Ondanks het grote tekort wil de raad met begroting in zee gaan Circus Althoff (drie pistes) komt misschien in Leeuwarden Nu ook plaatsnaamborden met Friese namen De vier ton is in zicht Geknoei met oude genever r en. KIEKEBOE DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT Begrotingsvergadering gemeenteraad Urgentieplan voor grote objecten Met uitzondering van het communistische raadslid F. T. Dijkstra hebben Leeuwardens vroede vaderen zich gistermorgen om de tafel geschaard ter behandeling van de grote brok, die gemeentebegroting heet. De voorzitter begon met een overzicht 'te geven van de hulpverlening aan de getroffenen uit de rampgebieden. Daarna verzocht hij de begroting zo summier mogelijk te behandelen in verband met de ernst en de omvang van de nood,, de conse quenties, die daar mogelijkerwijs voor de gemeente uit voortvloeien en het tekort, dat nu reeds is beraamd. Bijl aan wortel democratie Met dat vriendelijke verzoek kon een ieder zich aecoord verklaren en bij de algemene beschouwingen hebben de fractievoorzitters zich daaraan ook gehouden. Met uitzondering van de heer M. Beuving van de C.P.N. hebben alle fractievoorzitters ook hun dank uitge sproken voor de wijze, waarop gemeente en burgerij tot dusverre voor de dag zijn gekomen bij de hulpverlening. Ook voor de rest kwam hun betoog in grote lijnen vrijwel op hetzelfde neer. Men was verheugd over de activiteit van de Commissie Productieve Werk gelegenheid: het contactorgaan tussen gemeente en bedrijfsleven dat als ge volg daarvan was ingesteld: terwij] van de rapporten, die tot dusverre van die Commissie zijn verschenen met belang stelling kennis was genomen, Wat be treft de beantwoording van de in de secties gestelde vragen had men het verslag graag iets uitvoeriger gezien. Allen waren in meer of mindere mate bezorgd over het begrotingstekort van rond 870.000 gulden, dat het grootste is, wat tot nu toe in enig jaar is beraamd. Dat de uitgaven nivt konden worden besnoeid, wanneer tenminste het voor- zieningspeil van de gemeente niet ern stig tekort zou worden gedaan, daarover was ook een ieder het eens. De onzekerheid wat de inkomsten be treft, vervulde de fractievoorzitters met zorg. Mr. J. van der Schaaf van de A.R. was de eerste, die daaraan uiting gaf. Deze gang van zaken is niet juist, aldus dit lid, omdat op deze manier de raad niet de gehele begroting kan be oordelen. Op die wijze verslapt het verantwoordelijkheidsbesef. Er zal dan ook een systeem moeten komen, dat het burgemeester en wethouders mogelijk maakt tijdig te weten welke bedragen de gemeente van de centrale overheid zal ontvangen. Ondanks het grote tekort is sprekers fractie echter bereid met deze begroting in zee te gaan. Ook mr. B. P. van der Veen van de V.V.D. kon zich in het algemeen met de begroting verenigen en ook hij had ern stige bezwaren tegen het feit, dat de inkomsten niet konden worden overzien. Dit is de bijl aan de wortel van de democratie, zo zeide hij. Voorts drong hij er op aan, dat de richtlijnen voor de woonruimte verdeling worden bekend gemaakt. Er is toch al niet teveel vertrouwen in deze verdeling en de geheimzin nigheid omtrent de richtlijnen werkt dat juist in de hand. In Den Haag heeft men die richtlijnen openbaar gemaakt. Wat daar kaa, moet ook hier niet onmogelijk zijn. De bur gerij zou dan de verdeling kunnen controleren, hetgeen het vertrouwen zou versterken. Verder verzocht de heer Van der Veen de plannen, die er op velerlei gebied zijn. niet tot het laatste ogenblik geheim te houden. Ook nu weer wees hij op de nadruk van een urgentiepro gram. Werkloosheidsprobleem Nadat de heer J. T. Vellenga (Arb.) had verklaard, dat