„Kadaver-trekken" in omgeving van Halsteren in volle gang De gecroonde leersse Met jeugdig enthousiasme fancy- fair georga niseer d Vele landbouivmachines TUSSEN heide MARKTEN worden ook nog gered Groninger Orkest Vereniging bracht Oxfordsymphonie Pagina 2 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS GRONINGEN. Twee flinke jongens kwamen gistermiddag dat hij volgaarne alle mede werking verleende. De jongens kregen er zo nu en dan een beetje vrij voor en het gymnas tieklokaal werd omgetoverd in een Drachtige fancy-fair met vier op ons kantoor, twee jongens uit knikkerspelen, twee spoelbakken. - - 1 een voetbalspel, een balgooitent en twee grabbeltonnen, en elke standhouder zorgde voor zijn eigen reclame door middel van zelf gemaakte aanplakbiljetten. Gistermorgen kwamen de „be zoekers". alle leerlingen van de school. Klasgewiis kwamen ze in het gymnastieklokaal. pardon naar de fancy-fair. De heer San ders gaf elke klas een half uur tje de tiid. Elke deelname aan een kansspel kostte één cent en de standhouders hadden het enorm druk. Er werd geknik kerd. gesjoeld, gegrabbeld en met ballen gegooid dat het een lieve lust was. Enfin, gistermid dag is dan het geld bij ons ge- t t-j ni 1 de zesde klas van de Sint Joseph School in de Polderstraat. Ze torsten een wit linnen zak met veel klein geld. „Als 't u belieft, mijnheer, 52.35 voor het Natio naal Rampenfonds.. Het waren er drieduizend cen ten. verder klein geld en ook wat papiergeld. Het geld was bijeengebracht op een door de jongens georganiseerde fancy- fair en nu waren de voorzitter en de penningmeester van het speciale bestuur-, resp. Do van der Vat (elf jaar) en Wim Jak (tien jaar) afgevaardigd om het bedrag aan ons te brengen voor ueuraï deur una ic uiciikcii yuw ,t tj„, de slachtoffers van de nationale JL zonder naam is ramD weer ontbonden. Do van der Vat had een idee om iets te doen voor de slacht offers van de nationale ramp. Hij sprak er met enkele school vriendjes over. „Laten we een fancy-fair houden." Wim Jak, Frans Falke en Frans van den Akker waren direct enthousiast. Het bestuur van het fancy-fair- comité. dat verder geen naam kreeg, was gevormd.... En elk bestuurslid begon onmiddellijk aan de voorbereidende werk zaamheden. Er moesten prijzen komen en „standhouders" en speelgelegenheden en een ruimte om de fancy-fair te houden. Ze spraken er met het hoofd van de school, de heer Sanders, over en deze vond de idee zo aardig. VOLLEYBAL Suprematie van „Ons Genoegen" In de heren-klasse won Ons Genoegen van G.P.S.V. Een klein overzichtje van de huidige rang lijst laat u het volgende zien: Ons Genoegen 9 16 173 Mesacösa 8 12 146 Tavenu 8 12 137 Indien Ons Genoegen een mis stap begaat, zal een van deze ploegen nog eens kans hebben. Wie van beide, zal de volgende week uitgemaakt worden. Mesa cösa en Tavenu zullen elkaar a.s, Dinsdag voor de derde maal In deze competitie ontmoeten. Tot nu toe won Tavenu. maar of dit ook nu het geval zal zijn. durven we niet met zekerheid te zeggen. In de dames-klasse is de stand als volgt: Ons Genoegen 8 16 162 Mesacosa 8 14 153 Siegfried 8 12 13—5 Tavenu 8 12 12—7 Daar Mesacosa al eenmaal van Ons Genoegen verloor, slaan we ook in deze klasse de kampi oenskansen van Ons Genoegen hoog aan. „Waar woestijnen bloeien gaan" GRONINGEN In de eljelo- pen dagen ihebben zeer velen kun nen genieten van de boeiende missiefilm „Waar woestijnen bloeien gaan". Niet alleen zijn er verschillende voorstellingen ge geven in Kath. Leven en Con- certhuis, maar ook alle