Amateurzenders legden verbindings- net over rampgebied Charmante vrouw met enorme liefde voor het dier SIROOP Eenvoudige Haagse woning knooppunt van berichtendienst „May be" legde eerste contact uit Zeeland Chimpansee-baby en tijgerwelp als huisdieren TWEEDE BLAD PROVINCALE DRENTSCHE EN ASSER COURANT DONDERDAG 12 FEBR. 1953 No. 3fi „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd Iverkouden kinderen" dat gehoest met:j KIN DER-HON1NG JH Commando's terug uit Suriname Met het m.s. Cottica van de KNSM zijn Woensdagmorgen tachtig militai ren van het corps commandotroepen uit Suriname in Nederland terugge keerd. Dit ls de repatriëring van de eerste groep commando's, die na een verblijf van een half jaar in Suriname in ons land terugkomen. Generaal Handy bij Ameri kanen in rampgebied De plaatsvervangend opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, generaal Thomas C. Handy, heeft Woensdag: een bezoek gebracht aan de hoofdkwartieren en de afdelingen te velde van de Ameri kaanse militaire hulporganisatie in ons land. KONING BOUDEWIJN ERNSTIG ZIEK? Volgens het Brusselse blad „Le Soir" heeft koning Boudewijn zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. Hierbij is ko-. men vast te staan dat de gezond heidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secre tariaat van de koning heeft inmid dels bekend gemaakt, dat de koning zijn bezoeken aan de door de over stromingen getroffen gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Generaal Amer krijgt levenslang Generaal Hoessein Sirry Amer, voormalig commandant van het Egyp tische korps grenstroepen en, naar wordt gezegd lid van ,,de ijzeren gar de" van oudkoning Faroek, is Woens dag tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In October 1952 werd hij door een knjgsgerecht beschuldigd van desertie het aanstoken tot opstand tegen het regiem van generaal Naguib en het smokkelen van wapenen naar Israël. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Gegadigden uit nood- gebieden hebben voorrang Aan adspirant-emigranten uit de getroffen gebieden, die naar Zuid- Afrika willen emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvou digd. Aan adspirant-emigranten uit het Nederlandse noodgebied, die of reeds in het bezit zijn van een werk vergunning voor Zuid-Afrika of een aanvraag hebben ingediend, kan door het Zuidafrikaanse emigratiekantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De permanente verblijfsvergunning kan dan in Zuid- Afrika zelf worden aangevraagd. Dit in tegenstelling tot de gewone pro cedure, waarbij vergunningen over Pretoria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim driehonderd gezinseen heden in totaal ruim duizend per sonen een verzoek tot emigratie in gediend of een werkvergunning ver kregen. De bedoeling is om zoveel mo gelijk van deze emigranten op de ..Zui derkruis" die op 14 April vertrekt te plaatsen. Haarlem gewoond zou hebben". ,.May be", zo wist men verder te vertellen, is een luxe motorjacht, dat toevallig in de Zeeuwse wateren kruiste. Maar niet de eigenaar van dit uit Amster dam komende jacht, zou de zendin- stallatie bediend hebben. Het zou een onbekende „clandestiene" amateur geweest zijn, voor wiens clandestiene optreden men onder de gegeven nood- omstandigheden niets dan lof gehad heeft. Ook bij Scheveningen-radio, „het radiobaken voor de scheepvaart in IJmuiden, konden we niets wijzer worden. Men wist, het was een krach tige zender geweest, die op de visse- ryband de 137 meterband werk te. „Maar de naam, nee, daar is nooit tijd voor geweest in de zenuwslopen de uren, om naar te vragen. En toen de Urkers in de lucht kwamen, is de onbekende helper in de nood even ge heimzinnig verdwenen, als hij geko men was". Een mysterieuze affaire. Deze kaart geeft een overzicht van ingeschakelde amateurzenders. De verbinding met Vlaardingen, Ouddorp