Amerikaans roken is Radio-amateurs leverden prachtig werk in rampgebied Ook dieren evacueren Schaduwzijde der emigratie iiwHiwummi ZWITSAL DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Het mysterie van May-Be (Van onze speciale verslaggever) De rust in huize De Bruin aan de Valkenboslaan in Den Haag is sinds Maandagavond weergekeerd. Precies een week is het in deze eenvoudige burgermanswoning „een gekkenhuis" geweest. Zo maar, op het meest onge dachte ogenblik, werd deze woning centrale post van de Bijzondere Radiodienst van de P.T.T. Eenvoudig omdat hier een radiozendamateur woont de 28- jarige George de Bruin die zich in de loop der jaren met enorme liefhebberij en grote opoffering een zendonlvanginstallatie bouwde met een groot golfbereik. De amaleurzenders uit Denemarken, Engeland, of nog verder weg kenden hem wel, deze P.A.o.IJ.G., zoals hij in zendamateur-taal heet. De heer A. S. M. van Schendel (58 clandestiene optreden men onder de jaar), chef van de Bijzondere Radio dienst van de P.T.T.mobiliseerde nog maar heel kort geleden de zend amateurs, om wanneer er eens iets bijzonders zou gebeuren verbindingen tot stand te kunnen brengen. En nu, na die stormachtige Zaterdagnacht, bleek deze organisatie plotseling nodig. Bijzonder nodig zelfs, omdat de reik wijdte van de zend-ontvanginstallaties, waarover juist de voorgaande Vrijdag het Roode Kruis de beschikking had gekregen, te gering was om het hele rampgebied te kunnen bestrijken. Perfect werk Toen zijn dan Maandag 2 Febru ari de radio-amateurs ingeschakeld, van wie velen reeds na de eerste alarmerende berichten van Zondag hun installaties gegrepen hadden en naar het rampgebied getrokken waren. Veertig a vijftig amateurs werden in een noodnet van vijftien zenders opgenomen, dat over het hele gebied gelegd werd. Allen wisten ze de centrale post P.A.o.IJ.G., die later werd aangevuld met P.A.o.G.V.B. om de functionarissen ook nog wat rust te geven, te vinden met de belangrijke berichten, die uit bedreigde plaatsen moesten worden doorgegeven. Hoeveel mensenlevens dank zij deze haastig geïmproviseerde maar perfect functionnerende be richtendienst gered zijn geworden, het is nie' bij benadering te schatten. Maar het zullen er heel wat -zijn geweest. Zeldzaam goed en mooi werk is hier door de samenwerkende amateurs ver richt. Drie man waren er voortdurend nodig om de berichten op te vangen en te verwerken. Een eveneens geïmpro viseerde telefoonverbinding maakte het mogelijk de ontvangen noodkreten om hulp en materiaal snel door te geven naar de instanties, die moesten worden ingeschakeld. De heer Van Schendel was bij dit alles de spil, waarover de betrokken amateurs met bijzonder veel waardering kunnen spreken. Nu hebben anderen de diensten der amateurs kunnen overnemen. Telefoon lijnen zijn weer hersteld en andere ver bindingen zijn weer mogelijk geworden. Maar dit „speelgoed voor grote jongens", zoals mevrouw De Bruin deze amateur-zenderij altijd genoemd had, heeft op bijzondere wijze z'n betekenis kunnen bewijzen. En de P.A.o.IJ.G. van George de Bruin uit de Valkenbos laan in Den Haag zal met gulden letters in de radiologboeken genoteerd worden als een der rijkste inlichtingenbronnen voor de regering in de rampdagen. „May be" Een nuchtere en betrouwbare radio-amateur, wiens naam ner gens bekend is, is het eerste steun punt geweest in het verdronken land van Zeeland. Hier is de noodzender „May be", annonceerde hij zich in de grijze morgen van de eerste Februari bij Scheve- ningen-Radio. En verder bediende hij zich van de roepletters P.A.o.X.X. Om het half uur meldde hij zich en deelde hij zijn bevindingen mee, opdat hulp colonnes in het geweer geroepen zouden kunnen worden. Ontstellend waren de berichten, die hij telkens van een andere plaats af aan