Sneker huishoudschool wordt belangrijk uitgebreid Beatrix-oord: laat Friesland „op z'n openst" zijn Opvoering productie: eerste eis voor de landbouw DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 4J- „8UiliTSttsPlBf ÏIJI. lil® Inrichting voorsiet in dringende behoefte Reeds bij de opening van de Sneker huishoudschool werd verwacht, dat er spoedig behoefte aan uitbreiding zou ontstaan. Dit is inderdaad het geval geweest. De toeloop van leerlingen, zowel uit de stad als van het platteland, breidde zich kort daarna snel uit, terwijl de invoering van nieuwe afdelingen het tempo nog verhoogde. In minder dan geen tijd was de beschikbare ruimte totaal onvoldoende en moest een gedeelte van de lessen in andere lokaliteiten worden gegeven. Tijdverlies en minder goede controle was hiervan het gevolg. In verband met dit alles werd aan het architectenbureau Goodijk en De Vries te Sneek opdracht gegeven, plannen voor een uitbreiding te ontwerpen. Geldgebrek belette een directe uitvoering hiervan, zodat pas, enige maanden geleden, dank zij de steun van het gemeentebestuur, de eerste spade in de grond kon worden gestoken. Zoals de schets duidelijk geeft te zien, verrijst aan de rechterzijde van het be staande gedeelte der school een geheel nieuwe vleugel. Door deze uitbreiding ontstaat natuurlijk al volop gelegenheid het aantal leslokalen te vergroten. Bovendien ondergaat het ..oude" gebouw zelf eveneens een drastische verande ring. Op deze manier krijgt men de ruimte, die nodig is voor het inrichten van een nieuwe keuken met eetzaal, waar zowel leerlingen als onderwijzend personeel gemeenschappelijk het mid dagmaal kunnen gebruiken. Een was- en strijklokaal, een moderne droogkamer, drie naailokalen en een theorielokaal completeren de lesruimten. Ook de nieuwe regenwaterbak (voor de grote was) en de logeerkamer zijn nodig voor het geven van deugdelijk onder wijs. Onder de hal (entrée voor de leer lingen) komt de kelder voor de centrale verwarming. De bestaande wordt ver bouwd tot een bewaarplaats van aard appelen en groenten. Verdere verbeteringen zijn het aan brengen van negen' w.c.'s, twee douche cellen en twee kleedkamers. Ook is ge dacht aan de vertrekken van de direc trice. de administrateur en de leraressen. Achter het gebouw zal een grote fietsen bergplaats een einde maken aan de stal- lingsmoeilïjkheden. terwijl in verband met de avondlessen grote zorg wordt besteed aan de buitenverlichting. Ten slotte heeft de tuinarchitect de dank bare taak het aantrekkelijke gebouw keurig „in de bloemetjes" te zetten. Driehonderd leerlingen Niet alleen voor Sneek zelf, maar voor geheel Zuidwest Friesland voorziet de huishoudschool in een dringende be hoefte. Dit blijkt wel uit de grote stroom plattelandsmeisjes, die dagelijks hun huishoudelijke wijsheid komen aanvul len. Zij vormen ongeveer de helft van Oud-burgemeester Van Nauta van Hindeloopen overleden Op 86-jarige leeftijd is in het ziekenhuis te Sneek overleden, de heer Gerardus Jan Franciscus Avenhorn van Nauta, oud-bur gemeester van Hindeloopen. De heer Van Nauta werd op 14 Oct. 1866 te Hindeloopen geboren in dezelfde kamer, waar hij later de raadsvergaderingen presideerde. Het huidige stadhuis van Hindeloopen, was vroeger n.l. het „slot" waarin de familie Van Nauta woonde en dat zij in eigendom had. Van 1892 tot 1934 is de heer Van Nauta, die ongehuwd was. burgemeester van Hin deloopen geweest. Hij was zeer populair bij de ingezetenen. Door dit overlijden, is de laatste Van Nauta, in vroeger jaren een voornaam geslacht, met vele eigendommen in Hindeloopen, uit Hindeloopen heen gegaan. De teraardebestelling vindt Zaterdag a.s. plaats. Aan de begrafenis