Hulp van overal £auLóa}ó 2 LEEUWARDER COURANT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Al f 34 millioen in het Rampenfonds De stroom van gitten in geld en goe deren afkomstig uit alle delen van 'de wereld blijft aanhouden. Tot gis teravond was bij het Rampenfonds 34 millioen gulden binnen gekomen, een stijging van drie millioen de laatste dag. Een greep uit alle schenkingen: uit Noorwegen komen wellicht honderd ge prefabriceerde woningen (waarde tussen de een cn tjyee millioen gulden), een deskundige is in ons land te zien. welke soort huizen men wenst; in het Zweedse plaatsje Halmstad verzamelde men geld en verstuurde men 5000 bedden met toe behoren, 3000 dekens. 400 matrassen en 15 ton kleding; uit.Italië zijn nog 10.000 kg. sinaasappelen, 10.000 kg citroenen, 8000 flessen wijn en 500 dekens onder weg: de Mercedes Benz fabrieken uit Stuttgart stuurden een ambulancewa gen; een republikeinse afgevaardigde in de Amerikaanse Senaat heeft een Avets- voorstel ingediend dat 50.000 Neder landse immigranten in de V.S. wil toe laten, „om de overbevolking, die dooi de overstroming is veroorzaakt" te ver minderen; .Werkspoor" werkt 17 uren over, opbrengst waarschijnlijk 400.000; de Caltex-Nederland maakte 100.00Ó over; de rederij van de Flying Enter prise stuurde 5000 dollar; de Duitse speelgoedfabrikanten stonden 10.000 DM af; voor hun collega's in de geteis terde gebieden bestemden de Italiaanse bakkers een millioen lire; Zweedse keel-, neus- en oorartsen houden een in zameling; Wiagon-Lïts zamelt ook in het buitenland geld in, de Nederlandse af- TWEEDE KAMER (Vervolg van pag. 1) Het voorkomen van elke vloed is' on mogelijk. „Niets kan keren de hand des Heren". Hoe hoog moeten de 'dijken zijn? Wetenschappelijk wist men, dat de dijken te laag waren. Maar de rege ring wist niet. dat in het tijdperk, waarin voorzieningen zouden worden getroffen, deze storm zou optreden. Er zijn hogere standen dan ooit tevoren geweest. De minister herinnerde er aan, dat in 1940 een commissie concludeerde, dat de krudnshoogte van de dijken op vele plaatsen verhoogd moest worden. Bij de uitwerking van plannen tot dijkver hoging bleek deze op diverse punten, o. a. te Dordrecht, niet uitvoerbaar. Toen kwamen de bekende vier-eilanden en vijf-eilanden-plannen, Inmiddels zijn nieuwe criteria toege past en mét succes. Aan de binnendijken der waterschap pen zal meer zorg moeten worden be steed. Er hebben de minister geen be richten bereikt over het gevaar van bunkers. De bewakers van de dijken hebben hun werk goed gedaan. Voort aan moet in ruimere mate gealarmeerd worden; nu zijn mensen in hun slaap verrast. Terpen De oplossing van dc afdamming der zeegaten is een A-raagstuk dal vele malen moeilijker is dan de Afsluitdijk. Thans kan geen beslissing Avorden genomen. Het resultaat A'an de studie ter zake moet worden afgewacht. Met het Averk zouden eventueel tientallen jaren ge moeid zijn. Als overbruggingsmaatregel zouden zonder hoge uitgaven ter pen aangelegd kunnen worden. Voor de waarschuwingsdienst op de Noordzee zullen verbeteringen worden aangebracht met medewerking van de Amerikaanse regering. Ook de berich tendienst zal worden verbeterd een weenscihip is naar de Noordzee gestuurd) Als er geen bijzondere invloeden ten aanzien van de wind optreden zal op 16 Februari, als er weer springtij is, het hoge water weinig hoger zijn dan anders en vermoedelijk lager dan de standen die sinds 1 Februari zijn voorgekomen. Alle maatregelen zijn genomen, die er toe kunnen medewerken gevaar te voor komen. Dank Na de replieken, waarin de heer Gortzak nog verklaarde, dat de dijken niet meer zullen doorbreken als de communisten achter de rege ringstafel zitten, diende de heer Eorame namens alle fracties (behalve die van de C.P.N.) een motie in, Avaarin de Kamer bewogen door de stroom van naastenliefde en saam horigheid. waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende ge tuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen aan alle bevriende rege ringen en volken de dank van Nederland vertolkt voor de ster kende steun, Avelke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen. Z.h.s. werd deze motie aangenomen. Een motie Gortzak over de schaderege ling werd verworpen met alleen de C.P.N.