en Goedereedë loopt via een zen der in Zwolle, daar deze een beter direct contact krijgt met deze stations dan Den Haag. De politieposten Laren en Soest zijn op dit net ingeschakeld en nemen de berichten over die voor de radio-omroep bestemd zijn. Het con tact tussen de diverse stations onderling is ook mogelijk, doch hierbij treedt Den Haag als „verkeersregelaar" op. 152 FRANSE ZUIGELINGEN GEDOOD Strooipoeder bevatte arse 'cum De autoriteiten, die een onderzoek instellen naar het „zuigelingenpoe- derschandaal" in West-Frankrijk, hebben bekend gemaakt, dat ge volge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuige lingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen verwondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte te bevatten. Het onderzoek was inge steld naar aanleiding van een uitslag epidemie onder zuigelingen in het genoemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van ds be trokken fabriek, zal wegens doodslag terecht moeten staan. (Van onze speciale verslaggever) De rust in huize De Bruin aan de Valkenboslaan in Den Haag is sinds Maandagavond weergekeerd. Precies een week is het in deze eenvoudige burgermanswoning „een gekkenhuis" geweest. Zo maar, op het meest on gedachte ogenblik, werd deze woning centrale post van de bijzondere ra diodienst van de P.T.T. Eenvoudig omdat hier een radiozendamateur woont de 28-jarige George de Bruin die zich in de loop der ja ren met enorme liefhebberij en grote opoffering een zendontvanginstallatie bouwde met een groot golfbereik. De,Amateurzenders uit Denemarken, Engeland, of nog verder weg kenden hem wel, deze PAoYG zoals hij in zendamateurtaai heet. De heer A. S. M. van Schendel (58 jaar), chef van de bijzondere radiodienst van de PTT, mobiliseerde nog maar heel kort gele den de zendamateurs, om wanneer er eens iets bijzonders zou gebeuren ver bindingen tot stand te kunnen bren gen. En nu, na die stormachtige Zaterdag nacht bleek deze organisatie plotse ling nodig. Bijzonder nodig zelfs, om dat de reikwijdte van de zendont- vanginstallaties, waarover juist de voorgaande Vrijdag het Rode Kruis de beschikking had gekregen, te ge ring was om het hele rampgebied te kunnen bestrijken. Toen zijn dan Maandag na de ramp de radio-amateurs ingeschakeld, van wie velen reeds na de eerste alar merende berichten van Zondag hun -installatie gegrepen hadden en naar het rampgebied getrokken waren. Veertig a vijftig amateurs werden in een noodnet van vijftien zenders opge nomen, dat over het hele gebied gelegd werd. Allen wisten ze de centrale post PAoYG, die later werd aangevuld met PAoGVB om de functionarissen ook nog wat rust te geven, te vinden met de belangrijke berichten, die uit be dreigde plaatsen moesten worden doorgegeven. Hoeveel mensenlevens dank zij deze haastig geïmporteerde maar perfect functionerende berich tendienst gered zijn geworden, het is niet bij benadering te schatten. Maar het zullen er heel wat zijn geweest. Zeldzaam goed en mooi werk is hier door de samenwerkende amateurs verricht. Drie man waren er voortdu rend nodig om de berichten op te van gen en te verwerken. Een eveneens geïmproviseerde telefoonverbinding maakte het mogelijk de ontvangen noodkreten, om hulp en materiaal snel door te geven naar de organisaties, die moesten worden ingeschakeld. De heer Van Schendel was by dit alles de spil, waarover de betrokken ama teurs met bijzonder veel waardering kunnen spreken. Sinds Maandagavond j.l. hebben anderen de diensten der amateurs kun nen overnemen. Telefoonlijnen zijn weer hersteld en andere verbindingen zijn weer mogelijk geworden. Maar dit „speelgoed voor grote jon gens", zoals mevrouw De Bruin deze amateur-zenderij altijd genoemd had, heeft op bijzondere wijze zijn beteke nis kunnen bewijzen. En de PAoIJG van George de Bruin uit de Valken boslaan in Den Haag zal met gulden