PROVINCIALE DRENTSCHE ASSERCOURANT SCHADE WATERSNOOD ONGE VEER EEN MILLIARD verbreekt met Israël Sowjet-Unie betrekkingen Afsluiting der zeegaten een centraal beleidspunt voor minister Algera Grote paraatheid tijdens weekends te bevorderen - geen belastingverlaging Auioriieiten bijtijds gewaarschuwd Tweede Kamer dankt buitenland Rampenfonds: f34 millioen Gevolg van aanslag op Russische legatie te Tel Aviv Donderdagl 2 Februari 1953 Uitgaat en druk: N.V. De Provinciale Drentsche en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f 0.44 per week; f 1.90 t er maand, t 5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per maand afgerekend. Kwartaalabonne menten zyn bij vooruitbetaling. Advertentie.- 25 cent per' mm. Minimumprijs f 1.50 (tot 15 woordeni elk woord meer f 0.10). Telefoon 3044 (3 lijnen). K 5920 Girono. 71786. Pokier: Ïïederl. Miödenstandsbank Assen. HET MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DRENTHE Directeur-hoofdredacteur: H. Clewits, Assen 128e jaargang No. 36* DE BILT MELDT Veel bewolking Weersverwachting, geldig tot heden avond 6 uur: Zwaar bewolkt met eni ge regen of sneeuw. Overwegend ma tige noordoostelijke wind. Tempera turen om het vriespunt. 13 Febr. Zon op 8.00 uur, onder 17.50 uur Maan op 7.43 uur, onder 17.16 uur 14 Febr. 20 Febr. 28 Febr. ff 8 Maart ÜR. PREES DOEI ZEER VOORZICHTIGE RAMliSG (Van onze parlementaire redacteur) Er is op hoog niveau overleg over de definitieve schaderegelingen gaande: wat reeds werd bekend gemaakt is slechts van voorlopige aard. De middenstandsbanken zullen per geval maximaal f 4000 crediet mo gen geven. De getroffenen behoeven zich over hun belastingen geen zorgen te maken. Bij de evacuatie wordt er naar gestreefd het gezins verband te behouden of zo snel mogelijk te herstellen. Vordering van woonruimte is niet nodig, daar het aanbod meer dan voldoende is. Een zeer voorlopige raming van de schade komt onder alle voorbehoud tot een bedrag van één milliard. De met het oog op de werkgelegenheid in te dienen voorstellen tot belastingverlaging zullen ten gevolge van de ramp moeten worden herzien. In ieder geval zal een verlichting van het bedrijfsleven noodzakelijk zijn, al zal de regering thans niet zover kun nen gaan als zij oorspronkelijk van plan was. Nederland zal zijn NAVO-verplichtingen nakomen; voor de financiering der ramp wordt een beroep gedaan op de Marshallguldens. Ten einde grotere paraatheid tijdens de weekends te bevorderen worden nadere maatregelen overwogen. Mede met het oog op eventuele toekomstige rampen zal de organisatie Bescherming Burgerbevolking zo snel moge lijk worden uitgebouwd en in het algemeen verband worden ingepast. persoonlijk in vele plaatsen in het rampgebied op de hoogte gaan stel len. In het algemeen, zo verklaarde minister Drees, waren de autoriteiten veel vroeger gewaarschuwd dan men wel aanneemt. Ziehier een bloemlezing uit de re devoering. die de minister-president, Dr. W. Drees, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer heeft gehouden ter beantwoording van de de vorige dag gemaakte opmerkingen en gestelde- vragen. Van ganser harte verklaarde hij zich bereid de Kamer van tijd tot tijd nader in te lichten. Dr. Drees gaf nogmaals een over zicht van de paraatheid der centrale autoriteiten. Er is geen ministerraad gehouden om grote vertraging te ver mijden. Wel vonden uitgebreide tele fonische contacten plaats. Eerst nadat de ministers de eerst noodzakelijke stappen hadden gedaan, zijn zij zich (Van onze pauLementaire redacteur). Op voorstel van prof. Romme (KVP) heeft (le Tweede Kamer Woensdag middag met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin zij, „bewo gen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet al leen het