GROTE HANDICAP IS HET ONTBREKEN VAN SOCIALE VERZEKERINGEN X Financiën en Economie cle blauwe fen llicr DONDERDAG 12 F^bht.vKl 1953 Pagina 5 Emigranten terug uit Australië En dan steeds dat heimwee naar Nederland De Fairseabracht gistermorgen een en vijftig emigran ten uit Australië terug in het vaderland. Zij hadden ge noeg van het landwaar zij dachten een nieuwe toekomst op te boutven. Tien emigrantendie ook met dit schip naar Holland kwamen, gaan echter weer terug. Zij wilden hun familie weer eens spreken. Onder de laatst en is een vrouwdie drie jaar geleden naar Australië is geëmi greerd en nu een bezoek aan haar moeder brengtmaar binnenkort weer terugkeert. Zij vertelde ons zeer tevre den te zijn over haar nieuwe vaderland en nooit meer voorgoed naar Nederland te willen. „De vrouw maakt of breekt de emigratie" Onder ben. die in Nederland blijven, zijn grote gezinnen, maar ook echtparen zonder kinderen en enkele vrijgezellen. Een van deze laatsten. een tuiindersknecht, is een half jaar weg geweest. „Na een paar maanden in mijn eigen beroep gewerkt te hebben kwam ik zonder. Ik heb toen een advertentie geplaatst, waarop ik drie brieven ontving. In de eer ste werd mij hulp geboden, maai de toon van de brief beviel mij niet. Het was te veel uit de 'hoog te. Op de tweede brief ben ik ook niet ingegaan. Tenslotte ben ik bij een boer (derde aanbieding) gaan werken. Maar toen ik eens informeerde of hij er iets voor voelde mij in de toekomst als „Sharefarmer" op te nemen en hy ijleek daar niets van te willen weten, heb ik besloten weer naar Nederland terug te gaan." Deze man en ook alle anderen vinden het ontbreken van sociale verzekeringen in Australië een grote handicap voor de emigrant. „Ziekte kost je handen vol geld programma VRIJDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.13 Gr. muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gr.muz., 8,50 v.d. huisvrouw, 9.05 Gr.muz., 9.35 Waterstanden. 9.40 v.d. kleuters, 10.00 Thuis, causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gr. muziek, 10.30 School radio, 10.50 Orgelspel, 11.20 Radiófeuilleton, 11.40 Bas en piano, 12.00 Musette-orkest, 12.30 Land- en tulnbouwmededelingen, 12.33 Sport en prognose, 12.48 Gr. muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gr.muz., 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gr. muziek, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Viool en Eiano, 14.50 Voordracht, 15.10 opraan en piano. 15.30 Amuse mentsmuziek, 16.00 Gr.muziek, 16.30 v.d. jeugd. 17.00 Orgel en zang, 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Achter de horizon, hoorspel, 19.00 Meisjeskoor, 19.15 Het volle pond, causerie, 19.30 Vreug de en verdriet, causerie, 19.50 Be richten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boek bespreking, 20.15 Voordracht met muziek, 20.30 Benelux, causerie, 20.40 Aanpassing, causerie, 21.00 Fragm. II Trovatore, opera (gr. pl.).. (22.0022.15 Buitenlands weekoverzicht), 22.40 Vandaag, causerie, 22,45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, causerie, 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Gr. muziek, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 In strumentaal septet, 7.45 Morgen- febed en liturgische kalender, .00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gr. muz9.00 v.d. huisvr., 9.35 Gr. muz., 9.45 Schoolradio. 10.00 Orkestconcert, 10.45 Klein vrouwenkoor, 11,00 Voor de zie ken, 11.40 Kamerorkest en solist, 12.00 Angelus. 