gaat een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk vooraf. Gasboeien spoelden aan op Schiermonnikoog Twee gasboeien, door de storm losgesla gen in de scheepvaartroute langs de Wad deneilanden, zijn op Schiermonnikoog aan gespoeld. De lantaarns zijn onbeschadigd door de chef van de kustwacht geborgen. Schipper Boersma zal de boeien, die ieder ongeveer zes'ton wegen, naar Oostmahorn vervoeren. Drie vingers afgeslagen Woensdagmorgen werd de taxi-onder nemer B. v. d. Pol te Harlingen tijdens revisie van zijn wagen door de ventilator van de motor getroffen. Drie vingers wer den van zijn rechterhand afgeslagen. In het R.K. ziekenhuis werd operatief inge grepen. ALDE SECHJES As it brii reintsei Binne, dan lizze myn skütels meastal omkeard. de bijna driehonderd leerlingen, waarbij nog geen rekening is gehouden met de deelneemsters aan de speciale cursussen. Voortbouwend op de reeds behaalde, hoopgevende resultaten, zijn de laatste tijd een aantal nieuwe studie-richtingen gelanceerd, die het ook weer prima doen. Met een vormingsklas en opleidingen voor huishoudkundige, kinderverzorg- ster, huisnaaister en nuttige handwerken zijn de mogelijkheden aanmerkelijk ver groot, terwijl straks, als ruimtegebrek geen rol meer speelt, ook het aantal spe ciale cursussen kan worden opgevoerd. Bestuur en directie zitten wat dat be treft nog boordevol ideëen. De verwezen lijking hiervan komt echter pas over een maand of tien, als de uitbreiding zijn beslag heeft gekregen. Zo zal de school er over een maand of tien uitzien. Culturele avond in Weststellingwerf In Steg'gerda is Dinsdag de eerste cul turele avond gehouden. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer Nijholt. mede. dat in verband met de ramp nog was overwogen de culturele avond uit te stellen, maar men had ge meend practisch te handelen, door de avond wel door te laten gaan en de op brengst beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Nadat de burgemeester van Weststel lingwerf, de heer Huisman, had gewe zen op het grote belang van samenwer king, en dan niet alleen in tijden van nood en gevaar, en had aangedrongen op voortzetting van het hier begonnen werk, kon een begin worden gemaakt met de afwerking van het omvangrijke programma. De miserabele toestand van wegen en paden had niet alleen een groot aantal belangstellenden thuis doen blijven, maar ook een aantal leden van meewer kende verenigingen verhinderd tijdig aanwezig te zijn. Ondanks de hierdoor ontstane moeilijkheden zat er vaart in het programma. Nog voor middernacht waren de twaalf nummers, gebracht door tweehonderd medewerkers, vlot afge werkt. Het programma omvatte o.a. muziek, zang. toneel, volks -en reidans en het geheel gaf een duidelijk inzicht in het culturele leven van deze streek. ClH.U., afdeling Warns: batig saldo van ongeveer 60; ledental gelijk. Friesland om en de bij de 2% millioen Gaasterlandse boeren geven ook één procent van vee A an controleerbare giften is in Fries- land momenteel ongeveer 2.400.000 binnen; rekent men daarbij de stortin gen. die hier niet zijn na te gaan, omdat zij rechtstreeks naar het Nationaal Ram penfonds zijn gezonden, dan zal het totaal-cijfer van deze provincie om en de bij de Zli millioen moeten liggen. In middels kabbelt de stroom voort. De penningmeester van het Provinciaal Rampencomité kreeg opnieuw enkele belangrijke bedragen binnen, waaronder 25.000 van de Coöp. Zuivelbank. De besturen Landbouworgani saties in Gaasterland besloten één procent van de veestapel af te staan voor de rampgebieden, benevens vijftien kdlo hooi per hectare. De burgemeester deed de toezegging de raad voor te stellen, dat de gemeente het persen van