hij zich over het algemeen wel kon aansluiten bij het geen de beide voorgaande sprekers had den gezegd over het tekort en de finan- ciële verhouding tussen rijk en ge meente, onderwierp hij. in het bijzonder 'het werkloosheidsprobleem, de wijk gedachte en de taak van de gemeente op cultureel terrein aan een korte be schouwing. Jongstleden Zaterdag, zo zeide hij, was het aantal werklozen in deze ge meente 1551. Wat kan er nu gedaan worden om de werkgelegenheid le ver groten. Dat zijn twee dingen, de indu strie bevorderen en openbare werken uitvoeren. Het voorzichtige beleid, dat de gemeente inzake de aanleg van industrieterreinen had gevoerd, achtte hij verantwoord. Nu Nederland door een ramp is ge troffen, kan het zijn, dat het aspect van de openbare werkenpolitiek anders wordt. Er zijn hiér plannen, zo is gezegd, doch deze zijn vertrouwelijk. De heer Vellenga kon zich dat indenken, hetgeen echter niet verhinderde, dat hij er oo wilde wijzen, dat het, zijn nut kan heb ben, dat bepaalde plannen bekend wor den gemaakt, vooral op het punt van de werkloosheidsbestrijding. Wijkgedachte Een verantwoorde ontplooiing van het gewestelijke Fries eigene, achtte de heer Vellenga noodzakelijk. Als zodanig was hij verheugd met het initiatief voor een Kunstnijverheidsschool in Leeuwarden. Ook was hij erg ingenomen met het feit. dat de gemeente er toe medewerkt, dat het Frysk Orkest op een vastere basis komt. De kwestie van de wijkgedachte ver diende volgens spreker sterk de aan dacht. Niet alleen de zich steeds verder uitbreidende buitenwijken, maar nog sterker de dorpen pleiten voor de wijkgedachte. Daar meent men dat de weg van de gemeente naar het dorp wel erg lang is. Overleg met de verenigingen van dorpsbelang moét worden overwogen, evenals met bepaalde commissies in de wijken. Wat dat laatste betreft moeten er nu al con tacten worden gelegd. Nadat de heer Beuving van de C.P.N. had gezegd, dat er voor de gemeente mogelijkheden genoeg zouden zijn, wanneer er maar gebroken werd met de gang van zaken betreffende de be- wapéning, sprak de heer G. D Kamstra (K.V.P.) zijn waardering uit voor het werk, dat het college heeft verricht. Een niet sluitende begroting wilde hij direct geen ramp noemen, al had hij het. na tuurlijk ook graag anders gezien, Het veemarktprobleem en de werkver ruiming moeten alle aandacht hebben, hetgeen ook van krotopruiming moet worden gezegd. In de huidige omstan digheden kon de spreker wat dat be treft niet anders zeggen dan dat hu hoopte, dat het bouworogramma door gang zou kunnen vinden. De hear L van der Meer (C.Hsiet yri" noed en soargen oer de finansjes. Kin der ek sein wurde. sa frege er. lioe't dat yn 'e Inkomst, moat, hwant mei it. gemcentéfquns komme wy sa fêst to sitten as in hüs. Financiën niet verontrustend Naar aanleiding van de opmerkingen over de beknoptheid van de antwooi-den in de Memorie van Antwoord, zeide de voorzitter, dat de leden in de secties zoveel mogelijk worden ingelicht. Daarom komen die punten niet zo uit voerig in dat. verslag. Verder kunnen de leden burgemeesters en wethouders ïers nog altijd vragen stellen. Dat geldt ook voor de burgerij, die op het spreekuur kan komen. Dat mondelinge contact achtte de voorzitter veel beter dan het schriftelijke via een commissie verzoekschriften. Voorts deelde de voorzitter mede. dat ook het college met. belangstelling kennis heeft geno men van de rapporten van de Commissie Productieve Werkgelegenheid. In zijn antwoord wees wethouder J. Wiersma er op. dat het zeer zeker tijd wordt, dat er een regeling komt inzake de financiële verhouding tussen ruk en gemeente. Grote investeringen zullen alleen al voor de veemarkt