12.03 Politiekapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Ac tualiteiten, 13.25 Pianoduo, 13.45 v.d. vrouw, 14.00 Strijkorkest, 14.30 Dansmuziek, 15.00 School radio, 15.30 Sopraan en tenor, 16,00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17,15 Kinderkoor, 17.35 Gr. muziek, 17.40 Lichte muziek, 18.00 Militaire reportage. 18.10 Instrumentaal octet, 18.30- Lichte muziek, 18.52 Actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting; 19.30 Gr, muziek, 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.30 Promenade-orkest en klein koor, 21 00 Knots en bondig, cau serie, 21.15 Strijkkwartet, 21.50 De strijd tegen brand, klank beeld, 22.05 Gevarieerde muziek, 22.25 Om de toekomst van Ne derland, klankbeeld, 22.45 Ik ge loof in ene, heilige, katholieke kerk, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. Televisie-programma VRIJDAG 13 FEBRUARI AVRO 20.15—21.45 1. Journaal. 2. Scheppende handen, 3. Weerbericht, Pauze 4. „Ga je even mee naar de kelder". 6. Dagsluiting. als je plotseling zonder werk komt en dat schijnt vaak te gebeuren moet je maar zien hoe je je redt. Anderen zijn teruggekeerd uit heimwee naar Nederland en naar de typische Nederlandse sfeer, die in Australië natuurlijk ontbreekt. Een echtpaar uit Sdheveningen bijvoorbeeld behoort tot deze ca tegorie. ..Wij hadden het daar zeer goed, omdat we beiden wenkten. De Australiërs waren erg vriende lijk voor ons." Zowel de man als de vrouw werkten. De man in de bouwvak ken en de vrouw op een confec tiefabriek. „We verdienden daar meer dan we ooit in Nederland zullen kunnen verdienen. We hatL den een eigen huis, nieuwe meu bels, kortom alles wat men kan begeren. Als er niet aldoor dat verlangen naar Nederland was ge weest, hadden we er niet aan ge dacht ooit terug te keren." Een broer van de vrouw een vrijge zel is nu in het huis getrok ken ..Hij komt zeker niet terug, 'heeft een eigen auto en een flinke bankrekening." Over één ding zijn de echtgeno ten hel eens: wil men in Austra lië slagen, dan moet de vrouw meewerken om de inkomsten van het gezin te vergroten. „Voor gro te gezinnen is het vrijwel ondoen lijk, omdat dan alleen de man voor het inkomen moet zorgen. De kosten van het levensonder houd zijn in Australië hoog." Dit echtpaar heeft in een stad gewoond en kan zich voorstellen, dat het leven voor velen op het VACATUREDE WAAL IN DE TWEEDE KAMER Mr Roolvink beroept zich op de Partijraad DEN HAAG Zoals wij ge meld hebben, en thans ten over vloede vanwege het secretariaat van de K.V.P. bevestigd wordt, heeft het Partijbestuur van de K.V.P. (na een zeer ruime be spreking en met eenstemmig heid) besloten, de heer Roolvink te verzoeken, zijn benoeming voor de Tweede Kamer, in de vacature-de Waal, niet te aan vaarden. Dit besluit is genomen op grond van art. 31 van het Kiesreglement, omdat de zetel van mej. de Waal, die staatsse cretaris van O. K. en W. gewor den is, verkregen werd op een z.g. „definitief aangewezen" plaats, als deskundige voor Bui tenlandse Zaken. Als definitief aangewezen opvolgster was op de lijst (in gecombineerde Kringen Overijsel, Friesland, Groningen, Drente) geplaatst mej. dr. C. de Vink, te Utrecht. De heer Roolvink heeft nu aan de K V.P. medegedeeld, dat hij van de beslissing van het Partij bestuur in beroep zal gaan bij de Partijraad, waartoe, zoals wij reeds meldden, het reglement hem de bevoegdheid geeft. Even eens volgens dat reglement kan de heer Roolvink zijn benoeming (voorlopig) aannemen, hij zou echter, vanzelfsprekend, weel moeten bedanken, als de Partij raad hem in het ongelijk stelt. De heer