-stemmen voor. De Kamer besloot voorts tot het instel len van een speciale commissie voor de watersnood-1953. Deze commissie zal terzake overleg met de regering kunnen plegen, op de ramp betrekking hebbende wetsontwerpen ter openbare behandeling voorbereiden en. in. het algemeen zich bezighouden met alle vraagstukken in zake de watersnood. Haar samenstelling zal waarschijnlijk reeds vanmiddag be kend worden gema&kt. 200 JAAR GELEDEN Van Praag heeft men van den 5 January, dat een Soldaat van het Guarnizoen 's avonds een weinig be schonken t' huis komende, maakte, zyn Vrouw daar over een groot misbaar, waar door de quaadaardigheid van dc man zodanig wierd aangezet, dat hy haar met zyn zyd geweer doodslak: De Gebuuren op liet gerucht toeschie tende, vonden de Vrouw voor den moordenaar zyn voeten leggen, en gaven daar van, aan de Officiers der Wacht kennis, die immediaat een Cor- poraal en vier man afzondon om de Soldaat gevangen te nemen, welke door de misdaad die hy begaan had, zoda nig ontsteld was, dat dezelfde niet eens dacht om de vlucht te nemen: Nade- maai hy aanstonds alles bekende, heeft men zo spoedig mogelyk, zyn Sententie opgemaakt, welke eergisteren uitge sproken wiërd, en behelsde dat de zelve levendig moest geradbraakt wor- Lcc t S.iUiraB&so Courant. - 10 February 1753, deling schonk 100 dekens, andere goe deren en IJ 750; uit Brunswijk kAvam een zending goederen; in Zweden wordt de hulp gecoördineerd, er is al voor meer dan 5 1millioen kronen bijeenge bracht door radio en Rode Kruis; de Jor- daanbank in Parijs heeft voor Nederland al 700.000 ontvangen: in Oostenrijk bracht de inzameling tot nu toe al 1' 108.800 op: de prins A'an Monaco maak te 20,000 over; de Nederlandse kamer van koophandel kreeg van haar leden 78.350: de opbrengst A'an het Noorse Roode Kruis steeg tot ƒ1.5 millioen (en voor 380.000 goederen); Oostenrijkse industriëlen: 80.000: de Gruyter 75.000; de Waal wij kse schoenfabrikan ten: 50 a 60.000; de kas van het Ram penfonds in Italië groeide met 2500; de Joodse vereniging in de V.S. gaf een cheque van 10.000 dollar; de Nederland se Shell-employe's in Venezuela stelden de helft van hun maandsalaris beschik baar en uit Cordon werd 29000 dollar overgemaakt; de Ned. Jeugdorganisa ties gaven 35000; Texel heeft de in Utrecht verblijvende evacué's 500 konij nen aangeb,, ze worden daar gratis ge braden; in totaal is door alle Roode Kruis-verenigingen in de wereld voor Nederland, België en Engeland samen al 10 millioen dollar ingezameld en goede ren ter waarde van meer dan een mil lioen dollar; op Schiphol zijn al 230.000 kg goederen voor de getroffen gebieden aangevoerd en er komen nog steeds meer transporten. En dan de nieuwste stunt: in de grote zaal van Musis Sacrum in Arnhem laat doelverdediger Bos A'an Vitesse penalties op zich afvuren. Stopt hij het schot, dan gaat de gulden naar het Rampenfonds. Wordt de keeper geslagen, dan krijgt de schutter z'n geld terug. Helemaal op eigen initiatief, zegt het Alg. Dgbl. Washington wordt O voorzichtiger Marineblokkade te gevaarlijk Van gezaghebbende zijde Averd door Reuter te Washington vernomen dat Eisen- hoAvers raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddel lijk ingaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse \-loot. „tót be daren te brengen". Wel Avoröt hier en daar verwacht dat de Verenigde Staten er krachtiger dan voorheen bij de andere met-communistische landen op aan zullen dringen communistisch China economisch scherper te blokkeren. Van betrouwbare zijde werd ook ver nomen dat generaal Omar Bradley, voor zitter der Amerikaanse commissie A'an stafchefs, zich in de besloten zitting dei- commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft uitgesproken tegen een Amerikaanse marineblokkade, daar dit z.i. het gevaar van een wereld oorlog met zich zou