate op. 31 No. 2 in d mol van Beethoven, gespeeld door Wil helm Backhaus. (Decca LXT 2747) De eerstgenoemde sonate wijst in de toe komst. Dit werk is wat de vorm betreft de eerste echte Beethoven-sonate, niet wat de inhoud aangaat, ofschoon het werk vol zit met voor die tijd revolutionnaire nieuwigheden en zelfs stoutigheden. Het werk is typisch concertant, hetgeen blijkt uit de cadenzen, die Backhaus zeer dich terlijk speelt het niet zo belangrijke passagewerk echter zet hij op de achter grond en daardoor krijgt het stuk wei een zeer sterke structuur. De nummering op de sierkaft is, wat betreft de tweede sonate, fout. Op 37 zoals er staat, is het derde pianoconcert en deze sonate is opus 31 No. 2. Prachtig zet Backhaus al direct met het statige begin het hartstochtelijk woelige Allegro in. Ook hier vallen de recitatieven in hel Largo op door de duidelijke en ge voelige declamatie. Zulk soort werken moest men eigenlijk altijd horen door een man als Backhaus, die nog typisch tot de oude garde be hoort en die zijn hele leven bewust heeft nagedacht over alle rijkdommen, die hier verborgen liggen. doeld, voor letterkundige uitmaakt. Ik bén het. En een dubbelovergehaalde, En ik geloof dat men er verstandig aan doet zich, in dit korte leven, aan één zaak ge heel te wijden. Alles wat groot en goed genoemd wordt, kwam tot stand door een tot het uiterste doorgevoerde eenzijdig heid. Ja, laten wij eerlijk zijn: om iets, wat ook, van enige betekenis te berei ken, moeten wij doelbewust en koppig eenzijdig zijn. Ik ben liever een, hoezeer ook geringschatte, „letterkundige", dan een manusje-van-alles, die als het er op aankomt toch altijd een manusje-\ niets blijkt te zijn. Hogere beloning op werk- objecten De staatssecretaris wam Sociale Zaïken heeft zijn' goe-dikeurimig gehecht aam nieu we riohtiliijmen voor die plaatsing- en die beloning vam werkloze hoofdarbeiders op werkobjecten. Met betrekking tot de indeling der ta ken zijn vier groepen gevormd', verband houdende met het niveau der werkzaam heden, De beloning zal zijn afgestemd op de aard' der te verrichten taken Het loonsdhema. dat is ingedeeld in vijf ge- meerateklassen, vermeldt voor de een voudigste werkzaamheden voor perso nen van 32 jaar en ouder een weekloon van 50,36 in de eerste gemeentekLasse. Voor de groepen 2, 3 en 4 zijn deze be dragen resp. echter van 42 jaar af ƒ63,20, 76.75 en ƒ87,30. Indien de hoofd arbeider uitmunt door bijzondere presta ties en toewijding met betrekking tot het werk. kan hem een toeslag van 5 pet op zijn iocm worden gegeven. In zee-r| bijzondere gevelflen kan, met toestem ming van de minister, deze toeslag tot 10 pet worden verhoogd. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaateimgskam- sèn ih het normale arbeidsproces ir de gelegenheid worden gesteld geduren de een beperkt deel van de werktijd deel te nemen aan cursussen e.d. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een commis sie in, waarin o.m. zitting hebben ver tegenwoordigers van de bij de Stichting van de Arbeid aangesloten organisaties ven werknemers. De regeling, die gedateerd is op 2 Fe bruari 1953, heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op genoemde datum op een werkobject werkzaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werkobject werk. zaami waren, maar niet meer op 2 Fe bruari 1953 tot 29 December 1952 Ontslag bij arbeidsovereen komsten De minister van Justitie heeft een wij ziging gebracht in het wetsontwerp „wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten". In geval van tuberculose komt het niet zel den voor, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist in dergelijke gevallen psychisch voor de zieke arbeider moei lijk te verwerken zijn. Daarom wordt nu voorgesteld, het ont slag twee jaren, in plaats van een jaar na het optreden der ziekte te doen in gaan. Hij brulde dit laatste woord bijna en voor