Roolvink grondt zijn mening op het inzicht, dat dooi de aanwijzing van mej. de Vink als aangewezen plaatsvervangster door de Verkiezingsraad, het Kiesreglement is overtreden. Dit staal, naar de mening van hel Partijbestuur, echter buiten het geding. NederlandDenemarken OOK OFFICIALS MOETEN BETALEN DEN HAAG. De K.N.V.B. verzoekt ons het volgende mede te delen: In verband met het grote aan tal girostortingen voor de wed strijd Nederland-Denemarken op 7 Maart a.s. te Rotterdam wordt de leden van voetbalver enigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het bestuur van hun vereni ging- De verenigingsbesturen wordt verzocht de girostortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aandacht op geves tigd. dat aan geen enkele offi cials van de K.N.V.B bestel formulieren worden toegezonden. Ook hen wordt verzocht bestel lingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 58928 indien zij kaarten wensen. kulverciimarkl Ulrecht UTRECHT 11 Febr. Op de Utrechtse veemarkt werden he den aangevoerd: 261 nuchtere kalveren. De prijzen waren: 32,5042.50. Handel kalm. platteland en in de kampen zeer moeilijk is. ,.Er zijn grote gezin nen, die in kampen zitten en die graag terug zouden willen gaan, maar dat niet kunnen, omdat ze de reiskosten niet bij elkaar kun nen krijgen." De vrouw Een accountant, die uit Indone sië naar Australië is gegaan, zei 't kort maar krachtig: „de vrouw maakt of breekt de emigratie." Hij bedoelde daarmee, dat het er hoofdzakelijk van afhangt hoe de vrouw zich aan de veranderde omstandigheden aanpast. De man heeft zijn werk en komt 's avonds moe thuis. Hij past zich veel be ter aan. Over de werkgelegen heid vertelde deze accountant: „Een paar maanden geleden zag ihet er slecht uit. Maar de situ atie verandert elk moment. Zo zijn er 150.000 baantjes vrij en een paar dagen later is er niets meer vacant, ja.... lopen velen zonder werk, weer een paar dagen daarna kunnen er echter wel 250.000 aanbiedingen van betrek kingen zijn Tot slot vertelde hij, dat ,,de Nederlanders graag gezien zijn in Australië, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Italianen en de Grieken, waar de Australiër op neerziet." Op de „Fairsea" was ook een aantal Engelsen. Eén van hen zei, toen wij hem naar zijn bevindin gen vroegen: „Australië voor de •Australiërs." Samenvattend bleek uit onze gesprekken met deze kleine groep emigranten, dat de voorlichting nog beter zal moeten worden. „Velen beseffen niet. dat zij naar een totaal andere wereld gaan, met andere levensopvattingen, ge woonten en omstandigheden." De teleurgestelde emigranten raden gezinnen met kleine kinde ren af -naar Australië te gaan, omdat dan de vrouw geen betrek king kan accepteren. Vrijgezellen, echtparen zonder kinderen of met niet te veel grote kinderen kunnen er een goed bestaan vin den. ISaar tvij vernemen zijn gistermorgen met het m.s. „Cottica" tachtig militairen van het corps commandotroepen uit Suriname in Nederland terug gekeerd. Deze militairen vormen de eerste commando's, die na een verblijf van een half jaar in Su riname, in ons land terugkwa men werden twee minderjarige meis jes van resp. 14 en 15 jaar, die uit de ouderlijke woning te Rhe- nen waren ontvlucht, aangetrof fen bij familieleden te Schiedam. De kinderen zijn door de politie naar Rhenen teruggebracht worden vanaf 1 Januari j.L per sonen, die werkzaam zijn op een D.U.W.