brengen. Bekend is, dat Bradley wèl voorstander is van een door de verbondenen uit te oefenen econo mische blokkade, en wel op grond A>an de mening dat hierdoor hetzelfde zou Avorden bereikt doch zonder het risico, dat een marineblokkade met zich zou brengen. Het verluidt dat ook de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de senatoren in particuliere ge sprekken heeft geAvaarschmvd tegen over ijlde beslissingen bij de behandeling van de vraag „blokkade of niet". In bepaalde diplomatieke kringen te Washington is men van mening dat. de regering-Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder ge waagde methoden om het oorlogspoten tieel van communistisch China aan te tasten, zal zoeken. Franse kabinet gewijzigd De Franse minister van handel; Paul Ribeyre, is benoemd tot minister van ge zondheid als opvolger van André Boutémy, die, gelijk gemeld, is afgetreden, De staatssecretaris van landbouw, Guy Petit, wordt minister van handel. Beiden zijn gematigd-conservatief, zodat de Avijzi- ging geen verandering in'de samenstelling van het coalitiekabinet' van René Mayer brengt. Twee jaar voor overval De Roermondse rechtbank heeft de 26- jarige opperman L. H, uit Horst tot twee jaar veroordeeld. Hij heeft in November j.l. een overval gepleegd op het station van de N. S. te Horst. Een ambtenaar gaf hem nadat hij met een stengun had gedreigd 30. H. zei in geldnood te hebben ge zeten in verband met zijn aanstaande huwelijk. Beloning werkloze hoofdarbeiders Nieuwe richtlijnen De staatssecretaris A'an Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieuAve richtlijnen voor de plaatsing en beloning can werkloze hoofdarbeiders op Averk- objecten. Met betrekking tot de indeling der taken zijn vier groepen gevormd, verband houdende met het niveau der werkzaam heden. De beloning zal zijn afgestemd op de aard der te verrichten taken. Het loon- schema, dat is ingedeeld in vijf gemeente klassen, vermeldt voor de eenvoudigste Averkzaamheden voor personen van 32 jaar en ouder een weekloon van f50.35 in de eerste gemeenteklasse. Voor de groepen 2. 3 en 4 zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af f63,20, f76.75 en £87.30. Indien de hoofdarbeider uitmunt door bij zondere prestaties en toewijding met be trekking tot het werk, kan hem een toeslag van vijf procent op zijn loon worden ge geven. In zeer bijzondere gevallen kan, met toestemming van de minister, deze toeslag tot tien procent Avorden verhoogd. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskansen-kr het normale arbeidsproces in de ge legenheid worden gesteld om gedurende 'n beperkt deel van de werktijd deel te ne men aan cursussen e.d. De regeling heeft terugwerkende kracht en Avel voor de hoofdarbeiders, die op 2 Februari op een werkobject werkzaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor de hoofd arbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werkobject werkzaam waren, maar niet meer op 2 Februari 1953, tot 29 Decem ber 1952. Schade aan wagenpark op f 84 millioen geschat De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) schat de Avaarde van het wagenpark dat dooi de Avatersnood getroffen is op plus minus 84 millioen gulden. Zij vraagt te willen onderzoeken of het niet noodzakelijk zal zijn bijzondere maatregelen te nemén tot het bergen van de motorvoertuigen, met een daarop A'olgende speciale behande ling ter reiniging en behoud van wagen en motor. De gedupeerden zou zij naast een vergoeding voor reparatie een schadeloostelling willen laten geven voor deze speciale behandeling. Inbreuk op kwekersrecht De economische kamer van de 'Alk- maarse rechtbank heeft de zaadkweker P. B. uit Harenikarspel vrijgesproken van een hem ten laste gelegde inbreuk op het kwekersrecht van de Rotterdamse zaadhandelaar R. Zwaan. B. had zaad in de handel gebracht van een bloemkool die tot het door de firma Z. geteelde ras „Flora Blanca" zou behoren. De economische politierechter had de zaak naar de meervoudige kamer ver wezen, die een aantal getuigen-deskun- digen had opgeroepen. De