het hooi voor haar rekening neemt. De leden van de afdeling Opeinde (Sm.) van de A.N.A.B. gaven elk 1 en uit de afdelingskas werd er een gelijk bedrag bijgedaan: totaal 90. Vrijwel alle vrouwen van Arum zijn momenteel aan het sokken-breien voor de bevolking van de getroffen gebieden, De col lecte in de Hervormde gemeente Nijega- Opeinde (Sm.) bracht 856.50 op. Het eindcijfer van Idaarderadeel is ƒ39.000. De opbrengst in de dorpen was -ƒ22.412, Warga 5200, Roordahuizum 4600. Wartena 6787. De afdeling Grouw van de Nederlandse Vrouwen-Electrïci- teitsvereniging gaf ƒ223; daarin is be grepen het saldo van de tentoonstelling „Vlijtige Handen". 4> In Beelsterzwaag bracht de collecte in de Ned. Herv. kerk 1000 op. In de kerken van Bolsward is in totaal ƒ8625.67 ingezameld. De afdeling Berlikum van de A.N.A.B. stond de helft van het kassaldo, dat 100 be droeg, af. 4« De lijstencollecte in Donker broek leverde 6287.85 op; daarbij komt nog een stamboekkalf ter waarde van 200. Nadien kwam nog 270 binnen. De beide plaatselijke muziekcorpsen en de Chr. zangvereniging „Looft den Heer" gaven een concert, doch door het slechte weer was het bezoek gering. Lingsma gaf de zaal gratis, de verdienste van kellner, fietsenstalling en garderobe kwamen ook in de pot; totaal ƒ76.58. Donkerbroek bracht daardoor tot dusverre 6834.08 op, dat is ruim 15 per gezin. De wijk- vereniging Echten gaf 100. Leerlin gen der Chr. Nat. school in Echtener- brug zamelden 149 in; het merendeel komt uit de spaarpotten. Collecte in de Geref. kerk te Echten 765.29. De bakkerspatroonsvereniging Harlingen gaf 500. Aldus A. Vondeling in raad Ooststellingwerf; burgemeester vol vertrouwen Laat Friesland, wat Beatrix-oord betreft, „op z'n openst" zijn, zei de heer A. Vondeling (arb.) gisteravond in de vergadering van de raad van Oost- stellingwerf. Hij zei, dat alle sussende woorden van het dagelijks bestuur van de sanatorium-vereniging het gevoel van ongerustheid, dat in Appelsga en elders bestaat, niet zouden kunnen wegnemen; ja, hij betwijfelde of het bestuur wel op de hoogte was van alles wat er rondom het sanatorium gaande is. De voorzitter, burgemeester Bontekoe, verklaarde, dat de secretaris van het bestuur hem had verzekerd, dat men geen enkel vooornemen had om het sanatorium uit Appelsga weg te halen of af te wijken van het votum van de algemene vergadering (die op 17 October 1950 besloot het nieuwe sanatorium in Appelsga te bouwen red.). De heer M. de Boer (a.-r.) meende, dat het onjuist zou zijn, blijk te geven van wantrouwen; dat zou de indruk wekken alsof men het bestuur van Beatrix- oord tot woordbreuk in staat acht. Aanleiding tot de discussie was het antwoord van het bestuur van de sanatorium-vereniging op een brief van B. en W„ geschreven naar aan leiding van vragen, die de heer Vonde ling in de vorige raadsvergadering had gesteld. De heer Vondeling had toen zijn bezorgdheid uitgesproken over de plannen van Beatrix-oord, daarbij wijzende op het voorstel tot verkoop van een perceel heide bij het sana torium en op de geruchten, als zouden er tóch nog plannen bestaan om het sanatorium naar de provincie Gro ningen over te plaatsen. In zijn antwoord aan B. en W., dat de raadsleden ter kennis werd ge bracht. schrijft het bestuur van de sanatoriumvereniging: „Het betreft hier het aan onze vereni ging in eigendom behorende terrein, groot 100.13.01 hectare heidegrond, deels bebost, en gelegen tegenover het terrein, waarop het sanatorium is gebouwd, aan de andere kant van de weg door de Bos berg. In verband met de werkverruiming is op verzoek van de Heidemaatschappij door deze een plan tot ontginning van dit terrein gemaakt, ons bereikte een