wij van onze verrassing bekomen waren, was hij de hut uitgesneld en in de richting van de aanlegplaats verdwenen. We wisten niet wat te zeggen. We keken elkander aan met verbaasde ogen en begonnen dan te schateren van het lachen. We waren volkomen vergeten, dat de Maquiritares voor wie wij nota- bene op stap waren gegaan ook bijna helemaal naakt waren en zich eveneens met rode verf beschilderden! Als het in derdaad Maquiritares waren geweest, wat hadden ze dan wel moeten denken van die twee blanke blote mannen, daar plotseling voor hun hut opdoken als waren ze uit do hemel gevallen en die geen andere bagage schenen te bezitten dan een bundel pijlen en bogen van de Guaharibo's en die slechts één woord schenen te sproken: atchika, dat ook al van de Guaharibo's afkomstig was! Maarwie weet waren hot toch Guaharibo's geweestEmiliano kwam onverrichterzake terug.- Hij had hen niet r te pakken kunnen krijgenWe streken ons in onze hangmatten uit en vielen in slaap. De volgende morgen tegen een uur of tien, hoorden wij buiten het geluid van voetstappen. Het kwam van de kant van de aanlegplaats en kwam snel naderbij. En plotseling dook het grote borstelige hoofd van Marguerite in de deuropening op. Hij lachte. Ditmaal had het drietal succes gehad. Twee prachtige kano's lagen in het haventje op ons te wachten en José maakte ons gelukkig met een grote verse cassavekock! Vijf minuten later voeren we de Ven- tuari op, die we stroomopwaarts begon nen te volgen. We hadden nog geen vijf honderd meter afgelegd, of er sprong plotseling een hartstochtelijk gehuil op van achter het oeverhout. De Guaharibo's waren te laat gekomen. José spuwde eens in het water en peddelde zonder een woord te zéggen verder. Na een tocht van enkele uren bereik ten wij een kleine haven vol kano's. Een modderig pad leidde naar een grote okerkleurige hut van hetzelfde type als waarin wij de nacht hadden doorge bracht, maar ditmaal steeg er een blauwe rookpluim uit het dak omhoog. Eindelijk, waren we dan waar we wezen wilden. José leidde ons achter de hut langs naar het reizigersverblijf waar zijn hang mat al bleek te zijn opgehangen. Wij haastten ons zijn voorbeeld te volgen en torwyi wij daarmee bezig waren, kwa men er enkele mannen de grote hut uit en daarna nog een paar, er kwamen steeds meer mannen te voorschijn, die zich allemaal om ons heen posteerden, leunend tegen de pilaren van de rancho en onB zwijgend opnamen. Ze waren allen jong, naakt en athletisch gebouwd. Hun lendenen waren omgord met een grote gualyuco, waarvan een slip tussen de dijen tot op de grond hing. Brede arm banden, ruitvormig versierd met kleine blauwe en witte kraaltjes, spanden om hun biceps. Om hun hals hing een ket ting van wol en kralen van dezelfde kleur, waaraan een driehoekig gepolijst stukje zilver bengelde, dat scherp afstak tegen hun met rode arabesken beschil derde borat. Hun enkels waren omwon den met smalle strengcltjes gevlochten haar. Ze glimlachten, wisselden slechts nu en dan een enkele discrete opmerking onder elkaar en rookten zwijgend hun lange sigaretten van groene tabak, die in een rose, vliesdun stuk bast waren gerold. Na een tijdje kwamen er ook enkele vrouwen uit de grote hut te voorschijn. Ze droegen een groot aantal zwarte aar denschotels, gevuld met een soort stamp pot van vis en Spaanse peper, alsmede een grote gevlochten korf zwart geel van kleur vol verse cassave. Ze zetten een en ander ergens midden in 'de rancho op de grond neer. Zo waren naakt tot het middel en de franjes van hun kleine kralenschortjes ritselden zachtjes bij al hun bewegingen. Een oude man had plaats genomen achter de schotels. Dit was de heer des huizes. Alle jonge lieden volgden zijn voorbeeld en Catire nodigde ons uit dit eveneens te doen. De maaltijd nam een aanvang. Toen de schotels en de. korf leeg wa ren, brachten de vrouwen drie grote kalebassen binnen. Ze waren