(H Communisten in de Tweede Kamer aan de kaak gesteld Honderd prefabwoningen uit Noorwegen op komst Geen gratie voor Rosenbergs Maarse en Broekman winnaars in Zweedse hoofdstad Waar zijn onze schepen? Kerkelijk Terechtstelling op 16 Februari a.s. Eisenhower gaat voor zichtig te werk Daar ging de liefde Dr. Drees: „De heren hebben zich dit keer vergist" (Van onze parlementaire redacteur) Het demagogische gedrag der com munisten is Woensdagjniddag op overtuigende wijze zowel van achter de regeringstafel als door de Kamer zelf aan de kaak gesteld. De minis ter-president, Dr. W. Drees, achtte zich na de redevoering van de heer Gortzak (C.P.N.) verplicht te spre ken. „De heren hebben zich dit keer vergist,, constateerde hij, „wanneer zij propaganda trachtten te maken uit deze verdrietige gebeurtenissen. Hun anders zo trouwe volgelingen hebben hun ditmaal niet gehoorzaamd!" Ter illustratie vertelde minister Drees, dat de fabriekskern bij Werk spoor te Amsterdam op Maandag 2 Februari spontaan tot overwerken had besloten. Ook de leden van de communistische Eenheidsvakcentrale gingen hier volledig mee accoord, tot van hogerhand andere bevelen kwa men. Toen hebben zij getracht de ar beiders over te halen op Zaterdag middag geen overwerk te verrichten. Maar op één uitzondering na was het personeel Zaterdagmiddag toch pre sent. Hetzelfde gebeurde ook elders. Terwijl van alle kanten hulp werd aangeboden kwam de E.V.C. direct en uitsluitend met eisen voor dit en voor dat op tafel. Dr. Drees las een aantal elkander ten dele tegenspre kende citaten uit het communistische partijorgaan De Waarheid rv-r, waa" uit men wei- -ncc/ concluderen, dat volgens 'de C.P.N. de regering op Amerikaanse last het land onder wa ter had gezet. Of zoals de heer Gort zak het had uitgedrukt: „Het Atlan tisch pact heeft ons deze ramp ge bracht." Onder grote hilariteit stelde minister Drees vast, dat deze helder ziende communisten hier dan toch bij de jongste begrotingsbehandeling volledig over hadden gezwegen. Onjuistheden Zowel minister Drees als minister Algara toonden met feiten aan, dat de communistische beweringen geen steek hielden. Zo zijn alle bruikbare boten van de K.M.A. veertig in totaal reeds op de eerste dag om 1 uur naar Fijnaart, Klundert en Lage Zwaluwe gezonden. Bij Cadzand zijn nog de sluis, noch de dijken buiten functionering geraakt. Nimmer is bezwaar gemaakt tegen voor dijkversterking noodzakelijke uitgaven. Integendeel, de minister ALNATI Buenos Aires-R'dam 10 520 m Z. St. Vincent (cv)-Laspalmas; AVERDIJK Bremen-Antw, p 11 Vlis- 10 v Bsrbados-Port of Spain tr; BLI- TAR lï 0900 uur v R'dam-Bremen en Hamburg; BOSCHFONTEIN A'dam- O.-Afrika p 11 vm Perim-Aden; DRENTE 10 nm v Surabaja-Sema- rang; FRIESLAND ssm 10 v R'dam- New Castle O.-Tyne; GAROET Indo- nesië-R'dam p 10 Sabang-Colombo; GROOTE KERK A'dam-O.-Afrika 11 Beira te dar es Salaam; INDRAPOE- PvA R'dam-Tj. Priok 10 560 m W. ten N. Minikoi-Gelawan; JAGERSFON TEIN O.-Afrika-A'dam p 10 Kp. Blan- co-Teneriffe; MAASDAM New York- St. Thomas 10 330 m N. Mona eil.; NIEUW AMSTERDAM 10 v New York-Curagao; NIGERSTROOM Am sterdam-W.-Afrika 10 ten O. v Ma deira-Dakar; NOORD AM R'dam-New York 10 520 m W. ten Z. Landsend; ORANJE Tj. Priok-A'dam 10 120 m W. Minikoi-Suez; RIDDERKERK 10 nm v Londen-R'dam; RONDO Calcut- ta-O.-Afrika 10 nm v Zanzibar te Tan ga; RUYS Japan-Z.