-object niet langer als werkloos beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken ver richten zij bij de D.U.W. vol waardige arbeid tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaarden. (Advertentie f n^/ Voor de ware shagroker is j Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's 'W Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens e« week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies; Het was kermis op een klein dorpspleintje. In het midden stond een prachtig beschilderde draai molen en daaromheen vond je alle genoegens, die bij een echte kermis horen: jeen schiettent, een donker- igroene „rups", waarin je heerlijk op en neer zweel de en soms helemaal ver borgen werd, de Kop van Jut en nog veel meer van die dingen. Toch wilde ik het daar over niet hebben. Ik wilde je vertellen van het bal lonnenvrouwtje, dat ook op die kermis stond en vrolijk meezong met de muziek, die uit de kleurige draaimolen kwam. Omdat het pleintje nog al klem was, was er haast geen ruimte tussen de kermis tenten, zodat het ballon- nenvrouwtje met een be scheiden, haast verborgen plekje genoegen moest ne men. Maar geen nood! Ze zong zo hard, dat iedereen haar vinden kon om een fijne ballon uit te zoeken. Ja, het ballonvrouwtje ihad ze in allerlei kleuren ien soorten: rode ballonnen, groene en gele ballonnen jin de vorm van een banaan ;en ballonnen met een echt gezicht. Van de laatste hield ze het meest. Dat wa rren net kinderen, vond ze. !Soms, als ze eventjes niet meezong met de kermismu- ziek, sprak ze met die bal lonnen. „Hela, daar zie ik een moeder met een jonge tje aankomen", zei ze dan, „die moeten vast een bal lon hebben, 's Even kijken, |of ze wel aardig en netjes :zijn". Dat had je zeker nooit gedacht van zo'n ballon vrouwtje, dat ze nog zo ischerp op de mensen lette? •Ja maar, ze moest er vast van op aan kunnen, dat haar ballonnen goed ter 'recht kwamen. Daarom !keek ze altijd, of een kind niet te wild en te ruw was. .„Anders is het zo met jul lie gedaan", vertelde ze de ballonnen met de echte ge zichten, „hoeveel zijn er al niet stuk gesprongen, om- dat een jongen of 'n meis je onvoorzichtig was? En hoeveel zijn er niet op de wind weggedreven? Nee, ik kijk goed uit, dan weet ik ook zeker, dat jullie goed terecht komen en het ple zierig krijgen. Denk eens aan: als je een aardige jon gen treft, neemt hij je mis schien nog wel mee over dc kermis. Dan mag je mee in de mooie draaimolen hier naast en als je dan einde lijk bij hem thuiskomt, speelt hij nog met je tot het bedtijd is". Na zulke verhalen begon nen alle ballonnen te glim men van de pret. Daarna Ach, arme, die mooie oranje ballon. Zo lachend als zijn gezicht nog stond, zo droevig was hij innerlijk gestemd. Daar dreef hij nu voort op de wind, naar on bekende oorden en onvrien delijke mensen misschien... Wie zou er nu met die aardige jongen zijn meege gaan en de grootste pret hebben? Wat was hij toch een vreselijke pechvogel. Hij voelde diep medelijden met zichzelf en ook met 't ballonnenvrouwtje daar be- .V^.V.W.V.V.VVJ VAN DE BALLON DIE IN DE HEMEL KWAM Dienst tier lening „Bsuida" gewijzigd Obligatiehouders der Crediet- en Handelsvereeniging .Banda" N.V. zijn gistermorgen voor de tweede maal in vergadering bij een geweest. Met algemene stem men werd het directievoorstel aangenomen, de dienst der le ning te wijzigen. Zo zal geduren. de twee jaar de betaling van rente en aflossing worden opge schort. de betaling van de ach terst !lige coupons uitgesteld en geen dividend worden uitgekeerd, voordat de scrips ad f 120 be taald zijn. Beschikbare gelden worden eventueel gebruikt tot gedeeltelijke afbetaling op de obligaties. De