gevuld met vloeistoffen en gingen van mond tot mond. Eén bevatte jamswortelgelei, één bananenpurée en de derde yaraké. Toen de maaltijd die precies een kwartier duurde was afgelopen, lieten wij ons verzadigd in onze hangmatten vallen. „Zoals je ziet", zei José, „heb ik alle muohado's by elkaar getrommeld. Ze willen ons graag helpen met het ophalen van jullie bagage. Er komen er nog meer. Ik heb aangeklopt bij alle hutten langs de Ventuari. Het zijn flinke muoha do's. zoals je ziet. en ze kunnen goed wer ken. Ze moeten goed beloond worden en als we ooit nog eens die varkens van een Guaharibo's tegenkomen, wees er dan van overtuigd, dat we alles zullen terugnemen wat ze ons hebben afge stolen!" Vastgesteld werd, dat de komende dag een rustdag zou zijn en dat we de dag daarop 's morgens vroeg zouden ver trekken. De Maquiritares, opgewonden door het verhaal, dat Catire en Emiliano hun over ons avontuur verteld hadden, maakten een heel wapenarsenaal klaar voor geval wij onderweg nog een ont moeting met de beruchte „wilde zwij nen" zouden hebben. Toen het uur van vertrek was aangebroken, waren de zes prachtige kano's, die in de haven op ons lagen te wachten, letterlijk volgestouwd met massa's bogen, pijlen, „escopetas". blaaspijpen, kokers met gifpijltjes en drie tot- vier meter lange lansen van hard hout en voorzien van ijzeren punten, (Wordt vervolgd) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken VAM oe DAG No. 18 Omschrijving. Horizontaal: 1. voorwerp van gebonden rijs. 4. grond om de boerderij. 7. soort wa feltje. 8. rang. 10. herkauwer. 11. oorlogs god. 13. maat. 15. vertaler. 18. geestdrift. 20 lokspijs. 22 godin v/d vrede. 23. omgeslagen rand van kledingstuk. 24. groente. 25. de eerste hogepriester. Verticaal: 1. vrome hofjesvrouw. 2 lastig. 3. voorbijgaand gebruik. 4. telwoord. 5. af voer. 6. sprookjesfiguur. 9. behoeftige. 12. stijf. 14. half edelgesteente. 16. schande, smaad. 17. gering. 19. kleur. 20. voegwoord. 21. badplaats in Belgic. X 2. 3 y 6 Él 7 ct y lüj /O i§ /2. IÉ H /j H ts 7 WK te? '9 i zo 22 IÉ Hl ■0W. 23 Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 1. W.V.V. 3. duet, 7. vee. 9. Ida. 10. verzetten. 13, gebed. 14. wan. 15. des. 17. Suren. 20. uitwerken. 23. pee. 24. Ens, 25. Etna. 26 ing. Verticaal: 1. wee, 2. vergasten. 4. uitden ken. 5. Ede. 6. tang. 7. V.V.V. 8. leb. 11. zenuw. 12. teder 16. dupe. 18, rem. 19. ons. 21. let. 22, eng. HET VADERLAND NIEUWE COURANT Anno 1869 Uitgave en druk: De Courant HET VADERLAND N.V& Parkstraat 25-27 's-Oravenhage Telefoon154.346 Giro 1117*9 Directeur: TH. D. STRVJCK HoofdredacteurDr R'. VAN WJJK ABONNEMENTSPRIJZENf 24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f2.15 per maand- Losse nummers 6 conti 's Zaterdags 15 cent AD VERTEN TJEPRJJZE N: 32 cent per miUimeterregel.opcontracl van 26cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de f* wone prijs j Korte Metten BINNENLAND Onder auspiciën van het Royal Institute of British Architects zal van 25 Februari tot 28 Maart in de Henry Flo rence Hall een tentoonstelling worden gehouden van het werk, dat Nederlandse architecten na de tweede wereldoorlog hebben ontworpen of tot stand gebracht, getiteld Building in the Netherlands. Een dezer dagen zal de eerste van 22 opleggers, die de Aramco bij een carrosserie fabriek in Waddinxveen heeft besteld, verscheept worden naar Saoedi- Arabië. De stichting „De drie lichten" te Hilversum is haar activiteit begonnen; zij beoogt het verlenen van financiële steun aan artsen bij het doen van weten schappelijke onderzoekingen. De minister van Verkeer en Water staat heeft een regeling getroffen voor vergoeding van het vervoer in de ramp gebieden. Deze regeling bevat bijzonder heden over de wijze waarop rekeningen ingediend kunnen worden bil de autori teiten. Het bestuur der vereniging voor het houden van veetentoonstellingen te Utrecht heeft besloten