letters in de radiologboeken geno teerd worden als een der rijkste in lichtingenbronnen voor de regering in dit rampjaar 1953. Wie was die geheimzinnige radioamateur (Van onze speciale verslaggever) Een nuchtere en betrouwbare ra dio-amateur, wiens naam ons nergens kan worden meegedeeld, ls het eerste steunpunt geweest in het verdronken land van Zeeland om het van schrik verlamde Nederland zakelijk verslag te doen van de nood, die het water geweld in deze Zuidwesthoek van ons land gewekt had. „Hier is de nood- zender „May be", annonceerde hy zich in de gryze morgen van de voor ons allen onvergetelijke Zondag 1 Febru ari bij Schevenlngen-radio En verder bediende hij zich van de roepletters PAoXX. Om het half uur meldde hjj zich en deelde zjjn bevindingen mee, opdat hulpcolonnes in het geweer zou den kunnen worden geroepen. Ontstellend waren de berichten, die hy telkens van een andere plaats af aan de buitenwereld wist te geven, totdat de Urker vissers een radioring om de ondergelopen eilanden getrok ken hadden en de taak van „May be" konden overnemen. Even stil en on verwacht als deze „May be" in de lucht gekomen was, is-ie ook weer ver trokken. Zonder dat iemand zich ooit de tijd gegund had te vragen, wie nu toch deze geheimzinnige „zendeling" geweest was. We hebben getracht hier achter te komen. Het is ons niet gelukt. De bij zondere radiodienst van P.T.T. deelde ons mede, dat het geen gelicenseerde amateurzender geweest kan zyn. PAoXX komt niet in de boeken voor. En bij geruchte vernam men, dat het iemand geveest is, die „vroeger in Kwestie gerezen om kamer lidmaatschap van de heer Reolvink Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft Mr. Roolvink, be noemd lid der Tweede Kamer, uitge nodigd die benoeming niet te aan vaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij meent aan die uitnodiging geen gëvolg te kunnen geven. Hij zal in beroep komen bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het partijbestuur der KVP heeft Zaterdag na een zeer ruime bespre king eenstemmig besloten de heer Roolvink te verzoeken zijn benoe ming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het re glement. Wat gebeurt er met de cadavers? Het destructiebedrijf „Gekro" te Rotterdam heeft tot Dinsdagavond reeds 3700 cadavers verwerkt, afkom stig uit de geteisterde gebieden. Doordat de dieren in het water heb ben gelegen en mede door de koude zijn de huiden en de cadavers tot nu toe in behoorlijke staat. De huiden brengen f25 tot f30 per stuk op en aan de hand van oornummers in dien deze kunnen worden vastgesteld kan worden nagegaan wie de ei.sajn, naar van de dieren was. Uit elke honderd kilo van de cada vers verkrijgt men bij de verwerking 24 procent diermeel, dat in kippen en varkensvoer wordt verwerkt tot een percentage van zes tot acht jro- cent. Verder verkrijgt men hieruit acht procent vet, dat voor technische vetten wordt aangewend en de rest is water. Het vernietigen van de cadavers met vlammenwerpeiE, een methode die door de Amerikaanse soldaten werd toegepast heeft uitgewezen, dat door het vernietigen van een cadaver een vat benzine nodig is. Practisch nut heeft deze methode dus niet, want kan men deze benzine aanvoeren, dan kan men ook het cadaver wegha len. WEER TELEFONEREN MET ZEELAND Op alle plaatsen in Zeeland en W. Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoon net loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zo als de toestand thans is kan men over al contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. DUITS—ARABISCHE BESPREKINGEN OPGESCHORT )e onuerhandelingen tussen de Wesuduitse delegatie en de n.nden van de Arabiscne l.ga *ya opge schort. ue Duitse delegatie, die bespiekin- gen heelt gevoera met de Egyptische regering keert naar Bonn terug om bondskanselier Adenauer verslag uit te brengen. Zoals bekend trachten de West- Duitsers de bezwaren der Arabische landen tegen de schadevergoedings- overeenkomst met Israël weg te ne men door handelsbetrekkingen met deze landen. In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, -dat de Egyptische regering parallel met de onderhandelingen met de West- duitse economische delegatie han delsbesprekingen voert met een Oost- duitse economische afvaardiging. Premier Naguibs eis tot het onge daan maken van de schadevergoe dingsovereenkomst met Israël en zijn verwijt, dat de Westduitse aanbiedin gen onvoldoende zijn, hebben even eens een zeer ongunstige indruk ge wekt. De Duitsers hebben aan Egypte de levering van kapitaalsgoederen ter waarde van 400.000.000 mark aange boden. De Egyptisch regering had echter het tienvoudige gevraagd. De aanwezigheid van de Oostduitse mis sie noemde de woordvoerder een van de redenen van het onderbreken der besprekingen. De Egyptische minister van buiten landse zaken, had aanvankelijk ver klaard. dat geen missie uit Oost- Duitsland zou komen, maar kwam daar later van terug. (Van een speciale verslaggever) Er zullen mensen zyn, die mevrouw Valentine Louwman uit Wassenaar excen triek vinden. Tenslotte, wie zal het in zyn hoofd halen met een tijgerwelp onder de arm naar zyn kapper te gaan? Of een bedryvige chimpansee-baby in huis te halen, die wat extra-vertroeteling nodig heeft? En dat soort dingen doet deze charmante vrouw, moeder van drie stevige zoons, onder wie een tweeling. Maar zy doet meer. Ze deinst er ook niet voor terug om twee en twintig zie lige stookolievogels in haar villa-badkamer een kans te geven in leven te bljjven. Een uiterst kleine kans overigens, omdat de dieren de stookolie zelfs in de longen gekregen hadden. Met botersmeersels heeft ze de verschrikkelijk braken de dieren behandeld. Vele dagen lang. Weken na het experiment hing in de oadkamer nog de nare reuk van de vogels en wat ze er gedeponeerd hadden, ondanks schrobpartyen met sterke lysolextracten. Maar mevrouw Louwman zou het weer doen, wanneer men opnieuw een beroep op haar kennis van en liefde voor het dier zou doen. Apen blijven apen Die liefde voor het dier van deze geboren Amerikaanse heeft heel wat consequenties gehad. Niet alleen heeft die er toe geleid, dat een tijger haar een vinger afbeet („Het was helemaal mijn eigen schuld"), maar ook, dat er bij Wassenaar een groot en modern ingericht dierenpark kwam. Het begon met wat vogels, vertelt ons mevrouw Louwman, die graag wat andere afspraken wil afzeggen om met een krantenman wat te kun nen babbelen over haar liefhebberij. Oorspronkelijk was dat de hobby van myn man, die ik in Rome het eerst ontmoette bij een bezoek aan een die rentuin. Mijn man houdt ook enorm veel van dieren. Enfin, na de vogels kwam er een wasbeertje. En zo is het van lieverlee gegroeid. Aanvankelijk zei ik aan leeuwen en tijgers nooit te willen beginnen. Dat gebrul om m'n huisOp het ogenblik houd ik het meest van de katachtige dieren. Ik ga liever in de kooi bij een volwassen tij ger dan bij een volwassen chimpansee. De apen blijven apen. Ontzaggelijk aardig, maar onbetrouwbaar. En de chimpansees zijn eenmaal volwas sen onhoudbaar sterk. Ze kunnen de kracht opbrengen van acht sterke kerels. Zo solide kan geen kooi ooit gemaakt worden, of op zekere dag merk je, dat de chimpansee weer brokken gemaakt heeft. Duimdikke tralies weet hij met verbazingwekkend gemak uit elkander te buigen". Kossie op schoot We willen het graag geloven, wan neer we even later met de acht maan den oude chimpansee Kossie op schoot zitten, die in rood jakje en plastic luierbroek door mevrouw Louwman als huisdier gehouden wordt, omdat de woning en haar nabije vertroeteling de beste levenskansen boden voor deze kleine aap. die op zijn reis naar dit kille, tochtige land een longontsteking had opgelopen. Kossie is eeD bijzonder leuk dier. Maar ook bijzonder