de buitenwereld wist te geven, totdat de Urker vissers een radioring om de ondergelopen eilanden getrokken had den en de taak van „May be" konden overnemen. Even stil en onverwacht als deze „May be" in de lucht gekomen was, is hij ook weer vertrokken. Zonder dat iemand zich ooit de tijd gegund had te vragen, wie nu toch deze geheim zinnige „zendeling" geweest was. De Bijzondere Radiodienst van P.T.T. meent, dat het geen gelicenseerde amateurzender geweest kan zijn. P.A.o.X.X. komt niet in de boeken voor. Bij geruchte vernam men, dat het iemand geweest is, die „vroeger in Haarlem gewoond zou hebben". „May be", zo zegt men ook, is een luxe motorjacht, dat toevallig in de Zeeuwse wateren kruiste. Maar niet de eigenaar van dit uit Amsterdam komende jacht zou de zendinstallatie bediend hebben. Het zou een onbekende „clandestiene" amateur geweest zijn, voor wiens Nieuws uit de leeuwenkooi Een groep leeuwen van Klants dieren park te Valkenburg, versterkt met enkele leeuwen die optraden in de film ..Quo Vadis". zal binnenkort naar München vertrekken, teneinde aldaar op te treden in een nieuwe Duitse film, waarvan de naam nog niet bekend is. De Oostenrijkse dompteuse miss Belita, die momenteel met een andere leeuwengroep in Antwerpen optreedt, zal waarschijnlijk met de film- leeuwen het nieuwe nummer in München repeteren. De voorstellingen te Antwerpen zullen dan komen te staan onder leiding van de Duitse dompteur Charlie Boumann. De Maastrichtse dompteur Jean Michon is uit Italië, waar hij in verschillende plaatsen voorstellingen heeft verzorgd met leeuwen en ijsberen, teruggekeerd. Hij zal binnen kort in het huwelijk treden met de domp teuse Carola Petzold, waarna zij beiden in Maart naar Duitsland zullen gaan. Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van haar vertegenwoordigers, een 35-' jarige gehuwde Amsterdammer, voor een be drag van ruim 15.000 benadeeld. De man is voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. gegeven nood-omstandigheden niets da:, lof geh :d heeft. Scheveningen-radio weet alleen, dat het een krachtige zender geweest is, die op de visser'jband de 137 meter band werkte. „Maar de naam, nee, daar is nooit tijd voor geweest in die zenuwslopende uren, om naar te vragen". Zich uitgegeven voor slachtoffers watersnood Oplichters kregen zware straf De politierechter te Den Bosch heeft wegens oplichting M. B. uit Prinsen- hage bij Breda en K. H. uit St. Willi- brord veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden en de echtgenote van B., mevr. C. B.de P. tot vier maanden. Het drietal heeft zich uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij werden in de ge meente Reusel betrapt en gearresteerd. Ze waren in het bezit van een bewijsje, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze is inder daad slachtoffer van de stormramp. Het drietal zal ook nog voor de politie rechter in Breda moeten verschijnen wegens oplichting onder dezelfde om standigheden. Een Brits vrachtschip heeft een motor vaartuig, dat 't tussen Singapore en Colombo onbeheerd had aangetroffen, de haven van Colombo binnengebracht. Er was op het schip geen spoor van leven te bekennen, ofschoon het van brandstof, water cn voedingsmiddelen was voorzien. 