HET VADERLAND In enkele gemeenten keert de bevolking reeds terug Soldaten en burgers uit vier landen bezig met herstel Geen gratie voor de Rosenbergs Rusland verbreekt betrekkingen met Israël EgyptischWest-Duitse handels besprekingen vlotten niet Weerbericht DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE £45' COURANT 83e JAARGANG No 258 Telefoonverkeer weer mogelijk Na een volle week van inspanning en afmattend sjouwen herstelt zich in een groot deel van het getroffen gebied het normale leven. Telefoonver keer is, vaak nog met behulp van mobilofoons, overal weer mogelijk en hier en daar worden reeds maatregelen getroffen voor de revacuatie. Uit sommige ondergelopen polders zijn alle cadavers reeds verwijderd. De troepen vrijwillige werkers zijn grotendeels weer naar huis teruggekeerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de beslissing over het wederbetrek- ken van de ontruimde gebieden in han den gelegd van de commissarissen van de Koningin, die algemene bekendheid zul len geven aan hun besluit tot revacuatie. Zolang voor een ontruimde gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaats gevonden, is wederbevolking niet toegestaan. Uit psychologische over wegingen heeft de bevolking van Zeven bergen en Langeweg. die zowel in 1910 als in 1944 door oorlogshandelingen vol ledig moest evacueren, toestemming ge kregen terug te keren, nadat gebleken was, dat de woningen weer droog waren gekomen. Ook naar Bleskensgraaf Molenaarsgraaf keerden de bewoners reeds weer terug. IDs herbevolking zal de eerstvolgende dagen, naar verwacht wordt, tot enkele gemeenten beperkt blijven, daar in de meeste gevallen de springvloed van 16 Februari zal worden afgewacht, en in andere gebieden de verdere dichting der dijken. Uit Zierikzee zullen zelfs nog ca. 500 personen vrijwillig gaan evacueren. Ingrijpende maatregel Om gemakkelijker in te kunnen grijpen wanneer zich bij het weghalen van vee en landbouwproducten moeilijkheden voordoen, is aan de voedselcommissaris van Zeeland op grond van het voedsel- voorzieningsbesluit door minister Mans- holt de bevoegdheid verleend voor de af voer volledig te beschikken over de op het eiland Sehouwen-Duiveland aanwe zige producten van land- en tuinbouw, zowel bewerkt als onbewerkt, over de landbouwwerktuigen en landbouwgereed schappen., alsmede over vee en pluimvee. Zen zeer Ingrijpende maait egel, daar hierdoor weinig overblijft van de vrijheid van het individu om over zijn bezittin gen te beschikken. Het voedselvoorzie- ningsbeslult werd ln December 1941 uit gevaardigd om een rechtvaardige distri butie van alle voedsel te bevorderen. verbinding tussen dijk, schepen directiekeet. Reeds Zondagmorgen, enkele uren na de ramp, vond er te Breda een stafvergadering van deskundigen van de P.T.T. plaats. Dadelijk werden toen reeds verschillende verbindingen on geleid. Normale leven herstelt zich In verscheiden West-Brabantse ge meenten zijn de openbare diensten weer begonnen te werken. De ploegen vrijwil lige werkers en de karavanen zandauto's zijn hier van de wegen verdwenen. De studenten hebben schop en rubberlaarzen opgeborgen en zijn weer aan de studie gegaan. Wel zijn hier nog zeer veel militairen in scholen e.d. ondergebracht. Voor hen is er een tekort aan ont spanning. Behalve Nederlandse soldaten werken hier thans nog militairen uit Frankrijk en Amerikaanse troepen uit West-Duits- land. Italiaanse brandweerlieden met zeer modern materieel zijn tudeljjk bjj de Ned. Heide Mij gedetacheerd. De ver keersverbinding ZevenbergsehoekMoer dijk is nagenoeg hersteld. In de Kruislandse polder is men bezij de dijk, die de afscheiding vormt tussen het met water uit de Schelde en uit de Eendracht overstroomde gebied, te sterken, zodat deze gebieden afzonderlijk in normale toestand kunnen worden ge bracht. De gemeente Nieuw-Vossemeer is nbg slechts met een boot bereikbaar; er zijn daar nog geen dijken gedicht. Van de vier Zeeuwse dagbladen ver schijnen drie weer normaal. De Prov. Zeeuwse Courant, die enkele dagen in één editie met het Zeeuws Dagblad te Goes uitkwam, wordt thans in plaats van te Vlissingen