en de cen trale riolering niet uit kunnen blijven. Daardoor zullen de sterk gestegen kapitaalslasten nog meer stijgen, waarbij nog komt dat de reserves bijna op zijn De perspectieven zijn vrij somber, maar toch kan niet worden gezegd, dat de financiële toestand van de gemeente verontrustend is, want op de kapitaals markt ligt Leeuwarden gunstig, getuige de voorwaarden waarop geld kan worden geleend. Er zal een voorzichtige koers worden gevolgd, maar voortvarend als dat nodig is. Urgentieprogram Wethouder J. K. Dijkstra ontvouwde een urgentieplan van grote objecten. Daartoe behoort de centrale riolering voor Leeuwarden. Er worden twee rap porten bestudeerd, die o. m. handelen over het systeem dat in onze 9tad het best kan worden gevolgd. Ook het rap port over het veemarktvraagstuk, dat tevens de bode- en pai'keerterreinen omvat. ïs in studie Verder zijn er plannen in studie voor een groot recreatiecentrum „in een zeker stadsdeel". Met de sport verenigingen wordt (o. m. over de éventuele aanleg van ec" sintelbaan) overleg gepleegd. Het project Rondweg west zal de aandacht blijven vragen. Voor de verbinding JulianalaanHelicomveg is pl. m. 4 millioen gulden nodig. Er komt een brede beweeg bare brug over de Harlingervaart en Verder omvat het urgentieplan de af werking van het kanaal West en de be strating van het industrieterrein in het Westen, wat vier ton vergt. Er komen twee niéuwe bruggen, n.l. voor de Prins Hendrikbrug en de le Kanaalbrug. De Emmakade N.Z. krijgt een nieuw wegdek. Ten aanzien van het plan Harlinger- plein is enig optimisme gewettigd, aldus de wethouder. Het college moet wach ten op goedkeuring omdat daarvan de financiële hulp van hogere instanties afhankelijk is. De particuliere bouw, aldus de heer Dijkstra over enkele andere gemaakte opmerkingen, wordt door de gemeente weliswaar niet rechtstreeks bevorderd, maar zeer zeker ook niet tegengewerkt. De ongerustheid in de dorpen ten aan zien van de „bejegening" door de stad, achtte de heer Dijkstra ongegrond. Hij toonde een lange lijst werken die in de buitendorpen zijn uitgevoerd. Wethouder Beeksma onthulde dat er in onze stad 7000 inwoners boven de 65 jaar zijn. Negenhonderd van hen zijn ondergebracht in verschillende tehuizen. Ten aanzien van de stichting van nieuwe tehuizen en eventuele uitbreiding van het Stadsverzorgïngshuis wilde het col lege zich graag eerst laten voorlichten. Het. Etif-rapport hierover kan nog deze week worden verwacht. Wethouder J. Tiekstra tenslotte achtte het. niet wenselijk de richtlijnen van de woningverdeling te publiceren. De categorie woningzoekenden beziet deze zaak (uiteraard! niét altijd objectief en aan de richtlijnen zou men wellicht enkele rechten willen ontlenen. Voor ieder die recht op een woning heeft is er nu eenmaal geen woning. Bovendien moet men deze richtlijnen steeds her zien en aanpassen aan de woningsituatie. Sneeuw 3 Er hapert in Leeuwarden nog wel iets aan het- sneeuwopruimen. Ver geleken. bij tal van andere steden van ongeveer dezelfde omvang slaat onze stad zeer beslist geen goed figuur. Het is altijd gemakkelijk critiek te leveren, maar de klachten die men l'inks en rechts in de stad verneemt, zijn niet ongegrond. Degenen die de stad van oost naar west en van noord naar zuid doorkruisen stellen zich allerlei vragen: waarom werd er wel gezwoegd aan het schoonmaken van bijvoorbeeld de Lange Pijp en waarom bleven Schrans en Spanjaardslaaoi-Noordérweg onbegaan baar? Waarom werd de Nieuwestad niet direct schoongemaakt? Waarom zijn er nog zoveel particulieren die verzuimen hun eigen paadje schoon te houden? Wanneer de burgerij voor haar taak stond, wanneer de gemeente de