9 de Groenekuusweg, de enige vaslelandverbinding met het eiland Voorne wordt hel eenrichtingverkeer met behulp van draagbare zenders geregeld. Honden, katten en konijnen vinden in evacuatiecentra een onderdak (Van onze Haagse correspondent) Talrijk zijn de verhalen uit de overstroomde gebieden van een zo sterke gehechtheid van door het verraderlijke water bedreigde mensen aan hun huis dieren, dat men zich niet wilde laten redden, als ook de kat of de hond niet mee genomen werd. De „Dierenbescherming" heeft tal van viervoeters, die rond zwierven, opgehaald. Dat was vaak geen gemakkelijk werk. De dieren lieten zich soms moeilijk vangen. Men heeft echter geen moeite gespaard om zo veel mogelijk van onze viervoetige huisvrienden in veiligheid te brengen. Helaas is het ook wel nodig geweest dieren dood te schieten, namelijk als ze met geen mogelijkheid te bereiken waren, of als zij zich niet lieten pakken. Een schot verloste hen dan uit hun lijden en vrijwaarde hen voor een verschrikkelijke verdrinkings- of hongerdood. Evenals voor de uit de watersnood- gebieden afgevoerde mensen zijn ook voor huisdieren evacuatie-centra inge richt. In Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren voert ze aan, het Dierentehuis in Wassenaar neemt ze op. Eigenlijk was men met de inrichting van dit tehuis nog niet helemaal gereed het zou pas over enige tijd geopend worden maar de nood drong en na enige provisorische voorzieningen konden de honden en katten en eventueel andere dieren ont vangen wordm. Er werden al direct zeventien honden uit 's Gravendeel en van elders, dertig katten, zes konijnen en zelfs een kip binnengedragen. Men kreeg stro aangeboden, het nodige voedsel werd gekocht en na dagen van koude en ontbering vonden de beesten eindelijk een warme stal en kregen zij weer goed te eten. Een grote herder kijkt ons meewarig, met bedroefde ogen aan. Hij laat zich de verzorging rustig welgevallen. In het hok ernaast liggen dicht tegen elkaar aan twee heel jonge hondjes. Een schipper wilde ze verdrinken, maar de Dierenbescherming heeft dat voor komen. Er wordt nu bij particulieren een tehuis voor de beestjes gezocht. Rheumatiek Een stil hondje, dat in het koude water rheumatiek heeft opgelopen, wr door d "srenarts gemas seerd. Trouwens alle zieke dieren zijn onmiddellijk behandeld en zij blijven doorlopend onder controle. Ook, wanneer een tehuis gevonden is, oefent men toezicht uit op de wijze, waarop het geëvacueerde dier verzorgd wordt. Alle binnengebrachte huis dieren worden direct geregistreerd, zij krijgen een penning om en gaan in de toekomst weer naar de eigenaars terug. De tijdelijke particuliere verzorger moet een verklaring tekenen, dat hij de aan hem toevertrouwde hond of kat weer zal afstaan. Van een groot aantal dieren is de eigenaar echter niet bekend. Zij zullen het eigendom blijven van hen, die een goed tehuis hebben aangeboden. Het Dierentehuis in Wassenaar vormt geen blijvende stee voor de geëvacueer de viervoeters. Zij gaan weg, zodra zich een geschikte persoon aanmeldt om de zorg over te nemen, In het tehuis moet weer plaats gemaakt worden voor nieuwe aanvoer. Deze gaat steeds door. Enige geroutineerde vrouwelijke krachten wijden zich geheel aan de verpleging in het evacuatie-centrum. Zij hebben hulp gekregen van een aan tal v 'jwilligsters, cM? zeker niet altijd even prettige karweitjes hebben op te knappen, doch zij kwijten zich met overgave van haar taak. De katten, ja, zij worden óók bij particulieren in Wassenaar en Den Haag ondergebracht. Maar Den Haag wemelt al van de poesen. Daarom heeft de dierenarts geheel belangeloos dè katten gecastreerd en de poesen gesteriliseerd. Hulp nodig! Men kan zich al behoorlijk red den in het Dierentehuis in Wasse naar, maar aan sommige dingen bestaat grote behoefte, zoals aan halsbanden en riemen, aan hondenmanden, etensbakjes en kattebakken, dweilen en emmers. Ook honden- en kattenbrood zal men dankbaar aanvaarden bij wat al geschonken is. Een inspecteur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren vertelde ons, wat deze organisatie reeds gedaan heeft. Hij is naar Abbenbroek, naar Zuidland, naar 's Gravendeel, naar Goeree en Overflakkee geweest en heeft daar transporten dieren gehaald. Bij een boer op Tiengemeten stonden 28 stuks vee. Voor de mensen was er zoet water; de dieren vergingen