-Amerika 9 te Kaapstad; RIJNLAND Buenos Aires- A'dam 11 te Uheos; SLAMAT R'dam- Indonesië p 10 1400 uur Malta- Pt. Said; TARAKAN A'dam-Indonesië 11 te Pt. Said; VEENDAM R'dam-New York 10 v Halifax; WESTERDAM New York-R'dam 10 285 m Z. ten Kp. Race; ZUIDERKRUIS Kaapstad-Am sterdam p 10 p Kp. Finisterre. KLEINE VAART AKTJO 10 v Kopenhagen n Christi- ansand; BORELLI 10 v Kopenhagen n Kalundborg; BREEZAND 10 v Ro- chefort n Bayonne; CORNELIS 10 p Brunsbuttel n Great Yarmouth; DUURS WOLD 10 te Londen van Ro chester; EEMS 11 van Ostende; LI- BELLE 11 te Genua; MADZY 11 te Porsgrun; NEZO 11 te Leith; SKALD 10 v Skean n Gothenburg; TIDE 10 v Dublin n Barry Dook; TONI 10 van Algiers naar Bona, van Financiën heeft zich steeds op 't standpunt gesteld, dat desgewenst de begrotingsposten voor de waterkerin gen zonder compensatie zouden wor den verhoogd. Het rijk heeft geen dijken in de noodgebieden, behoudens een enkele uitzondering. Ook in dit opzicht fan taseert de heer Gortzak, stelde mi nister Algera vast. Hij achtte de communistische verwijzing naar rood-China volstrekt onjuist. Het grote daar verrichte werk is al zeer geruime tijd geleden begonnen. Een Nederlands ingenieur had daar een zeer belangrijk aandeel in. Deze re gering heeft er slechts de laatste hand aan gelegd. Als klap op de demagogische vuur- KOU en GRIBP MI kunt U bestrijden met de fl I zo krachtig werkende - HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN (Advertentie! peil dienden de communisten ten slotte een motie in tot integrale scha devergoedingen van inkomens tot f 10.000 en vermorgens tot f 100.000. Aangezien het vraagstuk der schade vergoedingen reeds intensief wordt bestudeerd, verwierp de Kamer deze motie zonder discussie met 68 tegen 5 (C.P.N.) stemmen. Nieuwe directeur gevange nis te Leeuwarden. Tot opvolger van de heer A. Jansen is by K.B. benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden de heer A. Wedzinga, voorheen directeur van de bijzondere strafge vangenis voor jongemannen te Zut- phen. Giftenstroom houdt aan P" Aroom van giften uit binnen- en buitenland houdt ononderbroken aan. Het Noorse ministerie voor stedelijke aangelegenheid overweegt 100 geprefabriceer de woningen naar de door de watersnood getroffen gebieden in ons land te zen den. Het geschenk heeft volgens het blad een waarde van één k twee millioen gulden. De architect Hedlund, een vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van woningbouw zal Donderdag naar ons land komen om van de autoriteiten hier te vernemen, welke huizentypen m Nieuws Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot vicaris te Uithoorn: H. C. Boer te Eindhoven. Bedankt voor Oldebroek: H. A. van Slooten te Wierden. Geref. Kerken. Bedankt voor Heerde; M. J. Mulder te Sprang. Geref. Kerken onderh. art, 31 K.O. geroepen te Middelstum: H. W. Noordman. cand. te Kampen. Bedankt voor Eindhoven: J. Rijne- veJd te Bunschoten-Spakenburg. Uhr. Geref. Kerken. Tweetal te Baarn: W; Ruiter te Sneek en R. J. Velema te Midwolde. Geref. Gemeenten. Beroepen te Sche- veningen: W. de Wit te Moerkapelle. ^Bedankt voor 's-Gravenhage: J. W. Kersten te Genemuiden. Vrije Evangelische Gemeenten. Aan genomen de benoeming tot predikant in algemene dienst: J. J. van Petegem te Apeldoorn. Oudgeref. Gemeenten. Aangenomen naar Utrecht: de heer W. Kamp te Rotterdam. Ds. D. Bax overleden. In de ouder dom van ruim 87 jaar is te Maartens dijk overleden Ds. D. Bax, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij (jiende de gemeenten van Hierde. As- peren, Noorden, Oude-Tonge. Putters- hoek, Blauwkapel en ging in 1943 met emeritaat. De overledene stamde uit een bekend predikantengeslacht en Schoorde tot de Geref Bond in de Ned. Herv. Kerk. Isbrandtsen en Co te New York (de maatschappij van de „Flying Enter prise") heeft aan haar vërtegenwoor- diger in Nederland opdracht gegeven 5.000 dollar aan het rampenfonds over te maken. In Den Haag is gisteren een spoor wagon sinaasappelen, een wagon ci troenen en een wagon wijn uit Ita lië aangekomen. De zending is een geschenk van de Federazione Italiana Conzorci Agrari, aangeboden aan mi nister Mansholt voor de getroffen boeren. De president van de grootste jood se vereniging in de Verenigde Sta ten Nai Rith, de heer Frank Goldman, heeft de Nederlandse ambassadeur te Washington een cheque van tiendui zend dollar overhandigd. De Nederlandse employé's van de Shell-raffinaderij te Cardon in Venu- zuela hebben de helft van hun maand salaris afgestaan. Er is uit Cardon een bedrag van 