schrijven van de houtvester in de hout vesterij Leeuwarden, die ons daarift o.m. mededeelde, dat hij uit een oogpunt van natuurschoon de ontginning van het be doelde complex gronden ten zeerste zou betreuren en de mogelijkheid opperde, het terrein aan Staatsbosbeheer of aan een. organisatie op 't gebied der natuur bescherming te verkopen. We hebben daarop bericht, dat wij in principe be reid waren de gronden aan staatsbos beheer over te dragen. Intussen hebben zich ook andere gega digden aangemeld; de gemeehte Oöst- stellingwerf en enkele particulieren, de laats ten voor slechts kleine perceeltjes voor woningbouw. Deze verzoeken heb ben wij echter van de hand gewezen. Wij wachten thans af of Staatsbos beheer bereid is meergenoemd terrein aan te kopen en zo ia, dan zullen wij in overleg met onze adviseur in deze een definitieve beslissing nemen. Nog merken wij op, dat ontginning van deze gronden voor onze vereniging te bezwaarlijk is en dat wij behoud van dit terrein, zoveel mogelijk in zijn huidige staat, op prijs stellen." Het bestuur van „Beatrix-oord" zegt verder- „Wij werken rustig door aan de opdracht, die ons door de algemene ledenvergadering met betrekking tot de verbouw of nieuwbouw van ons sanato rium is verstrekt. Een vooruitlopen op deze plannen lijkt ons, vooral tegenover onze ledenvergadering, minder juist. De vraag of het voor het sanatorium niet de voorkeur verdient om meerge noemd terrein althans ten dele in eigen dom te behouden, om te voorkomen dat op 'l ogenblik, waarop nieuwbouw mo gelijk wordt, ander terrein te Appelsga zou moeten worden aangekocht, dit wel licht minder gunstig gelegen zou zijn of zelfs moeilijk or In het geheel niet. te krijgen zou zijn, betreft een beleids kwestie, die uitsluitend ter beoordeling staat van ons bestuur." De heet- Vondeling was door het antwoord niet bevredigd; vooral de laatste zin „in de trant van waar- bemoeien-julüe-je-mee" had hem onaangenaam getroffen. Hij meende, dat deze verklaring niet in staat zou zijn, de bezorgdheid, die er in Appels ga en in de rest van Friesland bestaat, weg te nemen. De heer Vondeling was van mening, dat er alle kans bestaat, dat het sanatorium uit Friesland is verdwenen voor men het in de gaten heeft. Laat Friesland „op z'n openst" zijn, zei hij en laat Friesland oppassen, dat het niet wordt genegeerd of over stemd. De burgemeester zei, dat het hem bekend was, dat er in Appelsga en niet alleen daar ongerustheid be staat, die bestempeld kan worden met „wantrouwen". Hij wees evenwel op een verklaring van het bestuur in de Leeuwarder Courant (30 December '52 - red.), waarin dat verklaart, dat er voor enige ongerustheid geen reden is en dat het bestuur niets bekend is van „onverhulde pogingen'' om het sanatorium naar de provincie Gro ningen te verplaatsen. Bovendien heeft de secretaris van het hoofdbestuur mij met de hand op het hart verzekerd aldus mr Bontekoe dat het bestuur geen enkel voornemen heeft om Appelsga te verlaten of om af te wijken van het votum van de alge mene vergadering. De heer Kuperus is ons allen bekend als een integere man, zei mr Bontekoe en het is moei lijk om geen vertrouwen te stellen in een bestuur, dat met zulke pertinente verklaringen komt, wat men ook zegt van boze voornemens. De heer Vondeling meende, dat er wèl reden was om. voorzichtig te zijn met het bestuur. Het moet toch wel iets zeggen, dat de -Voorzitter die bereid was Appelsga op te geven in de algemene vergadering van Octo ber 1950 verklaart „binnenkort" te zullen aftreden en stil is blijven zit ten? Hij vroeg zich af of het hoofd bestuur. ia zelfs het dagelijks bestuur wel volledig op de hoogte was met de plannen, die er op