Nederlandse volk zelf tref fende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen ais een open baring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Ne derland vertolkt voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". De motie was ondertekend door de voorzitters van alle fracties met uit zondering van de communistische. Te voren had de minister-president, Dr. W. Drees, namens de regering zijn hartelijke instemming betuigd. De Kamer besloot voorts tot het in stellen van een speciale commissie voor de watersnood-1953. Deze com missie zal terzake overleg met de re gering kunnen plegen, op de ramp be trekking hebbende wetsontwerpen ter openbare behandeling voorbereiden en in het algemeen zich bezighouden met alle vraagstukken inzake de waters nood. Haar samenstelling zal waar schijnlijk reeds hedenmiddag bekend worden gemaakt. Hulpverlening Ook in ds noodgebieden zelf is op grote schaal gewaarschuwd, maar ve len reageerden met een „het zal zo'n vaart wel niet lopen". Ook dagén la ter wilden sommigen nog niet weg met in enkele gevallen helaas een noodlottige afloop. Betreurenswaar dig achtte Dr. Drees het, dat aan Schouwen-Duiveland in eerste aanleg niet voldoende aandacht is besteed. Met klem stelde hij vast, dat op de eerste dag reeds vele boten van de marine zowel als andere vaartuigen aan de reddingswerkzaamheden heb ben deelgenomen. Men moet echter de moeilijkheden bij de hulpverle ning per boot zeer beslist niet onder schatten. Vooral de eerste dagen werd hiervoor met ernstig gevaar voor het leven gewerkt. Een algehele centrale leiding zou tot noodlottige gevolgen hebben ge leid; vooral in den beginne hing veel af van spontane hulp. Was de organi satie Bescherming Burgerbevolking reeds gereed geweest, dan zouden tal van vraagstukken, bijvoorbeeld inza ke de berichtgeving, veel gemakkelij ker op te lossen zijn geweest. Militaire hulp De helicopters hebben onschatbare diensten bewezen. Ook hun militaire waarde staat thans vast, zodat er alle reden is deze vliegtuigen in ruime mate in het defensie-apparaat in te schakelen. Ducks waren ook in het Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen Halste ren en Steenbergen in het over stroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door het aanbrengen van zandzakken o.p de overspoelde weg. De generaal J. G. Warringa maakte Dinsdag eifi inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken bestaande weg. Ac.ner hem overste A. R. H. Prine, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een dooi Franse ge- nietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke bdc weg zijn ge slagen. Wanneer een gat is gedicht, wordt de brug weer verplaatst. Hij sprak de hoop uit, dat de ramp geen ernstige gevolgen zal hebben voor ons woningbouwprogramma. .Over eventuele emigratiefaciliteiten is nog geen beslissing genomen. De gemeenteraadsverkiezingen zul len in de rampgebieden worden uit- i gesteld. Om een directe bestrafifng der plunderaars te verkrijgen zijn deze voor de politierechter geleid, die maximaal zes maanden gevangenis straf kan opleggen. In zware gevallen zal de verdachte echter voor de rechtbank worden geleid met een maximale straf kans van zes jaar! Tot gisteravond was er bjj het Na tionaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengekomen. Eergisteren was de stand ruim 31 millioen. Een mens moet leren volkomen zichzelf te zijn Amerikaanse leger niet meer in para te eenheden ingeschakeld. Vandaar, dat zij hierheen werden gezonden met Duitse hulpbemanningen. „Ik zie gaarne Duitsers, wanneer zij op deze wijze tot ons komen", verklaarde de minister-president. Schade De totale schade is nog niet werke lijk te ramen, gerijk de ervaring met de dijken van Walcheren na 