leerlin gen van de kath. scholen zijn in de gelegenheid gesteld via deze indrukwekkende kleurenfilm iets te leren van Pakistan en het zo moeilijke missiewerk aldaar. Vrij dagavond zal de film voor het laatst in Groningen vertoond wor den in het Concerthuis. Deze avond is speciaal voor de oudere jeugd. Evenwel zijn ook volwas senen. die nog rjiet in de gele genheid zijn geweest deze film te zien. va-n harte welkom. Men kan kaarten in voorverkoop krijgen bij de heer Schokkenbroek, Nwe Boteringestraat 87. We willen graag adviseren deze film te gaan zien, u zult zeker een interessan te en boeiende avond hebben. Waar gaan ive heen BIOSCOPEN: BEURS: „De beste jaren van ons léven" (14). Heden 2.30 en 7.30 uur. CINEMA: Morgen begint een nieuwe dag (volw.) dagelijks 2.30, 6.30 én 9.00 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) dag. 3. 7 en 9.30 uur. LUXOR: Skirts Ahoy (alle) dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT: uitgebreide reportage van de stormramp, dag. 10.302.20 uur. In alle bioscopen reportages over nationale ramp. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE. Noor derhaven Z.Z., Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. I.IANGELGANG: (tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies, Piet Snel, reisherinneringen Scandinavië. PICTURA: wérk van J. Koster (Costerus) Groningen. ZONDAG en NACHTDIENSTEN APOTHEKEN (7—14 Februari) Apotheek Huisman, Damsterdiep 2, tel. 24876; Heckhardt, apotheker. Nieuwe Ebbingestraat 119, tel. 21072; Apotheek v.h. Oudman. Verl. Heereweg 89, tel. 26323; Apotheek Viersen, Brugstraat 11. lel. 23135. Heden: STATENZAAL PROVINCIEHUIS 8.30 lezing Cruys Voorbergh. Morgen: CONCERTHÜIS: 8 uur Pakistan- film voor oudere jeugd. RICHE: 8 uur Commerciële Club M. J. van der Ploeg over „Enige economische beschou wingen over de KLM". HARMONIE: 8 uur extra G.O.V.- concert. ten bate van het Nat. Rampenfonds. Prachtig werk, jongens. Een schitterend idee en een voor beeld dat navolging verdient. Buitenkerkelijke vergadering van de Mannencongregatiê GRONINGEN Gisteravond hield de mannen-congregatie een buitenkerkelijke vergadering in het Concerthuis. HoeWel de op komst goed te noemen is, hadden hier veel meer kath. mannen en jongemannen aanwezig moeten zijn. Pater H. Minderop SJ sprak in een zeer vurige en overtui gende i-ede over de Mariacongre- gatie. Juist in een tijd waarin we zien hoe zeer het godsdienstig leven achteruit gaat, is een sti mulering van de beleving van de godsdienst zo hard nodig. De eerw. spr. wees op 't voor beeld. dat de H. Vader geeft, waar Hij zelf zijn dankbaarheid uitspreekt lid te mogen zijn van de Mariacongregatie en er op wijst dat er van net lidmaatschap goed beleefd, een degelijke leken ascese en apostolische bezieling uitgaat. Vooral ook in deze eeuw, de eeuw van Maria, wanneer we ons onder haar bescherming stellen. Na de pauze werden verschil lende vragen gesteld en beant woord. Hier bleek wat een jeug dig vuur onder de congreganisten leeft om mee te werken aan de opleving van het godsdienstig le ven. De zeer goede bijeenkomst, werd met de Mariale gróet geslo ten. Loop der bevolking HOOGEZAND-SAPPEMEER Het aantal inwoners op 1 Jan. 1952 was totaal 21.591. Vermeer dering door vestiging 835 en door geboorte 444. Vermindering door vertrek 906, overlijden 178. Aan tal inwoners per 31 Dec. 19o2 11:160 mannen en 10.626 vrou wen, totaal 21.768. Aantal huwelijken 190, aantal echtscheidingen 9. Haven Delfzijl DELFZIJL Binnengekomen 11 Febr. ms. (Engels) Coquet