Beatrix-oord worden gesmeed, en wekte op diligent te blijven. Inderdaad, aldus de burgemeester, heeft de heer Eringa in de vergade ring van '50 verklaard zijn zetel ter1 beschikking te zullen stellen, maar dat mag nog geen reden tot wantrou wen zijn; het moet immers niet uitge sloten worden geacht, dat de hee>: Eringa met voornemens rondloopt om bij de komende algemene vergadering het voorzitterschap neer te leggen? Mr Bontekoe meende, dat Friesland zelf het. lol van Beatrix-oord in de hand heeft. Wanneer iets van de spon- lie nu bij de ramp aan de dag is gelegd, zou overslaan op de propaganda voor het sanatorium, wan neer Friesland op dit gebied eenzelfde activiteit aan de dag zou leggen als Groningen, waar tal van nieuwe steun punten zijn gekomen, dan behoeft men in Appelsga niet meer ongerust te zijn. De heer Van Rozen (v.v.d.) sloot zich daarbij aan: propaganda in de afdelingen, dat is de weg. De heer M. de Boer (a.r.l meende, dat men moest vermijden, -blijk te geven van - wan- trouwen, omdat dat de indruk zou wekken, dat men het bestuur van Beatrix-oord tol woordbreuk in staat acht. Het schrijven van he bestuur werd daarop voor kennisgeving aan genomen. De rest van de agenda Burgemeester Bontekoe die bij de aanvang van de vergadering een woord ter herdenking van de slacht offers van de ramp had gesproken (door de raad staande aangehoord) en zijn gemeentenaren dank had gezegd voor de onbaatzuchtige steun deed mededeling van verschillende grote werken, die in het kader van de ver ruiming van de werkgelegenheid zul len worden uitgevoerd. Men hoopt eind Februari nog te kunnen aan besteden de weg Petersburg-Moscou- Jubbega 23ste wijk en het wegen complex in Ravenswoud. Toegezegd werd, dat een aanvullend plan op de weg door de Tachtig Bunder zal worden gemaakt om Willemstad uit het isolement te verlossen. De twee vaste bruggen te Haulerwijk-Beneden en Haulerwijk-Midden zullen onders hands worden aanbesteed; de uitvoe ring zal voor f 48.424 worden opge dragen aan Halbesma's Beton- en Aannemersbedrijf in Leeuwarden. Op een vraag van de heer A. Vonde ling deelde de voorzitter mee. dat hij verwachtte, dat de school-tanddïenst omstreeks 1 April kan starten. In over leg met Weststellingwerf zal de „ope ning'' waarschijnlijk geschieden tege lijk met die van de nieuwe school in Haulerwijk-Beneden. Een voorstel van de heer Oppers (c.p.n.) om van gemeentewege een bedrag beschikbaar te stellen voor het rampgebied, werd overeenkomstig het advies van B. en W. verworpen. De gemeentebegroting sluit met een na delig saldo en dat zou betekenen, dat het rijk deze geste zou moeten be kostigen. Aflossing en garantie werden garandeerd van een lening, die de jeugdherberg „Us Blau Hiem" wil aan gaan ten behoeve van de verbetering van de was- en toiletgelegenheid. Plaatselijk BelangVVV te Appelsga kreeg een dergelijke garantie voor een lening, die nodig is ter verbetering van de zitplaatsen en de afrastering van het openluchttheater, en de stichting „Werkplaats Ooststellingwerf" kreeg de gevraagde borgstelling voor een erediet van 15.000, dat nodig is al* werkkapitaal. Vier woningen, in Oosterwolde, Haulerwijk, Haule en Donkerbroek, werden onbewoonbaar verklaard. Voor twee reeds onbewoonbaar verklaarde woningen werd de ontruimingstermijn verlengd. Aan de bijzondere scholen werden de gebruikelijke voorschotten op de exploitatiekosten verleend. „Beatrix-oord" kreeg een soortgelijk voorschot ten behoeve van de school van het sanatorium. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Appelsga werd benoemd de heer N. Wishie te Amsterdam, terwijl de heer W. Oldersma te Oosterwolde een vaste aanstelling kreeg als concierge aan de B.L.O.