verdediger had bovendien verscheidene mannen uit de praktijk van de bloemkoolteelt, als getuige doen dagvaarden. De rechtbank was van oordeel, dat B, geen inbreuk op het kwekersrecht van Z. gemaakt had en dat niet bewezen was, dat het door hem gekweekte ras „Broer-' Voldoende basis voor uitlevering Advies aan Oberlandesgericht, waarvoor Faber zal verschijnen De Nederlandse verklaring, waarin de Avederkerigheid van uitleveringsverplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een vol doende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor Bilsinger van de universiteit van Frei burg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete ge vallen een accoord inzake een uit levering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegaran deerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitlevering kan overgaan, voor het gerecht in Düsseldorp moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyi als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Harnm verschijnen. De data van de behandeling staan nog ftiet vast. Prof. Thijsse komt naar Nederland terug Op verzoek van de regering Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Instituut te Delft zal naar aanleiding van een telegra fisch verzoek van de Nederlandse rege ring per vliegtuig naar ons land terugkeren. Acht dagen geleden kwam hij in. Amerika aan om gastcolleges te geven aan de universiteit te Michigan. Hij is een van de ingenieurs, die zeer nauw betrokken was bij het plan om de zee gaten tussen, de Nieuwe Waterweg en de Wester-Schelde af te sluiten. Naar aanleiding van het Nederlandse plan om de waterkering te verbeteren, zei prof. Thijsse: Over ongeveer 15 jaar zouden wij onkwetsbaar geweest zijn voor overstromingen. Indien de natuur ons nog 15 jaar de tijd gegeven had, zouden wij klaar geweest zijn. Thunderjet boven Duitsland verongelukt Piloot werd gedood Gistermiddag is een Tihunderjet- straaljager van de vliegbasis Vol'kel bij het vliegveld Gütersloh. gelegen ten noorden van Paderborn (Duits land) verongelukt. De 23-jarige serge ant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Qclt neb UUUI ueiu geivween.ie na „.uiv>cx-i ---- <=>-» sen's Reuze" hetzelfde was als de „Flora^Nijmegen verloor hierbij het leven. Blanca" van de fa. Z. Schouw voor de vrouw De bonden van plattelandsvrouwen zijn voornemens tijdens de landbouw- beurs, die van 27 April tot 2 Mei te Utrecht zal worden gehouden weer ge zamenlijk een tentoonstelling in te rich ten. die ditmaal de naam zal dragen van „Schouw voor de Vrouw". Voorlichting zal worden gegeven op het gebied van woning en efficiency in de huishouding. Voorts zullen worden geëxposeerd meu belen. woningtextiel, vloerbedekking, huishoudelijke artikelen, glas- en aarde werk. De expositie, die vorig jaar grote belangstelling trok, zal worden onder gebracht in de grote nieuwe jaarbeurs hal, die ter gelegenheid van de 60ste (voorj aars) beurs in gebruik zal worden genom'en. Cadavers verdwijnen Het destructiebedrijf „Gekro" te Rotter dam (voormalig Overschie)' had tot gister avond al 3700 cadavers verwerkt, afkom stig uit de geteisterde gebieden. Het Avaren hoofdzakelijk runderen en paarden. De directeur meent, dat in de Krimpener- en Alblasserwaard de dode dieren verwijderd zijn. In de Hoeksewaard gaat het de goede kant op en van Voorne en Putten is reeds meer dan vijftig procent opgehaald. Ook op Tholen is men druk met het weghalen bezig en op Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee begint de afvoer te mar cheren. De vlieger kreeg tijdens een oefening op'" geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlanding bad echter een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Conflict tussen K.V.P. en de heer Roolvink Over lidmaatschap Tweede Kamer Het Bestuur van de K.V.P. heeft mr. Roolvink, die benoemd is tot lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring A'an een overtreding A'an het kiesreglement- van de partij. Hij meent aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in be roep komen