AKU verwacht belangrijke concurrentie Volgens de „Spindop" heeft de president-directeur van de Al gemene Kunstzijde Unie N.V.,' ir. St. v£ya Schaik. op de 20e ver gadering var. de Ondernemings raad het volgende gezegd om trent de gang van zaken bij de A.K.U. .De Viscose-induslrie heeft hevige concurrentie te wachten van de synthetische ga rens en vezels. Dit betekent zeker niet, dat de Viscosegarens binnen enkele jaren zullen verdwijnen Er zal steeds een belangrijke markt voor blijven beslaan. Et- moet echter met een belangrijke concurrentie rekening worden gehouden en de plaats op deze wat beperktere markt zal ge handhaafd moeten blijven. Zo is b.v. de verwerking van rayon garens in kousen reeds tot 15 pCt van de vroegere hoeveel heid teruggebracht. Ook de kêt- tingstoelbreierij gaat meer en meer synthetische garens ge bruiken. Slechts de weverij is nog niet zo sterk op synthetische garens overgegaan en daarop moet de A.K.U. dus concentreren Men verlangt garens met een zo gelijkmatig mogelijke aaiv verving. I/de om dit te berei ken zijn wij overgegaan tot het scheren van ons kettingsloelga- ren op bomen. Deze nieuwe werkwijze brengt ingrijpende veranderingen met zich. Onze bomen zullen thans over de ge hele wereld worden verzonden. Het duurt itms tot 8 maanden voor ze weer bij ons terug zijn. Dit alleen reeds vergt dus een grote kapitaalsinvestering Wij moeten dit echter doen. daar het voor ons van het groot ste belang is om vooraan te bliï- bonsdan ze vrolijk tegen el kaar, alsof de wind er in blies, en dat betekende; „wat fijn toch, wat is het toch heerlijk om ballon te zijn. Wanneer mogen we mee, ballonnenvrouwtje?" „Als er weer een aardige jongen of een aardig meis je komt", was dan altijd 't antwoord ,/~\p zekere dag kwam er v-/ zo'n aardige jongen. Hij groette het ballonnen vrouwtje vriendelijk en vroeg beleefd: „Mag ik soms een ballon van je uit zoeken, ballonvrouwtje?" „Ga je gang maar", zei 't mensje en ze keek gespan nen toe, welke de jongen zou nemen. „Ik wou. dat hij die oranje met dat lachende gezicht maar koos", dacht ze bij zichzelf, „die zou ik het nu echt eens gunnen". Het leek wel, of de jongen haar gedachten geraden had! Hij strekte zijn hand uit naar dat olijke, oranje gezicht en de ballon zelf gaf al een rukje mee, zo graag wou hij bij hem zijn. Maar dat had hij nu juist niet moeten doen. Want hij gaf dat rukje net, vóór de jongen het touwtje gegre pen had. En zo vloog de oranje ballon pijlsnel de lucht in, terwijl het vrouw tje beneden nog onthutst stond te kijken en de jon gen teleurgesteld een an dere ging uitzoeken. neden op aarde. Ze had zich altijd zo uitgesloofd voor haar. ballonnenkinde- den. „Ik wil, dat jullie goed terecht komen", had ze ge zegd. En wat was er nu gebeurd? Nu dreef hij toch voort op de wind, alsof een kleine, onhandige jongen hem had losgelaten Terwijl de oranje ballon zo aan *t piekeren was. steeg hij ongemerkt al ho ger en hoger. De wind was na een poosje gaan liggen, zodat niemand de ballon op zijn reis naar boven tegen kon houden. En dat was een groot geluk, want nu kwam onze ballon niet ia vreemde landen bij on vriendelijke mensen, maar bij de sterren en die zijn altijd goed gemutst. Toch schrokken de ster retjes wel even, toen er plotseling een oranje ge zicht met een brede grijns lach boven de wolken uit kwam kyken. „Hela. wie komt er nu ons rijk bin nen?" riep er eentje mot heldere oogjes en mooie scherpe punten. Toen de ballon echter helemaal te voorschijn was gekomen, met touwtje en al, was het sterretje