te Rotterdam gedrukt. Enkele Zeeuwse nieuwsbladen zullen tijdelijk niet verschijnen. Cadavers gedeeltelijk opgeruimd Het overbrengen van de verdronken huisdieren naar de destructoren maakt goede voortgang. Het destructiebedrijf te Overschie vernietigde tot nu toe 3700 cadavers, die voor tweederde per schip werden aangevoerd. Er wordt met dag en nachtploegen gewerkt. De capaciteit kan hier opgevoerd worden tot 400 cadavers per etmaal. Doordat de dieren in het koude water hebben gelegen, zijn de huiden nog in behoorlijke staat. Zij brengen ca. 30 gulden per stuk op. Uit honderd kilo cadaver wordt 24 kilo dier meel (voor varkens en kippen) verkregen en ca. 8 kilo technische vett.e. Vernieti ging met vlammenwerpers is gestaakt. Voor de verbranding van één cadaver bleek één vat benzine nodig. Post paraat „Het telefoonkantoor in Moldijk gaat vanavond in gebruik; de kantoorhouder is onderweg, de verlichting is onderweg, en de verwarming is onderweg". Dit telefoongesprek, dat een verslaggever gistermiddag toevallig op het districts kantoor te Breda opving, typeert de voortvarendheid waarmede P.T.T. het herstel aanpakt. Practisch alle onder- stroomde gebieden zijn thans weer tele fonisch bereikbaar; hoewel nog lang niet alle vroegere abonné's weer op het net zijn aangesloten. De schade aan het tele foon- en telegraafnet loopt, zoals men weet, in de millioenen guldens. Niet het onderlopen van het land, maar het ver schuiven van dijken en stukken grond heeft de meeste schade veroorzaakt en tal van ondergrondse kabels doorbroken. De verbinding met Engeland is korte tijd gestoord geweest; ze werd snel over een andere route hersteld. Het eerst was het automatische ver keer weer op gang. Alleen de centrale te Kortgene moest worden gedemon teerd; hier werkt P.T.T. nu weer met handbediening. Voor zover er geen lijnverbinding is. maakt men gebruik van mobilofoons. Tussen Zierikzee en Rotterdam kwam via Mlddelharnis een twaalfkanalen radiotelefoonverbinding tot stand. Tussen Goes en Roozendaal is een 24-kanalen stra'lenzender van de Ned. luohtmaoht in gebruik gesteld en tussen Goes en Bergen op Zoom een vierkanalenzender van de Amerikaanse luchtmacht. Samen met P.T.T.-personeel legden de manschappen van het 2de regiment verbindingstroepen te Ede 175 km veldkabel. Voor een aan nemer werd zelfs door militairen een gesloten mobilofoonlijntje gelegd voor de President Eisenhower besluit: Moedwillig verraden van gehele natie President Eisenhower heeft geweigerd de doodvonnissen, die over de atoom spionnen Julius en Ethel Rosenberg uit gesproken zjjn, te vernietigen. In een communiqué verklaarde President: „Ik heb naar deze zaak zorgvuldig or derzdpk ingesteld en ben er van overtuigd, dat er geen verzachten de omstandigheden zijn, welke een wij ziging van dit vonnis zouden rechtvaar digen. Ik heb besloten, dat het mijn taak is in het belang van het volk der V. S. het vonnis van zijn vertegenwoor digers niet te vernietigen". De President verklaart verder: „De aard van de misdaad, waaraan de Ro senbergs schuldig zijn bevonden, is veel ernstiger dat het doden van een mede burger. Het gaat hier om het moedwil lig verraden van een gehele natie, het geen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschuldige burgers ten ge volge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite zaak van de vrijheid verraden, waar voor op dit ogenblik vrije mensen strij den en sterven". De President is over tuigd dat aan de Rosenbergs „volledig Hulp uit West-Duitsland Het aanbod van hulpverlening van de Westduitse regering omvat een grote hoe veelheid dam wand, 100 „draglines", 100 zware dieselpompen, 100 kilometer smal spoor met wissels. 