29.000 dollar naar Ne derland overgemaakt. Uit Israël zijn 6000 kisten sinaas appelen in ons land aangekomen. De' Nederlandse consul te Monaco, de heer E. A. J. de Kuyper, is gistermid dag in particuliere audiëntie ontv gen door Prins Regnier in, de rege rende vorst van Monaco, die hem een EVACUATIE VRIJWEL VOLTOOID De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden be schouwd. Alleen uit Zierikzee zyn nog een vijfhonderdtal evacué's te ver wachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigszins zal wor- :n verhoogd. De zaak is hier zo, dat thans niet meer wordt aangedrongen op een verplichte ontruiming van Zie rikzee. De aandacht begint zich al meer te richten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaarzame gevallen zijn. In dit verband kun nen we Molenaarsgraaf en Breskens- graaf noemen, waarheen reeds bewo ners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van her bevolking blijven. Zo zal in de meeste gevallen wel de springvloed van 16 Februari worden afgewacht en in an dere een verdere dichting der dijken bedrag van 2 millioen francs over handigde, met het verzoek deze som aan koningin Juliana te doen toeko men, ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. De Ne derlandse kamer van koophandel voor Zwitserland te Zürieh en Gèneve heeft aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 78350 gulden overge maakt. Tenslotte nog een paar giften uit het eigen land De onderofficierenvereniging „Ons Belang" heeft een bedrag van f 3000 - In het Nationaal Rampenfonds ge stort. De gezamenlijke Nederlandse orga nisaties en instellingen van het je: werk hebben uit eigen middelen, on danks het feit, dat zij zelf met grote financiële moeilijkheden te kampen hebben, een bedrag van f 35000 voor het rampenfonds bijeengebracht. Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! I Zacht en toch snel werken 3? President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldi ging van het verraden van atoomge heimen zyn ter dood veroordeeld. De terechtstelling is bepaald op 16 Februari a.s., vyf dagen na de Woens dagavond door president Eisenhower genomen beslissing. In een door het Witte Huis uitge geven verklaring zegt de president o.m. „de aard van de misdaad, waar aan de Rosenbergs schuldig zijn be vonden, is vel ernstiger dan het doden van een medeburger; het gaat hier om het moedwillig verraden van een ge hele natie, hetgeen zeer goed de dood Dagelijkse verantwoor ding hulpverlening wy ontvingen gisteren de volgende schenkingen voor de slachtoffers van de nationale overstromingsramp: A. v. d. L. f 10; E. S. f 50; K. A. T. f 25; Buurtvereniging Looierstraat over lokaalspoor f 100; A. B. (over werk) f 10; Fruittelers afd. Assen f 50; V. N. f 10; Fa. Herman Jansen Assen f 300; Personeel Fa. Herman Jansen Assen/Emmein f 200; H. J- P. f 10; Mej. P. f 50. Waar geen plaatsnaam vermeld 18 wonen de schenkers in Assen. Wy nerinneren u er aan dat u uw bydrage voor de slachtoffers by ons kunt storten: a. Aan ons hoofdkantoor te Assen; b. Door overschryving op onze bank rekening b(j de Ned. Middenstands- bank, kantoor Assen, onder vermel ding: „Slachtoffers watersnood"; c. Door overschrijving op onze reke ning by de postgirodien9t, nummer 7 17 8 6, eveneens onder vermelding lac-btoffers watersnood". Alle binnengekomen giften worden In ons blad verantwoord en daarna afgedragen aan het plaatseiyk comité Nationaal Rampenfonds. Gerard Maarse won Woensdag avond in het oude, ongezellige, Olym pische Stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zy het, dat hy slechts met "•1 seconde verschil over Anton Huis- 29. De eerste ogenblikken zat Billie als verdoofd in het gat, dat hij in de grond geslagen had. „Waar ben ik?" kreunde hij zachtjes. „Ik zie allemaal sterretjes". Nu dat was geen wonder, want Billie was van een grote hoogte naar beneden gevallen. Kareltje stond met een angstig gezicht over hem heen gebogen. „Waar je