sneeuw- ruiming begon op de belangrijkste pun ten en langs de belangrijkste routes van de stad en daarbij eens de beschik king kreeg over wat meer gemechani seerd materieel, dan zouden de klachten stellig spoedig verstommen. Gelukkig valt hier en daar ook een verblijdende eensgezindheid te consta teren, zoals in de Weerd, waar de be woners de sneeuwruiming met elkaar doeltreffend hebben aangepakt en in de stadsbus, die deze dagen record-ver- voercijfers haalt. waarin men zich dicht- opeengepakt. genoeglijk hangend laat rondhobbelen over de zeer ongelijk met sneeuwijs geplaveide straten. Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin- gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. een groot viaduct in die w< het spoorwegemplacement. (Advertentie 1. M.) HOU en GR/MP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SHAAKL00S EH GEMAKKELIJK INNEMEN mière van de Nederlandse tour plaats in Rotterdam. In de voorlopige plannen schijnt Leeuwarden ook te zijn opgeno men voor een negendaags bezoek. Circus Franz Althoff reist geheel in de stijl van Barman en Baily. Het circus is 83 meter lang en heeft drie manéges. Men reist met drie extra treinen. Circus Althoff brengt o.m. 200 paar- ri.js' te hebben bespeeld door ons land zal maken. Op 20 Mei vindt de pre> Nadat mevr. A. A. Vondelingvan 't Hof (Arb.) een pleit had gevoerd voor de Friese namen op de plaatsnaambor den, wees mr. J. van der Schaaf (A.R.) er op. dat wanneer dat niet mogelijk was in verband met het verkeersregle ment, men het uit een oogpunt van ger meentebelang zou kunnen doen door aparte borden te plaatsen met de Friese namen. Dienaangaande diende hij 'n voorstel in, dat mede ondertekend was door de heren L. van der Meer (C.H.), G. D. Kamstra (K.V.P.), J. T. Vellenga (Arb.) en mr. B. P. van der Veen (V.V.D.). Het college nam het voorstel over, waarna het zonder hoofdelijke stem ming door de raad werd aangenomen. Ook dit jaar had het college het ver zoek om subsidie van het Groene Kruis (voor het vierde achtereenvolgende jaar) afgewezen. De heer W. M. de Jong (A.R.) kon zich daarmee niet verenigen. Met mevr. J. C. M. HeijmeijerCroon (K.V.P.) en de heer O. Santema (C.H.) diende hij een voorstel in om dit werk met 750 gulden te steunen De argumenten, die de voorstellers te berde hadden gebracht,' konden wethou der E. Beeksma niet overtuigen, dat sub sidiëring nu noodzakelijk was geworden. Bij stemming werd het voorstel verwor pen met zestien voor en achttien tegen. Tot de tegenstemmers behoorden de vier wethouders, de vier leden van de V.V.D., de heer D. Witteveen van de A.R. en de leden Slaterus, Mani. Hartstra. Visser. Vellenga, Van den Brink, Heijstra en Rengelink van de P.v.d.A., alsmede de heer Beuving van de C.P.N. Ook éen ander verzoek om subsidie, dat was afgewezen, deed een voorstel dat hel midden hield tussen een verzoek en een motie op de tafel van het col lege verschijnen. Mr. J. van der Schaaf was met de heren Kamstra en Van dei- Meer, alsmede mevr. Vondeling van mening, dat de militaire Bond Pro Rego voor haar tehuis in Leeuwarden wel een subsidie moest hebben. Leeuwarden, zo werd betoogd, moet een positieve bij drage leveren in de vrijetijdsbesteding van de militairen, die aan de eigen sfeer 2ijn crnttrokken. De rijkstaak behoeft in dezen de gemeentetaak niet uit te slui ten. voegde de heer Vellenga er aan toe, terwijl de heer W. C. Dijkstra (Arb.) opmerkte, dat dit ook voor de andere militaire tehuizen gold. Nadat het verzoek in die geest was Ook dit jaar zal circus Strassburger in de Nederlandse provincieplaatsen verstek laten gaan. Het circus vertrekt na de voorstellingenreeks in Carré Amsterdam naar