Dyke van Emden: vertrokken 10 Febr. ms. Missouri naar Hopen-- hagen, ms Rival naar Kiel; ms Erna (Duits) naar Kiel: 11 Fe bruari ms Orion naar Hamburg; ms Dinkel naar Londen. LEDENVERGADERING VAN DE K.V.P. (Van onze correspondent) DEN HOORN Het bestuur van de KVP afd. Den Hoorn had haar leden opgeroepen ter verga dering in verband met de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. De dis cussies rond de candidaatstelling hadden dikwijls een persoonlijk en fel karakter. Moet in onze af deling de voorkeurstemming ge handhaafd blijven ja of nee? Dé KVP bezet twee zetels, wil men deze kunnen behouden, dan moe ten de huidige raadsleden als 1 en 2 op de lijst worden geplaatst. De leden worden alsnog in de ge legenheid gesteld, aanvullende candidaten bij het bestuur in te dienen. De functie van voorzitter werd overgenomen door de heer R. J. van der Werff, nieuw geko zen werden de heren N. Lange- land en H. R. Perk. KATTEN IN BOERDERIJEN De berging van de kadavers vormt daarvan een niet onbelang rijk onderdeel. Passend bij de thans gebruikte methode en het daartoe" ingezette materiaal, heeft men zelfs een nieuwe naam aan dit werk gegeven en de Neder landse taal met' een nieuw werk woord verrijkt: kadavertrekken. De Groninger brandweer wist een auto, die door de gladheid van de Weg in het Winsêhóterdiep tuas gestort, vrij spoedig op hét droge te kalen. NOG steeds wordt het dagelijkse leven be heerst door de ontzet tende ramp in de zui delijke provinciën. Wel iswaar is de toestand na een bange week ge consolideerd, is er al thans voorlopig 'n halt gekomen aan het angst wekkend totaal-cijfer van het aantal slacht offers, is de evacuatie voltooid, maar koorts achtig wordt gewerkt aan het voorlopig dich ten van dijkbreuken en versteviging van be dreigde punten. Onder enorm zware omstan digheden. nog eéns ex tra moeilijk gemaakt, door de sneeuwval eh de koude van de afgb lopen dagen. Het overige deel var. ons land beijvert zich van dag tof dag om te offeren, om te helpen. Geweldige bedragen blij ven binnenstromen, hart verwarmende gaven in natura. grootse hulp vaardigheid. En in het buitenland is de hulp vaardigheid al even groots en ontroerend. En Zondag.Zondag was ons geteisterde land ge huld in een witte sneeuwvracht als uiter lijk kenteken van de kilte die. ons allen ge vangen houdt. De Natio nale Rouwdag is een dag geworden van offer en gebed, een massale herdenking van al die slachtoffers die in zo korte tijd uit ons mid den zijn weggerukt. Geen vermakelijkhe den. overal stilte, over al kerkdiensten, gebed, bezinning, rouw in het gehele land EN na de rouwdag be gon heel onwennig het gewone leven ge leidelijk aan weer zijn loop te nemen, De dage lijkse dingen blijven voortgaan en moeten ge schieden. In de eerste dagen ging alles auto matisch, zonder bezie ling. We waren er nau welijks met onze ge dachten bij. Die gé- dachten gingen over de wijze waarop hulp ge boden zou kunnen wor den. De natuur was he lemaal in de war. Na de rai iJZ&lige storm, een kille winter met een onbarmhartige laag sneeuw, maar het deer de ons niet, het inte resseerde ons nauwelijks De sneeuw bleef liggen, werd nauwelijks opge- ruimd, noch door be drijven en instanties, noch door burgers. Maar Maandag was het alsof we het ineens za gen. alsof we ineens ontdekten dat stad en land herschapen waren in een barre sneeuw- woéstenij. Én iedereen begon te vegen en te scheppen en te strooien alsof men met zijn op gekropt gemoed hierin de natuur te lijf wilde gaan. Laten We het