van dorst. Zaterdag werd dit geconstateerd en direct doorgegeven aan het hoofd bestuur. Zondagmorgen om halfelf kreeg men bericht, dat al 2000 liter zoet water naar beneden gelaten was Nasleep der bezetting De bijzondere strafkamer te Rotter dam heeft de 30-jarige H. Z. uit Cla- renton (Fr.) tot een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek veroor deeld. Zij zou in Mei 1944, toen ze als dienstbode in Schiedam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er ergens te Vlaardingen twee onder duikers waren. Twee broers zijn toen gearresteerd. Een hunner is niet uit Duitsland teruggekeerd. Toen ze een bezoek aan Nederland bracht werd ze gearresteerd. Zij was niet gedetineerd. werd. Teleur gestelden kwamen naar Nederland terug Met de Fairsea zijn 68 Neder landers uit Australië in ons land teruggekeerd. Onder hen waren ook enige „mislukte emigranten". Zo vertelde een tuindersknecht, die een half jaar is weg geweest, dat hij niet weer terug wil. Een paar maanden had hij in zijn eigen beroep gewerkt, toen was hij werkloos geworden. „Ik heb toen een advertentie ge plaatst. waarop ik drie brieven ont ving" zo vertelde hij. „In de eerste werd mij hulp geboden, maar de toon van de brief beviel mij niet. Het was te veel uit de hoogte. Op de tweede brief ben ik ook niet ingegaan. Ten slotte ben ik bij een boer (derde aan bieding) gaan werken. Maar toen ik eens informeerde of hij er iets voor voelde mij in de toekomst als „Share- De overstromingsramp en de verzekering Risico nooit te dragen, zeggen assuradeurs „Een dekking door verzekering tegen het risico van overstromingsschade op grote schaal in Nederland en ook in het buitenland is nimmer mogelijk ge weest", zo zegt de firma R. Mees en Zo nen te Rotterdam, bankiers en assu rantiemakelaars, in een beschouwing over de overstromingsramp en de ver zekering. „Het cumulatiegevaar, verbon den aan een dergelijke verzekering, is dermate groot, dat de verzekeraars, zelfs bij een verfijnd systeem van herverze kering op internationale basis, hun fi nanciële positie ernstig in gevaar zou den kunnen brengen. Vervolgens zouden de verzekeraars van een dergelijk risico spoedig bemer ken. dat er alleen belangstelling bestaat bij hen, die door de geëxponeerde lig ging van hun eigendommen (in Neder land dus bij de grote rivieren en de kuisten) kans lopen door een ramp, zo als wij thans kennen, te worden getrof fen. Een der elementaire voorwaarden: een behoorlijke spreiding van risico, zou dus van stonde af aan ontbreken. De firma trekt hieruit de conclusie, dat de gevolgen van natuurrampen als deze door de gehele gemeenschap behoren te worden gedragen. Over de situatie, waarin de getroffe nen op het ogenblik verkeren in het licht van de door hen afgesloten verze keringen, wordt de mening uitgespro ken dat er ongetwijfeld een vrij groot aantal bedrijven en personen is. dat krachtens een of andere polis aanspra ken kan maken. Er is ook een vrij groot aantal polissen in omloop voor particu lieren. die de opstal van hun woonhuis en de inhoud daarvan op uitgebreide voorwaarden hebben verzekerd. Geval voor geval zal dienen te worden beoor deeld of een getroffene rechtens verhaal zal kunnen uitoefenen. Ook het aantal stormschadeverzeke- ringen zal vrij belangrijk geweest zijn, dooh in de meeste van deze polissen is uitdrukkelijk bepaald, dat de schade o'jor overstroming niet is gedekt. Bi.i de jongste ramp zullen de materiële ver woestingen wel voornamelijk veroor zaakt zijn door het water en niet door de storm. De firma besluit haar beschouwing met de opmerking, dat de van over heidswege in het vooruitzicht gestelde financiële hulp de gewenste oplossing moet brengen, „al zal bij de vergoeding van overheidswege met de verhaals- mogelijkheid op de particuliere verze keraar