40 diesellocomotieven voor smalspoor, 3000 kipwagens, 50 bull dozers, 10 sleutelgravers, 100 andere ma chines, 500 vrachtauto's en woonwagens en 5000 kruiwagens. Dit aanbod omvat 't bruikleen alle huur- en transportkosten en de verliesrisico's van het technische materiaal. Particulieren in West-Duitsland brach ten reeds veel geld 'bijeen. In Stuttgart alleen al 100.000 mark. In Bonn moest een dagblad een tweede rekening „Helpt Holland" openen, omdat de binnenko mende gaven niet snel genoeg op één re kening konden worden verwerkt. Morgen zullen regeringsautoriteiten van West-Duitsland in Den Haag bespre kingen voeren met de Nederlandse re gering over deze hulpverlening. RAMPENFONDS: RUIM 34 MILLIOEN Tot gisteravond was er bij het Natio naal Rampenfonds in totaal ruim 34 mil- lioen gulden binnengekomen. Int. Roode Kruis: 10 miUioen dollar De landelijke Rode Kruis-organisaties over de gehele wereld hebben reeds een bedrag van 10 millioen dollar aan con tanten ingezameld voor de hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in Nederland, België en Engeland. Daarenboven is voor een bedrag van meer dan 1 millioen dollar aan goederen naar de getroffen gebieden gezonden. Per man f 1000 Tien Nederlandse vissers van de Zui delijke visserijmaatschappij te Saldamha. Zuid-Afrika, hebben tezamen 10.000 ge stort voor de noodgebieden in Neder land. Tevens hebben zij goederen ge schonken voor een waarde van enkele duizenden guldens. (10 PAGINA'S) langzaam maar zeker herneemt het leven in de getroffen gebieden zijn loop, tal van evacué's keren terug, maar uit Zierikzee vertrekken nog honderden! De Koningin zal geen feestelijke bezoeken dit jaar afleggen. Geen gratie voor de Rosenbergs. Rus land verbreekt betrekkingen met Israël (pag. 1). Op pag.2: Van Otter- loo gaf gisteren een meesterlijke in terpretatie van de achtste symphonie van Bruckner, Hella Haasse hield een voordrachtavond. Verder op die pagina Hendrik Hagenaar, J. Gres- hoff, feuilleton en Korte metten. Op pag. 3 een gesprek met de burgemees ter van Goedereede-Stellendam, twee dorpen door Den Haag geadopteerd. W\i spraken met H. Schregel, in de kringen van het amateurtoneel een bekende figuur. Aan het specialisten- conflict wordt een beschouwend arti kel gewijd. Op pag. 4 buitenlands nieuws en financiën, o.a. het Neder landse bedrijfsleven moet zich her oriënteren. Op pag. 5 artikelen van onze correspondenten uit Frankrijk, Italië en Denemarken over de hulp verlening aan Nederland. Ontroe rende blijken van medeleven. Afslui ten zeegaten in studie, aldus is in de Tweede Kamer medegedeeld. Een critische stem over Europa Eén. Op pag. 6 sport en een brief uit Rotter dam, laatste berichten pag. 7. Day by day: p. 4. recht is geschied" en hij is van oordeel, dat er noch nieuwe bewijzen, noch ver zachtende omstandigheden aan het licht zijn gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden rechtvaardigen. Het echtpaar Rosenberg zit in de Sing- Sing gevangenis. Zij zouden oorspronke lijk op 14 Januari geëxecuteerd zijn, maar de uitvoering van het doodvonnis werd opgeschort in verband met het gratieverzoek, dat zij op 10 Januari op het Witte Huis indienden. De datum van de terechtstelling is thans bepaald op 16 Februari, 5 dagen na de door President Eisenhower genomen beslissing. Wederom blokkade- dreiging voor West- Berlijn De Oost-Berlijnse communisten hebben I gesproken over een nieuwe blokkade van i West-Berlijn. De Oost-Berlijnse partij leiding heeft een manifest uitgegeven, dat kennelijk door de Russen gesteund wordt en waarin staat, dat op een ver dere isolatie van de Westerse sectoren gerekend kan worden, indien West-Duits land de volgende maand de Europese defensicverdragen ratificeert, aldus meldt A.P. Dergelijke consequenties kunnen al leen voorkomen worden, wanneer he: Westen het Russische voorstel voor de hereniging van Duitsland en Berlijn aan vaardt, zo dreigen de communisten. Ploegen arbeiders zijn in de Russische sector inmiddels bezig met de aanleg van speciale trajecten en wissels op de S-bahn. Het lijkt er op alsof het doel van deze werkzaamheden is om West-Berlijn van de dienst der S-bahn af te snijden. Via deze verbinding begeven de meeste Berlijners zich dagelijks naar hun werk. Enkele weken geleden werd het tram verkeer met de Russische sector stilge legd onder het voorwendsel, dat de Rus sische sector stond op de tewerkstelling van wagenbestuursters, terwijl vrouwen deze taak in de Westelijke sectoren op grond van een oude Duitse wet niet kun nen uitoefenen. Het gat in dè