bent, Billie? In de tuin van de professor. Je bent gevallen „Moet je mij dat vertellen?" gromde Billie, die alweer een beetje bijkwam, „Maar... wat betekent die muziek?" „Muziek? Goeie genade, dat is de sirene van de professor!" riep Kareltje. Beide kameraden luisterden naar het angstaanjagende geloei, dat plotseling de lucht vervulde. Het bo venste stuk van de regenpijp had na melijk contact gemaakt met één der draden van de alarm-installatie en dat was de oorzaak van het sirene- gehuil. „Vooruit we moeten zorgen, dat we hier vandaan komen, vóórdat de professor ons ontdekt", schreeuwde Kareltje, terwijl hy angstig om zich heen keek. „Ik kan niet", kreunde Bil lie weer. Ik heb mijn voet verstuikt, geloof ik. „Hoor eens Billie, als je niet voortmaakt, dan ga ik alleen", riep de bange Karei. „Ik ben niet van plan om me gevangen te laten nemen". En zonder verder op Billie te wachten, rende hij naar het hek en wipte er met één sprong overheen. kes, die na onze Europese kampioen reed zegevierde. Broekman had zich geërgerd aan de voorbeschouwingen, die in een deel van de Zweedse pers ten aanzien van de wereldkampioenschappen te Hel sinki hadden gestaan. Daarin kwam de zinsnede voor: Broekmans energie is, als hy in de Finse hoofdstad aan komt, uitgeblust. „Wel nu, zo beet onze landgenoot fel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdagavond in het stadion te Stockholm een vraag stelde, wij zullen in Helsinki zien, dat ik nog lang niet uitgebrand ben". De uitslagen waren: 500 meter: 1 Gerard Maarse (Ned.) 44.2 sec.; 2/3 Jcmsson en Stroem (Zwe-den) 44.4; 4 Larsson (Zweden) 44.9; 5 Wim van der Voort (Ned.) 45.0 6 Lindberg (Zweden) 45.3; 7/8 Samu- elsson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45.5; 9 Anton Huiskes (Ned.) 46.1; 10 Egbert van 't Oever (Ned.) (nieuw pers. record). 5000 meter: 1 Kees Broekman (Ned.) 8 min. 34.5 sec; 2 Anton Huiskes (Ned) 8 min. 34.6 sec.; 3 Franz Of- fenberger (Oostenr.) 8 min 37.7 sec.; 4 Sigge Ericson (Zweden) 8 min. 39.0 sec.; 5 Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39.5 sec.; 6 Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43.8 sec. (nieuw pers. record); 7 Van der Voort (Ned.) 8 min. 46.4 sec.; 8 Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51.7 sec. Voor het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames, dat op 21 en 22 Februari a.s. te Lil- lehammer wordt gehouden, zijn 19 in schrijvingen binnengekomen: acht uit Rusland, zeven uit Noorwegen, drie uit Zweden en één uit Finland- van vele, vele duizenden onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen heb ben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrij heid verraden, waarvoor op dit ogen blik vrije mensen strijden en sterven". Eisenhower zegt verder dat een zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging heeft gegeven, dat aan de Rosenbergs .volledig recht is geschied", „er zyn noch nieuwe bewij zen, noch verzachtende omstandighe den aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden recht vaardigen". In Maart 1951 werd het echtpaar wegens atoomspionnage voor de Sow- jet-Unie ter dood veroordeeld. Alle be roepen, ook dat by het hooggerechts hof. werden afgewezen. Aanvankelijk was de terechtstelling vastgesteld voor de week, die 12 Januari begon. De executie werd echter uitgesteld teneinde de beklaagden in de gelegen heid te stellen, de president om gratie te verzoeken. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis is in vele landen, vooral van communistische zijde, een uitge breide campagne gevoerd. De blokkade van China Van gezaghebbende zjjde is Woens dag te Washington vernomen dat Eisenhowers raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stro mingen in het Congres, die aansturen op een onmiddeliyk ingaande blokka de van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot rost te bren gen. Wel wordt hier en daar verwacht dat de V.S. er krachtiger dan voorheen by de andere niet-communlstische lan den op asm zullen dringen communis tisch China economisch scherper te blokkeren. Het verluidt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dull de senatoren in particulie re gesprekken heeft gewaarschuwd tegen overijlde beslissingen bij de be handeling van de vraag „blokkade of niet?". Voor een blokkade zijn de aan hangers van MacArthurs „bombar deer- en blokkeer"-politiek, die tevens van mening zyn dat het zwaartepunt van het Amerikaanse optreden in Azië moet zijn gelegen. In bepaalde di plomatieke kringen te Washington is men van mening dat de regering- Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder ge- waagde methoden om het oorlogspo tentieel van communistisch China aan te tasten, zal zoeken. 29 rijders dingen naar wereldtitel schaatsen Voor het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats, Zater dag 14 en 15 Februari a.s. te Helsinki; zyn 29 rijders uit 9 landen ingeschre ven, t.w. uit Gr. Brittanië 3, uit Ne derland 4, uit Oostenrijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hongarye 2 en uit Fin land 4. Ned. ijshockeyploeg klopte België Op de HOKIJ te Den Haag werd de jaarlijkse ijshockeywedstrijd ge speeld tuss&n Nederland en België. Nederland won met 94 (10, 54 3—0). Frans voorstel wordt nader besproken Zoals gemeld heeft de Franse voet balfederatie zich dezer dagen tot de KNVB gewend met het voorstel om te Parijs een landenwedstrijd Frank rijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de KNVB onaan vaardbaar met het oog op de reeds vastgestelde wedstrijden tegen Dene marken op 7 Maart en tegen Zwitser land op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd te gen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met elkaar en in de eerstvolgende be stuursvergadering van de KNVB zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. door Mary Burchell 33) „Nou?" vroeg Bridget gespannen. „Wat, nou?" „Natuurlijk of oom Er rol en jij gaan trouwen". „O ja, dat gaan we". „Wel allemachtig, ik heb nog nooit iemand zo kalm over een aanzoek zien doen", riep Bridget uit. En de nu verachte aardappel in zijn kuiltje terugwerpend, rende ze de tuin in onder het uitstoten van een soort Indianenkreet, die het merkwaardige effect had Tony uit het struikgewas te doen oprijzen. Hope was te ver van hen af om hun gesprek te kunnen volgen, maar de weelderige gebaren waarmee ze het begeleiden, liet geen twijfel aan hun vreugde bestaan. Langzaam wandelde ze het tuin pad af naar hen toe en Tony verwel komde haar met: y „Zeg, dat is een prima idee van je om met oom Errol te gaan trouwen, wanneer heb je dat bedacht?" „Hij heeft het bedacht", legde Hope niet zonder humor uit, „zowat een week geleden". „Gunst, dat was gauw, hoe zou hij op het idee zijn gekomen", zei Tony met ontwapenende oprechtheid, „misschien dacht hij dat het dan voor ons gezelliger zou zijn". „Misschien wel", zie Hope klimla- chend. „Daar komt hij aan", merkte Brid get op. „Vraag het hemzelf maar". Hope draaide zich niet om. Ze bleef stil staan om een lichte beving na en kon alleen door de uitdrukking op de gezichten van de kinderen zien hoe dichtbij hij was. „Ha, oom Errol!" riep Bridget zo dra hij binnen gehoorsafstand kwam. „We vinden het fijn, dat u met Hope gaat trouwen". Hope wachtte op zijn antwoord, maar hij kwam naast haar staan, voordat hij sprak. Toen zei hij slechts: „Dus u hebt het hun verteld?' „Ja. Vind je het goed?" „Goed? Ja, natuurlijk. Ik ben zelfs tamelijk opgelucht. Dat is alles. Ik dacht misschien, dat...." Hij hield op en Tony viel vrolijk in: „Hoe kwam u er toe om met Hope te trouwen? Dacht u, dat dat voor ons gezelliger zou zijn?" „Nee", zei Errol ernstig. „Ik dacht, dat het gezelliger zou zijn voor me zelf. Ik houd van haar". „Oh zeiden beide kinderen, en keken die vreemde volwassenen verbaasd aan. Toen voegde Bridget er aan toe: „Ze is natuurlijk ook erg aardig" en omhelsde Hope hartelijk. „Nou, het lijkt