bij de partijraad en heeft inmid dels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aan vaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt des gevraagd mede, dat het partijbestuur Zater dag na een zeer ruime bespreking eenstem mig heeft besloten de lieer Roolvink te ver zoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het reglement. Franse zuigelingen door vergiftig poeder gedood De autoriteiten, die een onderzoek in stellen naar het „zuigelingenpoederschan- daal" in West-Frankrijk hebben bekend gemaakt dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuigelingen om het leven zijn gekomen, terrvijl 752 zuigelingen erdoor waren aan getast. Het poeder, dat te Bordeaux werd ver vaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicumgehalte te bevatten. Het onderzoek was ingesteld naar aanleiding van een uitslagepidemie onder zuigelingen in het genoemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek zal wegens doodslag terecht staan. Belgische rivieren wassen Terwijl nieuwe sneeuwstormen het ver keer in de Ardennen bemoeilijken, stijgt het peil van de Belgische rivieren snel ten gevolge van hevige regens in West-België en de hiermee gepaard gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waardoor tal- •ijke landerijen zijn ondergelopen. Het ministerie van financiën heeft de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld dat de kosten voor het herstel van de dijken en kaden, die bij de jongste over stromingen zijn vernield, officiëel op een milliard Belgische francs worden geschat. De schade, die particulieren hebben ge leden, wordt eveneens op een milliard raamd. Koning Boudewijn nog ziek? Naar ,,Le soir" bericht heeft koning Boudewijn zich aan een geneeskundig on derzoek moeten onderwerpen. Hierbij is komen vast te slaan dat de gezondheids toestand van de jonge vorst niet zeer be vredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft in middels bekend gemaakt dat de koning zijn bezoeken aan de door de overstromin gen getroffen, gebieden enkele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Duits-Arabische besprekingen opgeschort De onderhandelingen tussen de West- Duitse delegatie en de landen van de Arabische Liga zijn opgeschort. De dele gatie zal op het ogenblik geen bezoek brengen aan de hoofdsteden van de Arabische landen, zoals eerst in. het Voornemen lag. Zij heeft tot nog tot allen onderhandeld met de Egyptische delegatie en keert thans direct naar Bonn terug om bondskanselier Adenauer Verslag uit te brengen. De West-Duitsers hopen de Arabische hoofdsteden later te bezoeken. Zoals bekend trachten de West- Duitsers de bezwaren der Arabische lan den tegen de schadeA'ergoedingsovereen- 'komst met Israel weg te nemen door 'handelsbetrekkingen met deze landen. Communistische Joden in Hongarije gearresteerd Het Weense, onder Amerikaans toezicht uitzendende radiostation, meldt dat de Hongaarse gezanten te Washington en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen, werden zij onverwijld in. arrest gesteld. Gemeld wordt voorts, dat de Joodse pro fessor Lazlo Benedek, deskundige op het gebied van zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi, gearresteerd is. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld dat zijn arrestatie mogelijk verband houdt met het arresteren van Joodse Kremlin- 'tsen, daar professor Benedek vooraan staande Sovjet-Russische persoonlijkheden, onder wie maarschalk Worosjilof, heeft be handeld. Van neutrale diplomatieke zijde werd vernomen dat 1500 Joodse communisten in December j.l. uit de te Boedapest gevestig de Joodse gemeenschap zijn getreden. De Hongaarse communistische autoriteiten hebben thans echter bepaald dat leden dei- Joodse gemeenschap deze niet meer kun nen verlaten, „opdat de Zionistische agen ten in de Hongaarse communistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen ver bergen." Kort nieuws uit het buitenland In Parijs worden nu besprekingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van de E.V.G.