spoedig gerustge steld. Maar nu werd het heel erg nieuwsgierig en dit sterretje niet alleen, maar alle sterren aan de wijde hemel. „Hoe kom jij hier?" vroe gen ze verbaasd. De ballon deed zijn droe vige verhaal en beëindigde dit met de woorden: „en nu moet ik altijd maar heen en weer zwerven, zonder thuis. Wie weet, neemt de wind mij op zekere dag wel mee om naar vreemde oorden en bij onvriendelijke men sen te brengen". De sterren kregen groot medelijden en weet je, wat er toen op ge vonden werd? Dat de bal lon zijn töuwtje aan een sterrepunt mocht vastbin den, zodat hij altijd veilig zou zijn voor die grillige Jan de Wind. „En nu heb je voortaan hier je thuis", voegde een pinkelend ster retje er nog aan toe. Dat ging zo een hele tvJd goed, maar ach, ten slotte bleek, dat de ballon toch ook niet altijd in het ster renrijk kon blijven. Zijn touwtje sleet van de scher pe sterrepunt, zodat er groot gevaar was, dat hfj op een goede dag los zou raken. „Wat nu?" peinsden alle sterretjes met rimpel tjes in het hoofd. Opeens viel er een stra lend, bijna verblindend licht over het sterrenrijk. Hoe dat kwam? De hemel was even opengegaan en de sterretjes zagen duidelijk de engeltjes spelen. Ze kaatsebalden met donzige wolkjesDat is iets voor ónze ballon!" riepen alle sterren toen. En voor de oranje ballon het wist, had hij een stevige duw ge kregen. zodat hij losknapte en regelrecht omhoog vloog, de hemelpoort inl Sint Pe trus liet hem door, omdat hy zo'n vriendelijk lachen de ziel leek. Wel keek hij even verbaasd, toen hij 't vrolijk slingerende touwtje ér achter aan zag, maar de engeltjes grepen gauw naar de lus onder aan de ballon en stoeiden juichend weg met dat prachtige, dansen de stuk speelgoed. En Onze Lieve Heer en alle heiligen, die het zagen glimlachten toegeeflijk en beminnelijk. Wie er nog meer lachte? Dat kun je raden. De oran je ballon zelf. Hij lachte vrolijker dan hij ooit ge daan had en daar was ook alle reden toe. Want zeg nu zelf: was hij goed terecht gekomen of niet? ven Wij moeten kunnen concur reren zowel in kwaliteit als in prijs en dit kunnen wij ook. Wij moeten er naar blijven streven een nog beter product te maken tegen een nog lagere kostprijs. De productiebeperking, die vorig jaar moest worden doorgevoerd, is thans vrijwel opgeheven. Dat dit zo zal blijven kan niet wor den voorspeld. Wij hebben n.l voorlopig nog voldoende orders, maar nog lang niet voor het ge hele jaar 1953. Zeeuwse confectie slelt 9 pet. voor De exploitatierekening 1952 van de N.V. Zeeuwsche Confec tiefabrieken wijst een saldo aan van. f 143.711 (f 262.9121. Na af schrijving reservering voor de belasting en een dotatie aan het pensioenfonds resteert 'n winst van f 58.514 (f 86.873). Voorge steld wordt een onveranderd di vidend van 9 pet. op de aande len en van f 110.op de op- r ich tersbew ij zen Het eerste half jaar is verlies gevend geweest. De voor export bestemde productie kon vlot ver kocht worden. Door nieuwe aan schaffingen werd de fabrieks- outillage op peil gehouden Amsterdamse s:oederen- markt 9 pet. dividend Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aarv deelhouders der Amsterdamse Goederenbank N.V. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1952 een onveranderd dividend van 7 pCt. uit te keren. Slaalproductie „Ngombezi" De directie van de N.V. Cul tuur Maatschappij „Ngombezi" deelt mede, dat de Sisal-productie van de onder 'haar controle staan de ondernemingen 'heeft bedra gen gedurende de maand Januari 1953: 319 ton (vorig jaar 204 ton) Onveranderd dividend Ned. Credietbank Commissarissen van de Neder landse Credietbank N.V. hebben besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 7 procent aan aandeelhouders a en van 6 procent aan aandeelhouders b, Algemene Exploratie Mij. De productie bij de Algemene Exploratie Maatschappij heeft in Jan. 1953 bedragen 25.080 kg ton ruwe olie tegen 19,630 kg ton in December 1952 en 10.940 kg ton in Januari 1952. Bern's overzicht AMSTERDAM, 11 Febr. In tegenstelling tot gisteren, toen voor ruim f 2,2 millioen in aan delen werd omgezet, is de acti viteit ter beurze vandaag beperkt gebleven. In de H.V.A.-hoek ging het heel wat kalmer toe (giste ren behaalde dit fonds met f 136 duizend individueel de grootste (omzet), maar de vraag bleef overheersen, zodat op 104 werd gesloten (102 3/4). Cultures ver tonen de laatste weken toch een zeer gunstige ondertoon. De koerswinsten zijn van dag tot dag weliswaar bescheiden, maar er zit een opwaartse beweging in 't prijsniveau en van een terugslag in het nieuwe jaar is nog geen sprake geweest. Vanmiddag ging de belangstelling vooral uit naar Amsterdam-rubber, die 'de „brug van 90" gemakkelijk passeerde en op 92 1/4 sloot (88 7/8). Ta bakken eveneens goed op peil. Op de industriemarkt viel de A.K.U. een beetje uit de toon. Hel gisteren behaalde avance moest geheel worden prijsgege ven en het kunstzijde-concern sloot op 168 (170 1/4). De overige internationale soorten wisten zich gemakkelijk te handhaven, locale industrieën in doorsnee wederom vast. Aanbod op de beleggings- markt ontbreekt zo goed als ge heel, zodat de dagelijkse vraag hier veelal hogere koersen doet ontstaan, de conversielening nu kwam van 95 1/4 op 95%. inves teringcertificaten golden tijdelijk 96. De gunstige productiecijfers der algemene Exploratie 25080 kgt. In Jan. tegen 19630 kgt in Dec, deed een open hoek ont staan, waarbij de prijs 7 punten avanceerde tot 117. De inmiddels bekend geworden onveranderde dividenden van de Zeeuwse Con fectiefabrieken, de Amsterdamse Goederenbank en de Nederlandse Credietbank hadden vooralsnog weinig invloed. Scheepvaartwaar den amper prijshoudend. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN HOOFDSTUK 1. George Lawrence, hoofdambte naar van het Binnenlands Be stuur van Nigerië, zat in de ope ning van zijn teni en bekeek het Afrikaanse woestijnlandschap. Tot aan de horizon toe zag hij zand. stenen, keren gia-gras. tafasa- struikgewas, en de grove lelijke tumpafia-iplant, en hij aanschouw de dU alles met. ontevreden blik. Het stof van Bornoe, malaria, dysenterie, slecht voedsel, smerig drinkwater, en het voortdurende rondtrokken in de schroeiende hitte, maakten dat hij zich ellen dig voelde, geestelijk en licha melijk. Daarbij dc eeuwigdurende moeilijkheden tussen de Shehu's en de Shuwa's de hernieuwde dreigng van een pokken-epide mie, de opstandige Chiboks. de stijging van de graanprijzen met als mogelijk gevolg hongersnood, en dan nog de bitse correspon dentie met de betweters van de administratie in Zoengeroe, die hem óf het onmogelijke, dan wel het catastrophale opdroegen. En wat de maat bijna deed overlopen, was dat er nog een tocht van dertig dagen over stui vend zand en verschroeide gras vlakten, door borsl'hoog begroei de moerassen en nauwelijks doorwaadbare rivieren, tussen hem en Kano lag. En bij Kano begon de tocht naar huis en slechts dal idee hield hem op de been. Want Kano had een spoor verbinding met de zee; een tocht van drie dagen bracht hem dan naar de vuilnisbelt Lagos, aan de Westafrikaanse