hoofddijk van Bergen op Zoom naar Tholen wordt gedicht. W ereldploegkumpioen Ruim 100 deelnemers, onder wie Zweden, Zwitsers en Belgen, hebben deelgenomen aan de Euro pese ploegkampioenschappen, die in Saintfield in. Ierland hebben plaats gevonden. Ieder beschik baar ploegpaard in Ulster werd voor de wedstrijd gemobiliseerd. De buitenlandse deelnemers kre gen 8 uur de tijd om de paarden vertrouwd te maken met de be velen in hun taal. De ploeger, die het meeste in druk maakte op de Ierse boeren was de Zweed Erik Wallstrom, die er met zijn keurige grijs fla nellen broek, wit shirt en rood witte das meer uitzag als een filmster dan als een boer. Het vol gend jaar zullen ook de Zuid- Amerikaanse landen deelnemers zenden en dan zullen de wedstrij den ivaarschijnlijk om de wereld titel gaan. Geloofsbrieven overhandigd Graaf F. C. A. van Pallandt heeft van daag aan president Rajendra Prasad zijn geloofsbrieven overhandigd als Neder lands ambassadeur in India. Rusland heeft, aldus het officiële Rus sische nieuwsbureau Tass, de betrekkin gen met Israël verbroken. Door de Sow- jetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinski, is aan de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahslv, me dedeling gedaan van het besluit van de S.-U. om haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wisjinski verzocht de Israë lische legatie Moskou onverwijld te ver laten. De Russisch-Israëlische diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken drie dagen, nadat zich in de Sowjetrussisehe legatie te Tel Aviv een ontploffing had voorge daan, waardoor een deel van het gebouw ernstig,, beschadigd werd en drie perso nen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant, Pavel Jersjof. De Israëlische regering veroordeelde de aanslag en beloofde schadevergoeding. Er werden vele arres taties verricht. Onder de arrestanten bevinden zich leden van de anti-commu nistische organisaties. In de door Tass uitgezonden officiële verklaring, waarin de verbreking van de betrekkingen tussen de S.-U. en Israël is bekend gemaakt, wordt gezegd, dat op 9 Februari „negen misdadigers kennelijk met medeweten van de Israëlische poli tie, een bomontploffing in de Sowjet russisehe legatie in Israël tot stand brachten". Hoewel, aldus Tass, „de pre sident van Israël en het Israëlische minis- sterie van Buitenlandse Zaken op 10 Fe bruari de Russische legatie schriftelijk namens de Israëlische regering, hun leedwezen over het gebeurde betuigden en hun verontschuldigingen aanboden, ..worden deze verklaringen en veront schuldigingen van de Israëlische regering gelogenstraft door talloze bewijzen van H.M. de Koningin laat zich voor- lichten door de burgemeester van St. Philipsland. Proces over Oradour geëindigd De 7 leden van de Krijgsraad te Bor deaux, waarvoor de 21 voormalige sol daten van de divisie „Das Reich" terecht staan, hebben zich een maand nadat het proces geopend is. in raadkamer terug getrokken. Om beurt werden de 21 be klaagden voorgeroepen om een laatste verklaring af te leggen. Alle Duitse be klaagden betuigden hun spijt voor de massamoord in Oradour sur Glane en de verdediging heeft verzocht rekening te houden met de jeugdige leeftijd van de beklaagden en de militaire discipline, waaronder zij gebukt gingen, toen zij de opdracht ten uitvoer brachten. De eigenvervoerders organisatie heeft aan haar auto-keuringsdeskun digen opdracht gegeven aan cigenar van auto's in de noodgebieden zoveel ir gelijk aanwijzingen te geven voor het weer rijklaar maken van motorvoer tuigen. Geen bezoeken met feeste lijk karakter Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zierikzee, Brouw haven, St Annaland, Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Sint Philipsland. Zij reis de met een helicopter en was vergezeld door haar particulier secretaresse, me vrouw N. Smitt-Avls. In Sint Annaland ontmoette de Koningin een afgevaardig de van de burgemeester van Nantes in Frankrijk, die de gemeenten, welke het dringendst hulp nodig hebben, de helpen de hand wil bieden. In het paleis aan het Lange Voorhout zou de Koningin heden de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen ont vangen voor het voeren van sprekingen. De Koningin zal dit jaar afzien bezoeken in Nederland, die een feestelijk karakter dragen. Zij zal alleen werk bezoeken brengen, bij voorkeur aan de overstroomde gebieden. Het bezoek, dat zij in September aan Schiedam zou bren gen, gaat niet door. Na bomontploffing te Tel Aviv De Ambonnezen en de hulpverlening Verklaring van minister-pres. dr W. Drees rechtstreekse deelneming van vertegen woordigers van de Israëlische regering aan de haatcampagne 'tegen de regering van de S.