Zweden, waar een grote zomertournee wordt gemaakt. Het Nederlands circus Frans Mikke- nie dat in September in plaats van Strassburger Leeuwarden bezocht gaat het komende seizoen naar Duitsland. Op 4 April gaat de première in Berlijn en daarna volgt een grote tournee van acht maanden langs de grote steden van West-Duitsland. In het programma den, twaalf olifanten en een paar hon- staat Sabi met tien olifanten. derd exotische dieren mee. Het zal het grootste circus zijn dat Leeuwarden na Frans Mikkeme zorgt er echter voor ijentallen jaren bezoekt dat Nederland deze zomer niet vanm circus verstoken blijft. Hij bemiddelt, j zo verluidt in circuskringen, de tour- i NieilWS ill de DlOSCOOp nee die het enorme circus Frans Althoff m 1-inpp tnrt het eiren* Merlrann in Pa- i Zaterdag hebben wij onze teleurslell ng UpkkLa"nc IotTzJ uitgesproken over het feil. dat in slechts "'0 Donoo nn-n nnc on ^..g Leeuwarder Bioscopen het laatste nieuws draait. Om misverstand te voorkomen, willen wij hieraan nog toe voegen, dat men de oorzaak hiervan niet in Leeuwarden, maar bij de Polygoon- fabrieken moet zoeken. Hei is namelijk zo. dat de nieuwsreportages enkele weken achtereen beschikbaar worden gesteld. Dë recettes, die de verschillende theaters op leveren, zijn bepalend voor het tijdstip waarop de theaters het nieuws mogen ver tonen. Dit betekent, dat de veelbezochte theaters het nieuws eerst, de minder goed bezochte theaters hel pas daarna ter ver toning krijgen. Slechts twee van de Friese bioscopen hebben een opbrengst, die vol doende groot is om voor vertoning van het nieuws in de eerste week in aanmerking te komen. Wij betreuren het, dat Polygoon een dergelijke regeling volgt, omdat dit met zich brengt, dat wat men „de provin cie" pleegt te noemen, het met „oud nieuws" moet stellen. Het lijkt ons. dat men voor de grote provincieplaatsen toch zeker eon uitzondering op deze regel zou kunnen maken. Eremedaille Aan de heer R. van der Horst, die Dinsdag veertig jaar bediende bij de Centrale Apotheek was, is de ere medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Examens Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen god geleerdheid (cum laude): A. S. van der Woude te Oosterlittens. De heer W. O. Gorredijk. is te machinist N. S. Plotselinge dood Dinsdagmiddag is de 60-jarige A. V. uit Leeuwarden op de Westerplantage in een autobus door een hartaanval getroffen. Bij aankomst in het Stadsziekenhuis bleek hij in de ambulance reeds te zijn overleden. Geen subsidie voor Prov. Groene Kruis, wel voor militaire tehuizen In de middagvergadering dan is gisteren de gemeenteraad begonnen met de puntsgewijze behandeling van de begroting. De beknoptheid van de sprekers was nu aanzienlijk geringer dan bij de algemene beschouwingen, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat de agenda na enkele onderbrekingen om tien uur was afgehandeld. Vele punten hebben de aandacht gehad, waaronder ook enkele, die reeds enige malen in de begrotingsvergadering aan de orde zijn ge komen. Zo de kwestie van de Friese namen op de plaatsnaamborden en de subsidiëring van de Prov. Ver. Het Groene Kruis voor wat betreft het werk ten behoeve van de geestelijke gezondheidszorg. Na vrij lange discussies werd be sloten om de plaatsnamen ook in het Fries te vermelden; het voorstel tot subsidie verlening aaix het Groene Kruis werd echter verworpen. aangevuld, wees de stemming uit. dat de heren E. Beeksma, J. Tiekstra, J. K. Dijkstra, H. Slaterus, A. W. Rengelink. J. Visser. W. A. van den Brifikvan de P.v.d.A. met de heer Beuving van de C.P.N. tegen waren. De raad had zich dus in grote meerdei-heïd uitgespi-oken voor het beginsel