dit maal ook maar aan de verwarrende dagen wij ten dat half-stoks uil gestoken vlaggen ook Maandagmorgen nog uit. hingen. Het is anders een moeilijk té bestrij den euvel die noncha lance met onze drie kleur. Helaas moét het telkens opnieuw gesig naleerd worden. ZO kom ik geleidelijk aan weèr te Spreken over de gebeurtenissen in Groningen hoe on belangrijk in het grote geheel gezien dan ook. Ik pas er voor dieper in te gaan op de wijze waarop de communisten rode munt proberen te slaan uit de nationale ramp. Hop enerzijds ge poogd wordt verwar ring te zaaien door on heuse critiek ên het doorkruisen van de eensgezindheid van ons volk met eigen 'eommu- iiet „Nieuwsblad van Hoogëzand", waarin een Tang verslag was opge nomen van een commu nistische vergadering in die streek. De ergerlijke en vaak gruwelijke de magogie stond daar in een serieus verslag af gedrukt. En dan te be denken, dat er nog ka tholieken zijn in dat ge bied die deze krant in huis hebben, katholie ke gezinnen, die een dergelijk orgaan op ta fel hebben Iiggei). ver zuchtte een lezer. Inder daad. er zijn er helaas nog altijd, die de gees telijke belangen van hun kinderen met een rustig gemoed opófferen aan dergelijke ..neutra liteit". DE hulpverlening in Groningen schijnt de laatste tijd in discussie gebracht te zijn. Ten minste: de burgemees ter vaii Groningen heeft in een rede uitvoerig het standpunt uiteenge zet over de wijze waar op door Groningen hulp verleend werd eh de (Van onze verslaggever) NOODGEBIED HALSTEREN, 11 Febr. Naar seliat-; ting van de mensen die het weten kunnen, bevinden zich op dit ogenblik nog ongeveer honderd kadavers in de stallen vast hel „verdronken land van Halsteren". Dat zegt ons de majoor Hussen van hel R.Y.A. Prins Frederik. die van Maandag 2 Februari af door zijn overste is belast met de leiding van alle militaire werk, dat in het noodge- bied van de gemeente Halsteren wordt verricht. Het is (met permissie) een r t karwei, zegt de majoor, die als het ware in een adem door, de loftrompet steekt op de gebroe ders Geers uit Halsteren en voor al op de junior van deze twee, die zich dag in dag uit, thans als vrijwilligers dienstbaar maken voor dit karwei, dat uit volks- hygiënisch oogpunt gezien zeker niet van belang ontbloot is. De Geers-en zijn in alle letter lijkheid de kikvorsmannen van de ploeg, die dagelijks uitrukt om kadavers te trekken. Zij kennen de wegen, die thans onder water naar de boerderijen leiden en de jongste springt in zijn rubberpak te water om al wadend de weg te verkennen voor en te wijzen aan de twee grote legerkraan- wagens, die bij dit werk zijn in gezet. Nabij de boerderij houden de kraanwagens halt, waarna Geers Jr. naar de boerderij zwemt, de zaak inspecteert en zich met een grote tang naar de stal begeeft, waar de kettingen waarmee het vee is vastgemaakt, worden door geknipt. Daarna haalt hij de tros van de kraanwagens op, die het vee naar een verzamelplaats „lie ren". Van daar wordt het door een baby-duck, compleet met be manning door een Eindhovense garagehouder vrijwillig afge staan, naar 'het eindpunt van de duck brug Tholen-Halsteren gesleept. Het destructiebedrijf te Son haalt daar de kadavers af. Naar schatting zijn reeds 900 ver dronken beesten uit hét nood- gebied van Halsteren geborgen. Aan de kadaverberging nemen ook een 12-tal boten, bemand met vrijwilligers uit Halsteren, deel. Iedere morgen maakt een wachtmeester van de Rijkspolitie met een jachtgeweer zijn ronde om nog levende honden hét ge nadéschot te