1945 leert. Ér zijn nog tal van onvoorzic-ne omstandigheden. Onder alle voorbe houd dan ook gaf minister Drees -ket reeds in de aanhef genoemde getal van één milliard. Wij zullen dit eens gezind moeten dragen, al is het niet zulk een vernietigend bedrag ris sommigen wel menen. Voor de fi nanciering der schade bestaan nóg geen definitieve plannen. Het rampenfonds is een particulie re instelling, in welks bestuur rege ringsvertegenwoordigers zitten -tvr coördinatie. Het zal van de opbrengat der inzamelingen afhangen welke ta ken het rampenfonds op zich zal ne men. De regering zal het fonds in genen dele in ds weg slaan. Wel zal nader overleg moeten plaats vinden over de verhouding tussen de str.at en het fonds. Beide moeten een deel der gemeenschapstaak op zich nemen, waarbij het rampenfonds zelf moet beslissen wat het kan en wil doen.. Schaderegeling Er is alleen teruggegrepen op de oorlogsschaderegelingen, omdat deze reeds bestonden en er direct begon nen moest worden met uitkeringen. Definitieve regelingen zullen volgen; al te grote verschillen met de be staande regelingen moet men echtet niet verwachten, daar deze tot onbil lijkheden zouden leiden. Vooral voor lichte schaden zal een zeer eenvoudi ge regeling nodig zijn. De loonrege ling in de noodgebieden is gelijk aan het toploon van de DUW-regeling. Gezinsverzorging zal alleen wor- Dinsdag jï. ivas een historische dag voor de Europese Kolen- en Staal den verleend op verzoek van het be- gemeenschap. Sinds deze dag heeft het hoge gezagsorgaan van deze gemeen- trokken gezin. schap een deel der bevoegdheden van de zes landen overgenomen. Op dit ge- Over het landbouwschadeherstel 7 zal nader overleg met de georgan:. bied syn °e drenzen tussen de landen dus weggevallen. Het comité van het seerde landbouw worden gepleeg-*" l<oge gezagsorgaan van de gemeenschap tijdens de rede van de Duitse afge- ook inzake het t.b.c-vrij huiken "'juJriligdair>. vice-president -an het comité, Preusker. Van links nnar rechts: de veestapel. Minister Drees gai. Coppe, licLjvan het gezagsorgaan; mevrouw Etzel, vice-presidente, Jean Mon- nTa'a^egelèn'op^voedsltfvoorzienings- net- Paul Reynaud, Franse algevaardigde; De Nerée, secretaris van gebied. ^efc comitéi de Nederlandse gedelegeerde Sassen, en Preusker. Het Symphonie Orkest van Min neapolis zal onder leiding van zijn di rigent Antal Dorati een concert geven ten bate van de noodgebieden. Het officiële Sowjetrussisehe nieuwsbureau, Tass, heeft vandaag gemeld, dat de Sowjet-Unie d betrekkingen met Israël heeft verbroken. De Sowjetrussisehe minister va* Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft de Israëlische gezant in Moskou, San el Elïahsiv, mededeling gedaan van het besluit van de Sowjet- Unie, haar gezande hap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten. I i (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Waterstaat, Mr. J. Algera, beschouwt het vraagstuk van de afsluiting der zeegaten als het centrale punt van zijn beleid. Hoe wel deze kwestie reeds bij de rijkswaterstaat in studie was zal thans te vens een beroep worden gedaan op een aantal topdeskundigen, ook bui ten het ambtelijk kader, om de minister voor te lichten. Dit rapport zal openbaar worden gemaakt. Aan de binnendijken zal eveneens alle aan dacht worden besteed; nieuwe bijzondere voorzieningen zullen worden overwogen inzake het aantasten der dijken van binnen uit. Dit is name lijk bij deze ramp bij het grootste deel der bezweken dijken het geval geweest. In de toekomst zal op ruimere schaal worden alarm gemaakt. Geen volstrekte risico- uitsluiting mogelijk Aldus deelde minister Algera Woens dagmiddag tijdens de voortzetting van de behandeling der regeringsnota over de watersnood 1953 onder