subsidiëren van de militaire tehuizen. Kneppelfreed Op verzoek van de heer O. Santema om de raad vertrouwelijk in te lichten omtrent het rapport, dat inzake .Knep pelfreed" was uitgebracht aan de rege ring, antwoordde de voorzitter, dat hij als hoofd van de politie de inhoud van dat rapport ook niet kende. Daardoor Pothoff. afkomstig van Zwolle geslaagd voor Sinds gistermorgen is cr weer voor een kleine 25 duizend gulden bij de banken binnengekomen voor het Ram penfonds. Hierdoor is Leeuwarden weer een flinke stap dichter bij de vier ton gekomen. Nog zo'n bedrag als gisteren en deze mijlpaal is bereikt, waarbij dan niet rekening is gehouden niet de be dragen. die rechtstreeks aan het Ram penfonds zijn overgemaakt, hetgeen ook op een flinke som kan worden begroot. Vanmorgen bij het begin van de be grotingsvergadering heeft de burge meester een kort overzicht gegeven van hetgeen in Leeuwarden is geschied voor de getroffenen in de noodgebieden. Hij bracht de burgerij dank voor de bijzon dere wijze, waarop deze haar medewer king heeft verleend. In minder dan geen tijd was duizend ton goederen, over het algemeen van goede kwaliteit, ver zameld. gesorteerd en verzonden Ook de gemeente heeft met alle hem ten dienste staande middelen meegeholpen. Onder meer werd een lichtaggregaat ter beschikking gesteld, dat bediend door gemeentepersoneel een week lang uit stekende diensten heeft bewezen in Abbebroek. Ook wil het gemeente bestuur graag adopteren, waarvoor het antwoord wordt afgewacht van de Ver. van Ned. Gemeenten. Als bekend wordt welke gemeente voor Leeuwarden is, zal de burgerij meer gericht kunnen hel pen, terwijl het college van B. en W. niet zal aarzelen, wanneer dat nodig is met voorstellen tot hulpverlening bij de raad te komen. De Kir'chengemeinde Oldenburg Ohmstede, die voor de helft uit vluch telingen bestaat, heeft de Oecumenische Jeugdraad Leeuwarden aangeboden met mankracht, geld. levensmiddelen en medicijnen de geteisterde gebieden te hulp te komen. Op 2 Maart komt een deputatie naar Leeuwarden om overleg te nlegen over een zo doeltreffend mo gelijke hulp. Een dertienjarige jongen uit Duisburg, die in 1946 tijdelijk naar Leeuwarden uitgezonden is geweest, heeft in zijn stad een inzameling gehouden, waarvoor hij zelf kaartjes van het geteisterde ge bied had getekend. De opbrengst DM 41.60 stuurde hij aan zijn Leeuwarder pleegvader. Benoemingen Benoemd tot technicus' kaaskeurder bij de Coöperatie „De Producent" te Gouda, de heer J. Zorgdrager, chef-kaasmaker te Achlum. Benoemd tot centrifugist aan de Coöp. Zuivelfabriek te Wit mar sum de -heer J. Bakker te Hasselt. Mej. G. van der Wal te Drachten is be noemd tot vrouwenbemiddelaar bij het Arbeidsbureau aldaar. Op zijn verzoek is eervol ontslag ver- politie voor de N.O.P. bij Lemmer, de heer leend aan de opperwachtmeester der Rijks- S. de Haan te Lemmer. De heer de Haan deed 38Vz jaar dienst. Rechtbank Leeuwarden Heerenveense grossier staat terecht Voor de Leeuwarder rechtbank stond "Woensdag de 46-jarige Heerenv kon hij ook niet zeggen of aan het ver- grossier Komelis B. terecht, die er van zoek van de heer Santema zou kunnen i verdacht wordt bedrog te hebben ge worden voldaan. Bovendien heeft de j Plcegd door aan een Alkmaarse cafe- raad ten aanzien van het politiebeleid I "ouder een hoeveelheid genevj geen enkele bevoegdheid. Voor de rest gold het merendeel dei- vragen en opmerkingen de woningbouw: de bruggen 'en straten, de overweg, de parkeerplaatsen, alsmede de voorzienin gen in de dorpen. Verschillende woord voerders wezen er op. dat er in de dor pen een zekere onrust bestaat. leveren van een bepaald erkend kwali teitsmerk. terwijl