-U. en het aanzetten tot vijan dige handelingen tegen de S.-U.". Communistische demonstratie In de straten van Tel Aviv raakten communistische demonstranten gisteren slaags met voorbijgangers. Er waren tal rijke gewonden. De politie moest gebruik maken van gummistokken om de vech tenden te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van vrienden der S.-U.". He', doel er van was te protesteren tegen de bomontploffing in het geho'ilw der Sewjet-ambassade te Tel Aviv. Vrees voor springtij in Engeland De B.B.C. zal te beginnen hedenmiddag het „lachte programma" elk uur onder breken om mededelingen te doen over eventueel gevaar voor nieuwe overstro mingen, voortvloeiende uit het te ver wachten springtij. De waarschuwingen worden ook 's nachts uitgezonden. Nor maal sluit het „lichte programma" om 12 uur 's nachts. Hedenochtend zijn bij Sutton-on-Sea in het zwaargetroffen Lincolnshire golven van 4 meter over de dijk geslagen. Er is evenwel geen onmiddellijke reden tot ongerustheid. Koning Boudewijn weer naar bet Zuiden Koning Boudewijn is heden ochtend per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk ver trokken. Daar de Koning uiterst ver zwakt is door de griep, die hij veerten dagen geleden opliep, zijn de artsen van mening, da', de koning een rust van zekere duur in het Zuiden nodig heeft, omdat zijn herstel niet normaal verliep. Cairo tracht onderste uit de kan te halen De handelsbesprekingen in Cairo tussen I taaisgoederen ter waarde van 400.000.000 de daarvoor uitgezonden West-Duitse j Mark was aangeboden. De Egyptische delegatie en de landen van de Arabische) regering had echter het tienvoudige ge- Liga zijn opgeschort. De delegatie zal op vraagd. Naar West-Duits oordeel, zou het ogenblik geen bezoek brengen aan Egypte de te leveren kapltaalsgoederen de hoofdsteden van de Arabische landen, I eveniwel niet kunnen betalen, temeer zoals eerst in het voornemen lag. Zij! daar de Egyptisoh-Duitse betalingsbalans heeft tot nog toe alleen onderhandeld met I reeds vele jaren een nadelig saldo ver- de Egyptische delegatie en keert thans toont. De Egyptische argumenten wor- In ons verslag van de verklaring, welke de min.-pres. dr W. Drees gisteren in de Tweede Kamer aflegde, komt met be trekking tot hetgeen dr Drees omtrent de Ambonnezen zei, een onjuistheid voor, waardoor ten onrechte de indruk wordt gewekt alsof de Ambonnezen bepaalde j vergoedingsovereenkomst met Israël en voorwaarden gesteld hadden. zijn verwijt, dat de West-Duitse aanbie- Wij laten, hier de juiste tekst van deze dingen onvoldoende zijn, hebben in Bonn direct naar Bonn terug om Bondskanse lier Adenauer verslag uit te brengen. De West-Duitsers hopen de Arabische hoofd steden later te bezoeken. Zoals bekend, trachten de West-Duit sers de bezrwaren der Arabische landen tegen de schadevergoedingsovereenkomst met Israël weg te nemen door handels betrekkingen met deze landen. In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, dat de Egyptische regering parallel met de o derhandelingen met de West-Duitse economische delegatie handelsbesprekin gen voert met een Oost-Duitse economi sche afvaardiging. Premier Naguibs eis tot het ongedaan maken van de schade- gen! volgens het stenogram vol- ,De geachte afgevaardigde, de heer Weiter, sprak over de Ambonnezen. Ook zij hebben met hartelijke spontanëiteit zich bereid verklaard mede te werken en wij waarderen dat .temeer om tegenstel lingen die er gerezen waren. Uit vijf woonoorden hebben zij ook aan het werk deelgenomen. Er is geen onwil geweest verder te