meer medé. Hij begon zijn met grote aandacht door de Kamerleden gevolgde rede met het geven van een uitvoerig over zicht van de oorzaken van de ramp. Op grond van wetenschappelijke be rekeningen was het de regering be kend, dat onder uitzonderlijk ongun stige omstandigheden hogere storm vloeden zouden kunnen optreden dan ooit waren waargenomen. Dit vraag stuk werd reeds vóór 1940 in studie genomen; enkele plannen bleken niet uitvoerbaar. Bij de voorlopige uitvoe ring van de jongste plannen is men voortijdig door de zee overvallen. Reeds enkele jaren geleden heeft de toenmalige minister van Waterstaat de aandacht der Kamers op dit pro bleem gevestigd. Deze wetenschappelijke berekenin gen konden eerst in de laatste decen nia de voordien gevolgde proefonder vindelijke methoden vervangen. Maar ook de moderne wetenschap kan nog niet tot een volstrekte risico-uitslui ting leiden. Herstelweikzaamheden De toekomst van ons waterschaps- bestel in het algemeen besprekend, was minister Algera van oordeel,, dat uiterste voorzichtigheid geboden is bij het aantasten der decentralisatie en de locale verantwoordelijkheid. Dit staat zijns inziens echter niet in de weg het vormen van grotere eenheden. Een en ander is in eerste aanleg de taak der provinciale besturen. Ook de financiële verhouding tussen rijk en waterschappen is in dit verband van groot belang. De minister lichtte vervolgens de op handen zijnde Noodwet Dijkherstel nader toe. Alle kosten voor het herstel van hoofd- en buitenwaterkeringen komen ten laste van het rijk; ook de werkzaamheden voor herstel zullen in beginsel door het rijk worden uitge voerd, maar het ontwerp beoogt de minister uitgebreide delegatiebe voegdheden te geven deze werkzaam heden op te dragen aan waterschaps besturen en andere lagere organen, inister Algera is voornemens hier een direct en ruim gebruik van te maken. Tenslotte legt het ontwerp de minister een centrale verantwoordingsplicht aan de Staten-Generaal .op voor alle herstelwerkzaamheden. De noodwet zal slechts voor een beperkte tijd van kracht zijn. De voorziening met griendhout moet met grote ernst in het oog worden ge houden. Op het ogenblik zijn één mil lioen bos rijshout benevens enkele kleinere voorraden aanwezig; op des kundige wijze zal voorts de hak van rijshout ter hand moeten worden ge nomen. De Kamer zal van een en an der uitvoerig op de hoogte worden ge houden. De toekomst Wat de toekomst betreft gaat het niet om de eenvoudige keuze: verho ging der dijken of afsluiting der zee gaten. Zelfs als tot dit laatste zou worden besloten, dan zou het nog tien tallen jaren duren, alvorens dit ge weldige en uiterst moeilijke werk vol tooid zou kunnen zjjn. Een werk, dat aldus minister Algera veel en veel moeilijker zal zijn dan het aan leggen van de Afsluitdijk. Daarom zal men in eerste aanleg wellicht moeten komen tot een com binatie van beide oplossingen, aan te vullen met het niet zo kostbare aanleggen van terpen en verbeteren van het waarschuwingssysteem. De Nederlandse regering wil terzake een nauwe samenwerking van alle Noord zeelanden trachten te bevorderen. Bovendien zou men nog een bijzonde re waarschuwing, bijvoorbeeld voor „alarmerend hoog water" kunnen in voeren. Deze en dergelijke maatrege len zijn thans in studie. Geen vrees Door verschillenden wordt de springvloed van 16 Februari a.s. ais fataal beschouwd. Met de grootste klem verklaarde minister Algera, dat op die dag de waterstand niet hoger zal zijn dan gebruikelijk is, indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. De bunkers in de duinen leveren in het algemeen geen gevaar op voor de zeewerende functie van deze; over de bunkers in de dijken hadden de mi nister tot dusver geen verontrustende berichten bereikt. Het gevaar by 's-Gravenzande is niet zo ernstig geweest als wel wordt voorgesteld. „Naar de mens gesproken zullen wij nu en in de toekomst doen. wat wij kunnen doen", aldus besloot minister Algera. De diplomatieke betrekkingen zijn afgeb', drie dagen nadat zich in de üowjetrusöiCvbj te Tel Aviv een ontploffing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gétiOUW ernstig beschadigd werd en drie per sonen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant. Pavel JeJrsjof. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en Geloofde schadevergoeding. Er weroen vele arrestaties verricht. Onder de ar restanten bevinden zich leden van an ticommunistische organisaties. In de vandaag door Tass uitgezon den officiële verklaring, waarin de verbreking van de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Israël wordt bekend gemaakt, wordt verder ge zegd, dat op 9 Februari „negen mis dadigers, kennelijk met medeweten van de Israëlische politie, een bom ontploffing in de Sowjetrussisehe le gatie in Israël tot stand brachten". De verklaringen en verontschuldigin gen van Israël „worden gelogenstraft door talloze bewijzen van rechtstreek se deelneming van vertegenwoordigers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sowjet-Unie en het aanzetten tot vijandige handelingen tegen de Sow jet-Unie", aldus de Russische verkla ring. Hierin wordt verder gezegd, dat „het provocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond wordt dooi' ie ishevd var. .ertikvl«rii in de Israëlische pers, doch ook dcör rede voeringen in het Israëlische parlement van leden van de regering en ver tegenwoordigers der heersende partij en". In het blonder wordt een rede genoemd van de minister van Buiten landse Zaken. Mosje Sjaret, „die open lijk tot vijandige daden tegen de Sow jet-Unie aanzette". De Sowjet-Unie heeft Israël erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden later werden diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. Relletjes in Tel Aviv In de straten van Tel Aviv zijn com munistische demonstranten slaags ge raakt met voorbijgangers. De politie moest ge.bruik maken van gummi stokken om di vechtenden te scheiden. Talrijke mensen werden gewond. De demonstratie was op touw ge zet door de „Vereniging van vrienden der Sowjet-Unie". Het doel er van wa3 te protesteren tegen de bomontplof fing in het gebouw der Sowjet-am- bassade te Tel Aviv. Communistische sprekers hadden, In het centrum der stad, voorbijgan gers vanaf vrachtauto's toegesproken. Toen een van hen, de secretaris-gene raal van de vereniging, Dr. Mosje Sneh, uitriep: „Er bestaat geen anti semitisme in de Sowjet-Unie", nepen toehoorders: „weg met jou" en „leu genaar". Het gevolg van een en ander was een kloppartij, hetgeen tot een reeks gevechten leidde. Uiteindelijk- wisten de communisti sche betogers het gebouw, waarin het Russische gezantschap is onderge bracht. te bereiken. Zij werden door de gezant. Jersjof. ontvangen en zy verzeke-den hem dat de vriendschap tussen Israël en de Sowjet-Unie „zal ►viive« (rroe«en, t-nMat Israël deel zal uitmaken van een vrije en gelukkige wereld". STRAALJAGER VERONGELUKT Sergeant-vlieger omgekomen Omstreeks 12.15 Woensdagmiddag is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn in Duitsland verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H, Th. H. J. Sanders uit Nijmegen liet leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring,te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze nood landing echter had een ongunstig ver loop. Toen men de Thunderjet hereik- te bleek de vlieger reeds te zijn ofrer- leden Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk ver trokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1