ontdeu- gend. Honderd maal moet hem iets verboden wordeoj wat hy niet mag doen. Met onschuldige we zouden haast zeggen kinderogen, kijkt hy dan op, laat wat hij niet mag doen, maar gaat er weer rustig meedoor, zodra hij zich onbespied weet. „Hij is bijzonder intelligent", zegt mevrouw Louwman. „Met de tijger welp. die ik tot voor drie dagen in huis had. kon Kossie veel meer doen dan ik. En wanneer het spel hem begon te vervelen, ging hij met een of ander meubel hard op de grond bonken. De tijger schrok daarvan en bleef uit de buurt van Kossie. En daar was het de aap precies om te doen". Acht maanden oud is het diertje, maar wanneer het met zijn zachte grijppoten onze hand naar zijn kop trekt om gekrauwd te worden, voelen we hoeveel kracht daar achter zit. En nu is hij nog in een beste luim. Hoe groter moet die kracht wel zijn, wan neer hij zich kwaad maakt Er is niet veel voor nodig om hem uit zijn humeur te brengen. Nog durft mevrouw Louwman het ons te demon streren. Ze maakt het diertje hevig jaloers, door een schynvrijage met de dienstbode, die overigens even harte lijk met de dieren omspringt als me vrouw. Krijsend wringt Kossie zich tussen, dienstbode en mevrouw Louw man, en wanneer hij eenmaal om de calc hangt van zyn grootste verzorg ster, werpt hij nog grommend zwaar verwijtende blikken in de richting van het meisje. Geen liefhebberij zonder zorgen Men moet niet denken, dat deze liefhebberij zonder zorgen is. Mevrouw Louwman stelt zich op het standpunt, dat wie dieren wil houden, het uiterste moet doen om deze uit hun milieu ge- stote wezens een juiste verzorging te geven. Van alle dieren maakt ze rap porten. die op dagboeken lijken. Nauw keurig en wetenschappelijk worden da menu's, €.d. vastgesteld. Er wordt een internationale correspondentie over gevoerd. En zo groeide deze hob by tot een zeer omvangrijk bedryf, waarvan deze Amerikaanse naar wij mogen aannemen twintig jaar gele den, toen ze als veelbelovende ballet danseres en pianiste de wereld door trok, nooit en te nimmer gedroomd zal hebben. Zij niet, en haar man niet,; die als dagelijks werk een groot gara- bedrijf in Den Haag heeft en als ande re hobby een museum inrichtte van antieke automobielen. Nee, gebrek aan interesses kan men dit echtpaar moeilijk verwijten. In hun woning in Wassenaar vindt men ook nog meesters uit de oude Hollandse schilderscholen. En oud Chinees por- celein. „Ja, dat zijn twee andere hobbies van me", zegt mevrouw Louwman. „Maar m'n vleugel zal ik nu waar schijnlijk wel opruimen. Pianospelen gaat niet meer zonder die vinger. Brei en, ja dat heb ik intussen alweer ge- leerl met dat stompje. Ik vind het niet zo erg. Het was helemaal m'n eigen schuld". Een tikkeltje excentriek, zeker dat is deze dame wel. Maar het is een sympathieke excentriciteit, waarvan we zouden wensen, dat veel meer men sen er mee behept waren. Er zit zo'n. daadkracht achter, weet u! Mevrouw Valentine Louwman met twee en de chimpansee-baby Kossie. haar troetelkinderen: de tijgerwelp Overwerkvergunnïng verlengd Op 2 Februari is voor arbeiders van 16 en ouder ingevolge de ar beidswet 1919 vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voor ziening in de behoeften der getroffen gebieden steunacties hieronder be grepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de arbeidswet voor de be trokken werknemers by vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning, die aan vankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. Doordat nog vier van de 38 krijgsgevangenen, die Dinsdag bij een incident op het eiland Koje gewond werden, zijn overleden, is het aantal gevangenen dat het leven verloor, ge stegen tot vijf. In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij' - hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere (Advertentie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3