gaan, maar in het verband van het geheel konden de anderen niet allen worden ingeschakeld. De geachte afge vaardigde heeft gezegd: zorg toch voor blijvend werk voor hen. Het valt iets buiten het kader van deze bespreking, maar ik moet er aan herinneren, dat een poging daartoe indertijd is afgestuit op de eis van de Ambonnezen dat een deel van het loon, dat zij zouden ontvangen, ter beschikking zou worden gesteld in vreemde valuta om dienstbaar te kunnen worden gemaakt aan de strijd voor de Zuid-Molukken. Dat was een eis waarop de Nederlandse regering in 't kader van de internationale verhoudingen onmoge lijk kon ingaan. Als de Nederlandse raadgevers van de Ambonnezen hen tot een wat ander standpunt zouden weten te brengen, zou een oplossing eerder mo gelijk zijn". Straaljager neergestort Gistermiddag is een Thunderjet-straal- jager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Giitersloh, ten Noorden van Paderborn verongelukt. De 23- jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. San ders uit Nijmegen kwam hierbij om het leven. De vlieger kreeg tijdens een oefe ning op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlan ding te maken, die echter mislukte. een zeer ongunstige indruk gewekt. Te Bonn verklaarde men met nadruk, dat West-Duitsland bij de onderhandelingen te Cairo een veelomvattend economisch aanbod had gedaan, dat geheel en al als gelijkwaardig aan het verdrag met Israël beschouwd kon worden. Een regerings woordvoerder te Bonn zeide, dat alleen reeds aan Egypte de levering van kapi- den daarom geheel onaanvaardbaar noemd. De woordvoerder zeide nog, dat alle pogingen van Arabische zijde om West- Duitsland te bewegen het verdrag met Israël op te zeggen, op niets uitgelopen waren. Het verdrag zou spoedig aan het Parlement ter ratificatie voorgelegd worden. VORST VERWACHT Na het wegtrekken van de depressie die ons de afgelopen dagen vrij veel regen bracht, drong een krachtige Noord- Oostelijke luchtstroming naar onze om geving door. Tengevolge hiervan wordt nu koudere lucht vanuit het Ooslzee- gebied aangevoerd, zodat verwacht moet worden dat de temperaturen in het ge hele land tot enkele graden beneden het vriespunt zullen dalen. De eerstkomende 24 uur is echter niet meer dan 2 graden vorst te verwachten, waarbij de laagste temperaturen zullen optreden in het Zuid-Oosten van het land. Prins Bernhard spreekt voor de B.B.C. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Nationale Rampenfonds een spe ciale boodschap gericht tot de slachtof fers van de overstromingen in Engeland, zo heeft de B.B.C bekend gemaakt. In een speciaal programma van de B.B.C. light Program over de overstro mingen dat hedenavond om 9 uur zal worden uitgezonden, zal de boodschap van de Prins opgenomen worden. Franse communisten proberen liet weer eens De Franse Communistische Partij en het onder haar leiding staande Alge mene Vakverbond (CGT) hebben de Franse arbeiders opgeroepen vandaag het werk neer te legigen als protest tegen het verbieden ran een bijeenkomst ter herdenking van de relletjes van Februari 1934, toen de communisten, naar hun zeggen, een fascistische staatsgreep wis ten te verijdelen. Politieke waarnemers zijn van mening, dat slechts im geringe mate aan de sta- kimgsofproep gehoor zal worden gegeven. LICHT VORST Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord- Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lbhte vorst. (Geldig tot morgen avond.) Vrijdag. Zon op 8.00, onder 17.50 uur. Maan (L.K.) op 7.43, onder 17.16 u. Hoogwater te Scheveningen. Vrijdag 14.32 en 2.49 uur. Temperaturen. Min. (hedennacht) 0.1 C. Max. (hedenmiddag) +1.7 C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uw Namen der sleden Be wolk toestand Wlnd- snelh. ln m. p sec Max. T. Sist en vann. Oslo sneeuw N 8 -13 -11 -5 -9 uckhoin sneeuw NO 4 Kopenh geh. bew. NO 18 -1 -3 Londen sneeuw N 6 3 1 A'dam geh. bew. NO 10 3 1 Brussel geh. bew. N 2 3 2 F'aril» WNW 7 4 2 Bordeaux orobew. NNW 2 7 2 Nice licht bew. windstil 13 3 Zurich sneeuw ZW 4 6 1 Wenen mist windstil -1 -3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1