mij wel een goed plan", gaf Tony toe, en ging toen weg om belangrijker dingen te doen. Hij vond blijkbaar dat alles definitief en naar zijn zin was geregeld, en dat men niet van hem kon verwachten dat hij meer tijd zou verdoen aan het bespreken van een feit, dat zijn goed keuring reeds had ontvangen. Hope nam Bridgets handje in de hare en hield het stevig vast, terwijl ze naar huis liepen. Ze had er geen behoefte aan nog eens met Errol al leen te zijn. Mevrouw Tamberley was in de zit kamer en toen ze binnenkwamen sprak ze welwillend: „Hallo Errol, ik begon heus te denken, dat jij en dat zwarte beest elkaar eindelijk hadden vermoord" Errol glimlachte slechts en gaf haar even een vluchtige kus op haar wang, wat Hope door het contrast deed den ken aan de zeer uitdrukkelijke ma nier waarop hij haar had gekust. „Neen, hij is niet vermoord, maar verloofd", verklaarde Bridget vrolijk alsof die twee dingen samenhingen. „Verloofd!" Als grote uitzonde ring schoot de beheerste, lijzige stem van mevrouw Tamberley de hoogte in. „Waar heb je het over?" „Óver Hope en oom Errol, denk ik", merkte Tony op, die juist bin nenkwam om zich by de rest van de familie te voegen, hoewel minstens de helft van z'n aandacht gewijd was aan een allerliefst veldmuisje, dat hij bij zich had. „Doe dat afschuwelijke dier direct de kamer uit", zei mevrouw Tamber ley, ditmaal zonder stemverheffing. „En waar hebben de kinderen het over, Errol?" Tony ging met tegenzin de muis door de openstaande deuren zijn vrij heid hergeven, terwijl Errol zijn arm door die van Hope stak en koeltjes zei: „Ik vrees, dat we de familie het grote nieuws wel erg informeel ver tellen, maar ja het is waar. Hope en ik gaan samen trouwen". Plotseling herinnerde Hope zich tot in details haar gesprek met mevrouw Tamberley aan de lunch en ze bloos de hevig. „Goeie help", zei mevrouw Tam berley langzaam, „wat merkwaar dig!" „Onzin, moeder". Errols stem klonk lichtelijk geïrriteerd. „Ik vind het niet meer dan natuurlijk om verliefd te raken op Hope en wat is er voor merkwaardigs aan, dat ze mij haar ja-woord heeft gegeven?" Mevrouw Tamberley richtte haar peinzende blik op Hope en merkte zonder wrok op: „Wel, ik heb je ge waarschuwd kind. En volgens je ei gen woorden hoop ik, dat je gelukkig zult worden". Het waren Hope's eigen woorden geweest natuurlijk, maar ze riepen haar het gesprek aan de lunch des te helderder voor de geest. Ze had dol graag iets vrolijks, luchtigs, zelfbe wusts willen zeggen, maar kon niets bedenken. Het was Errols stem, die de stilte verbrak en opnieuw hoorde ze daar die scherpe klank in die ze vroeger voor minachting had aange zien, maar waarvan ze nu wist dat het zenuwachtigheid was. „Waarvoor heeft u Hope gewaar schuwd? Voor iets, dat betrekking heeft op mij?" „Niets bijzonders, lieverd", verze kerde mevrouw Tamberley hem op een toon, die hem en al zijn bezorgd heid als van geen belang terzijde schoof. „Het kind weet, wat ik be doel". Het kind wist zo precies wat ze be doelde dat gedurende een ogenblik haar eigen verlegenheid al haar aan dacht opeiste. Toen wierp ze een blik op Errol en plotseleing schenen haar eigen zorgen te onbelangrijk om zich druk over te maken. Dat hij boos was, zag zij aan zijn mond, maar dat scheen ook niet be langrijk. Wat haar aandacht opeiste en haar een geweldige schok toe bracht, was de uitdrukking van zijn ogen. Verbijsterd en diep-ongeluk- kig weerspiegelden ze duidelijk zijn gedachten, wist Hope. Zonder te be denken of haar handelwijze wel ver standig was, greep Hope hem leven dig bij zijn arm. „Het was niets bijzonders, Errol. Je - je moeder vertelde me dat ze dacht dat je alleen zou willen trouwen als je verschrikkelijk veel van iemand Hield. Maar ik - ik zou ook niet wil len dat iemand met me trouwde als hij niet verschrikkelijk veel van me hield. Dus het hindert echt niet, weet je. Echt niet". XWordt vervolgd):

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2