de paasveeten- toOnstellingen te Utrecht en Rotterdam niet te laten doorgaan. De Delftse Groentenveiling heeft gistermiddag in de Stads Doelen haar 53e verjaardag gevierd. Het Nederlandse Genootschap voor document-reproductie wil bemiddeling verlenen ten behoeve van bedrijven en instellingen, die schade aan hun archie ven hebben opgelopen bij de overstro mingsramp. De burgemeester van Zuidland heelt professoren en studenten van de Leidse Univejsiteit en de T.H. te Delft uit naam van zijn zwaar getroffen gemeente dank betuigd voor de wijze waarop hulp Werd verleend. In het land van Heusden en Altena is men gistermiddag begonnen met het wegmalen van het water door middel van drie buitengemalen. In het verslag over 1952 van het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland wordt er op gewezen dat in verband met de sterke bevolkingsaanwas de Friese industrie per jaar met 10Uü man personeel moet toenemen. De bijzondere strafkamer van cie Rotterdamse rechtbank heeft de 30- jarige H. Z. "it Clarenton iFx deeld tot 3 jaar gevangenisstraf. z,y nao. in 1944 omderdiui'kers verraden. Tijdens de begrotingsvergadering van de gemeente Leeuwarden zei burge meester v. d. Meulen, dat naar aanleiding van vragen over het plaatsen van twee talige plaatsnaamborden, de wens is ge uit in afwachting van een nadere be slissing de status quo te handhaven. BUITENLAND De kosten van de werkzaamheden verricht voor de kroning van Koningin Elizabeth JI op 2 Juni a.s., zullen tegen het einde van Maart bijna 4 millioen gulden bedragen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het ingercedheid brengen van de Westminster Abbey cn het oprichten van tribunes langs de route, die de stoet zal volgen. In München wordt een driedaagse conferentie van het bestuur der interna tionale arbeidersbeweging gehouden, waaraan o.m. vertegenwoordigers uit Nederland deelnemen. Tengevolge van een sneeuwstorm zijn in Noord-Engeland en Wales ver scheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu reeds 3 dagen en honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergelaten De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft de parlementaire onschend baarheid van de Communistische afge vaardigde Mario Mantagnana opgeheven, opdat hij vervolgd kan worden op be schuldiging van belediging van de Paus en de Katholieke geestelijkheid. Hoessein Sirry Amer, voormalig commandant van het Egyptische korps grenstroepen en lid van „de ijzeren garde" van oud-koning Faroek, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens desertie, het aanstoken tot op stand tegen het regiem van gen. Naguib en het smokkelen van wapens naar Israel. Een Zwitserse vrijwilliger in Hitler's S.A., die het tot commandant van een concentratiekamp bracht, is te Bazel tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld we gens moord op tenminste 3 gedeti neerden. De voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden, voor on Amerikaanse gedragingen, Frank Velde, heeft gezegd, dat Russische spionnen in de Amerikaanse universiteiten zijn bin nengedrongen en de Russen hebben go- holpen bij het ontdekken van het ge heim van de atoombom. De commissie zal overgaan tot een onderzoek naar het communisme op de Amerikaanse hoge scholen. Op het strand bij Salerno "is tijdens een storm een levende walvis aange spoeld. De brandweer probeert het dier weer vlot te krijgen. Op het eiland Koje moest weder om een opstand van gevangenen worden onderdrukt, waarbij 5 gevangenen wer den gedood en 34 gewond. - Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft medegedeeld, dat hij met Juni zal aftreden, wanneer zijn termijn eindigt. Hij volgde in Juli 1950 David Lilienthal als voorzitter op en zal zijn advocatenpraktijk weer opnemen. Ploegkampioenen in Belfast. „Het boerenwerk is het vrolijkste en vol beloften".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2