-school. Aan de heer S. G. de Vries te Oosterwolde is eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school aldaar. De heer A. van Dijk, directeur van Rijksweg bij Nijega (Sm.) voor het verkeer geopend Woensdagmorgen is het nieuwe gédeelte .van de Rijksweg nabij Nijega (Sm.) voor het verkeer geopend. Daarmee is eindelijk de snelle verbinding tussen Drachten en Leeuwarden' een feit géworden. Diefstal van lood in Oosthem Dezer dagen kwam men in Oosthem tot de ontdekking, dat er van het dak van de Chr. school een hoeveelheid lood van onge veer dertig kilo ontvreemd was. Van de daders tot nog toe geen spoor. spelen. Bij de beweiding bijvoorbeeld zijn 't aantal kilogrammen melkvet per koe ën de hoeveelheid wintermeik per koe uit het ruwvoer, van doorslag gevende betekenis. Danr^it volgt .na tuurlijk direct, dat de opvoering van de kwaliteit van het ruwvoer tot verla ging van het krachtvoergebruik en tot betere bedrijfsresultaten leidt. Ook geven andere werkmethoden soms gunstige resultaten. In Amerika heeft-men bijvoorbeeld, door gebruik te. maken van een open loopstal, het aantal werkuren, tot de helft terug kunnen brengen. Het is natuurlijk niet gezegd, dat bepaalde nadelen deze winst op de één of andere wijze niet weer verkleinen. Wel heeft de bedrijfs- grootte invloed op de arbeidsproducti viteit. Boven de vijftien hectare ont staat een sterke stijging van het arbeidsinkomen per standaard uur (het arbeidseffect per man). Dit komt voornamelijk door een grotere variatie van werktuigen en rationeler werk methoden.: De yërgaderihg stpnd onder leiding van dë hëer T, Tolstad' te Oïdeholtpa, terwijl het. slotwoord werd uitgespro ken door de heer H. Boersma van Leeuwarden. Rand Unntuttuuieel De vertrouwenskwestie bij igelegd Friese landbouwjongereri hielden technische dag De Christelijke Friese Landbouw Jongeren, de Rooms Katholieke Jongeboeren en de „Jongerein" hielden gisteren in de bovenzaal van de Coöperatieve Zuivelbank hun technische dag. Voor de pauze sprak drs. A. R. van Es. adjunct secretaris van de afdeling economische aangelegenheden van de Stichting voor de Landbouw te Dén Haag, over „Kostprijsberekening en het Landbouwbeleid", terwijl in de middaguren ir. De Geus van Drachten een verhandeling hield over „Rationalisatie van het werk op de boerderij". Twee actuele onderwerpen,, die de aandacht van de talrijke.aanwezigen volkomen opeisten. Naiin het kort de geschiedenis van 't landbouwbeleid te hebben gememo reerd, verdiepte Drs. Van Es zich spe ciaal in de huidige landbouwpolitiek. Deze is gericht op het scheppen van voorwaarden voor een efficiënt produ cerende land- en tuinbouw, waarin de agrariërs een redelijk bestaan kunnen vinden. 2Ïulks biénen het kader van het algemeen belang. Hieruit blijkt, dat het opvoeren van de productie volko men op de toeschouwers der boeren en tuinders zelf rust en dus niet in de eerste plaats op de steun van de rege ring moet worden gerekend, zoals menigeen ten onrechte veronderstelt. De regeringssteun heeft slechts' een aanvullend karakter. Bovendien zijn er de plichten tenopzichte van het Neder landse volk. Ook daarop dient het landbouwbeleid te zijn gericht. In grote trekken is men het over deze theorie wel eens. Het in praktijk bren gen hiervan geeft echter meer moei lijkheden. Direct na de oorlog werden, in verband met het alom heersende ge brek, de te berekenen lonen en prijzen van regeringswege vastgesteld. Nader hand kwam er weer evenwicht tussen vraag en aanbod, maar de prijsbeheer- sing bleef gehandhaafd. Nog later ver anderde het karakter hiervan en stelde men voor enkele producten vaste of minimum garantieprijzen samen. Aanvankelijk