rekening worden gehouden". Uitvoer bloembollen, snijbloemen planten en bomen In 1952 werd in totaal 50.065.712 kilog bloembollen uitgevoerd tot een waarde 136.086.380, tegen 49.889.191 kilogram voor 134.462.053 in het voorafgaande jaar. De uitvoer van snijbloemen steeg in 1952 in vergelijking met 1951 van 2.387.433 kilogram tot 2.877.311 kilogram, of in guldens uitge drukt, van 14.242.744 tot 1S.755.797. Ook de uitvoer van planten steeg in 1952. In vergelijking tot 1951 van 1.313.564 kg tot 1.709.705 kg ofwel in guldens uitgedrukt van ƒ1.709.705 tot 2.802.098. Evacuatie wordt revacuatie De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Al leen uit Zierikzee is nog een aantal vrijwillige evacué's te venvachten. De aandacht be gint zich al meer te richten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaar zame gevallen zijn. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van herbevolking blijven, want in de meeste gevallen wordt de spring vloed van 16 Februari afgewacht en in andere een verdere dichting der dijken. Beter vangstrèsultaat Willem Barendsz Per 25 Januari heeft de „Willem Barendsz" geproduceerd 5065 ton traan en 320 ton spermolie. Op dezelfde datum van het vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. Het cijfer voor de sperm olie is niet vergelijkbaar. De grote achterstand (op 18 Januari was de pro ductie ca. 1000 ton minder) is dus in de week van 18 tot en met 25 Januari grotendeels ingehaald. Duitse oorlogsmisdadiger „op erewoord" vrijgelaten Ex-generaal Walter Kuntze, die door het gerechtshof ven Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld. is wegens zijn slechte gezond heid op erewoord vrijgelaten, zo is door de Amerikaanse hoge commissie mede gedeeld. Kuntze werd veroordeeld in verband met de gi,jzelar.rszaak. Tezamen met een aantal andere generaals werd hij er van beschuldigd de executie te hebben gelast van gijzelaars tot een aantal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijders gedood farmer" op te nemen en hij bleek daar niets van te willen weten, heb ik be sloten weer naar Nederland terug te gaan". Deze man en ook alle anderen vin den het ontbreken van sociale ver zekeringen in Australië een grote handicap voor de emigrant. „Ziekte kost je handen vol geld als je plotseling zonder werk kómt en dat schijnt vaak te gebeurenmoet je maar zien hoe je je redt. Anderen zijn teruggekeerd uit heim wee naar Nederland en naar de typisch Nederlandse sfeer, die in Australië natuurlijk ontbreekt. Een echtnaar uit Soheveningen bijvoorbeeld. ..Wij had den het daar zeer goed, omdat we beiden werkten", zeggen ze. „De Australiërs waren erg vriendelijk voor ons. Op een Zondagmorgen stopte eens een grote wagen voor de deur. Een Australische familie belde aan en vroeg ons een autoritje te maken. We hadden de mensen nooit anders dan in de tram gesproken. We hadden het goed Zowel de man als de vrouw werk ten. De man in de bouwvakken en de vrouw op een confectiefabriek. „We verdienden daar meer dan we ooit in Nederland kunnen verdienen. We had den een eigen huis. nieuwe meubels, kortom, alles wat men kan begeren. Als er niet aldoor dal verlangen naar Nederland was geweest, hadden we er niet aan gedacht ooit terug te keren". Een broer van de vrouw een vrij gezel is nu in het huis getrokken. „Hij komt zeker niet terug, heeft een eigen auto en een flinke bankreke ning". Over een ding zijn de echtgenoten het eens: wil men in Australië slagen, dan moet de vrouw meewerken om de inkomsten van het gezin te vergroten. „Voor grote gezinnen is het vrijwel ondoenlijk, omdat dan alleen de man voor het inkomen moet zorgen. En de kosten van het levensonderhoud zijn hoog". „Er zijn grote gezinnen, die in kamoen zitten en die graag terug zouden willen gaan, maar dat niet kunnen, omdat ze de reiskosten niet bij elkaar kunnen krijgen", zegt het Scheveningse echtpaar nog. Een accountant, die uit Indonesië naar Australië is gegaan, zei het kort maar krachtig: „De vrouw maakt of breekt de emigratie". Hoofdzakelijk hangt het er van af, hoe de vrouw zich aan de veranderde omstandig heden aanpast. De man heeft ziin werk en komt 's avonds moe thuis. Hij past zich veel beter aan. (Advertentie l. M.) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken 'Advertentie I.M., „Vatbare" Kinderen Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd iverkouden kinderen" dat gehoest met:j HTKTN DER-HO (Advertentie t. M.) En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heertijk! (Advertentie l. M.) ■■I UIT ANDERE BLADEN llllllllllllinl Ontbinding gemengd huwelijk? „De Nieuwe Eeuw" (r.k.), die al jaren lang op felle wijze haar afkeer van de rooms-rode samenwerking heeft ge toond, blijkt zeer verheugd nu de KVP- voorzitter Andnessen zich in een critische houding jegens de PvdA heeft geplaatst, niet het minst ook als gevolg van de op vatting. dat de uiteenlopende principiële standpunten leiden tot verschillende prin cipiële formaties: deze tendenz (terug trekken binnen eigen principiële grenzen) begroet het blad als een winstpunt tegen over het streven naar een zo sterk moge lijk nationale eenheid uit de jaren direct na de bevrijding: „Men kan natuurlijk niet beweren, dat bijv. de KVP in het verleden haar eigen beginselen heeft verloochend. Men kan wél stellen dat zij bij haar afleidingen uit die beginselen sterk georiënteerd was op wat de PvdA uit haar beginselen afleidde, om zodoende te komen tot een zo nauw mogelijke samenwerking met de PvdA. Aan deze sterke behoefte tot samenwer king m: schijnt thans definitief een eind te zijn gekomen Men kijkt niet meer aller eerst naar buiten, maar naar binnen, en trekt zich terug „binnen eigen principiële grenzen." De heer Andriessen formuleerde het nog zó. „dat de drang naar samenwer king blijkbaar wel wat is verkoeld." Men is „blijkbaar" tot de conclusie gekomen, dat de streving zo dicht mogelijk bij (wij zeggen niet: in het kielzog van!) het andere schip te varen er toe dwong af te zien van een eigen koersbepaling. Voor wat de KVP betreft, schijnt men er thans de voor keur aan te geven meer op de wenselijk heid van de eigen koersbepaling ts willen letten dan op samen-varen met andere par tijen. Het gemengde huwelijk met de PvdA schijnt ontbonden te zijn. Dit kan onze politieke verhoudingen alleen maar ten goede komen en de KVP de kracht schenken machtens haar eigen beginselen (iie (men denke aan de kwestie van het humanisme) aanzienlijk afwijken van die van de PvdA. haar doelstellingen in de practische politiek te bepalen. Daardoor kan zij als bolwerk gaan fungeren zowel tegen de a-christelijke beginselen van de humanisten als tegen de staats-socialisti- sche tendenzen van de PvdA." Die onsterfelijke classificatie! „V r ij Nederland" (onafh. progr.), over de gemeente-classificatie schrijvende, meent dat er. uitgaande van de. gedachte „gelijk loon voor gelijke arbeid", geen enkele aanleiding kan zijn voor het vast stellen van het loon de gemeenten in klas sen in te delen; het uitgangspunt, dat het leven op het platteland en in de provincie steden zoveel goedkoper is dan in de stad, blijkt om verschillende redenen onjuist te zijn: „Ten eerste moet nog bewezen worden of de kosten van het levensonderhoud in de stad zoveel hoger zijn. Ten tweede is „de provincie" voor inkopen van grotere betekenis (kleding), huisraad) op de stad aangewezen, zodat de prijzen, in plaats van lager te zijn, dikwijls nog met de kosten van trein, tram of bus worden verhoogd. Ten derde gaan de kinderen vaak in de stad op school (zodra het om meer onderwijs gaat dan de lagere school biedt), hetgeen vervoers- en andere kosten met zich brengt. Van „stedelijke zijde" wordt dan echter aaangevoerd: toch moeten wij hier hogere lonen hebben, want die man in de provincie heeft zijn stukje land, zijn kip pen. zijn geit. Ons antwoord is: als hij dat heeft (wat lang niet altijd het geval is), dan eist dat zorg en werk na de arbeid in de fabriek cn waarvoor hij in de fabriek niet wordt betaald. Dat heeft dus met het C.A.O.