-landen over de wijzigingen in de tekst van het verdrag, AA'elke door de Fransen zijn voorgesteld. Het supra-; nationale karakter van het verdrag blijft' onaangetast. De West-Berlijnse burgemeester, pro fessor Reuter, zal een tocht door Amerika maken om een campagne te voeren ten behoeve van de vluchtelingen uit Oost- Duitsland. GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST 11:. - „Neen. dat was hij niet, dat ik,on Kink niet zijn", dacht Louisa in verwarring haar geheugen moest haar parten spelen. Die tas en die schildersezel hadden haar op 'n dwaalspoor gebracht. Wat kon Kink hier, in diit eenzame, veriaten dorp uit voeren? Neen, het kon onmogelijk Kink zijn! En toch; Waarom niet? Kink zou toah niet in de lucht zijn opgegaan; hij moest ergens wezen en Cornwallis werd im mers veel door schilders bezocht. Ook was hij bekend met St Runyon's Bay. Kirk was degene geweest, die Mandy had ingelicht over het kasteel, over juf frouw Brinegar en Torre Steger. Voor zover ze Kirk kenden, kon hij best hier zijn tehuis hebben als hij er een had. Twee kleine jongens speelden op straat met de bal. Luggins gaf een scherp waar- schuwingssignaal, toen één hunner, ach ter de bal aanlopend, dicht voor de auto kwam. Het kind sprong snel op zij en de lange, donkerharige man draaide zijn hoofd half om. Louisa ving slechts even een glimp'van zijn profiel op.... maar het was meer dan genoeg. Evenals Mandy had gedaan zonk Louisa in haar hoekje terug, terwijl ze over haar hele lichaam beefde. Ze durfde niet opkijken, toen de auto Kirk voor bijreed, maar ze was er zich vaag van bewust, dat juffrouw, Brinegar. bij wijze van groet, kaar keurig gbhandsdhoemde hand had opgeheven. „Dat is toch zo'» aardige jonge man" zei icefiiipuw Brinegar glimlachend, „Hij hecJ't een schilderij van het: kasteel ge maakt, Ook haalde hij juffrouw" Darsall en de kleine Rosie over, om op de rotsen voor hem te poseren. Ter wille van de k-unst", zei hij. „Het portret van Rosie lijkt zo goed, dat ik van plan ben, de schilderij voor de verjaardag van imijn neef te kopen, tiet zal hem zeker veel pleizier doen. Hij is dol op het kind". Bij uitzondering scheen Mandy totaal uit het veld geslagen. Ze mompelde zwakjes „O!" en keek Louisa met een schuldige, berouwvolle blik aan. 't Leek wel, of ze met haar donkere, nu koorts achtig tintelende ogen wilde zeggen: „Uk wist riiiet, dat Kirk hier was. Heus, ik wist het niet." Louisa beantwoordde somber Mandy's blik. Ook haar. Louisa, had hij „ter wille van de kunst", gesmeekt voor hem te poseren en wel op het kleine houten bruggetje boven 't riviertje. Nu had hij hetzelfde tegen juffrouw Darsall, de gou vernante, gezegd. Had hij ook haar in zijn armen gehouden, haar verteld, dat ze mooi was en dat hij haar lief had? Was hij, Kirk, een van die soort mannen? HOOFDSTUK IV. „De arme ziel heeft helemaal geen practisch inzicht, dat is haar grote ge brek. Ik heb nooit in mijn leven een goedaardiger vrouw ontmoet, maar ze ziet niet verder dan haar neus lang is", verkondigde de keukenmeid, terwijl ze haar grijsgelokte hoofd schudde. „Ik heb nog zó tegen haar gezegdAls de meisjes hier uit de buurt niet eens willen blijven, hoe kunt u dan verwachten, dat stadsmeisjes het wèl zullen doen? Maar de juffrouw wil nooit wijzer worden. Ze was blij als een kind, toen ze bericht van jullie kreeg. „Dat moeten aardige meis jes zijn", zei ze tot mij. „Best mogelijk, juffrouw", antwoordde ik, „maar als ze 'uit Londen komen, blijven ze hun maand niet eens uit en 't is geld weg gooien om. hun reis te betalen". Neen, de ziel mist alle practisch inzicht". Louisa glimlachte zenuwachtig, 't Was behaaglijk warm in de grote keuken en de keukenmeid had waarlijk prachtig voor thee en toebehoren gezorgd, Mandy verzwolg warme, flink beboterde toast en gekookte eieren, alsof ze uitge hongerd was. terwijl Louisa een gul aangeboden boterham met jam trachtte te verorberen, wat haar echter nier best afging. Ze scheen na die vluchtige glimp van Kirk alle eetlust te hebben verloren en was innerlijk nog steeds heftig bewogen. Terwijl ze nu aan