geven. Katten, die op de boerderijen nog worden aangetroffen, worden afgemaakt. We nemen geen enkel risico in dit opzicht, aldus de majoor. Landbouwwerktuigen Is het kadavertrekken een be langrijke bezigheid, ook het red den van achtergelaten huisraad, voor zover nog aanwezig, staat op het program, terwijl de laatslc wees men mij dézer da- Zondagmorgén nog en gen op een nummer van gedurende al cue angsl- De nationale ramp - Rouw - Veel sneeuw ..Rode" munt - Gevaarlijke neutraliteit - De hulpverlening in discussie - Belangrijke werkobjecten nistische comité's. en hoe anderzijds voorstel lingen georganiseerd worden onder het mom van „baten voor de slachtoffers" om te po gen op die manier on nozele zielen zand in de ogen te strooien. U hebt het dezer dagen in de krant uitvoerig kinnen lezen. Het verbaast me alleen dat van officiële zijde dergelijke bijeen komsten nog gestimu leerd worden door kwijt schelding van verma kelijkheidsbelasting. be schikbaar stelling van een zaal en zo en dal reclame gemaakt Wordt in dat huis-aan-huis-or- gaan ,,Dê Groninger Ge zinsbode". Enfin we we ten nu wat we aan dat blaadje hebben! helaas ook onder de katholieken trekken zich er niets van aan en blijven interesse be tonen aan die neutrale organen, die langzaam aan hun critiseh vermo gen vergiftigen en hen doen afglijden in die grote poel van zoge naamde neutraliteit. Zo Rector Magnificus heeft namens de studenten ge zegd, dat men in stu dentenkringen teleurge steld is over de gang van zaken. Vaststaat dat de hulpvaardigheid van de Groningers zeker niet minder was dan elders in den lande. Ook hier stond men direct gereed om naar het rampge bied te trekken. Eert groep studenten was zelis ai op weg. doch werd teruggehaald. De autoriteiten meenden, dat de taak die wij hier in het Noorden hadden geen andere kon zijn. dan ons beschikbaar te houden. Zo was het zeker na enkele dagen, toen het reddings- en hulpverleniftgswerk ge organiseerd was. Maar ik geloof toch dat die zelfde Zondag ochtend elke hulp dankbaar geaccepteerd werd in dat rampzalige gebied. Diegenen uit het Noorden die toch zijn gegaan hebben aldaar belangrijk wérk gedaan, waarvoor mén zé nu heel dankbaar is. Hoe dan ook: hel Noorden stond paraat, diezelfde „anjagende dagen. Op het eerste seintje kon den de hulpverlenings troepen uitrukken, om het even of die hulp werd gevraagd in de be dreigde gebieden in het Zuiden of op punten in het Noorden, waar toch even goéd doorbraken zouden kunnen plaats vinden. Mén heeft ook alle aandacht geschonken aan de inzameling van geld en goederen. Het resultaat is bekend. VIj lig vrachtauto's vol beadegoed en kleding werden nog diezelfde avond verstuurd. En de collecte werd overal 'n overweldigend succes. Aanvankelijk was men ook !n éigen kring te leurgesteld over de op brengst van de collecte in de stad. Maar uit de rede van de burgemees ter bleek dat er grote bedragen apart zijn aan geboden in de vorm van giro-overboeking op hel nummer van de burge meester of aanbieding van cheques, zodat het totaalbedrag een kleine f 167.000 is. Ik vind dit een geweldig bedrag, temeer daar we reke ning moeten houden met de grote bedragen dié direct zijn overge schreven op het Natio naal Rampenfonds, de bedi'ijfsgéWijzé inzame lingen en acties in de bedrijven. En dat na de diverse inzamelingen in de kerken nog zoveel geofferd is is zeker ook verheugend. die Ws' W s ranneer straks sneeuwboel weg is cn we, na deze plotse linge winter toch weer voorjaarsideeën krijgen, dan zal er in Maart in Groningen