naderhand bleek dat deze genever van aanzienlijke mindere kwaliteit eigenlijk onverkoopbaar was. De caféhouder had 24 liter oude gene ver van een speciaal merk besteld. De eerste zending van B. keurde hij echter af omdat deze niet van het gewenste Wethouder Dijkstra antwoordde daar- "iei"z°u geweest. Volgens ver- op, dat daarvoor geen reden bestaat en I dachte heeft hij daarna dezelfde partij in ieder geval mag er geen tegenstellingopnieuw naar Alkmaar toegestuurd. inafphniinpt' neepntpprHp Ha 7Pnriintr tussen stad en platteland worden ge schapen. Verder somde hij een lange reeks van werken op, die in de dorpen waren uitgevoerd, terwijl hij ten aan zien van de demping van de haven in Wijtgaard mededeelde, dat de plannen, die daarvoor bestonden niet geheel strookten met de opvattingen van Rijks caféhouder accepteerde de zending dit maal wel, maar toen hij in zijn zaak be gon uit te schenken, kreeg hij weldra klachten. Een vertegenwoordiger van de fabriek, van het onderhavige merk genever, con stateerde dadelijk dat de door verdachte geleverde flessen genever niet van zijn waterstaat, die wat dit brfrefl ook een lyriek afkomstig konden tóp. In deze emise, zodat de eindstand voordeel van Kramer werd. fabriek werden namelijk bepaalde kur ken en capsules gebruikt, o.a. i-ode voor oude genever van 38 procent en zwarte voor genever met een percentage van 35 pet. Op de door verdachte gestuurde flessen, die genever van 35 procent be vatte,. zaten echter rode capsules. De keuringsdienst voor waren in Alkmaar 'heeft vervolgens deze genever onder zocht, die toen slechts een alcohol percentage van 34.4 procent bleek te be vatten en een muffige smaak had. De directiesecretaris van de genever- fabriek, die het bedoelde merk in de punt verzameld. De handel brengt, verklaarde als getuige werden vrij spoedig dat de door verdachte afgezonden fles- vinger in de pap heeft. Kramer versloeg Oostelijke kampioen In een te Winterswijk gespeelde twee kamp tussen H. Kramer en Th. de Jong. de kampioen van de Oostelijke Schaak bond, heeft de Friese voorvechter een fraai succes geboekt. Reeds na 5 par tijen was de strijd beslist, want Kramer had toen al 4 li overige partijen —2 in het sen geen genever van hun merk was. Dit was een totaal ander type genever en „En dan ten tweede", ging Pom door. „Morgen gaat u naar boer Krelis. U weet, waar hij woont. Die ai-me man is al lang ziek en niet in staat de pacht te betalen. U schenkt hem die pacht kwijt en bovendien laat u vijftig gulden achter!" „Vijftig gulden?" schreeuwde de baron ontzet. „En of. Vijftig gulden. Geen cent minder", riep Pom bars. „En denk er om. u geeft het hem niet. Nee, u laat het stilletjes achter, om te laten zien. dat u een stille weldoener bent, die al die tijd hier in het. dorp verkeerd be grepen is". „Maar ik heb geen vijftig gulden..." wilde de baron zoggen, maar Pom legde hem met één gebaar het zwijgen op. doet het. of anders breng ik boer Krelis morgen honderd gulden en.uit uw schatkist. Dan zal ik boer Kreliis eens laten zien. dat u...." „Nee, nee", viel de baron hem zenuwachtig in de rede. „Ik zal het wel doen. Ik beloof het". „Goed. dan verdwijn ik nu. Ik val om van de slaap, eerlijk gezegd". Het was waar, dat Pom zijn ogen nauwelijks meer kon openhouden. Het was ook zo'n fantastische lange nacht geweest. De baron verwonderde zich nergens meer over. Hij vond het heel gewoon, dat zijn BETERE-IK last van slaap had. Zelf kroop hij ook het liefst onder de dekens en dan maar hel diep. om die gehate stem niet meer te horen.... En tien minuten later slopen drie kleine spookjes de keldertrap af. Terwijl de baron, siddei-end van angst en woede diep onder