kust. Daar zou hy aan boord gaan van de „Appam," daar kapitein Harri son begroeten, en zich met een j heerlijke zucht van verlichting I in een dekstoe] laten vallen, zo als slechts zij dat kunnen, die van de buitenposten komen en naar het vaderland gaan. Maar op dit ogenblik bestond I zijn leven nog-steeds Uit teleur- stelling, kommer, hitte, muskie ten, stof, koorts, moeheid, dysen terie, en de neerslachtigheid die j het gevolg is van onbeschrijfelij- I ke eentonigheid, dodelijke moe heid en troosteloze eenzaamheid, - En het ergste is de eenzftam- i heid, Stel U voor 't perron van het i station in Kano, déze oude ge- heimzinnige, grootse stad, het middelpunt van Centraal Afri- I ka, met zijn achttien kilometer lange muren, zijn honderddui- i zend inboorlingen en zijn twin tig blanken; Kano. dertienhon- j derd kilometer van de zee. aan de grens van Noord-Nigerië met 'het Franse Territölre Militaire van de Sahara; Kano, waar m Noordoostelijke richting de kara vaanweg naar het Tsaadmeer loopt, en Noord-Westelijk die naar Timboektoe; welnu, op het perron in Kano ontmoette Geor ge Lawrence zyn oude vriend Henri de Beaujolais, majoor der Spahi's thans als stafofficier in de Franse Soedan ingedeeld. Lawrence en de Beaujolais waren samen in Eton geweest, en af en toe ontmoetten ze elkaar weer, zoals nu aan de Noord-Ni- gerische spoorweg, of op een der schepen van de firma Elder uit Dempster; op Lord's in Auteuil of Longchamps en een enkele keer ten huize van hun weder zijdse en door beiden bewonder de vriendin, Lady Brand-on. te Brandon Abbas in Devonshire. Lawrence had ontzag en sym pathie voor deze typisch Franse officier, een flinke, wilskrachti ge. sportieve kerel en een gent leman, zelfs naar Engelse be grippen. „Je kon best een En gelsman zijn, Jolly," was een compliment dat de Beaujolais vaak moest aanhoren, en dat hij gerust verdragen kon. temeer daar zijn moeder van zichzelf 'n meisje Cary uit Devonshire was De officeir der Spahi's was ge kleed in een khaki-uniform dat abominabel zat, lvad een zware baard én droeg een hoge witte helm, ën ofschoon 'hij er aldus even Frans uitzag als zijn vriend Engels, drukte hij zijn cher Georges niet aan zijn borst, slaakte geen vreugdekreten, noemde hen geen petit ohou. Een krachtige handdruk: ..George kerel," en „Ha, die Joliy!", maar het innemende lachje van de Beaujolais en de brede grijns van Lawrence toonden wel hoe blij verrast ze beiden waren. Nadat zij zich hadden uitge strekt op de brede banken in hun coupé, en elkaar verteld hadden wat ze tydens hun verlof zouden gaan doen: de een zeilen, golf- spelen en over de moerassen van Devon trekken, de ander naar de boulevards van Parijs, de ren banen van Monte Carlo, toen bleek het Lawrence, dat hij verder wel kon zwijgen, want zijn vriend liep over van een verhaal, dat hij moest vertellen of sterven. De trein vertrok van Kano met zijn last van Arabieren, Haussas, Yoroebas. Kroas. Egbaas, Beri beris, Foelanis en verder alle soorten Nigeriërs, van sarkin, sheik en shehu tot boer, kameel drijver. mijnwerker en bediende toe, met vrouwen en kroost, en de Beaujolais begon zijn verhaal. - Zij passeerden Zaria, de krui sing bij Minna. Zoengeroe, de Nigerbrug bij Jebba, Illorin, Os- 'hogbo, Ibadan, en het uitgestrek te Abeokoeta, en met korte tus senpozen. waarin Lawrence zich op één oor legde, vertelde de Fransman verder. En in Abeo koeta kreeg Lawrence de schok van zijn leven, en vandaar tot Lagos miste hij geen woord. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3