-loon niets te maken. En waarom zou hij voor de moeite en zorg aan land en klein-vee besteed, niet iets extra's mogen hebben? Maar die huren zijn zoveeel lager dan in de stad! Ja, tot de bouw van nieuwe woningen na de tweede oorlog hierin ver andering begon te brengen. De na-oorlogse hoge bouwkosten brengen de huren in de stad en in de provincie meer en meer naar elkaar toe. Tenslotte werd de consumptie stimulering uitgevonden. Daaronder ver staat men het feit, dat de mooie etalages en de lichtreclames in de stad meer tot kopen trachten ie „verleiden" en dat de bioscoop ook geld kost. Accoord. maar mag de man in de provincie, die dan minder koopt en geen films ziet. daarvoor geen vergoeding vinden in andere dingen, die ook geld kosten?" W aarschuwing voor kettingroker» De toeneming der kankergevallen kan hieruit verklaard worden, dat deze ziekte meer dan vroeger herkend wordt en dus een hogere plaats in de staat der doods oorzaken verkreeg, aldus „De Groene Amsterdamme r" (links-rad.): de verontrustende toeneming, zowel in Neder land als in Engeland overtuigend aange toond, prikkelt tot het zoeken naar een verklaring; gezien het feit, dat de vroeger nauwelijks getelde longkanker thans bezig is de maagkanker van de troon te stoten en dat vooral (sigaretten-)rokers meer dan normaal is aan de eerste kwaal blijken te lijden, moet men het roken hier wel als een belangrijke factor aannemen: „Het is zeer goed mogelijk dat de tabaksrook slechts het zich openbaren van een in het orgaan aanwezige aanleg tot kanker bevordert. Ook is het denkbaar dat nog een tweede factor uit de buitenwereld in hel spel is. Deze factor zou dan de ont vankelijkheid voor de kankerbevorderende prikkel van de tabaksrook verhogen. Laatstgenoemde hypothese heeft iets aan trekkelijks. indien men zich er nog eens rekenschap van geeft dat de statistici in binnen- en buitenland, als het ware onder hun ogen de toeneming van kanker zagen beginnen. Is er dertig jaar geleden een wijziging in het tabaksverbruik geweest, die hiervoor verantwoordelijk kan worden gesteld? Lang voor de 1 ongkanker begon, wemelde ons land van verwoede rokers. Er waren kettingrokers, die de volgende sigaar aanstaken aan het peukje van de vorige, of twee pijpen met zich voerden, zodat zij nimmer 'oehoefdèn te wachten tot de opgerookte pijp was afgekoeld, maar aanstonds een volgende konden stoppen. Zulks goid ook voor andere landen. Duit sers rookten pijpen met porseleinen kop pen, ruim genoeg voor een kwart ons tabak, Franse arbeiders zag men een halve eeuw geleden zelden zonder sigaret. In het Engeland van voor de eerste wereldoorlog geurde het van de pijptabak. Wie deze ge- daehtengang volgt, komt terecht bij de hypothese dat er aan de huidige toeneming van longkanker door tabaksgebruik, een epidemische beschadiging van de longen is voorafgegaan. Zelfs denkt men aan een speciale smetstof, het influenzavirus, dat voor ingrijpende wijzigingen van de be- kleeüselen der ademhalingswegen aanspra kelijk is. Ook een tot héden niet bekend, dus hypothetisch, virus laat zich in deze voorstelling passen. De virushypothese heeft voorlopig geen andere betekenis dan dat zij uitdrukking geeft aan de aarzeling de verontrustende toeneming van longkan ker louter aan tabak en rookgewoonten toe te schrijven."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2