aan een aan tal belangrijke werkob jecten begonnen kunnen worden werken die be langrijk zijn voor de weivaart van deze stad cn zeker niet in het minst voor de bestrij ding van de werkloos heid. waarvan het getal momenteel voor de stad de drieduizend over schrijdt. Maar dan zal levens de Groninger veemarkt gesloten zijn. voor met t.b.c. besmette runderen, ondanks de bezwaren van de heer Klooster iC.H.U.) die. naar boze tongen in de raad beweerden zelf een aantal reagerende bees ten heeft, Dit zijn enke le uit een serie belang rijke raadsvoordrachten waarmee hét gemeente bestuur voortgaat, de Welvaart van de stad te stimuleren, OBSERVATOR Lekke kikvorsman De majoor zei een rond Nederlands woord tegen de neerkletterende regen en de striemende xoind, toen hij terugkwam van een troepje mannen, dat aan de rand van het wa tergebied druk met „iets" bezig was geweest. Dat „iets" had natuurlijk de interesse van de majoor gaande gemaakt. „Kijk", zei hij, die jonge Geers van wie ik zo straks ver telde, is teruggekomen, nat tot op zijn vel, want hij had een gaatje in zijn rubberpak gekregen en was tot aan zijn hals toe „vól gelopen". Maar hij zit alweer in droog onder- qoed het gat te plakken. Hij gaat er zo weer Weersver icachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagochtend tót Donder dagavond: VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met enige regen of sneeuw. Overwe gend matige Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Herman Schey GRONINGEN. Onze beken de baritonzanger Herman Schey heeft zich gisteravond weer eens bij de G.O.V. laten horen. De toehoorders zullen cr geen spijt van hebben gehad, dat ze de vuile straten hebben getrotseerd en naar De Harmonie zijn ge togen. Helaas was de zaal ook ditmaal weer slechts matig be zet. Schev zong voor de pauze de „Kruetzstab-cantate" van J. S. Bach, en hü deed dit op een wijze, die direct deed blijken, dat deze prachtige stem nog niets van zijn glans heeft ver loren. Vooral in de lagere regis ters is het geluid bijzonder fraai, sonoor en vol glans. Ook de dic tie was. zoals steeds bii Schey. uitnemend verzorgd. Van Epen- huvsen heeft dit werk zorgvuldig begeleid, speciaal de simpele be geleiding van orgel-, hobö- en cello-solo van de aria klonk bij zonder goed. Een klein select koortje van enkele „Bekker"- leden zorgde in het slotchoral voor een passende achtergrond, fraai van klank. Nog beter kwa men de uitnemende kwaliteiten van Schev tot hun recht in de prachtige „Kindertotenlieder" van Gustav Mahler. De prachtige gedichten van Friedrich Ruckert ziïn dooi' de grote Weense com ponist op voortreffelijke wijze ge toonzet, Mahler heeft zich reeds in ziin instrumentale composities, zoals b.v. ziin symohonièën, een componist van grote klasse ge toond. doch hel best komt wel licht ziin meesterschap uit in zijn liederen. Hierin is hii de even knie van Schubert en Wolff. Schey heeft de „Kindertotenlie der" met zeer veel expressie met warme stem. sonoor ën innig van dank vertolkt op een Wijze, waarvoor men hem slechts dank baar kan zijn. Speciaal de beide laatste liede ren. „Oft denk' ieb. siè sind nur ausgegangen" en „In diesèm wetter, in diesem Graus" hebben een diepe indruk achtergelaten, en dat niet alleen door de mu ziek of de tekst, maar ook dooi de weergave; ook het orkest heeft zich hier van ziin besté zijde doen kennen. De begeleiding was voortreffe lijk van klank: eén speciaal woord van lof voor de hoorns. Van Epenhuvsen heeft de avond geopend met de „Oxford- Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol- I gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: i R.K. Gem. Toneelver. N.E.A., i Andijk-W. f 10.