dé grote, vlekkeloos schoongeboende tafel zat, met de slimme grijze ogen van de keukenmeid onder zoekend op haar en Mandy gevestigd, had Louisa het gevoel, alsof ze op de planken was gesleept, zonder ook maar kans te hebben gehad haar rol te leren. „Juffrouw Brinegar schijnt erg vrien delijk", bracht ze ten slotte met wat bevende stem in 't midden. „O. vriendelijk!" riep de keukenmeid, op een toon, alsof vriendelijkheid een beklagenswaardige fout was. „Zeker, ze is vriéndelijk, dat geef ik toe. Te vrien delijk voor haar eigen bestwil, als-je 't mij vraagt. Ze zou iedereen de hele wereld willen geven en dan ook nog dankbaarheid verwachten; dankbaarheid die de mensen nooit gevoelen. Zo zijn de lui tegenwoordig en speciaal sommi gen. die ik bij name zou kunnen noe men". Bij deze woorden deed ze twee flinke scheppen suiker in haar kopje en roerde ze nadenkend om. Mandy staakte even haar schrans- partij door te vragen naar „die juffrouw Darsall", de gouvernante. „Lou en ik kregen de boodschap, dat er hier ook een leskamer is. Wat is dat voor en mens?" „Die?" De keukenmeid haalde ver achtelijk haar neus op. „Als je 't mij vraagt, is ze geen gouvernante. Ze weet helemaal niet met kinderen om te gaan. De arme kleine Rosie is doodsbang voor haar. Juffrouw Darsall! Li'evigheidjes er. maniertjes bij de vleet, maar onderde- hand een eclite mannengek". Louisa voelde even een steek in haar hai-t. Doelde de keukenmeid, soms op Kirk Chamory? En had die juffrouw Darsall een liefdesgeschiedenis met hem aangeknoopt? „Een mannengek. zeg je? herhaalde ze zwakjes, „Ik heet mevrouw Spale en je zult me verplichten, met daaraan te denken", antwoordde de keukenmeid, terwijl ze haar lijvige gestalte ietwat beledigd op richtte. „Voor jou, Louisa O'Geary, ben ik mevrouw Spale". „Neemt u me niet kwalijk", stamelde Louisa. „Zo'n familiariteit, nota bene! Heb je nooit eer in een herenhuis gediend, als ik vragen mag?" „Weest u maar niet boos op haar, mevrouw Spale, Ze wilde u niet beledigen", schoot Mandy haastig Louisa te hulp. „In haar laatste betrek king was ze meisje-alleen. Ze heeft nooit in een huis met volledig personeel gediend". „Nu, als geen belediging bedoeld is, zal ik het niet als zodanig opvatten", antwoordde de keukenprinses vol majesteitelijke waardigheid, „Zie je, ilc ben gemakkelijk in de omgang, maar in. mijn keuken stel ik prijs op nette manie ren". „Daar hebt u gelijk in", hernam Mandy ernstig. „Ik houd zelf ook niet van slechte manieren. Mijn tante zegt altijd: beleefdheid kost niets". „Hier juffrouw Brinegar spreekt altijd keurig. Ach ja, de arme ziel is zo eenzaam, dat ze wel met iedereen wil praten, maar zolang ik hier ben zal niemand haar kunnen bedriegen" ver zekerde de keukenmeid met nadruk. „Ze is veel te goed van vertrouwen en denkt wonderwat van die juffrouw. Darsall". ,.U houdt dus niet van juffrouw Dar sall, mevrouw Spale?" vroeg Louisa wat schroomvallig. „Van haar?" De keukenmeid haalde weer verachtelijk haar neus op. „Als ik het voor 't zeggen had, zou ze gauw haar biezen kunnen pakken. Je wordt er gewoonweg draaierig van als je ziet, hoe ze met de' mannen aanpapt. Daar heb je b.v. die z.g. artist, die in „Vis sers rust" logeert. Ik heb wel gezien, hoe ze hem knipoogjes gaf en op een avond, toen Rosie in bed lag, met hem uitging. Ze houdt hem achter de hand, om zo te zeggen, tot meneer Torre weer hier' is. Natuurlijk heeft ze 't eigenlijk op meneer Torre gemunt, maar de juf frouw hier ziet dat niet". (Wordt vervolgd). Beurs van Amsterdam o O O O A A C.v.A. A 'g.b.vA. C.V.A. 3—3% Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. Van Berkel Calvé Delft Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips Unilever Ned. Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber HolL Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Nederl. H. V. A. Javascbe Cult. Mij. Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Mij. Aniem Amst. Ballast Mij. Deli Spoor Wahrisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned. Bakkerij C.vA. A C.v.A. C.V.A C.V.A, C.v.A. C.vA. Slot Slot 10 Febr. H Febr. 95V* 956/16 946/8 943/4 951/i 95 971/s 97 170l/4 1677/g 103 1031/4 1231/4 1 201/n 107 107l/4 214 214 1623/a 1628/B 1861/a 1851/8 199 132 132 3133/,j 314 888/4 98V' 142 140 1388/4 138 1193/,, 1201/n 1261/4 127 1308/a 1291|2 1023/4 1045/s 441/s 111% 1121/4 811/4 823/4 763/4 755,8 691/g 681/4 128 1251/2 37 371/s 75 771)3 228/M 221/8 4IS/4 531/4 523/4 441 691/4 691/g 208 209 Brits schip achtervolgd in de Chinese wateren Het 3500 ton metende Britse schip Incharran seinde gisteren, dat het in de Straat van Formosa door een onbekend schip werd achtervolgd en aangevallen. De Incharran bleek zich volgens de opgegeven positie in de buurt te be vinden van de baai Wentsjow (dus dat is Noordelijk van de Straat van For mosa), ongeveer 175 mijl ten Zuiden van Sjanghai en 130 mijl ten Noorden van Taipeh, de hoofdstad van Formosa. Later werd gemeld, dat de „Incharran" zich in veiligheid bevindt. Het schip wist aan de achtervolging te ontkomen. Het is op weg naar Hongkong. Weerbericht Lichte vorst Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond. COpgem. te 10 u, v.m.) Zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde Avind tussen Noord en Noordoost, Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Waterstanden 12 Febr.: Bergumerdam 29 (34), Leeu warden 32 (36), Nesserzijl 35 (37i, Sneek 31 (35), Scharsterbrug 26 (30), Woudsend 32(35). Gemiddeld 30.7 (34.2) Neerslag afgelopen etmaal: 1.2 mm Hoog water Terschell. Hari. Sch.oog 12 Febr. 8.25-20.55 7.56-20.25 8.53-21.23 13 Febr. 9.30-21.50 8.59-21.15 9.53-22.18 14 Febr. 10.20-22.40 9.47-22.02 10.48-23.08 Zon en maan 13 Febr. Zon op 8.00, onder 17.50 Maan op 7.43, onder 17.16 14 Febr. Zon op 7.58, onder 17.52 Maan op 8.02, onder 18.50 Sport 29 hardrijders naar Helsinki Voor het wereldkampioenschap hardrijden op Zaterdag en Zondag a.s. te Helsinki zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: uit Gr.-Brittannië 3, uit Nederland 4, uit Oostenrijk 2, uit Korea 2, uit Rusland 4, uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hongarije 2 en uit Fin land 4. Schaatsstrijd in Stockholm Zege van Broekman op de 5000 nieter Gerard Maarse won de 500 m. Gerand Maarse won Woensdagavond in Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het, dat hij slechts met 0.1 seconde verschil over Anton Huiskes, die na onze Europese kampioen reed, zegevierde. 500 meter; 1. Gerard Maarse 44,2 sec.; 2. en 3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44.4; 4. Larsson (Zwaden) 44.9; 5. Wim van der Voort 45.0; 6. Lindfoerg (Zwe den) 45.3; 7. en 8. Samuelsson (Zweden) en Kees Broekman 45.5; 9. Anton Htlis- kes 46.1; 10. Egbert van 't Oever. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 34.5 sec.; 2. Anton Huiskes 8 min. 34.6 sec.; 3. Franz Ofl'enberger (Oostenr.) 8 min, 37.7 sec.., 4. Sigge Ericsson (Zwe den) 8 min. 39.0 sec.; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39.5 sec.: 6. Henk Schuier 8 min. 43.8 sec. (nieuw pens. record); 7. Van der Voort 8 min. 46.4 sec,.; 8. Egbert van 't Oever 8 min, 51.7 sec.; 12. Gerard Maarse 9 min. 02.6 sec. Roald Aas won de wedstrijden te Voss De nationale wedstrijden te Voss (en niet de Noorse kampioenschappen zoals abusievelijk was gemeld) werden voort gezet met de 1500 en de 5000 meter. Uit slagen; 1500 .meter: 1. Roald Aas 2 min. 23.5 sec.; 2. Leif Dyn,geland 2.24.4; 3. Odd Lundberg 2.26.0; 4. Sigmund Soefteland 2.28.8. 5000 meter: 1. Roald Aas 8.39.3 (nieuw baanrecord); 2. Odd Lundberg 8.49.0; 3. Leif Dyngeland 9.03.2; 4. Sigmiund Soefteland 9.26.0. Het eindklassement luidt; 1. Roald Aas 198.330 punten; 2. Odd Lundberg 202.167 pnt.; 3. Leif Dyngeland 202,703 pnt,; 4. Sigmund Soefteland 207.700 pnt. Kid Gavilan behield wereldtitel weltergewicht De Cubaan Kid Gavilan heeft de titel behouden van wereldkampioen welterge- viCht, Zijn tegenstander Ohuch Davcy (Michigan) was"na do negende ronde niet meer in staat het gevecht, dat op 15 ron den was bepaald, voort te zeibten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2