heeft deze gang van zaken aanmerkelijk bijgedragen tot de ontwikkeling van de eigen kracht dér Nederlandse landbouw, het krijgen van betere productie-resultaten dan voor dë oorlog en de geringere import van landbouwproducten. De laatste jaren drukken de prijsbepalingen zwaar op de schouders der boeren. De prijzen worden op deze manier afgeroomd en bij minder gunstige economische om standigheden zal het huidige land bouwbeleid naar alle waarschijnlijk heid niet kunnen worden gehandhaafd. Kostprijsberekening De som van de offers, die bij de voortbrenging van een product moeten' worden gebracht, of de nuttige zaken, die nodig zijn om meer nuttige zaken terug te winnen, is de kostprijs, Deze valt uiteen in een landbouwteëiioisch en een economisch gedeelte eh-wordt door het landbouw economischdhsfituut' ontleend aan de bedrijfsboekhöuöingen. Dit instituut maakt kostprijsrapporten en zendt" ze naar4 het' fijRv ~ëït h¥t bedrijfsleven, die op basis hiervan, na gemeenschappelijk overleg, een rede lijke ondernemerswinst., vaststellen.. Verder bewijzen 'deze rapporten als oriëntatie materiaal goéde diensten. Tenslotte legde spreker nogmaals de nadruk op het gevaar dat schuilt achter rijkssteun. De buitenlandse markt moet niet op die manier worden afge schermd, waardoor de prikkel om te komen tot een efficiënte bedrijfsvoe ring, wordt weggenomen. Verschillende landen dienen ons hierin tot voorbeeld. De Nederlandse landbouwende bevol king moet zijn kracht zoeken in het op voeren van de productie en het verkrij gen van een zo groot mogelijk afzet gebied. Alleen al te grote risico's kun nen door hét rijk worden opgevangen. Rationalisatie Aan. de. hand van wandplaten en lichtbeelden trachtte Ir. De Geus, na de pauze, zijn gehoor ïh le wijden in de problemen, die de' rationalisatie van het werk op de boerderij met zich mee brengt. Hoe trekt men meer profijt van een bepaalde werktijd? Door handige? te werken of, in groter verband beke ken, het bedrijf beter te laten function- neren. Het inkomen pel* gewerkt uur wordt dan hoger. Rationalisatie bete kent dus .liet beperken van het aantal uren. dat nodig is om bepaalde bezig heden te verrichten. Naar dit doel leiden verschillende wegen. Zo kunnen onder, andere de waterhuishouding, de bemesting, de verkaveling of de beweiding een rol gemeentewerken, kreeg op zijn verzoek per 1 Mei op de meest eervolle wijze ontslag, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de ge-, meente bewezr Het ligt in de be doeling, in een daartoe speciaal te be leggen raadsvergadering' 'afscheid van de heer Van Dijk te nemen. Voor uitbreiding van het industrie-' terrein te Appelsga is 88 are grond aan-| gekocht van de wed. H. A. Zwart tel Appelsga. Tegen dit besluit stemden de! communistische raadsleden en - het! raadslid van de middenstandspaftij. j De raadsleden zullen met hun dames op 2 Maart a.s. een gelegenheidscöneert' van het Frysk Orkest le Leeuwarden bijwonen. Een' voorstel van de heer Groeneyeld van.de Partij van de Arbeidi om het presentiegeld .van deze vergade ring af te staan aan het Rampenfonds,! is met algemene stemmen aangenomen.1 De burgemeester en secretaris zullen dit! bedrag nog ieder met een tientje aan vullen. Presentiegelden voor het Rampenfonds Bij dè aanvang van de vergadering sprak burgemeester mr. P, T. van der Herberg een kort woord van deelneming met de getroffen gebieden en dankte de inwoners van Dantumadeel voor het spontane en milde hulpbetoon. De heer van der Woude stelde voor om de. presentiegelden, van deze vergadering ter beschikking'van het rampenfonds te stellen. Dit voorstel werd zonder stem ming aangenomen: Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot instelling- van een Gemeente lijke Geneeskundige Dienst en daaraan een arts te verbinden in vol ambtelijk verband, lokte heel wat bespreking uit. Daar enkele raadsleden zich de gevolgen en resultaten van dit plan nog niet vol doende konden realiseren, werd be sloten om het punt aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Voor het maken van een restauratie plan van het gemeentehuis werd een be drag van maximaal ƒ2500 uitgetrokken. Verder werd besloten tot aanleg van een rijwielpad van de Rondweg om Dokkum tot aan de Bovenweg naar Zwaagwestein.de, Bij de behandeling van de begroting 1953 werden algemene beschouwingen gehouden door de heren De Bruin namens de C.H. fractie. Van der "Woude namens de P.v.d.A., H. Veenstra namens de A.R. en A. Reitsma namens deS.G.P. Ter beantwoording van de sprekers las de voorzitter een verklaring voor, waarin namens B. en W. werd ver klaard, dat bij de bouw van de ambts woning voor de burgemeester niet steeds voldoende overleg is gepleegd. Hoewel met een gradueel verschil, is het gehele college hiervoor verantwoordelijk." Het college van B. en W. gaf aan de raad de verzekering, dat voor een herhaling Van de gemaakte fouten gewaakt zal worden. In verband met deze kwestie legde de heer H. Veenstra namens de gehele raad een verklaring af, waarin hij verklaarde, dat de reden, waarom indertijd een niotie werd ingediend en ook aangeno men. waarbij de raad uitsprak, niet het volle vertrouwen in het college von B. en W. te hebben, gegrond was. De raad is echter genegen, rekening te houden met de feiten, dat ambtelijke organen een vlug en overzichtelijk afdoen" van zaken kunnen belemmeren en dat B en W. behoorlijk ruimte van handelen be hoeven. opdat de besluitvaardigheid op hun terrein niet in het gedrang komt. Verder, dat onderling vertrouwen be hoort tot de werkingssfeer ;van B. en W. en evenzo in de verhouding tussen raad en .het .college van B. en W., redenen waarom de raad, gehoord de verklaring van het college, bereid is, het, ontbre kende vertrouwen terug te schenken Utfanhus nei Amerika De hear P, Kooyenga en syn frou. yn Arum better bïkind as ..Piter en Maeike". sille ütfanhüs nei de bern yn Amerika. Tt soe-al earder west hawve; mar hja koenen der noch net oan ta komme. Nou is it dan einliks sa fier. Twa fan har soannen li'ie har oerkomme; it is in jierdeipresintsje foar heit". „Piter" hat nou hastfjirtich jiér op, deselde pleats wurke, earst by de hear A. de Boer en Ietter by syn soan. „Maeike" hat ék hiel hwat byinoar skrept en skuort yn har lib'ben: hja gong altiten lit arbeidzjen. Mar nou geane hja mei fakansje. Hja réizgje mèi de boat. Dat is wol singelier. hwant ..Maeike" doarst oars nea nei de eilannen ta of mei in alve- marrentocht fan ;e frouljusforiening! Botsing tussen auto's Tör hoogte van Eestnim zou de vee koopman R. -Bijker met zijn auto van de Rijksstraatweg het Wildpad inrijden. Een achter- hem rijdende vertegenwoordiger uiiit Leeuwarden merkte - dat te laai en een botsing tussen de twee wagens was "t gevolg. Beide auto's liepen schade op. Zachte, bermen Een vrachtauto van de Coöp. Aan koop vereniging te Dónkerbroek zou op het kruispunt bij 'de ki uising te Ilaule de weg naar Beneden-ïïaulerwïjk in slaan. Toen de wagen om het transfor- matorgebouw, dat bij dit kruispunt staat, heen wildé'rijden, zaktë-'hii weg in de berm en kwam in een sloot terecht. De auto -is'.met' een kva'nii'vvttg'ëu-'gelichi. Een L.A.B.-bus van de dienst Frane- kerWit-marsum is in een bocht tussen Arum en Pingjum weggezakt in een berm. Een andere L.A.B.-.bus heeft z'n •ollega later weer op de weg getrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5