—; St. Augusti- nusver. afd. Alkmaar Stad f 100; Wilma en Reggiy te Zwolle f 80; N.N. te Schermer f 300,een Kaartclub te Alkmaar f 5, H.K.W. afd. Hoorn f 10,—; R. K. Parochieel Zangkoor te Ooster blokker f 100,—; N. W. te Alk maar f 5, U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, betzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021. Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men 194460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze Mouwen omhoog! Jeugdh eivegingen werken voor getroffenen GRONINGEN Als er Zater dag een padvinder bij u komt vragen of u een werkje voor hem hebt, bedenk dan, dat hij het alleen doet om iets te verdienen voor zijn in nood verkerende landgenoten. Hij .wil zijn handen uit de mou wen steken om die dag tenminste een gulden bij elkaar te krijgen voor het Nationaal Rampenfonds. En met hem alle zusters en broe ders van deze jeugdbeweging. Onder het motto: „Mouwen om hoog, ons land moet droog", gaan ze allemaal op pad, kabouters en welpen, padvindsters en gidsen, verkenners en pioniersters, een léger van werkers voor de goede zaak. Op allerlei manieren hebben ze al geholpen om de ellende van de slachtoffers van de watersnood enigszins te lenigen. Zo graag hadden ze ter plaatse daadwer kelijk hun krachten willen inzet ten, maar helaas lieten de om standigheden dit voor de meesten niet toe. Nu kunnen ze toch iels doen, geeft u hun die gelegenheid en laat ze niet aan de deur staan. Eén ding: ze moeten in uniform zijn. Alleen dan kan de leiding er voor instaan, dat het in orde is. Deze actie is alleen op Zater- dag 14 Febr. Dus slechts één dag, G.O.V. BRENGT BEËTHOVENCONCERT Ten hate van Rampenfonds GRONINGEN De G.O.V. zal I Vrijdag a,s. een Béethoven-con- s.vmphonie van Haydn. waarvan cerL 0 i.v jan Van Epenhuysen (speciaal het eerste gedeelte zeer i g0Ven ten bate van het Rampen- goed slaagde, terwijl dit soede i fontjs Stevan Bergmann, piano en Herman Krebbers, viool, hebben dagen werkelijk successen zijn geboekt bij het bergen van land bouwmachines en -werktuigen. Bijna alle landbouwtractoren zijn'uit het overstroomde gebied gehaald. Twee auto's en een zgn. combiner. Een boer dankte mij met tranen, in de ogen, vertelde majoor Hussem, omdat wij voor een waarde van 23.000 gulden voor hem hadden gered. Op het moment, waarop hij dit zei, kroop uit het water, waaron- der de weg naar de Thoolse brug verborgen gaat, eén landbouw- tractor omhoog. Daarachter hing een grote dorskas, „afgehaald" van één der boerderijen. Een gul glunderende Kees Janse uit Le pelstraat hield de tractor wat in, als wilde hij zijn aan het water ontrukte „sleep" de gelegenheid geven zich op het droge af te schudden als een hond Scheepsberichten Blitar 11 0900 uur v Rotter dam/Bremen en Hamburg: Heel- sum New-Orlèans/Amsterdam 10 nm v Jacksonville/Le Havre: Japara K.L. Indonesië/New-York 9 v Penang/Belawan; Nestor 10 n.m. v Port of Spain/Amsterdam via Southampton: Nigerstr.oom Amsterdam/West-Afrika P 10 ten oosten v Madeira/Dakar; Oranje stad Amsterdam/Cristobal 10 120 in n ten o Cartagena/Ptolimón; Ruys Japan/Zuid-Amerika 9 te Kaapstad: Slamat Rotterdam/In donesië p 10 1400 uur Malta/ Port Said: Sóestdiik New-York/ Indonesië 11 te Djeddah: Veen- dam Rotterdam/New-York 10 v Halifax: Amstelvaart Amsterdam /Indonesië vérw" d 11 eil. Mini- koy/Belawan: Boschfontein Am- sterdatn/Öost-Afrika 11 te Aden: Kedoe Makassar/Rotterdam 11 laat Suez verw: Maasdam 11 v New-York te St Thómas: Wil lemstad Cristobal/Amsterdam 11 v Antwerpen; Solist: begin in het verdere gedeelte j van dit werk niet geheel handhaafd bleef. -- zich bereid verklaard belangeloos -vfmnhnnirvar. ZrwJïVf aan dit concert solistische mede- Wérk inderdaad slStseen iLïïïT' fg"!,".