zijn dekens ge kropen was. slopen Pim, Pam en Pom op hun tenen het kasteel uit, Zi.j hadden de lakens afgedaan. „Wat ben je toch lang weggebleven", zei Pim nieuws gierig. „Het is al bij éénen". „Ja. maar zo'n gemakkelijk karweitje was het niet!" antwoordde Pom. „De baron was helemaal niet geneigd om gauw toe te geven. Zodra hij dacht, dat ik weg was, riep hij in zichzelf: „Nooit komen ze aan mijn geld, ook m'n BETERE-IK niet!" Ja en toen was ik wel verplicht om weer opnieuw te beginnen". „En wat heb je toen gedaan?" vroegen de twee anderen vol ongeduld. Pim en Pam vonden het heel jammer, dat zij niets van dat gehele gesprek hadden kunnen horen, maar ja, dé baron mocht hen onder geen voorwaarde tegelijk zien! Dan zou hij misschien begrijpen, dat hij voor de mal gehouden werd. „Oh. ik heb hem verboden om nog langer in ons huis rond te spoken en voor „Kiekeboe" :e spelen", grinnikte Pom. „En morgen moet hij naar het huis van boer Krelis gaan en daar vijftig gulden achterlaten!" „Dat doet hij nooit", riepen Pim en Pam tegelijk. „Nu. we zullen zien", ant woordde Pom. „Ik weet het zo net. nog niet". „In ieder geval gaan we kijken!" getuige vreesde, dat verdachte flessen van zijn firma heeft misbruikt om daarin een andere soort genever aan de man te brengen. Verdachte daarentegen verklaarde, dat de door hem afgezonden genever wel degelijk van het bedoelde merk was. Hij had alleen de kurken en capsules, die half waren verrot en erbij hingen, vervangen. Verder was er niets met de genever gebeurd, Voor de rechter-com- missarïs had verdachte echter, wat be treft de kurken en capsules die hij op de flessen had gedaan, een ietwat andere verklaring afgelegd. De rechtbank be sloot derhalve deze zaak tot a.s. Woens dag aan te houden. Uitspraken Rechtbank De Leeuwarder rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige timmerman Gert B. te Leeuwarden, die door middel van ver? valsingen in een spaarbankboekje de P.T.T. heeft weten op te lichten voor een bedrag van bijna 900 gulden. Overeen komstig de eis van de Officier van Justitie werd B. veroordeeld tol twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Wegens diefstal van een bankbiljet van 100 gulden werd de 39-jarige koop man Eabele R. te Bozum veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling, terwijl het voorarrest van het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf zal worden afgetrokken. De officiex" van Justitie had eenzelfde straf geëist. De 34-jarige koopman Gosse H. te Leeuwarden, die zich aan diefstal en heling had bezondigd, kreeg drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete van 50 gulden of 20 dagen hechtenis. De cis was drie maanden voorwaardelijk plus een boete van 125 gulden. De 25-jarige Germ de V., die zich aan heling schuldig heeft gemaakt, werd veroordeeld tot een boete van 60 gulden o£ 20 dagen hech tenis. De 60-jarige veehouder en -handelaar Gerke v. d. Z. te Leeuwarden, die op de Leeuwarder veemarkt een stier had aan gevoerd zonder een verklaring dat liet dier t.b.c.-vrij was. werd door de recht bank vrijgesproken omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. De kantonrechter had v. d. Z. veroordeeld tot een boete van 150 gulden. LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER' COURANT zijn a 10 ck per ex. verkrijgbaar bij: KL. Haanstra, Sigarenmagazijn. Willemskade. hoek Snelterkade J Rusticus, Sigarenmagazijn. Oosterkade. hoek Öosterstraat S. v. d. Schaaf. Kapper. Emmakade N.Z 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk. Nieuwestad Krantenkiosk. Zuiderplein Sigarenmagazijn Brouwer, Troelstraweg 47

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4