* deelte bevat, is mii niet békend. I ?"e level anueis de G. O. V. maar wij kregen in elk geval 'lun aandeel voor de organisatie slechts een aaneengesloten brok van dit concert op zich hebben muziek te horen, Die muziek 1 genomen. heeft een goede indruk achter- Het programma is als volgt sa- selaten. zeker niet conventioneel. mengesteld: Ouverture Coriolanu?, maar ook niet gewild modern, concert vopr piano en orkest in Over de uitvoering mag men lg kl. t. nr '4 en hel concert voor tevreden ziin: alles klonk uit- j viool in d gr. t. stekend. De toegangsprijs gaat de draag- niÜ?h 1111 speciale '.traCh{ van niemand te boven, Nationaal Ramcenlonds. T^lfaj^fdif Sn/Sa "of" bekende solisten. Stevan Berg- I - mann en Herman Krebbers wer- I fers bereld 'Jn>. kunnen hun gif- mann en Herman Krebbers ken mee: geen muziekminnaar zal dit willen missen. B. i yn. en deponeren in de bussen, waar mede in de pauze zal worden ge collecteerd. Ensemble Puck in Schouwburg GRONINGEN. De toneel groep „Puck" bracht gisteren in de Schouwburg enkele voorstel lingen Van Michiel Deswaan's „De gecroonde leersse" voor de leerlingen van de middelbare scholen. „De gecroonde leersse" is een oude Vlaamse klucht, die een anecdote laat zien over Keizer Karei V die zich af en toe graag onder het gewone volk mengde. In deze klucht ziel Keizer Karei V gedurende de vasten- avonddagért een schoenlappers- vrouw op de markt te Brussel een kapoen kopen. Hii gaat in cognito naar het gezin om mee te eten van de kapoen en wordt gastvrij onthaald, zij het na en kele strubbelingen. In dit schoenlappersgezin is het niet helemaal pais en vree. want er zijn voor de knappe dochter Jac- ciueliin twee vrijers, n.l. de béide knechten van de schoenlapper. De domme, lompe knecht Kosen wordt door de schoenlapper Teu- nis geholpen, omdat hii geld Jacoueliin houdt 0. Het gezin die veel van (en zij van hem). wordt dan aan het hof ontboden en het happy end bestaal hier uit. dat Jacqueliin haar Jooren kriigt en dat de schoenlapper een kroon mag aanbrengen boven ziin uithangbord, een laars. De klucht heeft een aardige intrige en is stevig van opzet. De sappige ruige taal. dè véle ruzies en de vrolijke drinkgelagen ga ven alle gelegenheid voor sterk snel. Het gezelschap heeft er on der regie van Egbert van Pari don een allergenoeglijkste opvoe ring van gegeven. Met de nodige vaart en zeer goed samenspel. Wim Vesseur maakt van de schoenlapper een heel goede creatie, uitstekend ter ziide ge staan door Elly Venema als ziin potige vrouw. Cecilia Lichtveld was een lief schoenlappersdoch- tertjê. Cas Baas zette een koste lijke orinozele smulpaap Kosen op de planken. Jaap Maarlevéld speelde de Jooren-röl levendig en fris. Ook de overigen droegen bii toe het succes van deze fleurige vertoning. Frans 't Hoen als de keizer, Paul van der Lek als de lijfwacht en Dick Scheffêr als de levenswijze nar. Het décor van Wim Vesseur was zeer practisch en daarenbo ven suggestief. Het jeugdige pu bliek was zeer tevreden ovér iieefC en moeder inaey helpt de j deze geslaagde opvoering, flinke, knappe knecht Jöörën. I BS.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2